ونتسل چهارم پادشاه بوهم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ونتسل چهارم پادشاه بوهم
پادشاه آلمان و بوهم
ونتسل در اثری از سدهٔ چهاردهم میلادی
سلطنتدومین پادشاه آلمان (۱۴۰۰–۱۳۷۶)
سومین پادشاه بوهم (۱۴۱۹–۱۳۷۸)
پیشینکارل چهارم (بوهم)
روپرشت (آلمان)
جانشینکارل چهارم (بوهم)
زیگیزموند (آلمان)
زاده۱۶ اوت ۱۳۶۱
نورنبرگ
درگذشته۲۶ فوریهٔ ۱۴۱۹ (۵۷ سال)
نزدیکی پراگ
دودماندودمان لوکزامبورگ
پدرکارل چهارم

ونتسل(به آلمانی: Wenzel، چکی:Václav)(زادهٔ ۲۶ فوریه ۱۳۶۱ - مرگ ۱۶ اوت ۱۴۱۹) پادشاه برگزیدهٔ آلمان از ۱۳۷۶ و پادشاه موروثی بوهم از ۱۳۷۸ میلادی بود. او سومین پادشاه بوهم و دومین شاه آلمان از دودمان لوکزامبورگ بود. ونتسل در ۱۴۰۰ میلادی از پادشاهی آلمان برکنار شد، ولی همچنان پادشاه بوهم باقی‌ماند.

زندگی[ویرایش]

ونتسل پسر کارل چهارم بود و در نورنبرگ متولد گردید. زمانی که به پادشاهی برگزیده‌شد عنوان امپراتوری مقدس روم نیز بدو رسید.

ونتسل در جریان درگیری بر سر دستیابی به جایگاه پاپی از اوربان ششم هواداری نمود. در جریان اصلاحات یان هوس او در اندیشهٔ پشتیبانی از وی و پیروانش در برابر آزار و اتهام کفر کلیسای کاتولیک بود، این سبب قهر آلمانی‌ها از دانشگاه چارلز پراگ و راه‌اندازی دانشگاه لایپزیگ به دست ایشان بود. یان هوس در ۱۴۱۵ در کنستانتس اعدام‌شد و این خود آتش جنگ‌های هوسی گردید که تا زمان مرگ ونتسل پایدار بود.

ونتسل به دلیل درگیری‌هایش در بوهم تاج امپراتوری مقدس روم را بر سر ننهاد و برای ده سال به آلمان نرفت. این سبب خشم آلمان‌ها گردید. در ۱۴۰۰ در مراجعت به آلمان او از پادشاهی کنار گذاشته و به زندان افکنده‌شد. او توانست در ۱۴۰۳ از زندان بگریزد و به موراوی پناه‌برد.

ونتسل بر اثر سکته قلبی در هنگام شکار در نزدیکی پراگ درگذشت.

وی دو بار ازدواج کرد. می‌نماید که او گرفتار الکلیسم بوده‌باشد. او به هنر تذهیب می‌پرداخته‌است.

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Wenceslaus, King of the Romans," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Wenceslaus,_King_of_the_Romans&oldid=435228731 (accessed September 6, 2011).