وویجر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
نمایی از کاوشگر فضایی وویجر ۱

وویجر (به انگلیسی: Voyager) نام دو کاوشگر فضایی است که در سال ۱۹۷۷ میلادی توسط ناسا برای مطالعه سیاره‌های سامانه خورشیدی به فضا پرتاب شد. این دو کاوشگر در اصل برای مطالعه سیارات زحل و مشتری طراحی شده بودند اما بعد از انجام مأموریت به سوی فضای بیرونی سامانه خورشیدی حرکت کردند. در سال ۲۰۱۰ دانشمندان اعلام کردند که وویجر-۱ در مرز سامانه خورشیدی قرار گرفته و در آستانه خروج از این سامانه قرار دارد. این دو کاوشگر اکنون دورترین اجرامی هستند که از زمین به فضا پرتاب شده‌اند. وویجر-۱ حدود ۱۷ میلیارد کیلومتر و وویجر ۲ حدود ۱۵ میلیارد کیلومتر با خورشید فاصله دارند. این دو فضاپیما با سوخت هسته‌ای کار می‌کنند، به اندازه یک اتومبیل کوچک هستند و برای ادامه حرکت و فعالیت تا سال ۲۰۲۰ سوخت دارند.[۱]

کاوشگرهای وویجر[ویرایش]

دو کاوشگر وویجر ۱ و وویجر ۲ پیشگام اکتشاف سیارات دوردست سامانه خورشیدی و اولین ابزار ساخت بشر هستند که از محدوده منظومه شمسی خارج شده و به فضای ژرف ورای آن سفر کرده‌اند. داده‌های بسیار ارزشمندی که این دو کاوشگر در طول مأموریتهای موفق‌شان در اختیار دانشمندان قرار دادند، باعث گسترش زیاد دانش و اطلاعات بشر از ساختار سیارات بزرگ گازی منظومه خورشیدی شده‌است.

کاوشگر وویجر ۱[ویرایش]

تصویر سی‌جی تهیه شده توسط ناسا از «وویجر ۱» در حال ورود به مدار اورانوس

کاوشگر «وویجر ۱» با وزن ۷۲۲ کیلوگرم در ۵ سپتامبر سال ۱۹۷۷ میلادی توسط آژانس فضایی آمریکا ناسا برای مطالعه سیاره‌های مشتری، کیوان، اورانوس و نپتون، و فضای ژرفتر مأموریتی که در سال ۱۹۸۹ کامل شد. این کاوشگر حاوی صفحه‌ای طلایی با اطلاعاتی از تمدن زمینی است.

این کاوشگر در تاریخ ۵ مارس ۱۹۷۹ به نزدیک‌ترین فاصله خود نسبت به سیاره مشتری رسید و پس از بررسی و ارسال داده‌هایی بسیار ارزشمند و بنیادین از این سیاره به زمین، به سوی سیاره زحل پیش رفت و پس از گذر از این سیاره در ۱۲ نوامبر ۱۹۸۰ به ورای منظومه شمسی و فضای بیکران بین ستاره‌ای پیش رفت تا سفر بی پایان خود را ادامه دهد.

۱۳ سپتامبر ۲۰۱۳ (۲۲ شهریور ۱۳۹۲) ناسا رسماً خروج وویجر ۱ از منظومه شمسی را تأیید کرد.[۲]

کاوشگر وویجر ۲[ویرایش]

کاوشگر «وویجر ۲» در تاریخ ۲۵ اوت ۱۹۷۷ میلادی برای کاوش و بررسی دقیق‌تر تمامی سیارات گازی منظومه شمسی از جمله مشتری، زحل، اورانوس و نپتون، به فضا پرتاب شد. پس از گذر از مشتری و زحل به ترتیب در تاریخ ۹ ژوئیه ۱۹۷۹ و ۲۵ اوت ۱۹۸۱، در روز ۲۴ ژانویه ۱۹۸۶ خود را به اورانوس رساند و پس از عبور از نپتون در ۱۵ اوت سال ۱۹۸۹ همانند وویجر ۱ سفر خود را به سوی ژرفای فضا در پیش گرفت.

منبع انرژی[ویرایش]

ژنراتور ترموالکتریک رادیوایزوتوپ برای برنامه ویجر.

کاوشگرهای وویجر از نوعی پیل هسته‌ای تحت عنوان ترمو الکتریک با بهره‌گیری از پلوتونیم ۲۳۸ (متمایز از ایزوتوپ پلوتونیم ۲۳۹ مورد استفاده در سلاح‌های هسته‌ای) انرژی مورد نیاز خود را تأمین می‌کنند. توان تولید شده اولیه برای کاوشگرها در هنگام پرتاب توسط این ژنراتور برابر با ۴۷۰ وات در۳۰ ولت برقدی سی بود در ۷ اکتبر ۲۰۱۱ توان تولید شده توسط پیل‌های هسته‌ای وویجر۱ و وویجر۲ به ترتیب با کاهش تدریجی طی ۳۴ سال به مقدار ۲۶۷٫۹ و ۲۶۹٫۲ وات رسید

اجزا[ویرایش]

 1. آنتن فراگیر
 2. آشکارساز پرتوهای کیهانی
 3. آشکارساز پلاسما
 4. دستگاه عکسبرداری (با دوربین زاویه بسته)
 5. دستگاه عکسبرداری (با دوربین زاویه باز)
 6. طیف‌سنج فرا بنفش
 7. پرتوسنج و طیف‌سنج فروسرخ
 8. فتوپلاریمتر
 9. آشکارساز ذرات باردار کم انرژی
 10. آنتهای موج پلاسما و رادیو آسترونومی سیارات
 11. ژنراتورهای ترمو الکتریکی رادیوایزوتوپ
 12. مغناطیس‌سنج
 13. پیل هسته‌ای

خدمات وویجرها به ستاره‌شناسی[ویرایش]

تصویر سی‌جی تهیه شده توسط ناسا از «وویجر۲» هنگام ترک زحل

کاوشگرهای «وویجر» به بررسی دقیق سیارات گازی، ماه (قمر)های آنها، میدان مغناطیسی و جاذبه آن، محاسبه دقیق گرانش و همچنین حلقه‌های زحل و اورانوس پرداختند.

