ویتنام

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

مختصات: ۲۱°۲′ شمالی ۱۰۵°۵۱′ شرقی / ۲۱٫۰۳۳°شمالی ۱۰۵٫۸۵۰°شرقی / 21.033; 105.850

جمهوری سوسیالیستی ویتنام
Cộng hòa xã hội chủ nghĩa Việt Nam
ویتنام
پرچم نشان ملی
شعار ملیاستقلال-آزادی-شادی
سرود ملیسرود سربازان حمله‌ور

پایتختهانوی
۲۱°۲′ شمالی ۱۰۵°۵۱′ شرقی / ۲۱٫۰۳۳°شمالی ۱۰۵٫۸۵۰°شرقی / 21.033; 105.850
بزرگترین شهر شهر هوشی مینه
زبان رسمی ویتنامی
نوع حکومت جمهوری سوسیالیستی
نام حاکمان 
رئیس‌جمهور
نخست‌وزیر

ترونگ تان سانگ
نگوین تان دونگ 
مساحت
 -  مساحت ۳۳۱٬۶۹۰کیلومتر مربع (۶۵ام)
 -  آب‌ها (٪) ۱٬۳
جمعیت
 -  سرشماری [۱] ۹۷٬۴۲۹٬۰۶۱ 
(۱۵ام)
 -  تراکم جمعیت ۲۵۳‎/km۲‏ (۴۶ام)
واحد پول دونگ (VND)
منطقه زمانی GMT (ساعت جهانی+۷)
 -  تابستانی (DST) DST (ساعت جهانی)
دامنه اینترنتی .vn
پیش‌شماره تلفنی +۸۴

ویتنام با نام رسمی جمهوری سوسیالیستی ویتنام، کشوری است مستقر در جنوب شرقی آسیا و پایتخت آن هانوی است.

تاریخ[ویرایش]

در ۱۸۰۲، «نگوین آن» تونکن (شمال کشور)، آنام (مرکز) و کوشن‌شین (جنوب) را متحد و خود را امپراتور ویتنام ساخت. از دهه ۱۸۶۰ فرانسویان در این منطقه مداخله کردند، در ۱۸۸۳ سرزمینی تحت‌الحمایه در ویتنام به وجود آوردند و در ۱۸۸۷ اتحاد هندوچین را - شامل کامبوج و لائوس - تشکیل دادند. در دهه ۱۹۳۰ شورش‌های ضد استعماری آغازگر دوره‌ای از جنگ و اشغال بود که به مدت ۴۰ سال طول کشید. در ۱۹۴۰ ژاپن، ویتنام را اشغال و سرانجام حکومت دست‌نشانده‌ای تحت امپراتوری بائودای برپا کرد. در ۱۹۴۱هوشی مین، رهبر کمونیست، ویت مین را به صورت ارتش ملی‌گرای چریکی برای جنگ با ژاپنی‌ها بنیاد نهاد. در ماه‌های آخر جنگ، ویت‌مین از آمریکا کمک دریافت کرد. پس از تسلیم ژاپن، جمهوری دمکراتیک ویتنام با ریاست هوشی‌مین در هانوی تأسیس شد. فرانسه تا ۱۹۴۶ سلطه خود را بازنیافت، و در ابتدا جمهوری دموکراتیک ویتنام را به عنوان یک «کشور آزاد» داخل هندوچین فرانسه به رسمیت شناخت. پس از برخورد میان حکومت هانوی و فرانسویان، هوشی‌مین هانوی را ترک و جنگ چریکی را با استعمارگران و بائودای، امپراتور به تخت بازگشته، آغاز کرد. ویت‌مین به تدریج تمام تونکن را به دست آورد و در ۱۹۵۴ فرانسویان را در دین‌بین‌فو، پس از ۵۵ روز محاصره، وادار به تسلیم کرد. قرارداد صلح ژنو (ژوئیه ۱۹۵۴) ویتنام را به منطقه کمونیست در شمال و منطقه حکومت بائودای در جنوب تقسیم کرد. انتخابات در سراسر کشور برای ۱۹۵۶ زمان‌بندی شده بود، ولی شمال از شرکت امتناع کرد. در ۱۹۵۵ بائودین خلع شد و نگودین‌دیم در ویتنام جنوبی اعلام جمهوری کرد. رژیم سرکوبگر دیم موجب تشویق فعالیت چریک‌های کمونیست در جنوب شد و در ۱۹۶۰ [نیروی چریکی] ویت کنگ (کمونیست) با هدف سرنگون کردن دولت طرفدار غرب در ویتنام جنوبی تشکیل گردید. در ۱۹۶۱ جان فیتزجرالد کندی، رئیس‌جمهور آمریکا، مستشاران نظامی آمریکایی را برای کمک به ویتنام جنوبی اعزام کرد. در ۱۹۶۴ گروه «مستشاران» به ارتشی از سربازان کادر آمریکا بسط یافته بود. پس از حمله‌ای که ادعا می‌شود، ویتنام شمالی به ناوهای نیروی دریایی آمریکا کرد (۱۹۶۴)، آمریکا بمباران هوایی شمال را به‌طور منظم آغاز کرد. در پایان ۱۹۶۴ قریب به ۲۰۰٬۰۰۰ نفر از نیروهای رزمی آمریکا در ویتنام درگیر عملیات بودند. در برابر حمله موسوم به تت، کمونیستها در ۱۹۶۸ مقاومت شدند و ضعف ویتنام جنوبی آشکار گردید. مخالفت با جنگ در آمریکا افزایش یافت. در ۱۹۶۹ مذاکرات صلح آغاز شد ولی در ۱۹۷۰ نیروهای آمریکایی ضد ویت‌کنگ در لائوس و کامبوج فعال بودند. این جنگ طبق موافقات صلح پاریس (۱۹۷۳) رسماً به پایان رسید، ولی پس از عقب‌نشینی سربازان آمریکایی ادامه یافت. از زمان تسخیر جنوب (۱۹۷۵) از طرف کمونیستها و اتحاد مجدد ویتنام بازسازی کشور را جنگ مرزی با چین (۱۹۷۹) و اشغال کامبوج (۱۹۷۹ تا ۱۹۸۹) به دست نیروهای ویتنامی به تأخیر انداخته‌است. فقدان کمک و سرمایه‌گذاری غربی مانع توسعه اقتصادی بوده، و این وضع، در ترکیب با سرکوب سیاسی، منجر به فرار شمار کثیری پناه‌جو («قایق‌سوار»)از کشور شده‌است. از ۱۹۸۹ کوشش برای جذب سرمایه غربی موجب اتخاذ سیاست‌های عملی‌گرایانه‌تری شده‌است.

جغرافیای سیاسی[ویرایش]

جمهوری سوسیالیستی ویتنام با مساحت ۳۳۰۳۶۳ کیلومتر مربع در قسمت شرقی شبه جزیره هند و چین در منطقه جنوب شرقی آسیا واقع شده‌است. ویتنام از شمال با جمهوری خلق چین همسایه بوده و از شرق به خلیج Tonkin و دریای چین جنوبی محدود است. این کشور از غرب با کشور لائوس و در قسمت جنوب غرب با کشور کامبوج مرز مشترک دارد. ویتنام از جنوب نیز به دریای چین جنوبی محدود است. ویتنام باریکه طویلی به طول یک هزار مایل می‌باشد که از کرانه دلتای رود مکونگ در جنوب تا مرز چین در شمال بطول ۱۶۵۰ کیلومتر امتداد دارد. طول سواحل این کشور ۳۴۴۴ کیلومتر است.

جغرافیای طبیعی[ویرایش]

بطور کلی ویتنام از سه منطقه شمالی، منطقه مرتفع مرکزی و دلتای رودمکونگ تشکیل شده‌است. از نظر جغرافیای طبیعی این کشور باریکه طویلی بطول یک هزار مایل از دلتای رود مکونگ در جنوب تا دلتای رود سرخ در شمال امتداد دارد. دو رودخانه اصلی کشور، رود مکونگ و رود سرخ می‌باشد. رود مکونگ بطول ۴ هزار کیلومتر و دلتای آن در جنوب به عنوان بزرگترین رود جنوب شرق آسیا و هفتمین رود قاره آسیا می‌باشد که از کشورهای چین، تایلند و لائوس و کامبوج گذشته و به ویتنام وارد می‌شود. رود سرخ و دلتای آن در شمال محل اصلی تشکیل مدنیت در این کشور بوده‌است.

تقسیمات کشوری[۲][ویرایش]

شهر هانویی[ویرایش]

شهر هانویی به عنوان مرکز سیاسی و فرهنگی کشور در منطقه شمالی ویتنام قرار دارد. متوسط دمای این شهر ۲۳ درجه سانتیگراد با رطوبت بیش از هشتاد درصد می‌باشد. این شهر جزء هیچ‌یک از استان‌های کشور به حساب نیامده و دارای شهرداری مستقل می‌باشد. شهرهای هوشی مین و هایفونگ نیز وضعیت مشابه‌ای دارند با این تفاوت که از نظر جمعیت و وسعت از هانوی بزرگتر می‌باشند.

شهر هوشی مین[ویرایش]

شهر هوشی مین یا بندر سابق سایگون مرکز حکومت ویتنام جنوبی بوده‌است که پس از خروج نیروهای آمریکایی از این کشور بنام رهبر فقید این کشور نام‌گذاری شده‌است. شهر هوشی مین در حال حاضر بزرگترین شهر کشور و قطب اصلی اقتصاد ویتنام محسوب می‌گردد. این شهر بیش از ۳۸ درصد از تولید ناخالص داخلی ویتنام را بخود اختصاص داده‌است.

بندر هایفونگ[ویرایش]

بندر هایفونگ یکی دیگر از مناطق استراتژیک و مهم در منطقه شمال ویتنام بشمار می‌آید. این شهر در زمان جنگ‌های استقلال طلبانه و آزادی‌خواهانه ویتنام راه اصلی مواصلاتی نیروهای شمالی کشور بوده‌است. در حال حاضر این بندر با سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته یکی از قطب‌های اقتصادی ویتنام می‌باشد.

شهر هویه[ویرایش]

شهر هویه واقع در جنوبی‌ترین قسمت منطقه شمالی ویتنام دارای متوسط دمای ۲۵ درجه سانتیگراد می‌باشد و یکی از قطب‌های گردشگری فرهنگی ویتنام بشمار می‌آید.


شهر دانانگ

شهر دانانگ یکی از مهمترین مراکز جمعیتی و بندر در مرکز کشور ویتنام با متوسط دمای 26 درجه سانتی گراد میباشد و در حال حاضر ششمین شهر پر جمعیت ویتنام است.[۳]

آب و هوا[ویرایش]

ویتنام دارای آب و هوای موسمی استوایی است. منطقه شمالی بواسطه مجاورت با چین هوایی کاملاً استوایی ندارد ولیکن قسمت جنوبی این کشور دارای آب و هوایی استوایی است. متوسط دما در هانوی ۲۳ درجه و در هوشی مین ۲۶ درجه سانتی گراد است.

اقتصاد[ویرایش]

ناحیه بازرگانی مرکزی شهر چی‌مین بزرگترین شهر ویتنام

ویتنام با جمعیتی حدود ۹۷٬۴۲۹٬۰۶۱ نفر و وسعتی بالغ بر ۳۲۹٬۰۰۰ کیلومتر مربع یکی از کشورهای تابعه بلوک شرق و اقتصاد کمونیستی است که در سال‌های اخیر و به ویژه پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی تلاش مؤثری برای آزاد سازی اقتصاد خود به خرج داده و پس از حدود ۱۱ سال گفتگوی سخت با اعضای سازمان جهانی تجارت، از سال ۲۰۰۷ به این سازمان پیوسته‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیای انگلیسی

 1. World Population Prospects2017
 2. «دربارهٔ ویتنام». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۷ ژانویه ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۱ مه ۲۰۰۹.
 3. "Da Nang". Wikipedia. 2019-10-09.

Coordinates: 16°N 108°E / 16°N 108°E / 16; 108

Socialist Republic of Vietnam

Cộng hòa xã hội chủ nghĩa Việt Nam  (Vietnamese)
Motto: Độc lập – Tự do – Hạnh phúc
"Independence – Liberty – Happiness"
Anthem: Tiến Quân Ca
(English: "Army March")
Location of Vietnam (green) in ASEAN (dark grey)  –  [Legend]
Location of Vietnam (green)

in ASEAN (dark grey)  –  [Legend]

CapitalHanoi
21°2′N 105°51′E / 21.033°N 105.850°E / 21.033; 105.850
Largest cityHo Chi Minh City
Official languageNone[n 1]
National languageVietnamese
Ethnic groups
Religion
Demonym(s)Vietnamese
GovernmentUnitary Marxist-Leninist one-party socialist republic
Nguyễn Phú Trọng
• President
Nguyễn Phú Trọng
Đặng Thị Ngọc Thịnh
Nguyễn Xuân Phúc
Nguyễn Thị Kim Ngân
LegislatureNational Assembly
Formation
2 September 1945
21 July 1954
2 July 1976[4]
28 November 2013[n 3]
Area
• Total
331,212 km2 (127,882 sq mi) (65th)
• Water (%)
6.38
Population
• 2018 estimate
95,545,962[6] (15th)
• Density
276.03/km2 (714.9/sq mi) (46th)
GDP (PPP)2019 estimate
• Total
Increase $770.227 billion[7] (35th)
• Per capita
Increase $8,066[7] (128th)
GDP (nominal)2019 estimate
• Total
Increase $261.637 billion[7] (47th)
• Per capita
Increase $2,740[7] (129th)
Gini (2014)37.6[8]
medium
HDI (2018)Decrease 0.693[9]
medium · 118th
Currencyđồng (₫) (VND)
Time zoneUTC+07:00 (Vietnam Standard Time)
Date formatdd/mm/yyyy
Driving sideright
Calling code+84
ISO 3166 codeVN
Internet TLD.vn

Vietnam (Vietnamese: Việt Nam pronounced [vîət nāːm] (About this soundlisten)), officially the Socialist Republic of Vietnam (Vietnamese: Cộng hòa xã hội chủ nghĩa Việt Nam), is the easternmost country on the Southeast Asian Indochinese Peninsula. With an estimated 95.5 million inhabitants as of 2018, it is the 15th most populous country in the world. Vietnam shares its land borders with China to the north, and Laos and Cambodia to the west. It shares its maritime borders with Thailand through the Gulf of Thailand, and the Philippines, Indonesia and Malaysia through the South China Sea.[n 4] Its capital city is Hanoi, while its most populous city is Ho Chi Minh City.

Archaeological excavations indicate that Vietnam was inhabited as early as the Paleolithic age. The ancient Vietnamese nation was annexed by China in the 2nd century BC, which subsequently made Vietnam a division of China for over a millennium. The first independent monarchy emerged in the 10th century AD. This paved the way for successive imperial dynasties as the nation expanded geographically southward until the Indochina Peninsula was colonised by the French in the mid-19th century. Modern Vietnam was born upon the Declaration of Independence from France in 1945. Following Vietnamese victory against the French in the First Indochina War, which ended in 1954, the nation was divided into two rival states: communist North and anti-communist South. Conflicts intensified in the Vietnam War, which saw extensive US intervention in support of South Vietnam and ended with North Vietnamese victory in 1975.

After North and South Vietnam were reunified under a unitary socialist government in 1976, the country became economically and politically isolated until 1986, when the Communist Party initiated a series of economic and political reforms that facilitated Vietnamese integration into world politics and the global economy. As a result of the successful reforms, Vietnam has enjoyed a high GDP growth rate, consistently ranked among the fastest-growing countries in the world. It nevertheless faces challenges including poverty, corruption and inadequate social welfare. By 2010, Vietnam had established diplomatic relations with 178 countries. It is a member of such international organisations as the United Nations (UN), the Association of Southeast Asian Nations (ASEAN), the Asia-Pacific Economic Cooperation (APEC) forum, and the World Trade Organization (WTO).

