Jump to content

منوی ناوبری

تفاوت میان نسخه‌های «حباب اقتصادی گل لاله»

جز
دلایل بوجود آمدن حباب اقتصادی لاله هنوز ناشناخته است. از تئوری‌هایی که مطرح شده تئوری جنون تصادفی و حرص و طمع مردم است. در آن زمان هلند در آن زمان، یک قدرت بزرگ اقتصادی بود، اما مردم کشاورز و کارگر از زندگی فقیرانه در رنج بودند و همین مردم بودند که در شکل گرفتن بحران نقش داشتند.
 
هلند در اوایل [[قرن هفدهم]] پس از جنگی هشتاد ساله مابین ۷ ایالت شمالی پیروز شده بود و استقلال خود را در این زمان به دست آورده بود. [[امپراتوری هلند]] از نظر قدرت دریایی بر اروپا تسلط داشت. تجارت ادویه را از کشور [[پرتغال]] ربوده و به سبب اینکه مرکز اروپا درگیر [[جنگ سی‌ساله]] بود، [[آمستردام]] به مرکز تجارت اروپا تبدیل شده بود. در نتیجه از نظر رونق اقتصادی در سطح بسیار بالایی قرار داشت و آثار هنری کشورهای دیگر به این کشور منتقل و جمع‌آوری می‌شد.
 
از طرفی دیگر قیمت‌ها نسبت با کشورهای مجاور بالاتر بود. کشاورزان، صنعتگران و کارگران با درآمد خود به زحمت قادر به زندگی بودند و گوشت به ندرت در غذاهای روزانه مصرف می‌شد. به همین سبب کسانی که در بحران وارد شدند جهت خرید و برای سرمایه‌گذاری بجای پول نقد از اموال و مستغلات و وسایل خانه یا حیوانات دامی استفاده کردند.
 
== خصوصیات گل لاله ==
افزایش گل لاله در مدت زمان کوتاه بسیار مشکل است، در چنین شرایطی امکان بوجود آمدن عدم توازن [[عرضه و تقاضا]] بوجود خواهد آمد. ازدیاد و کاشت گیاه لاله یا از طریق کاشت بذر یا از طریق کاشت پیاز آن است. در صورت استفاده از بذر ۷–۳ سال تا در آمدن گل طول می‌کشد. در صورتیکه اگر پیاز گل استفاده شود گل دادن گیاه در همان سال صورت می‌گیرد. از هر گیاه مادر حداکثر ۲ یا ۳ پیاز فرزند بیشتر به دست نمی‌آید. در چنین شرایطی افزایش سریع تقاضا به تولید سریع منجر نخواهد شد.
 
== رسیدن به بحران ==
[[پرونده:Semper_Augustus_Tulip_17th_century.jpg|بندانگشتی|200px|''Semper Augustus'']]
پیشرفت یک حباب اقتصادی را به سه مرحله می‌توان تقسیم کرد. مرحلهٔ نخست عدم توازن بین عرضه و تقاضا، مرحلهٔ دوم وارد شدن واسطه‌ها، مرحلهٔ سوم درگیر شدن مردم عادی با [[بحران اقتصادی]] است.
 
=== علاقه‌مندان لاله ===
 
=== ورود دلالان ===
در سال ۱۶۳۴ میلادی توجهٔ دلالان به بازار خرید و فروش گل لاله جلب شد. ورود این دسته به منظور کاشت و یا به منظور [[لذت بردن]] از زیبایی لاله نبود بلکه تنها هدف بالا بردن قیمت و سود در معامله بود. در این زمان محبوبیت لاله از شهر لیدن به [[آمستردام]] و شهر [[هارلم (هلند)|هارلم]] و دیگر شهرها گسترش پیدا کرده بود. همین امر سبب بالا رفتن انفجاری تقاضا در بین ثروتمندان شده بود.
 
