ویرایش‌های ویندوز ۷

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از ویرایش های ویندوز 7)
پرش به: ناوبری، جستجو
لوگوی ویندوز۷

در قرن اخیر استفاده و خرید و فروش رایانه های شخصی (PC) بسیار متداول شده است. افزایش رایانه ها، افزونی کاربران را نیز به همراه دارد. طبیعی است که هرچه تعداد کاربران بیشتر باشد نقاوت خواسته ها بیشتر و بیشتر می شود تا جایی که هر کاربر خواستار سیستم عامل مطابق با میل خود است. از سال ۱۹۹۰ به بعد، شرکت مایکروسافت سیستم عامل ویندوز را برای افراد حرفه ای و غیرحرفه ای هدف قرار داده است. این شرکت همراه با فروش ویندوز ۲۰۰۰، شروع به ارایه ویرایش های مختلف (برای استفاده های گوناگون) کرد. با این کار از یک طرف فروش خود را بهبود بخشید و از طرف دیگر توانست کاربران را راضی و به هر شخص مطابق میل او سرویس دهد.

سیستم عامل ویندوز ۷ در شش ویرایش متفاوت به فروش می رسد که شامل :

(Starter) شروع کننده[ویرایش]

این نسخه پایه ای ترین ویرایش ویندوز ۷ و اکثرا در نت‌بوک ها نصب شده است. Windows Sarter دارای کمترین امکانات نسبت به دیگر ویرایش ها می باشد و به طبع کمترین قدرت سخت افزاری را می طلبد.

 • محدودیت ها: تنها سه برنامه به طور همزمان اجرا می شوند، پشتیبان گیری به طور دستی می باشد و تنها در HDD و DVD های محلی امکان پذیر است.
 • امکاناتی که شامل نمی شود: تم معروف Aero ویندوز
 • امکاناتی که غیرقابل تغییرند: پس زمینه سیستم و شمایل دیداری
 • امکاناتی که پشتیبانی نمی شوند: NET Framework. و ۶۴-bit

(Home Basic) خانگی پایه[ویرایش]

این ویرایش در کشورهای جهان اول ارایه نمی گردد و سطحی بین ویرایش های Starter و Home premium می باشد. با توجه به این که تنها تعدادی از کشورها حق فعال سازی ویندوز را دارند، این نسخه فقط در محل هایی که فروخته شده است فعال می گردد!

 • امکاناتی که شامل می شود: Desktop Window Manager ، Windows Mobility Center
 • امکانات محدود نشده: تعداد برنامه های در حال اجرا
 • امکاناتی که پشتیبانی می شوند: ۶۴-bit، چند مانیتور، تعویض سریع محیط کاربر، تعویض پس زمینه
 • محدود شده ها: تنها قسمتی از تم Aero

(Home Premium) خانگی کامل[ویرایش]

Home، ویرایش استاندارد Windows 7 می باشد و در اصل برای کاربران خانگی طراحی شده است.

 • امکاناتی که شامل می شود: Windows Aero Theme، Windows Media Center، premium Games
 • امکاناتی که محدود نشده: ایجاد و اضافه شدن به گروه های خانگی
 • امکاماتی که پشتیبانی می شود: multi-touch

این ویرایش تمامی امکاناتی که یک کاربر خانگی لازم دارد، فراهم نموده است ولی باز محدودیت کوچکی در شبکه و پشتیبان گیری سیستم قرار داده است. اما این مشکلات را می توان با نرم افزارهای جانبی حل کرد.

(Professional) حرفه ای[ویرایش]

ویرایش حرفه ای Windows 7 برای محیط های اداری ساخته شده است و در مقایسه با Home امکانات کاملا متفاوتی را در اختیار کاربران قرار می دهد. به طور مثال از سیستم پشتیبان گیری قدرتمند و سیستم Restore برخوردار می باشد. همچنین امکاناتی از قبیل Remote Desktop، پشتیبانی از چاپگرها و Mobility Center، زندگی مدرنی را به رایانه شما به همراه دارد.

 • امکاناتی که شامل می شود: AppLocker، BitLocker Drive Encryption، Subsystem for Unix-based applications، Multilingual User Interface Pack
 • امکاناتی که پشتیبانی می شود: BranchCache Distributed Cache، DirectAccess، Virtual Hard Disk Booting

(Enterprise) تشکیلات اقتصادی[ویرایش]

enterprise برای کاربران خانگی قابل استقاده نمی باشد. این ویرایش انحصارا به شرکت هایی که با مایکروسافت تعهد نرم افزاری (SA) دارند به فروش می رسد. این ویرایش همراه با امکانات خاصی که برای شرکت های طرف قرارداد می باشد ارایه می شود. به طور مثال دارا بودن لیسانس مایکروسافت برای بوت کردن سیستم عامل های مایکروسافت و نصب رایگان هرنوع از این سیستم عامل بر روی هر سیستم مجازی. شرکت مایکروسافت تا سال ۲۰۲۰ از این محصول پشتیبانی کامل می کند.

 • امکاناتی که شامل می شود: AppLocker، BitLocker Drive Encryption، Subsystem for Unix-based applications، Multilingual User Interface Pack
 • امکاناتی که پشتیبانی می شود: BranchCache Distributed Cache، DirectAccess، Virtual Hard Disk Booting

امکانات اضافی Enterprise در مقایسه با Professional وابسته به کامپیوترهایی است که در محیط شرکت ها، در حال اجرا هستند. به طور مثال AppLocker برنامه ای است که مدیر سیستم با کمک آن می تواند دسترسی دیگر کاربران را به برنامه ها محدود و یا قطع نماید. و یا DiretAccess دسترسی شما را در شبکه های کاری از طریق سیستم VPN امکان پذیر می نماید. برای اطلاعات بیشتر از امکانات اضافی ویرایش های Enterprise و Ultimate به مقاله “Unique تکنولوژی منحصر به فرد برای مشتریان شرکت [۱]” در سایت مایکروسافت مراجعه کنید.

(Ultimate) نهایی[ویرایش]

ویرایش Ultimate ویندوز ۷ به جز یک قسمت، هیچ تفاوتی با Enterprise ندارد و آن هم در لیسانسی است که مایکروسافت ارایه می کند و فروش این نسخه را برای کاربران خانگی امکان پذیر می سازد. ارتقا از ویرایش های Home Premium و Enterprise به Ultimate امکان پذیر می باشد و طبق زمانبندی مایکروسافت، تا سال ٢۰۱۵ پشتیبانی این محصول ادامه خواهد داشت.

مجله الکترونیکی PC World طرح گرافیکی از تفاوت های Windows 7 را ایجاد کرده است که از طریق پیوند “نمودار گرافیکی [۲]” می توانید مشاهده نمایید.

منابع[ویرایش]

makeuseof

microsoft

پانویس[ویرایش]