Etymology

The name Việt Nam (Vietnamese pronunciation: [viə̀t naːm]) is a variation of Nam Việt (Chinese: 南越; pinyin: Nányuè; literally "Southern Việt"), a name that can be traced back to the Triệu dynasty of the 2nd century BC.[11] The word Việt originated as a shortened form of Bách Việt (Chinese: 百越; pinyin: Bǎiyuè), the name of a group of people then living in southern China and Vietnam.[12] The form "Vietnam" (越南) is first recorded in the 16th-century oracular poem Sấm Trạng Trình. The name has also been found on 12 steles carved in the 16th and 17th centuries, including one at Bao Lam Pagoda in Hải Phòng that dates to 1558.[13] In 1802, Nguyễn Phúc Ánh (who later became Emperor Gia Long) established the Nguyễn dynasty. In the second year of his rule, he asked the Jiaqing Emperor of the Qing dynasty to confer on him the title 'King of Nam Viet/Nanyue' (南越 in Chinese) after seizing power in Annam. The Emperor refused since the name was related to Zhao Tuo's Nanyue, which included the regions of Guangxi and Guangdong in southern China. The Qing Emperor, therefore, decided to call the area "Viet Nam" instead.[n 5][15] Between 1804 and 1813, the name Vietnam was used officially by Emperor Gia Long.[n 5] It was revived in the early 20th century in Phan Bội Châu's History of the Loss of Vietnam, and later by the Vietnamese Nationalist Party (VNQDĐ).[16] The country was usually called Annam until 1945, when both the imperial government in Huế and the Việt Minh government in Hanoi adopted Việt Nam.[17]

History

Prehistory

Photograph of a Đông Sơn bronze drum
A Đông Sơn bronze drum, c. 800 BC.

Archaeological excavations have revealed the existence of humans in what is now Vietnam as early as the Paleolithic age. Homo erectus fossils dating to around 500,000 BC have been found in caves in Lạng Sơn and Nghệ An provinces in northern Vietnam.[18] The oldest Homo sapiens fossils from mainland Southeast Asia are of Middle Pleistocene provenance, and include isolated tooth fragments from Tham Om and Hang Hum.[19][20][21] Teeth attributed to Homo sapiens from the Late Pleistocene have been found at Dong Can,[22] and from the Early Holocene at Mai Da Dieu,[23][24] Lang Gao[25][26] and Lang Cuom.[27] By about 1,000 BC, the development of wet-rice cultivation in the Ma River and Red River floodplains led to the flourishing of Đông Sơn culture,[28][29] notable for its bronze casting used to make elaborate bronze Đông Sơn drums.[30][31][32] At this point, the early Vietnamese kingdoms of Văn Lang and Âu Lạc appeared, and the culture's influence spread to other parts of Southeast Asia, including Maritime Southeast Asia, throughout the first millennium BC.[31][33]

Dynastic Vietnam

Map showing the territorial expansion of Vietnam between 1009 and 1834
Territorial expansion of Vietnam, 1009–1834

The Hồng Bàng dynasty of the Hùng kings is considered the first Vietnamese state, known in Vietnamese as Văn Lang.[34][35] In 257 BC, the last Hùng king was defeated by Thục Phán. He consolidated the Lạc Việt and Âu Việt tribes to form the Âu Lạc, proclaiming himself An Dương Vương.[36] In 179 BC, a Chinese general named Zhao Tuo defeated An Dương Vương and consolidated Âu Lạc into Nanyue.[29] However, Nanyue was itself incorporated into the empire of the Chinese Han dynasty in 111 BC after the Han–Nanyue War.[15][37] For the next thousand years, what is now northern Vietnam remained mostly under Chinese rule.[38][39] Early independence movements, such as those of the Trưng Sisters and Lady Triệu,[40] were temporarily successful,[41] though the region gained a longer period of independence as Vạn Xuân under the Anterior Lý dynasty between AD 544 and 602.[42][43][44] By the early 10th century, Vietnam had gained autonomy, but not sovereignty, under the Khúc family.[45]

In AD 938, the Vietnamese lord Ngô Quyền defeated the forces of the Chinese Southern Han state at Bạch Đằng River and achieved full independence for Vietnam after a millennium of Chinese domination.[46][47][48] Renamed Đại Việt (Great Viet), the nation enjoyed a golden era under the Lý and Trần dynasties. During the rule of the Trần Dynasty, Đại Việt repelled three Mongol invasions.[49][50] Meanwhile, the Mahāyāna branch of Buddhism flourished and became the state religion.[48][51] Following the 1406–7 Ming–Hồ War, which overthrew the Hồ dynasty, Vietnamese independence was interrupted briefly by the Chinese Ming dynasty, but was restored by Lê Lợi, the founder of the Lê dynasty.[52] The Vietnamese dynasties reached their zenith in the Lê dynasty of the 15th century, especially during the reign of Emperor Lê Thánh Tông (1460–1497).[53][54] Between the 11th and 18th centuries, Vietnam expanded southward in a process known as nam tiến ("southward expansion"),[55] eventually conquering the kingdom of Champa and part of the Khmer Empire.[56][57][58]

From the 16th century onward, civil strife and frequent political infighting engulfed much of Vietnam. First, the Chinese-supported Mạc dynasty challenged the Lê dynasty's power.[59] After the Mạc dynasty was defeated, the Lê dynasty was nominally reinstalled. Actual power, however, was divided between the northern Trịnh lords and the southern Nguyễn lords, who engaged in a civil war for more than four decades before a truce was called in the 1670s.[60] During this period, the Nguyễn expanded southern Vietnam into the Mekong Delta, annexing the Central Highlands and the Khmer lands in the Mekong Delta.[56][58][61] The division of the country ended a century later when the Tây Sơn brothers established a new dynasty. However, their rule did not last long, and they were defeated by the remnants of the Nguyễn lords, led by Nguyễn Ánh, aided by the French.[62] Nguyễn Ánh unified Vietnam, and established the Nguyễn dynasty, ruling under the name Gia Long.[61]

French Indochina

In the 1500s, the Portuguese became acquainted with the Vietnamese coast, where they reportedly erected a stele on the Chàm Islands to mark their presence.[63] By 1533, they began landing in the Vietnamese delta but were forced to leave because of local turmoil and fighting. They also had less interest in the territory than they did in China and Japan.[63] After having successfully settled Macau and Nagasaki to begin the profitable Macau-Japan trade route, the Portuguese began to involve themselves in trade with Hội An, where many Portuguese traders and Catholic missionaries set foot in the Vietnamese kingdom.[63] The Dutch also tried to establish contact with Vietnam through the central part of Quinam in 1601 but failed to sustain a presence there after several violent encounters with the locals. The Dutch East India Company (VOC) only managed to establish official relations with Tonkin in the spring of 1637 after leaving Dejima in Japan to establish trade for silk.[64] Meanwhile, in 1613, the first British attempt to establish contact with Hội An failed following a violent incident involving the British East India Company. By 1672 the British managed to establish relations with Tonkin and were allowed to reside in Phố Hiến.[65]

Between 1615 and 1753, French traders also engaged in trade in the area around Đàng Trong and actively dispersed missionaries.[66][67] The Vietnamese kingdom began to feel threatened by continuous Christianisation activities.[68] Following the detention of several missionaries, the French Navy received approval from their government to intervene in Vietnam in 1834, with the aim of freeing imprisoned Catholic missionaries from a kingdom that was perceived as xenophobic.[69] Vietnam's sovereignty was gradually eroded by France, which was aided by the Spanish and large Catholic militias in a series of military conquests between 1859 and 1885.[70][71]

In 1862, the southern third of the country became the French colony of Cochinchina.[72] By 1884, the entire country had come under French rule, with the central and northern parts of Vietnam separated into the two protectorates of Annam and Tonkin. The three Vietnamese entities were formally integrated into the union of French Indochina in 1887.[73][74] The French administration imposed significant political and cultural changes on Vietnamese society.[75] A Western-style system of modern education was developed, and Catholicism was propagated widely.[76] Most French settlers in Indochina were concentrated in Cochinchina, particularly in Saigon, and in Hanoi, the colony's capital.[77]

Photograph of the Grand Palais building in Hanoi
The Grand Palais built for the 1902–1903 world's fair as Hanoi became French Indochina's capital.

Guerrillas of the royalist Cần Vương movement massacred around a third of Vietnam's Christian population during the colonial period as part of their rebellion against French rule.[78][79] They were defeated in the 1890s after a decade of resistance by the Catholics in reprisal for their earlier massacres.[80][81] Another large-scale rebellion, the Thái Nguyên uprising, was also suppressed heavily.[82] The French developed a plantation economy to promote the export of tobacco, indigo, tea and coffee.[83] However, they largely ignored the increasing demands for civil rights and self-government.

Photograph of the Hanoi Opera House viewed from rue Paul Bert (now Trang Tien Street
Hanoi Opera House, taken in the early 20th century, from rue Paul Bert (now Trang Tien street).

A nationalist political movement soon emerged, with leaders like Phan Bội Châu, Phan Châu Trinh, Phan Đình Phùng, Emperor Hàm Nghi, and Hồ Chí Minh fighting or calling for independence.[84] This resulted in the 1930 Yên Bái mutiny by the Vietnamese Nationalist Party (VNQDĐ), which the French quashed. The mutiny caused an irreparable split in the independence movement that resulted in many leading members of the organisation becoming communist converts.[85][86][87]

The French maintained full control over their colonies until World War II, when the war in the Pacific led to the Japanese invasion of French Indochina in 1940. Afterwards, the Japanese Empire was allowed to station its troops in Vietnam while permitting the pro-Vichy French colonial administration to continue.[88][89] Japan exploited Vietnam's natural resources to support its military campaigns, culminating in a full-scale takeover of the country in March 1945. This led to the Vietnamese Famine of 1945, which resulted in up to two million deaths.[90][91]

First Indochina War

Map of the First Indochina Wa4, 1954
Situation of the First Indochina War at the end of 1954.
  Areas under Việt Minh control
  Areas under French control
  Việt Minh guerrilla encampment / fighting

In 1941, the Việt Minh, a nationalist liberation movement based on a Communist ideology, emerged under the Vietnamese revolutionary leader Hồ Chí Minh. The Việt Minh sought independence for Vietnam from France and the end of the Japanese occupation.[92][93] Following the military defeat of Japan and the fall of its puppet Empire of Vietnam in August 1945, anarchy, rioting, and murder were widespread, as Saigon's administrative services had collapsed.[94] The Việt Minh occupied Hanoi and proclaimed a provisional government, which asserted national independence on 2 September.[93]

Earlier, in July 1945, the Allies had decided to divide Indochina at the 16th parallel to allow Chiang Kai-shek of the Republic of China to receive the Japanese surrender in the north while Britain's Lord Louis Mountbatten received their surrender in the south. The Allies agreed that Indochina still belonged to France.[95][96]

However, as the French were weakened by the German occupation, British-Indian forces together with the remaining Japanese Southern Expeditionary Army Group were used to maintain order and to help France re-establish control through the 1945–1946 War in Vietnam.[97] Hồ Chí Minh initially chose to take a moderate stance to avoid military conflict with France. He asked the French to withdraw their colonial administrators, and for aid from French professors and engineers to help build a modern independent Vietnam.[93] However, the Provisional Government of the French Republic did not act on these requests, including the idea of independence, and dispatched the French Far East Expeditionary Corps to restore colonial rule. This resulted in the Việt Minh launching a guerrilla campaign against the French in late 1946.[92][93][98] The resulting First Indochina War lasted until July 1954. The defeat of French colonialists and Vietnamese loyalists in the 1954 battle of Điện Biên Phủ allowed Hồ Chí Minh to negotiate a ceasefire from a favourable position at the subsequent Geneva Conference.[93][99]

Map showing the partition of French Indochina following the 1954 Geneva Conference
Partition of French Indochina after the 1954 Geneva Conference

The colonial administration was therefore ended and French Indochina was dissolved under the Geneva Accords of 1954 into three countries—Vietnam, and the kingdoms of Cambodia and Laos. Vietnam was further divided into North and South administrative regions at the Demilitarised Zone, roughly along the 17th parallel north, pending elections scheduled for July 1956.[n 6] A 300-day period of free movement was permitted, during which almost a million northerners, mainly Catholics, moved south, fearing persecution by the communists. This migration was in large part aided by the United States military through Operation Passage to Freedom.[104][105] The partition of Vietnam by the Geneva Accords was not intended to be permanent, and stipulated that Vietnam would be reunited after elections in 1956.[106] However, in 1955, the southern State of Vietnam's prime minister, Ngô Đình Diệm, toppled Bảo Đại in a fraudulent referendum organised by his brother Ngô Đình Nhu, and proclaimed himself the president of the Republic of Vietnam.[106] At that point the internationally recognised State of Vietnam effectively ceased to exist and was replaced by the Republic of Vietnam in the south– supported by the United States, France, Laos, Republic of China and Thailand– and Hồ Chí Minh's Democratic Republic of Vietnam in the north– supported by the Soviet Union, Sweden,[107] Khmer Rouge, and the People's Republic of China.[106]

Vietnam War

Between 1953 and 1956, the North Vietnamese government instituted various agrarian reforms, including "rent reduction" and "land reform", which resulted in significant political oppression.[108] During the land reform, testimony from North Vietnamese witnesses suggested a ratio of one execution for every 160 village residents, which extrapolated nationwide would indicate nearly 100,000 executions.[109] Because the campaign was concentrated mainly in the Red River Delta area, a lower estimate of 50,000 executions became widely accepted by scholars at the time.[109][110] However, declassified documents from the Vietnamese and Hungarian archives indicate that the number of executions was much lower than reported at the time, although likely greater than 13,500.[111] In the South, Diệm countered North Vietnamese subversion (including the assassination of over 450 South Vietnamese officials in 1956) by detaining tens of thousands of suspected communists in "political re-education centres".[112][113] This program incarcerated many non-communists, although it was also successful at curtailing communist activity in the country, if only for a time.[114] The North Vietnamese government claimed that 2,148 people were killed in the process by November 1957.[115] The pro-Hanoi Việt Cộng began a guerrilla campaign in South Vietnam in the late 1950s to overthrow Diệm's government.[116] From 1960, the Soviet Union and North Vietnam signed treaties providing for further Soviet military support.[117][118][119]

Three US Fairchild UC-123B aircraft pictured spraying Agent Orange
Three US Fairchild UC-123B aircraft spraying Agent Orange during the Operation Ranch Hand as part of the overall herbicidal warfare operation called Trail Dust with the aim to deprive the food and vegetation cover of the Việt Cộng, c. 1962–1971.

