ویلفردو پارتو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
ویلفردو پارتو
Vilfredo Pareto 1870s2.jpg
شناسنامه
نام کامل ویلفردو فدریکو داماسو پارتو
علایق اصلی اقتصاد خرد، اقتصاد اجتماعی
ملیت ایتالیایی
زادروز ۱۵ ژوئیهٔ ۱۸۴۸
زادگاه پاریس، فرانسه
تاریخ مرگ ۱۹ اوت ۱۹۲۳ (۷۵ سال)
محل مرگ سِلیگنی، سوئیس
دلیل شهرت توزیع پارتو
امضا
Vilfredo F. D. Pareto.jpg

ویلفردو فدریکو داماسو پارتو (به ایتالیایی: Vilfredo Federico Damaso Pareto) ‏(۱۸۴۸–۱۹۲۳) جامعه‌شناس، اقتصاددان، مهندس و فیلسوف ایتالیایی بود. اصل پارتو در اقتصاد و مفهوم بارآوری پارتو به نام او است.

پارتو در شاخه‌های مختلف علوم انسانی نظریه‌پردازی کرده‌است نظریه حکومت نخبگان در علم سیاست، قانون ۸۰ و ۲۰ در علم مدیریت، و اصل بهینه پارتو در علم اقتصاد از ابداعات اوست.

زندگی اولیه[ویرایش]

ویلفردو پارتو در سال ۱۸۴۸ در پاریس متولد شد. وی فرزند یک تبعیدی از ایتالیا بود. او تحصیلات خود را در فرانسه آغاز کرد؛ ولی آن را در ایتالیا ادامه داد و در ریاضیات و ادبیات کلاسیک تخصص یافت. پارتو در سال ۱۸۶۹ از دانشکده فنی تورین فارغ‌التحصیل شد و سپس حدود ۲۰ سالی را به‌عنوان مهندس و مدیر دو شرکت راه‌آهن ایتالیا کار کرد. وی در سال ۱۸۹۰ در سن ۴۲ سالگی به اقتصاد روی آورد و مدت ۷ سال در لوزان به تدریس اقتصاد پرداخت؛ ولی در سال ۱۹۰۰ که ثروت زیادی به ارث برد از این کار استعفا داد و به سوئیس رفت و بقیه عمر را به مطالعه و تحقیق پرداخت. پارتو اندکی پیش از فوت، توسط حکومت موسولینی به عضویت مجلس سنای ایتالیا انتخاب شد. او جانشین والراس در نظریات اقتصادی بود؛ که در سال ۱۹۲۳ در سوئیس وفات یافت.

نقش پارتو در اقتصاد[ویرایش]

پارتو دومین نفر از مکتب لوزان است؛ مکتب لوزان (Lausanne School) توسط لئون والراس (Leon Walras: 1834-1910) پایه‌گذاری شد؛ این مکتب علاوه بر بحث دربارهٔ مقوله مطلوبیت، به هزینه و عرضه نیز پرداخته‌است؛ با این بیان که اگر قیمت، بالاتر از هزینه تولید قرار گیرد، عرضه افزایش پیدا می‌کند تا قیمت را پایین آورد و بالعکس؛ اگر هزینه از قیمت پیشی گیرد، عرضه کاهش پیدا کرده و قیمت‌ها بالا می‌روند. پارتو یکی از بنیانگذاران اقتصاد ریاضی نیز شناخته شده‌است. دیدگاه او در مقوله تعادل عمومی در اقتصاد رفاه، جایگاه اساسی دارد.

نظریه‌های اقتصادی پارتو[ویرایش]

پس از آنکه پارتو توجه خود را معطوف به اقتصاد کرد، به طرفدار تجارت آزاد تبدیل شد و با حکومت ایتالیا به مشکلات برخورد کرد. نوشته‌های او بازتاب‌کنندهٔ افکار لئون والراس بود که می‌گفت اقتصاد ذاتاً یک علم وابسته به ریاضیات است.

پارتو رهبر مدرسهٔ لوزان و نمایندهٔ نسل دوم انقلاب نئوکلاسیک بود.

برخی از نظریه‌های امروزی اقتصاد برپایهٔ کارهای آن‌ها بنا شده‌اند مثلاً:

شاخص پارتو که میزانی برای نشان دادن نابرابری در توزیع درآمد است. او در این نظریه توضیح می‌دهد که در تمام کشورها و در طول تاریخ همیشه توزیع درآمد و ثروت به شدت اریب بوده‌است، که در آن عدهٔ کمی بسیاری از ثروت را دردست دارند. او اظهار داشت تمام جوامع مشاهده شده از یک رابطه لگاریتمی پیروی می‌کنند:

Log N = log A + m log x

که در آن N تعداد افرادی است که ثروتی بیشتر از x دارند و A و m ثابت‌اند.

