پرش به محتوا

تب روماتیسمی: تفاوت میان نسخه‌ها

جز
جز (ربات ردهٔ همسنگ (۲۴) +مرتب (۴،۸): + رده:پزشکی کودکان)
 
== ویژگیهای کلی ==
این بیماری گسترش جهانی دارد ولی از دهه ۶۰ به بعد به خصوص در کشورهای پیشرفته شیوع آن کاهش یافته‌است. به طوری که شیوع آن در آمریکا ۲ در ۱۰۰هزار نفر و در [[کشورهای در حال توسعه]] ۱۰۰ مورد در یکصد هزار نفر است. علت این کاهش، شیوع استفاده از [[آنتی‌بیوتیک|آنتی‌بیوتیکها]] در درمان عفونتهای میکروبی است. سن شیوع این بیماری در۶ تا ۱۵ سالگی است که عفونت بااسترپتوکوک گروه آ متداول است. این بیماری در کودکان زیر ۴ سال و بزرگسال بالای ۴۰ سال نادر است. بیماری حدود ۲-۶ هفته بعد از [[عفونت گلو]] با استرپتوکوک شروع می‌شود (در عفونت پوستی تب روماتیسمی ایجاد نمی‌شود.). ضایعه مشخص این بیماری التهاب نزدیک عروقی [[گرانولوماتوز]] است. درگیری قلبی می‌تواند خود محدود شونده و یا پیشرونده باشد. بیشتر [[دریچه میترال]] (۷۵-۸۰%) و سپس دریچه آئورتی (۳۰%) درگیر می‌شوند. دریچه‌های سه‌لتی و ریوی کمترین شیوع درگیری را در این بیماری دارند. التهاب مفصلی (آرتریت) با مشخصات دردشدید، تورم، گرمی، و گاهی قرمزی مفصل که می‌تواند از مفصلی به مفصل دیگر نقل مکان کند (آرتریت مهاجر). شایعترین مفاصل درگیر عبارتند از مچ دست، آرنج، زانوها و مچ پا. التهاب مفصلی معمولاً در عرض ۱۴-۱۰ روز فروکش می‌کند ولی بدون درمان، سایر مفاصل نیز ممکن است درگیر شوند. بیماری توسط علایم (کرایتریای) جونز تشخیص داده می‌شود.
 
== علایم بیماری و تشخیص ==
# [[کاردیت]] التهاب قلب بیشتر در کودکان و نوجوانان مبتلا دیده می‌شود و وجود هر یک از موارد [[پریکاردیت]]، [[نارسایی قلب|نارسایی قلبی]]، [[کاردیومگالی]]، [[نارسایی دریچه میترال]] یا [[آئورت]] به معنی وجود کاردیت است.
# [[اریتما]] مارژیناتوم یا نودولهای زیرپوستی.
# کره سیدنهام(درگیری [[سیستم عصبی مرکزی]] با ماهیت حرکات غیرارادی اندام‌های تحتانی و فوقانی)
# [[پلی آرتریت]] مهاجر، که مفاصل بزرگ را درگیر می‌کند.
 
==== معیارهای فرعی (مینور) ====
شامل تب، درد بدن بالاخص در محل مفاصل([[آرترالژیا]])، افزایش [[فاکتورهای فاز حاد التهابی]] (پروتیین crp، و افزایش سرعت رسوب [[گلبولهای قرمز]] خون یا ESR)، اختلال در نوار قلب (افزایش فاصله PR)
در کنار علایم فوق، اثبات وجود عفونت بااسترپ گروه آ تشخیص بیماری را تایید می‌کند.
 
 
== عوارض احتمالی ==
آسیب دایمی دریچه‌های قلب که منجر به [[نارسایی احتقانی قلب]] می‌گردد.
حملات بعدی تب روماتیسمی حاد در پی عفونت مجدد با استرپتوکوک
 
== درمان ==
===== اصول کلی =====
بررسی‌های تشخیصی ممکن است شامل آزمایش‌های خون، کشت گلو و نوار قلب و رادیوگرافی [[قفسه سینه]] و قلب باشد. هیچ آزمون اختصاصی برای تشخیص تب روماتیسمی وجود ندارد.
در موارد خفیف، [[مراقبت در منزل]] کافی است ولی در موارد شدید ممکن است بستری در بیمارستان لازم باشد.
درجه حرارت بیمار و تعداد نبض او را روزانه اندازه‌گیری کرده و برای ارایه به پزشک ثبت نمایید.
اگر بیمار گلودرد یا سرفه دارد از یک دستگاه مرطوب‌کننده با بخار سرد استفاده کنید. دستگاه مرطوب‌کننده را هر روز تمیز کنید.
* درصورت درگیری قلب، بسته به شدت درگیری از داروهای قلبی استفاده می‌گردد.
* آنتی‌بیوتیک‌ها برای مقابله‌وریشه کن کردن عفونت استرپتوکوکی.
* استفاده از [[پنی سیلین]] تزریقی هر ۲۸ روز یک بار به عنوان درمان پیشگیری کننده تا ۵ سال و در صورت درگیری قلبی تا آخر عمر توصیه می‌گردد.
 
===== فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری =====
- درد شدید شکم
- تب
- اگر دچار علایم جدید و غیرقابل توجیه شده‌اید. داروهای تجویزی ممکن است با [[عوارض جانبی]] همراه باشند.
 
== رژیم غذایی ==
رژیم مایعات با غذاهای نرم در مراحل اولیه بیماری که به‌تدریج به یک رژیم عادی غنی از پروتئین، کالری و ویتامین‌ها تغییر داده می‌شود.
 
طی مطالعات انجام شده مصرف زیاد گوشت قرمز، ذرت، گندم، ادویه، نمک، شکر، آرد، چای، قهوه و قارچ علایم بیماری را در افراد مبتلا به [[آرتریت روماتوئید]] تشدید می‌کند.
این بیماران باید مصرف روغنهای آفتابگردان، سویا و کنجد دار را کاهش و مصرف سس، غذاهای سرخ شده را متوقف کنند.
 
[[رژیم غذایی]] کم‌نمک در صورتی که بیمار دچار کاردیت (التهاب قلب) باشد، توصیه می‌شود.
 
غذاهای گیاهی و برنامه غذایی فاقد [[اسید آمینه]] گلوتن موجب کاهش علایم و ارتقا سلامت مبتلایان به [[روماتیسم مفصلی]] دارد.
 
انگور میوه‌ای پر انرژی است که در طب سنتی در درمان بیماری‌هایی مانند آرتریت روماتوئید و روماتیسم کاربرد داشته‌است.انگوربه دلیل داشتن پتاسیم حاوی خاصیت ادرار آوراست و همچنین این میوه به دلیل داشتن آنتی اکسیدان‌هایی همچون ELLAGIC ACID ضمن کاهش [[علائم بیماری]] التهاب مفاصل، عملکرد مواد سرطانزای بدن را نیز خنثی می‌کند.
 
مصرف منظم [[روغن کبد ماهی]] نیاز بیماران مبتلا به بیماری‌های التهابی مفاصل را به داروهای مسکن کاهش می‌دهد.
 
== پیوند به بیرون ==
[[رده:پزشکی کودکان]]
[[رده:روماتولوژی]]
[[رده:ویکی‌سازی رباتیک]]