هیلاری پاتنم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
هیلاری وایتهال پاتنم
Hilary Putnam.jpg
(به انگلیسی: Hilary Whitehall Putnam)
متولد۳۱ ژوئیه ۱۹۲۶
شیکاگو، ایلینوی، ایالات متحده آمریکا
مرگ۱۳ مارس ۲۰۱۶ (۸۹ سال)
محل زندگیآمریکا
ملیتآمریکایی
رشته فعالیتفلسفه تحلیلی، فلسفه ذهن، فلسفه زبان، فلسفه علم

هیلاری وایتهال پاتنم (به انگلیسی: Hilary Whitehall Putnam) ‏ (۱۹۲۶ - ۲۰۱۶) یک فیلسوف، ریاضی‌دان و آمریکایی یهودی‌تبار است که بیشتر به خاطر فعالیت‌هایش در حوزهٔ فلسفه تحلیلی در دههٔ ۶۰ میلادی به خصوص بر روی فلسفه ذهن، فلسفه زبان و فلسفه علم معروف است.

زندگی[ویرایش]

هیلاری وایتهال پاتنم در ۳۱ ژوئیه ۱۹۲۶ در شیکاگو، ایلینوی چشم به جهان گشود. تا ۱۹۳۴ که با خانواده‌اش به ایالات متحده آمریکا بازگشت در فرانسه زندگی کرد. مادرش یک یهودی و پدر وی نویسنده و مترجمی سرشناس با تمایلات کمونیستی بود. پاتنم در سال ۱۹۴۸ موفق به اخذ مدرک کارشناسی در فلسفه و ریاضیات از دانشگاه پنسیلوانیا شد. سپس تحصیلات تکمیلی‌اش را ابتدا در دانشگاه هاروارد و سپس در دانشگاه یو سی ال ای گذراند و در سال ۱۹۵۱ فارغ‌التحصیل شد. استادان او هانس رایشنباخ و رودلف کارنپ هر دو از پوزیتیویست‌های منطقی بودند، یعنی همان مکتبی که رد دیدگاه‌های آن، از تلاش‌های اصلی پاتنم بود.[۱]

وی نخست به تدریس فلسفه در دانشگاه نورث وسترن مشغول شد و سپس به دانشگاه پرینستون، جایی که رودلف کارنپ و گئورگ کرایزل (به انگلیسی: Georg Kreisel)، اساتید برجسته حوزهٔ منطق ریاضی، به تدریس اشتغال داشتند نقل مکان کرد و اقبال همکاری و آموختن از ایشان را یافت. پاتنم در سال ۱۹۶۲ با روث آنا ژاکوب (به انگلیسی: Ruth Anna Jacobs) که خود از مفسران مهم سنت پراگماتیسم آمریکایی در دانشگاه کالیفرنیا بود ازدواج کرد. وی سال‌هایی را هم به آموزش فلسفه علم در مؤسسه فناوری ماساچوست گذراند و از آن پس تا هنگام بازنشستگی به تدریس در مقام استاد فلسفه در دانشگاه هاروارد خدمت نمود.

فلسفه علم[ویرایش]

تا پیش از دهه هفتاد، در فلسفه علم از طرفداران اصلی رئالیسم علمی محسوب می‌شد. برهان معجزه نبودن او مطرح می‌کند که موفقیت علم تنها با قبول دیدگاه‌های واقع‌گرایانه در علم قابل توضیح است. به عبارت دیگر اگر واژه‌های نظری در نظریات موفق علمی، به چیزی در عالم ارجاع ندهند یا احکام موجود در این نظریات صادق نباشند آنگاه موفقیت این نظریات همانند یک معجزه خواهد بود.[۲]

فلسفه ذهن[ویرایش]

تا اواخر دهه هفتاد از مدافعان دیدگاه کارکردگرایی در فلسفه ذهن محسوب می‌شد. او مخالف نظریه این‌همانی حالت‌های ذهنی و فیزیکی است. پاتنم از مبدعان دیدگاه کارکردگرایی است. برخلاف دیدگاه معروف به این‌همانی که در آن هر حالت ذهنی با یک رویداد فیزیکی مرتبط با اعصاب اینهمان است، در این دیدگاه مطرح می‌شود که یک رویداد ذهنی مثل درد تنها با یک فرایند فیزیکی خاص قابل تعین نیست. به عبارت دیگر هر حالت ذهنی می‌تواند تعینهای چندگانه داشته باشد.

اولین صورت‌بندی کارکردگرایی توسط خود پاتنم صورت گرفت. امروز دیدگاه او با عنوان کارکردگرایی ماشینی (به انگلیسی: Machine-state Functionalism) معروف است. او دیدگاهش را از شباهتی الهام می‌گیرد که ممکن است میان ذهن و میان ماشین تورینگ وجود داشته باشد.[۳]

فلسفه زبان[ویرایش]

دیدگاه پاتنم در فلسفه زبان در اواسط دهه هفتاد ارائه شد. رویکرد او در این حوزه دیدگاه‌های بعدی او، در حوزه‌های دیگر، را شکل داد. پاتنم در فلسفهٔ زبان همراه با تیلر برج (به انگلیسی: Tyler Burge) نظریه بیرونی گرایی معنایی (به انگلیسی: Semantic Externalism) را مطرح کرد. پیش از آنها سول کریپکی (به انگلیسی: Saul Kripke) مطرح کرده بود که اسامی خاص (همانند حسن) و واژه‌های انواع طبیعی (همانند آب) مستقیماً، یعنی مستقل از اینکه چه توصیفاتی از آن واژه‌ها در ذهن داشته باشیم، به اشیاء یا انواع خاصی دلالت می‌کنند. پاتنم دیدگاهی مشابه کریپکی در مورد واژه‌های انواع طبیعی مطرح می‌کند. او با ارائه چند آزمایش فکری استدلال‌هایی علیه فردگرایی و ذهن‌گرایی مطرح می‌کند. فردگرایی مطرح می‌کند که معنای واژه‌های نظری می‌توانند مستقل از محتوای ذهنی افراد دیگر جامعه متعین شوند و ذهن‌گرایی دیدگاهی قوی‌تر از فردگرایی است که می‌گوید مرجع واژه‌ها مستقل از جامعه و محیط متعین می‌شوند.

علیه فردگرایی[ویرایش]

استدلال پاتنم علیه فردگرایی در مورد واژه‌هایی است که به انواع متفاوتی، که به لحاظ ظاهری بسیار مشابه هم هستند، ارجاع می‌دهند. به عنوان مثال نارون سرخ و راش ظاهر بسیار مشابهی دارند. افراد عادی قادر به تشخیص آنها از هم نیستند و محتوای ذهنی آنها، هنگام صحبت از هر کدام از آنها با هم یکسان است، تنها متخصصان می‌توانند آن دو را تفکیک کنند. امّا زمانی که افراد عادی هر کدام از این دو واژه را به کار می‌برند، می‌توانند موفق به ارجاع شوند. در واقع افراد عادی موفق به ارجاع می‌شوند، چون دانشمندان قادر به تشخیص این دو هستند؛ بنابراین، مرجع واژه تنها به وسیله محتوای درونی ذهن یک فرد متعین نمی‌شود. پاتنم این را تقسیم کار زبان شناختی (به انگلیسی: Division of Language Labor) می‌نامد.

علیه ذهن‌گرایی[ویرایش]

آزمایش فکری معروف همتای زمین (به انگلیسی: Twin Earth Thought Experiment)، دیدگاه قوی‌تر، یعنی ذهن‌گرایی را نیز زیر سؤال می‌برد. اگر در جهانی مشابه جهان ما ماده‌ای مشابه آب، امّا با فرمول شیمیایی کاملاً متفاوت وجود داشته باشد، واژهٔ آب به آن ماده ارجاع نمی‌دهد. نکته مهم در این آزمایش این است که حتی زمانی که دانشمندان هنوز قادر به تشخیص این دو ماده از هم نبوده‌اند، نیز باز آب تنها به آب ارجاع می‌داده‌است. پاتنم با استدلال خود نتیجه می‌گیرد که واژه‌های نظری علم (همانند جاذبه، جرم، ژن و…)، مستقل از نظریه و توصیفاتی که یک نظریه از آن واژه‌ها ارائه می‌کند، به انواع اشاره می‌کنند. معنای واژه‌های «سرعت»، «جرم»، «طول» نسبت به یک نظریه خاص مثل نظریه نیوتن یا اینشتین تغییر نمی‌کنند. این دیدگاه برای پاتنم تأیید دیگری بر رئالیسم علمی را به همراه دارد.[۴]

فلسفه ریاضیات[ویرایش]

پاتنم در فلسفه ریاضیات در استدلالی که به عنوان استدلال اجتناب‌ناپذیر بودن کواین-پاتنم (به انگلیسی: Quine-Putnam indispensability argument) معروف است مشارکت داشته. این استدلال ساده‌ای است به این صورت که ما به همهٔ هویاتی که بودنشان در نظریات خوب علمی اجتناب ناپذیر هستند باید تعهد هستی‌شناختی داشته باشیم و چون هویات ریاضی برای نظریات خوب علمی اجتناب ناپذیر هستند پس به این هویات نیز باید تعهد هستی شناسانه داشته باشیم.