In 1963, Buddhist discontent with Diệm's Catholic regime erupted into mass demonstrations, leading to a violent government crackdown.[120] This led to the collapse of Diệm's relationship with the United States, and ultimately to a 1963 coup in which he and Nhu were assassinated.[121] The Diệm era was followed by more than a dozen successive military governments, before the pairing of Air Marshal Nguyễn Cao Kỳ and General Nguyễn Văn Thiệu took control in mid-1965.[122] Thiệu gradually outmaneuvered Kỳ and cemented his grip on power in fraudulent elections in 1967 and 1971.[123] During this political instability, the communists began to gain ground. To support South Vietnam's struggle against the communist insurgency, the United States began increasing its contribution of military advisers, using the 1964 Gulf of Tonkin incident as a pretext for such intervention.[124] US forces became involved in ground combat operations by 1965, and at their peak several years later, numbered more than 500,000.[125][126] The US also engaged in a sustained aerial bombing campaign. Meanwhile, China and the Soviet Union provided North Vietnam with significant material aid and 15,000 combat advisers.[117][118][127] Communist forces supplying the Việt Cộng carried supplies along the Hồ Chí Minh trail, which passed through the Kingdom of Laos.[128]

The communists attacked South Vietnamese targets during the 1968 Tết Offensive. Although the campaign failed militarily, it shocked the American establishment and turned US public opinion against the war.[129] During the offensive, communist troops massacred over 3,000 civilians at Huế.[130][131] A 1974 US Senate subcommittee estimated nearly 1.4 million Vietnamese civilians were killed or wounded between 1965 and 1974—over half the result of US and South Vietnamese military actions.[132] Facing an increasing casualty count, rising domestic opposition to the war, and growing international condemnation, the US began withdrawing from ground combat roles in the early 1970s. This process also entailed an unsuccessful effort to strengthen and stabilise South Vietnam.[133] Following the Paris Peace Accords of 27 January 1973, all American combat troops were withdrawn by 29 March 1973.[134] In December 1974, North Vietnam captured the province of Phước Long and started a full-scale offensive, culminating in the fall of Saigon on 30 April 1975.[135] South Vietnam was ruled by a provisional government for almost eight years while under military occupation by North Vietnam.[136]

Reunification and reforms

Thousands of people march in a parade some carrying banners
Reunification parade following the fall of Saigon, with the city being renamed as Ho Chi Minh City, 1975.

On 2 July 1976, North and South Vietnam were merged to form the Socialist Republic of Vietnam.[137] The war left Vietnam devastated, with the total death toll standing at between 966,000 and 3.8 million.[138][139][140] In the aftermath of the war, under Lê Duẩn's administration, there were no mass executions of South Vietnamese who had collaborated with the US or the defunct South Vietnamese government, confounding Western fears.[141] However, up to 300,000 South Vietnamese were sent to re-education camps, where many endured torture, starvation, and disease while being forced to perform hard labour.[142] The government embarked on a mass campaign of collectivisation of farms and factories.[143] In 1978, responding to the Khmer Rouge government of Cambodia, who had been invading and massacring Vietnamese residents in the border villages in the districts of An Giang and Kiên Giang,[144] the Vietnamese military invaded Cambodia and removed them from power after occupying Phnom Penh.[145] The intervention was a success, resulting in the establishment of a new pro-Vietnam socialist government, the People's Republic of Kampuchea, which ruled until 1989.[146] This action, however, worsened relations with China, which had supported the Khmer Rouge. China later launched a brief incursion into northern Vietnam in 1979, causing Vietnam to rely even more heavily on Soviet economic and military aid, while mistrust towards the Chinese government began to escalate.[147]

At the Sixth National Congress of the Communist Party of Vietnam (CPV) in December 1986, reformist politicians replaced the "old guard" government with new leadership.[148][149] The reformers were led by 71-year-old Nguyễn Văn Linh, who became the party's new general secretary.[148] Linh and the reformers implemented a series of free-market reforms known as Đổi Mới ("Renovation") which carefully managed the transition from a planned economy to a "socialist-oriented market economy".[150][151] Though the authority of the state remained unchallenged under Đổi Mới, the government encouraged private ownership of farms and factories, economic deregulation, and foreign investment, while maintaining control over strategic industries.[151][152] The Vietnamese economy subsequently achieved strong growth in agricultural and industrial production, construction, exports, and foreign investment, although these reforms also caused a rise in income inequality and gender disparities.[153][154][155]

Geography

Images showing Hạ Long Bay, the Yến River and the Bản-Giốc Waterfalls
Nature attractions in Vietnam, clockwise from top: Hạ Long Bay, Yến River and Bản-Giốc Waterfalls

Vietnam is located on the eastern Indochinese Peninsula between the latitudes and 24°N, and the longitudes 102° and 110°E. It covers a total area of approximately 331,212 km2 (127,882 sq mi).[n 7] The combined length of the country's land boundaries is 4,639 km (2,883 mi), and its coastline is 3,444 km (2,140 mi) long.[156] At its narrowest point in the central Quảng Bình Province, the country is as little as 50 kilometres (31 mi) across, though it widens to around 600 kilometres (370 mi) in the north.[157] Vietnam's land is mostly hilly and densely forested, with level land covering no more than 20%. Mountains account for 40% of the country's land area,[158] and tropical forests cover around 42%.[159] The Red River Delta in the north, a flat, roughly triangular region covering 15,000 km2 (5,792 sq mi),[160] is smaller but more intensely developed and more densely populated than the Mekong River Delta in the south. Once an inlet of the Gulf of Tonkin, it has been filled in over the millennia by riverine alluvial deposits.[161][162] The delta, covering about 40,000 km2 (15,444 sq mi), is a low-level plain no more than 3 metres (9.8 ft) above sea level at any point. It is criss-crossed by a maze of rivers and canals, which carry so much sediment that the delta advances 60 to 80 metres (196.9 to 262.5 ft) into the sea every year.[163][164] The Exclusive economic zone of Vietnam covers 417,663 km2 (161,261 sq mi) in the South China Sea.[165]

Image of the Hoàng Liên Sơn mountain range
Hoàng Liên Sơn mountain range, a part of the Fansipan which is the highest summit on the Indochinese Peninsula.

Southern Vietnam is divided into coastal lowlands, the mountains of the Annamite Range, and extensive forests. Comprising five relatively flat plateaus of basalt soil, the highlands account for 16% of the country's arable land and 22% of its total forested land.[166] The soil in much of the southern part of Vietnam is relatively low in nutrients as a result of intense cultivation.[167] Several minor earthquakes have been recorded in the past. Most have occurred near the northern Vietnamese border in the provinces of Điện Biên, Lào Cai and Sơn La, while some have been recorded offshore of the central part of the country.[168][169] The northern part of the country consists mostly of highlands and the Red River Delta. Fansipan (also known as Phan Xi Păng), which is located in Lào Cai Province, is the highest mountain in Vietnam, standing 3,143 m (10,312 ft) high.[170] From north to south Vietnam, the country also has numerous islands; Phú Quốc is the largest.[171] The Hang Sơn Đoòng Cave is considered the largest known cave passage in the world since its discovery in 2009. The Ba Bể Lake and Mekong River are the largest lake and longest river in the country.[172][173][174]

Climate

Photograph of Nha Trang beach with many high rise buildings behind it
Nha Trang, a popular beach destination has a tropical savanna climate.

Due to differences in latitude and the marked variety in topographical relief, Vietnam's climate tends to vary considerably for each region.[175] During the winter or dry season, extending roughly from November to April, the monsoon winds usually blow from the northeast along the Chinese coast and across the Gulf of Tonkin, picking up considerable moisture.[176] The average annual temperature is generally higher in the plains than in the mountains, especially in southern Vietnam compared to the north. Temperatures vary less in the southern plains around Ho Chi Minh City and the Mekong Delta, ranging from between 21 and 35 °C (69.8 and 95.0 °F) over the year.[177] In Hanoi and the surrounding areas of Red River Delta, the temperatures are much lower between 15 and 33 °C (59.0 and 91.4 °F).[177] Seasonal variations in the mountains, plateaus, and the northernmost areas are much more dramatic, with temperatures varying from 3 °C (37.4 °F) in December and January to 37 °C (98.6 °F) in July and August.[178] Vietnam receives high rates of precipitation in the form of rainfall with an average amount from 1,500 mm (59 in) to 2,000 mm (79 in) during the monsoon seasons; this often causes flooding, especially in the cities with poor drainage systems.[179] The country is also affected by tropical depressions, tropical storms and typhoons.[179] Vietnam is one of the world's countries most vulnerable to climate change, with 55% of its population living in low-elevation coastal areas.[180][181]

Biodiversity

Photographs of Native species in Vietnam the crested argus; the red-shanked douc, a monkey; the Indochinese leopard and the saola, a bovine.
Native species in Vietnam, clockwise from top-right: crested argus, a peafowl, red-shanked douc, Indochinese leopard, saola.

As the country is located within the Indomalayan realm, Vietnam is one of twenty-five countries considered to possess a uniquely high level of biodiversity. This was noted in the country's National Environmental Condition Report in 2005.[182] It is ranked 16th worldwide in biological diversity, being home to approximately 16% of the world's species. 15,986 species of flora have been identified in the country, of which 10% are endemic. Vietnam's fauna includes: 307 nematode species, 200 oligochaeta, 145 acarina, 113 springtails, 7,750 insects, 260 reptiles, and 120 amphibians. 840 birds and 310 mammals are found in Vietnam, of which 100 birds and 78 mammals are endemic.[182] Vietnam has two World Natural Heritage Sites, the Hạ Long Bay and Phong Nha-Kẻ Bàng National Park together with nine biosphere reserves including: Cần Giờ Mangrove Forest, Cát Tiên, Cát Bà, Kiên Giang, the Red River Delta, Mekong Delta, Western Nghệ An, Cà Mau and Cu Lao Cham Marine Park.[183][184][185]

Photograph of the pink lotus flower
The pink lotus, widely regarded by the Vietnamese as the national flower of the country, symbolises beauty, commitment, health, honour and knowledge.[186][187][n 8]

Vietnam is also home to 1,438 species of freshwater microalgae, constituting 9.6% of all microalgae species, as well as 794 aquatic invertebrates and 2,458 species of sea fish.[182] In recent years, 13 genera, 222 species, and 30 taxa of flora have been newly described in Vietnam.[182] Six new mammal species, including the saola, giant muntjac and Tonkin snub-nosed monkey have also been discovered, along with one new bird species, the endangered Edwards's pheasant.[189] In the late 1980s, a small population of Javan rhinoceros was found in Cát Tiên National Park. However, the last individual of the species in Vietnam was reportedly shot in 2010.[190] In agricultural genetic diversity, Vietnam is one of the world's twelve original cultivar centres. The Vietnam National Cultivar Gene Bank preserves 12,300 cultivars of 115 species.[182] The Vietnamese government spent US$49.07 million on the preservation of biodiversity in 2004 alone and has established 126 conservation areas, including 30 national parks.[182]

Environment

Photograph of the Sa Pa mountain hills with agricultural activity shiwn in the foreground
Sa Pa mountain hills with agricultural activities

In Vietnam, wildlife poaching has become a major concern. In 2000, a non-governmental organisation (NGO) called Education for Nature - Vietnam was founded to instill in the population the importance of wildlife conservation in the country.[191] In the years that followed, another NGO called GreenViet was formed by Vietnamese youngsters for the enforcement of wildlife protection. Through collaboration between the NGOs and local authorities, many local poaching syndicates were crippled by their leaders' arrests.[191] A study released in 2018 revealed Vietnam is a destination for the illegal export of rhinoceros horns from South Africa due to the demand for them as a medicine and a status symbol.[192][193]

The main environmental concern that persists in Vietnam today is the legacy of the use of the chemical herbicide Agent Orange, which continues to cause birth defects and many health problems in the Vietnamese population. In the southern and central areas affected most by the chemical's use during the Vietnam War, nearly 4.8 million Vietnamese people have been exposed to it and suffered from its effects.[194][195][196] In 2012, approximately 50 years after the war,[197] the United States began a US$43 million joint clean-up project in the former chemical storage areas in Vietnam to take place in stages.[195][198] Following the completion of the first phase in Đà Nẵng in late 2017,[199] the United States announced its commitment to clean other sites, especially in the heavily impacted site of Biên Hòa, which is four times larger than the previously treated site, at an estimated cost of $390 million.[200]

Scene showing fog over a river with people walking on a pathway beside it

The Vietnamese government spends over VNĐ10 trillion each year ($431.1 million) for monthly allowances and the physical rehabilitation of victims of the chemicals.[201] In 2018, the Japanese engineering group Shimizu Corporation, working with Vietnamese military, built a plant for the treatment of soil polluted by Agent Orange. Plant construction costs were funded by the company itself.[202][203] One of the long-term plans to restore southern Vietnam's damaged ecosystems is through the use of reforestation efforts. The Vietnamese government began doing this at the end of the war. It started by replanting mangrove forests in the Mekong Delta regions and in Cần Giờ outside Hồ Chí Minh City, where mangroves are important to ease (though not eliminate) flood conditions during monsoon seasons.[204]

Apart from herbicide problems, arsenic in the ground water in the Mekong and Red River Deltas has also become a major concern. [205][206] And most notoriously, unexploded ordnances (UXO) pose dangers to humans and wildlife—another bitter legacy from the long wars.[207] As part of the continuous campaign to demine/remove UXOs, several international bomb removal agencies from the United Kingdom,[208] Denmark,[209] South Korea[210] and the United States[211] have been providing assistance. The Vietnam government spends over VNĐ1 trillion ($44 million) annually on demining operations and additional hundreds of billions of đồng for treatment, assistance, rehabilitation, vocational training and resettlement of the victims of UXOs.[212] In 2017 the Chinese government also removed 53,000 land mines and explosives left over from the war between the two countries, in an area of 18.4 km2 (7.1 sq mi) in the Chinese province of Yunnan bordering the China–Vietnam border.[213]

Panoramic view of Hạ Long Bay

Government and politics

Vietnam is a unitary Marxist-Leninist one-party socialist republic, one of the two communist states (the other being Laos) in Southeast Asia.[214] Although Vietnam remains officially committed to socialism as its defining creed, its economic policies have grown increasingly capitalist,[215][216] with The Economist characterising its leadership as "ardently capitalist communists".[217] Under the constitution, the Communist Party of Vietnam (CPV) asserts their role in all branches of the country's politics and society.[214] The president is the elected head of state and the commander-in-chief of the military, serving as the chairman of the Council of Supreme Defence and Security, and holds the second highest office in Vietnam as well as performing executive functions and state appointments and setting policy.[214]

The general secretary of the CPV performs numerous key administrative functions, controlling the party's national organisation.[214] The prime minister is the head of government, presiding over a council of ministers composed of five deputy prime ministers and the heads of 26 ministries and commissions. Only political organisations affiliated with or endorsed by the CPV are permitted to contest elections in Vietnam. These include the Vietnamese Fatherland Front and worker and trade unionist parties.[214]

Photograph of the National Assembly of Vietnam in Hanoi
The National Assembly of Vietnam building in Hanoi

The National Assembly of Vietnam is the unicameral state legislature composed of 498 members.[218] The legislature is open to all parties. Headed by a chairman, it is superior to both the executive and judicial branches, with all government ministers being appointed from members of the National Assembly.[214] The Supreme People's Court of Vietnam, headed by a chief justice, is the country's highest court of appeal, though it is also answerable to the National Assembly. Beneath the Supreme People's Court stand the provincial municipal courts and many local courts. Military courts possess special jurisdiction in matters of national security. Vietnam maintains the death penalty for numerous offences.[219]

Foreign relations

Trần Đại Quang and Vladimir Putin
President Trần Đại Quang with Russian President Vladimir Putin on 19 November 2016.
Secretary Tillerson at the Presidential Palace
US Secretary of State Rex Tillerson accompanies US President Donald Trump to a commercial deal signing ceremony with Vietnamese President on 12 November 2017.

