هیولای اسپاگتی پرنده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
هیولای اسپاگتی پرنده
پاستافاریانیسم
نقاشی روغنی به تقلید از نقاشی آفرینش، اثر میشل آنجلو که در آن به‌جای خدا، هیولای اسپاگتی پرنده حضور دارد.
مسح شده توسط دست‌های نودلی‌اش[۱] اثر آرنه نیکلاس جنسون.[۲]
فرهنگِ غالبvenganza.org
نمادFSM Logo.svg
متن(ها)انجیل هیولای اسپاگتی پرنده
جشن‌ها"تعطیلات"

هیولای اسپاگتی پرنده (به انگلیسی: Flying Spaghetti Monster) (مخفف انگلیسی: FSM) خدای کلیسای هیولای اسپاگتی پرنده یا پاستافاریانیسم است. پاستافاریانیسم (برگرفته از کلمات پاستا و راستافار) یک جنبش اجتماعی است که یک تفکر مذهب غیر جدی را گسترش می‌دهد و با تدریس مباحث مربوط به آفرینش و طراحی هوشمند در مدارس عمومی، مخالف است. به گفته طرفدارانش، پاستافاریانیسم «به اندازه تمام مذاهب دیگر، واقعی‌ست».[۳] این مذهب در کشورهای هلند و نیوزیلند به رسمیت شناخته شده‌است و پیروان آن می‌توانند مراسم ازدواج خود را در چارچوب این مذهب برگزار کنند.[۴] با این حال، براساس حکم یک قاضی فدرال در آمریکا، پاستافاریانیسم در این کشور یک مذهب واقعی به‌حساب نمی‌آید.[۵]

این هیولا در واقع، یک خدای تقلیدی است که توسط بابی هندرسن در سال ۲۰۰۵، در اعتراض به تصمیم ایالت کانزاس مبنی بر آموزش طراحی هوشمند در کنار نظریه تکامل یا فرگشت ساخته شد.

هندرسون، در یک نامه سرگشاده روی وبگاه خود، ادعا کرد که به یک موجود خارق‌العاده شبیه اسپاگتی با گلوله‌های گوشتی به نام هیولای اسپاگتی پرنده اعتقاد دارد و درخواست کرد پاستافاریانیسم در کلاس‌های آموزشی تدریس شود.


تاریخچه[ویرایش]

لوگوی هیولای اسپاگتی پرنده
کاردستی بافتنی که نمادی از هیولای اسپاگتی پرنده است.

بابی هندرسن در سال ۲۰۰۵ در اعتراض به تصمیم انجمن ایالتی امور آموزشی در ایالت کانزاس، نامه‌ای هجو گونه به آن انجمن فرستاد. انجمن نامبرده پیش از آن، قانونی را مبنی بر اجازه تدریس طراحی هوشمند در مدارس عمومی، به عنوان دیدگاهی متفاوت و چالشی در مقابل فرگشت به تصویب رسانده بود. هندرسن در نامه سرگشاده خود، با اشاره به این نکته که او به موجودی مافوق طبیعی با ظاهری شبیه اسپاگتی و کوفته قلقلی ایمان دارد، تصمیم انجمن امور آموزشی ایالت کانزاس را به گونه‌ای طنزآمیز به باد انتقاد گرفت. او با توضیح این نکته که در نظریه طراحی هوشمند، طراح هوشمند می‌تواند هر چیز قابل تصوری باشد، به معرفی طراح هوشمند خود که همان هیولای اسپاگتی پرنده است پرداخت. او در نامه خود نوشت: «من و بسیاری دیگر در سراسر دنیا به‌شدت معتقد به آفرینش جهان توسط هیولای اسپاگتی پرنده هستیم. او کسی است که هر آنچه ما می‌بینیم و حس می‌کنیم را آفریده‌است. ما معتقدیم که شواهد بسیار فراوان علمی که اشاره به فرایند فرگشت دارند تنها به دلیل تصادف وجود دارند و هیولای اسپاگتی پرنده همگی این شواهد را به وجود آورده‌است.» او سپس با اشاره به این که اگر انجمن نظریه طراحی هوشمند را نظریه‌ای علمی بشناسد ناگزیر باید نظریه وی را نیز علمی تلقی کند، خواهان اجازه تدریس پاستافاریانیسم در مدارس عمومی شد. پاستافاریانیسم نامی ساختگی است که هندرسن برای اشاره به اعتقاد به هیولای اسپاگتی پرنده به کار می‌برد. این نام از ترکیب «پاستا» و «راستافاریانیسم» (نام حرکتی مذهبی در جامائیکا که باب مارلی یکی از اعضایش بود) به وجود آمده‌است

وی سپس به گونه‌ای طنزآمیز به توضیح برخی مشکلات علمی بر پایه دیدگاه پاستافاریانیسم می‌پردازد. برای نمونه او نتایج تحقیقات علمی دربارهٔ تعیین سن اجسام بر پایه نیمه عمر کربن رادیواکتیو را به دلیل دخالت و دست کاری مستقیم هیولای اسپاگتی می‌داند. هیولای پرنده می‌خواهد با دست کاری نتایج به وسیله زواید رشته رشته خود، سن زمین را بیش از آنچه که هست نشان دهد (هجو معتقدان به آفرینش اخیر جهان). وی گرم شدن تدریجی زمین را از سال ۱۸۰۰ میلادی به بعد در ارتباط مستقیم با کاهش هم‌زمان تعداد دزدان دریایی دانسته‌است و برای آن که به آن ظاهری علمی دهد، در نامه‌اش آن را به صورت یک نمودار نمایش داده‌است. او سرانجام پیشنهاد می‌دهد که یک سوم زمان کلاس‌های علوم به آموزش طراحی هوشمند، یک سوم به پاستافاریانیسم و یک سوم باقی‌مانده به گمانه‌های منطقی بر پایه مدارک قابل ارزیابی فراوان علمی اختصاص یابد.

پس از انتشار نامه هندرسن در وب‌گاهش، این نامه به سرعت به پدیده‌ای اینترنتی و نمادی برای مقابله با تدریس طراحی هوشمند در مدارس عمومی تبدیل گردید. امروزه به دلیل آسان بودن دسترسی و همگانی شدن، بسیاری هیولای اسپاگتی پرنده را به عنوان جای‌گزین نوین قوری چای راسل به کار می‌برند. از آن روی که وجود هیولای اسپاگتی پرنده، هم‌چون سایر موجودات مافوق طبیعی پیشنهادی، به دلیل ناپیدا بودن و نایافتنی بودنش غیرقابل رد کردن است، بار اثبات ادعای وجودش بر دوش مطرح کنندگان وجود چنین موجوداتی است. ریچارد داوکینز در این باره می‌نویسد: «کسی که می‌گوید من می‌خواهم به خدا، هیولای اسپاگتی پرنده، جن و پری یا هر چیز دیگری از این دست اعتقاد داشته باشم، بار اثبات مدعای خود را به دوش می‌کشد. این وظیفه ما نیست تا آن را رد کنیم.»

هندرسن پس از انتشار نامه‌اش در وب‌گاه خود، علاوه بر نامه‌هایی که به پشتیبانی از وی پرداخته بودند، پست الکترونیکیهای فراوانی با محتوای تهدیدآمیز و انبوه از نفرت و انزجار نیز دریافت داشت. به تدریج روزنامه‌های معتبری چون نیویورک تایمز و واشینگتن پست نیز نامه او را منتشر کردند.

در ماه مارس سال ۲۰۰۷ میلادی، یک دانش آموز دبیرستانی در ایالت کارولینای شمالی، به نام برایان کیلان به دلیل پوشیدن لباس دزدان دریایی از دبیرستان به صورت تعلیقی اخراج شد. وی ذکر کرد که این لباس بخشی از اعتقاد پاستافاریانی اوست و با اشاره به حق آزادی مذهب و آزادی بیان به این تصمیم اعتراض کرد.

پیش از آن، در ماه فوریه سال ۲۰۰۷ میلادی انجمن ایالتی امور آموزشی ایالت کانزاس با اکثریت ۶ به ۴، قانون الحاقی سال ۲۰۰۵ خود مبنی بر آموزش طراحی هوشمند را باطل اعلام کرده بود.