همچنین پاتنم در فلسفه ریاضیات از روش شبه تجربی (به انگلیسی: Quasi Empirical) صحبت می‌کند. به نظر پاتنم در ریاضیات همانند فیزیک و دیگر علوم تجربی، ما تنها از برهان‌های منطقی سخت استفاده نمی‌کنیم بلکه از شیوه‌های شبه تجربی نیز استفاده می‌کنیم. در ریاضیات حتی اگر به جای برهان‌های سخت، از بعضی حدس‌ها برای رسیدن به دانشی ریاضی استفاده کنیم، هنوز هم در حال ارتقای دانش ریاضی هستیم.

معرفت‌شناسی[ویرایش]

در معرفت‌شناسی، پاتنم با آزمایش فکری مغز در خمره (به انگلیسی: Brain in a vat) شناخته می‌شود. تصور کنید که روزی دانشمندی دیوانه، مغز ما را از جمجمه خارج کند و آن را در ماده‌ای مغذی قرار داده و زنده نگه دارد. آنگاه به وسیله سیستم کامپیوتری پیچیده‌ای، این توهم را ایجاد کند که زندگی ما همچنان به صورت عادی ادامه دارد. پاتنم به واسطه اعتقادش به نظریهٔ علّی ارجاع، معتقد است که اسم‌های غیر توصیفی به صورت مستقیم به مرجعشان ارجاع می‌دهند. به واسطه همین، با وجود اینکه ما مغز در خمره هستیم، اگر بگوییم که «من مغزی در خمره هستم»، عبارت ما عبارت صادقی نخواهد بود؛ چرا که کلمات «مغز» و «خمره» در اینجا به مغز و خمره واقعی درون جهان واقعی ارجاع نمی‌دهند، بلکه به مغز توهمی و خمره توهمی ارجاع خواهند داد. عبارت صادق نیست چون، در داستان توضیح داده شده، مغز واقعی ما در خمره‌ای واقعی قرار دارد.[۵]

متافیزیک[ویرایش]

در متافیزیک، پاتنم با استناد به نظریهٔ علّی ارجاع و آزمایش فکری مغز در خمره، دیدگاهی به نام رئالیسم درونی (به انگلیسی: Internal Realism) را استنتاج می‌کند. رئالیسم درونی رویکردی است که رئالیسم متافیزیکی (به انگلیسی: Metaphysical Realism) را زیر سؤال می‌برد. بنا بر رئالیسم متافیزیکی، جهان و انواعی طبیعی، مستقل از ذهن بشر وجود دارند. به عبارت دیگر حتی اگر بشر و اذهان بشر وجود نداشتند، جهان و تقسیمات طبیعی آن همچنان می‌توانست وجود داشته باشد. امّا در رئالیسم درونی هر چند جهان ممکن است به‌طور علّی مستقل از ذهن باشد امّا ساختار و تقسیمات آن تابعی از ذهن یا به عبارت دیگر تابع نظریه‌هایی هستند که توسط ذهن ارائه می‌شوند.

پاتنم منتقد[ویرایش]

تاکنون بزرگترین منتقد پاتنم خود پاتنم بوده‌است. پاتنم در چند دوره متفاوت فکری دیدگاه‌های پیشین خود را خود نقد کرده‌است. او اعتقادش به رئالیسم متافیزیکی را با رئالیسم درونی نقد می‌کند و در نهایت رئالیسم درونی را نیز در سالهای اخیر، با همراه کردن تعریفی عملگرایانه از صدق تعدیل کرده‌است. با ترکیب این دو دیدگاه، پاتنم فروپاشی دوگانگی سنتی امر واقع و ارزش را استنتاج می‌کند.

او همچنین نظریهٔ مطرح شده در فلسفهٔ ذهن توسط خودش به نام کارکردگرایی را نیز در اواخر دهه ۱۹۸۰ نقد کرده، و امروز کارکردگرایی را ناممکن می‌داند. تغییر دیدگاه او، در این مورد اخیر، ناظر بر تضادی است که نظریهٔ کارکردگرایی با نظریهٔ بیرونی گرایی معنایی دارد.

افتخارات[ویرایش]

وی در سال ۱۹۷۶ استاد منطق و ریاضیات مدرن کرسی وال‌تر بورلی پیرسن (به انگلیسی: Walter Beverley Pearson) شد و بعدها به مقام استاد فلسفه کرسی کگان (به انگلیسی: Cogan) ارتقا یافت.

آثار[ویرایش]

آثار ترجمه شده[ویرایش]

از شناخته شده‌ترین مقالات وی می‌توان از مقالات «معنای معنا»، «تقویت نظریه‌ها»،[۶] «آیا معنی‌شناسی ممکن است؟»، «تبیین و ارجاع» و «رئالیسم چیست؟»[۲] نام برد.

از کتابها نیز «فلسفهٔ منطق» ۱۹۷۱[۷]، «بازنمود و واقعیت» ۱۹۸۸،[۸] «ذهن، زبان و واقعیت» ۱۹۷۵، «عقل، صدق و تاریخ» ۱۹۸۱، «دوگانگی واقعیت/ارزش» ۲۰۰۲[۹] و «اخلاق بدون هستی‌شناسی» ۲۰۰۴[۱۰] قابل ذکر هستند.

آثار به زبان اصلی[ویرایش]

 • The "Innateness hypothesis" and Explanatory Models in Linguistics، 1967.[۱۱]
 • Philosophy of Mathematics: Selected Readings. Edited with Paul Benacerraf. Englewood Cliffs, N.J. : Prentice-Hall, 1964. 2nd ed. , Cambridge: Cambridge University Press, 1983. ISBN 0-521-29648-X
 • Philosophy of Logic. New York: Harper and Row, 1971. London: George Allen and Unwin, 1972. ISBN 0-04-160009-6
 • Mathematics, Matter and Method. Philosophical Papers, vol. 1. Cambridge: Cambridge University Press, 1975. 2nd. ed. ، 1985 paperback: ISBN 0-521-29550-5
 • Mind, Language and Reality. Philosophical Papers, vol. 2. Cambridge: Cambridge University Press, 1975. 2003 paperback: ISBN 0-521-29551-3
 • Meaning and the Moral Sciences. London: Routledge and Kegan Paul, 1978.
 • Reason, Truth, and History. Cambridge: Cambridge University Press, 1981. 2004 paperback: ISBN 0-521-29776-1
 • Realism and Reason. Philosophical Papers, vol. 3. Cambridge: Cambridge University Press, 1983. 2002 paperback: ISBN 0-521-31394-5
 • Methodology, Epistemology, and Philosophy of Science: Essays in Honour of Wolfgang Stegmüller. edited with Wilhelm K. Essler and Carl G. Hempel. Dordrecht: D. Reidel, 1983.
 • Epistemology, Methodology, and Philosophy of Science: Essays in Honour of Carl G. Hempel. edited with Wilhelm K. Essler and Wolfgang Stegmüller. Dordrecht: D. Reidel, 1985.
 • The Many Faces of Realism. La Salle, Ill. : Open Court, 1987. ISBN 0-8126-9043-5
 • Representation and Reality. Cambridge, Mass. : MIT Press, 1988. ISBN 0-262-66074-1
 • Realism with a Human Face. edited by James F. Conant. Cambridge, Mass. : Harvard University Press, 1990. ISBN 0-674-74945-6
 • Renewing Philosophy. Cambridge, Mass. : Harvard University Press, 1992. ISBN 0-674-76094-8
 • Pursuits of Reason: Essays in Honor of Stanley Cavell. edited with Ted Cohen and Paul Guyer. Lubbock: Texas Tech University Press, 1993. ISBN 0-89672-266-X
 • Words and Life. edited by James F. Conant. Cambridge, Mass. : Harvard University Press, 1994. ISBN 0-674-95607-9
 • Pragmatism: An Open Question. Oxford: Blackwell, 1995. ISBN 0-631-19343-X
 • The Threefold Cord: Mind, Body, and World. New York: Columbia University Press, 1999. ISBN 0-231-10287-9
 • Enlightenment and Pragmatism. Assen: Koninklijke Van Gorcum, 2001. 48pp.
 • The Collapse of the Fact/Value Dichotomy and Other Essays. Cambridge, Mass. : Harvard University Press, 2002. Description. ISBN 0-674-01380-8
 • Ethics Without Ontology. Cambridge, Mass. : Harvard University Press, 2002. ISBN 0-674-01851-6
 • Jewish Philosophy as a Guide to Life: Rosenzweig, Buber, Levinas, Wittgenstein. Bloomington: Indiana University Press, 2008.

آثار راجع به پاتنم[ویرایش]

 • Y. Ben-Menahem (ed.), Hilary Putnam, Contemporary Philosophy in Focus, Cambridge University Press, Cambridge, 2005.
 • P. Clark-B. Hale (eds.), Reading Putnam, Blackwell, Cambridge (Massachusetts)-Oxford 1995.
 • C.S. Hill (ed.), The Philosophy of Hilary Putnam, Fayetteville, Arkansas 1992.
 • M. Rüdel, Erkenntnistheorie und Pragmatik: Untersuchungen zu Richard Rorty und Hilary Putnam, (Dissertation) Hamburg 1987.
 • Maximilian de Gaynesford Hilary Putnam McGill-Queens University Press / Acumen, 2006.

