پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «دیستروفی ماهیچه‌ای»

خنثی‌سازی ویرایش 10859214 توسط 85.180.155.74 (بحث)
(خنثی‌سازی ویرایش 10859214 توسط 85.180.155.74 (بحث))
{{Infobox disease
| Name = دُش‌پروردگیدیستروفی ماهیچه‌ای
| Image = MuscularDystrophy.png
| Caption = در ماهیچه آسیب‌دیده بافت نامظم می‌شود و تراکم [[دیستروفین]] (به رنگ سبز) بسیار کاهش می‌یابد.
| eMedicineTopic = ۴۱۸
| MeshID = D009136}}
هرنوع اختلال رشد در موجودات و بافت‌ها و اندام‌های زنده براثر بد خوراکیسوءِتغذیه یا نبود مواد خوراکیغذایی قابل‌مصرف را '''دیستروفی''' (dystrophy) یا '''دُش‌پروردگی'''<ref>برابرنهاده فرهنگستان زبان فارسی.</ref> می‌گویند.
 
'''دُش‌پروردگیدیستروفی ماهیچه‌ای''' یک سلسله بیماری‌های بسیار حاد ژنتیکی پیشرونده وابسته به کروموزوم هاست که باعث آسیبتخریب یا بد کاریاختلال در بافت ماهیچه‌ای می‌شود. دیستروفی ماهیچه‌ای شامل ۸ نوع بیماری است که نمونه شاخص و شدید آن [[دیستروفی ماهیچه‌ای دوشن]] است.
دیستروفی ماهیچه‌ای غیر قابل درمان است و تاکنون هیچ دارویی برای درمان آن ساخته نشده است. پژوهشگرانمحققان در حال بررسیتحقیقات بر روی این بیماری‌ها هستند و تاکنون موفق به ساخت چند ژن و داروی آزمایشی شده‌اند که بر روی جانورانحیوانات آزمایشگاهی مؤثر بوده است. امید است در آیندهای نزدیک درمان دیستروفی ماهیچه‌ای قطعی شود.
 
== انواع بیماری‌های دیستروفی ماهیچه‌ای ==
== داروی آزمایشی دیستروفی ماهیچه‌ای ==
 
پژوهشگران دانشکدهٔ پزشکی پیتسبورگ ایالت پنسیلوانیا دست اقدام به ساخت دارویی به نام PTC۱۲۴ کرده‌اند که می‌تواند ژن‌های آسیب دیده معیوب را بهسازیاصلاح کند و برخی بیماری‌های ژنتیکی را درمان کند، این دارو می‌تواند هزاران بیمار را که برخی از آنها بیعلاج درمانندناپذیرند مانند دش‌پروردگی عضلانی و فیبروز کیستی را درمان کند. به گزارش سرپرست این پژوهشتحقیق دکتر Soyini Leeاستاد دانشکدهٔ پیستبورگ، شکل کار این دارو که به صورت قرص می‌باشد به این شکل است که به ریبوزوم کرموزوم X وصل شده و ژن آسیب دیدهمعیوب ساخت دیستروفین را وادار به ساخت پروتئین سالم برای عضلات می‌کند و باعث ترمیم آن می‌شود. Soyini اضافه کرد هزاران بیماری ژنتیک وجود دارند که می‌توانند از این رویکرد سودمنفعت ببرند به گزارش یونایتدپرس، Soyini گفت ویژگی منحصربه یکتایفرد این دارو آنست که نه فقط یک جهش ژنی که باعث بیماری می‌شود، بلکه مجموعه‌ای از جهش‌ها را هدف می‌گیرد بنا به گزارش‌های رسیده ‪ PTC۱۲۴‬با نوع ویژهخاصی از جهش مقابله می‌کند که بسته به این که کدام ژن جهش یافته باشد، علائم بسیار متفاوتی ایجاد می‌کند. به این ترتیب بالقوه می‌توان از آن علیه بسیاری از اختلالات ژنتیکی استفاده کرد. این دارو در مراحل آزمایش‌های بالینی قرار دارد و هنوز به طور کامل ساخته نشده است.
 
==== روند تحقیقاتی داروی PTC۱۲۴ ====