وینترفل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

وینترفل (انگلیسی: Winterfell) قلعهٔ باستانی و پایگاه قدرت خاندان استارک است.

وینترفل پایتخت شمال(The North) است. وینترفل در مرکز شمالی‌ترین منطقهٔ هفت پادشاهی و بر جادهٔ شاهی که از بارانداز پادشاه (King's Landing) تا دیوار (Wall) امتداد یافته قرار دارد.

تاریخ[ویرایش]

وینترفل، حدود هشت هزار سال قبل، توسط برندون معمار و به کمک غول‌ها ساخته شد.[۱] وینترفل در بیشتر تاریخش مقر «شاهان شمال» بوده و پس از آن که شاه تورن استارک (Torhen Stark) در برابر ایگان فاتح (Aegon the Conquerer) زانو زد، پایگاه «محافظین شمال» شد.

طرح[ویرایش]

وینترفل مجموعه قلعهٔ بزرگی است که چند هکتار مساحت را پوشش می‌دهد و شامل دو دیوار عظیم می‌باشد.

روستایی خارج از وینترفل واقع است که وینتر تون (Wintertown) نامیده می‌شود.[۲] وینترفل خود دور یک جنگل خدایان قدیمی و بر روی چشمه‌های آب گرم بنا شده‌است. آب چشمه‌ها به وسیله لوله‌کشی درون دیوارها و اتاق‌ها برده شده و آن‌ها را گرم می‌کند که باعث می‌شود وینترفل نسبت به سایر قلعه‌های شمالی در زمستان راحت تر باشد.

مجموعهٔ وینترفل شامل ده‌ها حیاط و فضای باز کوچک می‌باشد. محل تمرین با سلاح درون این حیاط‌ها جا گرفته‌است. محوطه داخلی، مکان روباز بسیارقدیمی تری است، که مکان تمرین کمان اندازی در آن قرار گرفته‌است. این بخش در کنار برج شکسته است. درون وینترفل قلعهٔ داخلی جا گرفته که شامل دژ بزرگ و سالن بزرگ است.

قلعهٔ داخلی[ویرایش]

دژ بزرگ (Great Keep) درونی‌ترین قلعه و سنگر مجموعه است. این دژ بر روی چشمه‌های آب گرم طبیعی واقع شده که آن را گرم نگه می‌دارند.[۳] دیوارهای آن از گرانیت ساخته شده‌اند و به وسیله یک پل سرپوشیده به اسلحه خانه مرتبط شده‌است.[۴] از درون پنجرهٔ پل سرپوشیده می‌توان تمام حیاط را دید.[۵]

تالار بزرگ (Great Hall) برای پذیرایی مهمان‌ها استفاده می‌شود و جایی است که اعضای خانواده از جمله لردهای خاندان دور هم جمع می‌شوند. تالار بزرگ بسیار عظیم است. درِ بیرونیِ سالن، با سنگ خاکستری، محصور شده و با پرچم‌هایی پوشانده شده‌است. درهای عریض آن از جنس چوب بلوط و آهن بوده، درِ جلو، به حیاطِ قلعه باز می‌شود؛ و درِ عقب، به لژی کم نور می‌رسد. خود سالن ظرفیت هشت ردیف میز سه‌پایه را داراست. چهار ردیف در هر کدام از دو طرف راهروی مرکزی. پانصد نفر در سالن می‌توانند بشینند.

سطح قسمتی از سالن بلندتر از بقیه سالن است که محل قرار گرفتن مهمان‌های ویژه است.

سپت وینترفل (The sept) یک سپت کوچک برای کتلین تالی، توسط شوهرش ادارد استارک ساخته شده‌است.

