ونلافاکسین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فارسیEnglish
Venlafaxine
سامانه‌شناسی نام (آیوپاک)
(RS)-1-[2-dimethylamino-1-(4-methoxyphenyl)-ethyl]cyclohexanol
داده‌های بالینی
رده بارداری C
تجویز Oral
داده‌های فارماکوکینتیکی
فراهمی زیستی 10-45%[۱]
پیوند پروتئینی 27%
متابولیسم کبد
نیمه‌عمر 4.9 ± 2.4 h (parent compound);[۱] 10.3 ± 4.3 h (active metabolite)[۱]
دفع Renal
شناسه
شماره سی‌ای‌اس 93413-69-5 YesY
کد ATC N06AX16
پاب‌کم CID 5656
بانک‌دارو DB00285
کم‌اسپایدر 5454 YesY
UNII GRZ5RCB1QG YesY
ChEBI CHEBI:9943 YesY
ChEMBL CHEMBL637 YesY
داده‌های شیمی
فرمول C17H27NO2 
وزن مولکولی 277.402 g/mol
SMILES eMolecules & PubChem
 YesY(what is this?)  (verify)

ونلافاکسین (Venlafaxine) (نام تجاری: افکسور) یک داروی ضدافسردگی از گروه مهارکننده‌های بازجذب سروتونین و نوراپینفرین است. این دارو نخست در سال ِ ۱۹۹۳ ارائه شد و برای درمان ِاختلال افسردگی اساسی، اختلال اضطراب ِ فراگیر و ِ سایر ِ اختلالات اضطرابی همراه با افسردگی تجویز می‌شود.

+داروی مشابه (نورتریپتیلین , تریاویل )

کارکرد داروشناختی[ویرایش]

ونلافاکسین به‌خوبی از لوله گوارش جذب می‌شود و در عرض ۲.۵ ساعت به بیشترین غلظت پلاسمائی می‌رسد. نیمه عمر آن حدود ۳.۵ ساعت است و تنها متابولیت فعال آن، اُ - دسمتیل ونلافاکسین، نیمه عمر ۹ ساعت دارد. بنابراین ونلافاکسین باید ۲ تا ۳ بار در روز مصرف شود.

ونلافاکسین مهارکننده غیرانتخابی بازجذب سه آمین بیوژن سروتونین، نوراپی‌نفرین و به مقدار کمتری دوپامین می‌باشد. ونلافاکسین بر روی گیرنده‌های موسکارینی، نیکوتینی، هیستامینرژیک، اپیوئید (شبه‌افیونی) یا آدرنرژیک اثری ندارد و به‌عنوان MAOI نیز فعالیت ندارد.

کارآئی درمانی[ویرایش]

ونلافاکسین برای درمان اختلال افسردگی ماژور و اختلال اضطراب فراگیر تأیید شده است. بسیاری از افراد شدیداً افسرده با دوز ۲۰۰ میلی‌گرم در روز و در عرض ۲ هفته به ونلافاکسین پاسخ می‌دهند، که این دوره زمانی تا حدودی کوتاه‌تر از ۲ تا ۴ هفته است که معمولاً برای شروع اثر SSRIها (سرترالین- فلوکستین -فلوکسامین)لازم می‌باشد. بنابراین دوزهای بالای ونلافاکسین برای درمان افراد مبتلا به بیماری شدیدی که نیاز به پاسخ سریع دارند ترجیح داده می‌شود. البته به‌نظر می‌رسد که سمپاتومیمتیک‌ها (مقلدهای سمپاتیک) مانند امفتامین‌ها، و شوک الکتریکی سریع‌ترین شروع اثر ضدافسردگی را داشته باشند که معمولاً در عرض یک هفته آشکار می‌شود. ونلافاکسین در مقایسه مستقیم با فلوکستین برای درمان افراد شدیداً افسرده دارای خصوصیات مالیخولیائی مؤثر می‌باشد. مقایسه مستقیم ونلافاکسین و سرترالین که مؤثرترین SSRI برای درمان افسردگی شدید دارای خصوصیات مالیخولیائی می‌باشد، هنوز گزارش نشده است.

رهنمودهای بالینی[ویرایش]

اول از همه پشنهاد مشود این قرص در شب مصرف شود برای به حداقل رساندن عوارض جانبی، به‌خصوصی تهوع، ونلافاکسین دارای قرص‌های زودرهش ۲۵، ۵/۳۷، ۵۰، ۷۵ و ۱۰۰ میلی‌گرمی و کپسول‌های طولانی‌رهش ۵/۳۷، ۷۵ و ۱۵۰ میلی‌گرمی می‌باشد. کپسول های طولانی رهش به‌صورت تک‌دوز قبل از خواب تا حداکثر ۲۲۵ میلی‌گرم در روز تجویز می‌گردند. قرص‌ها و کپسول‌های طولانی‌رهش به یک اندازه قدرت دارند و درمان افرادی را که یکی را دریافت می‌کنند می‌توان به دوز معادلی از دیگری تغییر داد.

دوز معمول شروع در افراد افسرده ۷۵ میلی‌گرم در روز است که به شکل قرص‌هائی در ۲ تا ۳ دوز منقسم در روز یا به شکل کپسول‌های طولانی‌رهش در یک دوز قبل از خواب داده می‌شود. در برخی از افراد لازم است برای به حداقل رساندن عوارض جانبی، به‌خصوص تهوع، قبل از خواب داده می‌شود. در برخی از افراد لازم است برای به حداقل رساندن عوارض جانبی، به‌خصوصی تهوع، قبل از بالا بردن دوز تا ۷۵ میلی‌گرم در روز، دوز شروع به مدت ۴ تا ۷ روز، ۵/۳۷ میلی‌گرم در روز باشد. در افراد مبتلا به افسردگی می‌توان دوز را تا ۱۵۰ میلی‌گرم در روز بالا برد و آن را به شکل قرص‌هائی در ۲ یا ۳ دوز منقسم یا به شکل کپسول‌های طولانی رهش یک بار در شب تجویز کرد، البته تنها پس از یک دوره کافی از ارزیابی بالینی با دوز کمتر (معمولاً ۲ تا ۳ هفته)، دوز را می‌توان هر ۴ روز یا بیشتر به اندازه ۷۵ میلی‌گرم در روز بالا برد. افراد مبتلا به افسردگی متوسط احتمالاً به دوزهائی بیشتر از ۲۲۵ میلی‌گرم در روز نیاز نخواهند داشت، در حالی‌که افراد شدیداً افسرده ممکن است برای رسیدن به پاسخی مناسب به دوزهای ۳۰۰ تا ۳۷۵ میلی‌گرم در روز نیاز داشته باشند.