از دیگر ویژگی‌های این مأموریت، کشف ۲۴ ماه برای سیارات گازی بود.

علاوه بر این دانشمندان به یاری داده‌های ارسالی این دو کاوشگر، به شواهدی دال بر وجود فعالیت‌های آتشفشانی (شبیه ساختارهای زمینی) در یکی از ماه‌های مشتری به نام «آیو»(Io)، و همچنین آب فشان‌های یخی در بزرگترین ماه نپتون یعنی تریتون (Triton) پی بردند.

کشف تعداد زیادی از حفره‌های بزرگ که حاصل برخورد بسیار شدید دنباله دارها و شهاب سنگ‌ها بر روی ماه‌های سیارات است، از دیگر اکتشافات این کاوشگرها بود.

دانشمندان با در نظر گرفتن داده‌های ارسالی توسط وویجرها توانستند جرم و چگالی بیش از ۱۷ ماه (قمر) را محاسبه نمایند و همچنین ساختارهای بنیادی اجزای تشکیل دهنده جوّ رقیق و اسرارآمیز یکی از ماه‌های زحل به نام تیتان را تعیین نمایند. این داده‌ها سه دهه بعد در ماموریت فضایی کاسینی-هویگنس تکمیل شد.

این دو کاوشگر همراه خود ابزارهای بسیار دقیق پژوهشی حمل می‌کردند. از جمله این ابزار آلات می‌توان به ابزاری برای اندازه‌گیری دقیق میدان الکتریکی (توان یا قدرت، شکل و جهت آن در سیاره)، امواج فرابنفش، امواج مرئی، فروسرخ و امواج رادیویی (در طول موج‌های مختلف) که توسط سیارات و ماه‌ها و حلقه‌هایشان تولید می‌شود اشاره کرد.

از شگفت‌انگیزترین پدیده‌های که در طی این سفر اکتشافی اتفاق افتاد، ایجاد اختلال در ارتباط بین کاوشگرها و زمین در هنگام عبور این دو فضاپیما از پشت سیاره‌ها است، به عبارت دیگر جوّ سیارات و برخی از حلقه‌ها مانع از ارسال امواج رادیویی توسط کاوشگرها به زمین بودند.

صفحه طلایی وویجر[ویرایش]

تصویری از پوشش دیسک طلایی وویجر ۱

اندیشه قرار دادن پیام‌هایی برای موجودات هوشمند فرازمینی نخستین بار توسط «اریک بورگس» مطرح شد. سپس کارل ساگان، ستاره‌شناس و اخترشیمیدان مشهور آمریکایی و از پیشگامان روش‌های برقراری ارتباط با موجودات هوشمند فرازمینی، از این ایده به شدت استقبال کرد.

سرانجام ناسا با این طرح موافقت کرد و سه هفته به وی فرصت داد تا پلاکی را طراحی کند. ساگان با همکاری فرانک دریک پلاک را طراحی کردند؛ البته طراحی هنری این پلاک را همسر کارل سیگان - لیندا سالزمن- انجام داد!

علاوه بر ابزارهای پژوهشی و اندازه‌گیری، هر دو کاوشگر با خود لوحی از جنس طلا حمل می‌کنند. در این صفحات مدور فلزی دیجیتالی، مطالب زیر ثبت شده‌است:

 • فرازهایی از تمدن انسان به زبان ریاضی
 • تصویری از دو انسان (زن و مرد) با دستان افراشته به نشانه دوستی
 • نشانی جایگاه زمین در منظومه شمسی و کهکشان راه شیری

محتوای صفحات[ویرایش]

در صفحه‌ای ۱۲ اینچی مسی با روکش طلا چکیده‌ای از فرهنگ و آثاری از زندگی گونه‌های مختلف در زمین قرار داده شده‌است:

 • ۱۱۵ قطعه عکس آنالوگ
 • اصواتی از زمین
 • صدای رعد و برق
 • صدای گریه یک شیرخوار
 • صدای یک نهنگ وال
 • صدای برخورد امواج به ساحل
 • صدای قلب و گام برداشتن انسان
 • و چند صدای دیگر
 • موسیقی‌های منتخب از فرهنگ‌ها و نواحی مختلف (۹۰ دقیقه): قطعات مختلفی از باخ و بتهوون تا لویی آرمسترانگ و چاک بری در دیسک گنجانده شده‌اند. موسیقی‌ها متعلق به فرهنگ‌ها و کشورهای مختلف هستند: گرجستان، چین، ژاپن، آذربایجان، اندونزی، مکزیک، پرو، بلغارستان، سنگال
 • سلام و خوشامدگویی به ۵۵ زبان: این خوشامدگویی‌ها با زبان اکدی که در میان‌رودان ۶ هزار سال پیش صحبت می‌شد آغاز می‌شود و با یکی از زبان‌های محلی چینی به نام وو پایان می‌یابد.

پیام به زبان فارسی[ویرایش]

پیامی که به زبان پارسی در وویجر قرار داده شده، شامل شعر «بنی آدم اعضای یک پیکرند» سعدی است. پیام فارسی به خاطر شعر سعدی یکی از طولانی‌ترین پیام‌های وویجر است. متن پیام فارسی از این قرار است:[۳]

درود بر ساکنین ماوراء آسمان‌ها، بنی‌آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش ز یک گوهرند. چون عضوی به‌درد آورد روزگار، دگر عضوها را نماند قرار.

خداحافظ «وویجر» مهربان[ویرایش]

زمین از فاصله ۶٫۵ میلیارد کیلومتری و از دید «وویجر ۱»

فرستنده و گیرنده‌های رادیویی و همچنین سایر ابزارآلات پژوهشی دو کاوشگر «وویجر» تا سال ۲۰۰۰ میلادی به خوبی فعال بود. کاوشگر «وویجر۲» پس از ۴۲ سال برای نخستین بار اطلاعاتی از خارج منظومه شمسی به زمین فرستاد. مقایسه میان اطلاعات کاوشگر‌های وویجر۱ و ۲ شکل هلیوسفر را دقیق‌تر نشان داد.