حیاط و قسمت‌های دیگر[ویرایش]

اولین دژ (First Keep) قدیمی‌ترین قسمت قلعه است. دژی گرد و کم ارتفاع با قطر زیاد که دیگر مورد استفاده نیست. اطراف آن قبرستان قرار دارد (لیدی، دایرولف سانسا در این‌جا دفن شده‌است)

برج شکسته (Broken Tower) که برج سوخته هم نامیده می‌شود، بلندترین برج نگهبانی وینترفل است. صد و چهل سال قبل یک سوم بالایی برج به وسیله رعد از داخل تخریب شده و کسی زحمت بازسازی آن را به خود نداده‌است.[۶] این برج در کنار محوطه قدیمی داخلی قرار گرفته‌است.

جنگل خدایان (Godswood) قدیمی، به مدت ۱۰٬۰۰۰ سال دست نخورده باقی مانده‌است. سه هکتار زمین را پوشانده‌است. درخت‌های نزدیک به هم سایبانی متراکم را تشکیل داده‌است. قلعهٔ وینترفل در اطراف جنگل ساخته شده‌است. در مرکز بیشه یک ویروود باستانی قرار دارد که صورتی بر آن حک شده‌است و بر روی برکه ای از آب سیاه رنگ سایه افکنده‌است.

درون جنگل خدایان از درخت قلب تا پنجره‌های اقامتگاه مهمان یک چشمه آب گرم زیرزمینی قرار دارد که ۳ استخر کوچک را تغذیه می‌کند و دیواری پوشیده از خزه بر بالای آن‌ها واقع شده‌است.

جنگل خدایان به وسیله دیوار محصور شده و با یک در آهنی بزرگ و یک در چوبی کوچک قابل دسترسی است.

باغ شیشه ای (Glass Garden) گلخانه ای است که به وسیله چشمه‌های آب گرم حرارت داده شده و تبدیل به مکانی گرم و مرطوب می‌شود.[۳] این محل برای کشت میوه، سبزی و گل مورد استفاده قرار می‌گیرد.[۵][۷]

سرداب (Crypts) زیر زمین وینترفل محلی است که اجساد پادشاهان شمال و لردهای فرماندهی وینترفل دفن شده‌است. سرداب باریک و طولانی است با ستون‌هایی که دو به دو در طول آن واقعند. در بین ستون‌ها مقبره استارک‌های وینترفل همانند مرده‌هایی نشسته بر سریر قرار داد. شمشیرهایی آهنی در جلوی آن‌ها قرار گرفته تا مانع پرسه زدن ارواح سرگردان شوند و دایرولف‌هایی غران بر روی پاهای آن‌ها. سرداب‌ها که در اعماق زمین قرار گرفته‌است غار مانند و بزرگتر از مجموعهٔ بالای زمین است. سرداب به وسیله پلکان سنگی پیچان و درِ بزرگی از جنس چوب درخت آهن که به صورت مورب با زمین قرار گرفته‌است قابل دسترسی است. پلکان به سمت قسمت‌هایی قدیمی تر تا پایین ادامه پیدا می‌کند جایی که پادشاهان باستانی شمال آرمیده‌اند.[۸]

برج ناقوس (Bell tower) پلی وجود دارد که برج ناقوس را به آشیانه زاغ‌ها متصل می‌کند ولی در جریان غارت وینترفل ویران شده‌است. این پل سرپوشیده است و طبقهٔ چهارم برج را به طبقه دوم آشیانه زاغ‌ها متصل می‌کند.[۴]

برجک استاد (Maester Turret) در زیر آشیانه واقع است و در هنگام غارت وینترفل ویران شده‌است.[۹]

برج کتاب‌خانه (Library Tower) کتاب خانهٔ وینترفل را در برمی گیرد. راه پله ای سنگی در خارج آن می‌پیچد.[۴] این برج در هنگام اقدام به قتل برن به منظور فریب دادن نگهبانان به آتش کشیده شد. بعد از غارت وینترفل برکه ای از بخار در زیر این برج شکل گرفته‌است.

