پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «خطا (فوتبال)»

جز
ویرایش به وسیلهٔ ابزار خودکار ابرابزار
جز (ویرایش به وسیلهٔ ابزار خودکار ابرابزار)
سیستم کارتی و یا اخطار و اخراج از زمان‌های دور وجود داشته اما ایده استفاده در فوتبال اولین بار به ذهن کن آستون داور انگلیسی رسید این ایده زمانی به ذهن او رسید که وی پشت چراغ قرمز منتظر بود و اولین بار از کارت‌های قرمز و زرد در [[جام جهانی]] ۱۹۷۰ مورد استفاده قرار گرفت.
 
== تاریخچه و خاستگاه ==
تاریخچه استفاده از کارت هایکارت‌های رنگی به عنوان زبان بیطرفی توسط داوران به داور انگلیسی کن آستون باز میگرددمی‌گردد. آستون بابت این ایده از طرف فیفا تشویق شد و به عضویت کمیته داوران جام جهانی 1996۱۹۹۶ منصوب شد.
در یک-چهارم نهایی بازی بین انگلیس و آرژانتین در ورزشگاه ومبلی برگذار شد. داور مسابقه رادولف کریتلین برادران رادولف را اخطار داد و همچنین انتونیو راتین آرژانتینی را نیز از بازی اخراج کرد. این در حالی بود که داور تصمیم خود را قطعی نکرده بود. این ماجرا جرقه ایجرقه‌ای بود برای آستون تا به فکر چاره ایچاره‌ای باشد تا تصمیمات داور را برای بازیکنان دو تیم و همچنین تماشاگران روشن تر کند. آستون متوجه شد که همانند کدبندی رنگ هارنگ‌ها در چراغ راهنمایی (زرد=اخطار و قرمز=ایست) میتوانمی‌توان زبانی را برایروشنتر کردن تصمیمات داوران به وجود آورد. و نتیجه آن رنگ زرد برای اخطار بازیکن و رنگ قرمز برای اخراج بازیکن انتخاب شد. که از این کدبندی رنگ هارنگ‌ها اولین بار در جام جهانی 1970۱۹۷۰ مکزیک استفاده شد. استفاده از کارت هایکارت‌های جریمه علاوه بر فوتبال در ورزش هایورزش‌های دیگر نیز توسط قوانین مربوط به آنها نستفاده میشودمی‌شود.
 
== منابع ==
{{پانویس}}
* {{یادکرد ویکی|عنوان = Foul (association football)|پیوند =https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Foul_(association_football)&oldid=589334402 |زبان =انگلیسی| بازیابی =۲۹ دی ۱۳۹۲}}
 
{{فوتبال-خرد}}
۴۳۹

ویرایش