تجویز دوز ۲۰۰ میلی‌گرم در روز از آغاز ممکن است باعث پاسخ ضدافسردگی سریع در عرض ۱ تا ۲ هفته شود. بیشترین دوز ونلافاکسین ۳۷۵ میلی‌گرم در روز است. در افرادی که به کاهش شدید عملکرد کبدی یا کلیوی مبتلا هستند، دوز ونلافاکسین را باید نصف کرد. در صورت نیاز به قطع دارو، دوز ونلافاکسین را باید به‌تدریج در عرض ۲ تا ۴ هفته کاهش داد.

احتیاط‌ها و عوارض جانبی[ویرایش]

ونلافاکسین عموماً به‌خوبی تحمل می‌شود. موارد زیر شایع‌ترین عوارض جانبی هستند که در مطالعات شاهددار به شکل قابل‌ملاحظه‌ای در ونلافاکسین شایع‌تر از دارونما دیده شده است: تهوع (۳۷% تمام افراد درمان‌شده)، خواب‌آلودگی (۲۳%)، خشکی دهان (۲۲%)، گیجی (۱۹%)، عصبی شدن (۱۳%)، یبوست (۱۵%)، آستنی (۱۲%)، اضطراب (۶%)، بی‌اشتهائی (۱۱%)، تاری دید (۶%)، انزال یا ارگاسم غیرطبیعی (۱۲%) و ناتوانی جنسی (۶%). با استفاده از کپسول‌های طولانی‌رهش بروز تهوع تا حدودی کاهش می‌یابد. عوارض جانبی جنسی ونلافاکسین را می‌توان همانند عوارض جانبی جنسی SSRIها درمان کرد. به‌علت متابولیسم سریع و فقدان نسبی اتصال به پروتئین، قطع ناگهانی ونلافاکسین ممکن است باعث به‌وجود آمدن سندرم قطع شود که شامل تهوع، خواب‌آلودگی، و بی‌خوابی می‌باشد. بنابراین دوز ونلافاکسین باید به‌تدریج در عرض ۲ تا ۴ هفته کاهش داده شود.

نگران‌کننده‌ترین عارضه جانبی مربوط به ونلافاکسین، افزایش فشار خون در برخی افراد است، به‌خصوص در آنهائی که با بیش از ۳۰۰ میلی‌گرم در روز درمان می‌شوند. در کارآزمائی‌های بالینی در افرادی که ۳۷۵ میلی‌گرم ونلافاکسین در روز دریافت می‌کردند. افزایش متوسطی به اندازه ۲/۷ میلی‌متر جیوه در فشار خون دیاستولی مشاهده شد؛ در مقابل هیچ تغییر قابل‌توجهی در افرادی که ۷۵ تا ۲۲۵ میلی‌گرم در روز دریافت می‌کردند و کاهش متوسطی به اندازه ۲/۲ میلی‌متر جیوه در افرادی که دارونما (پلاسیبو)می‌گرفتند مشاهده گردید. در یک مطالعه افزایش پایدار فشار خون به سطوحی بالاتر از ۹۰/۱۴۰ در ۲% افرادی که دارونما می‌گرفتند، ۳% افرادی که کمتر از ۱۰۰ میلی‌گرم ونلافاکسین در روز می‌گرفتند، ۵% افرادی که ۱۰۱ تا ۲۰۰ میلی‌گرم در روز دریافت می‌کردند. ۷% افرادی که ۲۰۱ تا ۳۰۰ میلی‌گرم در روز دریافت می‌کردند و ۱۳% افرادی که بیش از ۳۰۰ میلی‌گرم در روز می‌گرفتند، مشاهده شد. بنابراین در افرادی که قبلاً فشار خون داشته‌اند باید از این دارو با احتیاط و تنها در دوزهای کمتر استفاده کرد.

در حال حاضر اطلاعاتی در مورد استفاده از ونلافاکسین توسط زنان حامله و شیرده در دسترس نمی‌باشد. البته پزشکان باید تا زمان کسب تجربیات بالینی بیشتر از تجویز تمام داروهائی که به تازگی معرفی شده‌اند برای زنان حامله و شیرده خودداری کنند.

تداخل‌های داروئی[ویرایش]

به‌نظر می‌رسد که سایمتیدین متابولیسم کبدی گذر اول ونلافاکسین را مهار می‌کند و غلظت داروی متابولیزه نشده را بالا می‌برد. البته چون متابولیت، عمدتاً مسئول اثر درمانی می‌باشد، این تعامل تنها در افرادی که از قبل هیپرتانسیون یا بیماری کبدی دارند اهمیت دارد که در آنها نباید از این ترکیب استفاده کرد. ونلافاکسین ممکن است در صورت تجویز همزمان، غلظت پلاسمائی هالوپریدول را بالا ببرد. همانند تمام داروهای ضدافسردگی نباید در عرض ۱۴ روز پس از استفاده از MAOIها، از ونلافاکسین استفاده کرد. و این مسئله ممکن است اثر آرام‌بخشی - رخوت‌زائی سایر داروهائی را که بر روی سیستم اعصاب مرکزی عمل می‌کنند تقویت کند.

منابع[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ Laurence L Brunton, ed. (2006). Goodman & Gilman's The Pharmacological Basis of Therapeutics (11th ed.). New York: McGraw-Hill Medical Publishing Division. ISBN 0-07-142280-3. 

«ونلافاکسین». 

ویکی‌پدیا انگلیسی:

Venlafaxine
Venlafaxine structure.svg
Venlafaxine-3D-balls.png
Clinical data
Trade names Effexor, many generics[1]
AHFS/Drugs.com Monograph
License data
Pregnancy
category
 • AU: B2
 • US: C (Risk not ruled out)
Routes of
administration
by mouth
ATC code
Legal status
Legal status
Pharmacokinetic data
Bioavailability 42±15%[2]
Protein binding 27±2% (parent compound), 30±12% (active metabolite, desvenlafaxine)[3]
Metabolism Hepatic (~50% of the parent compound is metabolised on first pass through the liver)[2][3]
Biological half-life 5±2 h (parent compound for immediate release preparations), 15±6 h (parent compound for extended release preparations), 11±2 h (active metabolite)[2][3]
Excretion Renal (87%; 5% as unchanged drug; 29% as desvenlafaxine and 53% as other metabolites)[2][3]
Identifiers
CAS Number
PubChem CID
DrugBank
ChemSpider
UNII
ChEBI
ChEMBL
ECHA InfoCard 100.122.418 Edit this at Wikidata
Chemical and physical data
Formula C17H27NO2
Molar mass 277.402 g/mol
3D model (JSmol)
Chirality Racemic mixture
  (verify)