تالار نگهبانان (Guards Hall) در امتداد بین برج ناقوس به سوی اولین دژ قرار گرفته‌است.[۱۰]

دیوارهای خارجی[ویرایش]

وینترفل مجموعه قلعهٔ بزرگی است که چند هکتار مساحت را پوشش می‌دهد و به وسیله دو دیوار گرانیتی عظیم دفاع می‌شود. بین دو دیوار خندقی عریض واقع است. دیوار خارجی هشتاد فوت و دیوار داخلی صد فوت ارتفاع دارد. چندین برجک محافظ در دیوار خارجی و بیش از سی برجک محافظ در دیوار کنگره‌دار داخلی واقع است. دروازهٔ اصلی متشکل از دو سنگر کنگره‌دار است که در کنار دروازه ای طاقدار با پلی متحرک که به طرف میدان تجارت باز می‌شود. سه دروازهٔ دیگر هم وجود دارد. دروازهٔ شکارچی در طرف مخالف قلعه و دروازه‌های شمالی و جنوبی. تونل تنگی در دیوار داخلی قرار داده که نیمی از دور قلعه کشیده شده‌است که باعث می‌شود بتوان از دروازهٔ شمالی تا دروازه جنوبی بدون انقطاع حرکت کرد.

دروازه شکارچی (Hunter's Gate) دروازه ای است که در نزدیکی نگهبان کانال‌ها و آشپزخانه قرار دارد و مستقیماً به سوی دشت و جنگل گرگها باز می‌شود؛ بنابراین می‌توان بدون عبور از وینترتون به درون قلعه آمد و شد کرد.[۲]

دروازه شرقی (East Gate) قسمتی از دروازهٔ اصلی است و در دیوارهای داخلی شرقی قرار گرفته‌است. این دروازه به سوی دروازهٔ شاهی واقع در دروازهٔ بیرونی باز می‌شود و به سوی جادهٔ شاهی هدایت می‌شود.[۸]

وینترتون[ویرایش]

دلیل نامیدن این منطقه به وینترتون این است که در تابستان‌ها غالباً خالی ازسکنهاست و مردم عادی در زمستان‌ها در این‌جا جمع می‌شوند. در خارج از دیوارهای وینترفل واقع است. میدان تجاری آن متشکل از اصطبل‌های چوبی برای تاجرین است. خیابان‌های آن گلی است و ردیفی از خانه‌هایی از جنس کُندهٔ درخت و سنگ برهنه در آن واقع است. در تابستان از هر پنج خانه یکی مورد استفاده است اما با رسیدن زمستان همه پر می‌شوند.[۱۱] جادهٔ شاهی در بیرون از وینترتون واقع است و از شرق وینترفل می‌گذرد.[۱۲]

منابع[ویرایش]

 1. جورج آر.آر. مارتین، بازی تاج و تخت، فصل 41، جان.
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ جورج آر.آر. مارتین، نزاع شاهان، فصل 50، تیان.
 3. ۳٫۰ ۳٫۱ جورج آر.آر. مارتین، بازی تاج و تخت، فصل 6، کتلین.
 4. ۴٫۰ ۴٫۱ ۴٫۲ جورج آر.آر. مارتین، یورش شمشیرها، فصل 80، سانسا.
 5. ۵٫۰ ۵٫۱ جورج آر.آر. مارتین، بازی تاج و تخت، فصل 7، آریا.
 6. جورج آر.آر. مارتین، نزاع شاهان، فصل 35، برن.
 7. جورج آر.آر. مارتین، نزاع شاهان، فصل 51، جان.
 8. ۸٫۰ ۸٫۱ جورج آر.آر. مارتین، نزاع شاهان، فصل 69، برن.
 9. جورج آر.آر. مارتین، نزاع شاهان، فصل 28، برن.
 10. جورج آر.آر. مارتین، نزاع شاهان، فصل 4، برن.
 11. جورج آر.آر. مارتین، بازی تاج و تخت، فصل 37، برن.
 12. جورج آر.آر. مارتین، بازی تاج و تخت، فصل 13، تیریون.