باورها[ویرایش]

هندرسن می‌گوید دزدان دریایی نخستین پاستافاریان‌ها بوده‌اند.
thumbnailبابی

هندرسن در وب گاه خود و در کتابش به نام انجیل هیولای اسپاگتی پرنده، خطوط اعتقادی پاستافاریانیسم را که نگرشی هجو گونه به آفرینش گرایی است مشخص کرده‌است. در مرکز این اعتقاد موجودی نایافتنی و نادیدنی به نام هیولای اسپاگتی پرنده قرار دارد که جهان را پس از باده گساری فراوان خلق کرده‌است. براساس این باور دلیل کاستی‌های جهان مست بودن هیولای اسپاگتی پرنده در هنگام آفرینش بوده‌است. همچنین تمامی شواهد مربوط به فرگشت به عمد توسط هیولا در زمین قرار داده شده‌است تا بدین وسیله ایمان پاستافاریان‌ها سنجیده شود. پاستافاریان‌ها معتقدند که در بهشت آتشفشانی از آبجو و همچنین کارخانه‌ای برای تولید رقاصان برهنه وجود دارد. جهنم نیز از دیدگاه آن‌ها درست مانند بهشت است با این تفاوت که رقاصان برهنه در آن جا بیماری مقاربتی دارند.

پاستافاریان‌ها در پایان دعاهای خود به جای واژه سامی آمین (در زبان انگلیسی آمن تلفظ می‌شود) از واژه رامن (رآمن نام نوعی رشته خوراکی ژاپنی است) استفاده می‌کنند.

بر اساس باور پاستافاریان‌ها، دزدان دریایی از آن روی که نخستین پاستافاریان‌ها بوده‌اند، موجودات بسیار با احترام و آسمانی هستند. آن‌ها دزدان دریایی قدیم را افرادی صلح جو می‌دانند که آب نبات میان کودکان تقسیم می‌کرده‌اند و باور شایع نسبت به دزدان دریایی مبنی بر دزد و فراری بودن آن‌ها را دسیسه روحانیون مسیحی قرون وسطی و هاراکریشنا می‌دانند.

هندرسن با بحث دربارهٔ ارتباط مستقیم گرم شدن زمین، وقوع زلزله، طوفان و سایر بلایای طبیعی با کاهش تعداد دزدان دریایی در سال‌های گذشته، در واقع به نشان دادن این نکته که «همبستگی دو چیز دلیل علت و معلول بودنشان نیست» می‌پردازد. در سال ۲۰۰۸ و هم‌زمان با افزایش فعالیت دزدان دریایی در خلیج عدن، هندرسن به شکلی طنز گونه برای اثبات ادعای خود به این نکته که سومالی به دلیل داشتن بیشترین دزدان دریایی در میان سایر کشورها، کمترین میزان انتشار کربن را دارد اشاره می‌کند.

نمادهای مقدس[ویرایش]

عقاید پاستافارین‌ها به آئین مذهبی شاد نیز کشیده می‌شود و آن‌ها هر جمعه را (برخلاف شنبه و یکشنبه) به عنوان روز مقدس جشن می‌گیرند.[۶] نمازگزاران در انتهای دعای پاستافارینی خود از اصطلاح رآمین (R'amen یا rAmen) که ترکیبی از آمین و سوپ ژاپنی نودلی ماهی رامن است برای اعلام تصدیق خود استفاده می‌کنند.[۷] در نسخه فارسی از صدق الهاپ التهدیگ العظیم به عنوان تصدیق نهایی نیز استفاده می‌شود همچنین گاهی از «تو را چشم در چشمیم». آبکش به عنوان «حجاب واجب روی سر» از نمادهای مقدس اصلی است که حتی در تصویر گواهینامه رانندگی نیز استفاده می‌شود. در اتریش «نیکو آلم» اجازه رسمی رانندگی همراه آبکش روی سر را دریافت کرد و روی گواهینامه وی درج شده‌است که «به دلایل دینی و آیینی حق گذاشتن آبکش بر سرش در هنگام رانندگی را دارد» و پیرو او اشخاص مختلفی در دنیا از جمله ایالات متحده اقدام به این کار کردند.[۸] از نمادهای دیگر کلاه و لباس‌های دزدان دریایی است.

منابع[ویرایش]

 1. Jansson, Arne Niklas. "Touched by His Noodly Appendage". Android Arts. Retrieved November 25, 2012.
 2. "Profile of Arne Niklas Jansson". Android Arts. Retrieved November 25, 2012.
 3. Henderson, Bobby. "About". The Church of the Flying Spaghetti Monster. Retrieved August 10, 2012.
 4. Jones, Nicholas (Feb 26, 2016). "First Pastafarian celebrant can help couples get noodley knotted". New Zealand Herald. Retrieved 2017-11-03.
 5. Reisman, Sam. "Federal judge rules the Flying Spaghetti Monster is not a God". RT.com. RT Question More. Retrieved 2017-11-03.
 6. Dan Vergano (۲۰۰۶-۰۳-۲۷). «"Spaghetti Monster" is noodling around with faith». USA Today Science & Space article. دریافت‌شده در ۲۰۰۷-۰۲-۰۵.
 7. «In the beginning there was the Flying Spaghetti Monster». دیلی تلگراف. لندن. ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۵. دریافت‌شده در ۱۹ دسامبر ۲۰۰۹.
 8. «هیولای اسپاگتی پرنده». ستاد مبارزه با چرندیات. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۲ مارس ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۹.

برای مطالعهٔ بیشتر[ویرایش]

 • Henderson, Bobby (2006). The Gospel of the Flying Spaghetti Monster. Villard Books. ISBN 0-8129-7656-8.

پیوند به بیرون[ویرایش]

Flying Spaghetti Monster
Pastafarianism
Oil painting in the style of "The Creation of Adam" by Michelangelo (which shows Adam reclining and reaching out to touch God), but instead of God there is the Flying Spaghetti Monster; two large meatballs wrapped in noodles, with eyes on stalks which are also noodles, all floating in mid-air.
Touched by His Noodly Appendage, a parody of Michelangelo's The Creation of Adam, is an iconic image of the Flying Spaghetti Monster[1] by Arne Niklas Jansson.[2]
Major cult centerspaghettimonster.org
SymbolFSM Logo.svg
TextsThe Gospel of the Flying Spaghetti Monster, The Loose Canon, the Holy Book of the Church of the Flying Spaghetti Monster
Festivals"Holiday"

The Flying Spaghetti Monster (FSM) is the deity of the Church of the Flying Spaghetti Monster, or Pastafarianism. Pastafarianism (a portmanteau of pasta and Rastafarianism) is a social movement that promotes a light-hearted view of religion and opposes the teaching of intelligent design and creationism in public schools. According to adherents, Pastafarianism is a "real, legitimate religion, as much as any other".[3] In New Zealand, Pastafarian representatives are authorized to officiate weddings.[4][5][6] However, in the United States, a federal court has ruled that the "Church of the Flying Spaghetti Monster" is not a real religion.[7] In August 2018 the Dutch Council of State also ruled that Pastafarianism is not a religion.[8]

The "Flying Spaghetti Monster" was first described in a satirical open letter written by Bobby Henderson in 2005 to protest the Kansas State Board of Education decision to permit teaching intelligent design as an alternative to evolution in public school science classes.[9] In the letter, Henderson demanded equal time in science classrooms for "Flying Spaghetti Monsterism", alongside intelligent design and evolution.[10] After Henderson published the letter on his website, the Flying Spaghetti Monster rapidly became an Internet phenomenon and a symbol of opposition to the teaching of intelligent design in public schools.[11]

Pastafarian tenets (generally satires of creationism) are presented on Henderson's Church of the Flying Spaghetti Monster website, where he is described as "prophet", in The Gospel of the Flying Spaghetti Monster, written by Henderson in 2006, and in The Loose Canon, the Holy Book of the Church of the Flying Spaghetti Monster. The central belief is that an invisible and undetectable Flying Spaghetti Monster created the universe. Pirates are revered as the original Pastafarians.[12] Henderson asserts that a decline in the number of pirates over the years is the cause of global warming.[10] The FSM community congregates at Henderson's website to share ideas about the Flying Spaghetti Monster and crafts representing images of it.[3]

Because of its popularity and exposure, the Flying Spaghetti Monster is often used as a contemporary version of Russell's teapot—an argument that the philosophic burden of proof lies upon those who make unfalsifiable claims, not on those who reject them. Pastafarianism has received praise from the scientific community and criticism from proponents of intelligent design. Pastafarians have engaged in disputes with creationists, including in Polk County, Florida, where they played a role in dissuading the local school board from adopting new rules on teaching evolution.[13]

History

In January 2005,[14] Bobby Henderson, a 24-year-old[15] Oregon State University physics graduate, sent an open letter regarding the Flying Spaghetti Monster to the Kansas State Board of Education.[11][16][17] In that letter, Henderson satirized creationism by professing his belief that whenever a scientist carbon-dates an object, a supernatural creator that closely resembles spaghetti with meatballs is there "changing the results with His Noodly Appendage". Henderson argued that his beliefs were just as valid as intelligent design, and called for equal time in science classrooms alongside intelligent design and evolution.[10] The letter was sent prior to the Kansas evolution hearings as an argument against the teaching of intelligent design in biology classes.[11] Henderson, describing himself as a "concerned citizen" representing more than ten million others, argued that intelligent design and his belief that "the universe was created by a Flying Spaghetti Monster" were equally valid.[11] In his letter, he noted,

I think we can all look forward to the time when these three theories are given equal time in our science classrooms across the country, and eventually the world; one third time for Intelligent Design, one third time for Flying Spaghetti Monsterism, and one third time for logical conjecture based on overwhelming observable evidence.

