تفاوت میان نسخه‌های «فرانسوا-رنه دو شاتوبریان»

پرش به ناوبری پرش به جستجو
بدون خلاصه ویرایش
== زندگی ==
 
رنه نویسنده و شاعر معروف فرانسه در [[۴ سپتامبر|چهارم سپتامبر]] [[۱۷۶۸ (میلادی)|۱۷۶۸]] در [[سن ملو]] در خانواده‌ای سرشناس و ثروتمند به دنیا چشم گشود او یکی از درخشان ترین چهره هایچهره‌های ضد انقلاب در فرانسه بود فطرت شاعرانه او در کودکی تحت تاثیر عوامل خاصی مانند "خودداری های اسرارآمیز پدر" و تقدس زیادهزیاد از حد مادر و سنت هایسنت‌های خاندان قدیمی و همچنینهم‌چنین افسانه هایافسانه‌های محلی و مظاهر طبیعت بخصوص دریا ظهور کرد او می خواستمی‌خواست کشیش بشود بهمینبه‌همین جهت بمدرسهبه‌مدرسه کشیشان رفت اما پس از چندی منصرف شد او پس از تحصیلات مقدماتی به خدمت ارتش درآمد. در سال [[۱۷۸۸ (میلادی)|۱۷۸۸]] فرمان عضویت در هنگ (شوالیه های مالتا) را دریافت داشت. او در پاریس با بسیاری از شخصیت هایشخصیت‌‌های بزرگ آشنا شد که از همههمه‌ی آنان خاطراتی در کتاب هایشکتاب‌هایش داشته است. در سال [[۱۷۹۱ (میلادی)|۱۷۹۱]] به آمریکا رفت تا در کشف نقاط شمالغربیشمال‌غربی آن سرزمین شرکت کند و در همان سال با یک دختر هفده ساله ازدواج کرد که ثروت هنگفتی بخانه شوهر آورد. پس از چندی به انگلستان سفردسفر کرد و او در موقع تبعید در انگلستان یکی از بهترین آثارش را که تصویر زنده ایزنده‌ای از زندگی سرخ پوستانسرخ‌پوستان آمریکاست خلق کرد. درآثار شاتو دو چهره بارز و اخلاقی درباره انقلاب بود و او در مورد مذهب آزاداندیش و از مریدان روسو بود. برادرش در سال [[۱۷۹۴ (میلادی)|۱۷۹۴]] بداربه‌دار آویخته شدشد، خواهرش و زنش بزندانبه‌ زندان افتادند. خواهرش در زندان درگذشت و همههمه‌ی اینهااین‌ها موجب افسردگی حاطرخاطر شدید او شد. او در سال [[۱۸۰۰ (میلادی)|۱۸۰۰]] به پاریس برگشت و جلال مسیحیت را نوشت این اصراثر یک شاهکار ارزندهارزنده‌ی هنری می باشد.
 
تالیران وزیر خارجه ناپلئون او را در سال [[۱۸۰۳ (میلادی)|۱۸۰۳]] بسمتبه سمت وابسته سفارت فرانسه در رم منصوب نمود در آنجا [[مادام دوبسون]] با او بود و در همین شهر درگذشت. او بزودی پس از مرگ معشوقه از سمت خود کناره گیریکناره‌گیری کرد و در سال [[۱۸۰۷ (میلادی)|۱۸۰۷]] از ناپلئون انتقاد شدیدی کرد و او را به نرون تشبیه کرد و در نتیجه روزنامه او توقیف شد. شاتو در سال [[۱۸۱۴ (میلادی)|۱۸۱۴]] آثار سیاسی خود را که بر ضد ناپلئون نوشته انتشار داد لذا لوئی هجدهم او را ارزنده ترینارزنده‌ترین مرد معرفی کرد و او را وزیر خارجه نمود. ولی او پس از مدتی با خاندان سلطنتی نیز درافتاد و در سپتامبر [[۱۸۱۶ (میلادی)|۱۸۱۶]] مغضوب واقع شد. در زمان سلطنت لوئی فیلیپ وی در عین ناامیدی می زیست اثر معروف میلتون شاعر انگلیسی را به نام "بهشت گمشده" در زمان سلطنت لوئی فیلیپ ترجمه نمود و در آخر عمرش خاطرات پس از مرگ را نوشت و بیکبه یک ناشری داد که پس از مرگش آن را منتشر کند ولی ناشر در زمان حیاتش آن را منتشر ساخت.
 
او در این کتاب غرور, خودپرستی و عدم صداقت خود را بخوبی نشان می دهد. آثار اوااو آمیخته‌ای از سبک کلاسیک و رماتتیک لستاست و در آنهاآن‌ها لطافت, احساس قوی, ظرافت هنری و دلشکستگی و نومیدی به چشم می خورد چنان که یسیاریبسیاری از جوانان در قرن نوزده مپسپس از خواندن آثار او خودکشی می کردند.
 
وی در پایان زندگی سفرهایی به [[یونان]]، [[قسطنطنیه]]، [[فلسطین]] و [[اسپانیا]] کرد و در بازگشت به فرانسه به مبارزه با [[ناپلئون]] پرداخت.
 
== آثار ==
شهرت عمده شاتوبریان مدیون اشعار [[رومانتیک]] و [[نثر]] شاعرانه اوست. او از پیشروان مکتب [[رومانتیسم]] فرانسه به شمار می‌رود. بعد هابعدها [[ویکتور هوگو]] این مکتب را رواج داد. شاهکار او [[رنه]] است. آثار مهم او در زیر آمده‌است:
* آتالا - (۱۸۰۱)
* رنه - (۱۸۰۲)
۱۲۴

ویرایش

منوی ناوبری