جستارهای وابسته[ویرایش]

جستارهای خارجی[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. Putnam, Hilary (1995) Words and life, edited by James Conant, First Harvard University Press
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ پاتنم، هیلاری «رئالیسم چیست؟» (۱۹۷۶) ترجمه حمید طالب و ابوالحسن حسنی، مجله ذهن، شماره ۱۴
 3. Putnam, Hilary (1967) "The Nature of mental States" , in Art, Mind and religion, University of Pittsburgh Press
 4. Putnam, Hilary (۱۹۷۵), “The meaning of ‘meaning’” in Mind, Language and Reality, philosophical Papers Vol2 Cambridge University Press; 1st edition (November 28, 1975)
 5. Putnam, Hilary (1981) "Brain in a vat" , in Reason, Truth and History, Cambridge University Press
 6. پاتنم، هیلاری (۱۹۷۴): «تقویت نظریه‌ها» ترجمهٔ حسن میانداری، فصلنامه ذهن شماره ۱۸، (۱۳۸۳)
 7. پاتنم، هیلاری (۱۹۷۱)، فلسفه منطق، ترجمه مازیار چیت ساز، انتشارات حکمت، (۱۳۹۲)
 8. Putnam, Hilary (1988) Representation and Reality, MIT
 9. پاتنم، هیلاری (۲۰۰۲) دوگانگی واقعیت/ارزش، انتشارات دانشگاه هاروارد، ترجمهٔ فریدون فاطمی، نشر مرکز (۱۳۸۵)
 10. پاتنم، هیلاری (۲۰۰۴) اخلاق بدون هستی‌شناسی، ترجمهٔ مسعود علیا، انتشارات صراط، نوبت اول (پاییز ۱۳۸۷)
 11. "The 'innateness hypothesis' and explanatory models in linguistics" (PDF). Retrieved 2010-12-14.

Hilary Putnam
Hilary Putnam.jpg
Putnam in 2006
Born
Hilary Whitehall Putnam

(1926-07-31)July 31, 1926
DiedMarch 13, 2016(2016-03-13) (aged 89)
Alma materUniversity of Pennsylvania
Harvard University
University of California, Los Angeles
Spouse(s)Ruth Anna Putnam
AwardsRolf Schock Prize in Logic and Philosophy (2011), Nicholas Rescher Prize for Systematic Philosophy (2015)
Era20th-century philosophy
RegionWestern philosophy
SchoolAnalytic
Neopragmatism[1]
Postanalytic philosophy
Mathematical quasi-empiricism
Metaphysical realism (1983)
Internal realism (1987, 1990)
Direct realism (1994)
Transactionalism (2012)
InstitutionsHarvard University
ThesisThe Meaning of the Concept of Probability in Application to Finite Sequences (1951)
Doctoral advisorHans Reichenbach
Doctoral studentsPaul Benacerraf
George Boolos
Hartry Field
Jerry Fodor
Alva Noë
Ned Block
Other notable studentsRichard Boyd
Main interests
Philosophy of mind
Philosophy of language
Philosophy of science
Philosophy of mathematics
Metaphilosophy
Epistemology
Jewish philosophy
Notable ideas
Multiple realizability of the mental
Functionalism
Causal theory of reference
Semantic externalism (reference theory of meaning)
Brain in a vat · Twin Earth
Internal realism
Quine–Putnam indispensability thesis
Kreisel–Putnam logic
Davis–Putnam algorithm
Rietdijk–Putnam argument
No-miracles argument
Realist account of quantum logic
Framework principles[2]
Mathematical quasi-empiricism
Websitehttp://putnamphil.blogspot.com

Hilary Whitehall Putnam (/ˈpʌtnəm/; July 31, 1926 – March 13, 2016) was an American philosopher, mathematician, and computer scientist, and a major figure in analytic philosophy in the second half of the 20th century. He made significant contributions to philosophy of mind, philosophy of language, philosophy of mathematics, and philosophy of science.[6] Outside philosophy, Putnam contributed to mathematics and computer science. Together with Martin Davis he developed the Davis–Putnam algorithm for the Boolean satisfiability problem[7] and he helped demonstrate the unsolvability of Hilbert's tenth problem.[8]

He was known for his willingness to apply an equal degree of scrutiny to his own philosophical positions as to those of others, subjecting each position to rigorous analysis until he exposed its flaws.[9] As a result, he acquired a reputation for frequently changing his own position.[10] In philosophy of mind, Putnam is known for his argument against the type-identity of mental and physical states based on his hypothesis of the multiple realizability of the mental, and for the concept of functionalism, an influential theory regarding the mind–body problem.[6][11] In philosophy of language, along with Saul Kripke and others, he developed the causal theory of reference, and formulated an original theory of meaning, introducing the notion of semantic externalism based on a famous thought experiment called Twin Earth.[12]

In philosophy of mathematics, he and his mentor W. V. O. Quine developed the "Quine–Putnam indispensability thesis", an argument for the reality of mathematical entities,[13] later espousing the view that mathematics is not purely logical, but "quasi-empirical".[14] In the field of epistemology, he is known for his critique of the well known "brain in a vat" thought experiment. This thought experiment appears to provide a powerful argument for epistemological skepticism, but Putnam challenges its coherence.[15] In metaphysics, he originally espoused a position called metaphysical realism, but eventually became one of its most outspoken critics, first adopting a view he called "internal realism",[16] which he later abandoned. Despite these changes of view, throughout his career he remained committed to scientific realism, roughly the view that mature scientific theories are approximately true descriptions of ways things are.[17]

In the philosophy of perception, Putnam came to endorse direct realism, according to which perceptual experiences directly present one with the external world. In the past, he further held that there are no mental representations, sense data, or other intermediaries that stand between the mind and the world.[18] By 2012, however, he rejected this further commitment, in favor of "transactionalism", a view that accepts both that perceptual experiences are world-involving transactions, and that these transactions are functionally describable (provided that worldly items and intentional states may be referred to in the specification of the function). Such transactions can further involve qualia.[19][20] In his later work, Putnam became increasingly interested in American pragmatism, Jewish philosophy, and ethics, thus engaging with a wider array of philosophical traditions. He also displayed an interest in metaphilosophy, seeking to "renew philosophy" from what he identifies as narrow and inflated concerns.[21] He was at times a politically controversial figure, especially for his involvement with the Progressive Labor Party in the late 1960s and early 1970s.[22][23] At the time of his death, Putnam was Cogan University Professor Emeritus at Harvard University.

Life

Putnam was born in Chicago, Illinois, in 1926. His father, Samuel Putnam, was a scholar of Romance languages, columnist, and translator who wrote for the Daily Worker, a publication of the American Communist Party, from 1936 to 1946 (when he became disillusioned with communism).[24] As a result of his father's commitment to communism, Putnam had a secular upbringing, although his mother, Riva, was Jewish.[9] The family lived in France until 1934, when they returned to the United States, settling in Philadelphia.[9] Putnam attended Central High School; there he met Noam Chomsky, who was a year behind him. The two remained friends—and often intellectual opponents—for the rest of Putnam's life.[25] Putnam studied philosophy at the University of Pennsylvania, receiving his B.A. degree and becoming a member of the Philomathean Society, the oldest continually-existing collegiate literary society in the United States.[9][22] He went on to do graduate work in philosophy at Harvard University,[9] and later at UCLA's Philosophy Department, where he received his Ph.D. in 1951 for a dissertation entitled The Meaning of the Concept of Probability in Application to Finite Sequences. Putnam's teacher Hans Reichenbach (his dissertation supervisor) was a leading figure in logical positivism, the dominant school of philosophy of the day; one of Putnam's most consistent positions has been his rejection of logical positivism as self-defeating.[22]

After teaching at Northwestern (1951–52), Princeton (1953–61), and MIT (1961–65), he moved to Harvard in 1965. His wife, the philosopher Ruth Anna Putnam, took a teaching position in philosophy at Wellesley College.[22] Hilary and Ruth Anna were married on August 11, 1962.[26] Ruth Anna, descendant of a family with a long scholarly tradition in Gotha (her ancestor was the German classical scholar Christian Friedrich Wilhelm Jacobs),[27] was born in Berlin, Germany,[28] in 1927 to anti-Nazi political-activist parents and, like Putnam himself, she was raised an atheist (her mother was Jewish and her father had been from a Christian background).[29][30] Putnam was also raised an atheist.[31][32] The Putnams, rebelling against the antisemitism that they had experienced during their youth, decided to establish a traditional Jewish home for their children.[29] Since they had no experience with the rituals of Judaism, they sought out invitations to other Jews' homes for Seder. They had "no idea how to do it [themselves]", in the words of Ruth Anna. They therefore began to study Jewish ritual and Hebrew, and became more Jewishly interested, identified, and active. In 1994, Hilary Putnam celebrated a belated Bar Mitzvah service. His wife had a Bat Mitzvah service four years later.[29]

