واکسل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
پشته‌ای از واکسل‌ها، یکی از آن‌ها تیره گشته‌است.

واکسل یا وکسل (به انگلیسی: Voxel) کوچکترین جز ساختاری (element) یک تصویر ۳ بعدی را گویند.[۱] از این لحاظ، وکسل مشابه ۳ بعدی یک پیکسل است.

یک واکسل یک مقداری را بر روی یک مختصات معین در فضای سه متغیره نشان می­دهد. همانند پیکسل­ها در فایل تصویری بیت مپ(Bitmap)، واکسل­ها خودشان برای مثال موقعیتی از خودشان(مختصات خودشان) را ندارند به طور صریح در امتداد با مقادیر خودشان به صورت رمزی درآورده شده­ اند. به طور مثال موقعیت یک واکسل براساس موقعیتش در ارتباط با دیگر واکسل­ها استباط می­شود.(یعنی موقعیتش در ساختار دیتا که باعث ایجاد یک تک تصویر حجمی می­شود). پیکسل­ها و واکسل­ها در مقابل هم ­اند، نقطه­ ها و چندضلعی­ها اغلب به طور صریح با مختصات رئوسشان نشان داده می­شوند. نتیجه این تفاوت چندضلعی­هایی هستند که قادر به ارائه ساختار 3 بعدی کافی با فضای خیلی زیاد خالی یا پر شده بطور همجنس است، زمانی که واکسل­ها در نمایش خیلی خوب هستند فضاهای نمونه برای آنکه به طور منظم به صورت غیر-همجنس پر شده­اند.

واکسل­ها به صورت پیوسته در تجسم و آنالیزهای پزشکی و اطلاعات علمی استفاده می­شوند. برخی نمایشگرهای حجمی از واکسل­های برای توصیف وضوح تصویر استفاده کرده­اند. برای مثال یک نمایشگر ممکن است قادر به نمایش 512*512*512 واکسل باشد.

منابع[ویرایش]

  1. کتاب Medical Imaging: Signals and Systems. نوشته Prince, J. و Links, J. سال ۲۰۰۶. انتشارات Prentice Hall. شابک ISBN 0-13-065353-5 ص۱۶