پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «عزت شاهی»

جز
ویرایش به وسیلهٔ ابزار خودکار ابرابزار
جز (پروندهٔ عزت_شاهی.png که در ویکی‌انبار به دست Jcb حذف شده بود، به این علت برداشته شد: No license since 19 December 2013)
جز (ویرایش به وسیلهٔ ابزار خودکار ابرابزار)
'''عزت‌عزت الله شاهی''' یا '''عزت‌عزت الله مطهری''' و یا '''عزت‌عزت شاهی''' (متولد ۱۳۲۵) از مخالفین [[حکومت پهلوی]] که به ۱۵ سال حبس محکوم می‌شود و بعد از سال‌ها شکنجه و اسارت، در سال [[۱۳۵۷]] آزاد می‌شود. او در سال ۱۳۶۳ نام خانوادگی خود را به '''مطهری''' تغییر داد.
 
'''عزت‌ الله شاهی''' یا '''عزت‌ الله مطهری''' و یا '''عزت‌ شاهی''' (متولد ۱۳۲۵) از مخالفین [[حکومت پهلوی]] که به ۱۵ سال حبس محکوم می‌شود و بعد از سال‌ها شکنجه و اسارت، در سال [[۱۳۵۷]] آزاد می‌شود. او در سال ۱۳۶۳ نام خانوادگی خود را به '''مطهری''' تغییر داد.
 
== زندگی ==
در [[۱۳۲۵]] در [[خوانسار]] به دنیا آمد. کودکی را در خانواده‌ای فقیر و مذهبی گذراند. او ابتدا به کار در یک کوره پرداخت و سپس با اتمام تحصیلات در مقطع ششم ابتدایی قدیم، به [[تهران]] عزیمت کرد و در بازار شاگردی نمود. از طریق رابطه با [[موتلفه اسلامی|هیئت‌های مؤتلفه]] فعالیت سیاسی خود را شروع کرد. سپس در پایه‌گذاری جبهه آزادی‌بخش ملی ایران و بر همبرهم زدن بازی فوتبال [[ایران]] و [[اسرائیل]] در ورزشگاه [[امجدیه]] (در سال [[۱۳۴۵]]) مشارکت نمود. او دفتر هواپیمایی [[اسرائیل]] ([[ال عال]]) را منفجر کرد. در ادامه به دنبال یافتن جایگاه حقیقی خود در حرکت مسلحانه و قهرآمیز است، چند صباحی با [[سازمان حزب الله]] همکاری و سرانجام به [[سازمان مجاهدین خلق]] پیوست. او در عملیاتهای بسیاری چون انفجار بمب در [[هتل عباسی]] و ترور [[شعبان جعفری]] شرکت کرد و بالاخره [[ساواک]] او را گرفتار می‌کند. او به [[زندان زنان]] منتقل شد.
 
پس از همکاری [[وحید افراخته]] از سران [[سازمان مجاهدین خلق]]، [[ساواک]] به تمامی فعالیت‌های او پی می‌برد و به [[زندان کمیته مشترک ضدخرابکاری]] منتقل می‌شود و مورد بدترین و سخت‌ترین شکنجه‌ها (مانند آویزان کردن از نرده، بستن چندماهه به تخت، رفتن به زیر دستگاه آپولو و...) قرار گرفت به طوری که برای پایان بخشیدن به این رنجها و آلام، سه بار خودکشی کرد.
 
با پیروزی [[انقلاب ایران (۱۳۵۷)]] در [[۲۲ بهمن]] [[۱۳۵۷]] به عضویت در [[کمیته انقلاب اسلامی]] در آمد اما پس از چند سال به علت اختلاف نظر با برخی مسئولان وقت کمیته، از کار در کمیته کناره گیری نمود و از آن زمان به بعد هیچ مسئولیت دولتی نداشته‌است. وی در حال حاضر به امور چاپی صندوقهای قرض الحسنه مشغول می‌باشد.
 
عزت اله شاهی با آنکه یک مبارز مسلمان بود 4۴ بار و به اشکال گوناگون دست به خودکشی زد که دلیلش را ایگونه بیا ن میکند می‌کند: شايدشاید ايناین مسائل برايبرای بعضي‌هابعضی‌ها توجيهتوجیه مذهبيمذهبی نداشته باشد وليولی هر كسکس با توجه به شرايطيشرایطی كهکه داشت و اطلاعاتياطلاعاتی كهکه در دسترس داشت، بايدباید تصميمتصمیم مي‌گرفتمی‌گرفت كهکه در صورت لو دادن اطلاعات و عدم تحمل، بايدباید خودكشيخودکشی كندکند يایا نه؟ در تاريختاریخ هم داستان‌هاييداستان‌هایی نقل شده كهکه مثلاً زمانيزمانی كهکه ائمه مي‌خواستندمی‌خواستند پيغامپیغام مهميمهمی را توسط شخصيشخصی به شهر ديگردیگر بفرستند، اگر در راه آن شخص مورد محاصره‌يمحاصرهٔ دشمن قرار مي‌گرفتمی‌گرفت يایا خودكشيخودکشی مي‌كردمی‌کرد يایا نامه را قورت مي‌دادمی‌داد. لذا مي‌توانمی‌توان از ايناین قضاياقضایا نيزنیز استنباطياستنباطی داشت. وليولی اگر قرار بود كهکه هر كسيکسی كهکه مي‌دانستمی‌دانست تاب و تحمل شكنجهشکنجه را ندارد و اطلاعات را لو مي‌دهدمی‌دهد و بعد از يكیک مدت هم اعدام مي‌شود،می‌شود، خودكشيخودکشی نكند،نکند، در آن صورت تمام يكیک تشكيلاتتشکیلات ظرف چند روز از بينبین مي‌رفتمی‌رفت. مثلاً شما ببينيدببینید اگر آقايآقای افراخته زنده به دست ساواكساواک نمي‌افتادنمی‌افتاد چقدر از مسائل لو نمي‌رفتنمی‌رفت... .
 
لازم به ذکر است که وی در همان سالهای آغازین انقلاب اسلامی، نام فامیل خود را از شاهی تغییر داده، اکنون به عزت اله مطهری مشهور است. دلیل تغییر فامیلی اش به این دلیل است که او ارادت خاصی به شهید مطهری داشته است و با ایشان رفیق بوده است. تندیس او در [[موزه عبرت ایران]] (ساختمان ساواک) ساخته شده است.
وی پس از انقلاب در جلسات محاکمه برخی شکنجه گران ساواک مشارکت نکرد.<ref>{{یادکرد وب
| نشانی = http://www.qudsdaily.com/archive/1387/html/11/1387-11-16/page39.html
| عنوان = پايپای صحبت «عزت شاهيشاهی» مبارز نستوه انقلاب؛ مرديمردی که شکنجه را به زانو درآورد
| تاریخ بازدید =
| نویسنده =