ورنر کمپف

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ورنر کمپف
Bundesarchiv Bild 101I-022-2929-01, Russland, Generäle bei Besprechung.jpg
ورنر کمپف (نفر راست) در کورسک
زاده۹ مارس ۱۸۸۶
کونیگسبرگ، امپراتوری آلمان
درگذشته۶ ژانویهٔ ۱۹۶۴ (۷۷ سال)
باد هارتسبورگ، آلمان غربی
درجهسپهبد
فرماندهیلشکر ششم زرهی
جنگ‌ها و عملیات‌هاجنگ جهانی اول
جنگ جهانی دوم
نشان‌هاصلیب شوالیه آهنین

ورنر کمپف (به آلمانی: Werner Kempf) (۹ مارس ۱۸۸۶، ۶ ژانویه ۱۹۶۴) یک نظامی آلمانی در دوره رایش سوم بود فرماندهی واحدهای مختلف ورماخت را در جنگ جهانی دوم بر عهده داشت.

کمپف در سال ۱۹۰۷ به ارتش امپراتوری آلمان پیوست. با شروع جنگ جهانی اول در رایشسوهر مشغول به خدمت شد. در اکتبر ۱۹۳۷ فرمانده تیپ چهارم زرهی شد. با شروع جنگ جهانی دوم کمپف فرمانده لشکری به نام لشکر زرهی کمپف (یا واحد زرهی پروس خاوری) شد که زیر نظر ارتش سوم به فرماندهی گئورگ فن کوشلر فعالیت می‌کرد و در تهاجم به لهستان شرکت داشت. با پایان اشغال لهستان لشکر وی به پروس خاوری بازگشت و کمپف فرمانده لشکر ششم زرهی شد.

وی در مقام فرماندهی این لشکر در نبرد فرانسه حاضر بود و به خاطر نقشش در اشغال فرانسه در ۳ ژوئن ۱۹۴۰ نشان صلیب شوالیه آهنین را دریافت کرد. در ۶ ژانویه ۱۹۴۰ فرمانده سپاه ۴۷ زرهی شد که زیر نظر ارتش یکم زرهی از گروه ارتش جنوب و در عملیات بارباروسا شرکت داشت و در نبرد اومان و نبرد کیف جنگید. در ۵ مه ۱۹۴۲ فرمانده کل این سپاه شد. در ژوئیه ۱۹۴۳ در مقام فرمانده واحد کمپف در نبرد کورسک جنگید. از مه تا سپتامبر ۱۹۴۴ فرمانده ورماخت در بالتیک بود. وی در مه ۱۹۴۵ دستگیر شد و دو سال بعد آزاد شد. وی در نهایت در ۶ ژانویه ۱۹۶۴ در باد هارتسبورگ در آلمان غربی درگذشت.

منابع[ویرایش]