وب پنهان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

وب پنهان به بخشی از محتویات وب جهانی گفته می‌شود که بدلیل دور ماندن از دید موتورهای جستجو از دید کاربران نیز پنهان می‌مانند.

امروزه بدلیل اینکه شبکه از صفحات بسیار زیادی ایجاد شده‌است موتورهای کاوش عمومی، تجاری و عامه پسند، توانایی دسترسی به تمامی صفحات این منبع عظیم اطلاعاتی را ندارند. همه روزه تعداد زیادی صفحه ایجاد شده یا از بین می‌رود که بروز رسانی این مقدار عظیم برای این موتورهای جستجو تقریباً غیر ممکن شده‌است. در ضمن بسیاری از صفحات وجود دارند که درون پایگاههای اطلاعاتی جایدهی شده‌اند. این صفحات که صفحات پویا(Dynamic pages‌)و یا On-the-fly-pages نامیده می‌شوند بخش عظیمی از شبکه را تشکیل داده‌اند که فقط برای کاربرانی که دارای گذرواژه(Pass word) و شناسه (User name) باشند قابل دسترسی خواهند بود. طبیعتا این صفحات از دسترس موتورهای جستجو خارج خواهند بود. این صفحات بخشی از صفحات پنهان را تشکیل می‌دهند. البته این در ساختار وب های پنهان به صورت منفک تعبیه نشده است.

دارک وب[ویرایش]

بر خلاف وبسایت هایی همچون پورتال دانشگاه ها و سایر وبسایت هایی که از طریق موتور های جست و جو قابل دسترسی هستند ولی برای دسترسی به خدمات و اطلاعات انها باید از لایه محافظتی بواسطه وارد کردن نام کاربری و گذرواژه رد شد، سرویس ها و وبسایت های دیگری در دسته وب پنهان قرار میگیرند که به کلی از دید موتور های جست و جو پنهان هستند. عموما این سرویس ها بر روی پروژه اینترنت مخفی و تور (سامانه نرم‌افزاری) میزبانی میشوند و برای دسترسی به این گونه از سایت ها از وبسایت های فهرست وب ویژه ای چون هیدن ویکی که به صورت اختصایی دارای لیستی از این وب سایت ها میباشد استفاده میشود.

جستارهای وابسته[ویرایش]