=== افراط ===
با پخش شدن شایعات مبنی بر اینکه در کوتاهترین مدت با خرید و فروش پیاز لاله به ثروت عظیم رسید، صنعتگران و کشاورزان نیز وارد بازار لاله شدند. با ورود این گروه تغییرات عمده‌ای در بازار بوجود آمد. از آنجائیکه که اجناس موجود کفاف بازار را نمی‌دادند، [[قراردادهای آتی]] (Futures contract) یا توافقنامه‌ای مبتنی بر خرید یا فروش دارائی در زمان معین در آینده وبا قیمت مشخص رونق پیدا کرد. در چنین قراردادهایی که بیشتر در میخانه‌ها بسته می‌شد، در عوض فروش پیاز لاله در ماه آوریل ممکن بود مالکیت زمین، دام، یا لوازم منزل بجای پول نقد مورد توافق قرار گیرد. با افزایش خریداران افزایش قیمت حتی شامل انواع ارزان قیمت نیز شد و خریداران [[قدرت خرید]] خود را از دست دادند.
 
از این دوران حکایت‌های بسیاری بر جا مانده‌است، {{نقل قول بزرگ}}یکی از علاقه‌مندان به گیاهان از [[انگلستان]] به خانهٔ دوستش در هلند مهمان بود. هنگامیکه در منزل تنها بود به پیازی نادر برخورد. برای بررسی پوست آن را کند و داخل آن را باز کرد. هنگامیکه دوست هلندی‌اش به خانه بازگشت، از او پرسید اسم این پیاز چیست؟ دوستش نام نوع پیاز لاله را به او گفت و مطالبی را در دفترش یادداشت کرد. گیاه‌دوست انگلیسی پرسید، چنین پیازی در هلند زیاد پیدا می‌شود؟ دوستش در حالیکه پشت گردن او را گرفته بود، گفت وقتی با من پیش قاضی آمدی، می‌فهمی! پس از شکایت و محاکمه فرد انگلیسی تا تهیه و پرداخت ۲۰۰۰ سکهٔ طلا در زندان به سر برد.{{پایان نقل قول بزرگ}}
 
== نوسانات در قیمت گل ==
[[گاربر]] قیمت گل‌های موجود گل [[سنبل]] در اوایل [[قرن نوزدهم]] میلادی را با وقایع مربوط به جنون گل [[لاله]] مقاسیه کرد. این در زمانی بود که گل سنبل به جای گل لاله مد روز شده بود و همان روند مشابه را مشاهده کرد. وقتی گل سنبل مد شد به علت کثرت تقاضا، پرورش دهندگان گل با هم سر تولید گونه‌های زیبای سنبل رقابت داشتند. ولی به مرور که مردم به سنبل خو گرفتند، قیمت‌ها هم پایین آمد و در طی مدت ۳۰ سال گران‌ترین غده‌ها تنها ۲–۱ درصد افزایش قیمت داشتند. <ref>{{Harvnb|Garber|1989|pp=553–54}}</ref>
 
گاربر همچنین اشاره می‌کند که در سال ۱۹۸۷ یک تعداد کمی از غده‌های مادر [[سوسن (گل)|سوسن]] با قیمت ۱ میلیون گیلدر، برابر با ۴۸۰۰۰۰ دلار (با [[نرخ ارز]] ) بفروش رفت.<ref>{{Harvnb|Garber|1989|p=555}}</ref> این ثابت می‌کند که هنوز هم در زمان حاضر گل‌ها متقاضی دارند و می‌توانند به قیمت بالا بفروش بروند.<ref>{{Harvnb|Garber|1989|pp=555–56}}</ref>
 
== پانویس ==
== منابع ==
* {{یادکرد-ویکی
|پیوند =http://ja.wikipedia.org/w/index.php?title=%E3%83%81%E3%83%A5%E3%83%BC%E3%83%AA%E3%83%83%E3%83%97%E3%83%BB%E3%83%90%E3%83%96%E3%83%ABチューリップ・バブル&oldid=42318788
|عنوان = チューリップ・バブル
|زبان = ژاپنی
{{Link GA|ja}}
{{Link GA|no}}
[[رده:ویکی‌سازی رباتیک]]