پرش به محتوا

مهندسی صنایع: تفاوت میان نسخه‌ها

بدون خلاصۀ ویرایش
بدون خلاصۀ ویرایش
'''مهندسی صنایع'''، {{به انگلیسی|Industrial engineering}} یکیعنوانی ازقدیمی رشتهبرای هایبیان مرتبطرویکردی بادر سازمانعلم ومدیریت صنعتسازمان می‌باشد، که به توسعه، بهبود، اجراها و ارزیابی سیستم‌های منسجم انسانی، اقتصادی، اطلاعاتی، تجهیزاتی، [[انرژی]]، مواد وصنایع فرآیندهامی‌باشد می‌پردازد. نام فارسی این رشته به عنوان معادل درست انگلیسی آن عبارت از مهندسی صنعتی است که توسط تیلور بانی علم مدیریت به کار برده شد . مجموعه فعالیت هایی که در زمان تیلور مهندسی صنعتی نامیده می شود امروزهدر عمدتا"ماهیت جزو زیر شاخه های علم مدیریت قرار می گیرند مانند مدیریت کیفیت ، مدیریت بهره وری ، مدیریت پروژه ، مدیریت تولید و ... از این رو امروزه مباحث مهندسی صنایع زیر مجموعه علم مدیریت قرار می گیرد و واژه ی مهندسی ، بیشتر جنبه اسمی و تاریخی دارد . آن بخش از مباحث با عنوان مهندسی صنایع که جنبه های آماری و ریاضیاتی دارد نیز امروزه تحت عنوان رشته های آمار صنعتی و ریاضیات کاربردی و ریاضیات صنعتی قرار می گیرد. امروزه در دانشگاههای کشورهای پیشرفته رشته عامی با عنوان مهندسی صنایع غالبا" به رشته های تخصصی مدیریتی مربوطه مانند مدیریت کیفیت ، مدیریت تولید، مدیریت پروژه و غیره تبدیل شده اند واین روال ادامه دارد( برگردان شده از مقدمه ژورنال بین المللی مدیریت کیفیت ) .
 
 
== تاریخچه ==
در زمان تیلور که تعدادی از موضوعات مدیریتی توسط وی ارائه گردید توسط افراد دیگر برای اینکه اهمیت این موضوعات و نیز جایگاه دست اندرکاران مربوطه از رشته های مهندسی مثل مهندسی مکانیک کمتر نمود داده نشود و مهندسین برای آنها نیز اهمیت قایل شوند از اصطلاح مهندسی صنعتی استفاده شد . موضوعات با نام مهندسی صنعتی بخشی از موضوعات علم مدیریت می باشد .
دورهٔ مهندسی صنایع از اواخر قرن نوزدهم میلادی در بسیاری از [[دانشگاه|دانشگاه‌های]] دنیا ارائه می‌شود. اولین مرکز مهندسی صنایع در سال [[۱۹۰۸ (میلادی)|۱۹۰۸]] میلادی در دانشگاه [[پنسیلوانیا]] در کشور [[ایالات متحده آمریکا]] ایجاد شد. اولین دکترای مهندسی صنایع در سال ۱۹۳۰ توسط [[دانشگاه کورنل]] اعطا گردید. [[فردریک تیلور]] بنیانگذار علم مدیریت را همچنین بنیانگذار آنچه مهندسی صنعتی نامیده شد می دانند .
[[فردریک تیلور]] بنیانگذار علم مدیریت را همچنین بنیانگذار آنچه مهندسی صنعتی نامیده شد می دانند .
 
تعاریفی که از مهندسی صنایع ارائه می شود مانند اینکه رشته‌ای است که با طراحی، بهبود، و پیاده سازی سیستمای یکپارچه از افراد، مواد، اطلاعات، تجهیزات و انرژی مرتبط می‌باشد. این، رشتهبیانی براز پایهعلم دانشمدیریت تخصصیمی وباشد تبحر. در رشته ریاضی و طبیعی، اجتماعی و طراحی بنا شده است تا به کمک این علوم و قوانین به تعیین، پیش بینی و ارزیابی نتایج حاصل از سیستمهای یکپارچه بپردازد.
 
مهندسی صنایع آن‌گونه که در ایران تدریس می‌شود در واقع مهندسی صنایع کلاسیک است که مبتنی بر بهینه سازی، بهینه سازی خطی (تحقیق در عملیات) و کارسنجی و زمانسنجی می‌باشد. اما مهندسی صنایع نوین در واقع بخشی از مباحث گسترده علم مدیریت می باشدباشدو تحت عنوان رشته های مدیریت مانند مدیریت کیفیت ، مدیریت پروژه و مدیریت تولید ارائه می گردد .
 
== تعریف‌ها از مهندسی صنایع ==
{{مهندسی}}
{{فناوری}}
{{مهندسی سامانه‌ها}}
 
[[رده:مهندسی صنایع|*]]
[[رده:تحقیق در عملیات]]
۲۲۹

ویرایش