درطول سال‌ها این قانون پارتو ثابت کرده‌است که به واقعیت بسیار نزدیک است.

از نظریات دیگر پارتو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. جدا کردن مطلوبیت ترتیبی از مطلوبیت عددی : پارتو معتقد است که مطلوبیت کالاها و خدمات، همانند وزن اجسام قابل محاسبه و اندازه‌گیری نیست. او با این وجود اضافه می‌نماید که این موضوع مانع این نخواهد بود که بگوییم و تصریح کنیم که هر مصرف‌کننده به‌طور عقلایی مقادیر کالایی که می‌خرد انتخاب می‌کند. در حقیقت مصرف‌کننده می‌داند که مثلاً برای او کدام ترکیب از کالاها با صرفه‌تر از ترکیبات دیگر است. با این ترتیب می‌توان تصریح کرد که با قیمتهای موجود، کدام مقادیر از کالاها را انتخاب و مصرف می‌کند که به نظر او با صرفه‌تر باشد. این موضوع مبین آن است که جانشین کردن مقدار مشخصی از کالای A به‌وسیله مقدار مشخصی از کالای B حائز همان مطلوبیت اولی است و مصرف‌کننده در صورتی اقدام به انتخاب کالای جانشین می‌کند، که قیمت همان مقدار از B، کمتر از قیمت همان مقدار از A باشد. اگر نرخ نهایی جانشینی کالای A به B، کمتر از نسبت قیمت A به قیمت B باشد، می‌توان نتیجه گرفت که ترکیب کالاهای انتخاب‌شده توسط مصرف‌کننده به نحوی خواهد بود که نرخ نهایی جانشینی بین دو کالا، مساوی نسبت قیمت دو کالا باشد. به‌همین جهت در حالت تعادل، برای مصرف‌کننده نسبت مطلوبیت نهایی کالاها، مساوی نسبت قیمت‌های آن‌ها خواهد بود؛ زیرا اگر بتوان به‌عنوان مثال ۲ واحد کالای B را جانشین یک واحد کالای A کرد، درست مثل این است که مطلوبیت نهایی یک واحد از کالای A، دو برابر مطلوبیت نهایی یک واحد از کالای B است؛ در این صورت نرخ نهایی جانشینی کالای A به B یعنی برابر نسبت مطلوبیت نهایی کالای Aبه B است.
 2. استثمار طبقات اجتماعی با هر دو نظام سوسیالیسم و لیبرالیسم : پارتو در زمینه سیاست اقتصادی هواداران اقتصاد آزاد مطلق و اقتصاد اشتراکی را به باد انتقاد گرفت و در مقام بیان نظریه جدیدی پیرامون برگزیدگان و رهبران اجتماع برآمد؛ ولی توفیق چندانی برای تعریف دقیق آن نیافت. در عین حال به عقیده او، آزادی اقتصادی مطلق و اقتصاد اشتراکی، هر دو مباین و مخالف طبیعت بشر است و به استثمار غیرعادلانه طبقات مختلف اجتماع به‌دست یکدیگر خواهد انجامید.
 3. استفاده از روانشناسی در تحلیل‌های اقتصادی : پارتو در کتاب «ذهن و عین» می‌گوید که باید پیرامون عوامل محرّکه فعالیت بشر، بررسی‌های بیشتر و عمیق‌تری انجام داد و تنها به نفع شخصی اکتفا نکرد. به‌نظر او، نباید تأثیر شهوات، اعتقادات و عادات را فراموش نمود و لو اینکه انسان غالباً تأثیر و اهمیت این عوامل را در پرده استدلال و منطق بپوشاند. به‌همین جهت، نظریاتی که تنها جنبه منطقی و عقلایی داشته باشد، خواه ناخواه مصنوعی است؛ زیرا رفتار انسان تنها پیرو عقل و منطق نیست و عوامل محرکه دیگری نیز دارد. با این کار، وی از روانشناسی در تحلیل اقتصادی استفاده کرد و نتایج خوبی به‌دست‌آورد.
 4. کارایی پارتو (Pareto efficiency) : در یک سیستم اقتصادی، بنگاه‌های تولیدی با به‌کارگیری عوامل تولید و با توجّه به فنون تولیدی، مبادرت به تولید کالاها و خدمات می‌کنند. آنگاه کالاها و خدمات تولیدشده، به‌وسیله مصرف‌کنندگان، مصرف شده و برای آن‌ها ایجاد مطلوبیت می‌کند. این بنگاه‌ها، می‌توانند ترکیب‌های متفاوت نهاده‌ها و سبدهای مختلف کالاها و خدماتی را تولید کنند که در واقع نشان‌دهنده تخصیص‌های ممکن نهاده‌ها، در تولید ستاده‌ها است. البته همه این تخصیص‌ها و همچنین هر مجموعه‌ای از کالاها و خدمات، که با ترکیبات مختلفی