ولتر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
ولتر
Atelier de Nicolas de Largillière, portrait de Voltaire, détail (musée Carnavalet) -002.jpg
پرتره‌ای از ولتر
زادهفرانسوا-ماری آروئه
۲۱ نوامبر ۱۶۹۴
پاریس، فرانسه
درگذشته۳۰ مهٔ ۱۷۷۸ (۸۳ سال)
پاریس، فرانسه
تخلصولتر
شغلنویسنده، فیلسوف، نمایشنامه نویس
ملیتFlag of France.svg فرانسوی

وُلتِر (به فرانسه: Voltaire /voʊlˈtɛər) (زادهٔ ۲۱ نوامبر ۱۶۹۴-درگذشتهٔ ۳۰ مه ۱۷۷۸) از نامدارترین فیلسوفان و نویسندگان فرانسوی عصر روشنگری است. شهرت او به خاطر ذکاوت خارق‌العاده‌اش، مخالفت‌هایش با کلیسای کاتولیک، حمایتش از آزادی مذهب، آزادی بیان، و جدایی دین از سیاست و شجاعتش در بیان نظریات بی‌پرده است. تمام شور زندگی او در جستجوی عدالت بود. ولتر در تمام سبک‌های ادبی و نوشتاری از جمله نمایشنامه، شعر، رمان، مقاله، و نوشته‌های تاریخی و علمی دست داشت. او بیش از ۲۰ هزار نامه و بیش از ۲ هزار کتاب و کتابچه نوشت. او مانند بسیاری از متفکران عصر روشنگری دئیست بود و در آثارش اغلب به نقد عدم مدارا، تعصب مذهبی، و ساختار قدرت در فرانسهٔ عصر خود می‌پرداخت.[۱]

زندگی[ویرایش]

Elémens de la philosophie de Neuton, 1738

فرانسوا-ماری آروئه (به فرانسوی: François Marie Arouet) که بعدها نام ولتر (به فرانسوی: Voltaire) را بر خود نهاد به سال ۱۶۹۴ در پاریس متولد گردید. وی در هفت سالگی مادر خود را از دست داد و در یک خانواده مذهبی بزرگ شد. او در مدرسه لوئی کبیر توسط عیسویان آموزش دید و در آنجا زبان لاتین و یونانی فرا گرفت، و بعدها در طول زندگی نیز ایتالیایی، اسپانیایی و انگلیسی به‌طور سلیس و روان یادگرفت. فرانسوا که از دوران کودکی، روح عصیانگری در نهادش نمایان بود، بر خلاف میل پدر، که میل داشت حقوقدان شود، نویسندگی را پیش گرفت. به انجمنی به نام تمپل پیوست و سپس به شاگردی یکی از قضات دادگستری فرانسه درآمد. در سال ۱۷۱۸ اولین تراژدی خود را منتشر ساخت و پس از چندی جایزهٔ آکادمی فرانسه به وی تعلق گرفت.

زندان و تبعید[ویرایش]

در سال ۱۷۱۵ اشعاری ضد فیلیپ دوم از خاندان اورلئان سرود که باعث زندانی شدن او در باستیل شد. در ایام زندان نام مستعار ولتر را برای خود برگزید. مدت یازده ماه در زندان بود اما با تلاش دوستان و هوادارانش رهایی یافت. در زندان به قدری ضعیف شده بود، که دیگر به آدم شباهت نداشت، در عین حال از استحکام و مقاومت روحی برخوردار بود. پس از مدتی سلامت خود را بازیافت و بی‌پرواتر از گذشته به جنگ مخالفان آزادی و بیداری حرکت کرد. حکام فرانسه نیز به او اهانت کردند و حتی تا آنجا پیشروی کردند که به وی تهمت بدبینی زدند و اوباش را به جان وی انداختند. در همین زمان، آدریان لوکورور - هنرپیشهٔ معروف تئاتر - در بستر مرگ آرمید. به سنت مسیحیان، کشیشی را به بالین وی آوردند، اما کشیش برخلاف آئین عیسی مسیح، هنرپیشگی را حرفه‌ای ننگین شمرد و از او استغفار خواست. وقتی با افکار او مواجه شد، با خشم او را ترک کرد و به تحریک کلیسا، پلیس از دفن او خوداری کرد و جسدش را با آهک و زباله سوزاندند و ولتر که خود شاهد این رویداد بود، چون یکباره آتش شد. و گفت: «کسی که می‌گوید: با من هم‌عقیده شو وگرنه خدا تو را لعن خواهد کرد، به کسی می‌ماند که به من می‌گوید: با من هم‌عقیده شو وگرنه تو را خواهم کشت.» حکمرانان فرانسه که نتوانستند گفتار ولتر را تحمل کنند، او را برای بار دوم زندانی کردند و سپس از خاک فرانسه بیرون راندند. ولتر در سال ۱۷۲۶ م. رهسپار انگلیس شد.

در تبعید[ویرایش]

جامعهٔ انگلیس به‌دلیل انقلاب صنعتی بر مردم‌سالاری دست یافته و از سایر جوامع اروپائی جلوتر بود و ولتر را سخت تحت تأثیر قرار داده و او را مجذوب ساخت. اقتدار پارلمان، استقلال دستگاه دادگستری، محدودیت قدرت پادشاه، حرمت دانشمندان و هنرمندان و فلاسفه او را به شگفتی و وجد آورد. مراسم تدفین نیوتن و تشریفات ویژه او را هیچ‌گاه از یاد نبرد.

نمایشنامه‌ها[ویرایش]

ولتر به سال ۱۷۲۳ منظومه آنریاد (به فرانسوی: La Henriade) را که دربارهٔ سلطنت هانری چهارم بود انتشار داد و در ۱۷۲۴ نمایشی را در پاریس روی صحنه برد. در سال ۱۷۲۵ مجبور شد پاریس را ترک گفته و به انگلستان برود. در این زمان بود که با چند تن از شعرای انگلیسی آشنا گشت و مقالاتی به زبان انگلیسی منتشر کرد. وی به سال ۱۷۲۹ به پاریس مراجعت کرد و تراژدی بروتوس (به فرانسوی: Brutus) را نگاشت و در سال ۱۷۴۸ نمایشنامه سمیرامیس (به فرانسوی: Sémiramis) را به قصد رقابت با کره‌بیون حریف خود نوشت و در سال ۱۷۵۹ کتابی با نام ساده‌دل (کاندید) (به فرانسوی: Candide ou l'Optimisme) به چاپ رساند که در اروپا بسیار محبوب شد. در سال ۱۷۷۶ به انتقاد از آثار شکسپیر پرداخت و قطعات ایرن (به فرانسوی: Irène) و آگاتوکل (به فرانسوی: Agathocle) در آن زمان نگاشته شده‌است.

بازگشت به وطن[ویرایش]

سال ۱۷۲۹م، حکومت فرانسه به ولتر اجازه بازگشت داد. وی که در این زمان سی و پنج ساله بود. با تلاشی خستگی‌ناپذیر و با شوری قهرمانانه به خلق آثار ادبی و فلسفی پرداخت. ضمناً به پاره‌ای از قوانین کلیسا بی‌اعتنائی کرد و مورد غضب کلیسا قرار گرفت. کلیسا او را منحرف و فاسدالاخلاق نامید و مردم را به طرد نوشته او فراخواند؛ ولی مردم هم‌چنان به او تمایل داشتند، حتی بسیاری از دربارهای اروپایی نیز او را دعوت کردند. اکاترینا ملکه روسیه، کریستیان هفتم، گوستاو سوم شاه سوئد و فریدریک بزرگ شاه پروس بیش از دیگران اصرار می‌ورزیدند. با این‌همه، ولتر از آموزش محروم بود، بارها کتاب‌های او را غیرقانونی برشمردند، جمع‌آوری کردند و سوزاندند. او را مورد تعقیب قرار دادند، در عین حال در سراسر جهان هم تمامی ظاهرپرستان و صاحبان زر و زور از دشمنان او به‌شمار می‌رفتند. در سال ۱۷۵۰م وقتی همسر خود را که نویسنده‌ای هوشمند بود از دست داد، دعوت فریدریک بزرگ را پذیرفت و به پوتسدام در پروس رفت. فریدریک به او احترام زیاد نمود و می‌خواست او را در مسلک ملازمان دائمی خود درآورد. اما وقتی ولتر زرق و برق مبتذل او را دید، از فریدریک کم‌کم فاصله گرفت تا این‌که تصمیم گرفت خاک پروس را ترک کند. اما فریدریک با وی به‌درستی رفتار نکرد و تمام مرزها را بر او بست. در سال ۱۷۵۵م، دولت ژنو به ولتر پناه داد. وی در گوشه‌ای دورافتاده به‌نام فرنی سکونت نمود. اما به‌زودی از چهار گوشه اروپا بسیاری از پناهندگان سیاسی و فراریان دور او جمع شدند و خانه او را مهمان‌سرای بی‌پناهان قرار دادند. وقتی همه اینهاین‌ها جمع شدند، ولتر به‌عنوان نیایش این جمله را زمزمه می‌کرد: «خدا مرا از شر دوستانم حفظ کند، من خود از عهده دشمنان برمی‌آیم!» در بین اطرافیان ولتر از تمام گروه‌ها مخصوصاً عده‌ای صنعتگر بودند، ولتر تصمیم گرفت در اطراف زیستگاه خود واحد تولیدی ایجاد نمایدآنهاآن‌ها را وادار کرد ساعت تولید کنند، بدین شیوه دهکده محل سکونت او گسترش یافت و شهرک «فرنی-ولتر» به‌وجود آمد. توقف ولتر در ژنو، بیست سال طول کشید، در این مدت دراز ولتر با همکاری یاران خود دست به تولید ساعت و تجارت زد و در عین حال از فعالیت‌های فلسفی و ادبی خود دست‌بردار نبود. از همتمهم‌تر به مبارزات اجتماعی‌اش هم ادامه می‌داد.

معشوقهٔ فرهیخته[ویرایش]

در سال ۱۷۳۴ میلادی، ولتر پس از سوزانده شدن کتاب «نامه‌های فلسفی انگلیسی» بار دیگر از کشور گریخت. وی به عمارتی در منطقه‌ای مرزی به نام Château de Cirey رفت. در آنجا با امیل دوشاتل که همسر مارکوئیز صاحب آن عمارت بود و ۱۲ سال از او کوچکتر بود وارد رابطه شد. رابطه عشقی روشنفکری آن‌ها ۱۶ سال طول کشید. آن دو با هم ۲۱ هزار جلد کتاب جمع‌آوری و مطالعه کردند که در نوع خود بی‌سابقه است. شرح این عشق در کتاب «ولتر عاشق» از Nancy Mitford آمده‌است.

لرزش ایمان[ویرایش]

در سال ۱۷۵۵ یکی از بدترین فجایع طبیعی قرن هجدهم رخ داد؛ زمین لرزهٔ لیسبون که بیش از بیست هزار نفر را در جا به کام مرگ کشید. این شهر پرتقالی نه تنها بر اثر زمین لرزه، بلکه به علت سونامی متعاقب آن و سپس آتشی که روزها زبانه می‌کشید نابود شد. این رنج و نیستی باعث تزلزل ایمان ولتر به خدا شد. او نمی‌توانست درک کند چطور اتفاقی نظیر این ممکن است جزئی از طرحی بزرگتر در عالم هستی باشد. او مقیاس این درد و رنج را درک نمی‌کرد. چرا خدایی خوب و عادل باید اجازه رخ دادن چنین اتفاقی را بدهد؟ این موضوع را هم درک نمی‌کرد که چرا لیسبون باید هدف چنین حادثه‌ای باشد؟ چرا آنجا و نه جای دیگری؟! تفکر در مورد این مسائل، پایه‌های ایمان او را سست‌تر از پیش کرد.

غائلهٔ ژان کالاس[ویرایش]

در سال ۱۷۶۲م، کاتولیک‌های متعصب شهر فرانسوی تولوز، به‌مناسبت قتل ۴۰۰۰ نفر به‌نام مرتد، جشن گرفتند و شایعه شد در این روز یک جوان پروتستان به‌دلیل کاتولیک شدن به‌وسیله پدر خود (ژان کالاس) کشته شده و کلیسا و حکومت مداخله کردند و پدر او را کشته و خانواده او را هم مورد آزار و اذیت قرار داده بودند. خبر این فاجعه دردناک، ولتر را آنچنان برآشفته کرد که با تمام قدرت به کلیسا و دربار فرانسه حمله کرد، به‌ بر اثر مبارزهٔ خستگی‌ناپذیر او و به دستور پادشاه فرانسه، پرونده قتل جوان بار دیگر به جریان افتاد و بی‌گناهی خانواده را اعلام کردند. پس از این حادثه، ولتر همواره در پاسداری حقوق انسانی اروپائیان تلاش می‌کرد. ولتر در سال ۱۷۷۷م راهی فرانسه شد. در مرز فرانسه از بیم اینکه نوشته‌های ولتر به فرانسه نرسد، همه کالسکه‌ها و وسائل او را از جمله کالسکه خود او را مورد بازرسی قرار دادند، اما ولتر به‌طور مختصر توضیح داد که: «غیر از خود من چیز دیگری که قاچاق به‌حساب بیاید، وجود ندارد!» حرمت بین‌المللی ولتر مانع شد که حکومت فرانسه او را تعقیب کند، بنابراین مردم فرانسه توانستند آزادانه از ولتر استقبال کنند.

تاریخ‌نگاری[ویرایش]

ولتر تأثیر عظیمی بر توسعه تاریخ‌نگاری بواسطه ارائه راه‌های جدیدِ نظر به گذشته داشته‌است. از کتاب‌های تاریخی شناخته شده وی می‌توان به عصر لوئی چهاردهم(۱۷۵۱) و مقالاتی در باب سنن و روح ملت‌ها(۱۷۵۶) اشاره نمود. پیش از او قالب تاریخ‌نگاری از جنس بررسی شرح دیپلماتیک و وقایع نظامی و جنگی بود، اما او با جایگزین کردن سنن و آداب، تاریخ اجتماعی و موفقیت‌هایی در علوم و هنرها در بحث از تاریخ‌نگاری انقلابی را در این عرصه رقم زد. او نخستین کسی بود که تلاش جدی برای نوشتن تاریخ جهان کرد. در این راستا او در این بررسی‌ها چارچوب الهیاتی را کنار گذاشت و بیشتر بر اقتصاد، فرهنگ و تاریخ سیاسی تأکید کرد. به جای مجموعه‌ای از ملت‌ها، اروپا را به عنوان یک کل در نظر گرفت، نخستین کسی که بر سهم تمدن شرق بر فرهنگ اروپای میانه تأکید کرد، اما از جانب دیگر، یعنی تضعیف عصر میانه. ولتر نویسندگان را نصیحت می‌کرد که هر چیزی را که با مسیر معمولی طبیعت تضاد داشت باور نکنید. گرچه او شر را در صفحات تاریخ یافت می‌نمود، اما او مکرراً باور داشت که اتّکاء به عقل و آموزش توده بیسواد می‌تواند منجر به پیشرفت شود. از کارهای تحقیقی وی می‌توان تاریخ روسیه و فرهنگ فلسفی و عصر لویی چهاردهم و مقالاتی در باب سنن و روح ملت‌ها(۱۷۵۶) را نام برد. از دیگر آثارش مرگ قیصر و دوشیزه اورلئان قابل ذکرند.