— Bobby Henderson[10]

According to Henderson, since the intelligent design movement uses ambiguous references to a designer, any conceivable entity may fulfill that role, including a Flying Spaghetti Monster.[18] Henderson explained, "I don't have a problem with religion. What I have a problem with is religion posing as science. If there is a god and he's intelligent, then I would guess he has a sense of humor."[9][19]

In May 2005, having received no reply from the Kansas State Board of Education, Henderson posted the letter on his website, gaining significant public interest.[3][14] Shortly thereafter, Pastafarianism became an Internet phenomenon.[9][18] Henderson published the responses he then received from board members.[20] Three board members, all of whom opposed the curriculum amendments, responded positively; a fourth board member responded with the comment "It is a serious offense to mock God".[21] Henderson has also published the significant amount of hate mail, including death threats, that he has received.[22][23] Within one year of sending the open letter, Henderson received thousands of emails on the Flying Spaghetti Monster, eventually totaling over 60,000,[24] of which he has said that "about 95 percent have been supportive, while the other five percent have said I am going to hell".[9] During that time, his site garnered tens of millions of hits.[24]

Internet phenomenon

Drawing of the Flying Spaghetti Monster; crudely drawn with thick lines. Image shows a plain oval for the body, six noodles for the arms and two eye stalks.
The FSM "fish" emblem, the symbol of the Church of the Flying Spaghetti Monster, was created by readers of the Boing Boing web site in 2005.[25][26] It is a parody of the Christian Ichthys symbol.

As word of Henderson's challenge to the board spread, his website and cause received more attention and support. The satirical nature of Henderson's argument made the Flying Spaghetti Monster popular with bloggers as well as humor and Internet culture websites.[27] The Flying Spaghetti Monster was featured on websites such as Boing Boing, Something Awful, Uncyclopedia, and Fark.com. Moreover, an International Society for Flying Spaghetti Monster Awareness and other fan sites emerged.[28] As public awareness grew, the mainstream media picked up on the phenomenon. The Flying Spaghetti Monster became a symbol for the case against intelligent design in public education.[11][29][30] The open letter was printed in several major newspapers, including The New York Times, The Washington Post, and Chicago Sun-Times,[24] and received worldwide press attention.[31] Henderson himself was surprised by its success, stating that he "wrote the letter for [his] own amusement as much as anything".[18]

In August 2005, in response to a challenge from a reader, Boing Boing announced a $250,000 prize—later raised to $1,000,000—of "Intelligently Designed currency" payable to any individual who could produce empirical evidence proving that Jesus is not the son of the Flying Spaghetti Monster.[32] It was modeled as a parody of a similar challenge issued by young-earth creationist Kent Hovind.[18][33]

According to Henderson, newspaper articles on the Flying Spaghetti Monster attracted the attention of book publishers; he said that at one point, there were six publishers interested in the Flying Spaghetti Monster.[24] In November 2005, Henderson received an advance from Villard to write The Gospel of the Flying Spaghetti Monster.[34]

In November 2005, the Kansas State Board of Education voted to allow criticisms of evolution, including language about intelligent design, as part of testing standards.[35] On February 13, 2007, the board voted 6–4 to reject the amended science standards enacted in 2005. This was the fifth time in eight years that the board had rewritten the standards on evolution.[36]

Tenets

With millions, if not thousands, of devout worshipers, the Church of the FSM is widely considered a legitimate religion, even by its opponents—mostly fundamentalist Christians, who have accepted that our God has larger balls than theirs.

Bobby Henderson[3]

Although Henderson has stated that "the only dogma allowed in the Church of the Flying Spaghetti Monster is the rejection of dogma", some general beliefs are held by Pastafarians.[3] Henderson proposed many Pastafarian tenets in reaction to common arguments by proponents of intelligent design.[37] These "canonical beliefs" are presented by Henderson in his letter to the Kansas State Board of Education,[10] The Gospel of the Flying Spaghetti Monster, and on Henderson's web site, where he is described as a "prophet".[38] They tend to satirize creationism.[18]

Creation

The central creation myth is that an invisible and undetectable Flying Spaghetti Monster created the universe "after drinking heavily". According to these beliefs, the Monster's intoxication was the cause for a flawed Earth. Furthermore, according to Pastafarianism, all evidence for evolution was planted by the Flying Spaghetti Monster in an effort to test the faith of Pastafarians—parodying certain biblical literalists.[39] When scientific measurements such as radiocarbon dating are taken, the Flying Spaghetti Monster "is there changing the results with His Noodly Appendage".[10]

Afterlife

The Pastafarian conception of Heaven includes a beer volcano and a stripper (or sometimes prostitute) factory.[38] The Pastafarian Hell is similar, except that the beer is stale and the strippers have sexually transmitted diseases.[40]

Pirates and global warming

chart showing that in 1820 there were 25,000 pirates and the global average temperature was 14.2 degrees C, while in 2000 there were 17 pirates and the global average temperature was 15.9 degrees C.
A misleading graph that is claimed to correlate the number of pirates with global temperature

According to Pastafarian beliefs, pirates are "absolute divine beings" and the original Pastafarians.[10] Furthermore, Pastafarians believe that the concept of pirates as "thieves and outcasts" is misinformation spread by Christian theologians in the Middle Ages and by Hare Krishnas. Instead, Pastafarians believe that they were "peace-loving explorers and spreaders of good will" who distributed candy to small children, adding that modern pirates are in no way similar to "the fun-loving buccaneers from history". In addition, Pastafarians believe that ghost pirates are responsible for all of the mysteriously lost ships and planes of the Bermuda Triangle. Pastafarians are among those who celebrate International Talk Like a Pirate Day on September 19.[41]

The inclusion of pirates in Pastafarianism was part of Henderson's original letter to the Kansas State Board of Education, in an effort to illustrate that correlation does not imply causation.[42] Henderson presented the argument that "global warming, earthquakes, hurricanes, and other natural disasters are a direct effect of the shrinking numbers of pirates since the 1800s".[10] A deliberately misleading graph accompanying the letter (with numbers humorously disordered on the x-axis) shows that as the number of pirates decreased, global temperatures increased. This parodies the suggestion from some religious groups that the high numbers of disasters, famines, and wars in the world is due to the lack of respect and worship toward their deity. In 2008, Henderson interpreted the growing pirate activities at the Gulf of Aden as additional support, pointing out that Somalia has "the highest number of pirates and the lowest carbon emissions of any country".[43]

An alternative tree-topper for Pastafarians, handmade from pipe cleaners and pom poms.

Holidays

Pastafarian beliefs extend into lighthearted religious ceremony. Pastafarians celebrate every Friday as a holy day.[18] Prayers are concluded with a final declaration of affirmation, "R'amen" (or "rAmen"); the term is a parodic portmanteau of the terms "Amen" and "Ramen", referring to instant noodles and to the "noodly appendages" of their deity.[9]

Around the time of Christmas, Hanukkah, and Kwanzaa, Pastafarians celebrate a vaguely defined holiday named "Holiday". Holiday does not take place on "a specific date so much as it is the Holiday season, itself". According to Henderson, as Pastafarians "reject dogma and formalism", there are no specific requirements for Holiday. Pastafarians celebrate Holiday in any manner they please.[44] Pastafarians also celebrate "Pastover" as a parody of Passover,[45][46][47] and "Ramendan" as a parody of Ramadan.[48][49][50]

Pastafarians interpret the increasing usage of "Happy Holidays", rather than more traditional greetings (such as "Merry Christmas"), as support for Pastafarianism.[44] In December 2005, George W. Bush's White House Christmas greeting cards wished people a happy "holiday season",[51] leading Henderson to write the President a note of thanks, including a "fish" emblem depicting the Flying Spaghetti Monster for his limousine or plane.[52] Henderson also thanked Walmart for its use of the phrase.[53]