اما به مراتب با زیاد شدن فاصله آن‌ها با سیاره زمین، این امواج باید برای رسیدن به زمین مدت زمان بسیاری را طی کنند. به همین دلیل در طی این فاصله دچار افت کیفیت می‌شوند و به صورت پالس‌های بسیار ضعیف در زمین دریافت می‌شوند.

کاوشگر وویجر ۱ هرلحظه ممکن است از منطقه تحت جاذبه خورشید (هلیوپوز) خارج شده و سفر خود را در فضای بین ستاره‌ای ادامه دهد. وویجر ۲ نیز در طی سال‌های آتی همین مسیر را در پیش خواهد گرفت. دانشمندان تخمین می‌زنند که نزدیک‌ترین فاصله مرز خورشیدی (هلیو پوز) تا خورشید (فضای تحت تأثیر خورشید و فضای بین ستاره‌ای) در حدود ۱۵ میلیارد کیلومتر باشد.

با در نظرگرفتن اینکه فضای بین ستاره ای تقریباً عاری از هر گونه گاز هست و خلأ محسوب می‌شود بنابراین سفینه‌هایی مثل وویجر ۱ و ۲ (پرتاب در ۱۹۷۷) و افقهای نو (پرتاب در ۲۰۰۶) که با سرعت مناسب و کافی برای فرار از گرانش زمین به وسیله موشک پرتاب شده‌اند در صورتی که به دام گرانش ستاره یا سیاره یا جرم آسمانی نیفتند بدون اینکه ماده ای جلوی آن‌ها مقاومت کند به مسیر خود در فضای بیکران ادامه خواهند داد؛ و تصور اینکه این سفینه‌ها دارای موتور پیشران هستند نادرست است. چون در فضای بین ستاره ای ماده ای وجود ندارد که موتور نسبت به آن نیروی پیشران ایجاد کند.این دو کاوشگر طی دهه آینده به تدریج ارتباط خود با زمین را قطع می‌کنند.

منابع[ویرایش]

 • وب‌گاه وویجر در سایت ناسا
 • «سایت رسمی سازمان هوانوردی و فضانوردی ایالات متحده آمریکا «[[ناسا]]»». دریافت‌شده در ۱۰ فوریه ۲۰۰۸. تداخل پیوند خارجی و ویکی‌پیوند (کمک)
 • کتاب اطلس صور فلکی / پاتریک مور
 • کتاب «کاوشگرها و ماهواره‌ها» /آیزاک آسیموف

جستارهای وابسته[ویرایش]

Montage of planets and some moons that the two Voyager spacecraft have visited and studied, along with artwork of the spacecraft themselves. The long antenna that extend out from the spacecraft and magnetometer boom can be seen. The planets shown include Jupiter, Saturn, Uranus, and Neptune. Only Jupiter and Saturn have been visited by spacecraft other than Voyager 2.

The Voyager program is an American scientific program that employs two robotic probes, Voyager 1 and Voyager 2, to study the outer Solar System.[1] The probes were launched in 1977 to take advantage of a favorable alignment of Jupiter, Saturn, Uranus, and Neptune. Although their original mission was to study only the planetary systems of Jupiter and Saturn, Voyager 2 continued on to Uranus and Neptune. The Voyagers now explore the outer boundary of the heliosphere in interstellar space; their mission has been extended three times and they continue to transmit useful scientific data. Neither Uranus nor Neptune has been visited by a probe other than Voyager 2.

On 25 August 2012, data from Voyager 1 indicated that it had become the first man-made object to enter interstellar space, traveling "further than anyone, or anything, in history".[2] As of 2013, Voyager 1 was moving with a velocity of 17 kilometers per second (11 mi/s) relative to the Sun.[3]

On 5 November 2018, data from Voyager 2 indicated that it also had entered interstellar space.[4] On 4 November 2019, scientists reported that, on 5 November 2018, the Voyager 2 probe had officially reached the interstellar medium (ISM), a region of outer space beyond the influence of the Solar System, and has now joined the Voyager 1 probe which had reached the ISM earlier in 2012.[5][6]

Data and photographs collected by the Voyagers' cameras, magnetometers and other instruments, revealed unknown details about each of the four giant planets and their moons. Close-up images from the spacecraft charted Jupiter's complex cloud forms, winds and storm systems and discovered volcanic activity on its moon Io. Saturn's rings were found to have enigmatic braids, kinks and spokes and to be accompanied by myriad "ringlets". At Uranus, Voyager 2 discovered a substantial magnetic field around the planet and ten more moons. Its flyby of Neptune uncovered three rings and six hitherto unknown moons, a planetary magnetic field and complex, widely distributed auroras. Voyager 2 is the only spacecraft to have visited the two ice giants. In August 2018, NASA confirmed, based on results by the New Horizons spacecraft, of a "hydrogen wall" at the outer edges of the Solar System that was first detected in 1992 by the two Voyager spacecraft.[7][8]

The Voyager spacecraft were built at the Jet Propulsion Laboratory in Southern California and funded by the National Aeronautics and Space Administration (NASA), which also financed their launches from Cape Canaveral, Florida, their tracking and everything else concerning the probes.