کاندید[ویرایش]

بی‌شک مهم‌ترین اثری که در دنیای امروز، ولتر را بدان می‌شناسند رمان «کاندید» (ساده دل) است. این کتاب که یک رمان کوتاه فلسفی است در واقع دیدگاه خوشبینانهٔ بشر به جهان را که توسط کسانی چون الکساندر پوپ و لایبنیتس تبلیغ می‌شد (مبنی بر اینکه دنیا بهترین جهانِ ممکن برای زندگی کردن است که خداوند می‌توانسته بیافریند) به تمسخر می‌گیرد. زیرکی او در این بود که نام خود را از عناوین کتاب حذف کرد، والّا قطعاً بار دیگر به دلیل تمسخر باورهای دینی زندانی می‌شد.

فیلسوف ثروتمند[ویرایش]

برخلاف سایر فلاسفه که اکثراً در فقر می‌زیستند، او ثروتمند بود. در جوانی عضو سندیکایی بود که با پی بردن به نقطه ضعفی در بخت آزمایی دولتی، تمام بلیت‌های آن را خرید و صاحب ثروت زیادی شد.[۲]

دیانت از نگاه ولتر[ویرایش]

نظیر بیشتر اندیشمندان عصر روشنگری، ولتر، با دلایل عقلائی، و نه دیانت مبتنی بر تعالیم مسیح که اجرای آن بر دوش کلیسا بود، به خدا باور داشت، از این رو، وی دئیست به‌حساب می‌آمد. وی بر آن نبود که ایمان مطلق برای اعتقاد به خداوند، ضروریست. ولتر چنین می‌نگارد: «ایمان چیست؟ باور بدان است که کدامیک، بدیهی است؟ خیر. در ذهن من کاملاً بدیهی است که هستی‌ای ضروری، ذاتی، ابدی و هوشمندی موجود است. این موضوع ایمان نیست؛ بلکه موضوع عقل است.» اما بیشتر او را به دلیل مخالفت با کلیسای کاتولیک آته‌ایست، یعنی ناباور به خدا قلمداد کرده‌اند. قائلان به این باور گفته‌ای از ولتر را که «اگر خدایی هم نمی‌بود، می‌بایست او را ساخت» مبنای کار قرار داده‌اند، اما با اندکی التفات به نامه‌ها و نوشته‌های ولتر می‌توان احساسات راستین وی را در باب خدا مشاهده کرد. نقل است که او گفته: تنها مشاهدهٔ آسمان بالای سرم و ستارگان در شب برای من کافیست تا بدانم خدایی هست.[۳]

بیماری[ویرایش]

ولتر در فوریه ۱۷۷۸ پس از ۲۸ سال به پاریس بازگشت. قصد داشت در تمرین اجرای نمایش ایرن شخصاً حضور داشته باشد. این بازگشت بعد از سال‌ها دوری با استقبال زیاد هوادارانش مواجه شد؛ با این حال این سفر به بیماری ولترِ ۸۴ ساله منجر شد. در ماه مارس بهبودی نسبی یافت و در ۳۰ مارس از فرهنگستان فرانسه بازدید کرد. این بازدید در میان شور و استقبال حضار انجام شد. در ماه مه بیماری او به وخامت گرایید. عده‌ای از دشمنان او می‌گفتند که بیماری ولتر در روزهای منتهی به مرگ او همراه با درد زیادی بوده‌است حال آنکه دوستانش می‌گفتند که او تا لحظه آخر جسور ماند. شایعات زیادی از طرف دوستان و دشمنانش در مورد چگونگی مرگ و آخرین گفته‌ها و کرده‌های او پراکنده شد.

آخرین ساعت زندگی و مرگ[ویرایش]

ولتر در برابر سه شکنجه‌گر مقاومت می‌کند و خود را به هذیان‌گویی می‌زند. کشیشان به عنوان آخرین سؤال، از محتضر می‌پرسد، «آیا به خدای عیسای مسیح ایمان دارید»؟ ولتر مشتی بر سر فرساک زده و خطاب به او می‌گوید: "بگذارید راحت بمیرم"![۴]

از معروفترین داستان‌هایی که در هنگام مرگ از او نقل شده این است که در پاسخ به کشیشی که از او خواست تا از شیطان برائت بجویٓد، ولتر به طعنه گفت :" اکنون زمان مناسبی برای دشمنِ جدید تراشیدن نیست ". که هرچند به نظر می‌رسد از جوکی که در روزنامه ماساچوست در ۱۸۵۶ انتشار یافت و گفته می‌شود به احتمال از ۱۹۷۰ گاهی به ولتر نسبت داده شده‌است.

خاکسپاری مخفیانه[ویرایش]

سرانجام ولتر در ۳۰ مه ۱۷۷۸ بدرود زندگی گفت. به دلیل عقاید ضدکلیسایی ولتر مقام‌های کلیسا قصد داشتند او را از آیین خاکسپاری مسیحی محروم سازند. به همین دلیل بلافاصله پس از مرگ دوستانش جنازه او را به کلیسایی محلی منتقل کرده و به سرعت آداب خاکسپاری مسیحی را به صورت کامل اجرا نمودند. ساعت ۱۱ شب و در سایه تردستی کشیش مهربانی به نام «مینگو» جسدش، شبانه و مخفیانه در صومعه «سلی یر» به خاک سپرده می‌شود، در حقیقت جسدش در خفا پایتخت را ترک می‌کند. فرمان ممنوعیت مراسم مذهبی خاکسپاری ولتر پس از اجرای مراسم به این کلیسای محلی رسید. پس از انقلاب فرانسه، در سال ۱۷۹۱ بقایای جسد ولتر به پاریس منتقل و با شکوه تشییع شد.[۵] در سال ۱۷۹۱ مجمع ملی انقلاب پیروزمند فرانسه لویی شانزدهم را مجبور کرد اجازه دهد جسد ولتر به پانتئون آورده شود. روی سنگ قبر ولتر این عبارت نوشته شده‌است «در این‌جا ولتر آرمیده‌است».[۶]

میراث ولتر[ویرایش]

انسان‌دوستی سراسر زندگی ولتر را درنوردیده است و می‌توان زندگی او را در این جملات خلاصه کرد: «با همه پندارهای سست‌بنیاد مردم مخالفت می‌کرد ولی با جان و دل از حقوق انسانی مردم دفاع می‌کرد، منادی عصر درخشانی بود که در تاریخ تمدن «عصر خرد» نام گرفته‌است. به‌نام خرد ندا درداد که: ای انسان‌ها! به اندیشیدن خو بگیرید. زیرا هرگاه ملتی به اندیشیدن خو گرفت هیچ‌چیز نمی‌تواند آن ملت را از پیشرفت بازدارد.» وی در فرانسه به عنوان یک جدلی دلیر در تلاش خستگی‌ناپذیر برای کسب حقوق مدنی (دادرسی عادلانه و آزادی مذهب) و محکومیت بی‌عدالتی و عوام‌فریبی مورد افتخار است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیای انگلیسی، مدخل ولتر، بازآوری شده در ۹ مارس ۲۰۱۵
 2. تاریخچه کوتاهی از فلسفه، نایجل واربرتون ، انتشارات ققنوس، ٩٣
 3. تاریخچه کوتاهی از فلسفه، نایجل واربرتون،انتشارات ققنوس٩٣
 4. تاریخ اروپا، نورمن دیویس، صفحه٨٧٦
 5. دانشنامه بریتانیکا، مدخل ولتر
 6. تاریخ فلسفه, ویل دورانت، ترجمه زریاب خویی، انتشارات علمی فرهنگی، صفحهٔ ۲۲۸

Voltaire
Portrait by Nicolas de Largillière, c. 1724
Portrait by Nicolas de Largillière, c. 1724
BornFrançois-Marie Arouet
(1694-11-21)21 November 1694
Paris, Kingdom of France
Died30 May 1778(1778-05-30) (aged 83)
Paris, Kingdom of France
Resting placePanthéon, Paris, France
OccupationWriter, philosopher
LanguageFrench
NationalityFrench
Alma materCollège Louis-le-Grand
PartnerÉmilie du Châtelet (1733–1749)

Philosophy career
EraAge of Enlightenment
RegionWestern philosophy
French philosophy
SchoolLumières
Philosophes
Deism
Classical liberalism
Main interests
Political philosophy, literature, historiography, biblical criticism
Notable ideas
Philosophy of history,[1] freedom of religion, freedom of speech, separation of church and state

François-Marie Arouet (French: [fʁɑ̃swa maʁi aʁwɛ]; 21 November 1694 – 30 May 1778), known by his nom de plume Voltaire (/vɒlˈtɛər, vlˈ-/;[5][6][7] also US: /vɔːlˈ-/,[8][9] French: [vɔltɛːʁ]), was a French Enlightenment writer, historian, and philosopher famous for his wit, his criticism of Christianity, especially the Roman Catholic Church, as well as his advocacy of freedom of speech, freedom of religion, and separation of church and state.

Voltaire was a versatile and prolific writer, producing works in almost every literary form, including plays, poems, novels, essays, and historical and scientific works. He wrote more than 20,000 letters and more than 2,000 books and pamphlets.[10] He was an outspoken advocate of civil liberties, despite the risk this placed him in under the strict censorship laws of the time. As a satirical polemicist, he frequently made use of his works to criticize intolerance, religious dogma, and the French institutions of his day.

Biography

François-Marie Arouet was born in Paris, the youngest of the five children of François Arouet (1649–1722), a lawyer who was a minor treasury official, and his wife, Marie Marguerite Daumard (c. 1660–1701), whose family was on the lowest rank of the French nobility.[11] Some speculation surrounds Voltaire's date of birth, because he claimed he was born on 20 February 1694 as the illegitimate son of a nobleman, Guérin de Rochebrune or Roquebrune.[12] Two of his older brothers—Armand-François and Robert—died in infancy, and his surviving brother Armand and sister Marguerite-Catherine were nine and seven years older, respectively.[13] Nicknamed "Zozo" by his family, Voltaire was baptized on 22 November 1694, with François de Castagnère, abbé de Châteauneuf [fr], and Marie Daumard, the wife of his mother's cousin, standing as godparents.[14] He was educated by the Jesuits at the Collège Louis-le-Grand (1704–1711), where he was taught Latin, theology, and rhetoric;[15] later in life he became fluent in Italian, Spanish, and English.[16]

By the time he left school, Voltaire had decided he wanted to be a writer, against the wishes of his father, who wanted him to become a lawyer.[17] Voltaire, pretending to work in Paris as an assistant to a notary, spent much of his time writing poetry. When his father found out, he sent Voltaire to study law, this time in Caen, Normandy. But the young man continued to write, producing essays and historical studies. Voltaire's wit made him popular among some of the aristocratic families with whom he mixed. In 1713, his father obtained a job for him as a secretary to the new French ambassador in the Netherlands, the marquis de Châteauneuf [fr], the brother of Voltaire's godfather.[18] At The Hague, Voltaire fell in love with a French Protestant refugee named Catherine Olympe Dunoyer (known as 'Pimpette').[18] Their affair, considered scandalous, was discovered by de Châteauneuf and Voltaire was forced to return to France by the end of the year.[19]

Voltaire was imprisoned in the Bastille from 16 May 1717 to 15 April 1718 in a windowless cell with ten-foot-thick walls.[20]

Most of Voltaire's early life revolved around Paris. From early on, Voltaire had trouble with the authorities for critiques of the government. As a result, he was twice sentenced to prison and once to temporary exile to England. One satirical verse, in which Voltaire accused the Régent of incest with his daughter, resulted in an eleven-month imprisonment in the Bastille.[21] The Comédie-Française had agreed in January 1717 to stage his debut play, Œdipe, and it opened in mid-November 1718, seven months after his release.[22] Its immediate critical and financial success established his reputation.[23] Both the Régent and King George I of Great Britain presented Voltaire with medals as a mark of their appreciation.[24]

He mainly argued for religious tolerance and freedom of thought. He campaigned to eradicate priestly and aristo-monarchical authority, and supported a constitutional monarchy that protects people's rights.[25][26]

Name

The author adopted the name Voltaire in 1718, following his incarceration at the Bastille. Its origin is unclear. It is an anagram of AROVET LI, the Latinized spelling of his surname, Arouet, and the initial letters of le jeune ("the young").[27] According to a family tradition among the descendants of his sister, he was known as le petit volontaire ("determined little thing") as a child, and he resurrected a variant of the name in his adult life.[28] The name also reverses the syllables of Airvault, his family's home town in the Poitou region.[29]

Richard Holmes[30] supports the anagrammatic derivation of the name, but adds that a writer such as Voltaire would have intended it to also convey connotations of speed and daring. These come from associations with words such as voltige (acrobatics on a trapeze or horse), volte-face (a spinning about to face one's enemies), and volatile (originally, any winged creature). "Arouet" was not a noble name fit for his growing reputation, especially given that name's resonance with à rouer ("to be beaten up") and roué (a débauché).