Books

The Gospel of the Flying Spaghetti Monster

In December 2005 Bobby Henderson received a reported US$80,000 advance from Villard to write The Gospel of the Flying Spaghetti Monster. Henderson said he planned to use proceeds from the book to build a pirate ship, with which he would spread the Pastafarian religion.[34][54] The book was released on March 28, 2006,[55] and elaborates on Pastafarian beliefs established in the open letter.[56] Henderson employs satire to present perceived flaws with evolutionary biology and discusses history and lifestyle from a Pastafarian perspective. The gospel urges readers to try Pastafarianism for thirty days, saying, "If you don't like us, your old religion will most likely take you back".[31][57] Henderson states on his website that more than 100,000 copies of the book have been sold.[58]

Scientific American described the gospel as "an elaborate spoof on Intelligent Design" and "very funny". In 2006, it was nominated for the Quill Award in Humor, but was not selected as the winner.[58] Wayne Allen Brenner of The Austin Chronicle characterized the book as "a necessary bit of comic relief in the overly serious battle between science and superstition".[56] Simon Singh of The Daily Telegraph wrote that the gospel "might be slightly repetitive...but overall it is a brilliant, provocative, witty and important gem of a book".[31]

Casey Luskin of the Discovery Institute, which advocates intelligent design, labeled the gospel "a mockery of the Christian New Testament".[59]

The Loose Canon

In September 2005, before Henderson had received an advance to write the Gospel of the Flying Spaghetti Monster, a Pastafarian member of the Venganza forums known as Solipsy, announced the beginning of a project to collect texts from fellow Pastafarians to compile into The Loose Canon, the Holy Book of the Church of the Flying Spaghetti Monster, essentially analogous to the Bible.[60] The book was completed in 2010 and was made available for download.[61]

Some excerpts from The Loose Canon include:

I am the Flying Spaghetti Monster. Thou shalt have no other monsters before Me (Afterwards is OK; just use protection). The only Monster who deserves capitalization is Me! Other monsters are false monsters, undeserving of capitalization.

— Suggestions 1:1

"Since you have done a half-ass job, you will receive half an ass!" The Great Pirate Solomon grabbed his ceremonial scimitar and struck his remaining donkey, cleaving it in two.

— Slackers 1:51–52

Influence

various people standing around a small Flying Spaghetti Monster Parade float.
Flying Spaghetti Monster contingent preparing for the 2009 Summer Solstice Parade and Pageant in Fremont, Seattle, Washington

As a cultural phenomenon

The Church of the Flying Spaghetti Monster now consists of thousands of followers,[42] primarily concentrated on college campuses in North America and Europe.[62] According to the Associated Press, Henderson's website has become "a kind of cyber-watercooler for opponents of intelligent design". On it, visitors track meetings of pirate-clad Pastafarians, sell trinkets and bumper stickers, and sample photographs that show "visions" of the Flying Spaghetti Monster.[63]

In August 2005, the Swedish concept designer Niklas Jansson created an adaptation of Michelangelo's The Creation of Adam, superimposing the Flying Spaghetti Monster over God. This became and remains the Flying Spaghetti Monster's de facto brand image.[28] The Hunger Artists Theatre Company produced a comedy called The Flying Spaghetti Monster Holiday Pageant in December 2006, detailing the history of Pastafarianism.[64] The production has spawned a sequel called Flying Spaghetti Monster Holy Mug of Grog, performed in December 2008.[65] This communal activity attracted the attention of three University of Florida religious scholars, who assembled a panel at the 2007 American Academy of Religion meeting to discuss the Flying Spaghetti Monster.[62]

small handmade knit Flying Spaghetti Monster sitting on a table with people dressed as pirates in background.
Handmade knitted and felted Flying Spaghetti Monster

In November 2007, four talks about the Flying Spaghetti Monster were delivered at the American Academy of Religion's annual meeting in San Diego.[66] The talks, with titles such as Holy Pasta and Authentic Sauce: The Flying Spaghetti Monster's Messy Implications for Theorizing Religion, examined the elements necessary for a group to constitute a religion. Speakers inquired whether "an anti-religion like Flying Spaghetti Monsterism [is] actually a religion".[62] The talks were based on the paper, Evolutionary Controversy and a Side of Pasta: The Flying Spaghetti Monster and the Subversive Function of Religious Parody,[19] published in the GOLEM Journal of Religion and Monsters.[39] The panel garnered an audience of one hundred of the more than 9,000 conference attendees, and conference organizers received critical e-mails from Christians offended by it.[67]

Since October 2008, the local chapter of the Church of the Flying Spaghetti Monster has sponsored an annual convention called Skepticon on the campus of Missouri State University.[68] Atheists and skeptics give speeches on various topics, and a debate with Christian experts is held. Organizers tout the event as the "largest gathering of atheists in the Midwest".[69]

The Moldovan-born poet, fiction writer, and culturologist Igor Ursenco entitled his 2012 poetry book The Flying Spaghetti Monster (thriller poems).

On the nonprofit microfinancing site, Kiva, the Flying Spaghetti Monster group is in an ongoing competition to top all other "religious congregations" in the number of loans issued via their team. The group's motto is "Thou shalt share, that none may seek without funding",[70] an allusion to the Loose Canon which states "Thou shalt share, that none may seek without finding."[71][72] As of October 2018 it reported to have funded US$4,002,350 in loans.[73]

Bathyphysa conifera, a siphonophore, has been called "Flying Spaghetti Monster" in reference to the FSM.[74][75]

An upcoming documentary called I, Pastafari will detail the Church of the Flying Spaghetti Monster and its fight for legal recognition.[76][77]

In September 2019, the Pastafarian pastor Barrett Fletcher offered an opening prayer on behalf of the Church of the Flying Spaghetti Monster to open a Kenai Peninsula Borough Assembly government meeting in Alaska.[78]

Use in religious disputes

Owing to its popularity and media exposure, the Flying Spaghetti Monster is often used as a modern version of Russell's teapot.[79][80] Proponents argue that, since the existence of the invisible and undetectable Flying Spaghetti Monster—similar to other proposed supernatural beings—cannot be falsified, it demonstrates that the burden of proof rests on those who affirm the existence of such beings. Richard Dawkins explains, "The onus is on somebody who says, I want to believe in God, Flying Spaghetti Monster, fairies, or whatever it is. It is not up to us to disprove it."[79] Furthermore, according to Lance Gharavi, an editor of The Journal of Religion and Theater, the Flying Spaghetti Monster is "ultimately...an argument about the arbitrariness of holding any one view of creation", since any one view is equally as plausible as the Flying Spaghetti Monster.[18] A similar argument was discussed in the books The God Delusion and The Atheist Delusion.[81][82]

In December 2007 the Church of the Flying Spaghetti Monster was credited with spearheading successful efforts in Polk County, Florida, to dissuade the Polk County School Board from adopting new science standards on evolution. The issue was raised after five of the seven board members declared a personal belief in intelligent design. Opponents describing themselves as Pastafarians e-mailed members of the Polk County School Board demanding equal instruction time for the Flying Spaghetti Monster.[83] Board member Margaret Lofton, who supported intelligent design, dismissed the e-mail as ridiculous and insulting, stating, "they've made us the laughing stock of the world". Lofton later stated that she had no interest in engaging with the Pastafarians or anyone else seeking to discredit intelligent design. As the controversy developed, scientists expressed opposition to intelligent design. In response to hopes for a new "applied science" campus at the University of South Florida in Lakeland, university vice president Marshall Goodman expressed surprise, stating, "[intelligent design is] not science. You can't even call it pseudo-science." While unhappy with the outcome, Lofton chose not to resign over the issue. She and the other board members expressed a desire to return to the day-to-day work of running the school district.[13]

Legal status

National branches of the Church of the Flying Spaghetti Monster have been striving in many countries to have Pastafarianism become an officially (legally) recognized religion, with varying degrees of success. In New Zealand, Pastafarian representatives have been authorized as marriage celebrants, as the movement satisfies criteria laid down for organisations that primarily promote religious, philosophical, or humanitarian convictions.[4][5]

A federal court in the US state of Nebraska ruled that Flying Spaghetti Monster is a satirical parody religion, rather than an actual religion, and as a result, Pastafarians are not entitled to religious accommodation under the Religious Land Use and Institutionalized Persons Act:

"This is not a question of theology", the ruling reads in part. "The FSM Gospel is plainly a work of satire, meant to entertain while making a pointed political statement. To read it as religious doctrine would be little different from grounding a 'religious exercise' on any other work of fiction."[84]

Pastafarians have used their claimed faith as a test case to argue for freedom of religion, and to oppose government discrimination against people who do not follow a recognized religion.