Hilary was a popular teacher at Harvard. In keeping with the family tradition, he was politically active.[22] In the 1960s and early 1970s, he was an active supporter of the American Civil Rights Movement and an opponent of American military intervention in Vietnam.[23] In 1963, he organized one of the first faculty and student committees at MIT against the war. Putnam was disturbed when he learned from reading the reports of David Halberstam that the U.S. was "defending" South Vietnamese peasants from the Vietcong by poisoning their rice crops.[22] After moving to Harvard in 1965, he organized campus protests and began teaching courses on Marxism. Hilary became an official faculty advisor to the Students for a Democratic Society and, in 1968, became a member of the Progressive Labor Party (PLP).[22] He was elected a Fellow of the American Academy of Arts and Sciences in 1965.[33] After 1968, his political activities were centered on the PLP.[23] The Harvard administration considered these activities disruptive and attempted to censure Putnam, but two other faculty members criticized the procedures.[34] Putnam permanently severed his ties with the PLP in 1972.[35] In 1997, at a meeting of former draft resistance activists at Arlington Street Church in Boston, Putnam described his involvement with the PLP as a mistake. He said that he had been impressed at first with the PLP's commitment to alliance-building and its willingness to attempt to organize from within the armed forces.[23]

In 1976, he was elected President of the American Philosophical Association. The following year, he was selected as Walter Beverly Pearson Professor of Mathematical Logic, in recognition of his contributions to the philosophy of logic and mathematics.[22] While breaking with his radical past, Putnam never abandoned his belief that academics have a particular social and ethical responsibility toward society. He continued to be forthright and progressive in his political views, as expressed in the articles "How Not to Solve Ethical Problems" (1983) and "Education for Democracy" (1993).[22]

Putnam was a Corresponding Fellow of the British Academy. He retired from teaching in June 2000, but, as of 2009, he continued to give a seminar almost yearly at Tel Aviv University. He also held the Spinoza Chair of Philosophy at the University of Amsterdam in 2001.[36] He was the Cogan University Professor Emeritus at Harvard University and a founding patron of the small liberal arts college Ralston College. His corpus includes five volumes of collected works, seven books, and more than 200 articles. Putnam's renewed interest in Judaism inspired him to publish several books and essays on the topic.[37] With his wife, he has co-authored several books and essays on the late-19th-century American pragmatist movement.[22]

For his contributions in philosophy and logic, he was awarded the Rolf Schock Prize in Logic and Philosophy in 2011[38] and the Nicholas Rescher Prize for Systematic Philosophy in 2015.[39]

He delivered his last Skype talk, entitled "Thought and Language," at an international conference on "The Philosophy of Hilary Putnam" held at the Indian Institute of Technology, Bombay, on October 3, 2015 and organized by his student Sanjit Chakraborty.[40][41] Putnam died of mesothelioma, a rare form of lung cancer, at his home in Arlington, Massachusetts during the early hours of March 13, 2016.[42][43]

Philosophy of mind

Multiple realizability

An illustration of multiple realizability. M stands for mental and P stands for physical. It can be seen that more than one P can instantiate one M, but not vice versa. Causal relations between states are represented by the arrows (M1 goes to M2, etc.).

Putnam's best-known work concerns philosophy of mind. His most noted original contributions to that field came in several key papers published in the late 1960s that set out the hypothesis of multiple realizability.[44] In these papers, Putnam argues that, contrary to the famous claim of the type-identity theory, it is not necessarily true that "Pain is identical to C-fibre firing." Pain, according to Putnam's papers, may correspond to utterly different physical states of the nervous system in different organisms, and yet they all experience the same mental state of "being in pain".

Putnam cited examples from the animal kingdom to illustrate his thesis. He asked whether it was likely that the brain structures of diverse types of animals realize pain, or other mental states, the same way. If they do not share the same brain structures, they cannot share the same mental states and properties. The answer to this puzzle had to be that mental states were realized by different physical states in different species. Putnam then took his argument a step further, asking about such things as the nervous systems of alien beings, artificially intelligent robots and other silicon-based life forms. These hypothetical entities, he contended, should not be considered incapable of experiencing pain just because they lack the same neurochemistry as humans. Putnam concluded that type-identity theorists had been making an "ambitious" and "highly implausible" conjecture which could be disproven with one example of multiple realizability.[45] This argument is sometimes referred to as the "likelihood argument".[44]

Putnam formulated a complementary argument based on what he called "functional isomorphism". He defined the concept in these terms: "Two systems are functionally isomorphic if 'there is a correspondence between the states of one and the states of the other that preserves functional relations'." In the case of computers, two machines are functionally isomorphic if and only if the sequential relations among states in the first are exactly mirrored by the sequential relations among states in the other. Therefore, a computer made out of silicon chips and a computer made out of cogs and wheels can be functionally isomorphic but constitutionally diverse. Functional isomorphism implies multiple realizability.[45] This argument is sometimes referred to as an "a priori argument".[44]

Jerry Fodor, Putnam, and others noted that, along with being an effective argument against type-identity theories, multiple realizability implies that any low-level explanation of higher-level mental phenomena is insufficiently abstract and general.[45][46][47] Functionalism, which identifies mental kinds with functional kinds that are characterized exclusively in terms of causes and effects, abstracts from the level of microphysics, and therefore seemed to be a better explanation of the relation between mind and body. In fact, there are many functional kinds, such as mousetraps, software and bookshelves, which are multiply realized at the physical level.[45]

Machine state functionalism

The first formulation of such a functionalist theory was put forth by Putnam himself. This formulation, which is now called "machine-state functionalism", was inspired by analogies noted by Putnam and others between the mind and Turing machines. The point, for functionalism is the nature of the states of the Turing machine. Each state can be defined in terms of its relations to the other states and to the inputs and outputs, and the details of how it accomplishes what it accomplishes and of its material constitution are completely irrelevant. According to machine-state functionalism, the nature of a mental state is just like the nature of a Turing machine state. Just as "state one" simply is the state in which, given a particular input, such-and-such happens, so being in pain is the state which disposes one to cry "ouch", become distracted, wonder what the cause is, and so forth.[48]

Rejection of functionalism

In the late 1980s, Putnam abandoned his adherence to functionalism and other computational theories of mind. His change of mind was primarily due to the difficulties that computational theories have in explaining certain intuitions with respect to the externalism of mental content. This is illustrated by Putnam's own Twin Earth thought experiment (see Philosophy of language).[18] He also developed a separate argument against functionalism in 1988, based on Fodor's generalized version of multiple realizability. Asserting that functionalism is really a watered-down identity theory in which mental kinds are identified with functional kinds, Putnam argued that mental kinds may be multiply realizable over functional kinds. The argument for functionalism is that the same mental state could be implemented by the different states of a universal Turing machine.[49]

Despite Putnam's rejection of functionalism, it has continued to flourish and has been developed into numerous versions by thinkers as diverse as David Marr, Daniel Dennett, Jerry Fodor, and David Lewis.[50] Functionalism helped lay the foundations for modern cognitive science[50] and is the dominant theory of mind in philosophy today.[51]

By 2012 Putnam accepted a modification of functionalism called "liberal functionalism". The view holds that "what matters for consciousness and for mental properties generally is the right sort of functional capacities and not the particular matter that subserves those capacities".[19] The specification of these capacities (1) may refer to what goes on outside the organism's "brain", (2) may include intentional idioms, and (3) need not describe a capacity to compute something or other.[19]

Philosophy of language

Semantic externalism

One of Putnam's contributions to philosophy of language is his claim that "meaning just ain't in the head". His views on meaning, first laid out in Meaning and Reference (1973), then in The Meaning of 'Meaning' (1975), use his famous "Twin Earth" thought experiment to illustrate that the meaning of terms are determined by factors outside the mind.

Twin Earth shows this, according to Putnam, since on Twin Earth everything is identical to Earth, except that its lakes, rivers and oceans are filled with XYZ whereas those of earth are filled with H2O. Consequently, when an earthling, Fredrick, uses the Earth-English word "water", it has a different meaning from the Twin Earth-English word "water" when used by his physically identical twin, Frodrick, on Twin Earth. Since Fredrick and Frodrick are physically indistinguishable when they utter their respective words, and since their words have different meanings, meaning cannot be determined solely by what is in their heads. This led Putnam to adopt a version of semantic externalism with regard to meaning and mental content.[15][45] The late philosopher of mind and language Donald Davidson, despite his many differences of opinion with Putnam, wrote that semantic externalism constituted an "anti-subjectivist revolution" in philosophers' way of seeing the world. Since the time of Descartes, philosophers had been concerned with proving knowledge from the basis of subjective experience. Thanks to Saul Kripke, Putnam, Tyler Burge and others, Davidson said, philosophy could now take the objective realm for granted and start questioning the alleged "truths" of subjective experience.[52]

Theory of meaning

Putnam, along with Saul Kripke, Keith Donnellan, and others, contributed to what is known as the causal theory of reference.[6] In particular, Putnam maintained in The Meaning of "Meaning" that the objects referred to by natural kind terms—such as tiger, water, and tree—are the principal elements of the meaning of such terms. There is a linguistic division of labor, analogous to Adam Smith's economic division of labor, according to which such terms have their references fixed by the "experts" in the particular field of science to which the terms belong. So, for example, the reference of the term "lion" is fixed by the community of zoologists, the reference of the term "elm tree" is fixed by the community of botanists, and the reference of the term "table salt" is fixed as "NaCl" by chemists. These referents are considered rigid designators in the Kripkean sense and are disseminated outward to the linguistic community.[45]

Putnam specifies a finite sequence of elements (a vector) for the description of the meaning of every term in the language. Such a vector consists of four components:

 1. the object to which the term refers, e.g., the object individuated by the chemical formula H2O;
 2. a set of typical descriptions of the term, referred to as "the stereotype", e.g., "transparent", "colorless", and "hydrating";
 3. the semantic indicators that place the object into a general category, e.g., "natural kind" and "liquid";
 4. the syntactic indicators, e.g., "concrete noun" and "mass noun".