In a letter to Jean-Baptiste Rousseau in March 1719, Voltaire concludes by asking that, if Rousseau wishes to send him a return letter, he do so by addressing it to Monsieur de Voltaire. A postscript explains: "J'ai été si malheureux sous le nom d'Arouet que j'en ai pris un autre surtout pour n'être plus confondu avec le poète Roi", ("I was so unhappy under the name of Arouet that I have taken another, primarily so as to cease to be confused with the poet Roi.")[31] This probably refers to Adenes le Roi, and the 'oi' diphthong was then pronounced like modern 'ouai', so the similarity to 'Arouet' is clear, and thus, it could well have been part of his rationale. Voltaire is known also to have used at least 178 separate pen names during his lifetime.[32]

Early fiction

Voltaire's next play, Artémire, set in ancient Macedonia, opened on 15 February 1720. It was a flop and only fragments of the text survive.[33] He instead turned to an epic poem about Henry IV of France that he had begun in early 1717.[34] Denied a licence to publish, in August 1722 Voltaire headed north to find a publisher outside France. On the journey, he was accompanied by his mistress, Marie-Marguerite de Rupelmonde, a young widow.[35]

At Brussels, Voltaire and Rousseau met up for a few days, before Voltaire and his mistress continued northwards. A publisher was eventually secured in The Hague.[36] In the Netherlands, Voltaire was struck and impressed by the openness and tolerance of Dutch society.[37] On his return to France, he secured a second publisher in Rouen, who agreed to publish La Henriade clandestinely.[38] After Voltaire's recovery from a month-long smallpox infection in November 1723, the first copies were smuggled into Paris and distributed.[39] While the poem was an instant success, Voltaire's new play, Mariamne, was a failure when it first opened in March 1724.[40] Heavily reworked, it opened at the Comédie-Française in April 1725 to a much-improved reception.[40] It was among the entertainments provided at the wedding of Louis XV and Marie Leszczyńska in September 1725.[40]

Great Britain

In early 1726, a French nobleman, the chevalier de Rohan-Chabot, taunted Voltaire about his change of name, and Voltaire retorted that his name would be honored while de Rohan would dishonor his.[41] Infuriated, de Rohan arranged for Voltaire to be beaten up by thugs a few days later.[42] Seeking compensation, redress, or revenge, Voltaire challenged de Rohan to a duel, but the aristocratic de Rohan family arranged for Voltaire to be arrested and imprisoned in the Bastille on 17 April 1726 without a trial or an opportunity to defend himself.[43][44] Fearing an indefinite prison sentence, Voltaire suggested that he be exiled to England as an alternative punishment, which the French authorities accepted.[45] On 2 May, he was escorted from the Bastille to Calais, where he was to embark for Britain.[46]

Elémens de la philosophie de Neuton, 1738

In England, Voltaire lived largely in Wandsworth, with acquaintances including Everard Fawkener.[47] From December 1727 to June 1728 he lodged at Maiden Lane, Covent Garden, now commemorated by a plaque, to be nearer to his British publisher.[48] Voltaire circulated throughout English high society, meeting Alexander Pope, John Gay, Jonathan Swift, Lady Mary Wortley Montagu, Sarah, Duchess of Marlborough, and many other members of the nobility and royalty.[49] Voltaire's exile in Great Britain greatly influenced his thinking. He was intrigued by Britain's constitutional monarchy in contrast to French absolutism, and by the country's greater support of the freedoms of speech and religion.[50] He was influenced by the writers of the age, and developed an interest in earlier English literature, especially the works of Shakespeare, still relatively unknown in continental Europe.[51] Despite pointing out his deviations from neoclassical standards, Voltaire saw Shakespeare as an example that French writers might emulate, since French drama, despite being more polished, lacked on-stage action. Later, however, as Shakespeare's influence began growing in France, Voltaire tried to set a contrary example with his own plays, decrying what he considered Shakespeare's barbarities. Voltaire may have been present at the funeral of Isaac Newton,[a] and met Newton's niece, Catherine Conduitt.[48] In 1727, he published two essays in English, Upon the Civil Wars of France, Extracted from Curious Manuscripts and Upon Epic Poetry of the European Nations, from Homer Down to Milton.[48]

After two and a half years in exile, Voltaire returned to France, and after a few months living in Dieppe, the authorities permitted him to return to Paris.[52] At a dinner, French mathematician Charles Marie de La Condamine proposed buying up the lottery that was organized by the French government to pay off its debts, and Voltaire joined the consortium, earning perhaps a million livres.[53] He invested the money cleverly and on this basis managed to convince the Court of Finances that he was of good conduct and so was able to take control of a capital inheritance from his father that had hitherto been tied up in trust. He was now indisputably rich.[54][55]

Further success followed, in 1732, with his play Zaïre, which when published in 1733 carried a dedication to Fawkener that praised English liberty and commerce.[56] At this time he published his views on British attitudes toward government, literature, religion and science in a collection of essays in letter form entitled Letters Concerning the English Nation (London, 1733).[57] In 1734, they were published in French as Lettres philosophiques in Rouen.[58][b] Because the publisher released the book without the approval of the royal censor and Voltaire regarded the British constitutional monarchy as more developed and more respectful of human rights (particularly religious tolerance) than its French counterpart, the French publication of Letters caused a huge scandal; the book was publicly burnt and banned, and Voltaire was forced again to flee Paris.[25]

Château de Cirey

In the frontispiece to Voltaire's book on Newton's philosophy, Émilie du Châtelet appears as Voltaire's muse, reflecting Newton's heavenly insights down to Voltaire.[59]

In 1733, Voltaire met Émilie du Châtelet, a mathematician and married mother of three who was 12 years his junior and with whom he was to have an affair for 16 years.[60] To avoid arrest after the publication of Letters, Voltaire took refuge at her husband's château at Cirey-sur-Blaise, on the borders of Champagne and Lorraine.[61] Voltaire paid for the building's renovation,[62] and Émilie's husband, the Marquis du Châtelet, sometimes stayed at the château with his wife and her lover.[63] The relationship had a significant intellectual element. Voltaire and the Marquise du Châtelet collected around 21,000 books, an enormous number for the time.[64] Together, they studied these books and performed experiments in the natural sciences at Cirey, which included an attempt to determine the nature of fire.[65]

Having learned from his previous brushes with the authorities, Voltaire began his habit of keeping out of personal harm's way and denying any awkward responsibility.[66] He continued to write plays, such as Mérope (or La Mérope française) and began his long research into science and history. Again, a main source of inspiration for Voltaire were the years of his British exile, during which he had been strongly influenced by the works of Sir Isaac Newton. Voltaire strongly believed in Newton's theories; he performed experiments in optics at Cirey,[67] and was one of the sources for the famous story of Newton and the apple falling from the tree, which he had learned from Newton's niece in London and first mentioned in his Letters.[48]

In the fall of 1735, Voltaire was visited by Francesco Algarotti, who was preparing a book about Newton in Italian.[68] Partly inspired by the visit, the Marquise translated Newton's Latin Principia into French in full, and it remained the definitive French translation into the 21st century.[25] Both she and Voltaire were also curious about the philosophies of Gottfried Leibniz, a contemporary and rival of Newton. While Voltaire remained a firm Newtonian, the Marquise adopted certain aspects of Leibniz's arguments against Newton.[25][69] Voltaire's own book Elements of Newton's Philosophy made Newton accessible and understandable to a far greater public, and the Marquise wrote a celebratory review in the Journal des savants.[25][70] Voltaire's work was instrumental in bringing about general acceptance of Newton's optical and gravitational theories in France.[25][71]

Voltaire and the Marquise also studied history, particularly those persons who had contributed to civilization. Voltaire's second essay in English had been "Essay upon the Civil Wars in France". It was followed by La Henriade, an epic poem on the French King Henri IV, glorifying his attempt to end the Catholic-Protestant massacres with the Edict of Nantes, and by a historical novel on King Charles XII of Sweden. These, along with his Letters on the English, mark the beginning of Voltaire's open criticism of intolerance and established religions.[citation needed] Voltaire and the Marquise also explored philosophy, particularly metaphysics, the branch of philosophy that deals with being and with what lies beyond the material realm, such as whether or not there is a God and whether people have souls. Voltaire and the Marquise analyzed the Bible and concluded that much of its content was dubious.[72] Voltaire's critical views on religion are reflected in his belief in separation of church and state and religious freedom, ideas that he had formed after his stay in England.

In August 1736, Frederick the Great, then Crown Prince of Prussia and a great admirer of Voltaire, initiated a correspondence with him.[73] That December, Voltaire moved to Holland for two months and became acquainted with the scientists Herman Boerhaave and 's Gravesande.[74] From mid-1739 to mid-1740 Voltaire lived largely in Brussels, at first with the Marquise, who was unsuccessfully attempting to pursue a 60-year-old family legal case regarding the ownership of two estates in Limburg.[75] In July 1740, he traveled to the Hague on behalf of Frederick in an attempt to dissuade a dubious publisher, van Duren, from printing without permission Frederick's Anti-Machiavel.[76] In September Voltaire and Frederick (now King) met for the first time in Moyland Castle near Cleves and in November Voltaire was Frederick's guest in Berlin for two weeks;[77] in September 1742 they met in Aix-la-Chapelle.[78] Voltaire was sent to Frederick's court in 1743 by the French government as an envoy and spy to gauge Frederick's military intentions in the War of the Austrian Succession.[79]

Though deeply committed to the Marquise, Voltaire by 1744 found life at the château confining. On a visit to Paris that year, he found a new love—his niece. At first, his attraction to Marie Louise Mignot was clearly sexual, as evidenced by his letters to her (only discovered in 1957).[80][81] Much later, they lived together, perhaps platonically, and remained together until Voltaire's death. Meanwhile, the Marquise also took a lover, the Marquis de Saint-Lambert.[82]

Prussia

Die Tafelrunde by Adolph von Menzel: guests of Frederick the Great at Sanssouci, including members of the Prussian Academy of Sciences and Voltaire (third from left)

After the death of the Marquise in childbirth in September 1749, Voltaire briefly returned to Paris and in mid-1750 moved to Prussia at the invitation of Frederick the Great.[83] The Prussian king (with the permission of Louis XV) made him a chamberlain in his household, appointed him to the Order of Merit, and gave him a salary of 20,000 French livres a year.[84] He had rooms at Sanssouci and Charlottenburg Palace.[85] Life went well for Voltaire at first,[86] and in 1751 he completed Micromégas, a piece of science fiction involving ambassadors from another planet witnessing the follies of humankind.[87] However, his relationship with Frederick the Great began to deteriorate after he was accused of theft and forgery by a Jewish financier, Abraham Hirschel, who had invested in Saxon government bonds on behalf of Voltaire at a time when Frederick was involved in sensitive diplomatic negotiations with Saxony.[88]

He encountered other difficulties: an argument with Maupertuis, the president of the Berlin Academy of Science and a former rival for Émilie's affections, provoked Voltaire's Diatribe du docteur Akakia ("Diatribe of Doctor Akakia"), which satirized some of Maupertuis's theories and his abuse of power in his persecutions of a mutual acquaintance, Johann Samuel König. This greatly angered Frederick, who ordered all copies of the document burned.[89] On 1 January 1752, Voltaire offered to resign as chamberlain and return his insignia of the Order of Merit; at first, Frederick refused until eventually permitting Voltaire to leave in March.[90] On a slow journey back to France, Voltaire stayed at Leipzig and Gotha for a month each, and Kassel for two weeks, arriving at Frankfurt on 31 May. The following morning, he was detained at the inn where he was staying by Frederick's agents, who held him in the city for over three weeks while they, Voltaire and Frederick argued by letter over the return of a satirical book of poetry Frederick had lent to Voltaire. Marie Louise joined him on 9 June. She and her uncle only left Frankfurt in July after she had defended herself from the unwanted advances of one of Frederick's agents and Voltaire's luggage had been ransacked and valuable items taken.[91]

Voltaire's attempts to vilify Frederick for his agents' actions at Frankfurt were largely unsuccessful. Voltaire responded by composing Mémoires pour Servir à la Vie de M. de Voltaire, a work published after his death that paints a largely negative picture of his time spent with Frederick. However, the correspondence between them continued, and though they never met in person again, after the Seven Years' War they largely reconciled.[92]

Geneva and Ferney

Voltaire's château at Ferney, France

Voltaire's slow progress toward Paris continued through Mainz, Mannheim, Strasbourg, and Colmar,[93] but in January 1754 Louis XV banned him from Paris,[94] so instead he turned for Geneva, near which he bought a large estate (Les Délices) in early 1755.[95] Though he was received openly at first, the law in Geneva, which banned theatrical performances, and the publication of The Maid of Orleans against his will soured his relationship with Calvinist Genevans.[96] In late 1758, he bought an even larger estate at Ferney, on the French side of the Franco-Swiss border.[97]

Early in 1759, Voltaire completed and published Candide, ou l'Optimisme (Candide, or Optimism). This satire on Leibniz's philosophy of optimistic determinism remains the work for which Voltaire is perhaps best known. He would stay in Ferney for most of the remaining 20 years of his life, frequently entertaining distinguished guests, such as James Boswell, Adam Smith, Giacomo Casanova, and Edward Gibbon.[c] In 1764, he published one of his best-known philosophical works, the Dictionnaire philosophique, a series of articles mainly on Christian history and dogmas, a few of which were originally written in Berlin.[44]

From 1762, he began to champion unjustly persecuted people, the case of Huguenot merchant Jean Calas being the most celebrated.[44] Calas had been tortured to death in 1763, supposedly because he had murdered his eldest son for wanting to convert to Catholicism. His possessions were confiscated and his two daughters were taken from his widow and were forced into Catholic convents. Voltaire, seeing this as a clear case of religious persecution, managed to overturn the conviction in 1765.[98]

Voltaire was initiated into Freemasonry a little over a month before his death. On 4 April 1778, Voltaire attended la Loge des Neuf Sœurs in Paris, and became an Entered Apprentice Freemason. According to some sources, "Benjamin Franklin ... urged Voltaire to become a freemason; and Voltaire agreed, perhaps only to please Franklin."[99][100][101] However, Benjamin Franklin was merely a visitor at the time Voltaire was initiated, the two only met a month before Voltaire's death, and their interactions with each other were brief.[102]

House in Paris where Voltaire died

Death and burial

Jean-Antoine Houdon, Voltaire, 1778, National Gallery of Art

In February 1778, Voltaire returned for the first time in over 25 years to Paris, among other reasons to see the opening of his latest tragedy, Irene.[103] The five-day journey was too much for the 83-year-old, and he believed he was about to die on 28 February, writing "I die adoring God, loving my friends, not hating my enemies, and detesting superstition." However, he recovered, and in March he saw a performance of Irene, where he was treated by the audience as a returning hero.[44]

He soon became ill again and died on 30 May 1778. The accounts of his deathbed have been numerous and varying, and it has not been possible to establish the details of what precisely occurred. His enemies related that he repented and accepted the last rites given by a Catholic priest, or that he died under great torment, while his adherents told how he was defiant to his last breath.[104] According to one story of his last words, his response to a priest at his deathbed urging him to renounce Satan was "Now is not the time for making new enemies."[105] However, this appears to have originated from a joke first published in a Massachusetts newspaper in 1856, and was only attributed to Voltaire in the 1970s.[106]

Because of his well-known criticism of the Church, which he had refused to retract before his death, Voltaire was denied a Christian burial in Paris,[107] but friends and relations managed to bury his body secretly at the Abbey of Scellières in Champagne, where Marie Louise's brother was abbé.[108] His heart and brain were embalmed separately.[109]

Voltaire's tomb in the Paris Panthéon

Regarding Voltaire as a forerunner of the French Revolution, the National Assembly of France had his remains brought back to Paris, and enshrined in the Panthéon on 11 July 1791.[110][d] It is estimated that a million people attended the procession, which stretched throughout Paris. There was an elaborate ceremony, complete with an orchestra, and the music included a piece that André Grétry had composed especially for the event, which included a part for the "tuba curva" (an instrument that originated in Roman times as the cornu but had recently been revived under a new name).[113]

Writings

History

Voltaire had an enormous influence on the development of historiography through his demonstration of fresh new ways to look at the past. Guillaume de Syon argues:

Voltaire recast historiography in both factual and analytical terms. Not only did he reject traditional biographies and accounts that claim the work of supernatural forces, but he went so far as to suggest that earlier historiography was rife with falsified evidence and required new investigations at the source. Such an outlook was not unique in that the scientific spirit that 18th-century intellectuals perceived themselves as invested with. A rationalistic approach was key to rewriting history.[114]

Voltaire's best-known histories are History of Charles XII (1731), The Age of Louis XIV (1751), and his Essay on the Customs and the Spirit of the Nations (1756). He broke from the tradition of narrating diplomatic and military events, and emphasized customs, social history and achievements in the arts and sciences. The Essay on Customs traced the progress of world civilization in a universal context, thereby rejecting both nationalism and the traditional Christian frame of reference. Influenced by Bossuet's Discourse on the Universal History (1682), he was the first scholar to make a serious attempt to write the history of the world, eliminating theological frameworks, and emphasizing economics, culture and political history. He treated Europe as a whole, rather than a collection of nations. He was the first to emphasize the debt of medieval culture to Middle Eastern civilization, but otherwise was weak on the Middle Ages. Although he repeatedly warned against political bias on the part of the historian, he did not miss many opportunities to expose the intolerance and frauds of the church over the ages. Voltaire advised scholars that anything contradicting the normal course of nature was not to be believed. Although he found evil in the historical record, he fervently believed reason and educating the illiterate masses would lead to progress.

