ونکایا نایدو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ونکایا نایدو
Venkaiah Naidu official portrait.jpg
معاون رئیس‌جمهور هند
رئیس‌جمهوررام نات کوویند
پس ازمحمد حمید انصاری
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات
نخست‌وزیرنارندرا مودی
پس ازآرون جیتلی
پیش ازسمریتی ایرانی
وزیر توسعه شهرسازی
نخست‌وزیرنارندرا مودی
پس ازکمال نات
پیش ازنارندرا سینگ تومار
اطلاعات شخصی
زاده
مپاواراپو ونکایا نایدو

۱ ژوئیهٔ ۱۹۴۹ ‏(۷۲ سال)
بخش نیلور، ایالت مدرس، (آندرا پرادش امروزی)
حزب سیاسیحزب بهاراتیا جاناتا
دیگر عضویت‌های سیاسیاتحاد ملی دموکراتیک هند
همسر(ان)ام اوشا
فرزندان۲
نایدو در مراسم سوگند ریاست جمهوری

مپاواراپو ونکایا نایدو متولد اول ژوئیه ۱۹۴۹ یک سیاستمدار هندی و معاون رئیس‌جمهور فعلی هندوستان است که از ۱۱ اگوست ۲۰۱۷ در این مقام اداری فعالیت داشته‌است. او پیش از این، وزیر مسکن و شهرسازی، توسعه شهری و اطلاعات و ارتباطات در کابینه مودی یکی از رهبران برجسته حزب بهاراتیا جاناتا بوده‌است. او همچنین از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۴ ریاست جمهوری ملی را به عهده داشت.[۱] همچنین در گذشته او وزیر کابینه اتحادیه برای توسعه روستایی در دولت آتال بیهاری واجپایی بود.[۲] نایدو به عنوان معاون رئیس‌جمهور هند در ۱۱ اگوست ۲۰۱۷ سوگند یاد کرد.

فعالیت‌های سیاسی[ویرایش]

نایدو هم به عنوان یک رهبر دانشجویی و هم شخصیت سیاسی همواره به عنوان سخنرانی درخشان که به شدت از کشاورزان و توسعه مناطق عقب مانده دفاع می‌کرد اهمیت و شهرت فراوانی یافت. مهارتهای سخنوری و فعالیت مستمر سیاسی وی باعث پیروزی سیاسی او شد و در سالهای ۱۹۷۸ و ۱۹۸۳ دو بار در انتخابات مجلس قانون گذاری آندرا پرادش به عنوان نماینده انتخاب شد. او در سال ۱۹۷۸ و ۱۹۸۳ به یکی از محبوب‌ترین رهبران در آندرا تبدیل شد.

پس از خدمت در پست‌های مختلف سازمانی در سطح ایالتی و ملی، او در سال ۱۹۹۸ به عنوان عضو راجیه سبها از کارناتاکا انتخاب گردید.[۳][۴][۵] همچنین در سالهای ۲۰۰۴ و ۲۰۱۰ بار دیگر از کارناتاکا انتخاب شد. او به عنوان سخنگوی حزب در سالهای ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۰ خدمت کرده و این کار را با خردورزی و شایستگی‌های شگفت‌انگیز انجام می‌داد. بر خلاف اکثر سیاستمداران جنوب هند، نایدو تلاش کرد هندیان را تشویق کند که یک تظاهرات عمومی در شمال هند را پشتیبانی نمایند.

نایدو همچنین در یک سازمان خدمات اجتماعی که توسط خود او در بخش نیلور تأسیس شده فعال است. این سازمان یک مدرسه برای کودکان فقیر، یتیم و کودکانی با نیازهای ویژه را اداره می‌کند و برنامه‌های آموزشی خودکفا برای شهروندان به ویژه برای زنان و جوانان فراهم می‌کند. او در تاریخ ۲۹ می ۲۰۱۶ از راجستان نامزد و انتخاب گردید.

در ۵ ژوئیه ۲۰۱۶ او که همزمان به عنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و مسئول پخش درآمد فعالیت می‌کرد از هر دو این سمت‌ها کناره‌گیری کرد تا در انتخابات معاون رئیس‌جمهور شرکت کند که در این انتخابات با ۵۱۶ رای در برابر رقیب با ۲۴۴ رای معاونت ریاست جمهوری را بدست آورد.[۶]

منابع[ویرایش]

  1. "BJP PRESIDENTS". BJP. Archived from the original on 18 May 2014. Retrieved 22 May 2014.
  2. "Venkaiah Naidu, BJP's south Indian face gets second stint in government". Indian Express. 25 June 2014. Archived from the original on 3 July 2014. Retrieved 25 June 2014.
  3. "Venkaiah Naidu files papers for Rajya Sabha". Rediff.com. Archived from the original on 18 May 2014. Retrieved 22 May 2014.
  4. "Venkaiah Naidu among 10 elected to Rajya Sabha". The Hindu. Archived from the original on 4 March 2006. Retrieved 22 May 2014.
  5. "Rajya Sabha elections: Mallya, Venkaiah, Paswan, Rudy win". NDTV. Archived from the original on 18 May 2014. Retrieved 22 May 2014.
  6. "Archived copy". Archived from the original on 5 August 2017. Retrieved 5 August 2017.