Venlafaxine, sold under the brand name Effexor among others, is an antidepressant of the selective serotonin-norepinephrine reuptake inhibitor (SNRI) class.[4][5][6] This means it increases the concentrations of the neurotransmitters serotonin and norepinephrine in the body and the brain. First introduced by Wyeth in 1993, now marketed by Pfizer, it is licensed for the treatment of major depressive disorder (MDD), generalized anxiety disorder (GAD), panic disorder and social phobia.[7][8]

A comparative meta-analysis of 12 major antidepressants found that venlafaxine, mirtazapine, escitalopram, and sertraline were significantly more efficacious than duloxetine, fluoxetine, fluvoxamine, paroxetine, and reboxetine.[9]

The rate of life-threatening or lethal outcomes for suicidal overdoses of venlafaxine is lower than for the TCAs, MAOIs, and bupropion but higher than almost all of the SSRIs, and equal to citalopram.[10] It is metabolised in the body into another antidepressant drug called desvenlafaxine (O-desmethylvenlafaxine) which is also sold as an antidepressant, under the brand name Pristiq.[11]

In 2007, venlafaxine was the sixth most commonly prescribed antidepressant on the U.S. retail market, with 17.2 million prescriptions.[12]

Medical uses

Venlafaxine is used primarily for the treatment of depression, general anxiety disorder, social phobia, panic disorder, and vasomotor symptoms.[13] At low doses (<150 mg/day), it acts only on serotonergic transmission. At moderate doses (>150 mg/day), it acts on serotonergic and noradrenergic systems, whereas at high doses (>300 mg/day), it also affects dopaminergic neurotransmission.[14]

Some doctors may prescribe venlafaxine off label for the treatment of diabetic neuropathy (in a similar manner to duloxetine) and migraine prophylaxis (in some people, however, venlafaxine can exacerbate or cause migraines). Studies have shown venlafaxine's effectiveness for these conditions,[15] although agents that are marketed for this purpose (like pregabalin or duloxetine) are likely preferred. It has also been found to reduce the severity of 'hot flashes' in menopausal women and men on hormonal therapy for the treatment of prostate cancer.[16][17]

Due to its action on both the serotoninergic and adrenergic systems, venlafaxine is also used as a treatment to reduce episodes of cataplexy, a form of muscle weakness, in patients with the sleep disorder narcolepsy.[18] Some open-label and three double-blind studies have suggested the efficacy of venlafaxine in the treatment of attention deficit-hyperactivity disorder (ADHD).[19] Clinical trials have found possible efficacy in those with post-traumatic stress disorder (PTSD).[20]

Depression

Multiple double blind studies show venlafaxine's effectiveness in treating depression. Venlafaxine has similar efficacy to the tricyclic antidepressants amitriptyline (Elavil) and imipramine, and is better tolerated than amitriptyline. Its efficacy is similar to or better than sertraline (Zoloft) and fluoxetine (Prozac), depending on the criteria and rating scales used. Higher doses of venlafaxine are more effective, and more patients achieved remission or were "very much improved". The efficacy was similar if the number of patients who achieved "response" or were "improved" was considered. A meta-analysis comparing venlafaxine and combined groups of SSRI or tricyclic antidepressants showed venlafaxine's superiority.[21][needs update] Judged by the same criteria, venlafaxine was similar in efficacy to the atypical antidepressant bupropion (Wellbutrin); however, the remission rate was significantly lower for venlafaxine.[22] In a double-blind study, patients who did not respond to an SSRI were switched to venlafaxine or citalopram. Similar improvement was observed in both groups.[23]

Adverse effects

See also List of adverse effects of venlafaxine

Suicide

The US Food and Drug Administration body (FDA) requires all antidepressants, including venlafaxine, to carry a black box warning with a generic warning about a possible suicide risk.

A 2014 meta analysis of 21 clinical trials of venlafaxine for the treatment of depression in adults found that compared to placebo, venlafaxine reduced the risk of suicidal thoughts and behavior.[24]

A study conducted in Finland followed more than 15,000 patients for 3.4 years. Venlafaxine increased suicide risk by 60% (statistically significant), as compared to no treatment. At the same time, fluoxetine (Prozac) halved the suicide risk.[25]

In another study, the data on more than 200,000 cases were obtained from the UK general practice research database. At baseline, patients prescribed venlafaxine had a greater number of risk factors for suicide (such as prior suicide attempts) than patients treated with other anti-depressants. The patients taking venlafaxine had significantly higher risk of completed suicide than the ones on fluoxetine or citalopram (Celexa). After adjusting for known risk factors, venlafaxine was associated with an increased risk of suicide relative to fluoxetine and dothiepin that was not statistically significant. A statistically significant greater risk for attempted suicide remained after adjustment, but the authors concluded that it could be due to residual confounding.[26]

An analysis of clinical trials by the FDA statisticians showed the incidence of suicidal behaviour among the adults on venlafaxine to be not significantly different from fluoxetine or placebo.[27]

Venlafaxine is contraindicated in children, adolescents and young adults. According to the FDA analysis of clinical trials[27] venlafaxine caused a statistically significant 5-fold increase in suicidal ideation and behaviour in persons younger than 25. In another analysis, venlafaxine was no better than placebo among children (7–11 years old), but improved depression in adolescents (12–17 years old). However, in both groups, hostility and suicidal behaviour increased in comparison to those receiving a placebo.[28] In a study involving antidepressants that had failed to produce results in depressed teenagers, teens whose SSRI treatment had failed who were randomly switched to either another SSRI or to venlafaxine showed an increased rate of suicide on venlafaxine. Among teenagers who were suicidal at the beginning of the study, the rate of suicidal attempts and self-harm was significantly higher, by about 60%, after the switch to venlafaxine than after the switch to an SSRI.[29]

Discontinuation syndrome

People stopping venlafaxine commonly experience discontinuation symptoms such as dysphoria, headaches, nausea, irritability, emotional lability, sensation of electric shocks, and sleep disturbance.[30] Venlafaxine has a higher rate of moderate to severe discontinuation symptoms relative to other antidepressants (similar to the SSRI paroxetine).[31]

The higher risk and increased severity of discontinuation syndrome symptoms relative to other antidepressants may be related to the short half-life of venlafaxine and its active metabolite.[32] After discontinuing venlafaxine, the levels of both serotonin and norepinephrine decrease, leading to the hypothesis that the discontinuation symptoms could result from an overly rapid reduction of neurotransmitter levels.[33]