Voltaire explains his view of historiography in his article on "History" in Diderot's Encyclopédie: "One demands of modern historians more details, better ascertained facts, precise dates, more attention to customs, laws, mores, commerce, finance, agriculture, population." Voltaire's histories imposed the values of the Enlightenment on the past, but at the same time he helped free historiography from antiquarianism, Eurocentrism, religious intolerance and a concentration on great men, diplomacy, and warfare.[115][116] Yale professor Peter Gay says Voltaire wrote "very good history", citing his "scrupulous concern for truths", "careful sifting of evidence", "intelligent selection of what is important", "keen sense of drama", and "grasp of the fact that a whole civilization is a unit of study".[117]

Poetry

From an early age, Voltaire displayed a talent for writing verse and his first published work was poetry. He wrote two book-long epic poems, including the first ever written in French, the Henriade, and later, The Maid of Orleans, besides many other smaller pieces.[citation needed]

The Henriade was written in imitation of Virgil, using the alexandrine couplet reformed and rendered monotonous for modern readers but it was a huge success in the 18th and early 19th century, with sixty-five editions and translations into several languages. The epic poem transformed French King Henry IV into a national hero for his attempts at instituting tolerance with his Edict of Nantes. La Pucelle, on the other hand, is a burlesque on the legend of Joan of Arc.

Prose

Frontispiece and first page of an early English translation by T. Smollett et al. of Voltaire's Candide, 1762

Many of Voltaire's prose works and romances, usually composed as pamphlets, were written as polemics. Candide attacks the passivity inspired by Leibniz's philosophy of optimism through the character Pangloss's frequent refrain that circumstances are the "best of all possible worlds". L'Homme aux quarante ecus (The Man of Forty Pieces of Silver), addresses social and political ways of the time; Zadig and others, the received forms of moral and metaphysical orthodoxy; and some were written to deride the Bible. In these works, Voltaire's ironic style, free of exaggeration, is apparent, particularly the restraint and simplicity of the verbal treatment.[118] Candide in particular is the best example of his style. Voltaire also has—in common with Jonathan Swift—the distinction of paving the way for science fiction's philosophical irony, particularly in his Micromégas and the vignette Plato's Dream (1756).

In general, his criticism and miscellaneous writing show a similar style to Voltaire's other works. Almost all of his more substantive works, whether in verse or prose, are preceded by prefaces of one sort or another, which are models of his caustic yet conversational tone. In a vast variety of nondescript pamphlets and writings, he displays his skills at journalism. In pure literary criticism his principal work is the Commentaire sur Corneille, although he wrote many more similar works—sometimes (as in his Life and Notices of Molière) independently and sometimes as part of his Siècles.[119]

Voltaire's works, especially his private letters, frequently contain the word "l'infâme" and the expression "écrasez l'infâme", or "crush the infamous".[120] The phrase refers to abuses of the people by royalty and the clergy that Voltaire saw around him, and the superstition and intolerance that the clergy bred within the people.[121] He had felt these effects in his own exiles, the burnings of his books and those of many others, and in the hideous sufferings of Jean Calas and François-Jean de la Barre.[122] He stated in one of his most famous quotes that "Superstition sets the whole world in flames; philosophy quenches them."[123]

The most oft-cited Voltaire quotation is apocryphal. He is incorrectly credited with writing, "I disapprove of what you say, but I will defend to the death your right to say it." These were not his words, but rather those of Evelyn Beatrice Hall, written under the pseudonym S. G. Tallentyre in her 1906 biographical book The Friends of Voltaire. Hall intended to summarize in her own words Voltaire's attitude towards Claude Adrien Helvétius and his controversial book De l'esprit, but her first-person expression was mistaken for an actual quotation from Voltaire. Her interpretation does capture the spirit of Voltaire's attitude towards Helvetius; it had been said Hall's summary was inspired by a quotation found in a 1770 Voltaire letter to an Abbot le Riche, in which he was reported to have said, "I detest what you write, but I would give my life to make it possible for you to continue to write."[124] Nevertheless, scholars believe there must have again been misinterpretation, as the letter does not seem to contain any such quote.[e]

Voltaire's first major philosophical work in his battle against "l'infâme" was the Traité sur la tolérance (Treatise on Tolerance), exposing the Calas affair, along with the tolerance exercised by other faiths and in other eras (for example, by the Jews, the Romans, the Greeks and the Chinese). Then, in his Dictionnaire philosophique, containing such articles as "Abraham", "Genesis", "Church Council", he wrote about what he perceived as the human origins of dogmas and beliefs, as well as inhuman behavior of religious and political institutions in shedding blood over the quarrels of competing sects. Amongst other targets, Voltaire criticized France's colonial policy in North America, dismissing the vast territory of New France as "a few acres of snow" ("quelques arpents de neige").

Letters

Voltaire also engaged in an enormous amount of private correspondence during his life, totalling over 20,000 letters. Theodore Besterman's collected edition of these letters, completed only in 1964, fills 102 volumes.[125] One historian called the letters "a feast not only of wit and eloquence but of warm friendship, humane feeling, and incisive thought."[126]

In Voltaire's correspondence with Catherine the Great he derided democracy. He wrote, "Almost nothing great has ever been done in the world except by the genius and firmness of a single man combating the prejudices of the multitude."[127]

Religious views

Voltaire at 70; engraving from 1843 edition of his Philosophical Dictionary

Like other key Enlightenment thinkers, Voltaire was a deist.[128] He challenged orthodoxy by asking: "What is faith? Is it to believe that which is evident? No. It is perfectly evident to my mind that there exists a necessary, eternal, supreme, and intelligent being. This is no matter of faith, but of reason."[129][130]

In a 1763 essay, Voltaire supported the toleration of other religions and ethnicities: "It does not require great art, or magnificently trained eloquence, to prove that Christians should tolerate each other. I, however, am going further: I say that we should regard all men as our brothers. What? The Turk my brother? The Chinaman my brother? The Jew? The Siam? Yes, without doubt; are we not all children of the same father and creatures of the same God?"[131]

In one of his many denunciations of priests of every religious sect, Voltaire describes them as those who "rise from an incestuous bed, manufacture a hundred versions of God, then eat and drink God, then piss and shit God."[132]

Christianity

Historians have described Voltaire's description of the history of Christianity as "propagandistic".[133] Voltaire is partially responsible for the misattribution of the expression Credo quia absurdum to the Church Fathers.[134] In a letter to Frederick II, King of Prussia, dated 5 January 1767, he wrote about Christianity:

La nôtre [religion] est sans contredit la plus ridicule, la plus absurde, et la plus sanguinaire qui ait jamais infecté le monde.[135]
"Ours [i.e., the Christian religion] is assuredly the most ridiculous, the most absurd and the most bloody religion which has ever infected this world. Your Majesty will do the human race an eternal service by extirpating this infamous superstition, I do not say among the rabble, who are not worthy of being enlightened and who are apt for every yoke; I say among honest people, among men who think, among those who wish to think. ... My one regret in dying is that I cannot aid you in this noble enterprise, the finest and most respectable which the human mind can point out."[136][137]

In La bible enfin expliquée, he expressed the following attitude to lay reading of the Bible:

It is characteristic of fanatics who read the holy scriptures to tell themselves: God killed, so I must kill; Abraham lied, Jacob deceived, Rachel stole: so I must steal, deceive, lie. But, wretch, you are neither Rachel, nor Jacob, nor Abraham, nor God; you are just a mad fool, and the popes who forbade the reading of the Bible were extremely wise.[138]

Voltaire's opinion of the Bible was mixed. Although influenced by Socinian works such as the Bibliotheca Fratrum Polonorum, Voltaire's skeptical attitude to the Bible separated him from Unitarian theologians like Fausto Sozzini or even Biblical-political writers like John Locke.[139] His statements on religion also brought down on him the fury of the Jesuits and in particular Claude-Adrien Nonnotte.[140][141][142][143] This did not hinder his religious practice, though it did win for him a bad reputation in certain religious circles. The deeply Christian Wolfgang Amadeus Mozart wrote to his father the year of Voltaire's death, saying, "The arch-scoundrel Voltaire has finally kicked the bucket ..."[144] Voltaire was later deemed to influence Edward Gibbon in claiming that Christianity was a contributor to the fall of the Roman Empire in his book The History of the Decline and Fall of the Roman Empire:

As Christianity advances, disasters befall the [Roman] empire—arts, science, literature, decay—barbarism and all its revolting concomitants are made to seem the consequences of its decisive triumph—and the unwary reader is conducted, with matchless dexterity, to the desired conclusion—the abominable Manicheism of Candide, and, in fact, of all the productions of Voltaire's historic school—viz., "that instead of being a merciful, ameliorating, and benignant visitation, the religion of Christians would rather seem to be a scourge sent on man by the author of all evil."[145]

However, Voltaire also acknowledged the self-sacrifice of Christians. He wrote: "Perhaps there is nothing greater on earth than the sacrifice of youth and beauty, often of high birth, made by the gentle sex in order to work in hospitals for the relief of human misery, the sight of which is so revolting to our delicacy. Peoples separated from the Roman religion have imitated but imperfectly so generous a charity."[146] Yet, according to Daniel-Rops, Voltaire's "hatred of religion increased with the passage of years. The attack, launched at first against clericalism and theocracy, ended in a furious assault upon Holy Scripture, the dogmas of the Church, and even upon the person of Jesus Christ Himself, who [he] depicted now as a degenerate."[147] Voltaire's reasoning may be summed up in his well-known saying, "Those who can make you believe absurdities can make you commit atrocities."

Judaism

According to Orthodox rabbi Joseph Telushkin, the most significant Enlightenment hostility against Judaism was found in Voltaire;[148] thirty of the 118 articles in his Dictionnaire philosophique dealt with Jews and described them in consistently negative ways.[149][150] For example, in Voltaire's A Philosophical Dictionary, he wrote of Jews: "In short, we find in them only an ignorant and barbarous people, who have long united the most sordid avarice with the most detestable superstition and the most invincible hatred for every people by whom they are tolerated and enriched."[151]

On the other hand, Peter Gay, a contemporary authority on the Enlightenment,[148] also points to Voltaire's remarks (for instance, that the Jews were more tolerant than the Christians) in the Traité sur la tolérance and surmises that "Voltaire struck at the Jews to strike at Christianity". Whatever anti-semitism Voltaire may have felt, Gay suggests, derived from negative personal experience.[152] Bertram Schwarzbach's far more detailed studies of Voltaire's dealings with Jewish people throughout his life concluded that he was anti-biblical, not anti-semitic. His remarks on the Jews and their "superstitions" were essentially no different from his remarks on Christians.[153]

Telushkin states that Voltaire did not limit his attack to aspects of Judaism that Christianity used as a foundation, repeatedly making it clear that he despised Jews.[148] Arthur Hertzberg claims that Gay's second suggestion is also untenable, as Voltaire himself denied its validity when he remarked that he had "forgotten about much larger bankruptcies through Christians".[clarification needed][154]

Some authors link Voltaire's anti-Judaism to his polygenism. According to Joxe Azurmendi this anti-Judaism has a relative importance in Voltaire's philosophy of history. However, Voltaire's anti-Judaism influences later authors like Ernest Renan.[155]

According to the historian Will Durant, Voltaire had initially condemned the persecution of Jews on several occasions including in his work Henriade.[156] As stated by Durant, Voltaire had praised the simplicity, sobriety, regularity, and industry of Jews. However, subsequently, Voltaire had become strongly anti-Semitic after some regrettable personal financial transactions and quarrels with Jewish financiers. In his Essai sur les moeurs Voltaire had denounced the ancient Hebrews using strong language; a Catholic priest had protested against this censure. The anti-Semitic passages in Voltaire's Dictionnaire philosophique were criticized by Issac Pinto in 1762. Subsequently, Voltaire agreed with the criticism of his anti-Semitic views and stated that he had been "wrong to attribute to a whole nation the vices of some individuals";[157] he also promised to revise the objectionable passages for forthcoming editions of the Dictionnaire philosophique, but failed to do so.[157]

Islam

Voltaire's views about Islam remained negative as he considered the Quran to be ignorant of the laws of physics.[158] In a 1740 letter to Frederick II of Prussia, Voltaire ascribes to Muhammad a brutality that "is assuredly nothing any man can excuse" and suggests that his following stemmed from superstition. Referring to the prophet, Voltaire continued in his letter, "But that a camel-merchant should stir up insurrection in his village; that in league with some miserable followers he persuades them that he talks with the angel Gabriel; that he boasts of having been carried to heaven, where he received in part this unintelligible book, each page of which makes common sense shudder; that, to pay homage to this book, he delivers his country to iron and flame; that he cuts the throats of fathers and kidnaps daughters; that he gives to the defeated the choice of his religion or death: this is assuredly nothing any man can excuse, at least if he was not born a Turk, or if superstition has not extinguished all natural light in him."[159]

In 1748, after having read Henri de Boulainvilliers and George Sale,[160] he wrote again about Mohammed and Islam in an article, "De l'Alcoran et de Mahomet" (On the Quran and on Mohammed). In the article, Voltaire maintained that Mohammed was a "sublime charlatan"[f] Drawing also on complementary information in the "Oriental Library" of Herbelot, Voltaire, according to René Pomeau, had a judgement of the Qur'an where he found the book in spite of "the contradictions, the absurdities, the anachronisms", "rhapsody, without connection, without order, and without art".[161][162][163][164] Thus he "henceforward conceded"[164] that "if his book was bad for our times and for us, it was very good for his contemporaries, and his religion even more so. It must be admitted that he removed almost all of Asia from idolatry" and that "it was difficult for such a simple and wise religion, taught by a man who was constantly victorious, could hardly fail to subjugate a portion of the earth." He considered that "its civil laws are good; its dogma is admirable which it has in common with ours" but that "his means are shocking; deception and murder".[165]

In his Essay on the Manners and Spirit of Nations (published 1756), Voltaire deals with the history of Europe before Charlemagne to the dawn of the age of Louis XIV, and that of the colonies and the East. As a historian he devoted several chapters to Islam,[166][167][168] Voltaire highlighted the Arabian, Turkish courts, and conducts.[164][169][169][170] Here he called Mohammed a "poet", and stated that he was not an illiterate.[171] As a "legislator", he "changed the face of part of Europe [and] one half of Asia."[172][173][174] In chapter VI, Voltaire finds similarities between Arabs and ancient Hebrews, that they both kept running to battle in the name of God, and sharing a passion for the spoils of war.[175] Voltaire continues that, "It is to be believed that Mohammed, like all enthusiasts, violently struck by his ideas, first presented them in good faith, strengthened them with fantasy, fooled himself in fooling others, and supported through necessary deceptions a doctrine which he considered good."[176][177] He thus compares "the genius of the Arab people" with "the genius of the ancient Romans".[178]