Throughout its history, Vietnam's main foreign relationship has been with various Chinese dynasties.[220] Following the partition of Vietnam in 1954, North Vietnam maintained relations with the Eastern Bloc, South Vietnam maintained relations with the Western Bloc.[220] Despite these differences, Vietnam's sovereign principles and insistence on cultural independence have been laid down in numerous documents over the centuries before its independence. These include the 11th-century patriotic poem "Nam quốc sơn hà" and the 1428 proclamation of independence "Bình Ngô đại cáo". Though China and Vietnam are now formally at peace,[220] significant territorial tensions remain between the two countries over the South China Sea.[221] Vietnam holds membership in 63 international organisations, including the United Nations (UN), Association of Southeast Asian Nations (ASEAN), Non-Aligned Movement (NAM), International Organisation of the Francophonie (La Francophonie), and World Trade Organization (WTO). It also maintains relations with over 650 non-governmental organisations.[222] As of 2010 Vietnam had established diplomatic relations with 178 countries.[223]

Vietnam's current foreign policy is to consistently implement a policy of independence, self-reliance, peace, co-operation, and development, as well openness and diversification/multilateralisation with international relations.[224][225] The country declares itself a friend and partner of all countries in the international community, regardless of their political affiliation, by actively taking part in international and regional cooperative development projects.[151][224] Since the 1990s, Vietnam has taken several key steps to restore diplomatic ties with Western countries.[226] Relations with the United States began improving in August 1995 with both nations upgrading their liaison offices to embassy status.[227] As diplomatic ties between the two nations grew, the United States opened a consulate general in Ho Chi Minh City while Vietnam opened its consulate in San Francisco. Full diplomatic relations were also restored with New Zealand, which opened its embassy in Hanoi in 1995;[228] Vietnam established an embassy in Wellington in 2003.[229] Pakistan also reopened its embassy in Hanoi on October 2000, with Vietnam reopening its embassy in Islamabad in December 2005 and trade office in Karachi in November 2005.[230][231] In May 2016, US President Barack Obama further normalised relations with Vietnam after he announced the lifting of an arms embargo on sales of lethal arms to Vietnam.[232]

Military

Examples of the Vietnam People's Armed Forces weaponry assets. Clockwise from top right: T-54B tank, Sukhoi Su-27UBK fighter aircraft, Vietnam Coast Guard Hamilton-class cutter, and Vietnam People's Army chemical corps with Type 56.

The Vietnam People's Armed Forces consists of the Vietnam People's Army, the Vietnam People's Public Security and the Vietnam Civil Defence Force. The Vietnam People's Army (VPA) is the official name for the active military services of Vietnam, and is subdivided into the Vietnam People's Ground Forces, the Vietnam People's Navy, the Vietnam People's Air Force, the Vietnam Border Defence Force and the Vietnam Coast Guard. The VPA has an active manpower of around 450,000, but its total strength, including paramilitary forces, may be as high as 5,000,000.[233] In 2015, Vietnam's military expenditure totalled approximately US$4.4 billion, equivalent to around 8% of its total government spending.[234] Joint military exercises and war games have been held with Brunei,[235] India,[236] Japan,[237] Laos,[238] Russia,[239][240] Singapore[235] and the United States.[241] In 2017, Vietnam signed the UN treaty on the Prohibition of Nuclear Weapons.[242][243]

Administrative divisions

Vietnam is divided into 58 provinces (Vietnamese: tỉnh, from the Chinese , shěng).[244] There are also five municipalities (thành phố trực thuộc trung ương), which are administratively on the same level as provinces.

A clickable map of Vietnam exhibiting its 58 provinces and 5 centrally controlled municipalities.
Lai Châu ProvinceHà Giang ProvinceLào Cai ProvinceĐiện Biên ProvinceChinaLaosThailandCambodiaSơn La ProvinceYên Bái ProvinceCao Bằng ProvinceBắc Kạn ProvinceTuyên Quang ProvinceLạng Sơn ProvinceQuảng Ninh ProvinceThái Nguyên ProvincePhú Thọ ProvinceHai Phong ProvinceThái Bình ProvinceNam Định ProvinceBắc Giang ProvinceHa NoiHòa Bình ProvinceNinh Bình ProvinceThanh Hóa ProvinceNghệ An ProvinceHà Tĩnh ProvinceQuảng Bình ProvinceQuảng Trị ProvinceDa NangBình Định ProvinceQuảng Nam ProvinceQuảng Ngãi ProvinceKon Tum ProvinceGia Lai ProvinceThừa Thiên-Huế ProvinceĐắk Lắk ProvincePhú Yên ProvinceKhánh Hòa ProvinceĐắk Nông ProvinceNinh Thuận ProvinceLâm Đồng ProvinceBình Thuận ProvinceBình Phước ProvinceTây Ninh ProvinceBình Dương ProvinceĐồng Nai ProvinceBà Rịa-Vũng Tàu ProvinceHo Chi Minh CityLong An ProvinceDon Thap ProvinceAn Giang ProvinceKiên Giang ProvinceCà Mau ProvinceTiền Giang ProvinceCần Thơ ProvinceVĩnh Long ProvinceBến Tre ProvinceTrà Vinh ProvinceHậu Giang ProvinceSóc Trăng ProvinceBạc Liêu ProvinceVĩnh Phúc ProvinceHa NoiBắc Ninh ProvinceHải Dương ProvinceHưng Yên ProvinceHà Nam ProvinceVĩnh Phúc ProvinceHa NoiBắc Ninh ProvinceHải Dương ProvinceHưng Yên ProvinceHà Nam ProvinceA clickable map of Vietnam exhibiting its provinces.
About this image

Bắc Ninh
Hà Nam
Hải Dương
Hưng Yên
Nam Định
Ninh Bình
Thái Bình
Vĩnh Phúc
Hà Nội (municipality)
Hải Phòng (municipality)


Bắc Giang
Bắc Kạn
Cao Bằng
Hà Giang
Lạng Sơn
Lào Cai
Phú Thọ
Quảng Ninh
Thái Nguyên
Tuyên Quang
Yên Bái


Điện Biên
Hòa Bình
Lai Châu
Sơn La


Hà Tĩnh
Nghệ An
Quảng Bình
Quảng Trị
Thanh Hóa
Thừa Thiên–Huế


Đắk Lắk
Đắk Nông
Gia Lai
Kon Tum
Lâm Đồng


Bình Định
Bình Thuận
Khánh Hòa
Ninh Thuận
Phú Yên
Quảng Nam
Quảng Ngãi
Đà Nẵng (municipality)


Bà Rịa–Vũng Tàu
Bình Dương
Bình Phước
Đồng Nai
Tây Ninh
Hồ Chí Minh City (municipality)


An Giang
Bạc Liêu
Bến Tre
Cà Mau
Đồng Tháp
Hậu Giang
Kiên Giang
Long An
Sóc Trăng
Tiền Giang
Trà Vinh
Vĩnh Long
Cần Thơ (municipality)

A Tay Ho Communist propaganda poster
A Communist Party propaganda poster in Hanoi

The provinces are subdivided into provincial municipalities (thành phố trực thuộc tỉnh), townships (thị xã) and counties (huyện), which are in turn subdivided into towns (thị trấn) or communes (). The centrally controlled municipalities are subdivided into districts (quận) and counties, which are further subdivided into wards (phường).

Human rights

Under the current constitution, the Communist Party of Vietnam is the only party allowed to rule, the operation of all other political parties being outlawed. Other human rights issues concern freedom of association, freedom of speech, and freedom of the press. In 2009, Vietnamese lawyer Lê Công Định was arrested and charged with the capital crime of subversion; several of his associates were also arrested.[245][246] Amnesty International described him and his arrested associates as prisoners of conscience.[245]

Economy

Share of world GDP (PPP)[7]
Year Share
1980 0.18%
1990 0.23%
2000 0.32%
2010 0.43%
2018 0.52%
A tree map of Vietnam's exports in 2012
Tree map showing Vietnam's exports in 2012

Throughout the history of Vietnam, its economy has been based largely on agriculture—primarily wet rice cultivation.[247] Bauxite, an important material in the production of aluminium, is mined in central Vietnam.[248] Since reunification, the country's economy is shaped primarily by the CPV through Five Year Plans decided upon at the plenary sessions of the Central Committee and national congresses.[249] The collectivisation of farms, factories, and capital goods was carried out as part of the establishment of central planning, with millions of people working for state enterprises. Despite strict state control, Vietnam's economy continued to be plagued by inefficiency, corruption in state-owned enterprises, poor quality and underproduction.[250][251][252] With the decline in economic aid from its main trading partner, the Soviet Union, following the erosion of the Eastern bloc in the late 1980s, and the subsequent collapse of the Soviet Union, as well as the negative impacts of the post-war trade embargo imposed by the United States,[253][254] Vietnam began to liberalise its trade by devaluing its exchange rate to increase exports and embarked on a policy of economic development.[255]

Photograph of Vietnam's tallest skyscraper, the Landmark 81, located in Bình Thạnh District in Ho Chi Minh City
Vietnam's tallest skyscraper, the Landmark 81 located in Bình Thạnh, Ho Chi Minh City.

In 1986, the Sixth National Congress of the CPV introduced socialist-oriented market economic reforms as part of the Đổi Mới reform program. Private ownership began to be encouraged in industry, commerce and agriculture and state enterprises were restructured to operate under market constraints.[256][257] This led to the five-year economic plans being replaced by the socialist-oriented market mechanism.[258] As a result of these reforms, Vietnam achieved approximately 8% annual gross domestic product (GDP) growth between 1990 and 1997.[259][260] The United States ended its economic embargo against Vietnam in early 1994.[261] Despite the 1997 Asian financial crisis affecting Vietnam by causing an economic slowdown to 4–5% growth per annum, its economy began to recover in 1999,[256] with growth at an annual rate of around 7% from 2000 to 2005 making it one of the world's fastest growing economies.[262][263] According to the General Statistics Office of Vietnam (GSO), growth remained strong even in the face of the late-2000s global recession, holding at 6.8% in 2010, although Vietnam's year-on-year inflation rate hit 11.8% in December 2010 with the country's currency, the Vietnamese đồng being devalued three times.[264][265]

A Vinfast SVU Lux SA 2.0 at the 2018 Paris Motor Show
VinFast company is a Vietnamese car manufacturer.

Deep poverty, defined as the percentage of the population living on less than $1 per day, has declined significantly in Vietnam and the relative poverty rate is now less than that of China, India and the Philippines.[266] This decline can be attributed to equitable economic policies aimed at improving living standards and preventing the rise of inequality.[267] These policies have included egalitarian land distribution during the initial stages of the Đổi Mới program, investment in poorer remote areas, and subsidising of education and healthcare.[268][269] Since the early 2000s, Vietnam has applied sequenced trade liberalisation, a two-track approach opening some sectors of the economy to international markets.[267][270] Manufacturing, information technology and high-tech industries now form a large and fast-growing part of the national economy. Though Vietnam is a relative newcomer to the oil industry, it is currently the third-largest oil producer in Southeast Asia with a total 2011 output of 318,000 barrels per day (50,600 m3/d).[271] In 2010, Vietnam was ranked as the eighth-largest crude petroleum producer in the Asia and Pacific region.[272] The United States purchased the highest amount of Vietnam's exports,[273] while goods from China were the most popular Vietnamese import.[274]

According to a December 2005 forecast by Goldman Sachs, the Vietnamese economy will become the world's 21st-largest by 2025,[275] with an estimated nominal GDP of $436 billion and a nominal GDP per capita of $4,357.[276] Based on findings by the International Monetary Fund (IMF) in 2012, the unemployment rate in Vietnam stood at 4.46%.[7] That same year, Vietnam's nominal GDP reached US$138 billion, with a nominal GDP per capita of $1,527.[7] The HSBC also predicted that Vietnam's total GDP would surpass those of Norway, Singapore and Portugal by 2050.[276][277] Another forecast by PricewaterhouseCoopers in 2008 stated Vietnam could be the fastest-growing of the world's emerging economies by 2025, with a potential growth rate of almost 10% per annum in real dollar terms.[278] Apart from the primary sector economy, tourism has contributed significantly to Vietnam's economic growth with 7.94 million foreign visitors recorded in 2015.[279]

Agriculture

Photograph of terraced rice fields in Sa Pa
Terraced rice fields in Sa Pa

As a result of several land reform measures, Vietnam has become a major exporter of agricultural products. It is now the world's largest producer of cashew nuts, with a one-third global share;[280] the largest producer of black pepper, accounting for one-third of the world's market;[281] and the second-largest rice exporter in the world after Thailand since the 1990s.[282] Subsequently, Vietnam is also the world's second largest exporter of coffee.[283] The country has the highest proportion of land use for permanent crops together with other nations in the Greater Mekong Subregion.[284] Other primary exports include tea, rubber and fishery products. Agriculture's share of Vietnam's GDP has fallen in recent decades, declining from 42% in 1989 to 20% in 2006 as production in other sectors of the economy has risen.

Science and technology

Photograph of a TOPIO humanoid ping-pong-playing robot
A Vietnamese-made TOPIO 3.0 humanoid ping-pong-playing robot displayed during the 2009 International Robot Exhibition (IREX) in Tokyo.[285][286]

In 2010, Vietnam's total state spending on science and technology amounted to roughly 0.45% of its GDP.[287] Since the dynastic era, Vietnamese scholars have developed many academic fields especially in social sciences and humanities. Vietnam has a millennium-deep legacy of analytical histories, such as the Đại Việt sử ký toàn thư of Ngô Sĩ Liên. Vietnamese monks, led by the abdicated Emperor Trần Nhân Tông, developed the Trúc Lâm Zen branch of philosophy in the 13th century.[288] Arithmetic and geometry have been widely taught in Vietnam since the 15th century, using the textbook Đại thành toán pháp by Lương Thế Vinh. Lương Thế Vinh introduced Vietnam to the notion of zero, while Mạc Hiển Tích used the term số ẩn (Eng: "unknown/secret/hidden number") to refer to negative numbers. Furthermore, Vietnamese scholars produced numerous encyclopaedias, such as Lê Quý Đôn's Vân đài loại ngữ. In modern times, Vietnamese scientists have made many significant contributions in various fields of study, most notably in mathematics. Hoàng Tụy pioneered the applied mathematics field of global optimisation in the 20th century,[289] while Ngô Bảo Châu won the 2010 Fields Medal for his proof of fundamental lemma in the theory of automorphic forms.[290][291] Since the establishment of the Vietnam Academy of Science and Technology (VAST) by the government in 1975, the country is working to develop its first national space flight program especially after the completion of the infrastructure at the Vietnam Space Centre (VSC) in 2018.[292][293] Vietnam has also made significant advances in the development of robots, such as the TOPIO humanoid model.[285][286] One of Vietnam's main messaging apps, Zalo, was developed by Vương Quang Khải, a Vietnamese hacker who later worked with the country's largest information technology service company, the FPT Group.[294]

Vietnamese science students working on an experiment in their university lab.
Vietnamese science students working on an experiment in their university lab.

According to the UNESCO Institute for Statistics, Vietnam devoted 0.19% of its GDP to science research and development in 2011.[295] Between 2005 and 2014, the number of Vietnamese scientific publications recorded in Thomson Reuters' Web of Science increased at a rate well above the average for Southeast Asia, albeit from a modest starting point.[296] Publications focus mainly on life sciences (22%), physics (13%) and engineering (13%), which is consistent with recent advances in the production of diagnostic equipment and shipbuilding.[296] Almost 77% of all papers published between 2008 and 2014 had at least one international co-author. The autonomy which Vietnamese research centres have enjoyed since the mid-1990s has enabled many of them to operate as quasi-private organisations, providing services such as consulting and technology development.[296] Some have 'spun off' from the larger institutions to form their own semi-private enterprises, fostering the transfer of public sector science and technology personnel to these semi-private establishments. One comparatively new university, the Tôn Đức Thắng University which was built in 1997, has already set up 13 centres for technology transfer and services that together produce 15% of university revenue. Many of these research centres serve as valuable intermediaries bridging public research institutions, universities, and firms.[296]

Tourism

Photograph of Hội An, a UNESCO World Heritage Site and a major tourist destination
Hội An, a UNESCO World Heritage Site is a major tourist destination.