Such a "meaning-vector" provides a description of the reference and use of an expression within a particular linguistic community. It provides the conditions for its correct usage and makes it possible to judge whether a single speaker attributes the appropriate meaning to that expression or whether its use has changed enough to cause a difference in its meaning. According to Putnam, it is legitimate to speak of a change in the meaning of an expression only if the reference of the term, and not its stereotype, has changed. However, since there is no possible algorithm that can determine which aspect—the stereotype or the reference—has changed in a particular case, it is necessary to consider the usage of other expressions of the language.[45] Since there is no limit to the number of such expressions which must be considered, Putnam embraced a form of semantic holism.[53]

Philosophy of mathematics

Putnam made a significant contribution to philosophy of mathematics in the Quine–Putnam "indispensability argument" for mathematical realism.[54] This argument is considered by Stephen Yablo to be one of the most challenging arguments in favor of the acceptance of the existence of abstract mathematical entities, such as numbers and sets.[55] The form of the argument is as follows.

 1. One must have ontological commitments to all entities that are indispensable to the best scientific theories, and to those entities only (commonly referred to as "all and only").
 2. Mathematical entities are indispensable to the best scientific theories. Therefore,
 3. One must have ontological commitments to mathematical entities.[56]

The justification for the first premise is the most controversial. Both Putnam and Quine invoke naturalism to justify the exclusion of all non-scientific entities, and hence to defend the "only" part of "all and only". The assertion that "all" entities postulated in scientific theories, including numbers, should be accepted as real is justified by confirmation holism. Since theories are not confirmed in a piecemeal fashion, but as a whole, there is no justification for excluding any of the entities referred to in well-confirmed theories. This puts the nominalist who wishes to exclude the existence of sets and non-Euclidean geometry, but to include the existence of quarks and other undetectable entities of physics, for example, in a difficult position.[56]

Putnam holds the view that mathematics, like physics and other empirical sciences, uses both strict logical proofs and "quasi-empirical" methods. For example, Fermat's last theorem states that for no integer are there positive integer values of x, y, and z such that . Before this was proven for all in 1995 by Andrew Wiles,[57] it had been proven for many values of n. These proofs inspired further research in the area, and formed a quasi-empirical consensus for the theorem. Even though such knowledge is more conjectural than a strictly proven theorem, it was still used in developing other mathematical ideas.[14]

Mathematics and computer science

Putnam has contributed to scientific fields not directly related to his work in philosophy.[6] As a mathematician, Putnam contributed to the resolution of Hilbert's tenth problem in mathematics. This problem (now known as Matiyasevich's theorem or the MRDP theorem) was settled by Yuri Matiyasevich in 1970, with a proof that relied heavily on previous research by Putnam, Julia Robinson and Martin Davis.[58]

In computability theory, Putnam investigated the structure of the ramified analytical hierarchy, its connection with the constructible hierarchy and its Turing degrees. He showed that there exist many levels of the constructible hierarchy which do not add any subsets of the integers[59] and later, with his student George Boolos, that the first such "non-index" is the ordinal of ramified analysis[60] (this is the smallest such that is a model of full second-order comprehension), and also, together with a separate paper with Richard Boyd (another of Putnam's students) and Gustav Hensel,[61] how the Davis–MostowskiKleene hyperarithmetical hierarchy of arithmetical degrees can be naturally extended up to .

In computer science, Putnam is known for the Davis–Putnam algorithm for the Boolean satisfiability problem (SAT), developed with Martin Davis in 1960.[6] The algorithm finds if there is a set of true or false values that satisfies a given Boolean expression so that the entire expression becomes true. In 1962, they further refined the algorithm with the help of George Logemann and Donald W. Loveland. It became known as the DPLL algorithm. This algorithm is efficient and still forms the basis of most complete SAT solvers.[7]

Epistemology

A "brain in a vat"—Putnam uses this thought experiment to argue that skeptical scenarios are impossible.

In the field of epistemology, Putnam is known for his "brain in a vat" thought experiment (a modernized version of Descartes's evil demon hypothesis). The argument is that one cannot coherently state that one is a disembodied "brain in a vat" placed there by some "mad scientist".[15]

This follows from the causal theory of reference. Words always refer to the kinds of things they were coined to refer to, thus the kinds of things their user, or the user's ancestors, experienced. So, if some person, Mary, were a "brain in a vat", whose every experience is received through wiring and other gadgetry created by the "mad scientist", then Mary's idea of a "brain" would not refer to a "real" brain, since she and her linguistic community have never seen such a thing. Rather, she saw something that looked like a brain, but was actually an image fed to her through the wiring. Similarly, her idea of a "vat" would not refer to a "real" vat. So, if, as a brain in a vat, she were to say "I'm a brain in a vat", she would actually be saying "I'm a brain-image in a vat-image", which is incoherent. On the other hand, if she is not a brain in a vat, then saying that she is a brain in a vat is still incoherent, but now because she actually means the opposite. This is a form of epistemological externalism: knowledge or justification depends on factors outside the mind and is not solely determined internally.[15]

Putnam has clarified that his real target in this argument was never skepticism, but metaphysical realism.[62][63] Since realism of this kind assumes the existence of a gap between how man conceives the world and the way the world really is, skeptical scenarios such as this one (or Descartes' evil demon) present a formidable challenge. Putnam, by arguing that such a scenario is impossible, attempts to show that this notion of a gap between man's concept of the world and the way it is, is in itself absurd. Man cannot have a "God's eye" view of reality. He is limited to his conceptual schemes. Metaphysical realism is therefore false, according to Putnam.[64]

Metaphilosophy and ontology

In the late 1970s and the 1980s, stimulated by results from mathematical logic and by some ideas of Quine, Putnam abandoned his long-standing defence of metaphysical realism—the view that the categories and structures of the external world are both causally and ontologically independent of the conceptualizations of the human mind. He adopted a rather different view, which he called "internal realism"[65][16] (also "pragmatic realism").[66]

Internal realism was the view that, although the world may be causally independent of the human mind, the structure of the world—its division into kinds, individuals and categories—is a function of the human mind, and hence the world is not ontologically independent. The general idea is influenced by Immanuel Kant's idea of the dependence of our knowledge of the world on the categories of thought.[67]

The problem with metaphysical realism, according to Putnam, was that it fails to explain the possibility of reference and truth. According to the metaphysical realist, our concepts and categories refer because they match up in some mysterious manner with the pre-structured categories, kinds and individuals that are inherent in the external world. But how is it possible that the world "carves up" into certain structures and categories, the mind carves up the world into its own categories and structures, and the two "carvings" perfectly coincide? The answer must be that the world does not come pre-structured but that structure must be imposed on it by the human mind and its conceptual schemes. In Reason, Truth, and History, Putnam identified truth with what he termed "idealized rational acceptability." The theory, which owes something to C. S. Peirce, is that a belief is true if it would be accepted by anyone under ideal epistemic conditions.[16]

Nelson Goodman had formulated a similar notion in Fact, Fiction and Forecast in 1956. In that work, Goodman went as far as to suggest that there is "no one world, but many worlds, each created by the human mind."[68] Putnam rejected this form of social constructivism, but retained the idea that there can be many correct descriptions of reality. No one of these descriptions can be scientifically proven to be the "one, true" description of the world. This does not imply relativism, for Putnam, because not all descriptions are equally correct and the ones that are correct are not determined subjectively.[69]

Putnam renounced internal realism in his reply to Simon Blackburn in the volume Reading Putnam.[70] The reasons he gave up his "antirealism" are stated in the first three of his replies in "The Philosophy of Hilary Putnam", an issue of the journal Philosophical Topics, where he gives a history of his use(s) of the term "internal realism", and, at more length, in his The Threefold Cord: Mind, Body and World (1999).[71]

Although he abandoned internal realism, Putnam still resists the idea that any given thing or system of things can only be described in exactly one complete and correct way. He thus accepts "conceptual relativity" – the view that it may be a matter of choice or convention, e.g., whether mereological sums exist, or whether space-time points are individuals or mere limits. In other words, having abandoned internal realism Putnam came to accept metaphysical realism in simply the broad sense of rejecting all forms of verificationism and all talk of our 'making' the world.[72]

Under the influence of C. S. Peirce and William James, Putnam also became convinced that there is no fact–value dichotomy; that is, normative (e.g., ethical and aesthetic) judgments often have a factual basis, while scientific judgments have a normative element.[69]

Neopragmatism and Wittgenstein

At the end of the 1980s, Putnam became increasingly disillusioned with what he perceived as the "scientism" and the rejection of history that characterize modern analytic philosophy. He rejected internal realism because it assumed a "cognitive interface" model of the relation between the mind and the world. Putnam claimed that the very notion of truth would have to be abandoned by a consistent eliminative materialist.[73] Under the increasing influence of James and the pragmatists, he adopted a direct realist view of this relation.[74] For a time, under the influence of Ludwig Wittgenstein, he adopted a pluralist view of philosophy itself and came to view most philosophical problems as nothing more than conceptual or linguistic confusions created by philosophers by using ordinary language out of its original context.[69] In 2017 a book collecting articles on pragmatism by both Ruth Anna Putnam and Hilary Putnam was published, Pragmatism as a Way of Life: The Lasting Legacy of William James and John Dewey (Harvard UP, 2017, ISBN 9780674967502).

