پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «بخش فارسی دویچه وله»

جز
رده:اصلاح نویسه‌های پنهان و حذف موارد زائد
(←‏جستارهای وابسته: صداي آلمان تغييرمسير به دويچه وله است و دويچه وله هم در خود متن لينك شده)
جز (رده:اصلاح نویسه‌های پنهان و حذف موارد زائد)
{{بهبود منبع|تاریخ=سپتامبر ۲۰۱۲}}
'''بخش فارسی دویچه وله''' زیر مجموعه‏ایمجموعه‌ای از [[دویچه وله]] است که به [[زبان فارسی]] از طریق [[رادیو]] و [[اینترنت]]، فعالیت خبری و رسانه‌ای می‌کند. این بخش فعالیت خود را از سال ۱۹۶۲ میلادی آغاز نموده است. ریاست این بخش هم‌اینک (سال ۲۰۱۱) برعهده [[جمشید فاروقی]] است.
 
== سرویس‌ها ==
=== رادیویی ===
رادیوی فارسی دویچه‌وله، در سال [[۱۹۶۲ (میلادی)|۱۹۶۲]] راه‌اندازی شد. این رادیو پیش‏ترپیش‌تر در بین ایرانیان به رادیو [[کلن]] مشهور بود.{{سر خط}} در اواخر، دویچه‌وله روزانه یک ساعت برنامه به زبان فارسی پخش می‏کردمی‌کرد. این برنامه‏‏‌هابرنامه‌ها همه روزه ار ساعت ۲۲ به وقت [[تهران]] آغار شده و تا ساعت ۲۳ ادامه می‌‏یافتمی‌یافت. تکرار آن نیز از ساعت ۷ تا ۸ صبح پخش می‏شدمی‌شد. دو بخش اخبار کوتاه پنج دقیقه‏ایدقیقه‌ای به همراه برنامه آیینه روز که به تفسیر رویدادهای خبری می‏پرداخت،می‌پرداخت، از برنامه‏هایبرنامه‌های هر روزه این رادیوست. برنامه‌ی آموزش [[زبان آلمانی]] با نام آلمانستان که دو بار در هفته پخش می‏شدمی‌شد به همراه برنامه‏هایبرنامه‌های هفتگی عطاری (با موضوع زندگی روزمره)، ذره بین (با موضوع اجتماعی)، سرنخ (با موضوع مسائل جوانان)، عصر شنبه (با موضوع فرهنگ و هنر) و بلندگو (با موضوع نظرات شنوندگان) دیگر برنامه‏هایبرنامه‌های رادیو فارسی دویچه‌وله را تشکیل می‏دادندمی‌دادند.
دریافت برنامه‏‏هایبرنامه‌های این رادیو از طریق امواج رادیوی [[ای ام]] و ماهواره‏هایماهواره‌های [[هات‏بردهات‌برد]]، [[آسیاست]] و [[آتلانتیک برد]] و وب‏گاهوب‌گاه فارسی دویچه وله میسر بود. رادیو فارسی دویچه وله در کابل از طریق موج [[اف ام]] هم پخش می‏شدمی‌شد.{{سر خط}} {{سر خط}}
'''توقف برنامه‌های رادیویی'''{{سر خط}}
در زمستان ۲۰۱۱ و پس از حدود ۵۰ سال پخش برنامه برای [[فارسی‌زبان]]ان، دویچه‌وله برنامه‌‌یبرنامه‌ی رادیویی خود را به زبان فارسی قطع کرد. اما تارنمای دویچه‌وله، با رویکردی [[چندرسانه‌ای]] همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد. دلیل قطع برنامه‌ی رادیویی، دگرگونی جهان رسانه‌ها و [[دیجیتال]]ی (اینترنتی-ماهواره‌ای) شدن آن خوانده شده است.<ref>[http://www.dw.de/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D9%81%D8%A7%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D8%AF%D9%88%DB%8C%DA%86%D9%87-%D9%88%D9%84%D9%87-%D8%AA%D9%82%D9%88%DB%8C%D8%AA-%D9%88-%D9%86%D9%87-%D8%AA%D8%B9%D8%B7%DB%8C%D9%84/a-15072422 بخش فارسی دویچه وله، تقویت و نه تعطیل!] دویچه‌وله</ref> {{سر خط}}
 
 
=== اینترنتی ===
وب‌گاه فارسی دویچه وله، سایت خبری فارسی‌زبان این سازمان است است. این وب‏گاهوب‌گاه از سال ۲۰۰۷ به هشتمین سرویس اینترنتی دویچه وله که با هیأت تحریریه مستقل اداره می‏شود،می‌شود، تبدیل شد. این سایت در چندین صفحهٔ جداگانه مانند صفحهٔ آغاز، صفحهٔ خبرها و نظرها با زیرصفحه‌‏هایزیرصفحه‌های [[ایران]]، [[اروپا]] (با تأکید بر [[آلمان]])، جهان، فرهنگ و هنر، دانش و فناوری، اقتصاد، محیط زیست، زندگی و رو در رو، جدیدترین اخبار، عکس، گزارش‌ها و تحلیل‌ها را در این زمینه‌ها به کاربران ارائه می‌دهد.
بخش‏هایبخش‌های آلمان شناسی، آموزش زبان آلمانی و صفحه ویژه [[بوندس لیگا]] از دیگر بخش‏هایبخش‌های این وب‏گاهوب‌گاه است. پوشش ویژه‏یویژه‌ی رویدادهای فرهنگی و هنری گوناگون آلمان مانند [[جشنواره فیلم برلین]] نیز در دستورکار وب‏گاهوب‌گاه فارسی دویچه وله قرار دارد.
 
== منابع ==
[[رده:رادیوهای فارسی‌زبان]]
[[رده:وب‌گاه‌های فارسی‌زبان]]
[[رده:پیگیری ربات حذف کارکتر نادرست]]
۴٬۳۱۴٬۱۷۱

ویرایش