Tourism is an important element of economic activity in the country, contributing 7.5% of the gross domestic product. Vietnam welcomed over 12.9 million visitors in 2017, an increase of 29.1% over the previous year, making it one of the fastest growing tourist destinations in recent years. The vast majority of visitors in 2017, 9.7 million, came from Asia. China (4 million), South Korea (2.6 million) and Japan (798,119) made up half of all international arrivals in 2017.[297] Vietnam also attracts large numbers of visitors from Europe with almost 1.9 million visitors in 2017. Russia (574,164) and the United Kingdom (283,537), followed closely by France (255,396) and Germany (199,872) were the largest source of international arrivals from Europe. Other significant international arrivals by nationality include the United States (614,117) and Australia (370,438).[297] The most visited destinations in Vietnam are Ho Chi Minh City with 5.8 million international arrivals, followed by Hanoi with 4.6 million and Hạ Long, including Hạ Long Bay with 4.4 million arrivals. All three are ranked in the top 100 most visited cities in the world.[298] Vietnam is home to eight UNESCO World Heritage Sites in Southeast Asia. In 2018, Travel + Leisure ranked Hội An as one of the world's top 15 best destinations to visit.[299]

Infrastructure

Transport

Much of Vietnam's modern transportation network can trace its roots to the French colonial era when it was used to facilitate the transportation of raw materials to its main ports. It was extensively expanded and modernised following the partition of Vietnam.[300] Vietnam's road system includes national roads administered at the central level, provincial roads managed at the provincial level, district roads managed at the district level, urban roads managed by cities and towns and commune roads managed at the commune level.[301] In 2010, Vietnam's road system had a total length of about 188,744 kilometres (117,280 mi) of which 93,535 kilometres (58,120 mi) are asphalt roads comprising national, provincial and district roads.[301] The length of the national road system is about 15,370 kilometres (9,550 mi) with 15,085 kilometres (9,373 mi) of its length paved. The provincial road system has around 27,976 kilometres (17,383 mi) of paved roads while 50,474 kilometres (31,363 mi) district roads are paved.[301]

Photograph of Tan Son Nhat International Airport
Tan Son Nhat International Airport is the busiest airport in the country.

Bicycles, motorcycles and motor scooters remain the most popular forms of road transport in the country, a legacy of the French, though the number of privately owned cars has been increasing in recent years.[302] Public buses operated by private companies are the main mode of long-distance travel for much of the population. Road accidents remain the major safety issue of Vietnamese transportation with an average of 30 people losing their lives daily.[303] Traffic congestion is a growing problem in both Hanoi and Ho Chi Minh City especially with the growth of individual car ownership.[304][305] Vietnam's primary cross-country rail service is the Reunification Express from Ho Chi Minh City to Hanoi, a distance of nearly 1,726 kilometres (1,072 mi).[306] From Hanoi, railway lines branch out to the northeast, north, and west; the eastbound line runs from Hanoi to Hạ Long Bay, the northbound line from Hanoi to Thái Nguyên, and the northeast line from Hanoi to Lào Cai. In 2009, Vietnam and Japan signed a deal to build a high-speed railwayshinkansen (bullet train)—using Japanese technology.[307] Vietnamese engineers were sent to Japan to receive training in the operation and maintenance of high-speed trains.[308] The planned railway will be a 1,545 kilometres (960 mi)-long express route serving a total of 23 stations, including Hanoi and Ho Chi Minh City, with 70% of its route running on bridges and through tunnels.[309][310] The trains will travel at a maximum speed of 350 kilometres (220 mi) per hour.[310][311] Plans for the high-speed rail line, however, have been postponed after the Vietnamese government decided to prioritise the development of both the Hanoi and Ho Chi Minh City metros and expand road networks instead.[306][312][313]

Photograph if a crane at the Port of Hai Phong
Port of Hai Phong is one of the largest and busiest container ports in Vietnam.

Vietnam operates 20 major civil airports, including three international gateways: Noi Bai in Hanoi, Da Nang International Airport in Đà Nẵng and Tan Son Nhat in Ho Chi Minh City. Tan Son Nhat is the nation's largest airport handling the majority of international passenger traffic.[314] According to a state-approved plan, Vietnam will have another seven international airports by 2025 including: Vinh International Airport, Phu Bai International Airport, Cam Ranh International Airport, Phu Quoc International Airport, Cat Bi International Airport, Can Tho International Airport, and Long Thanh International Airport. The planned Long Thanh International Airport will have an annual service capacity of 100 million passengers once it becomes fully operational in 2025.[315] Vietnam Airlines, the state-owned national airline, maintains a fleet of 86 passenger aircraft and aims to operate 170 by 2020.[316] Several private airlines also operate in Vietnam, including Air Mekong, Bamboo Airways, Jetstar Pacific Airlines, VASCO and VietJet Air. As a coastal country, Vietnam has many major sea ports, including: Cam Ranh, Đà Nẵng, Hải Phòng, Ho Chi Minh City, Hạ Long, Qui Nhơn, Vũng Tàu, Cửa Lò and Nha Trang. Further inland, the country's extensive network of rivers plays a key role in rural transportation with over 47,130 kilometres (29,290 mi) of navigable waterways carrying ferries, barges and water taxis.[317]

Energy

Photograph of the Son La Dam
Sơn La Dam in northern Vietnam, the largest hydroelectric dam in Southeast Asia.[318]

Vietnam's energy sector is dominated largely by the nationwide Vietnam Electricity Group (EVN). As of 2017, EVN made up about 61.4% of the country's power generation system with a total power capacity of 25,884 MW.[319] Other energy sources are PetroVietnam (4,435 MW), Vinacomin (1,785 MW) and 10,031 MW from build–operate–transfer (BOT) investors.[320] Most of Vietnam's power is generated by either hydropower or fossil fuel power such as coal, oil and gas, while diesel, small hydropower and renewable energy supplies the balance.[320] The Vietnamese government had planned to develop a nuclear reactor as the path to establish another source for electricity from nuclear power. The plan was abandoned in late 2016 when a majority of the National Assembly voted to oppose the project due to widespread public concern over radioactive contamination.[321] The household gas sector in Vietnam is dominated by PetroVietnam which controls nearly 70% of the country's domestic market for liquefied petroleum gas (LPG).[322] Since 2011, the company also operates five renewable energy power plants including the Nhơn Trạch 2 Thermal Power Plant (750 MW), Phú Quý Wind Power Plant (6 MW), Hủa Na Hydro-power Plant (180 MW), Dakdrinh Hydro-power Plant (125 MW) and Vũng Áng 1 Thermal Power Plant (1,200 MW).[323] According to statistics from British Petroleum (BP), Vietnam is listed among the 52 countries that have proven crude oil reserves. In 2015 the reserve was approximately 4.4 billion barrels ranking Vietnam first place in Southeast Asia, while the proven gas reserves were about 0.6 trillion cubic meters (tcm) and ranking it third in Southeast Asia after Indonesia and Malaysia.[324]

Telecommunication

Telecommunications services in Vietnam are wholly provided by the Vietnam Post and Telecommunications General Corporation (now the VNPT Group) which is a state-owned company.[325] The VNPT retained its monopoly until 1986. The telecom sector was reformed in 1995 when the Vietnamese government began to implement a competitive policy with the creation of two domestic telecommunication companies, the Military Electronic and Telecommunication Company (Viettel, which is wholly owned by the Vietnamese Ministry of Defence) and the Saigon Post and Telecommunication Company (SPT or SaigonPostel), with 18% of it owned by VNPT.[325] VNPT's monopoly was finally ended by the government in 2003 with the issuance of a decree.[326] By 2012, the top three telecom operators in Vietnam were Viettel, Vinaphone and MobiFone. The remaining companies included: EVNTelecom, Vietnammobile and S-Fone.[327] With the shift towards a more market-orientated economy, Vietnam's telecommunications market is continuously being reformed to attract foreign investment, which includes the supply of services and the establishment of nationwide telecom infrastructure.[328]

Water supply and sanitation

Stream flowing down a hill with a bridge crossing it
In rural areas of Vietnam, piped water systems are operated by a wide variety of institutions including a national organisation, people committees (local government), community groups, co-operatives and private companies.

Vietnam has 2,360 rivers with an average annual discharge of 310 billion . The rainy season accounts for 70% of the year's discharge.[329] Most of the country's urban water supply systems have been developed without proper management within the last 10 years. Based on a 2008 survey by the Vietnam Water Supply and Sewerage Association (VWSA), existing water production capacity exceeded demand, but service coverage is still sparse. Most of the clean water supply infrastructure is not widely developed. It is only available to a small proportion of the population with about one third of 727 district towns having some form of piped water supply.[330] There is also concern over the safety of existing water resources for urban and rural water supply systems. Most industrial factories release their untreated wastewater directly into the water sources. Where the government does not take measures to address the issue, most domestic wastewater is discharged, untreated, back into the environment and pollutes the surface water.[330]

In recent years, there have been some efforts and collaboration between local and foreign universities to develop access to safe water in the country by introducing water filtration systems. There is a growing concern among local populations over the serious public health issues associated with water contamination caused by pollution as well as the high levels of arsenic in groundwater sources.[331] The government of Netherlands has been providing aid focusing its investments mainly on water-related sectors including water treatment projects.[332][333][334] Regarding sanitation, 78% of Vietnam's population has access to "improved" sanitation—94% of the urban population and 70% of the rural population. However, there are still about 21 million people in the country lacking access to "improved" sanitation according to a survey conducted in 2015.[335] In 2018, the construction ministry said the country's water supply, and drainage industry had been applying hi-tech methods and information technology (IT) to sanitation issues but faced problems like limited funding, climate change, and pollution.[336] The health ministry has also announced that water inspection units will be established nationwide beginning in June 2019. Inspections are to be conducted without notice since there have been many cases involving health issues caused by poor or polluted water supplies as well unhygienic conditions reported every year.[337]

Health

Photograph of Cho Ray Hospital, Ho Chi Minh City's largest general hospital
Cho Ray Hospital, Ho Chi Minh City's largest general hospital

By 2015, 97% of the population had access to improved water sources.[338] In 2016, Vietnam's national life expectancy stood at 80.9 years for women and 71.5 for men, and the infant mortality rate was 17 per 1,000 live births.[8][339][340] Despite these improvements, malnutrition is still common in rural provinces.[155] Since the partition, North Vietnam has established a public health system that has reached down to the hamlet level.[341] After the national reunification in 1975, a nationwide health service was established.[155] In the late 1980s, the quality of healthcare declined to some degree as a result of budgetary constraints, a shift of responsibility to the provinces and the introduction of charges.[268] Inadequate funding has also contributed to a shortage of nurses, midwives and hospital beds; in 2000, Vietnam had only 24.7 hospital beds per 10,000 people before declining to 23.7 in 2005 as stated in the annual report of Vietnamese Health Ministry.[342] The controversial use of herbicides as a chemical weapon by the US military during the war left tangible, long-term impacts upon the Vietnamese people that persist in the country today.[343][344] For instance, it led to three million Vietnamese people suffering health problems, one million birth defects caused directly by exposure to the chemical and 24% of Vietnam's land being defoliated.[345]

Since the early 2000s, Vietnam has made significant progress in combating malaria. The malaria mortality rate fell to about five percent of its 1990s equivalent by 2005 after the country introduced improved antimalarial drugs and treatment.[346] Tuberculosis (TB) cases, however, are on the rise. TB has become the second most infectious disease in the country after respiratory-related illness.[347] With an intensified vaccination program, better hygiene and foreign assistance, Vietnam hopes to reduce sharply the number of TB cases and new TB infections.[348] In 2004, government subsidies covering about 15% of health care expenses.[349] That year, the United States announced Vietnam would be one of 15 nations to receive funding as part of its global AIDS relief plan.[350] By the following year, Vietnam had diagnosed 101,291 human immunodeficiency virus (HIV) cases, of which 16,528 progressed to acquired immune deficiency syndrome (AIDS); 9,554 have died.[351] The actual number of HIV-positive individuals is estimated to be much higher. On average between 40–50 new infections are reported daily in the country. In 2007, 0.4% of the population was estimated to be infected with HIV and the figure has remained stable since 2005.[352] More global aid is being delivered through The Global Fund to Fight AIDS, Tuberculosis and Malaria to fight the spread of the disease in the country.[348] In September 2018, the Hanoi People's Committee urged the citizens of the country to stop eating dog and cat meat as it can cause diseases like rabies and leptospirosis. More than 1,000 stores in the capital city of Hanoi were found to be selling both meats. The decision prompted positive comments among Vietnamese on social media, though many still disagreed saying the meat is an irresistible habit.[353]

Education

Photograph of the Indochina Medical College building
Indochina Medical College in Hanoi, the first modern university in Vietnam

Vietnam has an extensive state-controlled network of schools, colleges, and universities and a growing number of privately run and partially privatised institutions. General education in Vietnam is divided into five categories: kindergarten, elementary schools, middle schools, high schools, and universities. A large number of public schools have been constructed across the country to raise the national literacy rate, which stood at 90% in 2008.[354] Most universities are located in major cities of Hanoi and Ho Chi Minh City with the country's education system continuously undergoing a series of reforms by the government. Basic education in the country is relatively free for the poor although some families may still have trouble paying tuition fees for their children without some form of public or private assistance.[355] Regardless, Vietnam's school enrolment is among the highest in the world.[356][357] The number of colleges and universities increased dramatically in the 2000s from 178 in 2000 to 299 in 2005. In higher education, the government provides subsidised loans for students through the national bank, although there are deep concerns about access to the loans as well the burden on students to repay them.[358][359]Since 1995, enrolment in higher education has grown tenfold to over 2.2 million with 84,000 lecturers and 419 institutions of higher education.[360] A number of foreign universities operate private campuses in Vietnam, including Harvard University (USA) and the Royal Melbourne Institute of Technology (Australia). The government's strong commitment to education has fostered significant growth but still need to be sustained to retain academics. In 2018, a decree on university autonomy allowing them to operate independently without ministerial control is in its final stages of approval. The government will continue investing in education especially for the poor to have access to basic education.[361]

Demographics

Population[6]
Year Million
1950 24.8
2000 80.3
2018 95.5

As of 2018, the population of Vietnam stands at approximately 95.5 million people.[6] The population had grown significantly from the 1979 census, which showed the total population of reunified Vietnam to be 52.7 million.[362] In 2012, the country's population was estimated at approximately 90.3 million.[363] Based on the 2009 census, 70.4% of the Vietnamese population are living in rural areas while only 29.6% live in urban areas. The average growth rate of the urban population has recently increased which is attributed mainly to migration and rapid urbanisation.[364] The dominant Viet or Kinh ethnic group constitute nearly 73.6 million people or 85.8% of the population.[363] Most of their population is concentrated in the country's alluvial deltas and coastal plains. As a majority ethnic group, the Kinh possess significant political and economic influence over the country.[365] Despite this, Vietnam is also home to 54 other ethnic minority groups, including the Hmong, Dao, Tày, Thai and Nùng.[363] Many ethnic minorities such as the Muong, who are closely related to the Kinh, dwell in the highlands which cover two-thirds of Vietnam's territory.[366]

Other uplanders in the north migrated from southern China between the 1300s and 1800s.[367] Since the partition of Vietnam, the population of the Central Highlands was almost exclusively Degar (including over 40 tribal groups); however, the South Vietnamese government at the time enacted a program of resettling Kinh in indigenous areas.[368][369] The Hoa (ethnic Chinese) and Khmer Krom people are mainly lowlanders.[365][367] Throughout Vietnam's history, many Chinese people, largely from South China, migrated to the country as administrators, merchants and even refugees.[370] Since the reunification in 1976 an increase of communist policies nationwide resulted in the nationalisation and confiscation of property especially from the Hoa in the south and the wealthy in cities. This led many of them to leave Vietnam.[371][372] Furthermore, with the deterioration of Sino-Vietnamese relations after the border invasion by Chinese government in 1979 many Vietnamese were wary of Chinese government's intentions. This indirectly caused more Hoa people in the north to leave the country.[370][373]

Urbanisation

Panorama of Ho Chi Minh City
A panorama of Ho Chi Minh City, which has the highest urbanisation rate in Vietnam.
Ho Chi Minh City's District 1 skyline photographed at night
District 1, Ho Chi Minh City.

