هیلو ۵: نگهبانان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
هیلو ۵: نگهبانان
Halo Guardians.png
توسعه‌دهنده(ها)۳۴۳ اینداستریز
ناشر(ها)استودیو مایکروسافت
کارگردان(ـان)تیم لونگو
تهیه‌کننده(ها)جاش هولمز
طراح(ـان)کریس هالوک
نویسنده(ها)برایان رید
آهنگساز(ان)کازوما جینوچی
سریهیلو
سکو(ها)اکس‌باکس وان
تاریخ(های) انتشار۲۷ اکتبر ۲۰۱۵[۱]
ژانر(ها)تیراندازی اول شخص
حالت(ها)تک‌نفره، چندنفره
رسانهدیسک بلو-ری

هِیلو ۵: نگهبانان (به انگلیسی: Halo 5: Guardians) یک بازی ویدئویی به سبک تیراندازی اول شخص از مجموعه بازی‌های هیلو که توسط ۳۴۳ اینداستریز ساخته شده‌است، و بوسیلهٔ استودیو مایکروسافت در ۲۷ اکتبر ۲۰۱۵ به‌طور انحصاری برای کنسول اکس‌باکس وان عرضه شد.[۲] بازی برای اولین بار در کنفرانس مایکروسافت در نمایشگاه رسانه و تجارت ای۳ سال ۲۰۱۳ به عنوان ادامه‌ای بر بازی هیلو ۴ رونمایی شد.

داستان[ویرایش]

قسمت پنجم Halo در حالی آغاز می‌شود که در اولین سکانس بازی به یگان اسپارتان Fireteam Osiris یعنی ادوارد باک (از یگان ODST)، هولی تاناکا، جیمسون لاک و اولیمپیا ویل دستور داده می‌شود که پرفسور هالزی را دستگیر و به Infinity بازگردانند؛ زیرا گفته می‌شود که او در حال همکاری با یکی از فرماندهان ارشد کاوننت به نام «جول ام داما» است که بسیاری از حمله‌های کاوننت به سیاره‌های انسان‌ها کار او بوده‌است.

با رسیدن Fireteam Osiris به سطح سیاره بین گروهی از کاوننت‌ها و پرومتیان‌ها درگیری ایجاد شد و این کار را برای Osiris آسان کرد و باعث شد که با یک حمله هالزی را دستگیر و به کشتی بیاورند. گرچه پس از دستگیری مشخص شد که او ماه‌هاست مختصاتش را برای Infinity می‌فرستد اما آن‌ها دریافت نمی‌کرده‌اند و او در واقع با جول ام داما همکاری نمی‌کرده‌است، بلکه در حال فریب دادن او بوده تا مقدار زیادی از تکنولوژی فوررانرها دسترسی پیدا کند.

در همین بین چیف با یگان Blue Team متشکل از سه اسپارتان هم دوره او در عملیاتی برای پس گرفتن یک سفینه تحقیاتی از کاوننت‌ها راهی مأموریت هستند که در طول عملیات به دلیل انفجار و سقوط به طبقه زیرین کشتی، چیف بیهوش می‌شود و در رؤیا کرتانا را می‌بیند که به اون می‌گوید او در سیاره Meridian گیر افتاده‌است. چیف نیز پس از به هوش آمدن و پایان مأموریت این موضوع را به تیم آبی توضیح می‌دهد و آنها نیز با همراهی او در یافتن کرتانا موافقت می‌کنند. با اعلام این خبر به Infinity آن‌ها دستور بازگشت می‌گیرند اما چیف به دلیل ارتباط نزدیکش با کرتانا از دستور سرپیچی می‌کند و علناً به AWOL (مجرم نظامی به دلیل سرپیچی از دستورات) تبدیل می‌شوند.

در Infinity پرفسور هالزی با فهمیدن این موضوع به فرمانده کشتی یعنی لاسکی هشدار می‌دهد که اگر کرتانا زنده باشد احتمالاً با کمک تکنولوژی فوررانر است و این موضوع می‌تواند او را کاملاً غیرقابل پیش‌بینی کند و به یک تهدید تبدیل شود.

با پذیرفتن این هشدار لاسکی تیم Osiris را به دنبال تیم آبی) که حالا مجرم شناخته می‌شوند (به سیاره Meridian می‌فرستد. در Meridian که یکی از سیاره‌های صنعتی انسان‌ها بود، تیم Osiris با حمله پرومتیان‌ها به اهالی آن‌جا مواجه می‌شود.

در مراحل پایان مبارزه آن‌ها با هوش مصنوعی دارای کالبدی به نام Warden Eternal مواجه می‌شوند که به گفته خود از کرتانا محافظت می‌کند. پس از نبردی کوتاه و مبارزه با یکی از کالبدهای واردن، آن‌ها موفق می‌شوند خود را به تیم آبی برسانند و به آن‌ها هشدار بدهند که کرتانا مأموریت آن‌هاست و تیم آبی باید تسلیم شود که خب موضوع به همین راحتی پیش نمی‌رود و پس از بی‌توجهی تیم آبی به هشدار Osiris، درگیری تن به تن کوتاهی بین اسپارتان لاک و چیف برای دستگیری او رخ می‌دهد که با شکست لاک به پایان می‌رسد. سپس تیم آبی به سرعت از طریق یک پورتال وارد و سوار گاردینی «Guardian» می‌شوند که به سمت سیاره جنسیس، یکی از سیاره‌های خانه فوررانرها حرکت می‌کرد.

گاردین‌ها سازه‌هایی بسیار عظیم ساخت فوررانرها هستند که قرار بوده مانند پلیس‌هایی در تمامی کهکشان امنیت برقرار کنند و حالا تمامی آن‌ها به سمت جنسیس در حال حرکت هستند؛ جایی که بعد از مدتی چیف متوجه می‌شود کرتانا نیز در آنجاست.

