ویزای ای‌بی-۵

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از ویزای EB-5)
پرش به: ناوبری، جستجو

ویزای EB-5 نوعی روادید برای سرمایه‌گذاران مهاجر به ایالات متحده است که بر اساس قانون مهاجرت ۱۹۹۰ ایجاد شده است. این ویزا روشی برای گرفتن کارت سبز برای افراد خارجی که در ایالات متحده سرمایه‌گذاری کنند فراهم می‌آورد. افراد برای گرفتن این ویزا باید حداقل ۱ میلیون دلار (یا حداقل ۵۰۰ هزار دلار در مناطق حاشیه‌ای با بیکاری بالا) سرمایه‌گذاری کنند و حداقل ۱۰ کارگر امریکایی را حفظ یا استخدام کنند.

چگونگی دریافت[ویرایش]

چهار مرحله کلی وجود دارد که سرمایه گذاران باید برای کسب اقامت دائم ایالات متحده از طریق برنامه روادید EB-5 تکمیل کنند. پس از تکمیل این مراحل، سرمایه گذاران EB-5، همسر و فرزندان مجرد زیر ۲۱ سال آنها اقامت دائم ایالات متحده را دریافت می‌کنند. آنها همچنین می‌توانند ۵ سال پس از اخذ اقامت دائم، شهروندی آمریکا را به دست بیاورند.

تعیین پروژه

مرحله مقدماتی، پیدا کردن یک پروژه کسب و کار مناسب برای دریافت سرمایه‌گذاری است. این پروژه‌ها به طور کلی به شکل شرکت‌های تجاری جدید یا پروژه‌های مرکز منطقه‌ای هستند. مأموران مهاجرت در خارج از کشور اغلب به سرمایه گذاران EB-5 در تعیین پروژه‌ای که به بهترین وجه مناسب نیازهای آن‌ها باشد، کمک می‌کنند. متقاضیان همچنین باید اطمینان حاصل کنند که الزامات درآمد سرمایه‌گذار معتبر را به منظور ادامه روند بررسی ویزا برآورده می‌کنند.

سرمایه‌گذاری و دادخواست I-526

در مرحله دوم، متقاضیان باید مقدار سرمایه مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری در پروژه انتخابی خود را فراهم کنند. این امر به طور معمول مستلزم آن است که یک حسابدار اطمینان حاصل کند که مبلغ ۵۰۰٬۰۰۰ یا ۱ میلیون دلار سرمایه‌گذاری شده یا در روند سرمایه‌گذاری در پروژه EB-5 می‌باشد. اغلب این سرمایه‌گذاری‌ها به یک حساب امانی سپرده می‌شوند. سپس یک وکیل مهاجرت، تأییدیه این سرمایه‌گذاری را با واصل کردن یک دادخواست I-526 به USCIS فراهم می‌کند. USCIS به طور معمول پس از ۴ تا ۶ ماه پذیرفته شدن یا نشدن دادخواست I-526 را به متقاضیان اطلاع می‌دهد.

دو سال اقامت دائم مشروط

در مرحله سوم از روند درخواست EB-5 متقاضی باید اقامت دو ساله مشروط ایالات متحده را بگیرد به طوری که بتواند پروژه سرمایه‌گذاری EB-5 خود را به کار بیندازد. سرمایه گذاران EB-5 هنگامی که دادخواست I-526 آنها توسط USCIS تأیید شد واجد شرایط کسب اقامت ایالات متحده می‌شوند. اقامت را می‌توان از یکی از دو راه زیر به دست‌آورد. اگر سرمایه‌گذار EB-5 در حال حاضر دارای وضعیت قانونی در ایالات متحده باشد، پس باید یک فرم I-485 را برای تنظیم وضعیت خود به اقامت دائم مشروط واصل کند. اگر سرمایه‌گذار در حال حاضر دارای وضعیت ایالات متحده نباشد، پس باید با ارسال یک فرم DS-230 به مرکز ملی روادید برای روادید مهاجرتی تشکیل پرونده دهد و سپس روند کنسولگری یا سفارت ایالات متحده را در کشور خود طی کند. هر دو این مراحل به طور معمول نیازمند کمک یک وکیل مهاجرت است و روادید مهاجر نیز به طور متوسط بعد از ۶ تا ۱۲ ماه صادر می‌شود.

اقامت دائم بی قید و شرط و دادخواست I-829

در آخرین مرحله از روند اخذ روادید EB-5، متقاضیان باید اقامت دائم بی قید و شرط را از طریق حذف وضعیت مشروط دو ساله خود کسب کنند. دادخواست I-829 به USCIS 90 روز قبل از سالگرد تاریخ دریافت اقامت مشروط توسط متقاضی تسلیم می‌شود. این درخواست نشان می‌دهد که سرمایه‌گذار تمام الزامات برنامه روادید EB-5 را برآورده کرده است. USCIS اغلب یک گرین کارت دائمی را ۶ تا ۸ ماه بعد از تسلیم I-829 صادر می‌کند. سرمایه‌گذار، همسر و فرزندان مجرد زیر ۲۱ سال وی، پس از آن می‌توانند به طور دائم در ایالات متحده زندگی و کار کنند و امکان تبدیل شدن به شهروندان امریکایی را پس از گذشت یک دوره ۵ ساله از تاریخ دریافت اقامت مشروط اولیه خود دارند.

منابع[ویرایش]

  • ویکی‌پدیای انگلیسی