تفاوت میان نسخه‌های «رگ خونی»

پرش به ناوبری پرش به جستجو
۳٬۴۷۳ بایت اضافه‌شده ،  ۶ سال پیش
بدون خلاصه ویرایش
(ویکی‌سازی)
 
طول مجموع رگ‌های [[بدن انسان]] برابر با ۱۰۰٬۰۰۰ [[کیلومتر]] {{رچ}}(۶۰۰۰۰ [[مایل]]) می‌شود که دو برابر دور [[زمین]] است.<ref>[http://www.heartsource.org/presenter.jhtml?identifier=4642 Heart, How It Works<!-- عنوان تصحیح شده توسط ربات -->]</ref>
دستگاه گردش خون و لنف شامل قلب ، شریانها ، وریدها ، مویرگها و رگهای لنفی است. خون پمپ شده از قلب که حاوی مواد غذایی و اکسیژن می‌باشد توسط شریانها در بدن توزیع می‌شوند. شریانها پس از انشعاب به شاخه‌های باریک ، شریانچه‌ها را بوجود می‌آورند و شریانچه‌ها نیز به انشعابات باریکتری به نام مویرگ ختم می‌شوند.
 
مبادله مواد بین خون و سلولهای ارگانهای مختلف در سطح مویرگها انجام می‌گیرد. پس از مبادله مواد ، خون مویرگی به وریدچه‌های منتقل شده و نهایتا توسط وریدهای بزرگ مجددا به قلب برمی‌گردد. رگهای لنفی نیز بطور بن بست از ارگانهای مختلف شروع و پس از جمع آوری لنف یا مایعات میان بافتی (که عمدتا از خون منشا گرفته است) آن را به سیستم گردش خونی باز می‌گرداند.
 
== ساختمان کلی رگهای خونی ==
 
لایه داخلی (به انگلیسی: Tunica intima)
این لایه از یک ردیف سلول سنگفرشی ساده مشتق از مزودرم به نام آندوتلیوم و بافت همبند شل زیرین آن به نام طبقه زیر آندوتلیال تشکیل شده است. آندوتلیوم بر روی تیغه پایه قرار گرفته و طبقه زیر آندوتلیال حاوی الیاف الاستیک و رتیکولر و بطور نادر در شریانهای الاستیک سلولهای عضلانی است.
 
لایه میانی (به انگلیسی: Tunica media)
این لایه معمولا از عضلات صاف تشکیل شده که در بین آنها الیاف الاستیک ، کلاژن ، رتیکولر و پروتئوگلیکان‌ها قرار گرفته‌اند. مواد بین سلولی در دیواره رگها توسط سلولهای عضله صاف سنتز می‌شود.
 
لایه خارجی یا ادونتیس (به انگلیسی: Tunica adventita)
خارجی‌ترین لایه عروق و مرکب از |کلاژنالیاف کلاژن نوع I و الیاف ارتجاعی است که بطور طولی قرار گرفته‌اند . این لایه معمولا در امتداد با بافت همبند اطراف رگها قرار دارد و تشخیص آنها از یکدیگر مشکل می‌باشد. در عروق بزرگ این لایه حاوی رگهای تغذیه کننده خود عروق موسوم به رگها می‌باشد. انواع رگها در بدن عبارتند از : شریانها ، وریدها و مویرگها در رگهای لنفی می‌باشد.
 
 
== انواع رگ‌ها ==
 
* [[سرخرگ]] (شریان)
** مانند سرخرگ [[آئورت]] که بزرگترین سرخرگ بدن است.
** مانند شریانچه ها که کوچکترین سرخرگ های بدن هستند.
 
* [[سیاهرگ]] (ورید)
** مانند بزرگ‌سیاهرگ که بزرگترین سیاهرگ بدن است.
** مانند ریزرگ ها که کوچکترین سیاهرگ های بدن هستند.
 
* [[مویرگ]] که کوچکترین رگ‌ها هستند و بین سرخرگ و سیاهرگ قرار داشته و محل مبادله مواد غذایی و مواد زاید [[یاخته]]‌ها هستند.
 
 
{{-}}
 
== جستارهای وابسته ==
* [[گیاه علفی]]
* [[خرزهره‌ایان]]
* [[سیمارین]]
 
== منابع ==
{{ویکی‌انبار|Blood vessels}}
{{پانویس}}
* [http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/mavara-index.php?page=رگ&SSOReturnPage=Check&Rand=0 دانشنامه ی رشد: رگ]
{{ویکی‌انبار|Blood vessels}}
 
 

منوی ناوبری