هوئی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از هویی)
Hui خُوِذُو
回族 (Huízú)
مناطق با جمعیت چشمگیر
 چین و جاهای دیگر شامل قرقیزستان، قزاقستان، تایلند و میانمار
زبان‌ها
زبان ماندارین (شامل دونگان) و
سایر گونه‌های چینی
دین
Mainly اسلام در چین
قومیت‌های وابسته
دونگان، Panthay, Dongxiangs، قوم هان،
سایر اقوام چینی-تبتی

هوئی (هویی، خویی یا خویی زو) نام یک گروه قومی بزرگ در کشور چین است. هویی‌ها در شمال چین زندگی می‌کنند و بیشتر آن‌ها مسلمان هستند. این قوم در واقع بخشی از قوم هان قوم اصلی کشور چین هستند با این تفاوت که مسلمان هستند و تعداد آن‌ها در سال ۲۰۱۸ میلادی حدود ۱۵ میلیون نفر تخمین زده می‌شود.

قوم هوئی نقش مهمی در فرهنگ غنی چینی قدیم داشته‌اند و هم‌اکنون نیز هنرهای بسیاری در چین از این قوم سر منشأ گرفته‌اند. در میان این مردم صوفی گری رواج بسیاری دارد و تأثیر پذیری از فرهنگ ایرانی نیز در ادبیات، نمایش، قالیبافی و معماری این مردمان دیده می‌شود، در واقع اسلام در میان این مردم از طریق بازرگانان ایرانی مسلمان رواج یافته‌است.

تاریخچه[ویرایش]

مردم هوئی بزرگ‌ترین قوم مسلمان در چین هستند و اویغورها دومین گروه قومی مسلمان در چین هستند. خویی‌زو یا هوئی قوم مسلمان ایرانی‌تبار هستند که حدود ۵۰۰ سال پیش برای ترویج دین اسلام به چین رفتند، با قوم خَن (هان) ازدواج کردند و در آن جا ماندگار شدند. در این میان اقوام چینی، قوم «خویی‌زو» بسیار به بهداشت فردی و نوع خوراک خود اهمیت داده و به آموزه‌های اسلام پایبندند؛ این قوم عمدتاً در غرب و شمال غرب چین ساکن هستند.[۱]

مشاهیر[ویرایش]

  1. ژنگ هی دریا سالار مشهور چینی در دوران سلسله مینگ معروف به حاجی محمود شمس الدوله.
  2. ژونگ شین، شهردار سابق شهر هاربین.
  3. لی جی دانشمند و ریاضی‌دان اهل استان فوجیان چین.
  4. می هوان نویسنده و شاعر مشهور معاصر چینی.
  5. هائی روئی سیاستمدار مشهور چینی در دوران امپراتوری مینگ.
  6. هائی لیانگیئو، معاون اجرایی نخست‌وزیر فعلی چین.
  7. ژانگ لینپینگ فوتبالیست چینی.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

منابع[ویرایش]

Dru C. Gladney, "Ethnic Identity in China: The Making of a Muslim Minority Nationality (Case Studies in Cultural Anthropology)", 1997, ISBN 0-15-501970-8.