هوش مصنوعی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
Kismet، یک ربات با مهارت‌های ابتدایی اجتماعی[۱]

هوش مصنوعی، هوش صناعی یا هوش ماشینی (به انگلیسی: Artificial Intelligence) به هوشی که یک ماشین در شرایط مختلف از خود نشان می‌دهد، گفته می‌شود. به عبارت دیگر هوش مصنوعی به سیستم‌هایی گفته می‌شود که می‌توانند واکنش‌هایی مشابه رفتارهای هوشمند انسانی از جمله درک شرایط پیچیده، شبیه‌سازی فرایندهای تفکری و شیوه‌های استدلالی انسانی و پاسخ موفق به آنها، یادگیری و توانایی کسب دانش و استدلال برای حل مسایل را داشته باشند.[۲] بیشتر نوشته‌ها و مقاله‌های مربوط به هوش مصنوعی،[۳] آن را به عنوان (دانش شناخت و طراحی عامل‌های هوشمند) تعریف کرده‌اند.[۴][۵]

هوش مصنوعی را باید عرصهٔ پهناور تلاقی و ملاقات بسیاری از دانش‌ها، علوم، و فنون قدیم و جدید دانست. ریشه‌ها و ایده‌های اصلی آن را باید در فلسفه، زبان‌شناسی، ریاضیات، روان‌شناسی، عصب‌شناسی، فیزیولوژی، تئوری کنترل، احتمالات و بهینه‌سازی جستجو کرد و کاربردهای گوناگون و فراوانی در علوم رایانه، علوم مهندسی، علوم زیست‌شناسی و پزشکی، علوم اجتماعی و بسیاری از علوم دیگر دارد.

از زبان‌های برنامه‌نویسی هوش مصنوعی می‌توان به لیسپ، پرولوگ، کلیپس و ویپی اکسپرت اشاره کرد.

یک «عامل هوشمند» سیستمی است که با شناخت محیط اطراف خود، شانس موفقیت خود را پس از تحلیل و بررسی افزایش می‌دهد.[۶] جان مکارتی که واژه هوش مصنوعی را در سال ۱۹۵۶ استفاده نمود، آن را «دانش و مهندسی ساخت ماشین‌های هوشمند» تعریف کرده‌است.

هوش مصنوعی در علم پزشکی امروزه به دلیل گسترش دانش و پیچیده‌تر شدن فرایند تصمیم‌گیری، استفاده از سیستم‌های اطلاعاتی به خصوص سیستم‌های هوش مصنوعی در تصمیم‌گیری، اهمیت بیشتری یافته‌است. هوش مصنوعی گسترش دانش در حوزهٔ پزشکی و پیچیدگی تصمیمات مرتبط با تشخیص و درمان - به عبارتی حیات انسان - توجه متخصصین را به استفاده از سیستم‌های پشتیبان تصمیم‌گیری در امور پزشکی جلب نموده‌است. به همین دلیل، استفاده از انواع مختلف سیستم‌های هوشمند در پزشکی رو به افزایش است، به گونه‌ای که امروزه تأثیر انواع سیستم‌های هوشمند در پزشکی مورد مطالعه قرار گرفته‌است.

تاریخچه[ویرایش]

نمونه‌ای از مدل شبکه عصبی مصنوعی

هوش مصنوعی توسط فلاسفه و ریاضی‌دانانی نظیر جرج بول که اقدام به ارائهٔ قوانین و نظریه‌هایی در مورد منطق نمودند، مطرح شده بود. با اختراع رایانه‌های الکترونیکی در سال ۱۹۴۳، هوش مصنوعی، دانشمندان آن زمان را به چالشی بزرگ فراخواند. در این شرایط، چنین به‌نظر می‌رسید که این فناوری قادر به شبیه‌سازی رفتارهای هوشمندانه خواهد بود.

با وجود مخالفت گروهی از متفکّرین با هوش مصنوعی که با تردید به کارآمدی آن می‌نگریستند تنها پس از چهار دهه، شاهد تولد ماشین‌های شطرنج باز و دیگر سامانه‌های هوشمند در صنایع گوناگون شدیم.

حوزه پژوهش در زمینه هوش مصنوعی در یک کارگاه آموزشی در کالج دارتموت در سال ۱۹۵۶ متولد شد.[۵][۷][۸] شرکت کنندگان آلن نیول (دانشگاه کارنگی ملون)، هربرت سیمون (دانشگاه کارنگی ملون)، جان مک‌کارتی (مؤسسه فناوری ماساچوست)، ماروین منسکی (مؤسسه فناوری ماساچوست) و آرتور ساموئل (آی بی ام) از بنیان‌گذاران و رهبران پژوهش در زمینه هوش مصنوعی شدند.[۵] آنها به همراه دانشجویانشان برنامه‌هایی نوشتند که مطبوعات آن را «شگفت‌آور» توصیف می‌کردند، رایانه‌ها استراتژی‌های بردِ بازی چکرز را فرامی‌گرفتند،[۹][۱۰] سوالاتی در جبر حل می‌کردند، قضیه‌های منطقی اثبات می‌کردند، و انگلیسی صحبت می‌کند.[۵][۱۱] در اواسط دهه ۱۹۶۰ میلادی وزارت دفاع آمریکا سرمایه‌گذاری‌های سنگینی در حوزه پژوهش در زمینه هوش مصنوعی انجام می‌داد،[۷] در آن دهه آزمایشگاه‌های فراوانی در سراسر جهان تأسیس شد.[۱۲] بنیانگذاران هوش مصنوعی در مورد آینده خوشبین بودند: هربرت سیمون پیش‌بینی کرد «ماشینها ظرف بیست سال قادر به انجام هر کاری هستند که یک انسان می‌تواند انجام دهد». ماروین مینسکی، نوشت: «در طی یک نسل … مسئله هوش مصنوعی اساساً حل خواهد شد».[۷]

نام هوش مصنوعی در سال ۱۹۶۵ میلادی به عنوان یک دانش جدید ابداع گردید. البته فعالیت در این زمینه از سال ۱۹۶۰ میلادی شروع شد. (مرجع۱) بیشتر کارهای پژوهشی اولیه در هوش مصنوعی بر روی انجام ماشینی بازی‌ها و نیز اثبات قضیه‌های ریاضی با کمک رایانه‌ها بود. در آغاز چنین به نظر می‌آمد که رایانه‌ها قادر خواهند بود چنین فعالیت‌هایی را تنها با بهره گرفتن از تعداد بسیار زیادی کشف و جستجو برای مسیرهای حل مسئله و سپس انتخاب بهترین روش برای حل آن‌ها به انجام رسانند.

اصطلاح هوش مصنوعی برای اولین بار توسط جان مکارتی (که از آن به‌عنوان پدر علم و دانش تولید ماشین‌های هوشمند یاد می‌شود) استفاده شد. وی مخترع یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی هوش مصنوعی به نام لیسپ (به انگلیسی: lisp) است. با این عنوان می‌توان به هویت رفتارهای هوشمندانه یک ابزار مصنوعی پی برد. (ساختهٔ دست بشر، غیرطبیعی، مصنوعی) حال آنکه هوش مصنوعی به عنوان یک اصطلاح عمومی پذیرفته شده که شامل محاسبات هوشمندانه و ترکیبی (مرکب از مواد مصنوعی) است.

از اصطلاح "Strong and Weak AI" می‌توان تا حدودی برای معرفی رده‌بندی سیستم‌ها استفاده کرد.

کاربردها[ویرایش]

کاربردهای هوش مصنوعی چنان گسترده و فراگیر شده‌اند که بسیاری از این کاربردها دیگر با نام هوش مصنوعی شناخته نمی‌شوند و نام تخصصی خود را دارند. تأثیر هوش مصنوعی را اکنون می‌توان در همه جهات و نقاط زندگی مردم دید. آیفونی که قادر به تشخیص اعضای خانه است یا تلویزیونی که نور صفحه نمایش دلخواه را با تعداد افراد تنظیم می‌کند، همه و همه کاربردهای هوش مصنوعی هستند.

کاربردهای عملی آن دسته از کاربردهای هوش مصنوعی هستند که عملیات خاصی را انجام داده و عمل یا تأثیر آن به وضوح توسط کاربر احساس خواهد شد. برای مثال جستجوی خودکار گوگل که از الگوریتم‌ها و متدهای پیچیده هوش مصنوعی استفاده می‌کند، پس از انجام یک عملیات پرهزینه و البته سریع نتایج مرتبط را به شما نشان خواهد داد. ماشین‌هایی که قادر هستند خودشان را کنترل کنند. ربات‌های پرنده یا قایق‌های هوشمند نمونه‌ای بارز و موفق از این نوع کاربردها هستند.

نیاز به تحلیل و استخراج الگو از داده‌های ترافیک شهری، دریافتی کارکنان و جابه جایی پول در یک بانک برای جلوگیری از اختلاس یک عملیات نیست و تأثیر یا خود عمل به وضوح توسط کاربر لمس نخواهد شد؛ اما در مقابل یک تحلیل هوشمند و خودکار است که کاربرد تحلیلی هوش مصنوعی به حساب می‌آید.