Marriage

The Church of the Flying Spaghetti Monster operates an ordination mill on their website which enables officiates in jurisdictions where credentials are needed to officiate weddings.[85] Pastafarians say that separation of church and state precludes the government from arbitrarily labelling one denomination religiously valid but another an ordination mill. In November 2014, Rodney Michael Rogers and Minneapolis-based Atheists for Human Rights sued Washington County, Minnesota under the Fourteenth Amendment equal protection clause and the First Amendment free speech clause, with their attorney claiming discrimination against atheists: "When the statute clearly permits recognition of a marriage celebrant whose religious credentials consist of nothing more than a $20 'ordination' obtained from the Church of the Flying Spaghetti Monster... the requirement is absolutely meaningless in terms of ensuring the qualifications of a marriage celebrant."[86] A few days prior to a hearing on the matter, Washington County changed its policy to allow Rogers his ability to officiate weddings. This action was done in an effort to deny the court jurisdiction on the underlying claim. On May 13, 2015 the Federal Court held that the issue had become moot and dismissed the case.[87] The first legally-recognized Pastafarian wedding occurred in New Zealand on April 16, 2016.[5]

Free speech

In March 2007, Bryan Killian, a high school student in Buncombe County, North Carolina, was suspended for wearing "pirate regalia" which he said was part of his Pastafarian faith. Killian protested the suspension, saying it violated his First Amendment rights to religious freedom and freedom of expression.[88] "If this is what I believe in, no matter how stupid it might sound, I should be able to express myself however I want to", he said.[19][89]

A man dressed in pirate regalia standing next to a person costumed as the Flying Spaghetti Monster.
A Pastafarian dressed in pirate regalia

In March 2008, Pastafarians in Crossville, Tennessee, were permitted to place a Flying Spaghetti Monster statue in a free speech zone on the courthouse lawn, and proceeded to do so.[90][91][92] The display gained national interest on blogs and online news sites and was even covered by Rolling Stone magazine. It was later removed from the premises, along with all the other long-term statues, as a result of the controversy over the statue.[93] In December 2011, Pastafarianism was one of the multiple denominations given equal access to placing holiday displays on the Loudoun County courthouse lawn, in Leesburg, Virginia.[94]

In 2012, Tracy McPherson of the Pennsylvanian Pastafarians petitioned the Chester County, Pennsylvania Commissioners to allow representation of the FSM at the county courthouse, equally with a Jewish menorah and a Christian nativity scene. One commissioner stated that either all religions should be allowed or no religion should be represented, but without support from the other commissioners the motion was rejected. Another commissioner stated that this petition garnered more attention than any he had seen before.[95][96]

On September 21, 2012, Pastafarian Giorgos Loizos was arrested in Greece on charges of malicious blasphemy and offense of religion for the creation of a satirical Facebook page called "Elder Pastitsios", based on a well-known deceased Greek Orthodox monk, Elder Paisios, where his name and face were substituted with pastitsio – a local pasta and béchamel sauce dish. The case, which started as a Facebook flame, reached the Greek Parliament and created a strong political reaction to the arrest.[97][98][99][100][101][102][103]

In August 2013, Christian Orthodox religious activists from an unregistered group known as "God's Will" attacked a peaceful rally that Russian Pastafarians had organized. Activists as well as police knocked some rally participants to the ground. Police arrested and charged eight of the Pastafarians with attempting to hold an unsanctioned rally.[104][105] One of the Pastafarians later complained that they were arrested "just for walking".[106][107]

In February 2014, union officials at London South Bank University forbade an atheist group to display posters of the Flying Spaghetti Monster at a student orientation conference and later banned the group from the conference, leading to complaints about interference with free speech.[108][109] The Students' Union subsequently apologized.[110]

In November 2014, the Church of the FSM obtained city signage in Templin, Germany, announcing the time of Friday's weekly Nudelmesse ("pasta mass"), alongside signage for various Catholic and Protestant Sunday services.[111]

Headgear in identity photos

smiling woman wearing a colander on her head being "blessed" by a brass Flying Spaghetti Monster in the style of a Roman Catholic scepter.
A woman wearing a colander as Pastafarian headgear

In July 2011 Austrian pastafarian Niko Alm won the legal right to be shown in his driving license photo wearing a pasta strainer on his head, after three years spent pursuing permission and obtaining an examination certifying that he was psychologically fit to drive. He got the idea after reading that Austrian regulations allow headgear in official photos only when it is worn for religious reasons.[12][112][113] Some sources report that the colander in the form of pasta strainer, was recognised by Austrian authorities as a religious headgear of the parody religion Pastafarianism in 2011.[114][115] This was denied by Austrian authorities, saying that religious motives were not the reason to grant the permission of wearing the headgear in a passport.[116]

On August 9, 2011 the chairman of the church of the Flying Spaghetti Monster Germany, Rüdiger Weida, obtained a driver's license with a picture of him wearing a pirate bandana. In contrast to the Austrian officials in the case of Niko Alm the German officials allowed the headgear as a religious exception.[117][118]

Some anti-clerical protesters wore colanders to Piazza XXIV Maggio square in Milan, Italy, on June 2, 2012, in mock obedience to the Flying Spaghetti Monster.[119]

In February 2013, a Pastafarian was denied the right to wear a spaghetti strainer on his head for his driver's license photo by the New Jersey Motor Vehicle Commission, which stated that a pasta strainer was not on a list of approved religious headwear.[120]

In March 2013 a Belgian's identity photos were refused by the local and national administrations because he wore a pasta strainer on his head.[121]

The Czech Republic recognised this as religious headgear in 2013. In July that year, a member of the Czech Pirate Party from Brno was given permission to wear a pasta strainer on his head for the photograph on his official Czech Republic ID card.[122] The Brno City Hall spokesman explained, "The application complies with the laws...where headgear for religious or medical reasons is permitted if it doesn't hide the face".[123][deprecated source]

In August 2013 Eddie Castillo, a student at Texas Tech University, got approval to wear a pasta strainer on his head in his driver's license photo. He said, "You might think this is some sort of a gag or prank by a college student, but thousands, including myself, see it as a political and religious milestone for all atheists everywhere."[124]

Pastafarian protester wears a colander while showing an icon of the Flying Spaghetti Monster

In January 2014 a member of the Pomfret, New York Town Council wore a colander while taking the oath of office.[125][126][127]

In June 2014 a New Zealand man obtained a driver's license with a photograph of himself wearing a blue spaghetti strainer on his head. This was granted under a law allowing the wearing of religious headgear in official photos.[128]

In November 2014 former porn star Asia Carrera obtained an identity photo with the traditional Pastafarian headgear from a Department of Motor Vehicles office in Hurricane, Utah. The director of Utah's Driver License Division says that about a dozen Pastafarians have had their state driver's license photos taken with a similar pasta strainer over the years.[129]

In November 2015 Massachusetts resident Lindsay Miller was allowed to wear a colander on her head in her driver's license photo after she cited her religious beliefs. Miller (who resides in Lowell) said on Friday, November 13 that she "absolutely loves the history and the story" of Pastafarians, whose website says has existed in secrecy for hundreds of years and entered the mainstream in 2005.[130] Ms. Miller was represented in her quest by The American Humanist Association's Appignani Humanist Legal Center.[131]

In January 2016 Russian Pastafarian Andrew Filin got a driver's license with his photo in a colander.[132]

In 2016 in Nijmegen, The Netherlands, Pastafarian and law student Mienke de Wilde petitioned the courts to be allowed to wear a colander in her driver's license photo.[133] She lost the petition, both at first instance [134] and on appeal.[8]

A man's Irish driving licence photograph including a colander was rejected by the Road Safety Authority (RSA) in 2013.[135] In 2016, an Equality Officer of the Workplace Relations Commission reviewed the RSA's decision under the Equal Rights Acts and upheld it, on the basis that the complaint did "not come within the definition of religion and/or religious belief".[135]

Critical reception

With regard to Henderson's 2005 open letter, according to Justin Pope of the Associated Press:

Between the lines, the point of the letter was this: there's no more scientific basis for intelligent design than there is for the idea an omniscient creature made of pasta created the universe. If intelligent design supporters could demand equal time in a science class, why not anyone else? The only reasonable solution is to put nothing into sciences classes but the best available science.