Serotonin syndrome

The development of a potentially life-threatening serotonin syndrome (also more recently classified as "serotonin toxicity")[34] may occur with venlafaxine treatment, particularly with concomitant use of serotonergic drugs, including but not limited to SSRIs and SNRIs, many hallucinogens such as tryptamines and phenethylamines (e.g., LSD/LSA, DMT, MDMA, mescaline), dextromethorphan (DXM), tramadol, tapentadol, pethidine (meperidine) and triptans and with drugs that impair metabolism of serotonin (including MAOIs). Serotonin syndrome symptoms may include mental status changes (e.g. agitation, hallucinations, coma), autonomic instability (e.g. tachycardia, labile blood pressure, hyperthermia), neuromuscular aberrations (e.g. hyperreflexia, incoordination) or gastrointestinal symptoms (e.g. nausea, vomiting, diarrhea). Venlafaxine-induced serotonin syndrome has also been reported when venlafaxine has been taken in isolation in overdose.[35] An abortive serotonin syndrome state, in which some but not all of the symptoms of the full serotonin syndrome are present, has been reported with venlafaxine at mid-range dosages (150 mg per day).[36] A case of a patient with serotonin syndrome induced by low-dose venlafaxine (37.5 mg per day) has also been reported.[37]

Contraindications

Studies of venlafaxine in children have not established its efficacy.[38] Venlafaxine is not recommended in patients hypersensitive to it, nor should it be taken by anyone who is allergic to the inactive ingredients, which include gelatin, cellulose, ethylcellulose, iron oxide, titanium dioxide and hypromellose. It should not be used in conjunction with a monoamine oxidase inhibitor (MAOI), as it can cause potentially fatal serotonin syndrome.[2][3][39]

Glaucoma

Venlafaxine can increase eye pressure, so those with glaucoma may require more frequent eye checks.[40]

Pregnant women

There are few well-controlled studies of venlafaxine in pregnant women. A study released in May 2010 by the Canadian Medical Association Journal suggests use of venlafaxine doubles the risk of miscarriage.[41][42] Consequently, venlafaxine should only be used during pregnancy if clearly needed.[40] A large case-control study done as part of the National Birth Defects Prevention Study and published in 2012 found a significant association of venlafaxine use during pregnancy and several birth defects including anencephaly, cleft palate, septal heart defects and coarctation of the aorta.[43] Prospective studies have not shown any statistically significant congenital malformations.[44] There have, however, been some reports of self-limiting effects on newborn infants.[45] As with other serotonin reuptake inhibitors (SRIs), these effects are generally short-lived, lasting only 3 to 5 days,[46] and rarely resulting in severe complications.[47]

Drug interactions

Venlafaxine should be taken with caution when using St John's wort.[48] Venlafaxine may lower the seizure threshold, and coadministration with other drugs that lower the seizure threshold such as bupropion and tramadol should be done with caution and at low doses.[49]

Bipolar disorder

Venlafaxine is neither recommended nor approved for the treatment of major depressive episodes in bipolar disorder as it can induce mania or mixed episodes. Venlafaxine appears to be more likely than the SSRIs and bupropion to induce mania and mixed episodes in bipolar patients.[50]

Other

There have been false positive phencyclidine (PCP) results caused by larger doses of venlafaxine, with certain on-site routine urine-based drug tests.[51][52]

In rare cases, drug-induced akathisia can occur after use in some people.[53]

Overdose

Most patients overdosing with venlafaxine develop only mild symptoms. Plasma venlafaxine concentrations in overdose survivors have ranged from 6 to 24 mg/l, while postmortem blood levels in fatalities are often in the 10–90 mg/l range.[54] Published retrospective studies report that venlafaxine overdosage may be associated with an increased risk of fatal outcome compared to that observed with SSRI antidepressant products, but lower than that for tricyclic antidepressants. Healthcare professionals are advised to prescribe Effexor and Effexor XR in the smallest quantity of capsules consistent with good patient management to reduce the risk of overdose.[55] It is usually reserved as a second-line treatment for depression due to a combination of its superior efficacy to the first-line treatments like fluoxetine, paroxetine and citalopram and greater frequency of side effects like nausea, headache, insomnia, drowsiness, dry mouth, constipation, sexual dysfunction, sweating and nervousness.[9][56]

There is no specific antidote for venlafaxine, and management is generally supportive, providing treatment for the immediate symptoms. Administration of activated charcoal can prevent absorption of the drug. Monitoring of cardiac rhythm and vital signs is indicated. Seizures are managed with benzodiazepines or other anticonvulsants. Forced diuresis, hemodialysis, exchange transfusion, or hemoperfusion are unlikely to be of benefit in hastening the removal of venlafaxine, due to the drug's high volume of distribution.[57]

Mechanism of action

Pharmacology

Venlafaxine is usually categorized as a serotonin-norepinephrine reuptake inhibitor (SNRI), but it has been referred to as a serotonin-norepinephrine-dopamine reuptake inhibitor (SNDRI).[58][59] It works by blocking the transporter "reuptake" proteins for key neurotransmitters affecting mood, thereby leaving more active neurotransmitters in the synapse. The neurotransmitters affected are serotonin and norepinephrine. Additionally, in high doses it weakly inhibits the reuptake of dopamine,[60] with recent evidence showing that the norepinephrine transporter also transports some dopamine as well, since dopamine is inactivated by norepinephrine reuptake in the frontal cortex. The frontal cortex largely lacks dopamine transporters, therefore venlafaxine can increase dopamine neurotransmission in this part of the brain.[61][62]

Venlafaxine indirectly affects opioid receptors (mu-, kappa1- kappa3- and delta-opioid receptor subtypes) as well as the alpha2-adrenergic receptor, and was shown to increase pain threshold in mice. When mice were tested with a hotplate analgesia meter (to measure pain), both venlafaxine and mirtazapine induced a dose-dependent, naloxone-reversible antinociceptive effect following intraperitoneal injection. These findings suggest venlafaxine's seemingly superior efficacy in severe depression as opioids become increasingly used as a measure of last resort for refractory cases.[63]

Binding Sites[64] IC50(nM)
SERT 27
NET 535

Pharmacokinetics

Venlafaxine is well absorbed, with at least 92% of an oral dose being absorbed into systemic circulation. It is extensively metabolized in the liver via the CYP2D6 isoenzyme to desvenlafaxine (O-desmethylvenlafaxine), which is just as potent a SNRI as the parent compound, meaning that the differences in metabolism between extensive and poor metabolisers are not clinically important in terms of efficacy. Side effects, however, are reported to be more severe in CYP2D6 poor metabolisers.[65] Steady-state concentrations of venlafaxine and its metabolite are attained in the blood within 3 days. Therapeutic effects are usually achieved within 3 to 4 weeks. No accumulation of venlafaxine has been observed during chronic administration in healthy subjects. The primary route of excretion of venlafaxine and its metabolites is via the kidneys.[40] The half-life of venlafaxine is relatively short, so patients are directed to adhere to a strict medication routine, avoiding missing a dose. Even a single missed dose can result in withdrawal symptoms.[66]

