پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «غلات»

۲٬۸۹۱ بایت حذف‌شده ،  ۷ سال پیش
گونه‌های سردسیری غلات ([[گندم]]، [[جو]] و [[چاودار]]) در فصل [[پاییز]] و اوایل [[بهار]] کشت شده و در اواسط تا اواخر [[تابستان]] هم برداشت می‌شوند. گونه‌های گرمسیری غلات ([[برنج]]، [[ذرت]]، [[ذرت خوشه‌ای]] و [[ارزن]]) نیز با توجه به شرایط آب و هوایی در اواخر بهار یا اوایل تابستان کشت شده و اواخر تابستان یا اوایل پاییز هم برداشت می‌شوند.
 
شمه
== انواع غلات ==
 
[[گندم]]: به آب و هوای خنک در فصل رشد، آب و هوای گرم و خشک در فصل برداشت نیاز دارد.
 
[[برنج]]: آبیاری و بارندگی در کشت این گیاه ضروری است. [[میانگین]] دما در ۴ تا ۶ ماه از فصل زراعی باید ۲۱ درجه سانتی گراد یا بالاتر باشد.
 
[[ذرت]]: به آب و هوای گرم با رطوبت کافی نیازمند است. این گیاه معمولاً در آمریکای شمالی و جنوبی و همچنین آفریقا کشت می‌شود.
 
[[جو]]: به آب و هوای خنک در فصل رشد نیاز دارد. جو مطمئن‌ترین غلات در شرایط شوری خاک، خشکی یا سرمای زمستان است. جو در زمین‌هایی که گندم قادر به رشد در آنها نیست هم پرورش می‌یابد.
 
[[ارزن]]: از پر محصول‌ترین غلات در شرایط خشک است و در خاک‌های غیر حاصلخیز هم رشد می‌کند. این ماده در آسیا و آفریقا، ماده غذایی مهمی برای انسان و دام می‌باشد.
 
[[جو دوسر]]: پیشترها خوراک اصلی مردم [[اسکاتلند]] بشمار می‌آمد. در سراسر دنیا از این ماده غذایی به عنوان خوراک دام هم استفاده می‌نمودند.
 
[[چاودار]] یا [[گندم سیاه]]: از سازگارترین غلات نسبت به شرایط سخت آب و هوایی است. در آب و هوای سرد کشت می‌شود.
هزاران سال است که این گونه گیاهان، در تأمین غذای بشر نقش حیاتی ایفا می‌کنند. باستان شناسان جوامع ابتدایی توانسته‌اند از ویرانه‌های قدیمی مراکز سکونت انسان، دلایلی به دست آورند که نشان می‌دهد غلات در تمدن‌های اولیه بشری هم کشت می‌شده‌اند و برای مثال، گندم در سرزمین حاصلخیز [[میانرودان]] به عمل می‌آمده است.
میانرودان امروزه بخش‌هایی از ترکیه، عراق، سوریه و ایران را تشکیل می‌دهد. شواهد به دست آمده نشان می‌دهد که در ۱۶٫۰۰۰ تا ۱۰٫۰۰۰ سال قبل از میلاد، انسان ما قبل تاریخ در این ناحیه گندم تولید می‌کرده است.
 
همچنین هر جا که جامعه‌ای تشکیل شده، یکی از انواع غلات در پیدایش آن نقش داشته اند. مثلاً برنج در تشکیل جوامع نخستین کشور چین و ذرت هم در تشکیل جوامع آفریقایی مؤثر بوده اند.
 
== تاریخچه ==
کاربر ناشناس