با نزدیک‌تر شدن چیف و تیمش به کرتانا و ارتباط با او، چیف از توضیحات کرتانا متوجه می‌شود که او با دسترسی پیدا کردن به تکنولوژی فوررانر خود را کاملاً ترمیم کرده و ساختاری جدید برای خود ساخته، همچنین نقشه‌ای دارد تا تمامی هوش مصنوعی‌های کهکشان را با خود متحد کند تا با استفاده از گاردین‌ها بر تمامی مخلوقات کهکشان حکومت کند. او در این توضیحات به برتری هوش‌های مصنوعی نیز اشاره می‌کند و قصد خود را از این کار «یک جهش بزرگ در خلقت» بیان می‌کند. او همچنین واردن را نیز به عنوان محافظ خود در نظر گرفته‌است.

در این حین تیم Osiris پس از فروریختن محل نبردشان با تیم آبی به واسطه ترک گاردین، موفق شدند از پورتالی به Infinity راه پیدا کنند و خود را نجات دهند. سپس با فهمیدن هدف حرکت گاردین‌ها به سمت سیاره الیت‌ها راه افتادند تا آخرین گاردینی که در آنجا خاموش بود را پیدا کنند و خود را با آن به سیاره جنسیس برسانند.

Osiris در آن‌جا با آربیتر (فرستاده) ملاقات می‌کند و متوجه می‌شود که نیروهای او در جنگ داخلی‌ای که در سیاره‌شان برپاست به کمک نیاز دارند. سپس به پاس رابطه خوب آربیتر و الیت‌ها با انسان‌ها تیم Osiris پس از شکست دشمنان آربیتر گاردین را پیدا و به سمت جنسیس حرکت می‌کنند.

اسپارتان لاک و تیمش به محض ورود به سیاره جنسیس با هوش مصنوعی محافظ سیاره یعنی 031 Exuberant Witness مواجه می‌شوند. او به تیم Osiris توضیح می‌دهد که کرتانا چگونه کنترل سیاره را از دست او گرفته و قصد دارد کنترل تمامی کهکشان را به دست بگیرد.

با این توضیحات Osiris خود را به تیم آبی می‌رسانند و در برخورد اول اسپارتان لاک به چیف توضیح می‌دهد که قصد کمک دارند و کرتانا خطرناک است؛ چیف نیز این موضوع را قبول می‌کند اما این صحبت خیلی به طول نمی‌انجامد زیرا کرتانا چیف و تیمش را به محلی در سیاره تلپورت می‌کند که خود نیز در آنجاست.

چیف که فکر می‌کند می‌تواند کرتانا را با صحبت قانع کند که از کارهایش دست بردارد شروع به صحبت می‌کند اما ناگهان Warden Eternal با چند کالبد ظاهر می‌شود و قصد کشتن تیم آبی را می‌کند زیرا او به عنوان محافظ کرتانا تشخیص می‌دهد که انسان‌ها به طبع قصد متوقف کردن او را دارند.

پس از یک درگیری کوتاه بالاخره کرتانا خود را نشان می‌دهد و شروع به صحبت با چیف می‌کند، با همان سبک و سیاقی که برای بسیاری از ما آشناست. او به چیف نقشه‌اش را برای بار آخر توضیح می‌دهد و با این وجود چیف از او می‌خواهد که با او به خانه برگردد و بازهم همراه او شود. اما این بار کرتانا در یک کات سین کاملاً احساسی برخلاف میل باتنی‌اش چیف و گروهش را در به حالت سکون و در یک سرداب قرار داد تا اینکه روزی شاید آن‌ها را آزاد کند.

در این بین با شروع متحد شدن بی‌شمار هوش مصنوعی‌های کل کهکشان با کرتانا، Osiris تصمیم می‌گیرد تا اول چیف و یگانش را آزاد کند زیرا کرتانا قصد ترک سیاره را به همراه تیم آبی که زندانی کرده بود داشت.

با سختی تمام و درگیری با بسیاری از پرومتیان‌ها تیم Osiris موفق شد کنترل سیاره را به 031 Witness بازگرداند و او نیز بلافاصله قبل از رفتن کرتانا سرداب تیم آبی را باز و آن‌ها را آزاد می‌کند. سپس چیف و همراهانش نیز به تیم Osiris ملحق می‌شوند.

پس از وقایع رخ داده در سیاره جنسیس، کرتانا با استفاده از گاردین‌ها و هوش مصنوعی‌های متحدش که حالا «مخلوقات» نامیده می‌شدند شروع به تسخیر کهکشان می‌کند و با پالس‌های الکتریکی قدرتمندی که از گاردین‌هایش ساطع می‌کرد باعث از کار افتادن تقریباً همه‌چیز و هرج و مرج در جای جای کهکشان می‌شود.

Infinity با دیدن این شرایط با تلپورت‌های پی‌درپی و نامنظم تا مدتی خود را از چشم کرتانا دور کرد و در آن سوی میدان تیم آبی و تیم Osiris خود را به سانگ هایلی (سیارهٔ فرستاده و دیگر الیت‌ها) رساندند و چیف در آن‌جا پس از سال‌ها با آربیتر دوباره دیدار کرد؛ الیتی که برای مدتی طولانی در میادین نبرد هم‌رزم او بوده‌است. اما این بار بدون هیچ نقشه و راهی برای مقابله با کرتانایی که دیگر بشر را به چشم دشمن می‌دید…

منابع[ویرایش]

  1. تاریخ انتشار هیلو ۵: نگهبانان مشخص شد.
  2. سفر هیلو. وبگاه اکس‌باکس، نوشته شده توسط بانی راس در ۱۶ مه ۲۰۱۴