ورزشگاه غازی

مختصات: ۳۴°۳۱′۰۶٫۷۱″ شمالی ۶۹°۱۱′۳۷٫۳۶″ شرقی / ۳۴٫۵۱۸۵۳۰۶°شمالی ۶۹٫۱۹۳۷۱۱۱°شرقی / 34.5185306; 69.1937111
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
استادیوم غازی
Ahmad Faisal - football - D.jpg
محل کابل، افغانستان
شروع ساخت ۱۹۲۳
مالک سازمان المپیک افغانستان
نوع زمین چمن
گنجایش ۲۵٬۰۰۰ نفر
خانه تیم ملی فوتبال افغانستان

ورزشگاه غازی یک ورزشگاه چند منظوره در شهر کابل، افغانستان. ورزشگاه در طول سلطنت شاه امان‌الله خان در سال ۱۹۲۳ ساخته شده بود، عنوان غازی (قهرمان) برای پیروزی در جنگ با بریتانیا و به دست آوردن استقلال از ملت خود می‌دانست. گنجایش ورزشگاه ۲۵٬۰۰۰ هزار نفر است.

تاریخچه[ویرایش]

درسال ۱۳۰۳ در زمان شاه امان‌الله خان، دو ورزشگاه بنا نهاده شد نخستین آن در ولسوالی پغمان به نام ورزشگاه دوره که نشانه ای از آن تا کنون نیز موجود است و ورزشگاه دومی غازی استدیوم بود که درابتدا این استدیوم به شکل یک زمین خالی بود، ساختمان و تعمیری درآن وجود نداشت که معمولاً فعالیت‌های ورزشی به ویژه دربخش پهلوانی به شکل هفته وار درآن صورت می‌گرفت. درسال ۱۳۳۵ آهسته آهسته دیوارهای غازی استدیوم ساخته شد و یک تعداد دندانه‌ها به منظور نشستن تماشاگران در آن نیز ساخته شد و تا همین سال فعالیت‌های ورزشی درکمیته ملی المپیک صورت می‌گرفت. به قول فضل احمد فضلیار رئیس فنی و تخنیکی تربیت بدنی، درسال ۱۳۵۲ دردوران داوود خان یک سلسله تغییرات کلی در غازی استدیوم به وجود آمد و کار بازسازی آن آغاز شد. دندانه‌های آن از ۸ دندانه به ۱۹ دندانه ارتقاء یافت یک تعداد تأسیسات و دفاتر برای کارمندان آن نیز ساخته شد. درسال ۱۳۵۸ کمیته المپیک از تربیت بدنی جدا شد و برای تمام رشته‌های ورزشی، ورزشگاه‌های مستقل ساخته شد. دو میدان سرباز برای تمرینات ورزشی ورزشکاران و یک ورزشگاه و یک جمنازیوم ویژهٔ بانوان ساخته شد. همین اکنون در استدیوم ورزشی کابل ۵۲ فدراسیون ورزشی فعال وجود دارد.[۱]

رویداد[ویرایش]

اولین مسابقه بین‌المللی برگزار شده در ورزشگاه غازی فوتبال بوده و مسابقه بین افغانستان و ایران در ۱ ژانویه ۱۹۴۱ بود، بازی به نتیجه مساوی رسید.
در اواخر سالهای ۱۹۹۰ ورزشگاه به عنوان محلی برای اعدام در ملاء عام توسط دولت طالبان استفاده می‌شود. ورزشگاه در حال حاضر بیشتر برای مسابقات فوتبال مورد استفاده قرار می‌گیرد بین تیم‌های از استان‌های مختلف کشور و همچنین کشورهای همسایه.

منابع[ویرایش]

  1. «استدیوم ورزشی کابل». شهرداری کابل. ۱۱ سرطان ۱۳۹۸. بایگانی‌شده از اصلی در ۲ ژوئیه ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۱۱ سرطان ۱۳۹۸.