پرش به محتوا

منوی ناوبری

تفاوت میان نسخه‌های «طراحی رقص»

۴۶ بایت اضافه‌شده ،  ۷ سال پیش
ابرابزار
جز (ماني صفحهٔ رقص‌پردازی را به طراحی رقص منتقل کرد: فرهنگستان)
(ابرابزار)
طراحی حرکات هماهنگ و موزون بازیگران در نمایش را '''طراحی رقص'''<ref>برابرنهاده فرهنگستان زبان فارسی.</ref> {{انگلیسی|Choreography}} می‌گویند. به آن رقص‌پردازی و رقص‌آرایی هم گفته شده است.
'''رقص پردازی''' یا '''رامشگری''' یا '''رقص آرایی''' {{انگلیسی|Choreography}}، هنر طراحی، ترکیب بندی و ترتیب دادن [[رقص]] است، که در چهارچوب یک ساختار برنامه ریزی شده و معین حرکات بدنی را نمایش می‌دهد. واژهٔ Choreography به معنای '''نگارش رقص''' است و گاهی نیز به [[نشان‌گذاری رقص]] اشاره می‌کند. [[رقص‌پرداز]] برابر واژه Choreographer کسی است که یک و یا چند رقصنده را آموزش داده و به هماهنگ سازی حرکات و جنبشهای آنان با هم به منظور آفرینش یک اثر نمایشی می‌پردازد.
 
'''رقصطراحی پردازی''' یا '''رامشگری''' یا '''رقص آرایی''' {{انگلیسی|Choreography}}، هنر طراحی، ترکیب بندیترکیب‌بندی و ترتیب دادن [[رقص]] است، که در چهارچوبچارچوب یک ساختار برنامه ریزیبرنامه‌ریزی شده و معین حرکات بدنی را نمایش می‌دهد. واژهٔ Choreography به معنای '''نگارشطراح رقص''' است و گاهی نیز به [[نشان‌گذاری رقص]] اشاره می‌کند. [[رقص‌پرداز]] برابر واژه Choreographer کسی است که یک و یا چند رقصنده را آموزش داده و به هماهنگ سازیهماهنگ‌سازی حرکات و جنبشهایجنبش‌های آنان با هم به منظور آفرینش یک اثر نمایشی می‌پردازد.
این واژه برای اولین بار در واژه‌نامهٔ انگلیسی امریکایی در دههٔ ۱۹۵۰ میلادی پدیدار گشت.
 
این واژه کوریوگرافی برای اولین بار در واژه‌نامهٔ انگلیسی امریکاییآمریکایی در دههٔ ۱۹۵۰ میلادی پدیدار گشت.
 
== کاربردهای دیگر ==
واژهٔ رقص پردازیرقص‌پردازی به هر نوع کارگردانی حرکات منظم انسانی اطلاق می‌گردد. به عنوان مثال:
 
* [[هلهله‌چی]]
* معادل یابی فارسی برای واژه‌های بیگانه در حرفه رقص. نوشته نیما کیان، موسس [[سازمان باله ایران]]
* ویکی‌پدیای انگلیسی
{{پانویس}}
 
== پیوند به بیرون ==
۱۴۹٬۵۳۹

ویرایش