Venlafaxine is a substrate of P-glycoprotein (P-gp), which pumps it out of the brain. The gene encoding P-gp, ABCB1, has the SNP rs2032583, with alleles C and T. The majority of people (about 70% of Europeans and 90% of East Asians) have the TT variant.[67] A 2007 study[68] found that carriers of at least one C allele (variant CC or CT) are 7.72 times more likely than non-carriers to achieve remission after 4 weeks of treatment with amitriptyline, citalopram, paroxetine or venlafaxine (all P-gp substrates). The study included patients with mood disorders other than major depression, such as bipolar II; the ratio is 9.4 if these other disorders are excluded. At the 6-week mark, 75% of C-carriers had remitted, compared to only 38% of non-carriers.[citation needed]

Chemistry

The chemical structure of venlafaxine is designated (R/S)-1-[2-(dimethylamino)-1-(4 methoxyphenyl)ethyl] cyclohexanol hydrochloride or (±)-1-[a [a- (dimethylamino)methyl] p-methoxybenzyl] cyclohexanol hydrochloride, and it has the empirical formula of C17H27NO2. It is a white to off-white crystalline solid. Venlafaxine is structurally and pharmacologically related to the atypical opioid analgesic tramadol, and more distantly to the newly released opioid tapentadol, but not to any of the conventional antidepressant drugs, including tricyclic antidepressants, SSRIs, MAOIs, or RIMAs.[69]

Venlafaxine extended release is chemically the same as normal venlafaxine. The extended release (controlled release) version distributes the release of the drug into the gastrointestinal tract over a longer period than normal venlafaxine. This results in a lower peak plasma concentration. Studies have shown that the extended release formula has a lower incidence of nausea as a side effect, resulting in better compliance.[70]

Society and culture

Effexor XR 75 mg and 150 mg capsules
Generic 75mg (top) and 150mg (bottom) venlafaxine capsules by Krka

Venlafaxine was originally marketed as Effexor in most of the world; generic venlafaxine has been available since around 2008 and extended release venlaxafine has been available since around 2010.[71]

As of June 2017 venlafaxine was marketed under many brand names worldwide, many with alternative extended release forms (not shown): Adoxa, Alfaxin, Alventa, Alventa, Amfax, Anapresin, Ansifix, Arafaxina, Argofan, Arvifax, Axone, Axyven, Blossom, Calmdown, Conervin, Convalemin, Dalium, Defaxine, Depant, Depefex, Depressa, Depretaxer, Deprevix, Deprexor, Deprixol, Depurol, Desinax, Dislaven, Dobupal, Easyfor, Ectien, Eduxon, Efaxin, Efaxine, Efectin, Efegen, Efetrin, Efevelon, Efexiva, Efexor, Effegad, Effexine, Effexor, Elafax, Elify, Enlafax, Falven, Faxigen, Faxine, Faxiprol, Faxiven, Faxolet, Flaxen, Fobiless, Foraven, Ganavax, Genexin, Idixor, Idoxen, Illovex, Ivrix, Ivryx, Ixilania, Jarvis, Lafactin, Lafaxin, Lanvexin, Levest, Mazda, Melocin, Memomax, Mezine, Mollome, Nefexyl, Nervix, Norafexine, Norezol, Norezor, Norpilen, Novidat, Noviser, Odiven, Olwexya, Oriven, Paxifar, Politid, Pracet, Pramina, Prefaxine, Quilarex, Rafax, Senexon, Sentidol, Sentosa, Serosmin, Seroxine, Sesaren, Subelan, Sunveniz, Sunvex, Symfaxin, Tedema, Tifaxin, Tonpular, Trevilor, Tudor, Valosine, Vandral, Velaf, Velafax, Velahibin, Velaxin, Velept, Velpine, Ven-Fax, Venax, Venaxibene, Venaxol, Venaxx, Vencontrol, Vendep, Venegis, Venex, Venexor, Venfalex, Venfax, Venfaxime, Venforspine, Veniba, Veniz, Venjoy, Venla, Venlabacher, Venlabax, Venlabrain, Venlaburg, Venladex, Venladoz, Venlaf, Venlafab, Venlafaxin, Venlafaxina, Venlafaxine, Venlafaxinum, Venlafectin, Venlagamma, Venlalic, Venlamax, Venlamylan, Venlaneo, Venlanofi, Venlapine, Venlasand, Venlatif, Venlatrin, Venlax, Venlaxin, Venlaxine, Venlaxor, Venlectine, Venlexor, Venlifax, Venlift, Venlix, Venlobax, Venlofex, Venlor, Venoxor, Venozap, Venxin, Venxor, Vexamode, Vfax, Viepax, Voxafen, Xadevil, Xapnev, Zacalen, Zanfexa, Zaredrop, Zarelis, Zarelix, and Zenexor.[1]

