پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «قطار»

۷۴۱ بایت اضافه‌شده ،  ۷ سال پیش
جز (ربات: خردبندی، {{خرد}} تبدیل شد به {{راه‌آهن-خرد}}-iwfrport ؟)
 
== تاریخچه پیدایش و تکامل قطارها ==
هنگامی که <big>'''ریچارد ترویتیک'''</big> برای اولین بار <big>[[لوکوموتیو]]</big> مجهز به موتور بخار خود را روی ریل‌های فولادی به حرکت در اورد عصر قطارهای امروزی اغاز گردید.
این اقذام در سال <big>۱۸۰۴ میلادی</big> و در ولز جنوبی (انگلستان )انجام شد ، او ابتدا یک لوکوموتیو با موتور بخار جهت حمل بار با ظرفیت حمل بار به وزن <big>20 تن</big> (20000 کیلوگرم) درست کرد و سپس یک لوکوموتیو با موتور بخار جهت حمل مسافر اختراع کرد و مردم شهر را سوار میکرد و قطار یک دور کامل به دور شهر میچرخید و پول ناچیزی از مردم دریافت میکرد تا اینکه یک روز یکی از چرخ های لوکوموتیو او شکست و از آن به بعد ریچارد دیگر از لوکوموتیو خود استفاده نکرد و آن را رها کرد .
این اقذام در سال ۱۸۰۴ میلادی و در ولز جنوبی انجام شد اما کسی که در تبدیل قطار به وسیله بسیار مهم حمل و نقل عمومی نقش مهمی ایفا کرد جورج استفنسون انگلیسی بود وی یک قطار تقریبا بزرگ ساخت و برای مسافران درون ان قطار خود را به لوکوموتیوی با موتور بخار مجهز کرد.
امروزه هر چند هنوز هم قطارهای بخار در گوشه و کنار جهان دیده می‌شوند اما دیگر دوران انها به پایان رسیده‌است. لوکوموتیوهای برقی و یا دیزلی جدید به سوخت و نگهداری کمتری نیاز دارند. قطارها به ویژه در حمل بارهای سنگین و نیز جا به جایی مسافران در مراکز شهرها دارای اهمیت زیادی هستند.
اولین قطاری که وارد ایران شد ماشین دودی نامیده می‌شد و از تهران به شهر ری رفت و امد می‌کرد.
۸

ویرایش