Drama Mahomet

The tragedy Fanaticism, or Mahomet the Prophet (French: Le fanatisme, ou Mahomet le Prophete) was written in 1736 by Voltaire. The play is a study of religious fanaticism and self-serving manipulation. The character Muhammad orders the murder of his critics.[179] Voltaire described the play as "written in opposition to the founder of a false and barbarous sect."[180]

Voltaire described Muhammad as an "impostor", a "false prophet", a "fanatic" and a "hypocrite".[181][182] Defending the play, Voltaire said that he "tried to show in it into what horrible excesses fanaticism, led by an impostor, can plunge weak minds".[183] When Voltaire wrote in 1742 to César de Missy, he described Mohammed as deceitful.[184][185]

In his play, Mohammed was "whatever trickery can invent that is most atrocious and whatever fanaticism can accomplish that is most horrifying. Mahomet here is nothing other than Tartuffe with armies at his command."[186][187] After later having judged that he had made Mohammed in his play "somewhat nastier than he really was",[188] Voltaire claims that Muhammad stole the idea of an angel weighing both men and women from Zoroastrians, who are often referred to as "Magi". Voltaire continues about Islam, saying:

Nothing is more terrible than a people who, having nothing to lose, fight in the united spirit of rapine and of religion.[189]

In a 1745 letter recommending the play to Pope Benedict XIV, Voltaire described Muhammad as "the founder of a false and barbarous sect" and "a false prophet". Voltaire wrote: "Your holiness will pardon the liberty taken by one of the lowest of the faithful, though a zealous admirer of virtue, of submitting to the head of the true religion this performance, written in opposition to the founder of a false and barbarous sect. To whom could I with more propriety inscribe a satire on the cruelty and errors of a false prophet, than to the vicar and representative of a God of truth and mercy?"[190][191] His view was modified slightly for Essai sur les Moeurs et l'Esprit des Nations, although it remained negative.[132][192][193][194] In 1751, Voltaire performed his play Mohamet once again, with great success.[195]

Hinduism

Commenting on the sacred texts of the Hindus, the Vedas, Voltaire observed:

The Veda was the most precious gift for which the West had ever been indebted to the East.[196]

He regarded Hindus as "a peaceful and innocent people, equally incapable of hurting others or of defending themselves."[197] Voltaire was himself a supporter of animal rights and was a vegetarian.[198] He used the antiquity of Hinduism to land what he saw as a devastating blow to the Bible's claims and acknowledged that the Hindus' treatment of animals showed a shaming alternative to the immorality of European imperialists.[199]

Confucianism

"Life and works of Confucius, by Prospero Intorcetta, 1687

The works of Confucius were translated into European languages through the agency of Jesuit scholars stationed in China.[g] Matteo Ricci was among the earliest to report on the thoughts of Confucius, and father Prospero Intorcetta wrote about the life and works of Confucius in Latin in 1687.[200]

Translations of Confucian texts influenced European thinkers of the period,[201] particularly among the Deists and other philosophical groups of the Enlightenment who were interested by the integration of the system of morality of Confucius into Western civilisation.[200][202] Voltaire was also influenced by Confucius, seeing the concept of Confucian rationalism as an alternative to Christian dogma.[203] He praised Confucian ethics and politics, portraying the sociopolitical hierarchy of China as a model for Europe.[203]

Confucius has no interest in falsehood; he did not pretend to be prophet; he claimed no inspiration; he taught no new religion; he used no delusions; flattered not the emperor under whom he lived...

— Voltaire[203]

With the translation of Confucian texts during the Enlightenment, the concept of a meritocracy reached intellectuals in the West, who saw it as an alternative to the traditional ancient regime of Europe.[204] Voltaire wrote favourably of the idea, claiming that the Chinese had "perfected moral science" and advocating an economic and political system modeled after that of the Chinese.[204]

Views on race and slavery

Voltaire rejected the biblical Adam and Eve story and was a polygenist who speculated that each race had entirely separate origins.[205][206] According to William Cohen, like most other polygenists, Voltaire believed that because of their different origins, blacks did not entirely share the natural humanity of whites.[207] According to David Allen Harvey, Voltaire often invoked racial differences as a means to attack religious orthodoxy, and the Biblical account of creation.[208]

His most famous remark on slavery is found in Candide, where the hero is horrified to learn "at what price we eat sugar in Europe" after coming across a slave in French Guiana who has been mutilated for escaping, who opines that, if all human beings have common origins as the Bible taught, it makes them cousins, concluding that "no one could treat their relatives more horribly". Elsewhere, he wrote caustically about "whites and Christians [who] proceed to purchase negroes cheaply, in order to sell them dear in America". Voltaire has been accused of supporting the slave trade as per a letter attributed to him,[209][210][211] although it has been suggested that this letter is a forgery "since no satisfying source attests to the letter's existence."[212]

In his Philosophical Dictionary, Voltaire endorses Montesquieu's criticism of the slave trade: "Montesquieu was almost always in error with the learned, because he was not learned, but he was almost always right against the fanatics and the promoters of slavery."[213]

Zeev Sternhell argues that despite his shortcomings, Voltaire was a forerunner of liberal pluralism in his approach to history and non-European cultures.[214] Voltaire wrote, "We have slandered the Chinese because their metaphysics is not the same as ours ... This great misunderstanding about Chinese rituals has come about because we have judged their usages by ours, for we carry the prejudices of our contentious spirit to the end of the world."[214] In speaking of Persia, he condemned Europe's "ignorant audacity" and "ignorant credulity". When writing about India, he declares, "It is time for us to give up the shameful habit of slandering all sects and insulting all nations!"[214] In Essai sur les mœurs et l'esprit des nations, he defended the integrity of the Native Americans and wrote favorably of the Inca Empire.[215]

Appreciation and influence

According to Victor Hugo: "To name Voltaire is to characterize the entire eighteenth century."[216] Goethe regarded Voltaire to be the greatest literary figure in modern times, and possibly of all times.[217] According to Diderot, Voltaire's influence on posterity would extend far into the future.[218][h] Napoleon commented that till he was sixteen he "would have fought for Rousseau against the friends of Voltaire, today it is the opposite ... The more I read Voltaire the more I love him. He is a man always reasonable, never a charlatan, never a fanatic."[219] Frederick the Great commented on his good fortune for having lived in the age of Voltaire, and corresponded with him throughout his reign until Voltaire's death.[220] In England, Voltaire's views influenced Godwin, Paine, Mary Wollstonecraft, Bentham, Byron and Shelley.[217] Macaulay made note of the fear that Voltaire's very name incited in tyrants and fanatics.[221][i]

In Russia, Catherine the Great had been reading Voltaire for sixteen years prior to becoming Empress in 1762.[220][222] In October 1763, she began a correspondence with the philosopher that continued till his death. The content of these letters has been described as being akin to a student writing to a teacher.[223] Upon Voltaire's death, the Empress purchased his library, which was then transported and placed in The Hermitage.[224] Alexander Herzen remarked that "The writings of the egoist Voltaire did more for liberation than those of the loving Rousseau did for brotherhood."[225] In his famous letter to N. V. Gogol, Vissarion Belinsky wrote that Voltaire "stamped out the fires of fanaticism and ignorance in Europe by ridicule."[226]

In his native Paris, Voltaire was viewed as the defender of Jean Calas and Pierre Sirven.[217] Although he failed in securing the annulment of la Barre's execution for "blasphemies" against Christianity, despite a protracted campaign, the criminal code that sanctioned the execution was revised during Voltaire's lifetime.[227] In 1764, Voltaire successfully intervened and secured the release of Claude Chamont for the crime of attending Protestant services. When Comte de Lally was executed for treason in 1766, Voltaire wrote a 300-page document absolving de Lally. Subsequently, in 1778, the judgment against de Lally was expunged just before Voltaire's death. The Genevan Protestant minister Pomaret once said to Voltaire, "You seem to attack Christianity, and yet you do the work of a Christian."[228] Frederick the Great noted the significance of a philosopher capable of influencing judges to change their unjust decisions, commenting that this alone is sufficient to ensure the prominence of Voltaire as a humanitarian.[228]

Under the French Third Republic, anarchists and socialists often invoked Voltaire's writings in their struggles against militarism, nationalism, and the Catholic Church.[229] The section condemning the futility and imbecility of war in the Dictionnaire philosophique was a frequent favorite, as were his arguments that nations can only grow at the expense of others.[230] Following the liberation of France from the Vichy regime in 1944, Voltaire's 250th birthday was celebrated in both France and the Soviet Union, honoring him as "one of the most feared opponents" of the Nazi collaborators and someone "whose name symbolizes freedom of thought, and hatred of prejudice, superstition, and injustice."[231]

Jorge Luis Borges stated that "not to admire Voltaire is one of the many forms of stupidity" and included his short fiction such as Micromégas in "The Library of Babel" and "A Personal Library."[232] Gustave Flaubert believed that France had erred gravely by not following the path forged by Voltaire instead of Rousseau.[233] Most architects of modern America were adherents of Voltaire's views.[217] According to Will Durant:

Italy had a Renaissance, and Germany had a Reformation, but France had Voltaire; he was for his country both Renaissance and Reformation, and half the Revolution.[216] He was first and best in his time in his conception and writing of history, in the grace of his poetry, in the charm and wit of his prose, in the range of his thought and his influence. His spirit moved like a flame over the continent and the century, and stirs a million souls in every generation.[234]

Voltaire and Rousseau

Voltaire's junior contemporary Jean-Jacques Rousseau commented on how Voltaire's book Letters on the English played a great role in his intellectual development.[235] Having written some literary works and also some music, in December 1745 Rousseau wrote a letter introducing himself to Voltaire, who was by then the most prominent literary figure in France, to which Voltaire replied with a polite response. Subsequently, when Rousseau sent Voltaire a copy of his book Discourse on Inequality, Voltaire replied, noting his disagreement with the views expressed in the book:

No one has ever employed so much intellect to persuade men to be beasts. In reading your work one is seized with a desire to walk on four paws [marcher à quatre pattes]. However, as it is more than sixty years since I lost that habit, I feel, unfortunately, that it is impossible for me to resume it.[236]

Subsequently, commenting on Rousseau's romantic novel Julie, or the New Heloise, Voltaire stated:

No more about Jean-Jacques' romance if you please. I have read it, to my sorrow, and it would be to his if I had time to say what I think of this silly book.[237]

Voltaire speculated that the first half of Julie had been written in a brothel and the second half in a lunatic asylum.[238] In his Lettres sur La Nouvelle Heloise, written under a pseudonym, Voltaire offered criticism highlighting grammatical mistakes in the book:

Paris recognized Voltaire's hand and judged the patriarch to be bitten by jealousy.[237]

In reviewing Rousseau's book Emile after its publication, Voltaire dismissed it as "a hodgepodge of a silly wet nurse in four volumes, with forty pages against Christianity, among the boldest ever known." He expressed admiration for the section in this book titled Profession of Faith of the Savoyard Vicar, calling it "fifty good pages ... it is regrettable that they should have been written by ... such a knave."[239] He went on to predict that Emile would be forgotten after a month.[238]

In 1764, Rousseau published Lettres de la montagne, containing nine letters on religion and politics. In the fifth letter he wondered why Voltaire had not been able to imbue the Genevan councilors, who frequently met him, "with that spirit of tolerance which he preaches without cease, and of which he sometimes has need". The letter continued with an imaginary speech delivered by Voltaire, imitating his literary style, in which he accepts authorship for the book Sermon of the Fifty—a book whose authorship Voltaire had repeatedly denied because it contained many heresies.[240]

In 1772, when a priest sent Rousseau a pamphlet denouncing Voltaire, Rousseau responded with a defense of Voltaire:

He has said and done so many good things that we should draw the curtain over his irregularities.[240]

In 1778, when Voltaire was given unprecedented honors at the Théâtre-Français,[241] an acquaintance of Rousseau ridiculed the event. This was met by a sharp retort from Rousseau:

How dare you mock the honors rendered to Voltaire in the temple of which he is the god, and by the priests who for fifty years have been living off his masterpieces?[242]

On 2 July 1778, Rousseau died one month after Voltaire's death.[243] In October 1794, Rousseau's remains were moved to the Panthéon, where they were placed near the remains of Voltaire.[244][j]

Louis XVI, while incarcerated in the Temple, had remarked that Rousseau and Voltaire had "destroyed France", by which he meant his dynasty.[245][k]

Legacy

Voltaire perceived the French bourgeoisie to be too small and ineffective, the aristocracy to be parasitic and corrupt, the commoners as ignorant and superstitious, and the Church as a static and oppressive force useful only on occasion as a counterbalance to the rapacity of kings, although all too often, even more rapacious itself. Voltaire distrusted democracy, which he saw as propagating the idiocy of the masses.[247] Voltaire long thought only an enlightened monarch could bring about change, given the social structures of the time and the extremely high rates of illiteracy, and that it was in the king's rational interest to improve the education and welfare of his subjects. But his disappointments and disillusions with Frederick the Great changed his philosophy somewhat, and soon gave birth to one of his most enduring works, his novella Candide, ou l'Optimisme (Candide, or Optimism, 1759), which ends with a new conclusion: "It is up to us to cultivate our garden." His most polemical and ferocious attacks on intolerance and religious persecutions indeed began to appear a few years later. Candide was also burned and Voltaire jokingly claimed the actual author was a certain 'Demad' in a letter, where he reaffirmed the main polemical stances of the text.[248]

He is remembered and honored in France as a courageous polemicist who indefatigably fought for civil rights (as the right to a fair trial and freedom of religion) and who denounced the hypocrisies and injustices of the Ancien Régime. The Ancien Régime involved an unfair balance of power and taxes between the three Estates: clergy and nobles on one side, the commoners and middle class, who were burdened with most of the taxes, on the other. He particularly had admiration for the ethics and government as exemplified by the Chinese philosopher Confucius.[249]

Voltaire is also known for many memorable aphorisms, such as "Si Dieu n'existait pas, il faudrait l'inventer" ("If God did not exist, it would be necessary to invent him"), contained in a verse epistle from 1768, addressed to the anonymous author of a controversial work on The Three Impostors. But far from being the cynical remark it is often taken for, it was meant as a retort to atheistic opponents such as d'Holbach, Grimm, and others.[250] He has had his detractors among his later colleagues. The Scottish Victorian writer Thomas Carlyle argued that "Voltaire read history, not with the eye of devout seer or even critic, but through a pair of mere anti-catholic spectacles."[251]

The town of Ferney, where Voltaire lived out the last 20 years of his life, was officially named Ferney-Voltaire in honor of its most famous resident in 1878.[252] His château is a museum. Voltaire's library is preserved intact in the National Library of Russia at Saint Petersburg, Russia. In the Zurich of 1916, the theatre and performance group who would become the early avant-garde movement Dada named their theater The Cabaret Voltaire. A late-20th-century industrial music group then named themselves after the theater. Astronomers have bestowed his name to the Voltaire crater on Deimos and the asteroid 5676 Voltaire.[253]

Voltaire was also known to have been an advocate for coffee, as he was reported to have drunk it 50–72 times per day. It has been suggested that high amounts of caffeine acted as a mental stimulant to his creativity.[254] His great-grand-niece was the mother of Pierre Teilhard de Chardin, a Catholic philosopher and Jesuit priest.[255][256] His book Candide was listed as one of The 100 Most Influential Books Ever Written, by Martin Seymour-Smith.

