پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «پیشکوه»

۱ بایت اضافه‌شده ،  ۷ سال پیش
بدون خلاصه ویرایش
'''پیشکوه'''، نام تاریخی مناطقی است در غرب ایران که برابر است با [[استان لرستان]] امروزی. بین استان لرستان و [[استان ایلام]] رشته کوه [[کبیرکوه]] قرار دارد، [[لرستان]] را پیشکوه و ایلام را [[پشتکوه (منطقه)|پشتکوه]] می‌نامیدند. در قرن سیزدهم ق. از منطقه پشتکوه نام برده شده‌است.<ref>[http://www.encyclopaediaislamica.com/madkhal2.php?sid=2774 پشتکوه] بنیاد دایرة المعارف اسلامی</ref>
[[لرستان فیلی]] در منابع به دو قسمت عمده [[پشتکوه]] و [[پیشکوه]] تقسیم شده است. لرستان پیشکوه شامل استان امروزی لرستان می شود در حالی که منظور از پشتکوه استان ایلام است. سعیدیان به نقل از ودیعی در صفحه 1069 دایرة المعارف خود زبان غالب مردم پیشکوه را لکی و زبان غالب مردم پشتکوه را ملکی معرفی کرده است<ref>سعیدیان، عبدالحسین (1360). دائرةالمعارف سرزمين و مردم ايران. انتشارات مجله علم و زندگي 1360 </ref>. ظاهرا کلمه ملکی از نام ایل ملکشاهی از بزرگترین ایلات پشتکوه گرفته شده است.
 
برخی حدس زده اند که لرستان فیلی غیر از پشتکوه و پیشکوه شامل منطقه دیگری به نام [[میانکوه]] هم بوده که به علت نداشتن مرکزیت سیاسی در منابع تاریخی مورد اشاره قرار نگرفته است اما در فرهنگ شفاهی مردمن لرستان نام این منطقه کاملا زنده و رایج است، تلفظ محلی میانکوه در لری خرم آبادی "میکو" می باشد که شامل منطقه [[بالاگریوه]] است.
 
کاربر ناشناس