ویتامین ب۱۲

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از ویتامین B12)
پرش به: ناوبری، جستجو
ویتامین ب۱۲
سامانه‌شناسی نام (آیوپاک)
α-(5,6-dimethylbenzimidazolyl)cobamidcyanide
داده‌های بالینی
AHFS/Drugs.com monograph
رده بارداری  ?
تجویز oral, IV, IM
داده‌های فارماکوکینتیکی
فراهمی زیستی readily absorbed in distal half of the ileum
پیوند پروتئینی Very high to specific transcobalamins plasma proteins
Binding of hydroxocobalamin is slightly higher than cyanocobalamin.
متابولیسم hepatic
نیمه‌عمر Approximately 6 days
(400 days in the liver)
دفع renal
شناسه
شماره سی‌ای‌اس 68-19-9 YesY
کد ATC B03BA01
پاب‌کم CID 5479203
بانک‌دارو DB00115
کم‌اسپایدر 10469504 YesY
KEGG D00166 YesY
ChEMBL CHEMBL1697777 N
داده‌های شیمی
فرمول C63H88CoN14O14P 
وزن مولکولی 1355.37 g/mol
SMILES eMolecules & PubChem
 N(what is this?)  (verify)
ویتامین ب12 تزریقی

ویتامین ب۱۲ یا کوبالامین یک ویتامین حساس و مهم برای بدن می‌باشد. این ویتامین برای تکثیر سلولی (خونسازی) و عملکرد سیستم عصبی ضروری می‌باشد. این ویتامین بسیار حساس است و قابلیت تحمل نور ، حرارت و مواد اسیدی و قلیایی را ندارد. باکتری‌های تولیدکننده ب 12 در دستگاه گوارش انسان ، از دهان و لثه و حلق تا روده بزرگ ، زندگی می‌کنند.ویتامین در منابع حیوانی مانند جگر، شیر، پنیر و تخم مرغ وجود دارد و دارای ۴ درصد کبالت است. کمبود آن منجر به بیماری کم‌خونی وخیم و غیرطبیعی شدن گویچه‌های قرمز خون می‌شود.[۱]

نقش ویتامین ب 12 در بدن[ویرایش]

این ویتامین در تولید سلول‌های بدن نقش دارد و وظیفه آن همانند اسیدفولیک ، شرکت در همانند سازی ژن‌های هسته سلول می‌باشد. تکثیر سلول‌ها در بافت عصبی ( تولید رشته‌های عصبی این بافت ) و دستگاه گوارش و مغز استخوان به خاطر حضور این ویتامین می‌باشد.

چرخه جذب ویتامین ب۱۲[ویرایش]

ویتامین ب۱۲ موجود در غذا پس از ورود به بدن ابتدا با پروتئینی به نام «هاپتوکورین» Haptocorrin (فاکتورR یا ترانس کوبالامین یک) ترشح شده از غدد بزاقی پیوند می‌شود. «هاپتوکورین» با درست‌کردن یک کمپلکس با این ویتامین از ازبین رفتن آن توسط اسید معده جلوگیری می‌کند. سلولهای جداری معده پروتئینی به اسم «اینترینسیک فاکتور» یا فاکتور داخلی را می‌سازند. وقتی که «هاپتوکورین~ویتامین ب۱۲» کمپلکس وارد روده باریک می‌شود، آنزیم پانکراس هاپتوکورین را حل می‌کند و ویتامین ب۱۲ را آزاد می‌کند. آنگاه ویتامین ب۱۲ با فاکتور داخلی پیوند شده و به بخش انتهایی روده باریک (ایلئوم) می‌روند۰در قسمت انتهایی ایلئوم کمپلکس فاکتور داخلی + ویتامین B12 با انتقال فعال (اندوسیتوز) وارد سلولهای جدار روده می‌شود. در داخل سلولها ویتامین B12 از فاکتور داخلی جدا می‌شود و به پروتئین دیگری بنام ترانس کوبالامین دو متصل می‌شود . ترکیب این دو از روده به کبد منتقل می‌شود.

عوامل کمبود ویتامین ب 12[ویرایش]

بر اساس کتاب فیزیولوژی گایتون شایعترین دلیل کمبود ویتامین ب 12 در حقیقت نه کمبود آن در غذا بلکه اختلال در سنتز فاکتور داخلی توسط معده می‌باشد.ترکیب این فاکتور با ویتامین ب 12 ، باعث جذب آن در ایلئوم ( قسمتی از روده باریک )می شود.بیماریهای مختلف معدی مانند گاستریت‌های مزمن (تورم مزمن معده) و آتروفیک (کم‌خونی پرنیشیوز)، اعمال جراحی برداشتن کامل یا بخشی از معده، باعث عدم ترشح فاکتور داخلی گشته و کمبود ویتامین ب 12 را نیز بدنبال دارند. کمبود ویتامین B12 می‌تواند موجب کم خونی، احساس ضعف، افسردگی، زخم دهان و زبان، اختلالات روحی، کاهش حافظه، کاهش وزن، اختلال در راه رفتن و بوی بد دهان شود.

ویتامین B12 در کبد ذخیره می‌شود و اگر فرد سال‌های متمادی از این ویتامین استفاده نکند کمبودی در بدنش ایجاد نمی‌شود. گیاه خواران در تأمین ویتامین B12 با مشکل مواجهند. افراد مسن با استفاده بیش از حد از ملین‌ها با کمبود این ویتامین در بدنشان روبه رو می‌شوند. وجود این ویتامین در بدن کودکان و سالمندان اهمیت زیادی دارد و ممکن است عدم وجود این ماده در بدن آن‌ها موجب عدم جذب مواد مغذی دیگر شود.

مسمومیت و تغییرات پوستی بر اثر کمبود ویتامین B12[ویرایش]

این ویتامین را باید در آب حل کرد سپس مورد استفاده قرار داد .. کمبود این ویتامین در کل عملکرد بدن تأثیر می گذارد و انتقال اکسیژن را با کندی مواجه می‌کند همچنین می‌تواند موجب ضعیف شدن سیستم دفاعی شود. کمبود آن به ویژه در سیستم عصبی و خونسازی مؤثر است. این ویتامین در چرخهٔ رشد سلولی نقش متفاوتی دارد و می‌تواند ایجاد انرژی و پروتئین کند. همچنین در تقسیم سلولی و روند رشد تأثیرگذار است.

پانویس[ویرایش]

  1. انجمن گیاهخواران ایرانی http://www.iranvegetarians.com/018.htm
  • Textbook of gastroenterology, volume I TADATAKA YAMADA Second Edition, p469
  • Freeman AG. Hydroxy cobalamin versus Cyanocobalami. J R Soc Med. 1996 Nov.; 89(11):659

منابع[ویرایش]