مایکروسافت آژور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از ویندوز آژور)
پرش به: ناوبری، جستجو
ویندوز ازور
مایکروسافت اَژور
خانواده ویندوز
نوع منبع متن‌بسته برای پلاتفرم، متن‌باز برای SDK کلاینت
تاریخ اولین انتشار ۱ فوریه، ۲۰۱۰؛ ۶ سال پیش (۲۰۱۰-۰۲-01)
وب‌گاه رسمی سایت رسمی

مایکروسافت اَژور (به انگلیسی: microsoft Azure)با نام سابق، ویندوز آژور یک پلاتفرم رایانش ابری مایکروسافت است که برای ایجاد، توسعه و مدیریت اپلیکیشن‌ها از طریق یک شبکه جهانی از مراکز داده تحت مدیریت مایکروسافت می‌باشد. مایکروسافت اَژور این قابلیت را دارد که اپلیکیشن‌ها را توسط زبان‌ها، ابزارها و چهارچوب‌های مختلفی ایجاد کرده و به توسعه دهندگان امکان ادغام اپلیکیشن‌های عمومی خود را در محیط فناوری اطلاعات موجود می‌دهدو نیز می تواندکانتینر لینوکس و داکر را اجرا کند. علاوه بر تغییر نام، این سرویس به تازگی تا حد مطلوبی توسعه داده شده است. در این سرویس، از نرم افزارهای قدیمی مایکروسافت، مانند شیرپوینت ، مدیریت پایگاه داده های SQL، توسعه اکتیو دایرکتوری نیز می توان بهره برد.

سرویس‌ها[ویرایش]

آژور اکتیو دایرکتوری B2C[ویرایش]

آژور اکتیو دایرکتوری، سرویس محاسبات ابری با قابلیت اثبات شده برای کنترل میلیاردها احراز هویت در روز می باشد که توانایی های خود را برای مدیریت هویت کاربران و مشتریان با سرویس جدیدی به نام آژور اکتیو دایرکتوری B2C گسترش داده است و حال برای عرضه به عموم آماده است. این سرویس، روش جامع مدیریت شناسایی هویت برای برنامه های مختص مصرف کنندگان است که می تواند به آسانی با هر پلت فرم دیگر ادغام شده و توسط هر دستگاهی، قابل دسترسی است.

آژور اکتیو دایرکتوری[ویرایش]

آژور اکتیو دایرکتوری، فراهم کننده مدیریت تصدیق هویت و قابلیت های کنترل دسترسی برای برنامه های ابری می باشد. شما می توانید هویت های از پیش تعیین شده را هماهنگ کنید و برای ساده سازی کنترل کاربر به اپلیکیشن های cloud، ویژگی شناسایی یگانه یا Single Sign-On را فعال کنید.

سرویس های دامنه آژور اکتیو دایرکتوری[ویرایش]

این سرویس ها، کارآیی قوی و مقیاس پذیری دارند و از سرویس های دامنه مدیریت شده مانند domain-join، LDAP، Windows Integrate Authentication، کربرس پشتیبانی می کنند. با کلیک بر یک دکمه، مدیران می توانند سرویس های دامنه برای ماشین های مجازی را فعال کرده و برنامه های مربوط به دایرکتوری را بر روی سرویس های زیرساخت آژور فعال کنند.

مدیریت API[ویرایش]

مدیریت API آژور، به شما این امکان را می دهد تا APIها را برای توسعه دهندگان، شرکا و کارمندان به صورت امن و در مقیاس بزرگتر منتشر کنید.

فایروال سطح کاربرد[ویرایش]

فایروال سطح کاربرد یا Application gateway در یک مدل 7 لایه آژور مدیریت شده، تعادل بار HTTP، خاتمه SSL و کوکی مبتنی بر نشست را برای برنامه های وب داخلی فراهم می کند.

Application insight ویژوال استودیو[ویرایش]

Application insights، یک روش تله متری همه کاره است که می تواند به شما در کشف موضوعات، حل مسائل، بهبود دستگاه های شما و اپلیکیشن های وب کمک کند. این سرویس برای شما، موجودیت بلادرنگ، دید 360 درجه بر روی برنامه ها، کارآیی و قابلیت استفاده را فراهم می کند و نیز از جاوا، iOS، اندروید، .NETو برنامه های وب بر روی آژور یا سرویس های خود شما پشتیبانی می کند.

سرویس App[ویرایش]

این سرویس، با استفاده از یک سرویس Cloud، برنامه ها را سریعتر ایجاد می کند و شما را قادر می سازد تا سریعا و به آسانی وب سازمانی و برنامه های موبایلی برای هر پلت فرم یا دستگاهی ایجاد کنید و آنها را بر روی زیرساخت قابل اعتماد توسعه دهید.

خودکار سازی[ویرایش]

Azure Automation یا خودکارسازی آژور، به کاربر اجازه ایجاد، توسعه، نظارت و پشتیبانی از منابع در محیط آژور را با استفاده از موتور اجرایی قابل اطمینان و مقیاس پذیر می دهد.