آزمون تورینگ[ویرایش]

آزمون تورینگ[۱۳] آزمونی است که توسط آلن تورینگ در سال ۱۹۵۰ در نوشته‌ای به نام «محاسبات ماشینی و هوشمندی» مطرح شد. در این آزمون شرایطی فراهم می‌شود که شخصی با ماشینی تعامل برقرار کند و پرسش‌های کافی برای بررسی اقدامات هوشمندانهٔ ماشین، از آن بپرسد. چنانچه در پایان آزمایش نتواند تشخیص دهد که با انسان یا با ماشین در تعامل بوده‌است، آزمون با موفقیت انجام شده‌است. تاکنون هیچ ماشینی از این آزمون با موفقیت بیرون نیامده است. کوشش این آزمون برای تشخیص درستی هوشمندی یک سیستم است که سعی در شبیه‌سازی انسان دارد.

تعریف و طبیعت هوش مصنوعی[ویرایش]

هنوز تعریف دقیقی برای هوش مصنوعی که مورد توافق دانشمندان این علم باشد ارائه نشده‌است و این به هیچ وجه مایهٔ تعجب نیست. چرا که مقولهٔ مادر و اساسی‌تر از آن، یعنی خود هوش هم هنوز به‌طور همه‌جانبه و فراگیر تن به تعریف نداده‌است. در واقع می‌توان نسل‌هایی از دانشمندان را سراغ گرفت که تمام دوران زندگی خود را صرف مطالعه و تلاش در راه یافتن جوابی به این سؤال عمده نموده‌اند که: هوش چیست؟

اما اکثر تعریف‌هایی که در این زمینه ارائه شده‌اند بر پایه یکی از ۴ باور زیر قرار می‌گیرند:

 1. سیستم‌هایی که به‌طور منطقی فکر می‌کنند
 2. سیستم‌هایی که به‌طور منطقی عمل می‌کنند
 3. سیستم‌هایی که مانند انسان فکر می‌کنند
 4. سیستم‌هایی که مانند انسان عمل می‌کنند (مرجع۱)

شاید بتوان هوش مصنوعی را این‌گونه توصیف کرد: «هوش مصنوعی عبارت است از مطالعه این که چگونه کامپیوترها را می‌توان وادار به کارهایی کرد که در حال حاضر انسان‌ها آن‌ها را صحیح یا بهتر انجام می‌دهند» (مرجع۲). هوش مصنوعی به هوشی که یک ماشین از خود نشان می‌دهد یا به دانشی در کامپیوتر که سعی در ایجاد آن دارد گفته می‌شود. بیشتر نوشته‌ها و مقاله‌های مربوط به هوش مصنوعی آن را «دانش شناخت و طراحی عامل‌های هوشمند» تعریف کرده‌اند. یک عامل هوشمند، سیستمی است که با شناخت محیط اطراف خود، شانس موفقیت خود را بالا می‌برد.

اینکه هوش مصنوعی چیست و چه تعریفی می‌توان از آن بیان نمود؟ مبحثی است که تاکنون دانشمندان به یک تعریف جامع در آن نرسیده‌اند و هریک تعریفی را ارائه نموده‌اند که در زیر نمونه‌ای از این تعاریف آمده‌است.

 • هنر ایجاد ماشین‌هایی که وظایفی را انجام می‌دهند که انجام آن‌ها توسط انسان‌ها نیاز به هوش دارد (کورزویل- ۱۹۹۰)
 • مطالعهٔ استعدادهای ذهنی از طریق مدل‌های محاسباتی (کارنیاک و مک درموت - ۱۹۸۵)
 • مطالعهٔ اینکه چگونه کامپیوترها را قادر به انجام اعمالی کنیم که در حال حاضر، انسان آن اعمال را بهتر انجام می‌دهد. (ریچ و نایت -۱۹۹۱)
 • خودکارسازی فعالیت‌هایی که ما آن‌ها را به تفکر انسانی نسبت می‌دهیم. فعالیت‌هایی مثل تصمیم‌گیری، حل مسئله، یادگیری و … (بلمن -۱۹۷۸)
 • تلاشی نو و مهیج برای اینکه کامپیوترها را قادر به فکر کردن کنیم. ماشین‌هایی با فکر و حس تشخیص واقعی (هاگلند-۱۹۸۵)
 • یک زمینهٔ تخصصی که به دنبال توضیح و شبیه‌سازی رفتار هوشمندانه به وسیلهٔ فرایندهای کامپیوتری است. (شالکوف -۱۹۹۰)
 • مطالعه محاسباتی که درک، استدلال و عمل کردن را توسط ماشین‌ها را ممکن می‌سازد. (وینستون - ۱۹۹۲)
 • توانایی دست یافتن به کارایی در حد انسان در همهٔ امور شناختی توسط رایانه (آلن تورینگ – ۱۹۵۰)
 • هوش مصنوعی دانش و مهندسی ساخت ماشین‌های هوشمند و به خصوص برنامه‌های رایانه‌ای هوشمند است. هوش مصنوعی با وظیفه مشابه استفاده از کامپیوترها برای فهم چگونگی هوش انسان مرتبط است، اما مجبور نیست خودش را به روش‌هایی محدود کند که بیولوژیکی باشند. (جان مک‌کارتی – ۱۹۸۰)

هوشمندی مفهومی نسبی دارد و نمی‌توان محدوده صحیحی را برای ارائه تعریف از آن مشخص نمود. رفتاری که از نظر یک فرد هوشمند به نظر می‌رسد؛ ممکن است برای یک فرد دیگر این‌گونه به نظر نرسد. اما در مجموع خصوصیات زیر قابلیت‌های ضروری برای هوشمندی است:

 • پاسخ به موقعیت‌های از قبل تعریف نشده با انعطاف بسیار بالا و بر اساس بانک دانش
 • معنا دادن به پیام‌های نادرست یا مبهم
 • درک تمایزها و شباهت‌ها
 • تجزیه و تحلیل اطلاعات و نتیجه‌گیری
 • توانمندی آموختن و یادگرفتن
 • برقراری ارتباط دوطرفه

به فرض اینکه تعاریف بالا را از هوشمندی بپذیریم، موارد زیر فهرستی است از وظایفی که از یک سیستم هوشمند انتظار می‌رود و تقریباً اکثر دانشمندان هوش مصنوعی بر آن توافق نظر دارند به شرح زیر است:

 • تولید گفتار
 • تشخیص و درک گفتار (پردازش زبان طبیعی انسان)
 • دستورپذیری و قابلیت انجام اعمال فیزیکی در محیط طبیعی و مجازی
 • استنتاج و استدلال
 • تشخیص الگو و بازشناسی الگو برای پاسخ گویی به مسائل بر اساس دانش قبلی
 • شمایلی گرافیکی یا فیزیکی جهت ابراز احساسات و عکس‌العمل‌های ظریف
 • سرعت عکس‌العمل بالا

فلسفه هوش مصنوعی[ویرایش]

به‌طور کلی ماهیت وجودی هوش به مفهوم جمع‌آوری اطلاعات، استقراء و تحلیل تجربیات به منظور رسیدن به دانش یا ارائه تصمیم است. در واقع هوش به مفهوم به‌کارگیری تجربه به منظور حل مسائل دریافت شده تلقی می‌شود. هوش مصنوعی علم و مهندسی ایجاد ماشین‌هایی هوشمند با به‌کارگیری از کامپیوتر و الگوگیری از درک هوش انسانی یا حیوانی و نهایتاً دستیابی به مکانیزم هوش مصنوعی در سطح هوش انسانی است.

در مقایسهٔ هوش مصنوعی با هوش انسانی می‌توان گفت که انسان قادر به مشاهده و تجزیه و تحلیل مسایل در جهت قضاوت و اخذ تصمیم است در حالی که هوش مصنوعی مبتنی بر قوانین و رویه‌هایی از قبل تعبیه شده بر روی کامپیوتر است. در نتیجه علی‌رغم وجود کامپیوترهای بسیار کارا و قوی در عصر حاضر ما هنوز قادر به پیاده کردن هوشی نزدیک به هوش انسان در ایجاد هوش‌های مصنوعی نبوده‌ایم.

به‌طور کلّی، هوش مصنوعی را می‌توان از زوایای متفاوتی مورد بررسی و مطالعه قرار داد. مابین هوش مصنوعی به عنوان یک هدف، هوش مصنوعی به عنوان یک رشتهٔ تحصیلی دانشگاهی، یا هوش مصنوعی به عنوان مجموعهٔ فنون و راه کارهایی که توسط مراکز علمی مختلف و صنایع گوناگون تنظیم و توسعه یافته‌است باید تفاوت قائل بود.

