پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «ام۱۱۳»

بدون خلاصه ویرایش
(خنثی‌سازی ویرایش 11814816 توسط همان (بحث))
انعطاف‌پذیری و چندکارگی ام۱۱۳ در کنار قیمت ارزان باعث شده تا مدل‌هایی مختلفی از آن برای ارتش آمریکا و کشورهای دیگر دنیا ساخته شود. مدل‌هایی از ام۱۱۳ برای مأموریت‌های حمایتی مختلف مانند [[خودرو تعمیر و بازیابی]]، [[آمبولانس]] زره‌پوش، خودرو شکارچی تانک، خودرو فرماندهی، خودرو مهندسی، [[خمپاره‌انداز]]، [[توپ خودکششی]]، [[توپ ضدهوایی]]، [[موشک ضدهوایی|سیستم موشکی ضدهوایی]]، [[آتش پشتیبان]] پیاده‌نظام، [[خودرو زرهی شناسایی]]، خودرو ناظر و راهنمای توپخانه، [[خودرو جنگی پیاده‌نظام]]، کشنده توپخانه‌ای، حمل و نقل مهمات و حمل‌ونقل رادار ساخته شده است. در واقع ام۱۱۳ به هر خودرو زره‌پوشی که می‌توان تصور کرد تبدیل شده‌است.
 
با شروع [[دهه ۱۹۸۰ (میلادی)|دهه ۱۹۸۰ میلادی]] نفربرهای ام۱۱۳ ارتش آمریکا برای ماموریت‌های خط مقدم به مرور با [[خودرو جنگی پیاده‌نظام]] [[ام۲ بردلی]] جایگزین شدند. ولی همچنان تعداد انبوهی از آنها در نیروهای مسلح آمریکا در حال خدمت هستند. به طوری که در مجموع نیمی از [[خودرو زره‌پوش جنگی|خودروهای زره‌پوش جنگی]] ارتش آمریکا را کدل‌های مختلف ام۱۱۳ تشکیل می‌دهند. [[ارتش ایالات متحده]] قصد دارد برنامه استفاده از این نفربر را تا سال ۲۰۱۸ ادامه دهد و در این زمان آن را از خدمت خارج کند.
[[ارتش ایالات متحده]] قصد دارد برنامه استفاده از این نفربر را تا سال ۲۰۱۸ ادامه دهد و در این زمان آن را از خدمت خارج کند.
 
برآورد می‌شود تاکنون بیش از ۸۰٬۰۰۰ ام۱۱۳ (انواع مختلف) ساخته شده باشد که در ۵۰ کشور دنیا در حال خدمت هستند. به این ترتیب ام۱۱۳ یکی از پرشمارترین و رایج‌ترین خودروهای زره‌پوش تاریخ محسوب می‌شود.