هیولا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نقاشی (تمثیل جاودانگی)، توسط جولیو رومانو.

هیولا موجودی افسانه‌ای است، آن معمولاً در افسانه‌های کهن یا داستان‌های ترسناک حضور دارد، و به همین خاطر است که اغلب زشت و ممکن است ترسناک یا آسیب‌رسان باشد. کلمه هیولا در بیشتر زبان‌های اروپایی از "monstrum" لاتین برگرفته شده. هیولا معمولاً با ساختار بیولوژیکی عجیب است، که به عنوان نشانهٔ اشتباهی در نظم طبیعی به وجود آمده.

کلمه «هیولا» معمولاً بر چیزی اشتباه یا بد دلالت دارد؛ یک هیولا به‌طور کلی ایراد اخلاقی و ذاتی دارد و همچنین تفاوت‌های جسمی یا روانی شنیع با دیگر موجودات، یا از آن به عنوان مخلوقی عجیب از طبیعت می‌توان نام برد. همچنین می‌تواند ظاهراً به یک فرد با ویژگی‌های مشابه مانند یک شخص حریص یا کسی که کارهای وحشتناک انجام می‌دهد اعمال شود.

ریشه "monstrum" از کلمهٔ "monere" به وجود آمده-که نه تنها به معنای برای هشدار دادن، بلکه به معنای دستور است! بنابراین، هیولا نشانهٔ بد یا آموزش خیر است. این تفسیر خوش‌خیم شده توسط سنت آگوستین، که هیولا را ذاتاً شر نمی‌داند پیشنهاد شد اما به عنوان بخشی از طراحی‌های طبیعی جهان، یک نوع از خطای عمدی در جسم و روح غالب یک مخلوق دسته‌بندی شده‌است. همچنین هیولاها در کتابی به نام کتاب نبرد هیولاها که برای نوجوانان و کودکان علاقه مند به افسانه هست نام برده شده داستان این کتاب خیلی جالب اینست که پسر بچه ای به نام تام که یتیم است و در سرزمین افسانه ای اوانتیا که شش هیولا از آن محافظت میکنند و مردم اوانتیا از این راز خبر ندارند زندگی می‌کند عمو و زن عمویش او را بزرگ می‌کنند او به خوبی خوشی زندگی می‌کرد و در کوه نوردی و شمشیر بازی خوب بود تا اینکه توسط چیزی مزارع سوخته شد مردم می‌گفتند که هیولاهای افسانه ای اینکارا کردند تام فرستاده میشد تا به شاه بگوید کمک های بیشتری به مردم بکند که... برای مطالعه ی بیشتر کتاب نبرد هیولاها ششگانه ی اول سپر اسرار آمیز کتاب فرنو اژدهای آتش را بخرید حتما این کتاب را برای بچه هایتان بخرید این کتاب داستان بهترین کتاب داستان جهان است و در خارج جایزه های زیادی گرفته است.

تعاریف

یک تمثیل به عنوان یک هیولا پنج سر ارائه شده در سال ۱۶۱۸

هیولاهای کلاسیک

هیولاهای کلاسیک از افسانه‌ها و داستان‌های تخیلی منشاء می‌گیرند. هیولاهای شناخته شده کلاسیک عبارتند از: دراکولا، فرانکنشتاین، گرگینه، مومیایی، مرد نامرئی، زامبی‌و غیره.

طرح پری دریایی فیجی، بارنوم (۱۸۴۲)
نوزاد گوزن زرد (اختلال ژنتیکی دوقلوهای به هم چسبیده)
پسر دوسر - اختلال ژنتیکی سال ۱۸۸۱

منابع