In the 1950s, the bibliographer and translator Theodore Besterman started to collect, transcribe and publish all of Voltaire's writings.[257] He founded the Voltaire Institute and Museum in Geneva where he began publishing collected volumes of Voltaire's correspondence.[257] On his death in 1976, he left his collection to the University of Oxford, where the Voltaire Foundation became established as a department.[258][259] The Foundation has continued to publish the Complete Works of Voltaire, a complete chronological series which is expected to reach completion in 2018, reaching around 200 volumes, fifty years after the series began.[259][260] It also publishes the series Oxford University Studies in the Enlightenment, begun by Bestermann as Studies on Voltaire and the Eighteenth Century, which has reached more than 500 volumes.[259]

Chronology

Works

Non-fiction

History

Novellas

 • The One-eyed Street Porter, Cosi-sancta (1715)
 • Plato's Dream (1737)
 • Micromégas (1738)
 • The World as it Goes (1750)
 • Memnon (1750)
 • Bababec and the Fakirs (1750)
 • Timon (1755)
 • The Travels of Scarmentado (1756)
 • The Two Consoled Ones (1756)
 • Zadig, or, Destiny (1757)
 • Candide, or Optimism (1758)
 • Story of a Good Brahman (1759)
 • The King of Boutan (1761)
 • The City of Cashmere (1760)
 • An Indian Adventure (1764)
 • The White and the Black (1764)
 • Jeannot and Colin (1764)
 • The Blind Judges of Colors (1766)
 • The Princess of Babylon (1768)
 • The Man with Forty Crowns (1768)
 • The Letters of Amabed (1769)
 • The Huron, or Pupil of Nature (1771)
 • The White Bull (1772)
 • An Incident of Memory (1773)
 • The History of Jenni (1774)
 • The Travels of Reason (1774)
 • The Ears of Lord Chesterfield and Chaplain Goudman (1775)

Plays

Voltaire wrote between fifty and sixty plays, including a few unfinished ones.[261] Among them are:

Collected works

 • Oeuvres complètes de Voltaire, A. Beuchot (ed.). 72 vols. (1829–1840)
 • Oeuvres complètes de Voltaire, Louis E.D. Moland and G. Bengesco (eds.). 52 vols. (1877–1885)
 • Oeuvres complètes de Voltaire, Theodore Besterman, et al. (eds.). 144 vols. (1968–2018)

See also

References

Informational notes

 1. ^ Dobre and Nyden suggest that there is no clear evidence that Voltaire was present; see Mihnea Dobre, Tammy Nyden (2013). Cartesian Empiricism. Springer. p. 89. ISBN 978-94-007-7690-6.
 2. ^ Contrary to the idea that Voltaire wrote the Letters in English, they were written in French and then translated into English by John Lockman.[57]
 3. ^ The Scottish diarist Boswell recorded their conversations in 1764, which are published in Boswell and the Grand Tour.
 4. ^ It was rumoured that in May 1814, his and Rousseau's bones were removed from the Panthéon and discarded on the outskirts of Paris by supporters of the Bourbon Restoration. Both tombs were opened in 1897, and the remains were still there.[111] Nevertheless, some modern historians have published the rumor as fact.[112]
 5. ^ Charles Wirz, archivist at the Voltaire Institute and Museum in Geneva, recalled in 1994, that Hall 'wrongly' placed this quotation between speech marks in two of her works about Voltaire, recognising expressly the quotation in question was not one, in a letter of 9 May 1939, which was published in 1943 in volume LVIII under the title "Voltaire never said it" (pp. 534–35) of the review Modern language notes, Johns Hopkins Press, 1943, Baltimore. An extract from the letter: 'The phrase "I disapprove of what you say, but I will defend to the death your right to say it" which you have found in my book Voltaire in His Letters is my own expression and should not have been put in inverted commas. Please accept my apologies for having, quite unintentionally, misled you into thinking I was quoting a sentence used by Voltaire (or anyone else but myself).' The words "my own" were underlined personally by Hall in her letter. To believe certain commentators – Norbert Guterman, A Book of French Quotations, 1963 – Hall was referencing back to a Voltaire letter of 6 February 1770 to an abbot le Riche where Voltaire supposedly said, "Reverend, I hate what you write, but I will give my life so that you can continue to write." The problem is that, if you consult the letter itself, the sentence there does not appear, nor even the idea: "A M Le Riche a Amiens. 6 February. You left, Sir, des Welches for des Welches. You will find everywhere barbarians obstinate. The number of wise will always be small. It is true … it has increased; but it is nothing in comparison with the stupid ones; and, by misfortune, one says that God is always for the big battalions. It is necessary that the decent people stick together and stay under cover. There are no means that their small troop could tackle the party of the fanatics in open country. I was very sick, I was near death every winter; this is the reason, Sir, why I have answered you so late. I am not less touched by it than your memory. Continue to me your friendship; it comforts me my evils and stupidities of the human genre. Receive my assurances, etc." Voltaire, however, did not hesitate to wish censure against slander and personal libels. Here is what he writes in his "Atheism" article in the Dictionnaire philosophique: "Aristophanes (this man that the commentators admire because he was Greek, not thinking that Socrates was Greek also), Aristophanes was the first who accustomed the Athenians to consider Socrates an atheist. … The tanners, the shoemakers and the dressmakers of Athens applauded a joke in which one represented Socrates raised in the air in a basket, announcing there was God, and praising himself to have stolen a coat by teaching philosophy. A whole people, whose bad government authorized such infamous licences, deserved well what it got, to become the slave of the Romans, and today of the Turks."
 6. ^ Written and published in 1748 in Volume IV of the Œuvres de Voltaire, following his Tragedy of Mahomet.
 7. ^ The first was Michele Ruggieri, who had returned from China to Italy in 1588 and carried on translating in Latin Chinese classics while residing in Salerno.
 8. ^ Diderot, in a letter to E.M. Falconet, dated 15 February 1766: Pile assumptions on assumptions; accumulate wars on wars; make interminable disturbances succeed to interminable disturbances; let the universe be inundated by a general spirit of confusion; and it would take a hundred thousand years for the works and the name of Voltaire to be lost.[218]
 9. ^ Macaulay, in his essay on Frederick the Great: In truth, of all the intellectual weapons that have been wielded by man, the most terrible was the mockery of Voltaire. Bigots and tyrants, who had never been moved by the wailings and cursing of millions, turned pale at his name.[221]
 10. ^ "From that haven of neighborly peace their spirits rose to renew their war for the soul of the Revolution, of France, and of Western man", writes Will Durant.[244]
 11. ^ In a celebrated letter, dated 2 April 1764, Voltaire had predicted the future occurrence of the French Revolution which he characterized as "a splendid outburst."[246] Commenting on this, Will Durant wrote:

  Yet...he never for a moment supposed that in this "splendid outburst" all France would accept enthusiastically the philosophy of this queer Jean-Jacques Rousseau who, from Geneva and Paris, was thrilling the world with sentimental romances and revolutionary pamphlets. The complex soul of France seemed to have divided itself into these two men, so different and yet so French. Nietzsche speaks of "la gaya scienza, the light feet, wit, fire, grace, strong logic, arrogant intellectuality, the dance of the stars"—surely he was thinking of Voltaire. Now beside Voltaire put Rousseau:all heat and fantasy, a man with noble and jejune visions, the idol of la bourgeois gentile-femme, announcing like Pascal that the heart has its reason which the head can never understand.[246]

 12. ^ This is an adaptation of the famous Chinese play The Orphan of Zhao, based on historical events in the Spring and Autumn period.