The cost of the original program was $865 million, with the later-added Voyager Interstellar Mission costing an extra $30 million.[9]

In July 2019, a new plan to better manage the two Voyager space probes was implemented.[10]

History

Trajectories and expected locations of the Pioneer and Voyager spacecraft in April 2007
The trajectories that enabled the Voyager spacecraft to visit the outer planets and achieve velocity to escape the Solar System
Plot of Voyager 2's heliocentric velocity against its distance from the Sun, illustrating the use of gravity assist to accelerate the spacecraft by Jupiter, Saturn and Uranus. To observe Triton, Voyager 2 passed over Neptune's north pole, resulting in an acceleration out of the plane of the ecliptic and reduced its velocity away from the Sun.[11]

The two Voyager space probes were originally conceived as part of the Mariner program, and they were thus initially named Mariner 11 and Mariner 12. They were then moved into a separate program named "Mariner Jupiter-Saturn", later renamed the Voyager Program because it was thought that the design of the two space probes had progressed sufficiently beyond that of the Mariner family to merit a separate name.[12]

The Voyager Program was similar to the Planetary Grand Tour planned during the late 1960s and early 70s. The Grand Tour would take advantage of an alignment of the outer planets discovered by Gary Flandro, an aerospace engineer at the Jet Propulsion Laboratory. This alignment, which occurs once every 175 years,[13] would occur in the late 1970s and make it possible to use gravitational assists to explore Jupiter, Saturn, Uranus, Neptune, and Pluto. The Planetary Grand Tour was to send several pairs of probes to fly by all the outer planets (including Pluto, then still considered a planet) along various trajectories, including Jupiter-Saturn-Pluto and Jupiter-Uranus-Neptune. Limited funding ended the Grand Tour program, but elements were incorporated into the Voyager Program, which fulfilled many of the flyby objectives of the Grand Tour except a visit to Pluto.

Voyager 2 was the first to be launched. Its trajectory was designed to allow flybys of Jupiter, Saturn, Uranus, and Neptune. Voyager 1 was launched after Voyager 2, but along a shorter and faster trajectory that was designed to provide an optimal flyby of Saturn's moon Titan,[14] which was known to be quite large and to possess a dense atmosphere. This encounter sent Voyager 1 out of the plane of the ecliptic, ending its planetary science mission.[15] Had Voyager 1 been unable to perform the Titan flyby, the trajectory of Voyager 2 could have been altered to explore Titan, forgoing any visit to Uranus and Neptune.[16] Voyager 1 was not launched on a trajectory that would have allowed it to continue to Uranus and Neptune, but could have continued from Saturn to Pluto without exploring Titan.[17]

During the 1990s, Voyager 1 overtook the slower deep-space probes Pioneer 10 and Pioneer 11 to become the most distant human-made object from Earth, a record that it will keep for the foreseeable future. The New Horizons probe, which had a higher launch velocity than Voyager 1, is traveling more slowly due to the extra speed Voyager 1 gained from its flybys of Jupiter and Saturn. Voyager 1 and Pioneer 10 are the most widely separated human made objects anywhere, since they are traveling in roughly opposite directions from the Solar System.

In December 2004, Voyager 1 crossed the termination shock, where the solar wind is slowed to subsonic speed, and entered the heliosheath, where the solar wind is compressed and made turbulent due to interactions with the interstellar medium. On 10 December 2007, Voyager 2 also reached the termination shock, about 1 billion miles closer to the Sun than from where Voyager 1 first crossed it, indicating that the Solar System is asymmetrical.[18]

In 2010 Voyager 1 reported that the outward velocity of the solar wind had dropped to zero, and scientists predicted it was nearing interstellar space.[19] In 2011, data from the Voyagers determined that the heliosheath is not smooth, but filled with giant magnetic bubbles, theorized to form when the magnetic field of the Sun becomes warped at the edge of the Solar System.[20]

On 15 June 2012, scientists at NASA reported that Voyager 1 was very close to entering interstellar space, indicated by a sharp rise in high-energy particles from outside the Solar System.[21][22] In September 2013, NASA announced that Voyager 1 had crossed the heliopause on 25 August 2012, making it the first spacecraft to enter interstellar space.[23][24][25]

In December 2018, NASA announced that Voyager 2 had crossed the heliopause on 5 November 2018, making it the second spacecraft to enter interstellar space.[4]

As of 2017 Voyager 1 and Voyager 2 continue to monitor conditions in the outer expanses of the Solar System.[1] The Voyager spacecraft are expected to be able to operate science instruments through 2020, when limited power will require instruments to be deactivated one by one. Sometime around 2025, there will no longer be sufficient power to operate any science instruments.

In July 2019, a new plan to better manage the two Voyager space probes was proposed.[10]

Spacecraft design

A space probe with squat cylindrical body topped by a large parabolic radio antenna dish pointing left, a three-element radioisotope thermoelectric generator on a boom extending down, and scientific instruments on a boom extending up. A disk is fixed to the body facing front left. A long triaxial boom extends down left and two radio antennas extend down left and down right.
Voyager spacecraft diagram
Interactive 3D model of the spacecraft

The Voyager spacecraft each weigh 773 kilograms (1,704 pounds). Of this total weight, each spacecraft carries 105 kilograms (231 pounds) of scientific instruments.[26] The identical Voyager spacecraft use three-axis-stabilized guidance systems that use gyroscopic and accelerometer inputs to their attitude control computers to point their high-gain antennas towards the Earth and their scientific instruments towards their targets, sometimes with the help of a movable instrument platform for the smaller instruments and the electronic photography system.

The diagram shows the high-gain antenna (HGA) with a 3.7 m (12 ft) diameter dish attached to the hollow decagonal electronics container. There is also a spherical tank that contains the hydrazine monopropellant fuel.

The Voyager Golden Record is attached to one of the bus sides. The angled square panel to the right is the optical calibration target and excess heat radiator. The three radioisotope thermoelectric generators (RTGs) are mounted end-to-end on the lower boom.

The scan platform comprises: the Infrared Interferometer Spectrometer (IRIS) (largest camera at top right); the Ultraviolet Spectrometer (UVS) just above the IRIS; the two Imaging Science Subsystem (ISS) vidicon cameras to the left of the UVS; and the Photopolarimeter System (PPS) under the ISS.

Only five investigation teams are still supported, though data is collected for two additional instruments.[27] The Flight Data Subsystem (FDS) and a single eight-track digital tape recorder (DTR) provide the data handling functions.

The FDS configures each instrument and controls instrument operations. It also collects engineering and science data and formats the data for transmission. The DTR is used to record high-rate Plasma Wave Subsystem (PWS) data. The data are played back every six months.

