پرش به محتوا

مدیریت دانش: تفاوت میان نسخه‌ها

بدون خلاصۀ ویرایش
(تغییرات فلورانس به نسخهٔ 10356981 Fatemi127 (فلورانس عزیز، صفحه بحث مقاله رو ببین. قضیه برعکسه) واگرداند...)
بدون خلاصۀ ویرایش
معمولاً باید این نوع دانایی را در درون اذهان انسان‌ها، رویه‌های سازمان، و نیز در اندوخته‌های فرهنگی جوامع گوناگون مستتر یافت. هرچند که مدیریت دانایی ضمنی، به مراتب مشکل‌تر از دانایی آشکار است، اما ارزش آن در کسب مزیت رقابتی در سازمان، بیشتر می‌باشد.
 
== مهندسمدیریت دانش کیست؟جامع ==
'''مدیریت دانش جامع'''(TKM)رویکرد جدید همه جانبه نگر و فراگیر به مدیریت دانش به منظور دستیابی به '''دانش جامع''' می باشد . رویکرد مدیریت دانش جامع معطوف به فراگیری فرایندهای مدیریت دانش درون گرا و برون گرا در سراسر زنجیره ارزش سازمان بوده و زیر ساخت اصلی پشتیبان در رویکردهای نوین '''مدیریت نوآوری جامع''' ، '''مدیریت تعالی سازمانی جامع''' و '''مدیریت جامع خلق ارزش '''(Total Quapronovation Management)محسوب می گردد(گلستان هاشمی،1389 ).
 
== مهندس دانش ==
مهندس دانش (Knowledge Engineer) فردی است که در فرآیند مهندسی دانش (Knowledge Engineering) تبحر دارد؛ وی می تواند سه فعالیت استخراج، تحلیل و مدلسازی دانش را انجام دهد. این سه فعالیت منجر به تولید یک پایگاه دانش ساخت یافته مبتنی بر مدل های دانش با قابلیت استفاده مجدد می شود که می تواند به عنوان محتوای ورودی در یک سیستم مبتنی بر دانش استفاده شود. در نگاه های غیرحرفه ای تر مهندس دانش به عنوان نقشی برای اجرای برخی فرآیندهای ساده مدیریت دانش تنزل پیدا می کند.
 
* کاست، ک. and ت. ص. ا. فصیح (۸۳). «مدیریت دانش از دیدگاه یک استراتژی تجاری.» علوم اطلاع رسانی ۱۸(۳٬۴).
* کلانتر، م. ج.-س. (۱۳۸۲). «مدیریت دانش در سازمان.» تدبیر ۱۴۲.
* گلستان هاشمی ، سید مهدی( 1389).مدیریت نوآوری جامع.مجموعه مقالات چهارمین کنفرانس خلاقیت شناسی سازمانی ،مهندسی و مدیریت نوآوری .
* مومنی، م. و. طرزی (۸۵).پروژه کارشناسی ارشد با عنوان تدوین الزامات پیاده سازی مدیریت دانش در فرآیند توسعه محصول در صنعت خودرو. دوره مدیریت فناوری اطلاعات، سازمان مدیریت صنعتی.
* هاشم‌زاده، م. (۸۵). پایگاه جامع مهندسی صنایع ایران-حوزه مدیریت دانش، Persianblog. ۲۰۰۶.
۲۲۹

ویرایش