اتاق چینی[ویرایش]

اتاق چینی یک آزمایش ذهنی است که اولین بار توسط مقاله جان سرل به نام «ذهن‌ها، مغزها، و برنامه‌ها» (به انگلیسی: Minds, Brains, and Programs) در مجله «علوم رفتاری و ذهنی» (به انگلیسی: Behavioral and Brain Sciences) در سال ۱۹۸۰ منتشر شد. وی با این سؤال که آیا یک برنامه هوشمند مترجم که توانایی ترجمه از زبان چینی به زبان انگلیسی را دارد، ضرورتی برای فهم موضوع مورد ترجمه دارد یا خیر، و با تشبیه ذهن به یک برنامه هوشمند کامپیوتری این استدلال را در برابر مواضع فلسفی کارکردگرایی و نظریه محاسباتی ذهن که در آنها، ذهن به عنوان یک محاسبه‌گر یا دستکاری کنندهٔ نماد عمل می‌کند، قرار داد.[۱۴] در واقع نتایج حاصل از آزمایش اتاق چینی حکایت از این دارد که هیچ برنامه‌ای نمی‌تواند به کامپیوتر ذهن، فهم یا آگاهی بدهد. حال آن برنامه هر آنچه می‌خواهد هوشمند باشد و باعث شود کامپیوتر همچون انسان رفتار کند. اگر چه این آزمایش در اصل جوابی برای اظهارات محققین هوش مصنوعی بود، اما این ادعا در برابر اهداف تحقیقات هوش مصنوعی قرار نمی‌گیرد چرا که این موضوع حدی برای هوشمندی کامپیوتر قائل نیست. همچنین این آزمایش مختص کامپیوترهای دیجیتال است و دامنه آن همه ماشین‌ها نیستند.[۱۴]

چگونگی استفاده هوش مصنوعی[ویرایش]

هوش مصنوعی چگونه استفاده می‌شود؟[ویرایش]

به طور کلی هوش مصنوعی به دو دسته زیر تفکیک می‌شود:

Narrow AI یا هوش مصنوعی ضعیف: این نوع هوش مصنوعی در یک زمینه محدود عمل می‌کند و شبیه سازی هوش انسانی است. هوش مصنوعی ضعیف اغلب بر روی یک کار مشخص تعریف می‌شود و در محدوده تعریفش بسیار عالی عمل می‌کند. شاید این ماشین‌ها بسیار هوشمند به نظر برسند اما حقیقت این است که حتی از ابتدائی‌ترین سطوح هوش انسانی هم ساده‌تر عمل می‌کنند.

Artificial General Intelligence یا هوش مصنوعی عمومی: که با عنوان هوش مصنوعی قوی هم شناخته می‌شود، نوعی از هوش مصنوعی است که بیشتر در فیلم‌ها دیده‌ایم، مانند ربات‌های فیلم Westworld. هوش مصنوعی قوی بسیار شبیه به انسان عمل می‌کند چنانکه می‌تواند توانایی‌های خود را بر حل مسائلی در حوزه‌های مختلف به کار بگیرد.[۱۵]

مدیریت پیچیدگی[ویرایش]

ایجاد و ابداع فنون و تکنیک‌های لازم برای مدیریت پیچیدگی را باید به عنوان هستهٔ بنیادین تلاش‌های علمی و پژوهشی گذشته، حال و آینده در تمامی زمینه‌های علوم رایانه و به ویژه در هوش مصنوعی معرفی کرد. شیوه‌ها و تکنیک‌های هوش مصنوعی در واقع، برای حل آن دسته از مسائل به وجود آمده‌است که به‌طور سهل و آسان توسط برنامه‌نویسی تابعی یا شیوه‌های ریاضی قابل حلّ نبوده‌اند.

در بسیاری از موارد، با پوشانیدن و پنهان ساختن جزئیّات فاقد اهمیت است که بر پیچیدگی فائق می‌آییم و می‌توانیم بر روی بخش‌هایی از مسئله متمرکز شویم که مهم‌تر است. تلاش اصلی در واقع، ایجاد و دستیابی به لایه‌ها و ترازهای بالاتر از هوشمندی انتزاع را نشانه می‌رود تا آنجا که سرانجام، برنامه‌های کامپیوتری درست در همان سطحی کار خواهند کرد که خود انسان‌ها رسیده‌اند.

به یاری پژوهش‌های گستردهٔ دانشمندان علوم مرتبط، هوش مصنوعی تاکنون راه بسیاری پیموده‌است. در این راستا، تحقیقاتی که بر روی توانایی آموختن زبان‌ها انجام گرفت و همچنین درک عمیق از احساسات، دانشمندان را در پیشبرد این دانش کمک زیادی کرده‌است. یکی از اهداف متخصصین، تولید ماشین‌هایی است که دارای احساسات بوده و دست کم نسبت به وجود خود و احساسات خود آگاه باشند. این ماشین باید توانایی تعمیم تجربیات قدیمی خود در شرایط مشابه جدید را داشته و به این ترتیب اقدام به گسترش دامنه دانش و تجربیاتش کند.

برای نمونه ربات هوشمندی که بتواند اعضای بدن خود را به حرکت درآورد، نسبت به این حرکت خود آگاه بوده و با آزمون و خطا، دامنه حرکت خود را گسترش می‌دهد و با هر حرکت موفقیت‌آمیز یا اشتباه، دامنه تجربیات خود را وسعت بخشیده و سر انجام راه رفته یا حتی می‌دود یا به روشی برای جابجا شدن دست می‌یابد که سازندگانش برای او متصور نبوده‌اند.

هر چند نمونه بالا ممکن است کمی آرمانی به نظر برسد، ولی به هیچ عنوان دور از دسترس نیست. دانشمندان عموماً برای تولید چنین ماشین‌هایی از وجود مدل‌های زنده‌ای که در طبیعت وجود به ویژه آدمی نیز سود برده‌اند.

هوش مصنوعی اکنون در خدمت توسعه علوم رایانه نیز هست. زبان‌های برنامه‌نویسی پیشرفته، که توسعه ابزارهای هوشمند را ممکن ساخته‌اند، پایگاه‌های داده‌ای پیشرفته، موتورهای جستجو، و بسیاری نرم‌افزارها و ماشین‌ها از نتایج پژوهش‌هایی در راستای هوش مصنوعی بوده‌اند.

از زبان‌های برنامه‌نویسی هوش مصنوعی می‌توان به لیسپ، پرولوگ، کلیپس و ویپی اکسپرت اشاره کرد.

شاخه‌های هوش مصنوعی در دانش رایانه[ویرایش]

شاخه‌های گوناگونی از هوش مصنوعی در دانش‌های رایانه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند، برخی این شاخه‌ها عبارتند از:

تکنیک‌ها و زبان‌های برنامه‌نویسی هوش مصنوعی[ویرایش]

عملکرد اولیهٔ برنامه‌نویسی هوش مصنوعی ایجاد ساختار کنترلی مورد لزوم برای محاسبهٔ سمبولیک است. زبان‌های برنامه‌نویسی لیسپ و پرولوگ علاوه بر اینکه از مهم‌ترین زبان‌های مورد استفاده در هوش مصنوعی هستند خصوصیات نحوی و معنایی آن‌ها باعث شده که آن‌ها شیوه‌ها و راه حل‌های قوی برای حل مسئله ارائه کنند. تأثیر قابل توجه این زبان‌ها بر روی توسعه هوش مصنوعی از جمله توانایی‌های آن‌ها به عنوان ابزارهای فکر کردن است. در حقیقت همان‌طور که هوش مصنوعی مراحل رشد خود را طی می‌کند، زبان‌های لیسپ و پرولوگ بیشتر مطرح می‌شوند که این زبان‌ها کار خود را در محدودهٔ توسعه سیستم‌های هوش مصنوعی در صنعت و دانشگاه‌ها دنبال می‌کنند و طبیعتاً اطلاعات در مورد این زبان‌ها به عنوان بخشی از مهارت هر برنامه‌نویس هوش مصنوعی است.

 • پرولوگ: یک زبان برنامه‌نویسی منطقی است. یک برنامهٔ منطقی دارای یک سری ویژگی‌های قانون و منطق است. در حقیقت خود این نام از برنامه‌نویسی PRO در LOGIC می‌آید. در این زبان یک مفسر برنامه را بر اساس یک منطق می‌نویسد. ایدهٔ استفادهٔ توصیفی محاسبهٔ اولیه برای بیان خصوصیات حل مسئله یکی از محوریت‌های پرولوگ است که برای علم کامپیوتر به‌طور کلی و به‌طور جزئی برای زبان برنامه‌نویسی هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرند.[۱۶]
 • لیسپ: اصولاً یک زبان کامل است که دارای عملکردها و لیست‌های لازمه برای توصیف عملکردهای جدید، تشخیص تناسب و ارزیابی معانی است. لیسپ به برنامه‌نویس قدرت کامل برای اتصال به ساختارهای اطلاعاتی را می‌دهد.[۱۷] گر چه لیسپ یکی از قدیمی‌ترین زبان‌های محاسباتی است که هنوز فعال است ولی دقت کافی در برنامه‌نویسی و طراحی توسعه باعث شده‌است که این یک زبان برنامه‌نویسی فعال باقی بماند. در حقیقت این مدل برنامه‌نویسی طوری مؤثر بوده‌است که تعدادی از دیگر زبان‌ها مانند اف پی، ام‌ال و اسکیم براساس عملکرد برنامه‌نویسی آن بنا شده‌اند. یکی از مهم‌ترین برنامه‌های مرتبط با لیسپ برنامهٔ اسکیم است که یک تفکر دوباره در بارهٔ زبان در آن وجود دارد که به وسیلهٔ توسعه هوش مصنوعی و برای آموزش و اصول علم کامپیوتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عامل‌های هوشمند[ویرایش]

عامل‌ها (Agents) قادر به شناسایی الگوها و تصمیم‌گیری بر اساس قوانین فکر کردن خود هستند. قوانین و چگونگی فکر کردن هر عامل در راستای دستیابی به هدفش، تعریف می‌شود. این سیستم‌ها بر اساس قوانین خاص خود فکر کرده و کار خود را به درستی انجام می‌دهند. پس عاقلانه رفتار می‌کنند، هر چند الزاماً مانند انسان فکر نمی‌کنند.