Many of Putnam's most recent works have addressed the concerns of ordinary people, particularly their concerns about social problems.[75] For example, he has written about the nature of democracy, social justice and religion. He has discussed the ideas of the continental philosopher, Jürgen Habermas, and has written articles influenced by "continental" ideas.[22]

Criticism

Putnam himself may be his own most formidable philosophical adversary.[12] His frequent changes of mind have led him to attack his previous positions. However, many significant criticisms of his views have come from other philosophers and scientists. For example, multiple realizability has been criticized on the grounds that, if it were true, research and experimentation in the neurosciences would be impossible.[76] According to William Bechtel and Jennifer Mundale, to be able to conduct such research in the neurosciences, universal consistencies must either exist or be assumed to exist in brain structures. It is the similarity (or homology) of brain structures that allows us to generalize across species.[76] If multiple realizability were an empirical fact, results from experiments conducted on one species of animal (or one organism) would not be meaningful when generalized to explain the behavior of another species (or organism of the same species).[77] Other criticisms of metaphysical realism have been proposed by Jaegwon Kim, David Lewis, Robert Richardson and Patricia Churchland.[78][79][80][81]

One of the main arguments against functionalism was formulated by Putnam himself: the Twin Earth thought experiment. However, there have been other criticisms. The Chinese room argument by John Searle (1980) is a direct attack on the claim that thought can be represented as a set of functions. The thought experiment is designed to show that it is possible to mimic intelligent action, without any interpretation or understanding, through the use of a purely functional system. In short, Searle describes a situation in which a person who speaks only English is locked in a room with Chinese symbols in baskets and a rule book in English for moving the symbols around. The person is instructed, by people outside the room, to follow the rule book for sending certain symbols out of the room when given certain symbols. Further, suppose that the people outside the room are Chinese speakers and are communicating with the person inside via the Chinese symbols. According to Searle, it would be absurd to claim that the English speaker inside "knows" Chinese based on these syntactic processes alone. This thought experiment attempts to show that systems that operate merely on syntactic processes cannot realize any semantics (meaning) or intentionality (aboutness). Thus, Searle attacks the idea that thought can be equated with the following of a set of syntactic rules. Thus, functionalism is an inadequate theory of the mind.[82] Several other arguments against functionalism have been advanced by Ned Block.[83]

Putnam has consistently adhered to the idea of semantic holism, in spite of the many changes in his other positions. The problems with this position have been described by Michael Dummett, Jerry Fodor, Ernest Lepore, and others. In the first place, they suggest that, if semantic holism is true, it is impossible to understand how a speaker of a language can learn the meaning of an expression, for any expression of the language. Given the limits of our cognitive abilities, we will never be able to master the whole of the English (or any other) language, even based on the (false) assumption that languages are static and immutable entities. Thus, if one must understand all of a natural language to understand a single word or expression, language learning is simply impossible. Semantic holism also fails to explain how two speakers can mean the same thing when using the same linguistic expression, and therefore how any communication at all is possible between them. Given a sentence P, since Fred and Mary have each mastered different parts of the English language and P is related in different ways to the sentences in each part, the result is that P means one thing for Fred and something else for Mary. Moreover, if a sentence P derives its meaning from its relations with all of the sentences of a language, as soon as the vocabulary of an individual changes by the addition or elimination of a sentence, the totality of relations changes, and therefore also the meaning of P. As this is a common phenomenon, the result is that P has two different meanings in two different moments in the life of the same person. Consequently, if I accept the truth of a sentence and then reject it later on, the meaning of that which I rejected and that which I accepted are completely different and therefore I cannot change my opinions with regard to the same sentences.[84][85][86]

The brain in a vat argument has also been subject to criticism.[87] Crispin Wright argues that Putnam's formulation of the brain-in-a-vat scenario is too narrow to refute global skepticism. The possibility that one is a recently disembodied brain in a vat is not undermined by semantic externalism. If a person has lived her entire life outside the vat—speaking the English language and interacting normally with the outside world—prior to her "envatment" by a mad scientist, when she wakes up inside the vat, her words and thoughts (e.g., "tree" and "grass") will still refer to the objects or events in the external world that they referred to before her envatment.[63] In another scenario, a brain in a vat may be hooked up to a supercomputer that randomly generates perceptual experiences. In this case, one's words and thoughts would not refer to anything, and would therefore be devoid of content. Semantics would no longer exist and the argument would be meaningless.[88]

In philosophy of mathematics, Stephen Yablo has argued that the Quine–Putnam indispensability thesis does not demonstrate that mathematical entities are truly indispensable. The argumentation is sophisticated, but the upshot is that one can achieve the same logical results by simply adding to any statement about an abstract object the assumption "so-and-so is assumed (or hypothesized) to exist". For example, one can take the argument for indispensability described above and adjust it as follows:

1*. One must have ontological commitments to all and only the [abstract] entities for which, under the assumption that they exist, their existence is indispensable to the best scientific theories.
2*. Under the assumption that they exist, the existence of mathematical entities is indispensable to the best scientific theories. Therefore,
3*. Under the assumption that mathematical entities exist, one must have ontological commitments to the existence of mathematical entities.[55]

Finally, Putnam's internal realism has been accused by Curtis Brown of being a disguised form of subjective idealism. If this is the case, it is subject to the traditional arguments against that position. In particular, it falls into the trap of solipsism. That is, if existence depends on experience, as subjective idealism maintains, and if one's consciousness were to stop existing, then the rest of the universe would stop existing as well.[67]

Major works and bibliography

There is a detailed bibliography of Hilary Putnam's writings (with 16 books and 198 articles) compiled by Vincent C. Müller and published in 1993. Online in PhilPapers. A later version of this is on Harvard's Servers.

 • "The 'Innateness Hypothesis' and Explanatory Models in Linguistics", Synthese, Vol. 17, No. 1, March 1967, pp. 12–22.
 • Philosophy of Mathematics: Selected Readings. Edited with Paul Benacerraf. Englewood Cliffs, N.J.: Prentice-Hall, 1964. 2nd ed., Cambridge: Cambridge University Press, 1983. ISBN 0-521-29648-X
 • Philosophy of Logic. New York: Harper and Row, 1971. London: George Allen and Unwin, 1972. ISBN 0-04-160009-6
 • Mathematics, Matter and Method. Philosophical Papers, vol. 1. Cambridge: Cambridge University Press, 1975. 2nd. ed., 1985 paperback: ISBN 0-521-29550-5
 • Mind, Language and Reality. Philosophical Papers, vol. 2. Cambridge: Cambridge University Press, 1975. 2003 paperback: ISBN 0-521-29551-3
 • Meaning and the Moral Sciences. London: Routledge and Kegan Paul, 1978.
 • Reason, Truth, and History. Cambridge: Cambridge University Press, 1981. 2004 paperback: ISBN 0-521-29776-1
 • Realism and Reason. Philosophical Papers, vol. 3. Cambridge: Cambridge University Press, 1983. 2002 paperback: ISBN 0-521-31394-5
 • Methodology, Epistemology, and Philosophy of Science: Essays in Honour of Wolfgang Stegmüller. edited with Wilhelm K. Essler and Carl G. Hempel. Dordrecht: D. Reidel, 1983.
 • Epistemology, Methodology, and Philosophy of Science: Essays in Honour of Carl G. Hempel. edited with Wilhelm K. Essler and Wolfgang Stegmüller. Dordrecht: D. Reidel, 1985.
 • The Many Faces of Realism. La Salle, Ill.: Open Court, 1987. ISBN 0-8126-9043-5
 • Representation and Reality. Cambridge, Massachusetts: MIT Press, 1988. ISBN 0-262-66074-1
 • Realism with a Human Face. edited by James F. Conant. Cambridge, Massachusetts: Harvard University Press, 1990. 9780674749450 Description. ISBN 0-674-74945-6
 • Renewing Philosophy. Cambridge, Massachusetts: Harvard University Press, 1992. 9780674760943 Description. ISBN 0-674-76094-8
 • Pursuits of Reason: Essays in Honor of Stanley Cavell. edited with Ted Cohen and Paul Guyer. Lubbock: Texas Tech University Press, 1993. ISBN 0-89672-266-X
 • Words and Life. edited by James F. Conant. Cambridge, Massachusetts: Harvard University Press, 1994. 9780674956070 Description. ISBN 0-674-95607-9
 • Pragmatism: An Open Question. Oxford: Blackwell, 1995. ISBN 0-631-19343-X
 • The Threefold Cord: Mind, Body, and World. New York: Columbia University Press, 1999. ISBN 0-231-10287-9
 • Enlightenment and Pragmatism. Assen: Koninklijke Van Gorcum, 2001. 48pp.
 • The Collapse of the Fact/Value Dichotomy and Other Essays. Cambridge, Massachusetts: Harvard University Press, 2002. Description. ISBN 0-674-01380-8
 • Ethics Without Ontology. Cambridge, Massachusetts: Harvard University Press, 2002. 9780674018518 Description. ISBN 0-674-01851-6
 • Jewish Philosophy as a Guide to Life: Rosenzweig, Buber, Levinas, Wittgenstein. Bloomington: Indiana University Press, 2008.
 • Philosophy in an Age of Science, edited by Mario De Caro and David Macarthur. Cambridge, Massachusetts: Harvard University Press, 2012. 9780674050136 Description.
 • Naturalism, Realism, and Normativity, edited by Mario De Caro, Cam, Mass: Harvard University Press, 2016, ISBN 9780674659698.
 • Pragmatism as a Way of Life: The Lasting Legacy of William James and John Dewey (with Ruth Anna Putnam) edited by David Macarthur, Cambridge, Mass: Harvard University Press, 2017. Description. ISBN 0-674-96750-X.