بین مصرف‌کنندگان توزیع می‌شوند، مناسب و کارآمد نیستند. مفهوم بهینه پرتو، در جهت تشخیص و تعیین شرایط کارآمد در بخش تولید و مصرف کالاها و خدمات مورد استفاده قرار می‌گیرد. آن توزیعی از کالاها و خدمات را «بهینه پارتو» یا کارآمد خوانند که نتوان با توزیع مجدد کالاها و خدمات، مطلوبیت یک مصرف‌کننده را افزایش داد مگر اینکه حداقل منجر به کاهش مطلوبیت یک مصرف‌کننده دیگر بینجامد؛ بنابراین اگر بتوان با توزیع مجدد کالاها و خدمات، مطلوبیت یک مصرف‌کننده را بدون کاهش در مطلوبیت مصرف‌کنندگان دیگر افزایش داد هنوز به موقعیت کارآمد توزیع کالاها و خدمات یا «بهینه پارتو» در مصرف نرسیده‌ایم. با تعریفی مشابه آنچه در بخش مصرف ذکر شد، می‌توان شرط بهینه پارتو در تولید کالاها و خدمات را ارائه کرد. آن تخصیصی از نهاده‌ها در تولید کالاها و خدمات، بهینه پارتو است که نتوان با تخصیص مجدد نهاده، تولید یک کالا یا خدمت را افزایش داد؛ مگر اینکه لااقل تولید یک کالا و خدمت دیگر، کاهش یابد؛ بنابراین اگر بتوان با تخصیص مجدد نهاده‌ها، تولید یک کالا یا خدمت را بدون کاهش در تولید دیگر کالاها و خدمات، افزایش داد، شرایط تخصیص کارآمد نهاده‌ها یا بهینه پارتو در تولید حاصل نشده‌است.
 5. ترکیب مختلف عناصر برای رسیدن به تعادل : پارتو در مسئله تعادل در امر تولید بیان می‌کند که عناصر مختلف را به چه صورت باید باهم ترکیب نمود. وی در این زمینه اظهار می‌دارد که این داروها بی‌حساب و بر حسب اتفاق با یکدیگر ممزوج نمی‌شوند؛ بلکه می‌بایست برطبق قانون باشد. در شیمی آن را قانون‌مندهای معین می‌نامند؛ که بی‌رعایت آن، جوهر عناصر مختلف با یکدیگر قابل ترکیب نیستند. در واقع این بیان فقط جنبه تشبیه و تمثیل دارد و الا ترکیب عوامل تولید در کارخانه، هرگز به دقت آمیزش عناصر هیدروژن و اکسیژن برای ترکیب آب نیست. ممکن است یک نتیجه معیّن را با عده بیشتر کارگر و مقدار کمتر سرمایه، به‌دست‌آورد و بالعکس. آنچه می‌شود گفت این است که برای هر مورد، نسبت افضلی وجود دارد که با آن می‌توان به حداکثر بهره‌مندی رسید. شناسایی این برتری نسبت، به این صورت است که با کم و زیاد کردن واحدهای کار و سرمایه سودمندی نهایی هریک از آن‌ها را مساوی کرد.
 6. اصل پارتو یا قانون ۲۰–۸۰ : در سال ۱۹۰۶ پارتو یک فرمول ریاضی برای توصیف توزیع نابرابر ثروت در کشور خود ابداع کرد. او مشاهده کرده بود که بیست درصد از مردم بیش از هشتاد درصد ثروت را در اختیار دارند. پس از اینکه پارتو مشاهدات خود را انجام داده و فرمول خویش را ابداع نمود، بسیاری از محققین پدیده‌های مشابهی را در زمینه تخصصی خویش مورد بررسی قرار دادند. پیشتاز مدیریت کیفیت دکتر ژوزف جوران که در سالهای دهه ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰ در آمریکا زندگی می‌کرد، یک اصل جهانشمول را شناسایی کرد که آن را «اندکهای حیاتی و بسیارهای کم‌اهمیت» نامید و به صورت مکتوب درآورد. فقدان دقت کافی در کار اولیه‌ای که انجام داده بود باعث شد، آن را بسط نظرات اقتصادی پارتو در زمینه‌ای وسیعتر بدانند و نام اصل، پارتو باقی ماند. قاعده ۲۰/۸۰ بدین معنا است که در هرچیزی، میزان اندکی (۲۰ درصد) دارای اهمیت حیاتی و بسیاری (۸۰ درصد) کم‌اهمیت یا دارای اهمیت ناچیز است. در مورد پارتو این قاعده بدین معناست که ۲۰ درصد مردم ۸۰ درصد ثروت را در اختیار دارند. در کار اولیه جوران چنین بیان شده‌است که ۲۰ درصد نواقص باعث ۸۰ درصد مشکلات می‌شوند. به عنوان مثال، شاید توجه کرده باشید که ۲۰ درصد از لوازم شما بیش از ۸۰ درصد فضای انبار خانه را اشغال می‌کنند.

