ونستره

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ونستره

Venstre
کوته‌نوشتV
رهبرگوری ملبی (۲۰۲۰ میلادی)
بنیان‌گذاری۲۸ ژانویه ۱۸۸۴
ستادMøllergata 16
0179 Oslo
شاخه دانشجوییسازمان دانشجویان لیبرال
شاخه جوانانسازمان جوانان ونستره
اعضای ثبت‌نام کرده  (۲۰۱۷)کاهش 7,057[۱]
مرام سیاسی
طیف سیاسیمیانه‌گرایی
وابستگی اروپاییحزب اتحاد لیبرال‌ها و دموکرات‌ها برای اروپا
وابستگی بین‌المللیبین‌الملل لیبرال
وابستگی نوردیکگروه مرکزی
رنگ رسمی  سبز مایل به آبی
مجلس ملی نروژ
۸ از ۱۶۹
شوراهای استانهای نروژ[۲]
۳۹ از ۷۲۸
شوراهای شهرداریها ی نروژ[۳]
۵۴۴ از ۱۰٬۷۸۱
پارلمان سامی [الف]
۰ از ۳۹
وبگاه

ونستره، (به انگلیسی: Liberal Party (Norway)) که معنی لفظی آن به فارسی، «چپ» است؛ قدیمی‌ترین حزب سیاسی نروژ است. این حزب در تاریخ ۲۸ ژانویه ۱۸۸۴ ثبت رسمی شده‌است؛ اما زمان واقعی تشکیل آن، به یک سال قبل از تاریخ فوق برمی گردد.
ونستره یک حزب سیاسی لیبرال و متعلق به جناح غیر سوسیالیست است. از سال ۲۰۲۰ میلادی، خانم گوری ملبی بعد از سَلَف خویش، ترینه شای گرانده به رهبری حزب، برگزیده شده‌است.
در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۷ میلادی، حزب ونستره، از حمایت ۴٫۴ درصد آرا برخوردار شد که نسبت به انتخابات سال ۲۰۱۳ میلادی، زمانی که این حزب ۹ نماینده در مجلس ملی نروژ داشت، ۰٫۸ درصد کاهش نشان می‌دهد.
پس از انتخابات در سال ۲۰۱۷ میلادی، به منظور حضور در دولت ارنا سولبرگ، حزب ونستره، برخلاف حزب دمکرات مسیحی (نروژ)، شروع به آغاز مذاکرات با حزب هویره و حزب فرمسکریت پارتی، کرد. در ژانویه ۲۰۱۸، مذاکرات تکمیل شد و حزب ونستره با ۳ وزیر، بخشی از یک دولت ائتلافی ۳ حزبی سبز-آبی شد. با این حال، در ژانویه ۲۰۱۹، حزب دمکرات مسیحی (نروژ) نیز همچنین با گرفتن یک پست وزارت در کابینه ارنا سولبرگ، وارد دولت ائتلافی شد و به این ترتیب، احزاب حامی دولت در مجلس ملی نروژ به اکثریت دست یافتند. در ژانویه ۲۰۲۰، به دنبال کناره‌گیری فرمسکریت پارتی از دولت که منجر به از دست دادن حمایت اکثریت در مجلس ملی نروژ برای دولت ارنا سولبرگ، شد؛ تعداد وزیران حزب ونستره، از ۳ به ۴ افزایش یافت.[۴]

یادداشت[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "KrF og Venstre mistet over 2.000 medlemmer på ett år". Dagens Næringsliv (به نروژی). 11 January 2018. Archived from the original on 18 August 2022. Retrieved 25 February 2022.
  2. "Valg 2011: Landsoversikt per parti" (به نروژی). Ministry of Local Government and Regional Development. Archived from the original on 24 September 2011. Retrieved 18 September 2011.
  3. "Venstre". Valg 2011 (به نروژی). Norwegian Broadcasting Corporation. Retrieved 18 September 2011.
  4. https://snl.no/Venstre