Citations

 1. ^ Voltaire, La philosophie de l'histoire, Changuion, 1765.
 2. ^ Susan Sarah Cohen. 2000. Walter de Gruyter. p. 90.
 3. ^ https://areomagazine.com/2018/07/28/christopher-hitchens-defense-of-the-enlightenment/
 4. ^ Heiner F. Klemme, Manfred Kuehn. The Bloomsbury Dictionary of Eighteenth-Century German Philosophers. Bloomsbury. p. 821.
 5. ^ "Voltaire". Random House Webster's Unabridged Dictionary.
 6. ^ "Voltaire". Collins English Dictionary. HarperCollins. Retrieved 1 August 2019.
 7. ^ "Voltaire". Oxford Dictionaries. Oxford University Press. Retrieved 1 August 2019.
 8. ^ "Voltaire". The American Heritage Dictionary of the English Language (5th ed.). Boston: Houghton Mifflin Harcourt. 2014. Retrieved 1 August 2019.
 9. ^ "Voltaire". Merriam-Webster Dictionary. Retrieved 1 August 2019.
 10. ^ "Voltaire – Biography".
 11. ^ Pearson 2005, pp. 9–14.
 12. ^ Pearson 2005, p. 9.
 13. ^ Pearson 2005, p. 10.
 14. ^ Pearson 2005, p. 12.
 15. ^ Pearson 2005, pp. 24–25.
 16. ^ Liukkonen, Petri. "Voltaire". Books and Writers (kirjasto.sci.fi). Finland: Kuusankoski Public Library. Archived from the original on 17 February 2015.
 17. ^ Pearson 2005, pp. 32–33.
 18. ^ a b Pearson 2005, p. 36.
 19. ^ Pearson 2005, pp. 36–37.
 20. ^ Pearson 2005, pp. 43, 45.
 21. ^ Fitzpatrick, Martin (2000). "Toleration and the Enlightenment Movement" in Grell/Porter, Toleration in Enlightenment Europe, p. 64, footnote 91, Cambridge University Press
 22. ^ Pearson 2005, pp. 49–50.
 23. ^ Pearson 2005, pp. 50–52.
 24. ^ Pearson 2005, p. 52.
 25. ^ a b c d e f Shank, J. B. (2009). "Voltaire". Stanford Encyclopedia of Philosophy. Metaphysics Research Lab, Stanford University.
 26. ^ Marvin Perry et al. (2015), Western Civilization: Ideas, Politics, and Society, Volume II, ISBN 978-1-305-09142-9, p. 427
 27. ^ Christopher Thacker (1971). Voltaire. Profiles in literature series. Taylor & Francis. p. 3. ISBN 978-0-7100-7020-3.
 28. ^ Pearson 2005, p. 17.
 29. ^ Pearson 2005, p. 24.
 30. ^ Holmes, Richard (2000). Sidetracks: Explorations of a Romantic Biographer. HarperCollins. pp. 345–66. and "Voltaire's Grin" in New York Review of Books, 30 November 1995, pp. 49–55
 31. ^ – "Voltaire to Jean Baptiste Rousseau, c. 1 March 1719". Electronic Enlightenment. Ed. Robert McNamee et al. Vers. 2.1. University of Oxford. 2010. Web. 20 June 2010.
 32. ^ results, search (1 January 1998). A Dictionary of Pseudonyms and Their Origins, with Stories of Name Changes, 3rd Edition. Mcfarland & Co Inc Pub. ISBN 078640423X.
 33. ^ Pearson 2005, p. 54.
 34. ^ Pearson 2005, p. 55.
 35. ^ Pearson 2005, p. 57.
 36. ^ Pearson 2005, p. 59.
 37. ^ Pearson 2005, pp. 60–61.
 38. ^ Pearson 2005, p. 61.
 39. ^ Pearson 2005, p. 62.
 40. ^ a b c Pearson 2005, p. 64.
 41. ^ Pearson 2005, p. 65.
 42. ^ Pearson 2005, p. 66.
 43. ^ Pearson 2005, pp. 66–67.
 44. ^ a b c d "The Life of Voltaire". Thegreatdebate.org.uk. Retrieved 3 August 2009.
 45. ^ Davidson, Ian (9 April 2010). "Voltaire in England" – via www.telegraph.co.uk.
 46. ^ Pearson 2005, p. 67.
 47. ^ Pearson 2005, pp. 76, 80, 83.
 48. ^ a b c d Pearson 2005, p. 82.
 49. ^ Pearson 2005, pp. 78–82.
 50. ^ Pearson 2005, pp. 69–70.
 51. ^ Pearson 2005, p. 77.
 52. ^ Pearson 2005, p. 85.
 53. ^ Shank, J. B. (2008). The Newton Wars. U of Chicago Press. p. 260. ISBN 978-0-226-74947-1.
 54. ^ Davidson, Ian (2010). Voltaire: A Life. Profile Books, London. p. 76. ISBN 978-1-84668-226-1.
 55. ^ Pearson 2005, p. 87.
 56. ^ Pearson 2005, pp. 92–93, 95.
 57. ^ a b Pearson 2005, p. 97.
 58. ^ Pearson 2005, p. 99.
 59. ^ Shank, J. B. (2008). The Newton Wars and the Beginning of the French Enlightenment. University of Chicago Press. p. 366. ISBN 978-0-226-74945-7.
 60. ^ Schiff, Stacy. "'Voltaire In Love': An Ardent, Intellectual Affair". npr books. Retrieved 22 June 2014.
 61. ^ Pearson 2005, pp. 117–21.
 62. ^ Pearson 2005, p. 122.
 63. ^ Pearson 2005, pp. 155, 157.
 64. ^ "Voltaire and Emilie du Chatelet". Château de Cirey – Residence of Voltaire. Retrieved 5 November 2018.
 65. ^ Pearson 2005, pp. 128, 138–39.
 66. ^ Saintsbury 1911, p. 201.
 67. ^ Pearson 2005, p. 138.
 68. ^ Pearson 2005, p. 137.
 69. ^ Pearson 2005, p. 153.
 70. ^ Pearson 2005, pp. 140–41.
 71. ^ Bryant, Walter W. (1907). A History of Astronomy. p. 53.
 72. ^ Pearson 2005, pp. 129–30.
 73. ^ Pearson 2005, pp. 143–44.
 74. ^ Pearson 2005, pp. 151–52.
 75. ^ Pearson 2005, pp. 162–64.
 76. ^ Pearson 2005, p. 166.
 77. ^ Pearson 2005, pp. 167–70.
 78. ^ Pearson 2005, p. 173.
 79. ^ Pearson 2005, pp. 175–77.
 80. ^ Davidson, Ian (1979). Voltaire in Exile. Grove Press. p. 6. ISBN 978-0-8021-4236-8.
 81. ^ Durant & Durant 1980, p. 392.
 82. ^ Davidson, Ian (1979). Voltaire in Exile. Grove Press. p. 7. ISBN 978-0-8021-4236-8.
 83. ^ Pearson 2005, pp. 214–17.
 84. ^ Pearson 2005, p. 218.
 85. ^ Pearson 2005, p. 219.
 86. ^ Pearson 2005, p. 217.
 87. ^ Pearson 2005, pp. 220–21.
 88. ^ Pearson 2005, pp. 221–22.
 89. ^ Pearson 2005, pp. 225–29.
 90. ^ Pearson 2005, pp. 229–30.
 91. ^ Pearson 2005, pp. 232–35.
 92. ^ Mitford, Nancy (1970) Frederick the Great pp. 184–85, 269
 93. ^ Pearson 2005, pp. 236–37.
 94. ^ Pearson 2005, p. 238.
 95. ^ Pearson 2005, pp. 244–45.
 96. ^ Pearson 2005, p. 247.
 97. ^ Pearson 2005, pp. 263–64.
 98. ^ Pearson 2005, pp. 284–90.
 99. ^ Jasper Ridley (2011). The Freemasons: A History of the World's Most Powerful Secret Society. Skyhorse Publishing Inc. p. 141. ISBN 978-1-61145-010-1.
 100. ^ "I did not know that: Mason Facts". Archived from the original on 12 January 2007.
 101. ^ "Voltaire on British Columbia Grand Lodge Site".
 102. ^ Young, Adrian (19 July 2010). "When Franklin Met Voltaire". Family Security Matters.
 103. ^ Pearson 2005, pp. 364–65, 371–72.
 104. ^ Peter Gay, The Enlightenment – An Interpretation, Volume 2: The Science of Freedom, Wildwood House, London, 1973, pp. 88–89.
 105. ^ Bulston, Michael E (2007). Teach What You Believe. Paulist Press. p. 105. ISBN 978-0-8091-4481-5.
 106. ^ "Deathbed Remark: This Is No Time To Be Making New Enemies". quoteinvestigator.com.
 107. ^ Pearson 2005, pp. 386–87.
 108. ^ Pearson 2005, pp. 388–89.
 109. ^ Pearson 2005, pp. 388, 391.
 110. ^ Pearson 2005, pp. 411–16.
 111. ^ Pearson 2005, pp. 416–17.
 112. ^ Durant & Durant 1967, p. 926.
 113. ^ Grove's Dictionary of Music and Musicians, 5th ed, 1954; "Cornu" article
 114. ^ Guillaume de Syon, "Voltaire" in Kelly Boyd. ed. (1999). Encyclopedia of Historians and Historical Writing, vol 2. Taylor & Francis. pp. 1270–72. ISBN 978-1-884964-33-6.CS1 maint: extra text: authors list (link)
 115. ^ Sakmann, Paul (1971). "The Problems of Historical Method and of Philosophy of History in Voltaire". History and Theory. 11 (4): 24–59. doi:10.2307/2504245. JSTOR 2504245.
 116. ^ Gay, Peter (1988) Voltaire's Politics
 117. ^ Gay, Peter (1957). "Carl Becker's Heavenly City". Political Science Quarterly. 72 (2): 182–99. doi:10.2307/2145772. JSTOR 2145772.
 118. ^ Saintsbury 1911, p. 204i.
 119. ^ Saintsbury 1911, p. 205.
 120. ^ McCabe, Joseph, A Treatise on Toleration and Other Essays (Amherst: Prometheus Books 1994) ISBN 0-87975-881-3 pg. viii.
 121. ^ Palmer, R.R.; Colton, Joel (1950). A History of the Modern World. McGraw-Hill, Inc. ISBN 0-07-040826-2.
 122. ^ Saintsbury 1911, p. 204.
 123. ^ Geoffrey Parrinder. The Routledge Dictionary of Religious and Spiritual Quotations. Routledge. p. 24.
 124. ^ Boller, Jr., Paul F.; George, John (1989). They Never Said It: A Book of Fake Quotes, Misquotes, and Misleading Attributions. New York: Oxford University Press. ISBN 0-19-505541-1.
 125. ^ Brumfitt, J. H. (1965). "The Present State of Voltaire Studies". Forum for Modern Language Studies. Court of the University of St Andrews. I (3): 230. doi:10.1093/fmls/I.3.230.
 126. ^ Durant & Durant 1967, p. 138.
 127. ^ Massie, Robert K. (2011). Catherine the Great: Portrait of a Woman. New York: Random House. p. 335
 128. ^ Paul Hazard, European thought in the eighteenth century from Montesquieu to Lessing (1954). pp 402-15.
 129. ^ "Voltaire". Deism.com. 25 June 2009. Archived from the original on 8 June 2009. Retrieved 3 August 2009.
 130. ^ Voltaire. W. Dugdale, A Philosophical Dictionary ver 2, 1843, p. 473 sec 1. Retrieved 31 October 2007.
 131. ^ Voltaire (1763) A Treatise on Toleration
 132. ^ a b Ruthven, Malise. "Voltaire's Fanaticism, or Mahomet the Prophet:A New Translation; Preface: Voltaire and Islam". Retrieved 12 August 2015.
 133. ^ Bremmer 2010, p. 9.
 134. ^ Harrison, Peter (2017). "'I Believe Because It Is Absurd': The Enlightenment Invention of Tertullian's Credo". Church History 86.2: 350–59.
 135. ^ Voltaire (1869). Oeuvres complètes de Voltaire, Volume 7. p. 184.
 136. ^ Mathews, Chris (2009). Modern Satanism: Anatomy of a Radical Subculture. Greenwood Publishing Group. p. 16.
 137. ^ Coakley, Sarah (2012). Faith, Rationality and the Passions. p. 37.
 138. ^ Cronk, Nicholas (2009). The Cambridge Companion to Voltaire. Cambridge University Press. p. 199.
 139. ^ R. E. Florida Voltaire and the Socinians 1974 "Voltaire from his very first writings on the subject of religion showed a libertine scorn of scripture, which he never lost. This set him apart from Socinianism even though he admired the simplicity of Socinian theology as well as their ...".
 140. ^ The Papers of Thomas Jefferson, Retirement Series: Volume 7: 28 November 1813 to 30 September 1814: Volume 7: 28 November 1813 to 30 September 1814. Princeton University Press. p. 27.edited by J. Jefferson Looney
 141. ^ Les chrétiens n'avaient regardé jusqu'à présent le fameux Mahomet que comme un heureux brigand, un imposteur habile, un législateur presque toujours extravagant. Quelques Savants de ce siècle, sur la foi des rapsodies arabesques, ont entrepris de le venger de l'injustice que lui font nos écrivains. Ils nous le donnent comme un génie sublime, et comme un homme des plus admirables, par la grandeur de ses entreprises, de ses vue, de ses succès, Claude-Adrien Nonnotte
 142. ^ Les erreurs de Voltaire, Jacquenod père et Rusand, 1770, Vol I, p. 70.
 143. ^ M. de Voltaire nous assure qu'il [Mahomet] avait une éloquence vive et forte, des yeux perçants, une physionomie heureuse, l'intrépidité d'Alexandre, la libéralité et la sobriété dont Alexandre aurait eu besoin pour être un grand homme en tout … Il nous représente Mahomet comme un homme qui a eu la gloire de tirer presque toute l'Asie des ténèbres de l'idolâtrie. Il extrait quelques paroles de divers endroits de l'Alcoran, dont il admire le Sublime. Il trouve que sa loi est extrêmement sage, que ses lois civiles sont bonnes et que son dogme est admirable en ce qu'il se conforme avec le nôtre. Enfin pour prémunir les lecteurs contre tout ce que les Chrétiens ont dit méchamment de Mahomet, il avertit que ce ne sont guère que des sottises débitées par des moines ignorants et insensés., Nonnotte, p. 71.
 144. ^ Keffe, Simon P. (2003). The Cambridge Companion to Mozart. Cambridge Companions to Music. Cambridge University Press. ISBN 0-521-00192-7.
 145. ^ "Gibbon; or, the Infidel Historian". The Dublin Review. Burns, Oates and Washbourne. 8: 208. 1840.
 146. ^ Thomas E. Woods, How the Catholic Church Built Western Civilization (Regnery Publishing 2005) pp. 169–70
 147. ^ Daniel-Rops, Henri (1964). History of the Church of Christ. Dutton. p. 47. His hatred of religion increased with the passage of years. The attack, launched at first against clericalism and theocracy, ended in a furious assault upon Holy Scripture, the dogmas of the Church, and even upon the person of Jesus Christ Himself, who was depicted now as a degenerate
 148. ^ a b c Prager, D; Telushkin, J. Why the Jews?: The Reason for Antisemitism. New York: Simon & Schuster, 1983. pp. 128–89.
 149. ^ Poliakov, L. The History of Anti-Semitism: From Voltaire to Wagner. Routledge & Kegan Paul, Ltd., 1975 (translated). pp. 88–89.
 150. ^ Voltaire, François-Marie. Essai sur les Moeurs. See also: Voltaire, François-Marie. Dictionnaire Philosophique.
 151. ^ Voltaire. 1843. A Philosophical Dictionary page 94
 152. ^ Gay, P. The Party of Humanity: Essays in the French Enlightenment. Alfred Knopf, 1964. pp. 103–05.
 153. ^ (Schwarzbach, Bertram), "Voltaire et les juifs: bilan et plaidoyer", Studies on Voltaire and the Eighteenth Century (SVEC) 358, Oxford
 154. ^ Hertzberg, A. The French Enlightenment and the Jews. Columbia University, 1968. p. 284.
 155. ^ Azurmendi, Joxe (2014). Historia, arraza, nazioa. Donostia: Elkar. pp. 177–86. ISBN 978-84-9027-297-8
 156. ^ Durant & Durant 1967, p. 629.
 157. ^ a b Durant & Durant 1967, p. 630.
 158. ^ Gunny, Ahmad (1996). Images of Islam in 18th Century Writings. However, Islam still remains a false religion in Voltaire's eyes—he claims that the Quran betrays ignorance of the most elementary laws of physics.
 159. ^ Letter to Frederick II of Prussia (December 1740), published in Oeuvres complètes de Voltaire, Vol. 7 (1869), edited by Georges Avenel, p. 105
 160. ^ Pomeau. Voltaire en son temps.
 161. ^ Fareed Ali Haddawy, Hussain (1962). English Arabesque: The Oriental Mode in Eighteenth-century English Literature. Cornell University.
 162. ^ Ormsby, F.E. (1899). Planets and People, Volume 5, Issue 1. p. 184.
 163. ^ Smollett, Tobias; Morley, John (1901). The Works of Voltaire: A philosophical dictionary. p. 101.
 164. ^ a b c Pomeau, René (1995) La religion de Voltaire. A.G Nizet. ISBN 2-7078-0331-6. p. 157.
 165. ^ Smollett, Tobias; Morley, John (1901). The Works of Voltaire: A philosophical dictionary. pp. 102–04.
 166. ^ Pomeau, René (1995) La religion de Voltaire. A.G Nizet. ISBN 2-7078-0331-6. pp. 156–57.
 167. ^ Voltaire, Essais sur les Mœurs, 1756, Chap. VI. – De l'Arabie et de Mahomet.
 168. ^ Voltaire, Essais sur les Mœurs, 1756, Chap. VII. – De l'Alcoran, et de la loi musulmane. Examen si la religion musulmane était nouvelle, et si elle a été persécutante.
 169. ^ a b The history of Charles xii. king of Sweden [tr. and abridged by A. Henderson from the work by F.M.A. de Voltaire]. 1734. p. 112.
 170. ^ Shah Kazemi, Reza. The Spirit of Tolerance in Islam. pp. 5–6. Voltaire also 'pointed out that no Christian state allowed the presence of a mosque; but that the Ottoman state was filled with Churches.'
 171. ^ Avez-vous oublié que ce poète était astronome, et qu'il réforma le calendrier des Arabes ?,Lettre civile et honnête à l'auteur malhonnête de la "Critique de l'histoire universelle de M. de Voltaire" (1760), dans Œuvres complètes de Voltaire, Voltaire. Moland, 1875, Vol. 24, p. 164.
 172. ^ Voltaire (1824). A Philosophical Dictionary, Volume 1. p. 76.
 173. ^ Ce fut certainement un très grand homme, et qui forma de grands hommes. Il fallait qu'il fût martyr ou conquérant, il n'y avait pas de milieu. Il vainquit toujours, et toutes ses victoires furent remportées par le petit nombre sur le grand. Conquérant, législateur, monarque et pontife, il joua le plus grand rôle qu'on puisse jouer sur la terre aux yeux du commun des hommes ; mais les sages lui préféreront toujours Confutzée, précisément parce qu'il ne fut rien de tout cela, et qu'il se contenta d'enseigner la morale la plus pure à une nation plus ancienne, plus nombreuse, et plus policée que la nation arabe., Remarques pour servir de supplément à l'Essai sur les Mœurs (1763), dans Œuvres complètes de Voltaire, Voltaire. Moland, 1875, Vol. 24, chap. 9 -De Mahomet, p. 590.