آثار مهم[ویرایش]

 • «رشته اقتصاد سیاسی» که در سال ۱۸۹۶–۱۹۹۷ به چاپ رسید.
 • «دستورالعمل اقتصاد سیاسی» در سال ۱۹۰۶ منتشر گشت.
 • «اقتصاد ریاضی» که در سال ۱۹۱۱ منتشر شد.
 • نقد دیدگاه‌های سوسیالیستی وی در سه جلد با نام «نظام سوسیالیستی» در سال‌های ۱۹۰۲–۱۹۰۳ از چاپ خارج شد.
 • «ذهن و اجتماع» در باب جامعه‌شناسی عمومی در سال ۱۹۱۶

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

[۱][۲]

 1. http://www.wikipedia.com
 2. http://www.encyclopedia.com

Vilfredo Pareto
Vilfredo Pareto 1870s2.jpg
Born(1848-07-15)15 July 1848
Paris, France
Died19 August 1923(1923-08-19) (aged 75)
Céligny, Switzerland
NationalityItalian
InstitutionsUniversity of Lausanne
FieldMicroeconomics
Socioeconomics
School or
tradition
Lausanne School
Italian school of elitism[1][2]
Alma materTechnical School for Engineers in Turin
Influences
ContributionsPareto index
Pareto chart
Pareto principle
Pareto efficiency
Pareto distribution
Signature
Vilfredo Pareto signature.png

Vilfredo Federico Damaso (UK: /pæˈrt, -ˈrt-/ pa-RAY-toh, -⁠EE-,[3] US: /pəˈrt/ pə-RAY-toh,[4] Italian: [vilˈfreːdo paˈreːto], Ligurian: [paˈɾeːtu]; born Wilfried Fritz Pareto; 15 July 1848 – 19 August 1923) was an Italian engineer, sociologist, economist, political scientist, and philosopher. He made several important contributions to economics, particularly in the study of income distribution and in the analysis of individuals' choices. He was also responsible for popularising the use of the term "elite" in social analysis.

He introduced the concept of Pareto efficiency and helped develop the field of microeconomics. He was also the first to discover that income follows a Pareto distribution, which is a power law probability distribution. The Pareto principle was named after him, and it was built on observations of his such as that 80% of the land in Italy was owned by about 20% of the population. He also contributed to the fields of sociology and mathematics, according to the mathematician Benoit Mandelbrot and Richard L. Hudson:

His legacy as an economist was profound. Partly because of him, the field evolved from a branch of moral philosophy as practised by Adam Smith into a data intensive field of scientific research and mathematical equations. His books look more like modern economics than most other texts of that day: tables of statistics from across the world and ages, rows of integral signs and equations, intricate charts and graphs.[5]

Biography

Pareto was born of an exiled noble Genoese family in 1848 in Paris, the centre of the popular revolutions of that year. His father, Raffaele Pareto (1812–1882), was an Italian civil engineer and Ligurian marquis who had left Italy much like Giuseppe Mazzini and other Italian nationalists.[6] His mother, Marie Metenier, was a French woman. Enthusiastic about the 1848 German revolution, his parents named him Fritz Wilfried, which became Vilfredo Federico upon his family's move back to Italy in 1858.[7] In his childhood, Pareto lived in a middle-class environment, receiving a high standard of education, attending the newly created Istituto Tecnico Leardi where Fernando Pio Rosellini was his mathematics professor.[8] In 1869, he earned a doctor's degree in engineering from what is now the Polytechnic University of Turin[6] (then the Technical School for Engineers). His dissertation was entitled "The Fundamental Principles of Equilibrium in Solid Bodies". His later interest in equilibrium analysis in economics and sociology can be traced back to this paper.