در بحث هوشمندی اصطلاح پیس (به انگلیسی: PEAS) سرنام واژه‌های "کارایی (Performance)"، "محیط (Environment)"، "اقدام گر (Agent)" و "حسگر (Sensor)" است.

سیستم‌های خبره[ویرایش]

سیستم‌های خبره زمینه‌ای پرکاربرد در هوش مصنوعی و مهندسی دانش است که با توجه به نیاز روزافزون جوامع بر اتخاذ راه حل‌ها و تصمیمات سریع در مواردی که دانش‌های پیچیده و چندگانهٔ انسانی مورد نیاز است و بر اهمیت نقش آن‌ها نیز افزوده می‌شود. سیستم‌های خبره به حل مسائلی می‌پردازند که به‌طور معمول نیازمند تخصص‌های کاردانان و متخصّصان انسانی است. به منظور توانایی بر حل مسائل در چنین سطحی (ترازی)، دسترسی هرچه بیشتر این‌گونه سامانه‌ها به دانش موجود در آن زمینه خاص ضروری می‌گردد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. "Kismet". MIT Artificial Intelligence Laboratory, Humanoid Robotics Group.
 2. Poole, David; Mackworth, Alan; Goebel, Randy (1997). Computational Intelligence: A Logical Approach (به English). New York, NY, USA: Oxford University Press, Inc. ISBN 9780195102703.
 3. 1933, Nilsson, Nils J (1998). Artificial Intelligence: a new synthesis (به English). San Francisco, Calif.: Morgan Kaufmann Publishers. ISBN 1558605355. OCLC 664503873.
 4. Legg, Shane; Hutter, Marcus (2007-06-25). "A Collection of Definitions of Intelligence". arXiv:0706.3639 [cs].
 5. ۵٫۰ ۵٫۱ ۵٫۲ ۵٫۳ Stuart Russell, Peter Norvig (2003). Artificial intelligence: a modern approach (به English) (Second edition ed.). Upper Saddle River, N.J. p. 17. ISBN 0137903952. OCLC 51325314.
 6. این تعریف که بر پایه دریافت، واکنش، محیط و اهداف است؛ ارائه شده توسط Russell & Norvig, 2003
 7. ۷٫۰ ۷٫۱ ۷٫۲ Crevier, Daniel (1993). AI: The Tumultuous History of the Search for Artificial Intelligence (به English). New York, NY, USA: Basic Books, Inc. pp. 47–49. ISBN 9780465029976.
 8. P., Moravec, Hans (2010). Mind children: the future of robot and human intelligence (به English). Harvard Univ. Pr. ISBN 0674576160. OCLC 917750079.
 9. Schaeffer J. (2009) Didn't Samuel Solve That Game?. In: One Jump Ahead. Springer, Boston, MA
 10. Samuel, A. L. (July 1959). "Some Studies in Machine Learning Using the Game of Checkers". IBM Journal of Research and Development. 3 (3): 210–229. doi:10.1147/rd.33.0210.
 11. Moravec, Hans (1988). Mind Children: The Future of Robot and Human Intelligence (به English). Cambridge, MA, USA: Harvard University Press. ISBN 9780674576162.
 12. Sisu، Diana. «School of Informatics: History of Artificial Intelligence at Edinburgh». www.inf.ed.ac.uk. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۱-۲۸.
 13. Turing test
 14. ۱۴٫۰ ۱۴٫۱ John R. Searle. «Minds, Brains, and Programs». The Behavioral and Brain Sciences, vol. 3. Copyright 1980 Cambridge University Press. از پارامتر ناشناخته |آدرس= صرف‌نظر شد (کمک); پارامتر |پیوند= ناموجود یا خالی (کمک)
 15. «هوش مصنوعی چیست».
 16. Crevier, Daniel (1993). AI: the tumultuous history of the search for artificial intelligence (به English). New York, NY: Basic Books. pp. 209–210. ISBN 0465029973. OCLC 26858345. Check date values in: |year= / |date= mismatch (help)
 17. McCorduck, Pamela (2004). Machines who think: a personal inquiry into the history and prospects of artificial intelligence (به English) (25th anniversary update ed.). Natick, Mass: A.K. Peters. ISBN 1568812051. OCLC 52197627. Check date values in: |year= / |date= mismatch (help)
 18. Production Line Halt, Prediction by Artificial Intelligence (Application of Artificial Neural Networks)
  • Nisenfeld, A. E. , Artificial Intelligence Handbook: Principles, Instrument Society of America, 1989. ISBN 1-55617-133-1

پیوند به بیرون[ویرایش]

In computer science, artificial intelligence (AI), sometimes called machine intelligence, is intelligence demonstrated by machines, in contrast to the natural intelligence displayed by humans. Leading AI textbooks define the field as the study of "intelligent agents": any device that perceives its environment and takes actions that maximize its chance of successfully achieving its goals.[1] Colloquially, the term "artificial intelligence" is often used to describe machines (or computers) that mimic "cognitive" functions that humans associate with the human mind, such as "learning" and "problem solving".[2]

As machines become increasingly capable, tasks considered to require "intelligence" are often removed from the definition of AI, a phenomenon known as the AI effect.[3] A quip in Tesler's Theorem says "AI is whatever hasn't been done yet."[4] For instance, optical character recognition is frequently excluded from things considered to be AI, having become a routine technology.[5] Modern machine capabilities generally classified as AI include successfully understanding human speech,[6] competing at the highest level in strategic game systems (such as chess and Go),[7] autonomously operating cars, intelligent routing in content delivery networks, and military simulations.

Artificial intelligence was founded as an academic discipline in 1956, and in the years since has experienced several waves of optimism,[8][9] followed by disappointment and the loss of funding (known as an "AI winter"),[10][11] followed by new approaches, success and renewed funding.[9][12] For most of its history, AI research has been divided into subfields that often fail to communicate with each other.[13] These sub-fields are based on technical considerations, such as particular goals (e.g. "robotics" or "machine learning"),[14] the use of particular tools ("logic" or artificial neural networks), or deep philosophical differences.[15][16][17] Subfields have also been based on social factors (particular institutions or the work of particular researchers).[13]

The traditional problems (or goals) of AI research include reasoning, knowledge representation, planning, learning, natural language processing, perception and the ability to move and manipulate objects.[14] General intelligence is among the field's long-term goals.[18] Approaches include statistical methods, computational intelligence, and traditional symbolic AI. Many tools are used in AI, including versions of search and mathematical optimization, artificial neural networks, and methods based on statistics, probability and economics. The AI field draws upon computer science, information engineering, mathematics, psychology, linguistics, philosophy, and many other fields.

The field was founded on the assumption that human intelligence "can be so precisely described that a machine can be made to simulate it".[19] This raises philosophical arguments about the nature of the mind and the ethics of creating artificial beings endowed with human-like intelligence. These issues have been explored by myth, fiction and philosophy since antiquity.[20] Some people also consider AI to be a danger to humanity if it progresses unabated.[21] Others believe that AI, unlike previous technological revolutions, will create a risk of mass unemployment.[22]

In the twenty-first century, AI techniques have experienced a resurgence following concurrent advances in computer power, large amounts of data, and theoretical understanding; and AI techniques have become an essential part of the technology industry, helping to solve many challenging problems in computer science, software engineering and operations research.[23][12]

Contents

History[edit]

Silver didrachma from Crete depicting Talos, an ancient mythical automaton with artificial intelligence

Thought-capable artificial beings appeared as storytelling devices in antiquity,[24] and have been common in fiction, as in Mary Shelley's Frankenstein or Karel Čapek's R.U.R. (Rossum's Universal Robots).[25] These characters and their fates raised many of the same issues now discussed in the ethics of artificial intelligence.[20]

The study of mechanical or "formal" reasoning began with philosophers and mathematicians in antiquity. The study of mathematical logic led directly to Alan Turing's theory of computation, which suggested that a machine, by shuffling symbols as simple as "0" and "1", could simulate any conceivable act of mathematical deduction. This insight, that digital computers can simulate any process of formal reasoning, is known as the Church–Turing thesis.[26] Along with concurrent discoveries in neurobiology, information theory and cybernetics, this led researchers to consider the possibility of building an electronic brain. Turing proposed changing the question from whether a machine was intelligent, to "whether or not it is possible for machinery to show intelligent behaviour".[27] The first work that is now generally recognized as AI was McCullouch and Pitts' 1943 formal design for Turing-complete "artificial neurons".[28]