— Justin Pope[62]
two metal US Army dog tags with Atheist/FSM stamped on them.
U.S. Army ID tag (dog tag) listing "Atheist/FSM" as the religious/belief system preference

Pope praised the Flying Spaghetti Monster as "a clever and effective argument".[63] Simon Singh of the Daily Telegraph described the Flying Spaghetti Monster as "a masterstroke, which underlined the absurdity of Intelligent Design", and applauded Henderson for "galvanis[ing] a defence of science and rationality".[31] Sarah Boxer of the New York Times said that Henderson "has wit on his side".[11] In addition, the Flying Spaghetti Monster was mentioned in an article footnote of the Harvard Civil Rights-Civil Liberties Law Review as an example of evolution "enter[ing] the fray in popular culture", which the author deemed necessary for evolution to prevail over intelligent design.[136] The abstract of the paper, Evolutionary Controversy and a Side of Pasta: The Flying Spaghetti Monster and the Subversive Function of Religious Parody, describes the Flying Spaghetti Monster as "a potent example of how monstrous humor can be used as a popular tool of carnivalesque subversion".[39] Its author praised Pastafarianism for its "epistemological humility".[19] Moreover, Henderson's website contains numerous endorsements from the scientific community.[137] As Jack Schofield of The Guardian noted, "The joke, of course, is that it's arguably more rational than Intelligent Design."[138]

Casey Luskin of the Discovery Institute, which promotes intelligent design, contested this, saying, "the problem for their logic is that ID is not an arbitrary explanation, because we have much experience with intelligent agents producing the type of informational complexity we see in nature."[139] Columnist Jeff Jacoby wrote in The Boston Globe that intelligent design "isn't primitivism or Bible-thumping or flying spaghetti. It's science."[140] This view of science, however, was rejected by the United States National Academy of Sciences.[141] Peter Gallings of Answers in Genesis, a Young Earth Creationist ministry said "Ironically enough, [Pastafarians], in addition to mocking God himself, are lampooning the Intelligent Design Movement for not identifying a specific deity—that is, leaving open the possibility that a spaghetti monster could be the intelligent designer... Thus, the satire is possible because the Intelligent Design Movement hasn't affiliated with a particular religion, exactly the opposite of what its other critics claim!"[142]