From civil engineer to classical liberal economist

For some years after graduation, he worked as a civil engineer, first for the state-owned Italian Railway Company and later in private industry. He was manager of the Iron Works of San Giovanni Valdarno and later general manager of Italian Iron Works.[6]

He did not begin serious work in economics until his mid-forties. He started his career a fiery advocate of classical liberalism, besetting the most ardent British liberals with his attacks on any form of government intervention in the free market. In 1886, he became a lecturer on economics and management at the University of Florence. His stay in Florence was marked by political activity, much of it fueled by his own frustrations with government regulators. In 1889, after the death of his parents, Pareto changed his lifestyle, quitting his job and marrying a Russian, Alessandrina Bakunina.[9]

Economics and sociology

In 1893, he succeeded Léon Walras to the chair of Political Economy at the University of Lausanne[6] in Switzerland where he remained for the rest of his life. In 1906, he made the famous observation that twenty percent of the population owned eighty percent of the property in Italy, later generalised by Joseph M. Juran into the Pareto principle (also termed the 80–20 rule). In one of his books published in 1909 he showed the Pareto distribution of how wealth is distributed, he believed "through any human society, in any age, or country".[10] He maintained cordial personal relationships with individual socialists, but always thought their economic ideas were severely flawed. He later became suspicious of their humanitarian motives and denounced socialist leaders as an 'aristocracy of brigands' who threatened to despoil the country and criticized the government of Giovanni Giolitti for not taking a tougher stance against worker strikes. Growing unrest among labor in Italy led him to the anti-socialist and anti-democratic camp.[11] His attitude toward fascism in his last years is a matter of controversy.[12][13]

Pareto's relationship with scientific sociology in the age of the foundation is grafted in a paradigmatic way in the moment in which he, starting from the political economy, criticizes positivism as a totalizing and metaphysical system devoid of a rigorous logical-experimental method. In this sense we can read the fate of the Paretian production within a history of the social sciences that continues to show its peculiarity and interest for its contributions in the 21st century.[14] The story of Pareto is also part of the multidisciplinary research of a scientific model that privileges sociology as a critique of cumulative models of knowledge as well as a discipline tending to the affirmation of relational models of science.[15][16]

Personal life

In 1889, Pareto married Alessandrina Bakunina, a Russian. She left him in 1902 for a young servant. Twenty years later in 1923, he married Jeanne Regis, a French woman, just before his death in Geneva, Switzerland on 19 August 1923.[9]

Sociology

Pareto's later years were spent in collecting the material for his best-known work, Trattato di sociologia generale (1916) (The Mind and Society, published in 1935). His final work was Compendio di sociologia generale (1920).

In his Trattato di Sociologia Generale (1916, rev. French trans. 1917), published in English by Harcourt, Brace in a four-volume edition edited by Arthur Livingston under the title The Mind and Society (1935), Pareto developed the notion of the circulation of elites, the first social cycle theory in sociology. He is famous for saying "history is a graveyard of aristocracies".[17]

Pareto seems to have turned to sociology for an understanding of why his abstract mathematical economic theories did not work out in practice, in the belief that unforeseen or uncontrollable social factors intervened. His sociology holds that much social action is nonlogical and that much personal action is designed to give spurious logicality to non-rational actions. We are driven, he taught, by certain "residues" and by "derivations" from these residues. The more important of these have to do with conservatism and risk-taking, and human history is the story of the alternate dominance of these sentiments in the ruling elite, which comes into power strong in conservatism but gradually changes over to the philosophy of the "foxes" or speculators. A catastrophe results, with a return to conservatism; the "lion" mentality follows. This cycle might be broken by the use of force, says Pareto, but the elite becomes weak and humanitarian and shrinks from violence.[18]

Pareto's sociology was introduced to the United States by George Homans and Lawrence J. Henderson at Harvard, and had considerable influence, especially on Harvard sociologist Talcott Parsons, who developed a systems approach to society and economics that argues the status quo is usually functional.[19]

Pareto was a lifelong opponent of Marxism.[20]

Fascism and power distribution

Benoit Mandelbrot wrote:

One of Pareto's equations achieved special prominence, and controversy. He was fascinated by problems of power and wealth. How do people get it? How is it distributed around society? How do those who have it use it? The gulf between rich and poor has always been part of the human condition, but Pareto resolved to measure it. He gathered reams of data on wealth and income through different centuries, through different countries: the tax records of Basel, Switzerland, from 1454 and from Augsburg, Germany, in 1471, 1498 and 1512; contemporary rental income from Paris; personal income from Britain, Prussia, Saxony, Ireland, Italy, Peru. What he found – or thought he found – was striking. When he plotted the data on graph paper, with income on one axis, and number of people with that income on the other, he saw the same picture nearly everywhere in every era. Society was not a "social pyramid" with the proportion of rich to poor sloping gently from one class to the next. Instead it was more of a "social arrow" – very fat on the bottom where the mass of men live, and very thin at the top where sit the wealthy elite. Nor was this effect by chance; the data did not remotely fit a bell curve, as one would expect if wealth were distributed randomly. "It is a social law", he wrote: something "in the nature of man".[21]:153

Pareto had argued that democracy was an illusion and that a ruling class always emerged and enriched itself. For him, the key question was how actively the rulers ruled. For this reason, he called for a drastic reduction of the state and welcomed Benito Mussolini's rule as a transition to this minimal state so as to liberate the "pure" economic forces.[22]

Mandelbrot summarized Pareto's notions as follows:

At the bottom of the Wealth curve, he wrote, Men and Women starve and children die young. In the broad middle of the curve all is turmoil and motion: people rising and falling, climbing by talent or luck and falling by alcoholism, tuberculosis and other kinds of unfitness. At the very top sit the elite of the elite, who control wealth and power for a time – until they are unseated through revolution or upheaval by a new aristocratic class. There is no progress in human history. Democracy is a fraud. Human nature is primitive, emotional, unyielding. The smarter, abler, stronger, and shrewder take the lion's share. The weak starve, lest society become degenerate: One can, Pareto wrote, 'compare the social body to the human body, which will promptly perish if prevented from eliminating toxins.' Inflammatory stuff – and it burned Pareto's reputation.[21]:154

The future leader of Italian fascism Benito Mussolini, in 1904, when he was a young student, attended some of Pareto's lectures at the University of Lausanne. It has been argued that Mussolini's move away from socialism towards a form of "elitism" may be attributed to Pareto's ideas.[23]

To quote Franz Borkenau, a biographer:

In the first years of his rule Mussolini literally executed the policy prescribed by Pareto, destroying political liberalism, but at the same time largely replacing state management of private enterprise, diminishing taxes on property, favoring industrial development, imposing a religious education in dogmas.[24]:18

Karl Popper dubbed Pareto the "theoretician of totalitarianism",[25] but, according to Cirillo, there is no evidence in Popper's published work that he read Pareto in any detail before repeating what was then a common but dubious judgment in anti-fascist circles.[12]

Some fascist writers, such as Luigi Amoroso, wrote approvingly of Pareto's ideas:

Just as the weaknesses of the flesh delayed, but could not prevent, the triumph of Saint Augustine, so a rationalistic vocation retarded but did not impede the flowering of the mysticism of Pareto. For that reason, Fascism, having become victorious, extolled him in life, and glorifies his memory, like that of a confessor of its faith.[6]

Author Renato Cirillo argued, on the contrary, that:

Some have seen in [Pareto's] sociological works the foundations of fascism. This is not correct. Even fascist writers did not find much merit in these works, and definitely condemned his economic theories.[12]

Pareto's elite theory also influenced a number of liberal theorists, such as the anti-fascist Piero Gobetti, who wrote:

The concept of an elite that imposes itself by exploiting a channel of interests and general psychological conditions against the old leaders who have exhausted their function is genuinely liberal.[26]

Other liberals influenced by Pareto include Norberto Bobbio and Raymond Aron.[27]

Economic concepts

Pareto Theory Of Maximum Economics

Pareto turned his interest to economic matters and he became an advocate of free trade, finding himself in difficulty with the Italian government. His writings reflected the ideas of Léon Walras that economics is essentially a mathematical science. Pareto was a leader of the "Lausanne School" and represents the second generation of the Neoclassical Revolution. His "tastes-and-obstacles" approach to general equilibrium theory was resurrected during the great "Paretian Revival" of the 1930s and has influenced theoretical economics since.[28]