The Imaging Science Subsystem, made up of a wide angle and a narrow angle camera, is a modified version of the slow scan vidicon camera designs that were used in the earlier Mariner flights. The Imaging Science Subsystem consists of two television-type cameras, each with eight filters in a commandable filter wheel mounted in front of the vidicons. One has a low resolution 200 mm (7.9 in) focal length wide-angle lens with an aperture of f/3 (the wide angle camera), while the other uses a higher resolution 1500 mm narrow-angle f/8.5 lens (the narrow angle camera).

Scientific instruments

List of scientific instruments
Instrument name Abbreviation Description
Imaging Science System
ISS
Utilized a two-camera system (narrow-angle/wide-angle) to provide imagery of Jupiter, Saturn and other objects along the trajectory. More
Filters
Narrow angle camera filters[28]
Name 1872553496 Wavelength Spectrum Sensitivity
Clear
280–640 nm
Voyager - Filters - Clear.png
UV
280–370 nm
Voyager - Filters - UV.png
Violet
350–450 nm
Voyager - Filters - Violet.png
Blue
430–530 nm
Voyager - Filters - Blue.png
'
'
Clear.png
'
Green
530–640 nm
Voyager - Filters - Green.png
'
'
Clear.png
'
Orange
590–640 nm
Voyager - Filters - Orange.png
'
'
Clear.png
'
Wide angle camera filters[29]
Name Wavelength Spectrum Sensitivity
Clear
280–640 nm
Voyager - Filters - Clear.png
'
'
Clear.png
'
Violet
350–450 nm
Voyager - Filters - Violet.png
Blue
430–530 nm
Voyager - Filters - Blue.png
CH4-U
536–546 nm
Voyager - Filters - CH4U.png
Green
530–640 nm
Voyager - Filters - Green.png
Na-D
588–590 nm
Voyager - Filters - NaD.png
Orange
590–640 nm
Voyager - Filters - Orange.png
CH4-JST
614–624 nm
Voyager - Filters - CH4JST.png
Radio Science System
RSS
Utilized the telecommunications system of the Voyager spacecraft to determine the physical properties of planets and satellites (ionospheres, atmospheres, masses, gravity fields, densities) and the amount and size distribution of material in the Saturn rings and the ring dimensions. More
Infrared Interferometer Spectrometer
IRIS
Investigated both global and local energy balance and atmospheric composition. Vertical temperature profiles were also obtained from the planets and satellites, as well as the composition, thermal properties, and size of particles in Saturn's rings. More
Ultraviolet Spectrometer
UVS
Designed to measure atmospheric properties, and to measure radiation. More
Triaxial Fluxgate Magnetometer
MAG
Designed to investigate the magnetic fields of Jupiter and Saturn, the solar-wind interaction with the magnetospheres of these planets, and the interplanetary magnetic field out to the solar wind boundary with the interstellar magnetic field and beyond, if crossed. More
Plasma Spectrometer
PLS
Investigated the macroscopic properties of the plasma ions and measures electrons in the energy range from 5 eV to 1 keV. More
Low Energy Charged Particle Instrument
LECP
Measures the differential in energy fluxes and angular distributions of ions, electrons and the differential in energy ion composition. More
Cosmic Ray System
CRS
Determines the origin and acceleration process, life history, and dynamic contribution of interstellar cosmic rays, the nucleosynthesis of elements in cosmic-ray sources, the behavior of cosmic rays in the interplanetary medium, and the trapped planetary energetic-particle environment. More
Planetary Radio Astronomy Investigation
PRA
Utilized a sweep-frequency radio receiver to study the radio-emission signals from Jupiter and Saturn. More
Photopolarimeter System
PPS
Utilized a 6-inch f/1.4 Dahl-Kirkham-type Cassegrain telescope with an analyzer wheel containing five analyzers of 0,60,120,45 and 135 degrees and filter wheel with eight spectral bands covering 2350 to 7500A to gather information on surface texture and composition of Jupiter, Saturn, Uranus and Neptune and information on atmospheric scattering properties and density for these planets. More
Plasma Wave Subsystem
PWS
Provides continuous, sheath-independent measurements of the electron-density profiles at Jupiter and Saturn as well as basic information on local wave-particle interaction, useful in studying the magnetospheres. (see also Plasma ) More

Computers and data processing

There are three different computer types on the Voyager spacecraft, two of each kind, sometimes used for redundancy. They are proprietary, custom-built computers built from CMOS and TTL medium scale integrated circuits and discrete components. Total number of words among the six computers is about 32K. Voyager 1 and Voyager 2 have identical computer systems.[30][31]

The Computer Command System (CCS), the central controller of the spacecraft, is two 18-bit word, interrupt type processors with 4096 words each of non-volatile plated wire memory. During most of the Voyager mission the two CCS computers on each spacecraft were used non-redundantly to increase the command and processing capability of the spacecraft. The CCS is nearly identical to the system flown on the Viking spacecraft.[32]

The Flight Data System (FDS) is two 16-bit word machines with modular memories and 8198 words each.

The Attitude and Articulation Control System (AACS) is two 18-bit word machines with 4096 words each.

Unlike the other on-board instruments, the operation of the cameras for visible light is not autonomous, but rather it is controlled by an imaging parameter table contained in one of the on-board digital computers, the Flight Data Subsystem (FDS). More recent space probes, since about 1990, usually have completely autonomous cameras.

The computer command subsystem (CCS) controls the cameras. The CCS contains fixed computer programs such as command decoding, fault detection, and correction routines, antenna pointing routines, and spacecraft sequencing routines. This computer is an improved version of the one that was used in the Viking orbiter.[33] The hardware in both custom-built CCS subsystems in the Voyagers is identical. There is only a minor software modification for one of them that has a scientific subsystem that the other lacks.

The Attitude and Articulation Control Subsystem (AACS) controls the spacecraft orientation (its attitude). It keeps the high-gain antenna pointing towards the Earth, controls attitude changes, and points the scan platform. The custom-built AACS systems on both craft are identical.

