وقایع‌نگاری یک مرگ از پیش اعلام شده (کتاب)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

وقایع‌نگاری یک مرگ از پیش اعلام شده داستانی از گابریل گارسیا مارکز است. این اثر را لیلی گلستان با عنوانِ «گزارش یک مرگ» از زبانِ فرانسه به فارسی ترجمه کرده است.

مارکز در این داستان به روابط سنتی و ناموس‌پرستی اهالی آمریکای لاتین می‌پردازد. کتاب برای اولین بار در سال ۱۹۸۱ به چاپ رسید.

وقایع‌نگاری یک مرگ از پیش اعلام شده روایتی روزنامه‌نگارانه است از کشته شدن جوانی به نام سانتیاگو ناصر به دست دو برادر؛ مرگی که بعد از گذشت بیش از بیست سال هنوز دست از سر شاهدانش برنداشته، مرگی از پیش اعلام شده که همه از آن خبر داشتند.

استدلال و تشریح[ویرایش]

در یک روستای کوچک در نزدیکی دریای کاراییب در واقع در یک منطق دور افتاده در کلمبیا بایاردو سان رومان ثروتمند و تازه وارد ازدواج میکند با انخلا بیکاریو بعد از جشن گرفتن عروسی تازه عروس و داماد به خانه جدیدشان میروند در شب زفاف بایارد متوجه میشود که نو عروس او باکره نبوده بعد از انکه دادماد از این موضوع اگاه میشود به همراه همسرش به خانه پدری او میروند و جریان را به اطلاع انها میرساند انخلا مقصر را جوانی معرفی میکند به نام سانتیاگو ناصار که از همسایه های خانواده بیکاریو در روستا میباشد برادرهای انخلا پدرو و پابلو اماده دفاع از ابروی خانواده میشوند انها به اکثر اهالی روستا اعلام میکنند (برای رهای از این شرمندگی )بطور یقین سانتیاگو را خواهند کشت .ولی دران لحضه هیچ کس اقدام موثری برای جلوگیری ازکشتن سانتیگو انجام نمی‌دهد چون بسیاری از روستاییان حرفهای برادران بیکاریو را جدی نگرفتند وعده ای هم خیال میکردند که سانتیگو در جریان موضوع است به هر حال دوبرادر به سمت خانه سانتیگو میروند واو را در کنار در ورودی خانه خودش با چاقو به قتل میرسانند در جلوی مردمی که فقط نظاره گر ماجرا بودند و یا نخواستند کاری کنند یا نتوانستند جلوگیر کنند از این فاجعه ۲۷ سال سال از این ماجرا میگذرد که بهترین دوست سانتیاگو که در جریان ماجرا بود به تشریح واقعه میپردازد.