See also

Notes

 1. ^ Pragmatism – Internet Encyclopedia of Philosophy
 2. ^ David Marshall Miller, Representing Space in the Scientific Revolution, Cambridge University Press, 2014, p. 4 n. 2.
 3. ^ Hilary Putnam. Realism with a Human Face. Edited by James Conant. Harvard University Press. 1992. p. xlv.
 4. ^ Borradori, G. et al. The American Philosopher, 1994, p. 58
 5. ^ J. Worrall, "Structural Realism: the Best of Both Worlds" in D. Papineau (ed.), The Philosophy of Science (Oxford 1996).
 6. ^ a b c d e Casati R., "Hillary Putnam" in Enciclopedia Garzanti della Filosofia, ed. Gianni Vattimo. 2004. Garzanti Editori. Milan. ISBN 88-11-50515-1
 7. ^ a b Davis, M. and Putnam, H. "A computing procedure for quantification theory" in Journal of the ACM, 7:201–215, 1960.
 8. ^ Matiyesavic, Yuri (1993). Hilbert's Tenth Problem. Cambridge: MIT. ISBN 0-262-13295-8.
 9. ^ a b c d e King, P.J. One Hundred Philosophers: The Life and Work of the World's Greatest Thinkers. Barron's 2004, p. 170.
 10. ^ Jack Ritchie (June 2002). "TPM: Philosopher of the Month". Archived from the original on 2011-07-09.
 11. ^ LeDoux, J. (2002). The Synaptic Self; How Our Brains Become Who We Are. New York: Viking Penguin. ISBN 88-7078-795-8.
 12. ^ a b P. Clark-B. Hale (eds.), "Reading Putnam", Blackwell, Cambridge (Massachusetts): Oxford 1995.
 13. ^ Colyvan, Mark, "Indispensability Arguments in the Philosophy of Mathematics", The Stanford Encyclopedia of Philosophy (Fall 2004 Edition), Edward N. Zalta (ed.)
 14. ^ a b Putnam, H. Philosophy of Mathematics: Selected Readings. Edited with Paul Benacerraf. Englewood Cliffs, N.J.: Prentice-Hall, 1964. 2nd ed., Cambridge: Cambridge University Press, 1983.
 15. ^ a b c d Putnam, H. (1981): "Brains in a vat" in Reason, Truth, and History, Cambridge University Press; reprinted in DeRose and Warfield, editors (1999): Skepticism: A Contemporary Reader, Oxford UP.
 16. ^ a b c Putnam, H. Realism with a Human Face. Edited by James Conant. Cambridge, Massachusetts: Harvard University Press, 1990.
 17. ^ Putnam, H. 2012. From Quantum Mechanics to Ethics and Back Again. In his (Au.), De Caro, M. and Macarthur D. (Eds.) "Philosophy in an Age of Science". Cambridge, Massachusetts: Harvard University Press.
 18. ^ a b Putnam, H.. The Threefold Cord: Mind, Body, and World. New York: Columbia University Press, 1999.
 19. ^ a b c Putnam, Hilary (October 30, 2015). "What Wiki Doesn't Know About Me". Sardonic comment. Retrieved March 15, 2016.
 20. ^ Putnam, H. 2012. How to Be a Sophisticated "Naive Realist". In his (Au.), De Caro, M. and Macarthur D. (Eds.) "Philosophy in an Age of Science". Cambridge, Massachusetts: Harvard University Press.
 21. ^ Auxier, R., The Philosophy of Hilary Putnam (Chicago: Open Court Publishing Company, 2015), p. 93–94.
 22. ^ a b c d e f g h i j k To appear in the "American Philosophers" edition of Literary Biography, ed. Bruccoli, Layman and Clarke
 23. ^ a b c d Foley, M. (1983). Confronting the War Machine. North Carolina: North Carolina Press. ISBN 0-8078-2767-3.
 24. ^ Wolfe, Bertram David. "Strange Communists I Have Known", Stein and Day, 1965, p.79.
 25. ^ Robert F. Barsky, Noam Chomsky: A Life of Dissent, Ch. 2: Undergraduate Years. "A Very Powerful Personality", MIT Press, 1997
 26. ^ "Putnam, Hilary 1926- - Dictionary definition of Putnam, Hilary 1926- | Encyclopedia.com: FREE online dictionary". www.encyclopedia.com. Retrieved 2018-01-18.
 27. ^ Deutsches Geschlechterbuch, vol.  214, Limburg 2002, p. 267-946
 28. ^ Hortsch, Michael. "Dr. Hans Nathan Kohn – ein Berliner Jüdischer Arzt und Forscher am Vorabend des Nationalsozialismus." Berlin Medical, Vol. 4:26–28 August 2007
 29. ^ a b c Linda Wertheimer (July 30, 2006). "Finding My Religion". The Boston Globe.
 30. ^ "Ruth Anna Putnam, Wellesley College philosophy professor, dies at 91 - The Boston Globe". BostonGlobe.com. Retrieved 2019-10-01.
 31. ^ http://www.haaretz.com/jewish/news/1.709318
 32. ^ http://www.firstthings.com/article/2008/10/004-wrestling-with-an-angel
 33. ^ "Book of Members, 1780–2010: Chapter P" (PDF). American Academy of Arts and Sciences. Retrieved 19 April 2011.
 34. ^ "Crimson article on Putnam and Harvard admin". May 7, 1971. Retrieved 2006-08-02.
 35. ^ "New York Times correction, March 6, 2005". The New York Times. March 6, 2005. Retrieved 2006-08-01.
 36. ^ The Spinoza Chair – Philosophy – University of Amsterdam
 37. ^ "Hilary Putnam: The Chosen People". Boston Review. Archived from the original on 2013-12-24. Retrieved 2010-12-14.
 38. ^ "Hilary Putnam awarded The Rolf Schock Prize in Logic and Philosophy". The Philosopher's Eye. 12 April 2011. Archived from the original on 15 March 2016.
 39. ^ "Hilary Putnam Wins the Rescher Prize for 2015!". University of Pittsburgh.
 40. ^ Chakraborty, Sanjit. "Dr". PhilPapers.
 41. ^ "International Conference on THE PHILOSOPHY OF HILARY PUTNAM".
 42. ^ "Boston Globe Obituaries". Retrieved 13 March 2016.
 43. ^ HILARY PUTNAM Obituary – Brookline, MA | Boston Globe
 44. ^ a b c Bickle, John "Multiple Realizability", The Stanford Encyclopedia of Philosophy (Fall 2006 Edition), Edward N. Zalta (ed.)
 45. ^ a b c d e f g Putnam, H. (1975) Mind, Language and Reality. Philosophical Papers, vol. 2. Cambridge: Cambridge University Press, 1975. ISBN 88-459-0257-9
 46. ^ Fodor, J. (1974) "Special Sciences" in Synthese, 28, pp. 97–115
 47. ^ Fodor, J. (1980) "The Mind-Body Problem", Scientific American, 244, pp. 124–132
 48. ^ Block, Ned (August 1983). "What is Functionalism".
 49. ^ Putnam, Hilary (1988). Representation and Reality. Cambridge, Massachusetts: MIT Press.
 50. ^ a b Marhaba, Sadi. (2004) Funzionalismoin "Enciclopedia Garzantina della Filosofia" (ed.) Gianni Vattimo. Milan: Garzanti Editori. ISBN 88-11-50515-1
 51. ^ Levin, Janet, "Functionalism", The Stanford Encyclopedia of Philosophy (Fall 2004 Edition), Edward N. Zalta (ed.)
 52. ^ Davidson, D. (2001) Subjective, Intersubjective, Objective. Oxford: Oxford University Press. ISBN 88-7078-832-6
 53. ^ Dell'Utri, Massimo. (2002) Olismo. Quodlibet. Macerata. ISBN 88-86570-85-6
 54. ^ C. S. Hill (ed.), "The Philosophy of Hilary Putnam", Fayetteville, Arkansas 1992.
 55. ^ a b Yablo, S. (November 8, 1998). "A Paradox of Existence".
 56. ^ a b Putnam, H. Mathematics, Matter and Method. Philosophical Papers, vol. 1. Cambridge: Cambridge University Press, 1975. 2nd. ed., 1985.
 57. ^ J J O'Connor and E F Robertson (April 1997). "Andrew Wiles summary".
 58. ^ S. Barry Cooper, Computability theory, p. 98
 59. ^ Putnam, Hilary (1963). "A note on constructible sets of integers". Notre Dame J. Formal Logic. 4 (4): 270–273. doi:10.1305/ndjfl/1093957652.
 60. ^ Boolos, George; Putnam, Hilary (1968). "Degrees of unsolvability of constructible sets of integers". Journal of Symbolic Logic. The Journal of Symbolic Logic, Vol. 33, No. 4. 33 (4): 497–513. doi:10.2307/2271357. JSTOR 2271357.
 61. ^ Boyd, Richard; Hensel, Gustav; Putnam, Hilary (1969). "A recursion-theoretic characterization of the ramified analytical hierarchy". Trans. Amer. Math. Soc. Transactions of the American Mathematical Society, Vol. 141. 141: 37–62. doi:10.2307/1995087. JSTOR 1995087.
 62. ^ Putnam, H., Realism and Reason. Philosophical Papers, vol. 3. Cambridge: Cambridge University Press, 1983.
 63. ^ a b Wright, C. (1992), "On Putnam's Proof That We Are Not Brains-in-a-Vat", Proceedings of the Aristotelian Society 92.
 64. ^ Dell'Utri, M. (1990), "Choosing Conceptions of Realism: the Case of the Brains in a Vat", Mind 99.
 65. ^ Putnam, H. The Many Faces of Realism. La Salle, Ill.: Open Court, 1987.
 66. ^ Ernest Sosa, Putnam's Pragmatic Realism", The Journal of Philosophy, 90(12), Dec. 1993, pp. 605–626, esp. 605: "Putnam argues against 'metaphysical realism' and in favor of his own 'internal (or pragmatic) realism.'"
 67. ^ a b Curtis Brown (1988). "Internal Realism: Transcendental Idealism?". Midwest Studies in Philosophy (12): 145–55.
 68. ^ Goodman, N. Fact, Fiction, and Forecast. University of London: Athlone Press, 1954. Cambridge, Massachusetts: Harvard UP, 1955. 2nd ed. Indianapolis: Bobbs-Merrill, 1965. 3rd. ed. Indianapolis: Bobbs-Merrill, 1973. 4th ed. Cambridge, Massachusetts: Harvard UP, 1983
 69. ^ a b c Putnam, H. (1997). "A Half Century of Philosophy, Viewed from Within". Daedalus. 126 (1): 175–208. JSTOR 20027414.
 70. ^ Peter Clark and Bob Hale, eds., Reading Putnam. Oxford: Blackwell, 1994.
 71. ^ See also Philosophical Topics (vol. 20, Number 1, Spring 1992). And Hilary Putnam, "When 'Evidence Transcendence' is Not Malign", Journal of Philosophy, XCVIII, 11 (Nov. 2001), 594–600.
 72. ^ Putnam, Hilary (November 9, 2015). "Wiki Catches Up a Bit". Sardonic comment. Retrieved March 15, 2016.
 73. ^ Feser, Edward, The Last Superstition, St. Augustine Press 2008, p. 234
 74. ^ Putnam, Hilary. Sep. 1994. "The Dewey Lectures 1994: Sense, Nonsense, and the Senses: An Inquiry into the Powers of the Human Mind." The Journal of Philosophy 91(9):445–518.
 75. ^ Reed, Edward (1997). "Defending Experience: A Philosophy For The Post-Modern World" in The Genetic Epistemologist: The Journal of the Jean Piaget Society, Volume 25, Number 3.
 76. ^ a b Bechtel, William and Mundale, Jennifer. Multiple Realizability Revisited in Philosophy of Science 66: 175–207.
 77. ^ Kim, Sungsu. Testing Multiple Realizability: A Discussion of Bechtel and Mundale in Philosophy of Science. 69: 606–610.
 78. ^ Kim, Jaegwon. Multiple Realizability and the Metaphysics of Reduction on Philosophy and Phenomenological Research. 52: 1–26.
 79. ^ Lewis, David (1969). "Review of Art, Mind, and Religion." Journal of Philosophy, 66: 23–35.
 80. ^ Richardson, Robert (1979). "Functionalism and Reductionism." Philosophy of Science, 46: 533–558.
 81. ^ Churchland, Patricia (1986). Neurophilosophy. Cambridge, Massachusetts: MIT Press.
 82. ^ Searle, John. (1980). "Minds, Brains and Programs", Behavioral and Brain Sciences, vol.3. (online)
 83. ^ Block, Ned. (1980b). "Troubles With Functionalism", in Block (1980a).
 84. ^ Fodor, J. and Lepore, E. Holism: A Shopper's Guide. Blackwell. Oxford. 1992.
 85. ^ Dummett, Michael. The Logical Basis of Metaphysics. Harvard University Press. Cambridge (MA). 1978.
 86. ^ Penco, Carlo. Olismo e Molecularismo in Olismo ed. Massimo Dell'Utri. Quodlibet. Macerata. 2002.
 87. ^ Steinitz, Y. (1994), "Brains in a Vat: Different Perspectives", Philosophical Quarterly 44.
 88. ^ Brueckner, A. (1986), "Brains in a Vat", Journal of Philosophy 83.