See also

References

 1. ^ Jansson, Arne Niklas. "Touched by His Noodly Appendage". Android Arts. Retrieved November 25, 2012.
 2. ^ "Profile of Arne Niklas Jansson". Android Arts. Retrieved November 25, 2012.
 3. ^ a b c d e Henderson, Bobby. "About". The Church of the Flying Spaghetti Monster. Retrieved August 10, 2012.
 4. ^ a b Jones, Nicholas (February 26, 2016). "First Pastafarian celebrant can help couples get noodley knotted". New Zealand Herald. Retrieved June 24, 2016.
 5. ^ a b c "NZ approves Pastafarian marriages". December 16, 2015 – via www.bbc.com.
 6. ^ "New Zealand stages first Pastafarian wedding on pirate boat". BBC. April 16, 2016. Retrieved April 16, 2016.
 7. ^ Wofford, Taylor (April 13, 2016). "Flying Spaghetti Monster Not Divine, Says Court". Newsweek. Retrieved May 3, 2019.
 8. ^ a b Henley, Jon (August 16, 2018). "Spaghetti injunction: Pastafarianism is not a religion, Dutch court rules". The Guardian. Retrieved August 16, 2018.
 9. ^ a b c d e "In the beginning there was the Flying Spaghetti Monster". The Daily Telegraph. London. September 11, 2005. Retrieved December 19, 2009.
 10. ^ a b c d e f g h Henderson, Bobby (2005). "Open Letter To Kansas School Board". Venganza.org. Archived from the original on April 7, 2007.
 11. ^ a b c d e f Boxer, Sarah (August 29, 2005). "But Is There Intelligent Spaghetti Out There?". The New York Times Arts article. Retrieved February 5, 2007.
 12. ^ a b "Austrian Pastafarian dons colander as religious headgear for drivers license". english.alarabiya.net. 2011. Archived from the original on July 18, 2011. Retrieved July 22, 2011.
 13. ^ a b Billy Townsend (March 27, 2013). "Polk Needled, Noodled In Evolution Flap". The Tampa Tribune. Retrieved September 7, 2016.
 14. ^ a b "Discussion of the Open Letter". Henderson, Bobby. Retrieved April 7, 2007.
 15. ^ Carole M. Cusack (September 15, 2010). Invented Religions: Imagination, Fiction and Faith. Ashgate Publishing, Ltd. p. 113. ISBN 978-0-7546-6780-3. Retrieved May 8, 2011.
 16. ^ "Verbatim: Noodle This, Kansas". The Washington Post. August 28, 2005.
 17. ^ Page, Clarence (November 15, 2005). "Keeping ID out of science classes". The Dallas Morning News. Archived from the original on June 4, 2008.
 18. ^ a b c d e f g Vergano, Dan (March 27, 2006). ""Spaghetti Monster" is noodling around with faith". USA Today Science & Space article. Retrieved February 5, 2007.
 19. ^ a b c d Pitts, Russ (September 16, 2005). "In His Name We Pray, Ramen". Escapist magazine. Retrieved November 26, 2009.
 20. ^ "Kansas School Board Responses to the Open Letter". Henderson, Bobby. June 25, 2005. Retrieved January 9, 2006.
 21. ^ "The Flying Spaghetti Monster". h2g2. BBC. February 1, 2007. Retrieved November 26, 2009.
 22. ^ Frauenfelder, Mark (July 31, 2006). "FSM hate mail". BoingBoing. Retrieved December 31, 2009.
 23. ^ Scrivener, Leslie (January 7, 2007). "In praise of an alternate creation theory: The Church of the Flying Spaghetti Monster gains infamy and faith". Toronto Star. Retrieved December 31, 2009.
 24. ^ a b c d Henderson, Bobby (August 2006). "Comment on the Open Letter". Church of the Flying Spaghetti Monster. Retrieved December 30, 2009.
 25. ^ "DIY Flying Spaghetti Monster bumper sticker". Archived from the original on November 26, 2005.
 26. ^ "Flying Spaghetti Monster bumper sticker, Version 1.1". Archived from the original on August 22, 2005.
 27. ^ "A Tangled Tale of a Pasta-based Prophet". Der Spiegel. August 24, 2005. Retrieved September 8, 2007. [FSM] has certainly caught the imagination of the online community [...] Henderson receives over 150 emails from supporters every day.
 28. ^ a b Narizny, Laurel (October 2009). "Ha Ha, Only Serious: A Preliminary Study of Joke Religions". Department of Religious Studies And the Honors College of the University of Oregon. University of Oregon. pp. 42–49. Retrieved November 25, 2009.
 29. ^ "The Flying Spaghetti Monster". New Scientist. August 6, 2005. Archived from the original on October 5, 2008.
 30. ^ Rothschild, Scott (August 24, 2005). "Evolution debate creates monster". Lawrence Journal-World.
 31. ^ a b c d Singh, Simon (September 3, 2006). "Was the world created by god, evolution or pasta?". The Daily Telegraph. London. Retrieved November 28, 2009.
 32. ^ "Boing Boing's $250,000 Intelligent Design challenge". BoingBoing.net. August 19, 2005. Retrieved June 11, 2006.
 33. ^ Kent Hovind. "Dr. Hovind's $250,000 Offer". Retrieved March 14, 2012.
 34. ^ a b Wolff, Eric (November 16, 2005). "The Case For Intelligent Design: Spaghetti as the Creator". New York.
 35. ^ Slevin, Peter (November 9, 2005). "Kansas Education Board First to Back "Intelligent Design"". The Washington Post. Retrieved May 2, 2010.
 36. ^ "Kansas board boosts evolution education". NBC News. February 14, 2007.
 37. ^ Thierman, Jessica (September 18, 2005). "Touched by his Noodly Appendage". Gelf Magazine.
 38. ^ a b DuBay, Tim (2005). "Guide to Pastafarianism" (Shockwave Flash). Retrieved August 26, 2006.
 39. ^ a b c Van Horn, Gavin; Lucas Johnston (2007). "Evolutionary Controversy and a Side of Pasta: The Flying Spaghetti Monster and the Subversive Function of Religious Parody". GOLEM: Journal of Religion and Monsters. 2 (1).
 40. ^ The Gospel of the Flying Spaghetti Monster, p.83.
 41. ^ The Gospel of the Flying Spaghetti Monster, p.124.
 42. ^ a b Savino, John; Marie D. Jones (2007). "Wrath of the Gods". Supervolcano: The Catastrophic Event That Changed the Course of Human History: Could Yellowstone Be Next. Career Press. p. 56. ISBN 978-1-56414-953-4. Retrieved November 25, 2009.
 43. ^ "Somalia — Lots of pirates, low carbon emissions". www.venganza.org. April 14, 2008. Retrieved December 10, 2008.
 44. ^ a b Henderson, Bobby (December 1, 2006). "Happy Holiday Season Everyone". Church of the Flying Spaghetti Monster. Retrieved November 25, 2009.
 45. ^ "Questions on FSM Holidays". Venganza.org. 2008. Archived from the original on September 27, 2011. Retrieved March 29, 2011.
 46. ^ "A question about Pastover". Venganza.org. 2010. Archived from the original on August 15, 2015. Retrieved March 29, 2011.
 47. ^ "RD Magazine".
 48. ^ "Ramendan". Venganza.org. 2008. Archived from the original on September 27, 2011. Retrieved March 29, 2011.
 49. ^ "El Pais".
 50. ^ "Death and Taxes magazine". Death and Taxes.
 51. ^ Cooperman, Alan (December 7, 2005). "'Holiday' Cards Ring Hollow for Some on Bushes' List". The Washington Post. Retrieved November 25, 2009.
 52. ^ Henderson, Bobby (December 2006). "FSM Card for Bush". Church of the Flying Spaghetti Monster. Retrieved November 25, 2009.
 53. ^ The Gospel of the Flying Spaghetti Monster, p.125.
 54. ^ Craig, Katleen (December 22, 2005). "Passion of the Spaghetti Monster". Wired News.
 55. ^ "The Gospel of the Flying Spaghetti Monster". Random House. 2009. Archived from the original on July 23, 2012. Retrieved October 18, 2009.
 56. ^ a b Brenner, Wayne (April 14, 2006). "The Gospel of the Flying Spaghetti Monster". The Austin Chronicle. Retrieved October 18, 2009.
 57. ^ The Gospel of the Flying Spaghetti Monster, p.xiv.
 58. ^ a b Henderson, Bobby (2006). "The FSM Book". Church of the Flying Spaghetti Monster. Venganza.org. Archived from the original on April 27, 2010. Retrieved October 18, 2009.
 59. ^ Luskin, Casey (December 25, 2006). ""Celebrating" Christmas at the "Church of the Flying Spaghetti Monster"". Evolution News & Views. Discovery Institute. Retrieved November 26, 2009.
 60. ^ "The Big Announcement". Venganza.org. 2005. Archived from the original on April 27, 2010. Retrieved April 25, 2010.
 61. ^ The Most Inspired DaveL (2010). "The Loose Canon, A Really Important Collection of Words" (PDF). Evangelical Pastafarian Church. Retrieved January 9, 2014.
 62. ^ a b c d Pope, Justin (November 16, 2007). "Pasta monster gets academic attention". NBC News. Associated Press. Retrieved October 25, 2009.
 63. ^ a b "Religious Scholars to Discuss 'Flying Spaghetti Monster'". Fox News. Associated Press. November 16, 2007. Retrieved November 26, 2009.
 64. ^ "The Flying Spaghetti Monster Holiday Pageant". Hunger Artists Theatre Company. December 2006. Archived from the original on September 27, 2007. Retrieved September 19, 2010.
 65. ^ "Hunger Artists Theatre Company's 2008 Season". Hunger Artists Theatre Company. November 2007. Archived from the original on May 28, 2008. Retrieved September 19, 2010.
 66. ^ "Flying Spaghetti Monster Inspires Wonky Religious Debate". Wired. Associated Press. November 20, 2007. Retrieved May 4, 2010.
 67. ^ Dotinga, Randy (November 20, 2007). "Flying Spaghetti Monster Inspires Wonky Religious Debate". Wired Magazine. San Diego. Archived from the original on December 2, 2009. Retrieved December 20, 2009.
 68. ^ "About the Event". Skepticon Productions. Springfield, MO: Missouri State Church of the Flying Spaghetti Monster. 2009. Archived from the original on March 18, 2009. Retrieved December 21, 2009.
 69. ^ "Atheists to gather at MSU for Skepticon this weekend". The News Leader. November 19, 2009. Archived from the original on August 17, 2014. Retrieved December 21, 2009.
 70. ^ "Kiva - Kiva Lending Team: Church of the Flying Spaghetti Monster". Kiva.
 71. ^ "The Random Number of Not Commandments, Suggestions". Loose-canon.info. The Loose Canon. Retrieved April 24, 2017.
 72. ^ Jones, Brent (July 31, 2009). "Atheists, 'Monster' fans say No to God, Yes to giving". USA Today. Retrieved December 27, 2009. Sort by 'Religious Congregations' to find that, topping Kiva Mormons ($57,425) and Kiva Catholics ($59,625) is the squadron devoted to The Flying Spaghetti Monster ($81,725) who sign on to give because 'Thou shalt share, that none may seek without finding.'
 73. ^ "Kiva Lending Team: Church of the Flying Spaghetti Monster". Kiva. Retrieved September 7, 2016. Loans, updated hourly.
 74. ^ "F*cking Strange Creature Discovered, Researchers Dub It 'The Flying Spaghetti Monster'". Viralthread.com. August 17, 2015. Retrieved August 28, 2015.
 75. ^ "'Flying Spaghetti Monster' Caught on Camera off Coast of Angola | Biology". Sci-News.com. August 15, 2015. Retrieved August 28, 2015.
 76. ^ "'"I, Pastafari", a Documentary Film About the Church of the Flying Spaghetti Monster". kottke.org. May 8, 2019. Retrieved July 8, 2019.
 77. ^ "'"Documentary follows Pastafarians as they strain for recognition". The Guardian. September 18, 2019. Retrieved September 18, 2019.
 78. ^ "'"Pastafarian pastor leads prayer at Alaska government meeting". Associated Press. September 18, 2019. Retrieved September 19, 2019.