پشتیبان گیری[ویرایش]

Azure Backup یا پشتیبان گیری آژور، پشتیبان گیری از cloud با استفاده از ابزارهای آشنا مانند ویندوز سرور 2012 یا مدیریت محافظت داده سیستم سنتر 2012 را مدیریت می کند.

Batch[ویرایش]

آژور بچ، اجرای HPC و برنامه های موازی در مقیاس بزرگ در آژور را آسان می سازد. می توان از بچ برای مقیاس بندی برنامه های موازی، مدیریت اجرای وظایف در صف و تواناسازی برنامه های Cloud برای کارهای محاسباتی استفاده کرد.

سرویس های BizTalk[ویرایش]

سرویس های BizTalk آژور، یک سرویس ادغامی مبتنی بر cloud قوی و قابل توسعه است که قابلیت های B2B و یکپارچگی برنامه های سازمانی (EAI) برای خدمات رسانی به cloud و روش های ادغامی ترکیبی فراهم می سازد.

CDN[ویرایش]

آژور CDN یا شبکه تحویل محتوای آژور، به شما اجازه می دهد تا محتوا از پهنای باند بالا را در سراسر جهان با تاخیر کم و موجودیت بالا از طریق یک شبکه قوی به کاربران نهایی تحویل دهید.

سرویس های Cloud[ویرایش]

سرویس های محاسبات ابری آژور، نیاز شما به مدیریت زیرساخت های سرور را حذف می کند. با نقش های وب و ورکر Worker، شما قادر خواهید بود تا به آسانی اپلیکیشن ها را ساخته، توسعه داده و مدیریت کنید.

Data Catalog[ویرایش]

دیتا کاتالوگ، یک سرویس مدیریت شده کامل است که به عنوان یک سیستم ثبت نامی و سیستم اکتشاف منابع داده سازمانی، خدمات ارائه می کند. دیتا کاتالوگ آژور، قابلیت هایی فراهم می سازد تا هر کاربر –از تحلیلگر گرفته تا مختصصان داده و توسعه دهندگان- بتوانند منابع داده ای را ثبت کرده، یاد بگیرند و مصرف کنند.

Data Factory[ویرایش]

آژور دیتا فاکتوری، یک سرویس مدیریت شده برای توسعه دهندگان است تا بتوانند اطلاعات قابل اعتماد از داده ها را در cloud یا منابع قدیمی تولید کنند. به آسانی می توان فعالیت های مربوط به انتقال و حرکت داده را تولید، هماهنگ و زمانبندی کرد. بر پایپ لاین داده و خدمات نیز می توان به راحتی نظارت کرد.

تحلیل های Data Lake[ویرایش]

سرویس تجزیه و تحلیل Data Lake، یک سرویس تحلیل توزیعی جدید است که بر پایه آپاچی YARN ساخته شده است و به صورت پویا می توان آن را بر اساس اهداف سازمان، مقیاس بندی کرد. بجای توسعه و پیکربندی سخت افزار، می توان کوئری ها را برای انتقال داده و استخراج insightهای ارزشمند نوشت. سرویس تجزیه و تحلیل، از اکتیو دایرکتوری آژور، پشتیبانی می کند و به آسانی می توان دسترسی و نقش ها را مدیریت کرد.

Data Lake Store[ویرایش]

این سرویس مخزن ساده ای برای ذخیره داده در هر اندازه و نوع و سرعتی بدون ایجاد تغییرات در اپلیکیشن ها می باشد. در این store، داده ها می توانند برای همکاری با سازمان های دیگر به صورت امنی، به اشتراک گذاشته شوند.

DNS[ویرایش]

آژور DNS، به شما اجازه می دهد تا دامنه های DNS را هم همراه با برنامه های آژور خود، بر روی هاست قرار دهید. با قرارگیری این دامنه ها در آژور، می توانید رکوردهای DNS را با استفاده از اشتراک آژور، مدیریت کنید. با استفاده از آژور DNS، همیشه اطمینان داشته باشید که DNS شما، موجود و سریع خواهد بود.

DocumentDB[ویرایش]

آژور DocumentDB، یک پایگاه داده مستندات NoSQL کامل است که از طریق توسعه مطمئن و قابل پیش بینی، خدمات کوئری و تراکنش ارائه می دهد.

پایگاه داده SQL[ویرایش]

پایگاه داده SQL، یک سرویس پایگاه داده رابطه ای است که کاربر را قادر می سازد تا به سرعت اپلیکیشن های رابطه های را ایجاد، توسعه و در بر روی cloud، استفاده کند.

ذخیره سازی[ویرایش]

قابلیت ذخیره سازی یا storage، ذخیره داده های به شکل غیررابطه ای مانند بلاب ها، جداول، صف و درایو ذخیره سازی را امکانپذیر می سازد.

ماشین های مجازی[ویرایش]

ماشین های مجازی آژور شما را قادر می سازند تا یک ویندوز سرور یا سرور لینوکس در cloud داشته باشید. می توانید image ها را نیز از مارکت ها انتخاب کنید.

شبکه مجازی[ویرایش]

شبکه مجازی آژور، نیز شما را قادر می سازد تا شبکه های خصوصی بر روی cloud با کنترل کامل از طریق آدرس های IP، سرورهای DNS و قوانین امنیتی ایجاد کنید

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Windows Azure»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۲).