In his Manual of Political Economy (1906) the focus is on equilibrium in terms of solutions to individual problems of "objectives and constraints". He used the indifference curve of Edgeworth (1881) extensively, for the theory of the consumer and, another great novelty, in his theory of the producer. He gave the first presentation of the trade-off box now known as the "Edgeworth-Bowley" box.[29]

Pareto was the first to realize that cardinal utility could be dispensed with and economic equilibrium thought of in terms of ordinal utility[30] – that is, it was not necessary to know how much a person valued this or that, only that he preferred X of this to Y of that. Utility was a preference-ordering. With this, Pareto not only inaugurated modern microeconomics, but he also demolished the alliance of economics and utilitarian philosophy (which calls for the greatest good for the greatest number; Pareto said "good" cannot be measured). He replaced it with the notion of Pareto-optimality, the idea that a system is enjoying maximum economic satisfaction when no one can be made better off without making someone else worse off. Pareto optimality is widely used in welfare economics and game theory. A standard theorem is that a perfectly competitive market creates distributions of wealth that are Pareto optimal.[31]

Concepts

Some economic concepts in current use are based on his work:

 • The Pareto index is a measure of the inequality of income distribution.

He argued that in all countries and times, the distribution of income and wealth is highly skewed, with a few holding most of the wealth. He argued that all observed societies follow a regular logarithmic pattern:

where N is the number of people with wealth higher than x, and A and m are constants. Over the years, Pareto's Law has proved remarkably close to observed data.

 • The Pareto chart is a special type of histogram, used to view causes of a problem in order of severity from largest to smallest. It is a statistical tool that graphically demonstrates the Pareto principle or the 80–20 rule.
 • Pareto's law concerns the distribution of income.
 • The Pareto distribution is a probability distribution used, among other things, as a mathematical realization of Pareto's law.
 • Ophelimity is a measure of purely economic satisfaction.

Major works

Compendio di sociologia generale, 1920
 • (in French) Cours d'Économie Politique Professé a l'Université de Lausanne. Vol. I, 1896; Vol. II, 1897.
 • (in French) Les Systèmes Socialistes. 1902.
 • Manuale di economia politica con una introduzione alla scienza sociale. 1906. ("Manual of Political Economy")
 • Trattato di sociologia generale (4 vols.). G. Barbéra, Florence, 1916.
 • Compendio di sociologia generale (in Italian). Florence: Barbèra. 1920.
 • Fatti e teorie, 1920.
 • Trasformazione della democrazia, 1921.