The number of people who live in urbanised areas in 2017 is estimated to be around 32.753 million people (with the urbanisation rate at 35.7%).[374] Since 1986, Vietnam's urbanisation rates have surged rapidly after the Vietnamese government implemented the Đổi Mới economic program, changing the system into a socialist one and liberalising property rights. As a result, Hanoi and Ho Chi Minh City (the two major cities in the Red River Delta and Southeast regions respectively) increased their share of the total urban population from 8.5% and 24.9% to 15.9% and 31% respectively.[375] The Vietnamese government, through its construction ministry, forecasts the country will have a 45% urbanisation rate by 2020. Urbanisation is said to have a positive correlation with economic growth. Any country with higher urbanisation rates has a higher GDP growth rate.[376] Furthermore, the urbanisation movement in Vietnam is mainly between the rural areas and the country's Southeast region. Ho Chi Minh City has received a large number of migrants due mainly to better weather and economic opportunities.[377]

Photograph showing the large number of high-rise buildings in west Hanoi
Urbanisation in west Hanoi

A study also shows that rural-to-urban area migrants have a higher standard of living than both non-migrants in rural areas and non-migrants in urban areas. This results in changes to economic structures. In 1985, agriculture made up 37.2% of Vietnam's GDP; in 2008, that number had declined to 18.5%.[378] In 1985, industry made up only 26.2% of Vietnam's GDP; by 2008, that number had increased to 43.2%. Urbanisation also helps to improve basic services which increase people's standards of living. Access to electricity grew from 14% of total households with electricity in 1993 to above 96% in 2009.[378] In terms of access to fresh water, data from 65 utility companies shows that only 12% of households in the area covered by them had access to the water network in 2002; by 2007, more than 70% of the population was connected. Though urbanisation has many benefits, it has some drawbacks since it creates more traffic, and air and water pollution.[378]

Many Vietnamese use mopeds for transportation since they are relatively cheap and easy to operate. Their large numbers have been known to cause traffic congestion and air pollution in Vietnam. In the capital city alone, the number of mopeds increased from 0.5 million in 2001 to 4.7 million in 2013.[378] With rapid development, factories have sprung up which indirectly pollute the air and water. An example is the 2016 Vietnam marine life disaster caused by the Formosa Ha Tinh Steel Company illegally discharging toxic industrial waste into the ocean. This killed many fish and destroyed marine habitats in Vietnamese waters resulting in major losses to the country's economy.[379] The government is intervening and attempting solutions to decrease air pollution by decreasing the number of motorcycles while increasing public transportation. It has introduced more regulations for waste handling by factories. Although the authorities also have schedules for collecting different types of waste, waste disposal is another problem caused by urbanisation. The amount of solid waste generated in urban areas of Vietnam has increased by more than 200% from 2003 to 2008. Industrial solid waste accounted for 181% of that increase. One of the government's efforts includes attempting to promote campaigns that encourage locals to sort household waste since waste sorting is still not practised by most of Vietnamese society.[380]

Religion

Religion in Vietnam (2014)[3]

  Vietnamese folk religion or not religious population (73.2%)
  Buddhism (12.2%)
  Catholicism (6.8%)
  Caodaism (4.8%)
  Protestantism (1.5%)
  Hoahaoism (1.4%)
  Others (0.1%)

Under Article 70 of the 1992 Constitution of Vietnam, all citizens enjoy freedom of belief and religion.[381] All religions are equal before the law and each place of worship is protected under Vietnamese state law. Religious beliefs cannot be misused to undermine state law and policies.[381][382] According to a 2007 survey 81% of Vietnamese people did not believe in a god.[383] Based on government findings in 2009, the number of religious people increased by 932,000.[364] The latest official statistics, presented by the Vietnamese government to the United Nations special rapporteur in 2014,[3] indicate the overall number of followers of recognised religions is about 24 million of a total population of almost 90 million.[3] Formally recognised religious communities include: 11 million Buddhists, 6.2 million Catholics, 1.4 million Protestants, 4.4 million Caodaisms followers, 1.3 million Hoahaoism Buddhists as well as 75,000 Muslims, 7,000 Baha'ís and 1,500 Hindus.[3]

Mahāyāna is the dominant branch of Buddhism among the Kinh majority who follow the religion, while Theravāda is practised in almost entirely by the Khmer minority. About 7% of the population is Christian—made up of six million Roman Catholics and one million Protestants.[3] Catholicism was introduced to Vietnam by Portuguese missionaries (Jesuits) from nearby Portuguese Macau and Malacca towards Annam, and from remnants of persecuted Japanese Catholics between the 16th and 17th centuries. French missionaries aided by Spanish missionaries (Dominicans) from neighbouring Spanish East Indies towards Tonkin actively sought converts in the 19th and 20th centuries.[384][385][386] A significant number of Vietnamese people are also adherents of Caodaism, an indigenous folk religion, which has structured itself on the model of the Catholic Church together with another Buddhist section of Hoahaoism.[387] Protestantism was only recently spread by American and Canadian missionaries throughout the modern civil war,[388] where it was largely accepted among the highland Montagnards of South Vietnam.[389] The largest Protestant churches are the Southern Evangelical Church of Vietnam (SECV) and the Evangelical Church of Vietnam North (ECVN). Around 770,000 of the country's Protestants are members of ethnic minorities.[388] Although it is one of the country's minority religions, and has a briefer history than Catholicism, Protestantism is the country's fastest-growing religion, expanding at a rate of 600% in recent decades.[388][390] Several other minority faiths exist in Vietnam, these include: Bani, Sunni and non-denominational sections of Islam which is practised primarily among the ethnic Cham minority.[391] There are also a few Kinh adherents of Islam, other minority adherents of Baha'i, as well as Hindus among the Cham's.[392][393]

Languages

The national language of the country is Vietnamese (Tiếng Việt), a tonal Austroasiatic language (Mon–Khmer), which is spoken by the majority of the population. In its early history, Vietnamese writing used Chinese characters before a different meaning set of Chinese characters known as Chữ nôm developed between the 7th–13th century.[394][395][396] The folk epic Truyện Kiều (The Tale of Kieu, originally known as Đoạn trường tân thanh) by Nguyễn Du was written in Chữ nôm.[397] Quốc ngữ, the Romanised Vietnamese alphabet used for spoken Vietnamese, was developed in the 17th century by the Jesuit Alexandre de Rhodes and several other Catholic missionaries by using the alphabets of the Romance languages, particularly the Portuguese alphabet, which later became widely used through Vietnamese institutions during the French colonial period.[394][398] Vietnam's minority groups speak a variety of languages, including: Tày, Mường, Cham, Khmer, Chinese, Nùng and Hmong. The Montagnard peoples of the Central Highlands also speak a number of distinct languages, some belonging to the Austroasiatic and others to the Malayo-Polynesian language families.[399] In recent years, a number of sign languages have developed in the major cities.

The French language, a legacy of colonial rule, is spoken by many educated Vietnamese as a second language, especially among the older generation and those educated in the former South Vietnam, where it was a principal language in administration, education and commerce. Vietnam remains a full member of the International Organisation of the Francophonie (La Francophonie) and education has revived some interest in the language.[400] Russian, and to a lesser extent German, Czech and Polish are known among some northern Vietnamese whose families had ties with the Eastern Bloc during the Cold War.[401] With improved relations with Western countries and recent reforms in Vietnamese administration, English has been increasingly used as a second language and the study of English is now obligatory in most schools either alongside or in place of French.[402][403] The popularity of Japanese and Korean has also grown as the country's ties with other East Asian nations have strengthened.[404][405][406]

Culture

The Municipal Theatre in Ho Chi Minh City
The Municipal Theatre (Saigon Opera House) in Ho Chi Minh City

Vietnam's culture has developed over the centuries from indigenous ancient Đông Sơn culture with wet rice cultivation as its economic base.[28][31] Some elements of the nation's culture have Chinese origins, drawing on elements of Confucianism, Mahāyāna Buddhism and Taoism in its traditional political system and philosophy.[407][408] Vietnamese society is structured around làng (ancestral villages);[409] all Vietnamese mark a common ancestral anniversary on the tenth day of the third lunar month.[410][411] The influence of Chinese culture such as the Cantonese, Hakka, Hokkien and Hainanese cultures is more evident in the north where Buddhism is strongly entwined with popular culture.[412] Despite this, there is are Chinatowns in the south, such as in Chợ Lớn, where many Chinese have intermarried with Kinh and are indistinguishable among them.[413] In the central and southern parts of Vietnam, traces of Champa and Khmer culture are evidenced through the remains of ruins, artefacts as well within their population as the successor of the ancient Sa Huỳnh culture.[414][415] In recent centuries, Western cultures have become popular among recent generations of Vietnamese.[408]

Photograph of two girls wearing a traditional Vietnamese white school uniform, the áo dài—both are holding the nón lá, a conical hat
Vietnamese traditional white school uniform for girls in the country, the áo dài with the addition of nón lá, a conical hat.

The traditional focuses of Vietnamese culture are based on humanity (nhân nghĩa) and harmony (hòa) in which family and community values are highly regarded.[412] Vietnam reveres a number of key cultural symbols,[416] such as the Vietnamese dragon which is derived from crocodile and snake imagery; Vietnam's national father, Lạc Long Quân is depicted as a holy dragon.[410][417][418] The lạc is a holy bird representing Vietnam's national mother Âu Cơ. Other prominent images that are also revered are the turtle, buffalo and horse.[419] Many Vietnamese also believe in the supernatural and spiritualism where illness can be brought on by a curse or sorcery or caused by non-observance of a religious ethic. Traditional medical practitioners, amulets and other forms of spiritual protection and religious practices may be employed to treat the ill person.[420] In the modern era, the cultural life of Vietnam has been deeply influenced by government-controlled media and cultural programs.[408] For many decades, foreign cultural influences, especially those of Western origin, were shunned. But since the recent reformation, Vietnam has seen a greater exposure to neighbouring Southeast Asian, East Asian as well to Western culture and media.[421]

The main Vietnamese formal dress, the áo dài is worn for special occasions such as weddings and religious festivals. White áo dài is the required uniform for girls in many high schools across the country. Other examples of traditional Vietnamese clothing include: the áo tứ thân, a four-piece woman's dress; the áo ngũ, a form of the thân in five-piece form, mostly worn in the north of the country; the yếm, a woman's undergarment; the áo bà ba, rural working "pyjamas" for men and women; the áo gấm, a formal brocade tunic for government receptions; and the áo the, a variant of the áo gấm worn by grooms at weddings.[422][423] Traditional headwear includes the standard conical nón lá and the "lampshade-like" nón quai thao.[423][424] In tourism, a number of popular cultural tourist destinations include the former imperial capital of Hué, the World Heritage Sites of Phong Nha-Kẻ Bàng National Park, Hội An and Mỹ Sơn, coastal regions such as Nha Trang, the caves of Hạ Long Bay and the Marble Mountains.[425][426]

Literature

A scroll showing a Vietnamese dragon
Vietnamese dragon on Emperor Khải Định's c. 1917 scroll in British Library collection.

Vietnamese literature has centuries-deep history and the country has a rich tradition of folk literature based on the typical six–to-eight-verse poetic form called ca dao which usually focuses on village ancestors and heroes.[427] Written literature has been found dating back to the 10th century Ngô dynasty, with notable ancient authors including: Nguyễn Trãi, Trần Hưng Đạo, Nguyễn Du and Nguyễn Đình Chiểu. Some literary genres play an important role in theatrical performance, such as hát nói in ca trù.[428] Some poetic unions have also been formed in Vietnam, such as the tao đàn. Vietnamese literature has been influenced by Western styles in recent times, with the first literary transformation movement of thơ mới emerging in 1932.[429] Vietnamese folk literature is an intermingling of many forms. It is not only an oral tradition, but a mixing of three media: hidden (only retained in the memory of folk authors), fixed (written), and shown (performed). Folk literature usually exists in many versions, passed down orally, and has unknown authors. Myths consist of stories about supernatural beings, heroes, creator gods and reflect the viewpoint of ancient people about human life.[430] They consist of creation stories, stories about their origins (Lạc Long Quân and Âu Cơ), culture heroes (Sơn Tinh and Thủy Tinh) which are referred to as a mountain and water spirit respectively and many other folklore tales.[413][431]

Music

Three musicians are performing on a stage.
Ca trù trio performance in northern Vietnam

Traditional Vietnamese music varies between the country's northern and southern regions.[432] Northern classical music is Vietnam's oldest musical form and is traditionally more formal. The origins of Vietnamese classical music can be traced to the Mongol invasions in the 13th century when the Vietnamese captured a Chinese opera troupe.[433] Throughout its history, Vietnam has been the most heavily impacted by the Chinese musical tradition along with those of Japan, Korea and Mongolia.[434] Nhã nhạc is the most popular form of imperial court music, Chèo is a form of generally satirical musical theatre, while Xẩm or hát xẩm (xẩm singing) is a type of Vietnamese folk music. Quan họ (alternate singing) is popular in the former Hà Bắc Province (which is now divided into Bắc Ninh and Bắc Giang Provinces) and across Vietnam. Another form of music called Hát chầu văn or hát văn is used to invoke spirits during ceremonies. Nhạc dân tộc cải biên is a modern form of Vietnamese folk music which arose in the 1950s, while ca trù (also known as hát ả đào) is a popular folk music. can be thought of as the southern style of Quan họ. There is a range of traditional instruments, including the đàn bầu (a monochord zither), the đàn gáo (a two-stringed fiddle with coconut body), and the đàn nguyệt (a two-stringed fretted moon lute). In recent times, there have been some efforts at mixing Vietnamese traditional music—especially folk music—with modern music to revive and promote national music in the modern context and educate the younger generations about Vietnam's traditional musical instruments and singing styles.[435]

Bolero music has gained popularity in the country since the 1930s, albeit with a different style—a combination of traditional Vietnamese music with Western elements.[436] However, the modern Vietnamese music industry, known as V-pop, is making its mark in the entertainment field. Many Vietnamese artists have started to collaborate with foreign artists and producers, especially South Korean, to facilitate the entrance of K-pop into the Vietnamese market while also promoting V-pop overseas.[437] For example, in 2014, the South Korean seven-member boy band BTS (방탄소년단) collaborated with Vietnamese singer Thanh Bùi on the single called "Danger".[437][438] In 2018, South Korean artist and idol Park Ji-yeon (박지연) collaborated with Soobin Hoàng Sơn on two versions of the title track called "Between Us" (Vietnamese: Đẹp Nhất Là Em; Korean: 우리사이) to promote the two countries’ partnership in terms of the music industry.[439] V Live, which is a South Korean live video streaming service, also collaborated with RBW Entertainment Vietnam (a subsidiary of the Korean entertainment company) to produce Vietnamese-based shows. V Live also launched special monthly mini-concerts called "V Heartbeat Live" to connect V-pop and K-pop idols.[440] South Korean entertainment company SM Entertainment signed an agreement with IPP Group to move into the country's market and promote joint business.[441] The company held its 2018 Global Audition in both Hanoi and Ho Chi Minh City in search for new talents among the Vietnamese youth.[442]

Cuisine

Photographs of a phở noodle dish, a chè thái fruit dessert, a chả giò spring roll and a bánh mì sandwich
Some of the notable Vietnamese cuisine, clockwise from top-right: phở noodle, chè thái fruit dessert, chả giò spring roll and bánh mì sandwich.