It has been erroneously reported[34] on the Internet that the Voyager space probes were controlled by a version of the RCA 1802 (RCA CDP1802 "COSMAC" microprocessor), but such claims are not supported by the primary design documents. The CDP1802 microprocessor was used later in the Galileo space probe, which was designed and built years later. The digital control electronics of the Voyagers were not based on a microprocessor integrated circuit chip.

Communications

The uplink communications are executed via S-band microwave communications. The downlink communications are carried out by an X-band microwave transmitter on board the spacecraft, with an S-band transmitter as a back-up. All long-range communications to and from the two Voyagers have been carried out using their 3.7-meter (12 ft) high-gain antennas. The high-gain antenna has a beamwidth of 0.5° for X-band, and 2.3° for S-band.[35]:17 (The low-gain antenna has a 7 dB gain and 60° beamwidth.)[35]:17

Because of the inverse-square law in radio communications, the digital data rates used in the downlinks from the Voyagers have been continually decreasing the farther that they get from the Earth. For example, the data rate used from Jupiter was about 115,000 bits per second. That was halved at the distance of Saturn, and it has gone down continually since then.[35] Some measures were taken on the ground along the way to reduce the effects of the inverse-square law. In between 1982 and 1985, the diameters of the three main parabolic dish antennas of the Deep Space Network were increased from 64 to 70 m (210 to 230 ft)[35]:34 dramatically increasing their areas for gathering weak microwave signals.

Whilst the craft were between Saturn and Uranus the onboard software was upgraded to do a degree of image compression and to use a more efficient Reed-Solomon error-correcting encoding.[35]:33

RTGs for the Voyager program

Then between 1986 and 1989, new techniques were brought into play to combine the signals from multiple antennas on the ground into one, more powerful signal, in a kind of an antenna array.[35]:34 This was done at Goldstone, California, Canberra, and Madrid using the additional dish antennas available there. Also, in Australia, the Parkes Radio Telescope was brought into the array in time for the fly-by of Neptune in 1989. In the United States, the Very Large Array in New Mexico was brought into temporary use along with the antennas of the Deep Space Network at Goldstone.[35]:34 Using this new technology of antenna arrays helped to compensate for the immense radio distance from Neptune to the Earth.

Power

Electrical power is supplied by three MHW-RTG radioisotope thermoelectric generators (RTGs). They are powered by plutonium-238 (distinct from the Pu-239 isotope used in nuclear weapons) and provided approximately 470 W at 30 volts DC when the spacecraft was launched. Plutonium-238 decays with a half-life of 87.74 years,[36] so RTGs using Pu-238 will lose a factor of 1−0.5(1/87.74) = 0.79% of their power output per year.

In 2011, 34 years after launch, such an RTG would inherently produce 470 W × 2−(34/87.74) ≈ 359 W, about 76% of its initial power. Additionally, the thermocouples that convert heat into electricity also degrade, reducing available power below this calculated level.

By 7 October 2011 the power generated by Voyager 1 and Voyager 2 had dropped to 267.9 W and 269.2 W respectively, about 57% of the power at launch. The level of power output was better than pre-launch predictions based on a conservative thermocouple degradation model. As the electrical power decreases, spacecraft loads must be turned off, eliminating some capabilities. There may be insufficient power for communications by 2032.[37]

Voyager Interstellar Mission

Voyager 1 crossed the heliopause, or the edge of the heliosphere, in August 2012.
Voyager 2 crossed the heliosheath in November 2018.[4][38]

The Voyager primary mission was completed in 1989, with the close flyby of Neptune by Voyager 2. The Voyager Interstellar Mission (VIM) is a mission extension, which began when the two spacecraft had already been in flight for over 12 years.[39] The Heliophysics Division of the NASA Science Mission Directorate conducted a Heliophysics Senior Review in 2008. The panel found that the VIM "is a mission that is absolutely imperative to continue" and that VIM "funding near the optimal level and increased DSN (Deep Space Network) support is warranted."[40]

The main objective of the VIM is to extend the exploration of the Solar System beyond the outer planets to the outer limit and if possible even beyond. The Voyagers continue to search for the heliopause boundary which is the outer limit of the Sun's magnetic field. Passing through the heliopause boundary will allow the spacecraft to make measurements of the interstellar fields, particles and waves unaffected by the solar wind.

The entire Voyager 2 scan platform, including all of the platform instruments, was switched off in 1998. All platform instruments on Voyager 1, except for the ultraviolet spectrometer (UVS)[41] have also been switched off.

The Voyager 1 scan platform was scheduled to go off-line in late 2000 but has been left on to investigate UV emission from the upwind direction. UVS data are still captured but scans are no longer possible.[42]

Gyro operations ended in 2016 for Voyager 2 and in 2017 for Voyager 1. Gyro operations are used to rotate the probe 360 degrees six times per year to measure the magnetic field of the spacecraft, which is then subtracted from the magnetometer science data.

The two spacecraft continue to operate, with some loss in subsystem redundancy but retain the capability to return scientific data from a full complement of Voyager Interstellar Mission (VIM) science instruments.

Both spacecraft also have adequate electrical power and attitude control propellant to continue operating until around 2025, after which there may not be electrical power to support science instrument operation; science data return and spacecraft operations will cease.[43]

Mission details

This diagram about the heliosphere was released on 28 June 2013 and incorporates results from the Voyager spacecraft.[44]

By the start of VIM, Voyager 1 was at a distance of 40 AU from the Earth while Voyager 2 was at 31 AU.[45] VIM is in three phases: termination shock, heliosheath exploration, interstellar exploration phase. The spacecraft began VIM in an environment controlled by the Sun's magnetic field with the plasma particles being dominated by those contained in the expanding supersonic solar wind. This is the characteristic environment of the termination shock phase. At some distance from the Sun, the supersonic solar wind will be held back from further expansion by the interstellar wind. The first feature encountered by a spacecraft as a result of this interstellar wind–solar wind interaction was the termination shock where the solar wind slows to subsonic speed and large changes in plasma flow direction and magnetic field orientation occur.

