پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «خرس کوچک»

جز
جز (ربات: تصحیح پیوند به پروژه‌های خواهر و تبدیل کردن پیوندها به خنثی در برابر پروتکل)
| شمار اجرام مسیه = ندارد
| بارش‌های شهابی = بارش دبّی
| صور مجاور = [[اژدها (صورت فلکی)|اژدها]]{{سخ}}[[قیفاووس]]{{سخ}}[[زرافه (صورت فلکی)|زرافه]]{{سخ}}
| بیشینه عرض برای مشاهده = ۹۰
| کمینه‌عرض برای مشاهده = ۱۰
چهار ستاره‌ای که تشکیل یک مستطیل می‌دهند را ''نَعش''، و سه ستاره دیگر را ''بنات'' نام داده‌اند. هر یک از ستاره‌های بنات النعش کُبریٰ و صُغریٰ را هم «اِبنُ نَعش» گفته‌اند.
 
مانند [[بنات النعش کبری]]، از آن‌جا که می‌توان این صورت فلکی را شبیه یک ملاقه تصور کرد که دم خرس دسته آن باشد، این صورت فلکی را در [[زبان انگلیسی]] ملاقه کوچک یا آبگردان کوچک(Little Dipper) هم نامیده‌اند.
 
== ستارگان ==
یکی از مشهورترین ستارگان آسمان یعنی [[ستاره قطبی]] (جدی یا آلفا-خرس کوچک) در این صورت فلکی قرار دارد. ستاره دیگر نسبتانسبتاً پرنور این صورت فلکی، [[کوکب شمالی]] است، که به همراه [[فرقد|فَرقَد]]، از حدود سال ۲۰۰۰ پیش از میلاد تا سال ۵۰۰ میلادی نزدیک‌ترین ستاره‌ها به قطب شمال بوده‌اند؛ که به خاطر [[تقدم اعتدالین]] (انحراف محوری کره زمین) تغییر کرده است، و امروزه -چنان‌که گفته شد- [[جدی(ستاره)|جدی]] ستاره قطبی است. بعد از این‌دو، پرنورترین ستاره دب اکبر ''اَنوَرُ الفَرقَدَیْن(انورِ فرقدان)'' می‌باشد. این یکی از ۵۷ ستاره‌ای است به عنوان مرجع مورد استفادهٔ دریا نوردان وهوا نوردان است. دیگر ستاران دب اصغر جلوهٔ کمتری دارند.
 
مجموع دو ستاره ''انور الفرقدین'' و ''اخفیَ الفَرقَدَین'' را ''فَرقَدان(فَرقَدَین)'' یا ''دو برادران'' یا ''نَدمانَی جَذیمة'' گویند. دو ستاره کنار فرقدین و مانند آن را ''عَوهَقان(عَوهَقَین)'' گویند.
 
چهار ستاره «نعشِ»(مستطیل‌شکل) دبّ اصغر از جهتی غیرعادی‌اند، زیرا دارای قدر([[قدر ظاهری]]) دوم، سوم، چهار و پنجم هستند. در نتیجه آن‌ها راهنمای خوبی برای تشخیص قدر ظاهری ستارگان، و تشخیص این‌که ستارگان تا چه "قدر"ی مشخص هستند؛ و مثلامثلاً برای ساکنان شهرها یا برای آزمایش قدرت بینایی مفید است.
 
{{الگو:ستاره‌های دب اصغر}}
 
== افسانه‌ها ==
بنابر افسانه‌ای از [[بومیان امریکا]] درباره دب اصغر، گروهی شکارچی بومی راه خود را در جنگل گم کرده بودند با اجابت دعاهایشان دختر کوچکی پدیدار شد تا به سلامت آن‌ها را به خانه‌هاشان راهنمایی کند. او روح جدی(ستارهٔ قطبی) بود و شکارچیان پس از مرگ در آسمان جای گرفتند تا برای همیشه نزدیک او باشند.
 
== جهت‌یابی با خرس کوچک و خرس بزرگ ==
* مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «[[:w:en:Ursa_Minor|Ursa Minor]]»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد.
* آسمان پرستاره، [[پاتریک مور]].
* [[نجوم به زبان ساده]] - مایر دگانی
 
{{ستاره‌شناسی-خرد}}
{{صور فلکی}}
 
{{ستاره‌شناسی-خرد}}
 
[[رده:صور فلکی شمالی]]
[[رده:صورت‌های فلکی]]
[[رده:صورت‌های فلکی ذکرشده بطلیموس]]
[[رده:ویکی‌سازی رباتیک]]