See also

References

 1. ^ a b "Venlafaxine international brands". Drugs.com. Retrieved 22 June 2017. 
 2. ^ a b c d e "Apo-Venlafaxine XR Capsules" (PDF). TGA eBusiness Services. Macquarie Park, NSW: Apotex Pty Ltd. 13 April 2012. Retrieved 6 November 2013. 
 3. ^ a b c d e "Venlafaxine (venlafaxine hydrochloride) tablet [Aurobindo Pharma Limited]". DailyMed. Aurobindo Pharma Limited. February 2013. Retrieved 6 November 2013. 
 4. ^ Muth EA, Haskins JT, Moyer JA, Husbands GE, Nielsen ST, Sigg EB (December 1986). "Antidepressant biochemical profile of the novel bicyclic compound Wy-45,030, an ethyl cyclohexanol derivative". Biochemical Pharmacology. 35 (24): 4493–7. doi:10.1016/0006-2952(86)90769-0. PMID 3790168. 
 5. ^ Yardley JP, Husbands GE, Stack G, Butch J, Bicksler J, Moyer JA, Muth EA, Andree T, Fletcher H, James MN (October 1990). "2-Phenyl-2-(1-hydroxycycloalkyl)ethylamine derivatives: synthesis and antidepressant activity". Journal of Medicinal Chemistry. 33 (10): 2899–905. doi:10.1021/jm00172a035. PMID 1976813. 
 6. ^ Bymaster FP, Dreshfield-Ahmad LJ, Threlkeld PG, Shaw JL, Thompson L, Nelson DL, Hemrick-Luecke SK, Wong DT (December 2001). "Comparative affinity of duloxetine and venlafaxine for serotonin and norepinephrine transporters in vitro and in vivo, human serotonin receptor subtypes, and other neuronal receptors" (PDF). Neuropsychopharmacology. 25 (6): 871–80. doi:10.1016/S0893-133X(01)00298-6. PMID 11750180. 
 7. ^ Joint Formulary Committee (2013). British National Formulary (BNF) (65 ed.). London, UK: Pharmaceutical Press. pp. 254, 255. ISBN 978-0-85711-084-8. 
 8. ^ Rossi S, ed. (2013). Australian Medicines Handbook (2013 ed.). Adelaide: The Australian Medicines Handbook Unit Trust. ISBN 978-0-9805790-9-3. 
 9. ^ a b Cipriani, A; Furukawa, TA; Salanti, G; Geddes, JR; Higgins, JP; Churchill, R; Watanabe, N; Nakagawa, A; Omori, IM; McGuire, H; Tansella, M; Barbui, C (28 February 2009). "Comparative efficacy and acceptability of 12 new-generation antidepressants: a multiple-treatments meta-analysis". Lancet. 373 (9665): 746–58. doi:10.1016/S0140-6736(09)60046-5. PMID 19185342. 
 10. ^ White N, Litovitz T, Clancy C (December 2008). "Suicidal antidepressant overdoses: a comparative analysis by antidepressant type". Journal of Medical Toxicology. 4 (4): 238–50. doi:10.1007/BF03161207. PMC 3550116Freely accessible. PMID 19031375. 
 11. ^ Pae CU (December 2011). "Desvenlafaxine in the treatment of major depressive disorder". Expert Opinion on Pharmacotherapy. 12 (18): 2923–8. doi:10.1517/14656566.2011.636033. PMID 22098230. 
 12. ^ The number of prescriptions was calculated as the total of prescriptions for the corresponding generic and brand-name drugs using data from the charts for generic and brand-name drugs. "Top 200 generic drugs by units in 2007". Drug Topics, Feb 18, 2008. Archived from the original on 18 July 2009. Retrieved 23 October 2008. 
 13. ^ "venlafaxine-hydrochloride". The American Society of Health-System Pharmacists. Retrieved 3 April 2011. 
 14. ^ Redrobe JP, Bourin M, Colombel MC, Baker GB (July 1998). "Dose-dependent noradrenergic and serotonergic properties of venlafaxine in animal models indicative of antidepressant activity" (PDF). Psychopharmacology. 138 (1): 1–8. doi:10.1007/s002130050638. PMID 9694520. 
 15. ^ Grothe DR, Scheckner B, Albano D (May 2004). "Treatment of pain syndromes with venlafaxine". Pharmacotherapy. 24 (5): 621–9. doi:10.1592/phco.24.6.621.34748. PMID 15162896. 
 16. ^ Mayo Clinic staff (2005). "Beyond hormone therapy: Other medicines may help". Hot flashes: Ease the discomfort of menopause. Mayo Clinic. Retrieved 19 August 2005. 
 17. ^ Schober CE, Ansani NT (2003). "Venlafaxine hydrochloride for the treatment of hot flashes". The Annals of Pharmacotherapy. 37 (11): 1703–7. doi:10.1345/aph.1C483. PMID 14565812. 
 18. ^ "Medications". Stanford University School of Medicine, Center for Narcolepsy. 7 February 2003. Retrieved 3 September 2007. 
 19. ^ Ghanizadeh A, Freeman RD, Berk M (March 2013). "Efficacy and adverse effects of venlafaxine in children and adolescents with ADHD: a systematic review of non-controlled and controlled trials". Reviews on recent clinical trials. 8 (1): 2–8. doi:10.2174/1574887111308010002. PMID 23157376. 
 20. ^ Pae CU, Lim HK, Ajwani N, Lee C, Patkar AA (June 2007). "Extended-release formulation of venlafaxine in the treatment of post-traumatic stress disorder". Expert Review of Neurotherapeutics. 7 (6): 603–15. doi:10.1586/14737175.7.6.603. PMID 17563244. 
 21. ^ Golden RN, Nicholas L (2000). "Antidepressant efficacy of venlafaxine". Depression and Anxiety. 12 Suppl 1: 45–9. doi:10.1002/1520-6394(2000)12:1+<45::AID-DA5>3.0.CO;2-5. PMID 11098413. 
 22. ^ Thase ME, Clayton AH, Haight BR, Thompson AH, Modell JG, Johnston JA (2006). "A double-blind comparison between bupropion XL and venlafaxine XR: sexual functioning, antidepressant efficacy, and tolerability". Journal of Clinical Psychopharmacology. 26 (5): 482–8. doi:10.1097/01.jcp.0000239790.83707.ab. PMID 16974189. 
 23. ^ Lenox-Smith AJ, Jiang Q (2008). "Venlafaxine extended release versus citalopram in patients with depression unresponsive to a selective serotonin reuptake inhibitor". International Clinical Psychopharmacology. 23 (3): 113–9. doi:10.1097/YIC.0b013e3282f424c2. PMID 18408525. 
 24. ^ Gibbons RD, Brown CH, Hur K, Davis J, Mann JJ (June 2012). "Suicidal thoughts and behavior with antidepressant treatment: reanalysis of the randomized placebo-controlled studies of fluoxetine and venlafaxine". Arch. Gen. Psychiatry. 69 (6): 580–7. doi:10.1001/archgenpsychiatry.2011.2048. PMC 3367101Freely accessible. PMID 22309973. 
 25. ^ Tiihonen J, Lönnqvist J, Wahlbeck K, Klaukka T, Tanskanen A, Haukka J (December 2006). "Antidepressants and the risk of suicide, attempted suicide, and overall mortality in a nationwide cohort" (PDF). Archives of General Psychiatry. 63 (12): 1358–67. doi:10.1001/archpsyc.63.12.1358. PMID 17146010. 