Voyager 1 completed the phase of termination shock in December 2004 at a distance of 94 AU while Voyager 2 completed it in August 2007 at a distance of 84 AU. After entering into the heliosheath the spacecraft are in an area that is dominated by the Sun's magnetic field and solar wind particles. After passing through the heliosheath the two Voyagers will begin the phase of interstellar exploration.

The outer boundary of the heliosheath is called the heliopause, which is where the spacecraft are headed now. This is the region where the Sun's influence begins to decrease and interstellar space can be detected. Voyager 1 is escaping the Solar System at the speed of 3.6 AU per year 35° north of the ecliptic in the general direction of the solar apex in Hercules, while Voyager 2's speed is about 3.3 AU per year, heading 48° south of the ecliptic. The Voyager spacecraft will eventually go on to the stars. In about 40,000 years, Voyager 1 will be within 1.6 light years (ly) of AC+79 3888, also known as Gliese 445, which is approaching the Sun. In 40,000 years Voyager 2 will be within 1.7 ly of Ross 248 (another star which is approaching the Sun) and in 296,000 years it will pass within 4.6 ly of Sirius which is the brightest star in the night sky.[2]

Telemetry

The telemetry comes to the telemetry modulation unit (TMU) separately as a "low-rate" 40-bit-per-second (bit/s) channel and a "high-rate" channel.

Low rate telemetry is routed through the TMU such that it can only be downlinked as uncoded bits (in other words there is no error correction). At high rate, one of a set of rates between 10 bit/s and 115.2 kbit/s is downlinked as coded symbols.

The TMU encodes the high rate data stream with a convolutional code having constraint length of 7 with a symbol rate equal to twice the bit rate (k=7, r=1/2)

Voyager telemetry operates at these transmission rates:

 • 7200, 1400 bit/s tape recorder playbacks
 • 600 bit/s real-time fields, particles, and waves; full UVS; engineering
 • 160 bit/s real-time fields, particles, and waves; UVS subset; engineering
 • 40 bit/s real-time engineering data, no science data.

Note: At 160 and 600 bit/s different data types are interleaved.

The Voyager craft have three different telemetry formats:

High rate

 • CR-5T (ISA 35395) Science,[46] note that this can contain some engineering data.
 • FD-12 higher accuracy (and time resolution) Engineering data, note that some science data may also be encoded.

Low rate

 • EL-40 Engineering,[47] note that this format can contain some science data, but not all systems represented.
  This is an abbreviated format, with data truncation for some subsystems.

It is understood that there is substantial overlap of EL-40 and CR-5T (ISA 35395) telemetry, but the simpler EL-40 data does not have the resolution of the CR-5T telemetry. At least when it comes to representing available electricity to subsystems, EL-40 only transmits in integer increments—so similar behaviors are expected elsewhere.

Memory dumps are available in both engineering formats. These routine diagnostic procedures have detected and corrected intermittent memory bit flip problems, as well as detecting the permanent bit flip problem that caused a two-week data loss event mid-2010.

Voyager Golden Record

The cover of the golden record

Both spacecraft carry a 12-inch (30 cm) golden phonograph record that contains pictures and sounds of Earth, symbolic directions on the cover for playing the record, and data detailing the location of Earth.[1][22] The record is intended as a combination time capsule and an interstellar message to any civilization, alien or far-future human, that may recover either of the Voyagers. The contents of this record were selected by a committee that included Timothy Ferris[22] and was chaired by Carl Sagan.

Pale Blue Dot

Seen from 6 billion kilometers (3.7 billion miles), Earth appears as a "pale blue dot" (the blueish-white speck approximately halfway down the brown band to the right).

The Voyager program's discoveries during the primary phase of its mission, including new close-up color photos of the major planets, were regularly documented by print and electronic media outlets. Among the best-known of these is an image of the Earth as a Pale Blue Dot, taken in 1990 by Voyager 1, and popularized by Carl Sagan,

Consider again that dot. That's here. That's home. That's us....The Earth is a very small stage in a vast cosmic arena.... To my mind, there is perhaps no better demonstration of the folly of human conceits than this distant image of our tiny world. To me, it underscores our responsibility to deal more kindly and compassionately with one another and to preserve and cherish that pale blue dot, the only home we've ever known.