Traditionally, Vietnamese cuisine is based around five fundamental taste "elements" (Vietnamese: ngũ vị): spicy (metal), sour (wood), bitter (fire), salty (water) and sweet (earth).[443] Common ingredients include: fish sauce, shrimp paste, soy sauce, rice, fresh herbs, fruits and vegetables. Vietnamese recipes use: lemongrass, ginger, mint, Vietnamese mint, long coriander, Saigon cinnamon, bird's eye chilli, lime and basil leaves.[444] Traditional Vietnamese cooking is known for its fresh ingredients, minimal use of oil and reliance on herbs and vegetables; it is considered one of the healthiest cuisines worldwide.[445] The use of meats such as pork, beef and chicken was relatively limited in the past. Instead freshwater fish, crustaceans (particularly crabs), and molluscs became widely used. Fish sauce, soy sauce, prawn sauce and limes are among the main flavouring ingredients. Vietnam has a strong street food culture, with 40 popular dishes commonly found throughout the country.[446] Many notable Vietnamese dishes such as bánh cuốn (rice noodle roll), bún riêu (rice vermicelli soup) and phở noodles originated in the north and were introduced to central and southern Vietnam by northern migrants.[447][448] Local foods in the north are often less spicy than southern dishes, as the colder northern climate limits the production and availability of spices.[449] Black pepper is frequently used in place of chillis to produce spicy flavours. Vietnamese drinks in the south also are usually served cold with ice cubes, especially during the annual hot seasons; in contrast, in the north hot drinks are more preferable in a colder climate. Some examples of basic Vietnamese drinks include: cà phê đá (Vietnamese iced coffee), cà phê trứng (egg coffee), chanh muối (salted pickled lime juice), cơm rượu (glutinous rice wine), nước mía (sugarcane juice) and trà sen (Vietnamese lotus tea).[450]

Media

Vietnam's media sector is regulated by the government under the 2004 Law on Publication.[451] It is generally perceived that the country media sector is controlled by the government and follows the official communist party line, though some newspapers are relatively outspoken.[452][453] The Voice of Vietnam (VOV) is the official state-run national radio broadcasting service, broadcasting internationally via shortwave using rented transmitters in other countries and providing broadcasts from its website, while Vietnam Television (VTV) is the national television broadcasting company. Since 1997, Vietnam has regulated public internet access extensively using both legal and technical means. The resulting lockdown is widely referred to as the "Bamboo Firewall".[454] The collaborative project OpenNet Initiative classifies Vietnam's level of online political censorship to be "pervasive",[455] while Reporters Without Borders (RWB) considers Vietnam to be one of 15 global "internet enemies".[456] Though the government of Vietnam maintains that such censorship is necessary to safeguard the country against obscene or sexually explicit content, many political and religious websites that are deemed to be undermining state authority are also blocked.[457]

Holidays and festivals

A large round white fabric band decorated with red figures and images for Tết
Special Tết decoration in the country seen during the holiday

The country has eleven national recognised holidays. These include: New Year's Day on 1 January; Vietnamese New Year (Tết) from the last day of the last lunar month to fifth day of the first lunar month; Hung Kings Commemorations on the 10th day of the third lunar month; Reunification Day on 30 April; International Workers' Day on 1 May; and National Day Celebration on 2 September.[458][459][460] During Tết, many Vietnamese from the major cities will return to their villages for family reunions and to pray for dead ancestors.[461][462] Older people will usually give the young a lì xì (red envelope) while special holiday food, such as bánh chưng (rice cake) in a square shape together with variety of dried fruits, are presented in the house for visitors.[463] Many other festivals are celebrated throughout the seasons, including the Lantern Festival (Tết Nguyên Tiêu), Mid-Autumn Festival (Tết Trung Thu) and various temple and nature festivals.[464] In the highlands, Elephant Race Festivals are held annually during the spring; riders will ride their elephants for about 1.6 km (0.99 mi) and the winning elephant will be given sugarcane.[465] Traditional Vietnamese weddings remain widely popular and are often celebrated by expatriate Vietnamese in Western countries.[466] In Vietnam, wedding dress has been influenced by Western styles, with the wearing of white wedding dresses and black jackets; however, there are also many who still prefer to choose Vietnamese traditional wedding costumes for traditional ceremonies.[467]

Sports

The Vovinam, kim ke and bình định martial arts are widespread in Vietnam,[468][469] while football is the country's most popular sport.[470] Its national team won the ASEAN Football Championship twice in 2008 and 2018 and reached the quarter-finals of 2019 AFC Asian Cup,[471][472][473] its junior team of under-23 became the runners-up of 2018 AFC U-23 Championship and reached fourth place in 2018 Asian Games, while the under-20 managed to qualify the 2017 FIFA U-20 World Cup for the first time in their football history.[474][475] The national football women's team also traditionally dominates the Southeast Asian Games, along with its chief rival, Thailand. Other Western sports such as badminton, tennis, volleyball, ping-pong and chess are also widely popular. Vietnam has participated in the Summer Olympic Games since 1952, when it competed as the State of Vietnam. After the partition of the country in 1954, only South Vietnam competed in the games, sending athletes to the 1956 and 1972 Olympics. Since the reunification of Vietnam in 1976, it has competed as the Socialist Republic of Vietnam, attending every Summer Olympics from 1988 onwards. The present Vietnam Olympic Committee was formed in 1976 and recognised by the International Olympic Committee (IOC) in 1979.[476] Vietnam has never participated in the Winter Olympic Games. In 2016, Vietnam won their first gold medal at the Olympics.[477] In 2020, Vietnam will host the inaugural Formula One Vietnam Grand Prix in the city of Hanoi.[478]

