ویولنسل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از ویلن‌سل)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ویلنسل
Cello front side.jpg
جعبه اطلاعات ساز
دیگر نام‌ها چلو
رده‌بندی
محدودهٔ صوتی

ویلنسل
سازهای مرتبط

نوازندگان

ویلنسل (به فرانسوی: Violoncelle) یا چلو (به انگلیسی: Cello) سازی زهی و آرشه‌ای از خانواده ویولن است. صدای این ساز در منطقهٔ میانیِ سازهای این خانواده قرار دارد.

ویژگی[ویرایش]

ویلنسل از ویولن و ویولا (ویلون آلتو) بزرگ‌تر است. در هنگام اجرا، این ساز در بین دو پای نوازنده قرار می‌گیرد و از طرفی دیگر، توسط میله‌ای که در انتهای آن وجود دارد روی زمین استوار می‌شود. این ساز از خانوادهٔ سازهای زهی آرشه‌ای است. استفاده از این ساز در تک‌نوازی‌ها (سلو)، در گروه‌نوازی‌ها، از جمله در ارکسترهای مجلسی و ارکسترهای سمفونیک متداول است. این ساز عضو ثابت در ارکسترها به صورت استاندارد می‌باشد که در بخش باسِ زهی‌ها قرار می‌گیرد. همچنین، در بیشتر آنسامبل‌های دیگر نیز حضور دارد. کنسرتوها و سونات‌های فراوان برای ویلنسل نوشته شده‌است.

کوک سیم‌های این ساز به‌ترتیب از زیر به بم عبارت است از: لا (سیم اول)، رِ (سیم دوم)، سُل (سیم سوم)، دو (سیم چهارم) سیم‌های ویلنسل نسبت به سیم‌های ویولا یک اکتاو بم‌تر کوک می‌شوند.

نت این ساز را به دلیل گسترهٔ صوتی وسیعش با کلیدِ فا خط چهارم (اصوات منطقهٔ بم این ساز)، کلید دو خط چهارم (اصوات منطقهٔ میانیِ این ساز) و کلید سُل (اصوات منطقهٔ زیر این ساز) می‌نویسند.

Elegie برای ویلنسل و پیانو اثر : فوره

مشاهیر ویلنسل[ویرایش]

اندازهٔ یک‌هشتم ویلنسل و اندازهٔ کامل ویلنسل

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]