وزیر امور خارجه کالیفرنیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Secretary of State California
Great Flag of the California
متصدی کنونی
شرلی وبر

از ۲۹ ژانویه ۲۰۲۱
لقبThe Honorable
Madam Secretary
مدت دورهFour years, two term limit
دارندهٔ افتتاحیWilliam Van Voorhies
۱۸۴۹
بنیادگذاریConstitution of California
حقوق$۱۶۳٬۹۱۷
وبگاه

وزیر امور خارجه کالیفرنیا دبیر ارشد ایالت کالیفرنیای ایالات متحده است که بر وزارت ۵۰۰ نفری نظارت دارد. وزیر امور خارجه مانند سایر افسران قانون اساسی ایالت برای یک دوره چهار ساله انتخاب می‌شود. صاحب دفتر با محدودیت مدت به دو دوره محدود می‌شود. وزیر امور خارجه کنونی شرلی وبر است که پس از استعفای الکس پادیلا که پس از استعفای کامالا هریس به عنوان معاون رئیس‌جمهور ایالات متحده به عنوان سناتور کالیفرنیا منصوب شد، این نقش را بر عهده گرفت.

وبر قبل از انتخاب شدن در مجمع در سال ۲۰۱۲ در هیئت آموزشی سن دیگو و به عنوان استاد مطالعات آفریقایی-آمریکایی در دانشگاه ایالتی سن‌دیگو خدمت می‌کرد. او که یکی از اعضای گروه سیاهپوستان قانونگذاری کالیفرنیا است، اولین آمریکایی آفریقایی‌تبار است که به عضویت مجلس قانونگذاری ایالت کالیفرنیا در جنوب لس آنجلس انتخاب شد.

در دسامبر ۲۰۲۰، فرماندار گوین نیوسام، وبر را به عنوان وزیر امور خارجه کالیفرنیا منصوب کرد و جانشین الکس پدیا شد که او را به عنوان سناتور ایالات متحده کالیفرنیا منصوب کرده بود. وبر اولین آمریکایی آفریقایی‌تبار است که به عنوان وزیر امور خارجه کالیفرنیا خدمت می‌کند و پنجمین فردی است که در یک سمت در سراسر ایالت خدمت می‌کند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]