 79. ^ a b Wolf, Gary (November 14, 2006). "The Church of the Non-Believers". Wired News.
 80. ^ MacKenzie, Richard (2008). "Is Faith the Enemy of Science?". Physics in Canada. 64 (103): 103. arXiv:0807.3670. Bibcode:2008arXiv0807.3670M.
 81. ^ Dawkins, Richard (2006). "The God Hypothesis". The God delusion. Houghton Mifflin Harcourt. p. 53. ISBN 978-0-618-68000-9. Retrieved November 24, 2009. I have found it an amusing strategy, when asked whether I am an atheist, to point out that the questioner is also an atheist when considering Zeus, Apollo, Amon Ra, Mithras, Baal, Thor, Wotan, the Golden Calf and the Flying Spaghetti Monster. I just go one god further.
 82. ^ Fernandes, Phil (2009). "The New, Militant Atheism". The Atheist Delusion. Xulon Press. p. 18. ISBN 978-1-60791-582-9. Retrieved November 24, 2009. The new atheists have made their choice—apparently, no amount of evidence for God will change their minds. They claim that the existence of God is as ridiculous as the existence of a flying spaghetti monster.
 83. ^ John Chambliss (December 11, 2007). "Satirical Monsters More Competition for Darwin". The Ledger. Retrieved December 13, 2007.
 84. ^ "Cavanaugh v Bartelt". United States District Court for the District of Nebraska. April 12, 2016. Retrieved April 14, 2016.
 85. ^ Wright, Kimberly (January 8, 2014). "You, too, can become a minister - online - KPTV - FOX 12". KPTV. Retrieved August 28, 2015.
 86. ^ "Atheists sue Washington County over denial to perform marriages". Star-Tribune.
 87. ^ Atheists for Human Rights v. County of Washington, MN (D. Minn. 2015) ("Court holds case is mooted."). Text
 88. ^ Schrader, Jordan (March 29, 2007). "School: Pirates are not welcome". Citizen-Times. Retrieved November 26, 2009.
 89. ^ "Student punished for spaghetti beliefs". Metro. Associated Newspapers Ltd. March 29, 2007. Retrieved December 31, 2009.
 90. ^ "Flying Spaghetti Monster statue at Tennessee courthouse". CNET Networks. April 2008. Retrieved April 2, 2008.
 91. ^ "Flying Spaghetti Monster takes up residence at county courthouse " Crossville Chronicle, Crossville, TN". Archived from the original on April 19, 2012. Retrieved August 28, 2015.
 92. ^ Movies (April 1, 2008). "Flying Spaghetti Monster Lands Outside Tennessee Courthouse". WIRED. Retrieved August 28, 2015.
 93. ^ Nelson, Gary (April 15, 2008). "Courthouse No Longer Hosting Free Speech Displays". The Crossville Chronicle. Archived from the original on April 15, 2009. Retrieved July 10, 2008.
 94. ^ "Virginia Holiday Battle Includes Church of the Flying Spaghetti Monster - ABC News". Abcnews.go.com. December 21, 2011. Retrieved August 28, 2015.
 95. ^ "Pennsylvanian Pastafarians fight for Holiday Display". Retrieved December 2, 2012.
 96. ^ "Pasta-loving 'church' tests Pa. holiday display". SF Gate. Archived from the original on December 2, 2012. Retrieved December 2, 2012.
 97. ^ "24-09-2012:H Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος συνέλαβε 27χρονο ημεδαπό για κακόβουλη βλασφημία και καθύβριση θρησκευμάτων, μέσω του Facebook" [Cyber Crimes Division arrested 27-year-old local for malicious blasphemy and offense of religion, via Facebook] (in Greek). Greek Police. September 24, 2012. Retrieved October 2, 2012.
 98. ^ Fidalgo, Paul (September 28, 2012). ""Elder Pastitsios" Arrest Rekindles Debate on Blasphemy Laws in Greece". Center For Inquiry. Retrieved September 30, 2012.
 99. ^ ΔΗΜΑΡ: Με τη σύλληψη του "Παστίτσιου" το κράτος ακολουθεί τη Χρυσή Αυγή [Democratic Left: With the arrest of "Pastitsios" the State follows Golden Dawn] (in Greek). iefimerida. September 24, 2012. Retrieved September 30, 2012.
 100. ^ Ερώτηση ΣΥΡΙΖΑ στη Βουλή για τον "Γέροντα Παστίτσιο" [SYRIZA Questions Parliament on "Geron Pastitsios"] (in Greek). newsbomb.gr. September 26, 2012. Retrieved September 30, 2012.
 101. ^ Στη Βουλή το θέμα του Γέροντα Παστίτσιου ["Geron Pastitsios" discussed in Greek Parliament] (in Greek). newsit.gr. September 26, 2012. Retrieved November 21, 2019.
 102. ^ Blogger supporters angry at blasphemy arrest in Greece. Athens, Greece: athensnewsweb. September 28, 2012. Retrieved September 30, 2012.
 103. ^ Περιφορά Ιερού Σκηνώματος (τάβλα) Γέροντος Παστίτσιου στη χριστεπώνυμη συνοικία των Εξαρχείων (Procession of the Holy Relic (stiff) of Elder Pastitsios in the christian named Athenian neighborhood of Exarchia). Athens, Greece: risinggalaxy. September 28, 2012. Retrieved September 30, 2012.
 104. ^ "Humor failure in Russia: Crackdown on 'Pastafarians' shows Kremlin-church ties - NBC News". NBC News.
 105. ^ "Russia Pastafarian Rally Of Church Of The Flying Spaghetti Monster Attacked By Police". The Huffington Post.
 106. ^ First they began gunning for The Gays, now religious Russian zealots are attacking ... Pastafarians. Archived July 4, 2017, at the Wayback Machine The Freethinker
 107. ^ "Russian riot police detain eight Pastafarians during 'pasta procession' in Moscow". August 18, 2013.
 108. ^ "Satirical spaghetti monster image banned by London South Bank University as 'religiously offensive'". February 10, 2014.
 109. ^ "Flying Spaghetti Monster Poster Removed From London South Bank University Atheist Society Stall". The Huffington Post UK.
 110. ^ Ian Dunt. "Union apologises for censoring atheist 'Spaghetti Monster' poster". politics.co.uk.
 111. ^ 11/29/14 6:43am (November 28, 2014). "The world's First Official Church of the Flying Spaghetti Monster". Observationdeck.io9.com. Retrieved August 28, 2015.
 112. ^ "Austrian driver allowed 'pastafarian' headgear photo". BBC News. July 14, 2011. Retrieved July 26, 2011.
 113. ^ Alm, N. (July 12, 2011). "Heiliger Führerschein (transl: Holy License)". Niko Alm. Archived from the original on August 12, 2011. Retrieved August 10, 2011.
 114. ^ BBC News, Austrian driver allowed 'pastafarian' headgear photo, July 14, 2011.
 115. ^ "Holy headgear! 'Pastafarian' wins legal fight". NBC News. July 14, 2011.
 116. ^ Der Standard, Innenministerium zu Nudelsieb am Kopf: Fall "Alm" bei Reisepässen möglich, July 15, 2011 (in German)
 117. ^ Quass, Ursula (August 29, 2011). "Satire-Religion schlägt Behörden ein Schnippchen". Focus Online. Focus. Retrieved January 17, 2017.
 118. ^ Weida, Rüdiger. "Done". Kirche des fliegenden Spaghettimonsters Deutschland - Der Blog. Kirche des fliegenden Spaghettimonsters Deutschland e.V. Retrieved January 17, 2017.
 119. ^ "Pastafarian protester carries an icon of the Flying Spaghetti Monster at Piazza XXIV Maggio square in Milan, Italy, on June 2 2012". Wikimedia Commons.
 120. ^ Knowles, David (February 22, 2013). "New Jersey 'Pastafarian' denied right to wear spaghetti strainer on his head for drivers' license photo". New York Daily News. Retrieved February 24, 2013.
 121. ^ Tom Windey. "Limburger mag geen pastavergiet op zijn hoofd dragen voor pasfoto". De Morgen. Archived from the original on April 10, 2013.
 122. ^ Pirate Party of the Czech Republic website, accessed August 9, 2013.
 123. ^ Williams, Olivia (August 1, 2013). "'I'm a Pastafarian': Man who claims his religion forces him to wear a sieve on his head given permission to wear one on his official identity card picture". Mail Online. London. Retrieved August 9, 2013.
 124. ^ Langston, Taylor (August 26, 2013). "Texas Tech student allowed to wear pasta strainer in driver's license photo". KTLV. Archived from the original on August 30, 2013. Retrieved August 31, 2013.
 125. ^ Fox, Greg (January 3, 2014). "'Strainer' things have happened". The Observer, Dunkirk, NY. Retrieved January 8, 2014.
 126. ^ Pastafarian politician takes oath of office wearing colander on his head - Daily News, January 7, 2014.
 127. ^ Pastafarian minister Christopher Schaeffer is sworn into New York Town Council - The Independent, January 7, 2014.
 128. ^ Atheist, Friendly. "New Zealand Pastafarian Wears Colander in Driver's License Picture, Much to the Delight of Everyone".
 129. ^ Sadlier, Samantha (November 18, 2014). "Ex-porn star OK'd to wear colander in DMV photo". The (St. George, Utah) Spectrum. USA Today. Retrieved November 19, 2014.
 130. ^ "Pastafarian Wins License Battle". November 13, 2015. Retrieved January 14, 2016.
 131. ^ "Massachusetts Pastafarian Wins Right to Wear a Colander in Driver's License Photo, Thanks to Humanist Group". AHA News. American Humanist Association. November 13, 2015. Retrieved January 14, 2016.
 132. ^ "'Pastafarian' wins right to wear colander in driving licence photo". BBC. January 13, 2016. Retrieved January 14, 2016.
 133. ^ "Student wil mét vergiet op rijbewijs - Vox magazine". Vox magazine (in Dutch). January 14, 2017. Retrieved January 21, 2017.
 134. ^ Publication of the court (Rechtbank Oost-Brabant): ECLI:NL:RBOBR:2017:762. February 15, 2017. Retrieved December 25, 2017
 135. ^ a b "Equal Status Acts Decision No. DEC-S2016-018; Parties Noel Mulryan And Road Safety Authority". Home / Cases / 2016 / March. Workplace relations commission. March 9, 2016. Retrieved April 20, 2017.
 136. ^ Lee, Brendan (2006). "Kitzmiller v. Dover Area School District: Teaching Intelligent Design in Public Schools" (PDF). Harvard Civil Rights-Civil Liberties Law Review. Harvard Law School. 41: 10. Archived from the original (PDF) on June 11, 2009. Retrieved December 27, 2009.
 137. ^ "Pass notes No 2,637 The Flying Spaghetti Monster". The Guardian. London. September 1, 2005. Retrieved December 28, 2009.
 138. ^ Schofield, Jack (August 20, 2005). "'Intelligent Design' and Pastafarianism". The Guardian. London. Retrieved September 19, 2010.
 139. ^ Luskin, Casey (August 13, 2008). "The Proper Rebuttal to the Flying Spaghetti Monster: Cartoon Satire on South Park". Evolution News & Views. Discovery Institute. Retrieved November 26, 2009.
 140. ^ Jacoby, Jeff (October 2, 2005). "The timeless truth of creation". The Boston Globe. Globe Newspaper Company. Retrieved November 26, 2009.
 141. ^ Science and Creationism: A View from the National Academy of Sciences (Second ed.), National Academy of Sciences, 1999, Creationism, intelligent design, and other claims of supernatural intervention in the origin of life or of species are not science because they are not testable by the methods of science.
 142. ^ Gallings, Peter (January 22, 2008). "The Flying Spaghetti Monster: A harmless joke, a substantial misunderstanding, or a sacrilegious quasi-caricature of the one true God?". Answers in Genesis. Archived from the original on August 22, 2009. Retrieved December 23, 2009.

Further reading

External links