The field of AI research was born at a workshop at Dartmouth College in 1956,[29] where the term "Artificial Intelligence" was coined by John McCarthy to distinguish the field from cybernetics and escape the influence of the cyberneticist Norbert Wiener.[30] Attendees Allen Newell (CMU), Herbert Simon (CMU), John McCarthy (MIT), Marvin Minsky (MIT) and Arthur Samuel (IBM) became the founders and leaders of AI research.[31] They and their students produced programs that the press described as "astonishing":[32] computers were learning checkers strategies (c. 1954)[33] (and by 1959 were reportedly playing better than the average human),[34] solving word problems in algebra, proving logical theorems (Logic Theorist, first run c. 1956) and speaking English.[35] By the middle of the 1960s, research in the U.S. was heavily funded by the Department of Defense[36] and laboratories had been established around the world.[37] AI's founders were optimistic about the future: Herbert Simon predicted, "machines will be capable, within twenty years, of doing any work a man can do". Marvin Minsky agreed, writing, "within a generation ... the problem of creating 'artificial intelligence' will substantially be solved".[8]

They failed to recognize the difficulty of some of the remaining tasks. Progress slowed and in 1974, in response to the criticism of Sir James Lighthill[38] and ongoing pressure from the US Congress to fund more productive projects, both the U.S. and British governments cut off exploratory research in AI. The next few years would later be called an "AI winter",[10] a period when obtaining funding for AI projects was difficult.

In the early 1980s, AI research was revived by the commercial success of expert systems,[39] a form of AI program that simulated the knowledge and analytical skills of human experts. By 1985, the market for AI had reached over a billion dollars. At the same time, Japan's fifth generation computer project inspired the U.S and British governments to restore funding for academic research.[9] However, beginning with the collapse of the Lisp Machine market in 1987, AI once again fell into disrepute, and a second, longer-lasting hiatus began.[11]

In the late 1990s and early 21st century, AI began to be used for logistics, data mining, medical diagnosis and other areas.[23] The success was due to increasing computational power (see Moore's law), greater emphasis on solving specific problems, new ties between AI and other fields (such as statistics, economics and mathematics), and a commitment by researchers to mathematical methods and scientific standards.[40] Deep Blue became the first computer chess-playing system to beat a reigning world chess champion, Garry Kasparov, on 11 May 1997.[41]

In 2011, a Jeopardy! quiz show exhibition match, IBM's question answering system, Watson, defeated the two greatest Jeopardy! champions, Brad Rutter and Ken Jennings, by a significant margin.[42] Faster computers, algorithmic improvements, and access to large amounts of data enabled advances in machine learning and perception; data-hungry deep learning methods started to dominate accuracy benchmarks around 2012.[43] The Kinect, which provides a 3D body–motion interface for the Xbox 360 and the Xbox One, uses algorithms that emerged from lengthy AI research[44] as do intelligent personal assistants in smartphones.[45] In March 2016, AlphaGo won 4 out of 5 games of Go in a match with Go champion Lee Sedol, becoming the first computer Go-playing system to beat a professional Go player without handicaps.[7][46] In the 2017 Future of Go Summit, AlphaGo won a three-game match with Ke Jie,[47] who at the time continuously held the world No. 1 ranking for two years.[48][49] This marked the completion of a significant milestone in the development of Artificial Intelligence as Go is a relatively complex game, more so than Chess.

According to Bloomberg's Jack Clark, 2015 was a landmark year for artificial intelligence, with the number of software projects that use AI Google increased from a "sporadic usage" in 2012 to more than 2,700 projects. Clark also presents factual data indicating the improvements of AI since 2012 supported by lower error rates in image processing tasks.[50] He attributes this to an increase in affordable neural networks, due to a rise in cloud computing infrastructure and to an increase in research tools and datasets.[12] Other cited examples include Microsoft's development of a Skype system that can automatically translate from one language to another and Facebook's system that can describe images to blind people.[50] In a 2017 survey, one in five companies reported they had "incorporated AI in some offerings or processes".[51][52] Around 2016, China greatly accelerated its government funding; given its large supply of data and its rapidly increasing research output, some observers believe it may be on track to becoming an "AI superpower".[53][54] However, it has been acknowledged that reports regarding artificial intelligence have tended to be exaggerated.[55][56][57]

Definitions[edit]

Computer science defines AI research as the study of "intelligent agents": any device that perceives its environment and takes actions that maximize its chance of successfully achieving its goals.[1] A more elaborate definition characterizes AI as “a system’s ability to correctly interpret external data, to learn from such data, and to use those learnings to achieve specific goals and tasks through flexible adaptation.”[58]

Basics[edit]

A typical AI analyzes its environment and takes actions that maximize its chance of success.[1] An AI's intended utility function (or goal) can be simple ("1 if the AI wins a game of Go, 0 otherwise") or complex ("Do mathematically similar actions to the ones succeeded in the past"). Goals can be explicitly defined, or induced. If the AI is programmed for "reinforcement learning", goals can be implicitly induced by rewarding some types of behavior or punishing others.[a] Alternatively, an evolutionary system can induce goals by using a "fitness function" to mutate and preferentially replicate high-scoring AI systems, similarly to how animals evolved to innately desire certain goals such as finding food.[59] Some AI systems, such as nearest-neighbor, instead of reason by analogy, these systems are not generally given goals, except to the degree that goals are implicit in their training data.[60] Such systems can still be benchmarked if the non-goal system is framed as a system whose "goal" is to successfully accomplish its narrow classification task.[61]

AI often revolves around the use of algorithms. An algorithm is a set of unambiguous instructions that a mechanical computer can execute.[b] A complex algorithm is often built on top of other, simpler, algorithms. A simple example of an algorithm is the following (optimal for first player) recipe for play at tic-tac-toe:[62]

 1. If someone has a "threat" (that is, two in a row), take the remaining square. Otherwise,
 2. if a move "forks" to create two threats at once, play that move. Otherwise,
 3. take the center square if it is free. Otherwise,
 4. if your opponent has played in a corner, take the opposite corner. Otherwise,
 5. take an empty corner if one exists. Otherwise,
 6. take any empty square.

Many AI algorithms are capable of learning from data; they can enhance themselves by learning new heuristics (strategies, or "rules of thumb", that have worked well in the past), or can themselves write other algorithms. Some of the "learners" described below, including Bayesian networks, decision trees, and nearest-neighbor, could theoretically, (given infinite data, time, and memory) learn to approximate any function, including which combination of mathematical functions would best describe the world[citation needed]. These learners could therefore, derive all possible knowledge, by considering every possible hypothesis and matching them against the data. In practice, it is almost never possible to consider every possibility, because of the phenomenon of "combinatorial explosion", where the amount of time needed to solve a problem grows exponentially. Much of AI research involves figuring out how to identify and avoid considering broad range of possibilities that are unlikely to be beneficial.[63][64] For example, when viewing a map and looking for the shortest driving route from Denver to New York in the East, one can in most cases skip looking at any path through San Francisco or other areas far to the West; thus, an AI wielding a pathfinding algorithm like A* can avoid the combinatorial explosion that would ensue if every possible route had to be ponderously considered in turn.[65]

The earliest (and easiest to understand) approach to AI was symbolism (such as formal logic): "If an otherwise healthy adult has a fever, then they may have influenza". A second, more general, approach is Bayesian inference: "If the current patient has a fever, adjust the probability they have influenza in such-and-such way". The third major approach, extremely popular in routine business AI applications, are analogizers such as SVM and nearest-neighbor: "After examining the records of known past patients whose temperature, symptoms, age, and other factors mostly match the current patient, X% of those patients turned out to have influenza". A fourth approach is harder to intuitively understand, but is inspired by how the brain's machinery works: the artificial neural network approach uses artificial "neurons" that can learn by comparing itself to the desired output and altering the strengths of the connections between its internal neurons to "reinforce" connections that seemed to be useful. These four main approaches can overlap with each other and with evolutionary systems; for example, neural nets can learn to make inferences, to generalize, and to make analogies. Some systems implicitly or explicitly use multiple of these approaches, alongside many other AI and non-AI algorithms; the best approach is often different depending on the problem.[66][67]

Learning algorithms work on the basis that strategies, algorithms, and inferences that worked well in the past are likely to continue working well in the future. These inferences can be obvious, such as "since the sun rose every morning for the last 10,000 days, it will probably rise tomorrow morning as well". They can be nuanced, such as "X% of families have geographically separate species with color variants, so there is an Y% chance that undiscovered black swans exist". Learners also work on the basis of "Occam's razor": The simplest theory that explains the data is the likeliest. Therefore, according to Occam's razor principle, a learner must be designed such that it prefers simpler theories to complex theories, except in cases where the complex theory is proven substantially better.

