وقایع‌نگاری یک مرگ ازپیش‌اعلام‌شده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
وقایع‌نگاری یک مرگ از پیش اعلام شده
ChronicleOfADeathForetold.JPG
نخستین چاپ در کلمبیا
نویسنده گابریل گارسیا مارکز
کشور کلمبیا
ناشر La Oveja Negra
تاریخ انتشار
۱۹۸۱
انتشار به زبان انگلیسی
۱۹۸۳
شابک ‎۹۷۸-۰-۱۴-۰۱۵۷۵۴-۳‎
شماره اوسی‌ال‌سی ۴۳۲۲۳۲۸۸

وقایع‌نگاری یک مرگ از پیش اعلام شده (به اسپانیایی: Crónica de una muerte anunciada) داستانی از گابریل گارسیا مارکز است. این اثر را لیلی گلستان با عنوانِ «گزارش یک مرگ» از زبانِ فرانسه به فارسی ترجمه کرده‌است.

مارکز در این داستان به روابط سنتی و ناموس‌پرستی اهالی آمریکای لاتین می‌پردازد. کتاب برای نخستین‌بار در سال ۱۹۸۱ به چاپ رسید.

وقایع‌نگاری یک مرگ از پیش اعلام شده روایتی روزنامه‌نگارانه است از کشته شدن جوانی به نام سانتیاگو ناصر به دست دو برادر؛ مرگی که بعد از گذشت بیش از بیست سال هنوز دست از سر شاهدانش برنداشته، مرگی از پیش اعلام شده که همه از آن خبر داشتند.

چکیده داستان[ویرایش]

در یک روستای کوچک در نزدیکی دریای کاراییب و در یک منطقه دور افتاده در کلمبیا بایاردو سان رومان ثروتمند و تازه‌وارد، با آنخِلا بیکاریو ازدواج می‌کند و پس‌از جشن، تازه عروس و داماد به خانه جدیدشان می‌روند. در شب زفاف بایارد متوجه می‌شود که نو عروس او باکره نبوده بعد از آنکه داماد از این موضوع آگاه می‌شود به همراه همسرش به خانه پدری او می‌روند و جریان را به اطلاع آن‌ها می‌رساند. آنخلا، گناهکار را جوانی به نام سانتیاگو ناصار را معرفی می‌کند که از همسایه‌های خانواده بیکاریو در روستا می‌باشد.

برادرهای انخلا پدرو و پابلو آماده دفاع از آبروی خانواده می‌شوند. آن‌ها به اکثر اهالی روستا اعلام می‌کنند (برای رهایی از این شرمندگی) بطور یقین سانتیاگو را خواهند کشت؛ ولی دران لحظه هیچ‌کس اقدام مؤثری برای جلوگیری از کشتن سانتیگو انجام نمی‌دهد چون بسیاری از روستاییان حرفهای برادران بیکاریو را جدی نگرفتند وعده‌ای هم خیال می‌کردند که سانتیگو در جریان موضوع است به هر حال دوبرادر به سمت خانه سانتیگو می‌روند واو را در کنار در ورودی خانه خودش با چاقو به قتل می‌رسانند در جلوی مردمی که فقط نظاره گر ماجرا بودند یا نخواستند کاری کنند یا نتوانستند جلوگیر کنند از این فاجعه ۲۷ سال سال از این ماجرا می‌گذرد که بهترین دوست سانتیاگو که در جریان ماجرا بود به تشریح واقعه می‌پردازد.[۱]

منابع[ویرایش]

  1. Hart, Stephen (1994). Gabriel García Márquez: Crónica de una muerte anunciada. Grant & Cutler.