پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «کنستانتین استانیسلاوسکی»

جز
جز (ربات: حذف میان‌ویکی موجود در ویکی‌داده: ۴۱ میان‌ویکی)
|Soure_id =
}}
'''کنستانتین سرگئی استانیسلاوسکی''' {{به روسی|Константин Сергеевич Станиславский}}
([[۱۷ ژانویه]] [[۱۸۶۳ (میلادی)|۱۸۶۳]] - [[۷ اوت]] [[۱۹۳۸ (میلادی)|۱۹۳۸]]) بازیگر و مدیر [[تئاتر]] [[روسیه|روس]] بود. گرچه دستاوردهای او به عنوان بازیگر و کارگردان بزرگ بوده ولی مهمترین سهم او به خاطر پرتوی است که بر فنون بازیگری افکنده‌است.
[[بازیگری سیستم]] که او مبدع آنست بر اساس توجه به تمرین خوب به مقتضای نیاز طبایع و ملیتهای مختلف تحول یافته‌است.<ref name='a'>تئاتر تجربی صفحه ۱۴</ref>
استانیسلاوسکی در یکی از ثروتمندترین خانواده‌های [[روسیه]] به دنیا آمد. نام دقیق او کنستانتین سرگئویچ آلکسیف است ولی او نام استانیسلاوسکی را برای بازی روی صحنه انتخاب کرده بود تا خانواده او از این امر اطلاعی نیابند.
 
== تاسیس [[تئاتر هنری مسکو]] ==
 
در سال 1896 همراه با [[ولادیمیر نمیروویج دانچنکو]]، [[تئاتر هنری مسکو]] را تاسیس کردند که باعث تجارب نویی در صحنه شد. و برای اولین تجربه نمایشنامه [[مرغ دریایی]] اثر [[آنتوان چخوف]] را به روی صحنه بردند.بعد ها استانیسلاوسکی از [[وسولد مایرهولد]] دعوت کرد تا در [[تئاتر هنری مسکو]] یک کارگاه آموزشی دایر کند.
 
== سفر به فنلاند ==
 
در سال 1906 در حالی که بخاطر دلزدگی از [[ناتورالیسم]] و نداشتن ایده ای نو عازم فنلاند شد و همانجا بود که نظام مخصوص بازیگری خود را پایه نهاد.
 
== نظریات ==
 
استانیسلاوسکی بسیار برای بازیگر ارزش قائل است و از او انتظار ویژه ای دارد.مجموع نظرات وی در این باب در کتاب هایش زندگی من در هنر و آماده سازی بازیگر آمده است که برای نخستین بار توسط دو تن از شاگردانش به نام های [[میخائیل چخوف]] و [[ریچارد بولسلاوسکی]] در آمریکا تدریس شد.
 
== مراجعمنابع ==
{{انبارویکی‌انبار-رده|Constantin Stanislavski}}
* [http://en.wikipedia.org/wiki/Constantin_Stanislavski ویکی‌پدیای انگلیسی]
* تئاتر تجربی از استانیسلاوسکی تا پیتر بروک، جیمز روز اونز، سروش، 1369
{{پانویس}}
{{مستند کردن|VIAF=61552610}}
 
{{تئاتر-خرد}}
 
{{ترتیبترتیب‌پیش‌فرض:استانیسلاوسکی، کنستانتین}}
{{مستند کردن|VIAF=61552610}}
 
[[رده:اهالی روسی در سده ۱۹ (میلادی)]]
[[رده:اهالی مسکو]]
[[رده:بازیگران اهل شوروی]]
[[رده:تئاتر]]
۹۳۰٬۰۴۳

ویرایش