پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «سید جلال‌الدین اشرف»

جز
بدون خلاصه ویرایش
(واگردانی با توجه به بحث.)
جز
[[پرونده:Jalaleddin-ashraf-Shrine-2.JPG|thumb|300px|left|نمائی از ظریح مرقد سیدجلال‌الدین اشرف]]
'''سید جلال الدین اشرف''' از فرزندان موسی کاظم و تنها برادر تنی [[رضا]] است.{{مدرک}} سید جلال الدین اشرف در شهرستان آستانه اشرفیه واقع در ۳۵ کیلومتری شهر رشت مدفون است. بارگاه سید جلال از قدیم الایام پذیرای گردشگران بومی وغیر بومی که به قصد زیارت به شهرستان آستانه اشرفیه سفر می‌کردند بوده‌است. این بارگاه از نظر موقعیت جغرافیائی در مرکز شهر آستانه اشرفیه واقع شده و یکی از عوامل پیشرفت شهرستان شده‌است.
هرآینه باید دانست که نام بسیار از کسانی که بارگاه در گیلان دارند را با عنوان "شاه" یا "اشرف" یا "کیا" می خوانند. اینان کسانی بودند که شاه محلی یا فرمان روا (:حاکم) محلی بودند.
در دورة صفویه، "اشرف" یکى از بَرنام‌ (:لقب)های پاتِشاهان شده است چیزهاى وابسته به شاه را با "~ اشرف" به کار مى‌بسته‌اند. مانند: تالارِ اشرف. هم چنین یکای پول زرین کشور را هم به همین خاطر "اشرفى" نامیده‌اند. زمانی که اشرفِ افغان به سپاهان (:اصفهان) آفند کرد و سپاهان را گرفت از همین روی تلاش کرد تا "اشرف" را گسترش دهد. او "اشرفى" یعنى سکة هِژده (18) نخودى (سه ربع مثقال) با عیار دَه-یک که همان دینار عربى و سرانجام دینار رومى و یونانى را رواگ (:رواج) داد. در زمان قاجاریه هم به همان وزن و عیار و به همان نام ماند. یکاهای کوچک‌تر از اشرفی هم پدید آمد که بدان‌ها "نیم‌اشرفی (پنج هزاری)" و دیگری "خمس اشرفی (دو هزارى)" و به مانند پول خُرد زر بود.
روی سکة اشرفی این بیت نوشته شده بود:
سکه زد در جهان به حکم خدا
شاهرخ کَلب آستان رضا
و یا
دوباره دولت ایران گرفت جوانی را
به نام شاهرخ زد سکة صاحب‌قرانی را
از این روی سید جلال را با پساوند اشرف چنین خواندند:‌ سید جلال الدین اشرف تا بزرگی نامش سبب شود که پس از مرگ وی هم چنان در پذیرش مردم جایگاه درخوری داشته باشد.
برای وی داستان های گوناگونی ساختند. این گونه که از کهن سالان نقل شده است وی را در تابوتی در کنار سپیدرود از آب بیرون می کشند و در همین شهر به خاک می سپارند و یکی از اهالی محل خواب می بیند که او نامش را چنین می گوید: من سید جلال الدین برادر امام رضا هستم و دشمنان مرا کشتند.
در کتاب جنگنامه که در باره جنگیدن سید جلال الدین با دشمنان اسلام است چنین روایتی آمده است.
شگفت است اگر بدانید سید جلال الدین اشرف امام زاده است که شجره نامه ندارد و سازمان اوقاف او را به عنوان امام زاده تایید نمی کند.
 
مسئولان شهرستان آستانه اشرفیه برای توسعهٔ این حرم طرحی موسوم به طرح حرم را برنامه ریزی نمودند که طی آن با گسترش حرم شهرستان به یکی از بزرگترین نقاط سیاحتی، زیارتی استان شود. هم اکنون آستانه اشرفیه چهارمین شهر مذهبی ایران از این نظر می‌باشد.{{مدرک}}
۳۷۴

ویرایش