ورم پستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ورم پستان
طبقه‌بندی و منابع بیرونی
تخصص پزشکی زنان، پزشکی خانواده
آی‌سی‌دی-۱۰ N61
آی‌سی‌دی-9-CM 611.0
دادگان بیماری‌ها 7861
مدلاین پلاس 001490
سمپ D008413

در اصطلاح پزشکی ورم پستان، عفونت پستان یا ماستیت التهاب و تورم پستان در اثر عفونت حاد یا مزمن است. واژه ورم پستان به التهاب غده پستانی بدون توجه به علت آن اطلاق می‌شود. در انسان خانمها در دوران شیردهی گاه با این مشکل مواجه می‌شوند .

در دام‌ها ورم پستان بوسیله تغییرات فیزیکی شیمیائی و معمولاً میکربی شیر و همچنین تغییرات حاصل از بیماری در بافت غده پستانی مشخص می‌شود.[۱]

علائم[ویرایش]

از علائم ورم پستان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درد در ناحیه پستان
 • متورم شدن پستان
 • به وجود آمدن ناحیه ای قرمز رنگ و گوه ای شکل و حساس به دست زدن در پستان
 • احساس سوزش در شیردهی
 • تب و لرز و خستگی[۲]

ورم پستان در دام[ویرایش]

ورم پستان دام بطور كلی به التهاب غده پستانی، فارغ از دلیل بوجود آورنده آن اتلاق میشود. ورم پستان بوسیله تغییرات فیزیكی، شیمیایی و به طور معمول باكتریایی در شیر و همچنین تغییرات آسیب شناسی در غده پستانی مشخص می گردد. تشخیص زود هنگام و درمان سریع جهت محدود كردن آسیب بافتی و كاهش تولید شیر حائز اهمیت است. با این حال از آنجایی كه درمان اغلب بی نتیجه است بایستی هدف اصلی پیشگیری از ورم پستان و كنترل آن باشد.[۳]

انواع ورم پستان در دام

ورم پستان كلی فرمی

به نظر می رسد ورم پستان نوع كلیفرمی در نشخواركنندگان كوچک در مقایسه با گاوها كمتر رایج است. ایكلای و كلبسیلا رایجترین باكتریهای كلیفرمی دخیل در ایجاد ورم پستان می‌باشند. ورم پستان كلیفرمی بیشتر در دوره پس از زایمان دام رایج است و با بیماری شدید سیستمی همراه است. همچنین این نوع ورم پستان میتواند بصورت عفونتی ماندگار و یا گذرا باشد.

ورم پستان تحت بالينی

ورم پستان تحت بالینی یكی از دلایل اصلی حذف حیوانات از گله می‌باشد.

همانطور كه از نام آن پیداست این حالت فرمی از ورم پستان یا التهاب غده شیری می‌باشد كه در آن قابلیت تولید دام به طرز قابل توجهی كاهش پیدا میكند. ورم پستان تحت بالینی در گوسفند و بزها توسط باكتری‌های مختلفی ایجاد می‌شوند كه ، شامل گونه های باسیلوسها، استرپتوكوكوس اپیدرمیدیس، ایكلای سودوتوبركلوزیس، اومایسزها و سایر عوامل بیماریزای محیطی می‌باشد.

ورم پستان فوق حاد يا قانقاریايی

معمولترین عامل ایجاد كننده آن عفونت استافیلوكوكوس اورئوسی كه به دنبال جراحت ناچیز در سرپستانکها در هریک از مراحل شیرواری رخ میدهد. گاهی نیز ایكلای در ایجاد این نوع ورم پستان دخیل است.

ورم پستان حاد

بوسیله تعدادی از باكتری‌های مختلف ایجاد می‌شود.

ورم پستان مزمن

این حالت از فرم حاد بیماری سرچشمه می‌گیرد. این فرم سفتی پستان و حضور یک یا چند آبسه در داخل غده شیری و اغلب در لایه زیرجلد مشخص می‌شود.

سرپستانک در بعضی اوقات متورم است و كانال پستانی ممكن است دارای هسته های سخت چرک غلیظ باشد. این تغییرات در هنگام معاینه پیش از جفت اندازی میش هنگامی كه غده دچار تغییرات شده به سادگی قابل تشخیص است. (یک یا چند كیست شیری ممكن است با آبسه اشتباه گرفته شوند كیست‌ها بیشتر در قسمت شكمی در ناحیه وسط پستان دیده می‌شود، و شیر به آسانی از آنها بیرون كشیده می‌شود.)

معمول است كه موارد ورم پستان مشاهده شده در معاینه پیش از جفتگیری میش‌ها به عنوان ورم پستان پس از شیرگرفتگی شناخته می‌شوند. این اصطلاح موید این نكته است كه صدها میش در دوره از شیر گرفته شدن و در فواصل منظم بعد از آن دچار ورم پستان می‌شود و موارد كمی از ورم پستان جدید  بعد از شیرگرفته شدن ایجاد می‌شود. اكثر موارد ورم پستان قبل از شیرگرفته شدن، در زمان پس از شیر گرفته شدن تشخیص داده می‌شوند. كه نشان دهنده عوارض ورم پستان حاد می‌باشد كه در طی دوره شیرواری ایجاد شده است.[۴]

عوامل باکتریایی ورم پستانی در گاو[ویرایش]

باکتری‌های شناخته شده عامل ورم پستانی عبارتند از:


منابع[ویرایش]

 1. ادارهٔ کل دام‌پزشکی استان فارس، بازدید: اکتبر ۲۰۰۸.
 2. http://familydoctor.ir/fa/page/2161
 3. ورم پستان در گوسفند و بز | مدیریت دام و شیرداری
 4. ورم پستان در گوسفند و بز | مدیریت دام و شیرداری
 5. "Teat Disinfection Facts". NMC. Retrieved 4 February 2010.
 6. "A Practical Look at Environmental Mastitis". .nmconline.org/. Retrieved 4 February 2010.
 7. "Mastitis Pathogen Notes: Pasteurella species". nmconline.org. Retrieved 4 February 2010.
 8. "Mastitis Pathogen Notes: Arcanobacterium pyogenes". nmconline.org. Retrieved 4 February 2010.
 9. ۹٫۰ ۹٫۱ "Mastitis Pathogen Notes: Proteus species". nmconline.org. Retrieved 4 February 2010.