 174. ^ J'ai dit qu'on reconnut Mahomet pour un grand homme ; rien n'est plus impie, dites-vous. Je vous répondrai que ce n'est pas ma faute si ce petit homme a changé la face d'une partie du monde, s'il a gagné des batailles contre des armées dix fois plus nombreuses que les siennes, s'il a fait trembler l'Empire romain, s'il a donné les premiers coups à ce colosse que ses successeurs ont écrasé, et s'il a été législateur de l'Asie, de l'Afrique, et d'une partie de l'Europe., « Lettre civile et honnête à l'auteur malhonnête de la Critique de l'histoire universelle. Voltaire (1760), in Œuvres complètes de Voltaire, Voltaire. Moland, 1875, Vol. 24, p. 164.
 175. ^ Gunny, Ahmad (1996). Images of Islam in 18th Century Writings. p. 142.
 176. ^ Allen Harvey, David. The French Enlightenment and Its Others: The Mandarin, the Savage, and the Invention of the Human Sciences.
 177. ^ « Essai sur les Mœurs et l'Esprit des Nations » (1756), dans Œuvres complètes de Voltaire, Voltaire. Moland, 1875, Vol.11, chap. VII-De l'Alcoran, et de la loi musulmane, p. 244.
 178. ^ Il est évident que le génie du peuple arabe, mis en mouvement par Mahomet, fit tout de lui-même pendant près de trois siècles, et ressembla en cela au génie des anciens Romains., « Essais sur les Mœurs » (1756), dans Œuvres complètes de Voltaire, Voltaire, éd. Moland, 1875, t. 11, chap. VI-De l'Arabie et de Mahomet, p. 237. et écrit que « dans nos siècles de barbarie et d'ignorance, qui suivirent la décadence et le déchirement de l'Empire romain, nous reçûmes presque tout des Arabes : astronomie, chimie, médecine Préface de l'Essai sur l'Histoire universelle » (1754), dans Œuvres complètes de Voltaire, Voltaire, éd. Moland, 1875, t. 24, p. 49. Si ces Ismaélites ressemblaient aux Juifs par l'enthousiasme et la soif du pillage, ils étaient prodigieusement supérieurs par le courage, par la grandeur d'âme, par la magnanimité., « Essai sur les Mœurs et l'Esprit des Nations » (1756), dans Œuvres complètes de Voltaire, Voltaire, éd. Moland, 1875, t. 11, chap. VI-De l'Arabie et de Mahomet, p. 231. et que « dès le second siècle de Mahomet, il fallut que les chrétiens d'Occident s'instruisissent chez les musulmans » Essais sur les Mœurs » (1756), dans Œuvres complètes de Voltaire, Voltaire, éd. Moland, 1875, t. 11, chap. VI – De l'Arabie et de Mahomet, p. 237.
 179. ^ Voltaire, Mahomet the Prophet or Fanaticism: A Tragedy in Five Acts, trans. Robert L. Myers, (New York: Frederick Ungar, 1964).
 180. ^ Voltaire Letter to Benedict XIV written in Paris on 17 August 1745: "Your holiness will pardon the liberty taken by one of the lowest of the faithful, though a zealous admirer of virtue, of submitting to the head of the true religion this performance, written in opposition to the founder of a false and barbarous sect. To whom could I with more propriety inscribe a satire on the cruelty and errors of a false prophet, than to the vicar and representative of a God of truth and mercy? Your holiness will therefore give me leave to lay at your feet both the piece and the author of it, and humbly to request your protection of the one, and your benediction upon the other; in hopes of which, with the profoundest reverence, I kiss your sacred feet."
 181. ^ Voltaire, Le Fanatisme ou Mahomet le prophète (1741), Œuvres complètes. Garnier, 1875, Vol.4, p135.
 182. ^ Mahomet le fanatique, le cruel, le fourbe, et, à la honte des hommes, le grand, qui de garçon marchand devient prophète, législateur et monarque, (Mohammed the fanatic, the cruel, the deceiver, and to men's shame, the great, who from a grocer's boy became a prophet, a legislator and a monarch). Recueil des Lettres de Voltaire (1739–1741), Voltaire, Sanson et Compagnie, 1792, Lettre à M. De Cideville, conseiller honoraire du parlement (5 mai 1740), p. 163.
 183. ^ Voltaire in His Letters: Being a Selection from His Correspondence. p. 74. translated and edited by Evelyn Beatrice Hall
 184. ^ Gunny, Ahmad (1996). Images of Islam in 18th Century Writings. He expanded on this idea in his letter to César de Missy (Ist September 1742) where he described Mahomet as a deceitful character.
 185. ^ Voltaire, Lettres inédites de Voltaire, Didier, 1856, Vol 1, Letter to César De Missy, 1 September 1743, p. 450.
 186. ^ "The Atheist's Bible", p. 198, by Georges Minois, 2012
 187. ^ Je sais que Mahomet n'a pas tramé précisément l'espèce de trahison qui fait le sujet de cette tragédie ... Je n'ai pas prétendu mettre seulement une action vraie sur la scène, mais des mœurs vraies, faire penser les hommes comme ils pensent dans les circonstances où ils se trouvent, et représenter enfin ce que la fourberie peut inventer de plus atroce, et ce que le Fanatisme peut exécuter de plus horrible. Mahomet n'est ici autre chose que Tartuffe les armes à la main. Je me croirai bien récompensé de mon travail, si quelqu'une de ces âmes faibles, toujours prêtes à recevoir les impressions d'une fureur étrangère qui n'est pas au fond de leur cœur, peut s'affermir contre ces funestes séductions par la lecture de cet ouvrage., Voltaire, Letter to Frederick II, King of Prussia, 20 January 1742.
 188. ^ Il n'appartenait assurément qu'aux musulmans de se plaindre ; car j'ai fait Mahomet un peu plus méchant qu'il n'était, Lettre à Mme Denis, 29 October 1751, Lettres choisies de Voltaire, Libraires associés, 1792, Vol. 2, p. 113.
 189. ^ Smollett, Tobias; Morley, John (1905). The Works of Voltaire: A philosophical dictionary. p. 105.
 190. ^ The Works of Voltaire: The dramatic works of Voltaire. St. Hubert Guild. 1901. p. 12.
 191. ^ Voltaire, Letter to Benedict XIV written in Paris on 17 August 1745: Your holiness will pardon the liberty taken by one of the lowest of the faithful, though a zealous admirer of virtue, of submitting to the head of the true religion this performance, written in opposition to the founder of a false and barbarous sect. To whom could I with more propriety inscribe a satire on the cruelty and errors of a false prophet, than to the vicar and representative of a God of truth and mercy? Your holiness will therefore give me leave to lay at your feet both the piece and the author of it, and humbly to request your protection of the one, and your benediction upon the other; in hopes of which, with the profoundest reverence, I kiss your sacred feet.
 192. ^ Berman, Nina (2011). German Literature on the Middle East: Discourses and Practices, 1000–1989. University of Michigan Press. p. 118.
 193. ^ The Concept of Human Dignity in the French and American Enlightenments: Religion, Virtue, Liberty. 2006. p. 280. Voltaire goes on to accuse other religions such as Islam for their own intolerance (359). Voltaire, then, seems to consider Christianity as one of many intolerant and absurd religions.
 194. ^ Elmarsafy, Ziad (2010). "The Enlightenment Qur'an: The Politics of Translation and the Construction of Islam". Journal of the American Oriental Society. 130 (3): 462–64. JSTOR 23044965.
 195. ^ Mathilde Hilger, Stephanie (2009). Strategies of Response and the Dynamics of European Literary Culture, 1790–1805. Rodopi. p. 100.
 196. ^ "Lectures on the science of language, delivered at the Royal institution of Great Britain in 1861 [and 1863]", by Max Muller, p. 148, originally from Oxford University
 197. ^ Chatterjee, Ramananda, ed. (1922). "Review and Notices of Books: Hindu Culture". The Modern Review. 32: 183.
 198. ^ Pensées végétariennes, Voltaire, éditions Mille et une nuits.
 199. ^ Guardian (UK) newspaper, review of Bloodless Revolution, published by Harper-Collins
 200. ^ a b "Windows into China" John Parker, p. 25, ISBN 0-89073-050-4
 201. ^ Mungello, David E. (1971). "Leibniz's Interpretation of Neo-Confucianism". Philosophy East and West. 21 (1): 3–22. doi:10.2307/1397760. JSTOR 1397760.
 202. ^ The Eastern Origins of Western Civilisation, John Hobson, pp. 194–95, ISBN 0-521-54724-5
 203. ^ a b c Lan, Feng (2005). Ezra Pound and Confucianism: remaking humanism in the face of modernity. University of Toronto Press. p. 190. ISBN 978-0-8020-8941-0.
 204. ^ a b Schwarz, Bill. (1996). The expansion of England: race, ethnicity and cultural history. Psychology Pres. ISBN 0-415-06025-7,p 229
 205. ^ Sala-Molins, Louis (2006) Dark side of the light: slavery and the French Enlightenment. Univ Of Minnesota Press. ISBN 0-8166-4389-X. p. 102
 206. ^ de Viguerie, Jean (July 1993). "Les 'Lumieres' et les peuples". Revue Historique. 290 (1): 161–89.
 207. ^ William B. Cohen (2003). The French encounter with Africans: White response to Blacks, 1530–1880. Indiana University Press. p. 86.
 208. ^ David Allen Harvey (2012). The French Enlightenment and its Others:The Mandarin, the Savage, and the Invention of the Human Sciences. Palgrave Macmillan. pp. 135–46.
 209. ^ Davis, David Brion, The problem of slavery in Western culture (New York: Oxford University Press 1988) ISBN 0-19-505639-6 p. 392
 210. ^ Stark, Rodney, For the Glory of God: How Monotheism Led to Reformations, Science, Witch-Hunts, and the End of Slavery (2003), p. 359
 211. ^ Miller, Christopher L., The French Atlantic triangle: literature and culture of the slave trade (2008) pp. x, 7, 73, 77
 212. ^ Catherine A. Reinhardt (2006). Claims to Memory: Beyond Slavery and Emancipation in the French Caribbean. Berghahn Books. p. 43. ISBN 978-1-84545-079-3.
 213. ^ Durant & Durant 1980, p. 358.
 214. ^ a b c Sternhell, Zeev (2010). The Anti-Enlightenment Tradition. Yale University Press. p. 126.
 215. ^ Sternhell, Zeev (2010). The Anti-Enlightenment Tradition. Yale University Press. p. 283.
 216. ^ a b Will Durant (1933). The Story of Philosophy 2nd ed. Simon & Schuster. p. 259.
 217. ^ a b c d Durant & Durant 1967, p. 881.
 218. ^ a b Theodore Besterman (1969). Voltaire. Harcourt, Brace & World, Inc. p. 11.
 219. ^ Durant & Durant 1967, p. 880.
 220. ^ a b Durant & Durant 1967, p. 139.
 221. ^ a b Wheeler, J.M.; Foote, G.W. (1894). Voltaire: A Sketch of His Life and Works. Robert Forder. p. 69.
 222. ^ "The Columbia Electronic Encyclopedia, 6th ed. 2012".
 223. ^ Durant & Durant 1967, pp. 139–40.
 224. ^ Durant & Durant 1967, p. 879.
 225. ^ Herzen, Alexander (1979). From the Other Shore. Oxford University Press.
 226. ^ Belinsky, Vissarion Grigoryevich (2001) [1948]. Selected Philosophical Works. University Press of the Pacific. ISBN 978-0-89875-654-8. Retrieved 3 November 2018.
 227. ^ Durant & Durant 1980, pp. 734–36.
 228. ^ a b Durant & Durant 1980, p. 736.
 229. ^ McKinley, C. Alexander (2008). Illegitimate Children of the Enlightenment: Anarchists and the French Revolution, 1880-1914. Peter Lang. p. 87.
 230. ^ McKinley, C. Alexander (2008). Illegitimate Children of the Enlightenment: Anarchists and the French Revolution, 1880-1914. Peter Lang. p. 88.
 231. ^ Fellows, Otis (1970). From Voltaire to "La Nouvelle Critique" : Problems and Personalities. Librairie Droz. p. 13.
 232. ^ Borges, Jorge Luis; Ferrari, Osvaldo (2015). Conversations. London: Seagull Books. pp. 220–26.
 233. ^ Flaubert, Gustave. "Lettre à Amélie Bosquet du 2 janvier 1868". Correspondance. Biblioteque de la Pléiade. Tome III. Je crois même que, si nous sommes tellement bas moralement et politiquement, c’est qu’au lieu de suivre la grande route de M. de Voltaire, c’est-à-dire celle de la Justice et du Droit, on a pris les sentiers de Rousseau, qui, par le Sentiment, nous ont ramené au catholicisme.
 234. ^ Durant & Durant 1980, p. 753.
 235. ^ Durant & Durant 1980, p. 370.
 236. ^ Durant & Durant 1967, p. 31.
 237. ^ a b Durant & Durant 1967, p. 170.
 238. ^ a b Durant & Durant 1967, p. 149.
 239. ^ Durant & Durant 1967, pp. 190–91.
 240. ^ a b Durant & Durant 1967, pp. 197–99.
 241. ^ Durant & Durant 1967, pp. 877–78.
 242. ^ Durant & Durant 1967, p. 886.
 243. ^ Durant & Durant 1967, pp. 879, 886.
 244. ^ a b Durant & Durant 1967, p. 887.
 245. ^ Will Durant (1933). The Story of Philosophy 2nd ed. Simon & Schuster. p. 261.
 246. ^ a b Will Durant (1933). The Story of Philosophy 2nd ed. Simon & Schuster. p. 187.
 247. ^ "Democracy". The Philosophical Dictionary. Knopf. 1924. Retrieved 1 July 2008.
 248. ^ "Letter on the subject of Candide, to the Journal encyclopédique July 15, 1759". University of Chicago. Archived from the original on 13 October 2006. Retrieved 7 January 2008.
 249. ^ a b Liu, Wu-Chi (1953). "The Original Orphan of China". Comparative Literature. 5 (3): 206–07. JSTOR 1768912.
 250. ^ Gay, Peter Voltaire's Politics: The Poet as Realist (New Haven:Yale University 1988), p. 265: "If the heavens, despoiled of his august stamp could ever cease to manifest him, if God didn't exist, it would be necessary to invent him. Let the wise proclaim him, and kings fear him."
 251. ^ "Beacon Lights of History", p. 207, by Jon Lord, publisher = Cosimo, Inc, 2009. – German Philosopher Friedrich Nietzsche, however, called Carlyle a muddlehead who had not even understood the Enlightenment values he thought he was promoting. See – Nietzsche and Legal Theory: Half-Written Laws, by Peter Goodrich, Mariana Valverde, published by Routledge, p. 5
 252. ^ Pearson 2005, p. 430.
 253. ^ Schmadel, Lutz D.; International Astronomical Union (2003). Dictionary of minor planet names. Springer. p. 481. ISBN 978-3-540-00238-3. Retrieved 9 September 2011.
 254. ^ Koerner, Brendan (June 2005). "Brain Brew". The Washington Monthly. pp. 46–49. Retrieved 30 April 2014.
 255. ^ Cowell, Siôn (2001). The Teilhard Lexicon: Understanding the language, terminology, and vision of the writings of Pierre Teilhard de Chardin. Brighton: Sussex Academic Press. p. 6. ISBN 978-1-902210-37-7. Retrieved 30 November 2011.
 256. ^ Kurian, George Thomas (2010). The Encyclopedia of Christian Literature. Lanham, MD: Scarecrow Press. p. 591. ISBN 978-0-8108-6987-5. Retrieved 30 November 2011.
 257. ^ a b Barber, Giles (2004). Besterman, Theodore Deodatus Nathaniel (1904–1976). Dictionary of National Biography. Oxford University Press. doi:10.1093/ref:odnb/37189.
 258. ^ Mason, Haydn. "A history of the Voltaire Foundation" (PDF). Voltaire Foundation. Archived from the original (PDF) on 4 March 2016. Retrieved 4 May 2016.
 259. ^ a b c Julia, Aurélie (October 2011). "Voltaire à Oxford, The Voltaire Foundation". Revue des Deux Mondes (in French). English translation at "Archived copy" (PDF). Archived from the original (PDF) on 6 March 2016. Retrieved 6 May 2016.CS1 maint: archived copy as title (link)
 260. ^ Johnson, Michael (23 January 2010). "Voltaire the Survivor". The International Herald Tribune. The New York Times Company. Retrieved 4 May 2016.
 261. ^ Dates of the first performance, unless otherwise noted. Garreau, Joseph E. (1984). "Voltaire", vol. 5, pp. 113–17, in McGraw-Hill Encyclopedia of World Drama, Stanley Hochman, editor in chief. New York: McGraw-Hill. ISBN 978-0-07-079169-5.
 262. ^ "Voltaire". History and Biography. 27 July 2018. Retrieved 3 October 2019.

Sources

 This article incorporates text from a publication now in the public domainSaintsbury, George (1911). "Voltaire, François Marie Arouet de". In Chisholm, Hugh (ed.). Encyclopædia Britannica. 28 (11th ed.). Cambridge University Press. pp. 199–205.

Further reading

In French

 • Korolev, S. "Voltaire et la reliure des livres". Revue Voltaire. Paris, 2013. #13. pp. 233–40.
 • René Pomeau, La Religion de Voltaire, Librairie Nizet, Paris, 1974.
 • Valérie Crugten-André, La vie de Voltaire

Primary sources

 • Morley, J., The Works of Voltaire: A Contemporary Version (21 vol.; 1901), online edition

External links