Works in English translation

Articles

See also

References

 1. ^ Robert A. Nye (1977). The Anti-Democratic Sources of Elite Theory: Pareto, Mosca, Michels. Sage. p. 22.
 2. ^ J. J. Chambliss, ed. (2013). Philosophy of Education: An Encyclopedia. Routledge. p. 179.
 3. ^ "Pareto". Oxford Dictionaries. Oxford University Press. Retrieved 28 July 2019.
 4. ^ "Pareto". Merriam-Webster Dictionary. Retrieved 28 July 2019.
 5. ^ Mandelbrot, Benoit; Richard L Hudson (2004). The (mis)behavior of markets : a fractal view of risk, ruin, and reward. New York: Basic Books. p. 153. ISBN 0465043577.
 6. ^ a b c d e Amoroso, Luigi (January 1938). "Vilfredo Pareto". Econometrica. 6 (1): 1–21. doi:10.2307/1910081. JSTOR 1910081.
 7. ^ van Suntum, Ulrich (2005). The Invisible Hand. Springer. p. 30. ISBN 3-540-20497-0.
 8. ^ Giacalone-Monaco, Tommaso (1966). "Ricerche intorno alla giovinezza di Vilfredo Pareto". Giornale degli Economisti e Annali di Economia (in Italian). 25 (1/2): 97–104. ISSN 0017-0097. JSTOR 23239355.
 9. ^ a b "The Encyclopedia Sponsored by Statistics and Probability Societies". StatProb. 19 August 1923. Archived from the original on 4 March 2016. Retrieved 4 November 2015. among a menagerie of cats that he and his French lover kept [in their villa;] the local divorce laws prevented him from divorcing his wife and remarrying until just a few months prior to his death.
 10. ^ Mandelbrot, Benoit; Richard L Hudson (2004). The (Mis)behavior of Markets :A Fractal View of Risk, Ruin, and Reward. New York: Basic Books.
 11. ^ Bellamy, Richard (1990). "From Ethical to Economic Liberalism – The Sociology of Pareto's Politics". Economy and Society. 19 (4): 431–55. doi:10.1080/03085149000000016.
 12. ^ a b c Cirillo, Renato (1983). "Was Vilfredo Pareto really a 'precursor' of fascism?". American Journal of Economics and Sociology. 42 (2): 235. doi:10.1111/j.1536-7150.1983.tb01708.x. JSTOR 3486644. Vilfredo Pareto has been labeled a fascist and 'a precursor of fascism' largely because he welcomed the advent of fascism in Italy and was honored by the new regime. Some have seen in his sociological works the foundations of fascism. This is not correct: Even fascist writers did not find much merit in these works, and definitely condemned his economic theories. As a political thinker he remained a radical libertarian till the end, and continued to express serious reservations about fascism, and to voice opposition to its basic policies. This is evident from his correspondence with his close friends. There are strong reasons to believe that, had he lived long enough, Pareto would have revolted against fascism
 13. ^ Campbell, Stuart L. (1986). "The four Paretos of Raymond Aron". Journal of the History of Ideas. 47 (2): 287. doi:10.2307/2709815. JSTOR 2709815.
 14. ^ Giovanni Busino, Sugli studi paretiani all'alba del XXI secolo in Omaggio a Vilfredo Pareto, Numero monografico in memoria di Giorgio Sola a cura di Stefano Monti Bragadin, "Storia Politica Società", Quaderni di Scienze Umane, anno IX, n. 15, giugno-dicembre 2009, p. 1 e sg.
 15. ^ Guglielmo Rinzivillo, Vilfredo Pareto e i modelli interdisciplinari nella scienza, "Sociologia", A. XXIX, n. 1, New Series, 1995, pp. 2017–2222
 16. ^ Guglielmo Rinzivillo, Una epistemologia senza storia, Rome, New Culture, 2013, pp. 13–29, ISBN 978-88-6812-222-5
 17. ^ Rossides, Daniel W. (1998) Social Theory: Its Origins, History, and Contemporary Relevance. Rowman & Littlefield. p. 203. ISBN 1882289501.
 18. ^ Aron, Raymond. (1967) Main Currents in Sociological Thought: Durkheim, Pareto, Weber – Vol. 2 online edition; excerpt and text search
 19. ^ Homans, George C., and Charles P. Curtis Jr. (1934) An Introduction to Pareto: His Sociology. Alfred A. Knopf. New York.
 20. ^ "Vilfredo Pareto – An Overview". Jkalb.freeshell.org. Retrieved 4 November 2015.
 21. ^ a b Mandelbrot, Benoit (2006). "Τhe Mystery of Cotton". The Misbehavior of Markets: A Fractal View of Financial Turbulence. Basic Books. ISBN 978-0465043576.
 22. ^ Eatwell, Roger; Anthony Wright (1999). Contemporary Political Ideologies. London: Continuum. pp. 38–39. ISBN 082645173X.
 23. ^ Di Scala, Spencer M.; Gentile, Emilio, eds. (2016). Mussolini 1883-1915: Triumph and Transformation of a Revolutionary Socialist. USA: Palgrave Macmillan. ISBN 978-1-137-53486-6.
 24. ^ Borkenau, Franz (1936). Pareto. New York: John Wiley & Sons.
 25. ^ Mandelbrot, Benoit; Richard L Hudson (2004). The (mis)behavior of markets : a fractal view of risk, ruin, and reward. New York: Basic Books. pp. 152–155. ISBN 0465043577.
 26. ^ Martin, J. (2008). Piero Gobetti and the Politics of Liberal Revolution. Springer. p. 84.
 27. ^ Campbell, Stuart L. (1986). "The Four Paretos of Raymond Aron". Journal of the History of Ideas. 47 (2): 287–298.
 28. ^ Cirillo, Renato (1978) The Economics of Vilfredo Pareto
 29. ^ Mclure, Michael (2001) Pareto, Economics and Society: The Mechanical Analogy.
 30. ^ Aspers, Patrik (April 2001). "Crossing the Boundary of Economics and Sociology: The Case of Vilfredo Pareto". The American Journal of Economics and Sociology. 60 (2): 519–45. doi:10.1111/1536-7150.00073. JSTOR 3487932.
 31. ^ Mathur, Vijay K (2014). "How Well Do We Know Pareto Optimality?". The Journal of Economic Education. 22 (2): 172. doi:10.1080/00220485.1991.10844705. JSTOR 1182422.

Further reading

Primary sources

 • Pareto, Vilfredo (1935). "The Mind and Society [Trattato Di Sociologia Generale]". Harcourt, Brace. Cite journal requires |journal= (help)

External links