See also

References

 1. ^ a b c Krauss, Lawrence M. (5 September 2017). "Pondering Voyagers' Interstellar Journeys, and Our Own". The New York Times. Retrieved 5 September 2017.
 2. ^ a b Jpl.Nasa.Gov. "Voyager Enters Interstellar Space - NASA Jet Propulsion Laboratory". Jpl.nasa.gov. Retrieved 14 September 2013.
 3. ^ "Voyager Mission Operations Status Report # 2013-05-31, Week Ending May 31, 2013". JPL. Retrieved 19 August 2013.
 4. ^ a b c Brown, Dwayne; Fox, Karen; Cofield, Calia; Potter, Sean (10 December 2018). "Release 18-115 - NASA's Voyager 2 Probe Enters Interstellar Space". NASA. Retrieved 10 December 2018.
 5. ^ University of Iowa (4 November 2019). "Voyager 2 reaches interstellar space - Iowa-led instrument detects plasma density jump, confirming spacecraft has entered the realm of the stars". EurekAlert!. Retrieved 4 November 2019.
 6. ^ Chang, Kenneth (4 November 2019). "Voyager 2's Discoveries From Interstellar Space - In its journey beyond the boundary of the solar wind's bubble, the probe observed some notable differences from its twin, Voyager 1". The New York Times. Retrieved 5 November 2019.
 7. ^ Gladstone, G. Randall; et al. (7 August 2018). "The Lyman‐α Sky Background as Observed by New Horizons". Geophysical Research Letters. arXiv:1808.00400. doi:10.1029/2018GL078808. Retrieved 10 August 2018.
 8. ^ Letzter, Rafi (9 August 2018). "NASA Spotted a Vast, Glowing 'Hydrogen Wall' at the Edge of Our Solar System". Live Science. Retrieved 10 August 2018.
 9. ^ Voyager Fact Sheet
 10. ^ a b Cofield, Calla (8 July 2019). "A New Plan for Keeping NASA's Oldest Explorers Going". NASA. Retrieved 12 July 2019.
 11. ^ Dave Doody (15 September 2004). "Basics of Space Flight Section I. The Environment of Space". .jpl.nasa.gov.
 12. ^ Chapter 11 "Voyager: The Grand Tour of Big Science" (sec. 268.), by Andrew,J. Butrica, found in From Engineering Science To Big Science ISBN 978-0-16-049640-0 edited by Pamela E. Mack, NASA, 1998
 13. ^ "Planetary Voyage". USA.gov. 30 October 2013. Archived from the original on 27 November 2013.
 14. ^ David W. Swift (1 January 1997). Voyager Tales: Personal Views of the Grand Tour. AIAA. p. 69. ISBN 978-1-56347-252-7.
 15. ^ "Voyager FAQ". Jet Propulsion Laboratory. Archived from the original on 21 July 2011. Retrieved 1 January 2015.
 16. ^ Jim Bell (24 February 2015). The Interstellar Age: Inside the Forty-Year Voyager Mission. Penguin Publishing Group. p. 94. ISBN 978-0-698-18615-6.
 17. ^ "What If Voyager Had Explored Pluto?". Retrieved 4 September 2015.
 18. ^ Voyager 2 Proves Solar System Is Squashed NASA.gov #2007-12-10
 19. ^ Brown, Dwayne; Cook, Jia-Rui; Buckley, M. (14 December 2010). "Nearing Interstellar Space, NASA Probe Sees Solar Wind Decline". Applied Physics Lab, Johns Hopkins University. Archived from the original on 15 December 2010.
 20. ^ Smith, Catharine (10 June 2011). "WATCH: NASA Discovers 'Bubbles' At Solar System's Edge". Huffington Post.
 21. ^ Amos, Jonathan (15 June 2012). "Particles point way for Nasa's Voyager". BBC News. Retrieved 15 June 2012.
 22. ^ a b c Ferris, Timothy (May 2012). "Timothy Ferris on Voyagers' Never-Ending Journey". Smithsonian Magazine. Retrieved 15 June 2012.
 23. ^ Cook, Jia-Rui C.; Agle, D. C.; Brown, Dwayne (12 September 2013). "NASA Spacecraft Embarks on Historic Journey into Interstellar Space". NASA. Retrieved 12 September 2013.
 24. ^ "Voyager 1 has entered a new region of space, sudden changes in cosmic rays indicate". Archived from the original on 22 March 2013. Retrieved 20 March 2013.
 25. ^ "Report: NASA Voyager Status Update on Voyager 1 Location". NASA. Retrieved 20 March 2013.
 26. ^ Haynes, Robert. "How We Get Pictures from Space, Revised Edition". NASA facts. NTRS.
 27. ^ Voyager - Spacecraft Nasa website
 28. ^ NASA/JPL (26 August 2003). "Voyager 1 Narrow Angle Camera Description". NASA / PDS.
 29. ^ NASA/JPL (26 August 2003). "Voyager 1 Wide Angle Camera Description". NASA / PDS.
 30. ^ "Voyager Frequently Asked Questions". Archived from the original on 21 July 2011.
 31. ^ "Voyager 1 Instrument Host Information". seti.org. Retrieved 10 August 2019.
 32. ^ "Computers in Spaceflight: The NASA Experience - Ch 6 - Distributed Computing on Board Voyager and Galileo - Voyager - The flying computer center".
 33. ^ Tomayko, James (April 1987). "Computers in Spaceflight: The NASA Experience". NASA. Retrieved 6 February 2010.
 34. ^ Johnson, Herb (November 2014). "COSMAC 1802 History in Space". author. Retrieved 27 July 2015.
 35. ^ a b c d e f g Ludwig, Roger; Taylor, Jim (March 2002). "Voyager Telecommunications" (PDF). NASA. Retrieved 26 March 2016.
 36. ^ The Actinide Research Quarterly: Summer 1997
 37. ^ Segal, Michael (1 September 2017). "Beyond Voyager". Nautilus. Retrieved 2 September 2017.
 38. ^ Cofield, Calia; Cook, Jia-Rui; Fox, Karen (5 October 2018). "NASA Voyager 2 Could Be Nearing Interstellar Space". NASA. Retrieved 6 October 2018.
 39. ^ "Interstellar Mission". NASA.
 40. ^ "Senior Review 2008 of the Mission Operations and Data Analysis Program for the Heliophysics Operating Missions" (PDF). NASA. p. 7. Archived from the original (PDF) on 26 June 2008. Retrieved 30 May 2008.
 41. ^ "Ultraviolet Spectrometer". Voyager: The Interstellar Mission. NASA JPL. Retrieved 11 June 2006.
 42. ^ E. C. Stone; J. D. Richardson; E. B. Massey. "The Voyager Interstellar Mission Proposal to Senior Review 2010 of the Mission Operations and Data Analysis Program for the Heliophysics Operating Missions" (PDF). NASA. p. 24. Archived from the original (PDF) on 23 December 2016. Retrieved 20 November 2016.
 43. ^ "Voyager – Spacecraft Lifetime NASA website". Retrieved 13 September 2011.
 44. ^ NASA - Transitional Regions at the Heliosphere's Outer Limits Archived 8 July 2013 at the Wayback Machine
 45. ^ JPL.NASA.GOV. "Voyager - The Interstellar Mission". voyager.jpl.nasa.gov. Retrieved 27 May 2016.
 46. ^ http://voyager.jpl.nasa.gov/mission/weekly-reports/2010-05-07.html
 47. ^ http://voyager.jpl.nasa.gov/mission/weekly-reports/2010-05-14.html

External links

NASA sites

NASA instrument information pages:

Non-NASA sites