References

 • Bechtel, W. & Mundale, J. "Multiple Realizability Revisited" in Philosophy of Science 66: pp. 175–207.
 • Bickle, J. "Multiple Realizability" in The Stanford Encyclopedia of Philosophy (Fall 2006 Edition), Edward N. Zalta (ed.), (online).
 • Brown, C. "Internal Realism: Transcendental Idealism?" Midwest Studies in Philosophy 12 (1988): pp. 145–155.
 • Casati R. "Hilary Putnam" in Enciclopedia Garzanti della Filosofia. Gianni Vattimo (ed). Milan: Garzanti Editori, 2004. ISBN 88-11-50515-1.
 • Churchland, P. Neurophilosophy. Cambridge, Massachusetts: MIT Press, 1986.
 • Clark, P. & Hale, B. (eds.) Reading Putnam. Oxford: Blackwell, 1995.
 • Dummett, M. The Logical Basis of Metaphysics. Harvard University Press. Cambridge (MA) 1972.
 • Fodor, J. & Lepore, E. Holism: A Shopper's Guide. Oxford: Blackwell, 1992.
 • Foley, M. Confronting the War Machine. North Carolina: North Carolina Press. 1983. ISBN 0-8078-2767-3.
 • Gaynesford, M. de Hilary Putnam, Acumen, 2006. (See Robert Maximilian de Gaynesford)
 • Hickey, L. P. "Hilary Putnam" To appear in the "American Philosophers" edition of Literary Biography, ed. Bruccoli, Layman and Clarke.
 • Hill, C. S. (ed.) The Philosophy of Hilary Putnam, Fayetteville, Arkansas. 1992.
 • Kim, J. "Multiple Realizability and the Metaphysics of Reduction." Philosophy and Phenomenological Research 52: 1–26.
 • King, P. J. One Hundred Philosophers: The Life and Work of the World's Greatest Thinkers. Barron's 2004, p. 170.
 • Lewis, D. "Review of Art, Mind, and Religion." Journal of Philosophy 66 (1969): 23–35.
 • Matiyesavic, Y. 'Hilbert's Tenth Problem. Cambridge: MIT Press, 1993. ISBN 0-262-13295-8.
 • Penco, C. Olismo e Molecularismo in Olismo, ed. Massimo Dell'Utri. Quodlibet. Macerata. 2002.
 • Putnam. Philosophy of Mathematics: Selected Readings. Edited with P. Benacerraf. Englewood Cliffs, N.J.: Prentice-Hall, (1964). 2nd ed., Cambridge: Cambridge University Press, 1983.
 • ———. Mind, Language and Reality. Philosophical Papers, vol. 2. Cambridge: Cambridge University Press, (1975).
 • ———. "Brains in a Vat" in Reason, Truth, and History, Cambridge University Press (1981); reprinted in DeRose and Warfield, editors (1999): Skepticism: A Contemporary Reader, Oxford University Press.
 • ———. Realism with a Human Face. Cambridge, Massachusetts: Harvard University Press, 1990.
 • ———. The Threefold Cord: Mind, Body, and World. New York: Columbia University Press, 1999.
 • Richardson, R. "Functionalism and Reductionism." Philosophy of Science 46 (1979): 533–558.
 • Searle, J. "Minds, Brains and Programs." Behavioral and Brain Sciences 3 (1980).
 • Wertheimer, L. ""Finding My Religion." Boston Globe, July 30, 2006.
 • Yablo, S. "A Paradox of Existence", June 8, 1998.

Further reading

 • Y. Ben-Menahem (ed.), Hilary Putnam, Contemporary Philosophy in Focus, Cambridge University Press, Cambridge, 2005.
 • P. Clark-B. Hale (eds.), Reading Putnam, Blackwell, Cambridge (Massachusetts)-Oxford 1995.
 • C. S. Hill (ed.), The Philosophy of Hilary Putnam, Fayetteville, Arkansas 1992.
 • M. Rüdel, Erkenntnistheorie und Pragmatik: Untersuchungen zu Richard Rorty und Hilary Putnam (dissertation), Hamburg 1987.
 • Maximilian de Gaynesford, Hilary Putnam, McGill-Queens University Press / Acumen, 2006.
 • Randall E. Auxier, Anderson,& Hahn (eds.), The Philosophy of Hilary Putnam, The Library of Living Philosophers, Open Court, Chicago, Illinois, 2015.
 • Sanjit Chakraborty, Understanding Meaning and World: A Relook on Semantic Externalism, Cambridge Scholars Publishing, London, 2016.

External links