The blue line could be an example of overfitting a linear function due to random noise.

Settling on a bad, overly complex theory gerrymandered to fit all the past training data is known as overfitting. Many systems attempt to reduce overfitting by rewarding a theory in accordance with how well it fits the data, but penalizing the theory in accordance with how complex the theory is.[68] Besides classic overfitting, learners can also disappoint by "learning the wrong lesson". A toy example is that an image classifier trained only on pictures of brown horses and black cats might conclude that all brown patches are likely to be horses.[69] A real-world example is that, unlike humans, current image classifiers don't determine the spatial relationship between components of the picture; instead, they learn abstract patterns of pixels that humans are oblivious to, but that linearly correlate with images of certain types of real objects. Faintly superimposing such a pattern on a legitimate image results in an "adversarial" image that the system misclassifies.[c][70][71][72]

A self-driving car system may use a neural network to determine which parts of the picture seem to match previous training images of pedestrians, and then model those areas as slow-moving but somewhat unpredictable rectangular prisms that must be avoided.[73][74]

Compared with humans, existing AI lacks several features of human "commonsense reasoning"; most notably, humans have powerful mechanisms for reasoning about "naïve physics" such as space, time, and physical interactions. This enables even young children to easily make inferences like "If I roll this pen off a table, it will fall on the floor". Humans also have a powerful mechanism of "folk psychology" that helps them to interpret natural-language sentences such as "The city councilmen refused the demonstrators a permit because they advocated violence". (A generic AI has difficulty discerning whether the ones alleged to be advocating violence are the councilmen or the demonstrators.)[75][76][77] This lack of "common knowledge" means that AI often makes different mistakes than humans make, in ways that can seem incomprehensible. For example, existing self-driving cars cannot reason about the location nor the intentions of pedestrians in the exact way that humans do, and instead must use non-human modes of reasoning to avoid accidents.[78][79][80]

Challenges of AI[edit]

The cognitive capabilities of current architectures are very limited, using only a simplified version of what intelligence is really capable of. For instance, the human mind has come up with ways to reason beyond measure and logical explanations to different occurrences in life. What would have been otherwise straightforward, an equivalently difficult problem may be challenging to solve computationally as opposed to using the human mind. This gives rise to two classes of models: structuralist and functionalist. The structural models aim to loosely mimic the basic intelligence operations of the mind such as reasoning and logic. The functional model refers to the correlating data to its computed counterpart.[81]

The overall research goal of artificial intelligence is to create technology that allows computers and machines to function in an intelligent manner. The general problem of simulating (or creating) intelligence has been broken down into sub-problems. These consist of particular traits or capabilities that researchers expect an intelligent system to display. The traits described below have received the most attention.[14]

Reasoning, problem solving[edit]

Early researchers developed algorithms that imitated step-by-step reasoning that humans use when they solve puzzles or make logical deductions.[82] By the late 1980s and 1990s, AI research had developed methods for dealing with uncertain or incomplete information, employing concepts from probability and economics.[83]

These algorithms proved to be insufficient for solving large reasoning problems, because they experienced a "combinatorial explosion": they became exponentially slower as the problems grew larger.[63] In fact, even humans rarely use the step-by-step deduction that early AI research was able to model. They solve most of their problems using fast, intuitive judgements.[84]

Knowledge representation[edit]

An ontology represents knowledge as a set of concepts within a domain and the relationships between those concepts.

Knowledge representation[85] and knowledge engineering[86] are central to classical AI research. Some "expert systems" attempt to gather together explicit knowledge possessed by experts in some narrow domain. In addition, some projects attempt to gather the "commonsense knowledge" known to the average person into a database containing extensive knowledge about the world. Among the things a comprehensive commonsense knowledge base would contain are: objects, properties, categories and relations between objects;[87] situations, events, states and time;[88] causes and effects;[89] knowledge about knowledge (what we know about what other people know);[90] and many other, less well researched domains. A representation of "what exists" is an ontology: the set of objects, relations, concepts, and properties formally described so that software agents can interpret them. The semantics of these are captured as description logic concepts, roles, and individuals, and typically implemented as classes, properties, and individuals in the Web Ontology Language.[91] The most general ontologies are called upper ontologies, which attempt to provide a foundation for all other knowledge[92] by acting as mediators between domain ontologies that cover specific knowledge about a particular knowledge domain (field of interest or area of concern). Such formal knowledge representations can be used in content-based indexing and retrieval,[93] scene interpretation,[94] clinical decision support,[95] knowledge discovery (mining "interesting" and actionable inferences from large databases),[96] and other areas.[97]

Among the most difficult problems in knowledge representation are:

Default reasoning and the qualification problem
Many of the things people know take the form of "working assumptions". For example, if a bird comes up in conversation, people typically picture an animal that is fist-sized, sings, and flies. None of these things are true about all birds. John McCarthy identified this problem in 1969[98] as the qualification problem: for any commonsense rule that AI researchers care to represent, there tend to be a huge number of exceptions. Almost nothing is simply true or false in the way that abstract logic requires. AI research has explored a number of solutions to this problem.[99]
The breadth of commonsense knowledge
The number of atomic facts that the average person knows is very large. Research projects that attempt to build a complete knowledge base of commonsense knowledge (e.g., Cyc) require enormous amounts of laborious ontological engineering—they must be built, by hand, one complicated concept at a time.[100]
The subsymbolic form of some commonsense knowledge
Much of what people know is not represented as "facts" or "statements" that they could express verbally. For example, a chess master will avoid a particular chess position because it "feels too exposed"[101] or an art critic can take one look at a statue and realize that it is a fake.[102] These are non-conscious and sub-symbolic intuitions or tendencies in the human brain.[103] Knowledge like this informs, supports and provides a context for symbolic, conscious knowledge. As with the related problem of sub-symbolic reasoning, it is hoped that situated AI, computational intelligence, or statistical AI will provide ways to represent this kind of knowledge.[103]

Planning[edit]

A hierarchical control system is a form of control system in which a set of devices and governing software is arranged in a hierarchy.

Intelligent agents must be able to set goals and achieve them.[104] They need a way to visualize the future—a representation of the state of the world and be able to make predictions about how their actions will change it—and be able to make choices that maximize the utility (or "value") of available choices.[105]

In classical planning problems, the agent can assume that it is the only system acting in the world, allowing the agent to be certain of the consequences of its actions.[106] However, if the agent is not the only actor, then it requires that the agent can reason under uncertainty. This calls for an agent that can not only assess its environment and make predictions, but also evaluate its predictions and adapt based on its assessment.[107]

Multi-agent planning uses the cooperation and competition of many agents to achieve a given goal. Emergent behavior such as this is used by evolutionary algorithms and swarm intelligence.[108]

Learning[edit]

Machine learning (ML), a fundamental concept of AI research since the field's inception,[109] is the study of computer algorithms that improve automatically through experience.[110][111]

Unsupervised learning is the ability to find patterns in a stream of input, without requiring a human to label the inputs first. Supervised learning includes both classification and numerical regression, which requires a human to label the input data first. Classification is used to determine what category something belongs in, and occurs after a program sees a number of examples of things from several categories. Regression is the attempt to produce a function that describes the relationship between inputs and outputs and predicts how the outputs should change as the inputs change.[111] Both classifiers and regression learners can be viewed as "function approximators" trying to learn an unknown (possibly implicit) function; for example, a spam classifier can be viewed as learning a function that maps from the text of an email to one of two categories, "spam" or "not spam". Computational learning theory can assess learners by computational complexity, by sample complexity (how much data is required), or by other notions of optimization.[112] In reinforcement learning[113] the agent is rewarded for good responses and punished for bad ones. The agent uses this sequence of rewards and punishments to form a strategy for operating in its problem space.

Natural language processing[edit]

A parse tree represents the syntactic structure of a sentence according to some formal grammar.

Natural language processing[114] (NLP) gives machines the ability to read and understand human language. A sufficiently powerful natural language processing system would enable natural-language user interfaces and the acquisition of knowledge directly from human-written sources, such as newswire texts. Some straightforward applications of natural language processing include information retrieval, text mining, question answering[115] and machine translation.[116] Many current approaches use word co-occurrence frequencies to construct syntactic representations of text. "Keyword spotting" strategies for search are popular and scalable but dumb; a search query for "dog" might only match documents with the literal word "dog" and miss a document with the word "poodle". "Lexical affinity" strategies use the occurrence of words such as "accident" to assess the sentiment of a document. Modern statistical NLP approaches can combine all these strategies as well as others, and often achieve acceptable accuracy at the page or paragraph level, but continue to lack the semantic understanding required to classify isolated sentences well. Besides the usual difficulties with encoding semantic commonsense knowledge, existing semantic NLP sometimes scales too poorly to be viable in business applications. Beyond semantic NLP, the ultimate goal of "narrative" NLP is to embody a full understanding of commonsense reasoning.[117]

Perception[edit]

Feature detection (pictured: edge detection) helps AI compose informative abstract structures out of raw data.