 26. ^ Rubino A, Roskell N, Tennis P, Mines D, Weich S, Andrews E (2007). "Risk of suicide during treatment with venlafaxine, citalopram, fluoxetine, and dothiepin: retrospective cohort study" (PDF). British Medical Journal. 334 (7587): 242. doi:10.1136/bmj.39041.445104.BE. PMC 1790752Freely accessible. PMID 17164297. 
 27. ^ a b "Overview for December 13 Meeting of Psychopharmacologic Drugs Advisory Committee" (PDF). Food and Drug Administration: Center for Drug Evaluation and Research. 16 November 2006. Archived (PDF) from the original on 16 March 2007. Retrieved 20 June 2007. 
 28. ^ Emslie GJ, Findling RL, Yeung PP, Kunz NR, Li Y (2007). "Venlafaxine ER for the treatment of pediatric subjects with depression: results of two placebo-controlled trials". Journal of the American Academy of Child and Adolescent Psychiatry. 46 (4): 479–88. doi:10.1097/chi.0b013e31802f5f03. PMID 17420682. 
 29. ^ Brent DA, Emslie GJ, Clarke GN, Asarnow J, Spirito A, Ritz L, Vitiello B, Iyengar S, Birmaher B, Ryan ND, Zelazny J, Onorato M, Kennard B, Mayes TL, Debar LL, McCracken JT, Strober M, Suddath R, Leonard H, Porta G, Keller MB (April 2009). "Predictors of spontaneous and systematically assessed suicidal adverse events in the treatment of SSRI-resistant depression in adolescents (TORDIA) study" (PDF). The American Journal of Psychiatry. 166 (4): 418–26. doi:10.1176/appi.ajp.2008.08070976. PMC 3593721Freely accessible. PMID 19223438. 
 30. ^ Petit, J; Sansone, RA (2011). "A case of interdose discontinuation symptoms with venlafaxine extended release". The primary care companion for CNS disorders. 13 (5). doi:10.4088/PCC.11l01140. PMC 3267502Freely accessible. PMID 22295261. 
 31. ^ Hosenbocus, S; Chahal, R (February 2011). "SSRIs and SNRIs: A review of the Discontinuation Syndrome in Children and Adolescents". Journal of the Canadian Academy of Child and Adolescent Psychiatry = Journal de l'Academie canadienne de psychiatrie de l'enfant et de l'adolescent. 20 (1): 60–7. PMC 3024727Freely accessible. PMID 21286371. 
 32. ^ Haddad PM (March 2001). "Antidepressant discontinuation syndromes" (PDF). Drug Safety. 24 (3): 183–97. doi:10.2165/00002018-200124030-00003. PMID 11347722. 
 33. ^ Campagne DM (2005). "Venlafaxine and Serious Withdrawal Symptoms: Warning to Drivers". Medscape General Medicine. 7 (3): 22. PMC 1681629Freely accessible. PMID 16369248. 
 34. ^ Dunkley EJ, Isbister GK, Sibbritt D, Dawson AH, Whyte IM (September 2003). "The Hunter Serotonin Toxicity Criteria: simple and accurate diagnostic decision rules for serotonin toxicity" (PDF). QJM: Monthly Journal of the Association of Physicians. 96 (9): 635–42. doi:10.1093/qjmed/hcg109. PMID 12925718. 
 35. ^ Kolecki P (July–August 1997). "Isolated venlafaxine-induced serotonin syndrome". Journal of Emergency Medicine. 15 (4): 491–3. doi:10.1016/S0736-4679(97)00078-4. PMID 9279702. 
 36. ^ Ebert D, et al. "Hallucinations as a side effect of venlafaxine treatment". Psychiatry On-line. Retrieved 17 June 2008. 
 37. ^ Pan JJ, Shen WW (February 2003). "Serotonin syndrome induced by low-dose venlafaxine". The Annals of Pharmacotherapy. 37 (2): 209–11. doi:10.1345/aph.1C021. PMID 12549949. 
 38. ^ Courtney DB (2004). "Selective serotonin reuptake inhibitor and venlafaxine use in children and adolescents with major depressive disorder: a systematic review of published randomized controlled trials". Canadian Journal of Psychiatry. 49 (8): 557–63. PMID 15453105. 
 39. ^ David Taylor; Carol Paton; Shitij Kapur, eds. (2012). The Maudsley Prescribing Guidelines in Psychiatry (illustrated ed.). John Wiley & Sons. ISBN 978-0-470-97948-8. 
 40. ^ a b c "Effexor Medicines Data Sheet". Wyeth Pharmaceuticals Inc. 2006. Archived from the original on 17 September 2006. Retrieved 17 September 2006. 
 41. ^ Broy P, Bérard A (2010). "Gestational exposure to antidepressants and the risk of spontaneous abortion: A review". Current drug delivery. 7 (1): 76–92. doi:10.2174/156720110790396508. PMID 19863482. 
 42. ^ Nakhai-Pour HR, Broy P, Bérard A (2010). "Use of antidepressants during pregnancy and the risk of spontaneous abortion". Canadian Medical Association Journal. 182 (10): 1031–1037. doi:10.1503/cmaj.091208. PMC 2900326Freely accessible. PMID 20513781. 
 43. ^ Polen KN, Rasmussen SA, Riehle-Colarusso T, Reefhuis J (2013). "Association between reported venlafaxine use in early pregnancy and birth defects, national birth defects prevention study, 1997-2007". Birth Defects Res. Part A Clin. Mol. Teratol. 97 (1): 28–35. doi:10.1002/bdra.23096. PMC 4484721Freely accessible. PMID 23281074. 
 44. ^ Gentile S (2005). "The safety of newer antidepressants in pregnancy and breastfeeding". Drug Saf. 28 (2): 137–52. doi:10.2165/00002018-200528020-00005. PMID 15691224. 
 45. ^ de Moor RA, Mourad L, ter Haar J, Egberts AC (2003). "[Withdrawal symptoms in a neonate following exposure to venlafaxine during pregnancy]". Ned Tijdschr Geneeskd. 147 (28): 1370–2. PMID 12892015. 
 46. ^ Ferreira E, Carceller AM, Agogué C, Martin BZ, St-André M, Francoeur D, Bérard A (2007). "[Effects of selective serotonin reuptake inhibitors and venlafaxine during pregnancy in term and preterm neonates]". Pediatrics. 119 (1): 52–9. doi:10.1542/peds.2006-2133. PMID 17200271. 
 47. ^ Moses-Kolko EL, Bogen D, Perel J, Bregar A, Uhl K, Levin B, Wisner KL (2005). "Neonatal signs after late in utero exposure to serotonin reuptake inhibitors: Literature review and implications for clinical applications". The Journal of the American Medical Association. 293 (19): 2372–83. doi:10.1001/jama.293.19.2372. PMID 15900008. 
 48. ^ Karch, A (2006). 2006 Lippincott's Nursing Drug Guide. Philadelphia, Baltimore, New York, London, Buenos Aires, Hong Kong, Sydney, Tokyo: Lippincott Williams & Wilkins. ISBN 1-58255-436-6. 