See also

Footnotes

 1. ^ "The Constitution of the Socialist Republic of Vietnam". Vietnam News Agency. 15 January 2014. Retrieved 13 June 2019.
 2. ^ Communist Party of Vietnam 2004.
 3. ^ a b c d e f Bielefeldt 2014.
 4. ^ Jeffries 2007, p. 4.
 5. ^ Constitution of Vietnam 2014.
 6. ^ a b c United Nations Department of Economic and Social Affairs.
 7. ^ a b c d e f g International Monetary Fund.
 8. ^ a b World Bank 2016a.
 9. ^ "Human Development Report 2019" (PDF). United Nations Development Programme. 2019. Retrieved 9 December 2019.
 10. ^ Cham 2012.
 11. ^ a b Woods 2002, p. 38.
 12. ^ Yue Hashimoto 1972, p. 1.
 13. ^ Phan 1976, p. 510.
 14. ^ Shaofei & Guoqing 2016.
 15. ^ a b Ooi 2004, p. 932.
 16. ^ Tonnesson & Antlov 1996, p. 117.
 17. ^ Tonnesson & Antlov 1996, p. 126.
 18. ^ McKinney 2009.
 19. ^ Akazawa, Aoki & Kimura 1992, p. 321.
 20. ^ Rabett 2012, p. 109.
 21. ^ Dennell & Porr 2014, p. 41.
 22. ^ Matsumura et al. 2008, p. 12.
 23. ^ Matsumura et al. 2001.
 24. ^ Oxenham & Tayles 2006, p. 36.
 25. ^ anon. 1985, p. 16.
 26. ^ Karlström & Källén 2002, p. 83.
 27. ^ Oxenham & Buckley 2015, p. 329.
 28. ^ a b Higham 1984.
 29. ^ a b Nang Chung & Giang Hai 2017, p. 31.
 30. ^ de Laet & Herrmann 1996, p. 408.
 31. ^ a b c Calò 2009, p. 51.
 32. ^ Kiernan 2017, p. 31.
 33. ^ Cooke, Li & Anderson 2011, p. 46.
 34. ^ Pelley 2002, p. 151.
 35. ^ Cottrell 2009, p. 14.
 36. ^ Đức Trần & Thư Hà 2000, p. 8.
 37. ^ Yao 2016, p. 62.
 38. ^ Holmgren 1980.
 39. ^ Taylor 1983, p. 30.
 40. ^ Pelley 2002, p. 177.
 41. ^ Cottrell 2009, p. 15.
 42. ^ Thái Nguyên & Mừng Nguyẽ̂n 1958, p. 33.
 43. ^ Chesneaux 1966, p. 20.
 44. ^ anon. 1972, p. 24.
 45. ^ Tuyet Tran & Reid 2006, p. 32.
 46. ^ Hiẻ̂n Lê 2003, p. 65.
 47. ^ Hong Lien & Sharrock 2014, p. 55.
 48. ^ a b Kiernan 2017, p. 226.
 49. ^ Cottrell 2009, p. 16.
 50. ^ Hong Lien & Sharrock 2014, p. 95.
 51. ^ Keyes 1995, p. 183.
 52. ^ Hong Lien & Sharrock 2014, p. 111.
 53. ^ Hong Lien & Sharrock 2014, p. 120.
 54. ^ Kiernan 2017, p. 265.
 55. ^ Anderson & Whitmore 2014, p. 158.
 56. ^ a b Vo 2011, p. 13.
 57. ^ Ooi & Anh Tuan 2015, p. 212.
 58. ^ a b Phuong Linh 2016, p. 39.
 59. ^ Anderson & Whitmore 2014, p. 174.
 60. ^ Leonard 1984, p. 131.
 61. ^ a b Ooi 2004, p. 356.
 62. ^ Page & Sonnenburg 2003, p. 723.
 63. ^ a b c Tuấn Hoáng 2007, p. 50.
 64. ^ Tuấn Hoáng 2007, p. 52.
 65. ^ Tuấn Hoáng 2007, p. 53.
 66. ^ Li 1998, p. 89.
 67. ^ Lockard 2010, p. 479.
 68. ^ McLeod 1991, p. 22.
 69. ^ Woods 2002, p. 245.
 70. ^ Cortada 1994, p. 29.
 71. ^ Keith 2012, p. 50.
 72. ^ McLeod 1991, p. 61.
 73. ^ Ooi 2004, p. 520.
 74. ^ Cook 2001, p. 396.
 75. ^ Frankum Jr. 2011, p. 172.
 76. ^ Nhu Nguyen 2016, p. 37.
 77. ^ Richardson 1876, p. 269.
 78. ^ Keith 2012, p. 53.
 79. ^ Anh Ngo 2016, p. 71.
 80. ^ Quach Langlet 1991, p. 360.
 81. ^ Ramsay 2008, p. 171.
 82. ^ Zinoman 2000.
 83. ^ Lim 2014, p. 33.
 84. ^ Largo 2002, p. 112.
 85. ^ Khánh Huỳnh 1986, p. 98.
 86. ^ Odell & Castillo 2008, p. 82.
 87. ^ Thomas 2012.
 88. ^ Miller 1990, p. 293.
 89. ^ Gettleman et al. 1995, p. 4.
 90. ^ Thanh Niên 2015.
 91. ^ Vietnam Net 2015.
 92. ^ a b Joes 1992, p. 95.
 93. ^ a b c d e Pike 2011, p. 192.
 94. ^ Gunn 2014, p. 270.
 95. ^ Neville 2007, p. 175.
 96. ^ Smith 2007, p. 6.
 97. ^ Neville 2007, p. 124.
 98. ^ Tonnesson 2011, p. 66.
 99. ^ Waite 2012, p. 89.
 100. ^ Gravel 1971, p. 134.
 101. ^ Gravel 1971, p. 119.
 102. ^ Gravel 1971, p. 140.
 103. ^ Kort 2017, p. 96.
 104. ^ Olson 2012, p. 43.
 105. ^ DK 2017, p. 39.
 106. ^ a b c van Dijk et al. 2013, p. 68.
 107. ^ Guttman, John (25 July 2013). "Why did Sweden support the Viet Cong?". History Net. Retrieved 25 September 2019.
 108. ^ Moïse 2017, p. 56.
 109. ^ a b Turner 1975, p. 143.
 110. ^ Gittinger 1959.
 111. ^ Vu 2007.
 112. ^ Heneghan 1969, p. 160.
 113. ^ Turner 1975, p. 177.
 114. ^ Crozier 1955.
 115. ^ Turner 1975, p. 174–178.
 116. ^ Gilbert 2013, p. 292.
 117. ^ a b Jukes 1973, p. 209.
 118. ^ a b Olsen 2007, p. 92.
 119. ^ Khoo 2011, p. 27.
 120. ^ Muehlenbeck & Muehlenbeck 2012, p. 221.
 121. ^ Willbanks 2013, p. 53.
 122. ^ Duy Hinh & Dinh Tho 2015, p. 238.
 123. ^ Isserman & Bowman 2009, p. 46.
 124. ^ Alterman 2005, p. 213.
 125. ^ Lewy 1980.
 126. ^ Gibbons 2014, p. 166.
 127. ^ Li 2012, p. 67.
 128. ^ Gillet 2011.
 129. ^ Dallek 2018.
 130. ^ Turner 1975, p. 251.
 131. ^ Frankum Jr. 2011, p. 209.
 132. ^ Dohrenwend et al. 2018, p. 69.
 133. ^ Eggleston 2014, p. 1.
 134. ^ History 2018.
 135. ^ Tucker 2011, p. 749.
 136. ^ Brigham 1998, p. 86.
 137. ^ The New York Times 1976.
 138. ^ Hirschman, Preston & Manh Loi 1995.
 139. ^ Shenon 1995.
 140. ^ Obermeyer, Murray & Gakidou 2008.
 141. ^ Elliott 2010, p. 499, 512–513.
 142. ^ Sagan & Denny 1982.
 143. ^ Spokesman-Review 1977, p. 8.
 144. ^ Kissi 2006, p. 144.
 145. ^ Meggle 2004, p. 166.
 146. ^ Hampson 1996, p. 175.
 147. ^ Khoo 2011, p. 131.
 148. ^ a b BBC News 1997.
 149. ^ Văn Phúc 2014.
 150. ^ Murray 1997, p. 24–25.
 151. ^ a b c Bich Loan 2007.
 152. ^ Howe 2016, p. 20.
 153. ^ Goodkind 1995.
 154. ^ Gallup 2002.
 155. ^ a b c Wagstaff, van Doorslaer & Watanabe 2003.
 156. ^ Nasuchon 2008, p. 7.
 157. ^ Protected Areas and Development Partnership 2003, p. 13.
 158. ^ Fröhlich et al. 2013, p. 5.
 159. ^ Natural Resources and Environment Program 1995, p. 56.
 160. ^ Vietnam Ministry of Agriculture and Rural Development 2007.
 161. ^ Huu Chiem 1993, p. 180.
 162. ^ Minh Hoang et al. 2016.
 163. ^ Huu Chiem 1993, p. 183.
 164. ^ Hong Truong, Ye & Stive 2017, p. 757.
 165. ^ Vietnamese Waters Zone.
 166. ^ Cosslett & Cosslett 2017, p. 13.
 167. ^ Van De et al. 2008.
 168. ^ Hong Phuong 2012, p. 3.
 169. ^ Việt Nam News 2016.
 170. ^ Vietnam Ministry of Culture, Sports and Tourism 2014.
 171. ^ Boobbyer & Spooner 2013, p. 173.
 172. ^ Cosslett & Cosslett 2013, p. 13.
 173. ^ Anh 2016a.
 174. ^ The Telegraph.
 175. ^ Lap Vu 1979, p. 66.
 176. ^ Riehl & Augstein 1973, p. 1.
 177. ^ a b Buleen 2017.
 178. ^ Vietnam Net 2018a.
 179. ^ a b Thi Anh.
 180. ^ Overland 2017.
 181. ^ "Report: Flooded Future: Global vulnerability to sea level rise worse than previously understood". climatecentral.org. 29 October 2019. Retrieved 3 November 2019.
 182. ^ a b c d e f Vietnam National Environment Administration.
 183. ^ UNESCO World Heritage Convention 1994.
 184. ^ UNESCO World Heritage Convention 2003.
 185. ^ Pha Le 2016.
 186. ^ Nhân Dân 2011.
 187. ^ Hinchey 2017, p. 30.
 188. ^ Mạnh Cường & Ngọc Lin 2010.
 189. ^ BirdLife International 2016.
 190. ^ Kinver 2011.
 191. ^ a b Dall 2017.
 192. ^ Dang Vu & Nielsen 2018.
 193. ^ Nam Dang & Nielsen 2019.
 194. ^ Banout et al. 2014.
 195. ^ a b Cerre 2016.
 196. ^ Brown 2018.
 197. ^ Agence France-Presse 2016.
 198. ^ MacLeod 2012.
 199. ^ United States Agency for International Development.
 200. ^ Stewart 2018.
 201. ^ Việt Nam News 2018a.
 202. ^ Nikkei Asian Review 2018.
 203. ^ NHK World-Japan 2018.
 204. ^ Agent Orange Record.
 205. ^ Berg et al. 2007.
 206. ^ Merola et al. 2014.
 207. ^ Miguel & Roland 2005.
 208. ^ United Kingdom Department for International Development 2017.
 209. ^ LM Report 2000.
 210. ^ United Nations Development Programme 2018.
 211. ^ United States Department of State 2006.
 212. ^ Van Thanh 2016.
 213. ^ Tao 2017.
 214. ^ a b c d e f Government of Vietnam (II).
 215. ^ Greenfield 1994, p. 204.
 216. ^ Baccini, Impullitti & Malesky 2017.
 217. ^ The Economist 2008.
 218. ^ Embassy of Vietnam in USA.
 219. ^ Vietnam Penal Code 1999.
 220. ^ a b c Thayer 1994.
 221. ^ Thanh Hai 2016, p. 177.
 222. ^ Vietnam Ministry of Foreign Affairs 2018.
 223. ^ Vietnam Ministry of Foreign Affairs 2013.
 224. ^ a b Vietnam Ministry of Foreign Affairs 2007.
 225. ^ Vietnam Ministry of Foreign Affairs 2014.
 226. ^ Dayley 2018, p. 98.
 227. ^ Mitchell 1995.
 228. ^ Green 2012.
 229. ^ Smith 2005, p. 386.
 230. ^ Institute of Regional Studies 2001, p. 66.
 231. ^ Vietnam Ministry of Foreign Affairs.
 232. ^ Garamone 2016.
 233. ^ Taylor & Rutherford 2011, p. 50.
 234. ^ Yan 2016.
 235. ^ a b Voice of Vietnam 2016.
 236. ^ The Economic Times 2018.
 237. ^ The Japan Times 2015.
 238. ^ Voice of Vietnam 2018b.
 239. ^ Sputnik News 2015.
 240. ^ Russia Ministry of Defence 2018.
 241. ^ The Telegraph 2012.
 242. ^ United Nations Treaty Collection.
 243. ^ Giap 2017.
 244. ^ Japan Ministry of Land, Infrastructure, Transport and Tourism.
 245. ^ a b BBC News 2009.
 246. ^ Mydans 2009.
 247. ^ Cornell University.
 248. ^ Kim Phuong 2014, p. 1.
 249. ^ Kimura 1986.
 250. ^ Adhikari, Kirkpatrick & Weiss 1992, p. 249.
 251. ^ Ngoc Vo & Le 2014, p. 7.
 252. ^ Van Tho 2003, p. 11.
 253. ^ Litvack, Litvack & Rondinelli 1999, p. 31.
 254. ^ Freeman 2002.
 255. ^ Litvack, Litvack & Rondinelli 1999, p. 33.
 256. ^ a b Van Tho 2003, p. 5.
 257. ^ Hoang Vuong & Dung Tran 2009.
 258. ^ Hoang Vuong 2014.
 259. ^ Largo 2002, p. 66.
 260. ^ International Monetary Fund 1999, p. 23.
 261. ^ Cockburn 1994.
 262. ^ Pincus 2015, p. 27; this article refers to the so-called "Vent for surplus" theory of international trade.
 263. ^ Quang Vinh, p. 13.
 264. ^ Asian Development Bank 2010, p. 388.
 265. ^ Thanh Niên 2010.
 266. ^ Vierra & Vierra 2011, p. 5.
 267. ^ a b Vandemoortele & Bird 2010.
 268. ^ a b Cuong Le et al. 2010, p. 23.
 269. ^ H. Dang & Glewwe 2017, p. 9.
 270. ^ Vandemoortele 2010.
 271. ^ UPI.com 2013.
 272. ^ Fong-Sam 2010, p. 26.
 273. ^ Việt Nam News 2018b.
 274. ^ Vietnam News Agency 2018.
 275. ^ Karmel 2010, p. 1.
 276. ^ a b Lyimo 2016.
 277. ^ Tuổi Trẻ News 2012.
 278. ^ PWC 2008.
 279. ^ Vietnam Net 2016a.
 280. ^ Mai 2017.
 281. ^ Voice of Vietnam 2018c.
 282. ^ Nielsen 2007, p. 1.
 283. ^ Summers 2014.
 284. ^ Truong, Vo & Nguyen 2018, p. 172.
 285. ^ a b DigInfo 2007.
 286. ^ a b Borel 2010.
 287. ^ Việt Nam News 2010.
 288. ^ Różycka-Tran & Anh Tran 2014, p. 123.
 289. ^ Koblitz 2009, p. 198.
 290. ^ CNRS 2010.
 291. ^ Koppes 2010.
 292. ^ Vietnam National Space Centre 2016.
 293. ^ Vietnam Academy of Science and Technology 2017.
 294. ^ Raslan 2017.
 295. ^ UNESCO Media Services 2016.
 296. ^ a b c d UNESCO Publishing, p. 713–714.
 297. ^ a b Vietnam General Statistics Office 2018.
 298. ^ Quy 2018.
 299. ^ Terzian 2018.
 300. ^ Crook 2014, p. 7.
 301. ^ a b c Vietnam General Statistics Office 2010.
 302. ^ Huu Duc et al. 2013, p. 2080.
 303. ^ Vietnam General Statistics Office 2011.
 304. ^ Linh Le & Anh Trinh 2016.
 305. ^ Sohr et al. 2016, p. 220.
 306. ^ a b Chin 2018.
 307. ^ The Japan Times 2009.
 308. ^ Vietnam+ 2008.
 309. ^ The Nation 2018.
 310. ^ a b Vietnam Net 2018b.
 311. ^ South East Asia Iron and Steel Institute 2009.
 312. ^ Chi 2017.
 313. ^ Tatarski 2017.
 314. ^ Hoang 2016, p. 1.
 315. ^ Vietnam Investment Review 2018.
 316. ^ Ha, Giang & Denslow 2012.
 317. ^ Index Mundi 2018.
 318. ^ Intellasia 2010.
 319. ^ Electricity of Vietnam 2017, p. 10.
 320. ^ a b Electricity of Vietnam 2017, p. 12.
 321. ^ Nguyen et al. 2016.
 322. ^ Nikkei Asian Review.
 323. ^ Viet Trung, Quoc Viet & Van Chat 2016, p. 70.
 324. ^ Viet Trung, Quoc Viet & Van Chat 2016, p. 64.
 325. ^ a b Pham 2015, p. 6.
 326. ^ Pham 2015, p. 7.
 327. ^ Việt Nam News 2012.
 328. ^ Oxford Business Group 2017.
 329. ^ United Kingdom Department for International Trade 2017, p. 1.
 330. ^ a b United Kingdom Department for International Trade 2017, p. 2.
 331. ^ University of Technology Sydney 2018.
 332. ^ Government of the Netherlands 2016.
 333. ^ Government of the Netherlands 2018.
 334. ^ Anh 2018.
 335. ^ UNICEF 2015.
 336. ^ Việt Nam News 2018c.
 337. ^ Việt Nam News 2018d.
 338. ^ Index Mundi 2016.
 339. ^ World Bank 2016b.
 340. ^ World Bank 2017.
 341. ^ The Harvard Crimson 1972.
 342. ^ Trung Chien 2006, p. 65.
 343. ^ BBC News 2005.
 344. ^ Haberman 2014.
 345. ^ Gustafsson 2010, p. 125.
 346. ^ Van Nam et al. 2005.
 347. ^ Trinh et al. 2016.
 348. ^ a b McNeil Jr. 2016.
 349. ^ Lieberman & Wagstaff 2009, p. 40.
 350. ^ Manyin 2005, p. 4.
 351. ^ Vietnam Women's Union 2005.
 352. ^ World Bank 2018a.
 353. ^ BBC News 2018.
 354. ^ UNICEF.
 355. ^ Ha Trân 2014.
 356. ^ World Bank 2013.
 357. ^ World Bank 2015.
 358. ^ Pham 2012.
 359. ^ Chapman & Liu 2013.
 360. ^ de Mora & Wood 2014, p. 55.
 361. ^ Vietnam Net 2016b.
 362. ^ Fraser 1980.
 363. ^ a b c Canada Ministry of Citizenship and Immigration 2013, p. 1.
 364. ^ a b Vietnam General Statistics Office 2009a.
 365. ^ a b Jones 1998, p. 21.
 366. ^ Government of Vietnam (I).
 367. ^ a b Koskoff 2008, p. 1316.
 368. ^ Cultural Orientation Resource Centre, p. 7.
 369. ^ Montagnard Human Rights Organisation.
 370. ^ a b Dodd & Lewis 2003, p. 531.
 371. ^ Amer 1996.
 372. ^ Feinberg 2016.
 373. ^ Gough 1986.
 374. ^ World Bank 2018b.
 375. ^ Vietnam General Statistics Office 2009b, p. 117.
 376. ^ World Bank 2002.
 377. ^ Vietnam General Statistics Office 2009b, p. 102.
 378. ^ a b c d Cira et al. 2011, p. 194.
 379. ^ Tiezzi 2016.
 380. ^ Trương 2018, p. 19.
 381. ^ a b Constitution of Vietnam 1992.
 382. ^ Vietnam Ordinance of Beliefs and Religion 2004.
 383. ^ Zuckerman 2007, p. 11.
 384. ^ Woods 2002, p. 34.
 385. ^ Keith 2012, p. 42, 72.
 386. ^ Lamport 2018, p. 898.
 387. ^ Largo 2002, p. 168.
 388. ^ a b c Van Hoang 2017, p. 1.
 389. ^ Cultural Orientation Resource Centre, p. 5, 7.
 390. ^ United States Department of State 2005.
 391. ^ Kỳ Phương & Lockhart 2011, p. 35.
 392. ^ Levinson & Christensen 2002, p. 89.
 393. ^ Sharma 2009, p. 48.
 394. ^ a b Zwartjes 2011, p. 292.
 395. ^ Choy 2013, p. 340.
 396. ^ Dinh Tham 2018, p. 67.
 397. ^ Ozolinš 2016, p. 130.
 398. ^ Jacques 1998, p. 21.
 399. ^ Cultural Orientation Resource Centre, p. 10.
 400. ^ French Senate 1997.
 401. ^ Van Van, p. 8.
 402. ^ Van Van, p. 9.
 403. ^ United Kingdom Department for International Trade 2018.
 404. ^ Wai-ming 2002, p. 3.
 405. ^ Anh Dinh 2016, p. 63.
 406. ^ Hirano 2016.
 407. ^ Tung Hieu 2015, p. 71.
 408. ^ a b c Nhu Nguyen 2016, p. 32.
 409. ^ Endres 2001.
 410. ^ a b Grigoreva 2014, p. 4.
 411. ^ UNESCO Intangible Cultural Heritage 2012.
 412. ^ a b Zhu et al. 2017, p. 142.
 413. ^ a b McLeod & Thi Dieu 2001, p. 8.
 414. ^ Momoki 1996, p. 36.
 415. ^ Kỳ Phương & Lockhart 2011, p. 84.
 416. ^ Vo 2012, p. 96.
 417. ^ Gallop 2017.
 418. ^ Vietnamese-American Association.
 419. ^ Chonchirdsin 2016.
 420. ^ Waitemata District Health Board 2015, p. 2.
 421. ^ Phuong 2012.
 422. ^ Lewandowski 2011, p. 12.
 423. ^ a b Howard 2016, p. 90.
 424. ^ Chico 2013, p. 354.
 425. ^ Pha Le 2014.
 426. ^ Vietnam Net 2017a.
 427. ^ Huong 2010.
 428. ^ Norton 2015.
 429. ^ Le 2008.
 430. ^ Vo 2012, p. 4.
 431. ^ Tran & Le 2017, p. 5.
 432. ^ van Khè 1972.
 433. ^ Miettinen 1992, p. 163.
 434. ^ Van Khê 1985.
 435. ^ Voice of Vietnam 2018d.
 436. ^ Duy 2016.
 437. ^ a b Chen 2018, p. 194.
 438. ^ Yan News 2014.
 439. ^ Phương 2018.
 440. ^ Quốc Hoàng 2018.
 441. ^ SM Entertainment Group 2018.
 442. ^ Dam-young 2018.
 443. ^ Vietnam Culture Information Network 2014.
 444. ^ Australia Special Broadcasting Service 2013.
 445. ^ Corapi 2010.
 446. ^ Clark & Miller 2017.
 447. ^ Nguyen 2011.
 448. ^ Thaker & Barton 2012, p. 170.
 449. ^ Williams 2017.
 450. ^ Batruny 2014.
 451. ^ Vietnam National Assembly 2004.
 452. ^ Xuan Dinh 2000.
 453. ^ Datta & Mendizabal 2018.
 454. ^ Wilkey 2002.
 455. ^ OpenNet Initiative 2012.
 456. ^ Reporters Without Borders.
 457. ^ Berkman Klein Center 2006.
 458. ^ National Congress of the Communist Party of Vietnam 2012.
 459. ^ Travel 2017, p. 37.
 460. ^ Loan 2018.
 461. ^ Anh 2016b.
 462. ^ Trieu Dan 2017, p. 92.
 463. ^ Pike 2018.
 464. ^ Travel 2017, p. 34.
 465. ^ Englar 2006, p. 23.
 466. ^ Anderson & Lee 2005, p. 217.
 467. ^ Khanh 2008.
 468. ^ Green 2001, p. 548.
 469. ^ Nghia & Luan 2017.
 470. ^ FourFourTwo 2017.
 471. ^ China Daily 2008.
 472. ^ The Saigon Times Daily 2018.
 473. ^ Gomes 2019.
 474. ^ Rick 2018.
 475. ^ Yan, Jun & Long 2018.
 476. ^ International Olympic Committee 2018.
 477. ^ Sims 2016.
 478. ^ Formula One 2018.

Notes and references

Notes

 1. ^ The Constitution of the Socialist Republic of Vietnam does not state that the official language is Vietnamese.[1]
 2. ^ Also called Kinh people.[2]
 3. ^ In effect since 1 January 2014.[5]
 4. ^ The South China Sea is referred to in Vietnam as the East Sea (Biển Đông).[10]
 5. ^ a b At first, Gia Long requested the name "Nam Việt", but the Jiaqing Emperor refused.[11][14]
 6. ^ Neither the American government nor Ngô Đình Diệm's State of Vietnam signed anything at the 1954 Geneva Conference. The non-communist Vietnamese delegation objected strenuously to any division of Vietnam; however, the French accepted the Việt Minh proposal[100] that Vietnam be united by elections under the supervision of "local commissions".[101] The United States, with the support of South Vietnam and the United Kingdom, countered with the "American Plan",[102] which provided for United Nations-supervised unification elections. The plan, however, was rejected by Soviet and other communist delegations.[103]
 7. ^ See List of countries and dependencies by area.
 8. ^ The national symbol of Vietnam is officially recognised in the country's legal documents, including in the Constitution, which establishes the national flag, national emblem and national anthem. Although Vietnam is a country with many flowers, there is no document recognising its national flower. Other Association of Southeast Asian Nations (ASEAN) countries and all of Vietnam's neighbours have national flowers. The Lotus has been chosen by India as its national flower, but this does not preclude Vietnam making the same choice. Many countries have chosen the same flower as their national flower; for example, the rose is the national flower of Bulgaria, the Czech Republic and the United Kingdom).[188]

References

Print

Legislation, case law and government source

Academic publications