Machine perception[118] is the ability to use input from sensors (such as cameras (visible spectrum or infrared), microphones, wireless signals, and active lidar, sonar, radar, and tactile sensors) to deduce aspects of the world. Applications include speech recognition,[119] facial recognition, and object recognition.[120] Computer vision is the ability to analyze visual input. Such input is usually ambiguous; a giant, fifty-meter-tall pedestrian far away may produce exactly the same pixels as a nearby normal-sized pedestrian, requiring the AI to judge the relative likelihood and reasonableness of different interpretations, for example by using its "object model" to assess that fifty-meter pedestrians do not exist.[121]

Motion and manipulation[edit]

AI is heavily used in robotics.[122] Advanced robotic arms and other industrial robots, widely used in modern factories, can learn from experience how to move efficiently despite the presence of friction and gear slippage.[123] A modern mobile robot, when given a small, static, and visible environment, can easily determine its location and map its environment; however, dynamic environments, such as (in endoscopy) the interior of a patient's breathing body, pose a greater challenge. Motion planning is the process of breaking down a movement task into "primitives" such as individual joint movements. Such movement often involves compliant motion, a process where movement requires maintaining physical contact with an object.[124][125][126] Moravec's paradox generalizes that low-level sensorimotor skills that humans take for granted are, counterintuitively, difficult to program into a robot; the paradox is named after Hans Moravec, who stated in 1988 that "it is comparatively easy to make computers exhibit adult level performance on intelligence tests or playing checkers, and difficult or impossible to give them the skills of a one-year-old when it comes to perception and mobility".[127][128] This is attributed to the fact that, unlike checkers, physical dexterity has been a direct target of natural selection for millions of years.[129]

Social intelligence[edit]

Kismet, a robot with rudimentary social skills[130]

Moravec's paradox can be extended to many forms of social intelligence.[131][132] Distributed multi-agent coordination of autonomous vehicles remains a difficult problem.[133] Affective computing is an interdisciplinary umbrella that comprises systems which recognize, interpret, process, or simulate human affects.[134][135][136] Moderate successes related to affective computing include textual sentiment analysis and, more recently, multimodal affect analysis (see multimodal sentiment analysis), wherein AI classifies the affects displayed by a videotaped subject.[137]

In the long run, social skills and an understanding of human emotion and game theory would be valuable to a social agent. Being able to predict the actions of others by understanding their motives and emotional states would allow an agent to make better decisions. Some computer systems mimic human emotion and expressions to appear more sensitive to the emotional dynamics of human interaction, or to otherwise facilitate human–computer interaction.[138] Similarly, some virtual assistants are programmed to speak conversationally or even to banter humorously; this tends to give naïve users an unrealistic conception of how intelligent existing computer agents actually are.[139]

General intelligence[edit]

Historically, projects such as the Cyc knowledge base (1984–) and the massive Japanese Fifth Generation Computer Systems initiative (1982–1992) attempted to cover the breadth of human cognition. These early projects failed to escape the limitations of non-quantitative symbolic logic models and, in retrospect, greatly underestimated the difficulty of cross-domain AI. Nowadays, the vast majority of current AI researchers work instead on tractable "narrow AI" applications (such as medical diagnosis or automobile navigation).[140] Many researchers predict that such "narrow AI" work in different individual domains will eventually be incorporated into a machine with artificial general intelligence (AGI), combining most of the narrow skills mentioned in this article and at some point even exceeding human ability in most or all these areas.[18][141] Many advances have general, cross-domain significance. One high-profile example is that DeepMind in the 2010s developed a "generalized artificial intelligence" that could learn many diverse Atari games on its own, and later developed a variant of the system which succeeds at sequential learning.[142][143][144] Besides transfer learning,[145] hypothetical AGI breakthroughs could include the development of reflective architectures that can engage in decision-theoretic metareasoning, and figuring out how to "slurp up" a comprehensive knowledge base from the entire unstructured Web.[6] Some argue that some kind of (currently-undiscovered) conceptually straightforward, but mathematically difficult, "Master Algorithm" could lead to AGI.[146] Finally, a few "emergent" approaches look to simulating human intelligence extremely closely, and believe that anthropomorphic features like an artificial brain or simulated child development may someday reach a critical point where general intelligence emerges.[147][148]

Many of the problems in this article may also require general intelligence, if machines are to solve the problems as well as people do. For example, even specific straightforward tasks, like machine translation, require that a machine read and write in both languages (NLP), follow the author's argument (reason), know what is being talked about (knowledge), and faithfully reproduce the author's original intent (social intelligence). A problem like machine translation is considered "AI-complete", because all of these problems need to be solved simultaneously in order to reach human-level machine performance.

Approaches[edit]

There is no established unifying theory or paradigm that guides AI research. Researchers disagree about many issues.[149] A few of the most long standing questions that have remained unanswered are these: should artificial intelligence simulate natural intelligence by studying psychology or neurobiology? Or is human biology as irrelevant to AI research as bird biology is to aeronautical engineering?[15] Can intelligent behavior be described using simple, elegant principles (such as logic or optimization)? Or does it necessarily require solving a large number of completely unrelated problems?[16]

Cybernetics and brain simulation[edit]

In the 1940s and 1950s, a number of researchers explored the connection between neurobiology, information theory, and cybernetics. Some of them built machines that used electronic networks to exhibit rudimentary intelligence, such as W. Grey Walter's turtles and the Johns Hopkins Beast. Many of these researchers gathered for meetings of the Teleological Society at Princeton University and the Ratio Club in England.[150] By 1960, this approach was largely abandoned, although elements of it would be revived in the 1980s.

Symbolic[edit]

When access to digital computers became possible in the mid 1950s, AI research began to explore the possibility that human intelligence could be reduced to symbol manipulation. The research was centered in three institutions: Carnegie Mellon University, Stanford and MIT, and as described below, each one developed its own style of research. John Haugeland named these symbolic approaches to AI "good old fashioned AI" or "GOFAI".[151] During the 1960s, symbolic approaches had achieved great success at simulating high-level "thinking" in small demonstration programs. Approaches based on cybernetics or artificial neural networks were abandoned or pushed into the background.[152] Researchers in the 1960s and the 1970s were convinced that symbolic approaches would eventually succeed in creating a machine with artificial general intelligence and considered this the goal of their field.

Cognitive simulation[edit]

Economist Herbert Simon and Allen Newell studied human problem-solving skills and attempted to formalize them, and their work laid the foundations of the field of artificial intelligence, as well as cognitive science, operations research and management science. Their research team used the results of psychological experiments to develop programs that simulated the techniques that people used to solve problems. This tradition, centered at Carnegie Mellon University would eventually culminate in the development of the Soar architecture in the middle 1980s.[153][154]

Logic-based[edit]

Unlike Simon and Newell, John McCarthy felt that machines did not need to simulate human thought, but should instead try to find the essence of abstract reasoning and problem-solving, regardless whether people used the same algorithms.[15] His laboratory at Stanford (SAIL) focused on using formal logic to solve a wide variety of problems, including knowledge representation, planning and learning.[155] Logic was also the focus of the work at the University of Edinburgh and elsewhere in Europe which led to the development of the programming language Prolog and the science of logic programming.[156]

Anti-logic or scruffy[edit]

Researchers at MIT (such as Marvin Minsky and Seymour Papert)[157] found that solving difficult problems in vision and natural language processing required ad-hoc solutions—they argued that there was no simple and general principle (like logic) that would capture all the aspects of intelligent behavior. Roger Schank described their "anti-logic" approaches as "scruffy" (as opposed to the "neat" paradigms at CMU and Stanford).[16] Commonsense knowledge bases (such as Doug Lenat's Cyc) are an example of "scruffy" AI, since they must be built by hand, one complicated concept at a time.[158]

Knowledge-based[edit]

When computers with large memories became available around 1970, researchers from all three traditions began to build knowledge into AI applications.[159] This "knowledge revolution" led to the development and deployment of expert systems (introduced by Edward Feigenbaum), the first truly successful form of AI software.[39] A key component of the system architecture for all expert systems is the knowledge base, which stores facts and rules that illustrate AI.[160] The knowledge revolution was also driven by the realization that enormous amounts of knowledge would be required by many simple AI applications.

Sub-symbolic[edit]

By the 1980s, progress in symbolic AI seemed to stall and many believed that symbolic systems would never be able to imitate all the processes of human cognition, especially perception, robotics, learning and pattern recognition. A number of researchers began to look into "sub-symbolic" approaches to specific AI problems.[17] Sub-symbolic methods manage to approach intelligence without specific representations of knowledge.

Embodied intelligence[edit]

This includes embodied, situated, behavior-based, and nouvelle AI. Researchers from the related field of robotics, such as Rodney Brooks, rejected symbolic AI and focused on the basic engineering problems that would allow robots to move and survive.[161] Their work revived the non-symbolic point of view of the early cybernetics researchers of the 1950s and reintroduced the use of control theory in AI. This coincided with the development of the embodied mind thesis in the related field of cognitive science: the idea that aspects of the body (such as movement, perception and visualization) are required for higher intelligence.