 49. ^ Thundiyil JG, Kearney TE, Olson KR (March 2007). "Evolving epidemiology of drug-induced seizures reported to a Poison Control Center System" (PDF). Journal of Medical Toxicology. 3 (1): 15–9. doi:10.1007/BF03161033. PMC 3550124Freely accessible. PMID 18072153. 
 50. ^ Pacchiarotti I, Bond DJ, Baldessarini RJ, Nolen WA, Grunze H, Licht RW, Post RM, Berk M, Goodwin GM, Sachs GS, Tondo L, Findling RL, Youngstrom EA, Tohen M, Undurraga J, González-Pinto A, Goldberg JF, Yildiz A, Altshuler LL, Calabrese JR, Mitchell PB, Thase ME, Koukopoulos A, Colom F, Frye MA, Malhi GS, Fountoulakis KN, Vázquez G, Perlis RH, Ketter TA, Cassidy F, Akiskal H, Azorin JM, Valentí M, Mazzei DH, Lafer B, Kato T, Mazzarini L, Martínez-Aran A, Parker G, Souery D, Ozerdem A, McElroy SL, Girardi P, Bauer M, Yatham LN, Zarate CA, Nierenberg AA, Birmaher B, Kanba S, El-Mallakh RS, Serretti A, Rihmer Z, Young AH, Kotzalidis GD, MacQueen GM, Bowden CL, Ghaemi SN, Lopez-Jaramillo C, Rybakowski J, Ha K, Perugi G, Kasper S, Amsterdam JD, Hirschfeld RM, Kapczinski F, Vieta E (November 2013). "The International Society for Bipolar Disorders (ISBD) task force report on antidepressant use in bipolar disorders". The American Journal of Psychiatry. 170 (1): 1249–62. doi:10.1176/appi.ajp.2013.13020185. PMC 4091043Freely accessible. PMID 24030475. (Registration required (help)). 
 51. ^ Santos PM, López-García P, Navarro JS, Fernández AS, Sádaba B, Vidal JP (February 2007). "False positive phencyclidine results caused by venlafaxine" (PDF). The American Journal of Psychiatry. 164 (2): 349. doi:10.1176/appi.ajp.164.2.349. PMID 17267806. 
 52. ^ Sena SF, Kazimi S, Wu AH (April 2002). "False-positive phencyclidine immunoassay results caused by venlafaxine and O-desmethylvenlafaxine" (PDF). Clinical Chemistry. 48 (4): 676–7. PMID 11901076. 
 53. ^ "Venlafaxine Side Effects in Detail". 
 54. ^ R. Baselt (2008). Disposition of Toxic Drugs and Chemicals in Man (8th ed.). Foster City, CA: Biomedical Publications. pp. 1634–1637. ISBN 978-0-9626523-7-0. 
 55. ^ "Wyeth Letter to Health Care Providers". Wyeth Pharmaceuticals Inc. 2006. Retrieved 6 August 2009. 
 56. ^ Taylor D, Lenox-Smith A, Bradley A (June 2013). "A review of the suitability of duloxetine and venlafaxine for use in patients with depression in primary care with a focus on cardiovascular safety, suicide and mortality due to antidepressant overdose". Therapeutic Advances in Psychopharmacology. 3 (3): 151–61. doi:10.1177/2045125312472890. PMC 3805457Freely accessible. PMID 24167687. 
 57. ^ Hanekamp BB, Zijlstra JG, Tulleken JE, Ligtenberg JJ, van der Werf TS, Hofstra LS (2005). "Serotonin syndrome and rhabdomyolysis in venlafaxine poisoning: a case report" (PDF). The Netherlands Journal of Medicine. 63 (8): 316–8. PMID 16186642. 
 58. ^ "Acute Effectiveness of Additional Drugs to the Standard Treatment of Depression". ClinicalTrials.gov. 2008. Retrieved 21 November 2013. 
 59. ^ Goeringer KE, McIntyre IM, Drummer OH (2001). "Postmortem tissue concentrations of venlafaxine". Forensic Science International. 121 (1–2): 70–5. doi:10.1016/S0379-0738(01)00455-8. PMID 11516890. 
 60. ^ Wellington K, Perry CM (2001). "Venlafaxine extended-release: a review of its use in the management of major depression" (PDF). CNS Drugs. 15 (8): 643–69. doi:10.2165/00023210-200115080-00007. PMID 11524036. 
 61. ^ "Stahl's Essential Psychopharmacology – Cambridge University Press". Stahlonline.cambridge.org. Retrieved 21 November 2013. 
 62. ^ Delgado PL, Moreno FA (2000). "Role of norepinephrine in depression". Journal of Clinical Psychiatry. 61 (Suppl. 1): 5–12. PMID 10703757. [full citation needed]
 63. ^ Schreiber S, Bleich A, Pick CG (February–April 2002). "Venlafaxine and mirtazapine: different mechanisms of antidepressant action, common opioid-mediated antinociceptive effects—a possible opioid involvement in severe depression?". Journal of Molecular Neuroscience, MN. 18 (1–2): 143–9. doi:10.1385/JMN:18:1-2:143. PMID 11931344. (Registration required (help)). 
 64. ^ Sabatucci JP, Mahaney PE, Leiter J, Johnston G, Burroughs K, Cosmi S, Zhang Y, Ho D, Deecher DC, Trybulski E (2010). "Heterocyclic cycloalkanol ethylamines as norepinephrine reuptake inhibitors". Bioorg. Med. Chem. Lett. 20 (9): 2809–12. doi:10.1016/j.bmcl.2010.03.059. PMID 20378347. 
 65. ^ Shams ME, Arneth B, Hiemke C, Dragicevic A, Müller MJ, Kaiser R, Lackner K, Härtter S (October 2006). "CYP2D6 polymorphism and clinical effect of the antidepressant venlafaxine". Journal of Clinical Pharmacy and Therapeutics. 31 (5): 493–502. doi:10.1111/j.1365-2710.2006.00763.x. PMID 16958828. 
 66. ^ Parker G, Blennerhassett J; Blennerhassett (April 1998). "Withdrawal reactions associated with venlafaxine". The Australian and New Zealand Journal of Psychiatry. 32 (2): 291–4. doi:10.3109/00048679809062742. PMID 9588310. 
 67. ^ "Rs2032583 -SNPedia". Snpedia.com. Retrieved 21 November 2013. [unreliable source?]
 68. ^ Uhr M, Tontsch A, Namendorf C, Ripke S, Lucae S, Ising M, Dose T, Ebinger M, Rosenhagen M, Kohli M, Kloiber S, Salyakina D, Bettecken T, Specht M, Pütz B, Binder EB, Müller-Myhsok B, Holsboer F (2008). "Polymorphisms in the drug transporter gene ABCB1 predict antidepressant treatment response in depression". Neuron. 57 (2): 203–209. doi:10.1016/j.neuron.2007.11.017. PMID 18215618. 
 69. ^ Whyte IM, Dawson AH, Buckley NA (May 2003). "Relative toxicity of venlafaxine and selective serotonin reuptake inhibitors in overdose compared to tricyclic antidepressants" (PDF). QJM: Monthly Journal of the Association of Physicians. 96 (5): 369–74. doi:10.1093/qjmed/hcg062. PMID 12702786. 
 70. ^ DeVane CL (2003). "Immediate-release versus controlled-release formulations: pharmacokinetics of newer antidepressants in relation to nausea". Journal of Clinical Psychiatry. 64 (Suppl 18): 14–9. PMID 14700450. 
 71. ^ Staton, Tracy (June 13, 2012). "Drugstores accuse Pfizer, Teva of blocking Effexor generics". FiercePharma. 

External links