Within developmental robotics, developmental learning approaches are elaborated upon to allow robots to accumulate repertoires of novel skills through autonomous self-exploration, social interaction with human teachers, and the use of guidance mechanisms (active learning, maturation, motor synergies, etc.).[162][163][164][165]

Computational intelligence and soft computing[edit]

Interest in neural networks and "connectionism" was revived by David Rumelhart and others in the middle of the 1980s.[166] Artificial neural networks are an example of soft computing—they are solutions to problems which cannot be solved with complete logical certainty, and where an approximate solution is often sufficient. Other soft computing approaches to AI include fuzzy systems, Grey system theory, evolutionary computation and many statistical tools. The application of soft computing to AI is studied collectively by the emerging discipline of computational intelligence.[167]

Statistical learning[edit]

Much of traditional GOFAI got bogged down on ad hoc patches to symbolic computation that worked on their own toy models but failed to generalize to real-world results. However, around the 1990s, AI researchers adopted sophisticated mathematical tools, such as hidden Markov models (HMM), information theory, and normative Bayesian decision theory to compare or to unify competing architectures. The shared mathematical language permitted a high level of collaboration with more established fields (like mathematics, economics or operations research).[d] Compared with GOFAI, new "statistical learning" techniques such as HMM and neural networks were gaining higher levels of accuracy in many practical domains such as data mining, without necessarily acquiring a semantic understanding of the datasets. The increased successes with real-world data led to increasing emphasis on comparing different approaches against shared test data to see which approach performed best in a broader context than that provided by idiosyncratic toy models; AI research was becoming more scientific. Nowadays results of experiments are often rigorously measurable, and are sometimes (with difficulty) reproducible.[40][168] Different statistical learning techniques have different limitations; for example, basic HMM cannot model the infinite possible combinations of natural language.[169] Critics note that the shift from GOFAI to statistical learning is often also a shift away from explainable AI. In AGI research, some scholars caution against over-reliance on statistical learning, and argue that continuing research into GOFAI will still be necessary to attain general intelligence.[170][171]

Integrating the approaches[edit]

Intelligent agent paradigm
An intelligent agent is a system that perceives its environment and takes actions which maximize its chances of success. The simplest intelligent agents are programs that solve specific problems. More complicated agents include human beings and organizations of human beings (such as firms). The paradigm allows researchers to directly compare or even combine different approaches to isolated problems, by asking which agent is best at maximizing a given "goal function". An agent that solves a specific problem can use any approach that works—some agents are symbolic and logical, some are sub-symbolic artificial neural networks and others may use new approaches. The paradigm also gives researchers a common language to communicate with other fields—such as decision theory and economics—that also use concepts of abstract agents. Building a complete agent requires researchers to address realistic problems of integration; for example, because sensory systems give uncertain information about the environment, planning systems must be able to function in the presence of uncertainty. The intelligent agent paradigm became widely accepted during the 1990s.[172]
Agent architectures and cognitive architectures
Researchers have designed systems to build intelligent systems out of interacting intelligent agents in a multi-agent system.[173] A hierarchical control system provides a bridge between sub-symbolic AI at its lowest, reactive levels and traditional symbolic AI at its highest levels, where relaxed time constraints permit planning and world modelling.[174] Some cognitive architectures are custom-built to solve a narrow problem; others, such as Soar, are designed to mimic human cognition and to provide insight into general intelligence. Modern extensions of Soar are hybrid intelligent systems that include both symbolic and sub-symbolic components.[175][176][177]

Tools[edit]

AI has developed many tools to solve the most difficult problems in computer science. A few of the most general of these methods are discussed below.

Search and optimization[edit]

Many problems in AI can be solved in theory by intelligently searching through many possible solutions:[178] Reasoning can be reduced to performing a search. For example, logical proof can be viewed as searching for a path that leads from premises to conclusions, where each step is the application of an inference rule.[179] Planning algorithms search through trees of goals and subgoals, attempting to find a path to a target goal, a process called means-ends analysis.[180] Robotics algorithms for moving limbs and grasping objects use local searches in configuration space.[123] Many learning algorithms use search algorithms based on optimization.

Simple exhaustive searches[181] are rarely sufficient for most real-world problems: the search space (the number of places to search) quickly grows to astronomical numbers. The result is a search that is too slow or never completes. The solution, for many problems, is to use "heuristics" or "rules of thumb" that prioritize choices in favor of those that are more likely to reach a goal and to do so in a shorter number of steps. In some search methodologies heuristics can also serve to entirely eliminate some choices that are unlikely to lead to a goal (called "pruning the search tree"). Heuristics supply the program with a "best guess" for the path on which the solution lies.[182] Heuristics limit the search for solutions into a smaller sample size.[124]

A very different kind of search came to prominence in the 1990s, based on the mathematical theory of optimization. For many problems, it is possible to begin the search with some form of a guess and then refine the guess incrementally until no more refinements can be made. These algorithms can be visualized as blind hill climbing: we begin the search at a random point on the landscape, and then, by jumps or steps, we keep moving our guess uphill, until we reach the top. Other optimization algorithms are simulated annealing, beam search and random optimization.[183]

Evolutionary computation uses a form of optimization search. For example, they may begin with a population of organisms (the guesses) and then allow them to mutate and recombine, selecting only the fittest to survive each generation (refining the guesses). Classic evolutionary algorithms include genetic algorithms, gene expression programming, and genetic programming.[184] Alternatively, distributed search processes can coordinate via swarm intelligence algorithms. Two popular swarm algorithms used in search are particle swarm optimization (inspired by bird flocking) and ant colony optimization (inspired by ant trails).[185][186]

Logic[edit]

Logic[187] is used for knowledge representation and problem solving, but it can be applied to other problems as well. For example, the satplan algorithm uses logic for planning[188] and inductive logic programming is a method for learning.[189]

Several different forms of logic are used in AI research. Propositional logic[190] involves truth functions such as "or" and "not". First-order logic[191] adds quantifiers and predicates, and can express facts about objects, their properties, and their relations with each other. Fuzzy set theory assigns a "degree of truth" (between 0 and 1) to vague statements such as "Alice is old" (or rich, or tall, or hungry) that are too linguistically imprecise to be completely true or false. Fuzzy logic is successfully used in control systems to allow experts to contribute vague rules such as "if you are close to the destination station and moving fast, increase the train's brake pressure"; these vague rules can then be numerically refined within the system. Fuzzy logic fails to scale well in knowledge bases; many AI researchers question the validity of chaining fuzzy-logic inferences.[e][193][194]

Default logics, non-monotonic logics and circumscription[99] are forms of logic designed to help with default reasoning and the qualification problem. Several extensions of logic have been designed to handle specific domains of knowledge, such as: description logics;[87] situation calculus, event calculus and fluent calculus (for representing events and time);[88] causal calculus;[89] belief calculus;[195] and modal logics.[90]

Overall, qualitative symbolic logic is brittle and scales poorly in the presence of noise or other uncertainty. Exceptions to rules are numerous, and it is difficult for logical systems to function in the presence of contradictory rules.[196][197]

Probabilistic methods for uncertain reasoning[edit]

Expectation-maximization clustering of Old Faithful eruption data starts from a random guess but then successfully converges on an accurate clustering of the two physically distinct modes of eruption.

Many problems in AI (in reasoning, planning, learning, perception, and robotics) require the agent to operate with incomplete or uncertain information. AI researchers have devised a number of powerful tools to solve these problems using methods from probability theory and economics.[198]

Bayesian networks[199] are a very general tool that can be used for various problems: reasoning (using the Bayesian inference algorithm),[200] learning (using the expectation-maximization algorithm),[f][202] planning (using decision networks)[203] and perception (using dynamic Bayesian networks).[204] Probabilistic algorithms can also be used for filtering, prediction, smoothing and finding explanations for streams of data, helping perception systems to analyze processes that occur over time (e.g., hidden Markov models or Kalman filters).[204] Compared with symbolic logic, formal Bayesian inference is computationally expensive. For inference to be tractable, most observations must be conditionally independent of one another. Complicated graphs with diamonds or other "loops" (undirected cycles) can require a sophisticated method such as Markov chain Monte Carlo, which spreads an ensemble of random walkers throughout the Bayesian network and attempts to converge to an assessment of the conditional probabilities. Bayesian networks are used on Xbox Live to rate and match players; wins and losses are "evidence" of how good a player is[citation needed]. AdSense uses a Bayesian network with over 300 million edges to learn which ads to serve.[196]

A key concept from the science of economics is "utility": a measure of how valuable something is to an intelligent agent. Precise mathematical tools have been developed that analyze how an agent can make choices and plan, using decision theory, decision analysis,[205] and information value theory.[105] These tools include models such as Markov decision processes,[206] dynamic decision networks,[204] game theory and mechanism design.[207]

Classifiers and statistical learning methods[edit]

The simplest AI applications can be divided into two types: classifiers ("if shiny then diamond") and controllers ("if shiny then pick up"). Controllers do, however, also classify conditions before inferring actions, and therefore classification forms a central part of many AI systems. Classifiers are functions that use pattern matching to determine a closest match. They can be tuned according to examples, making them very attractive for use in AI. These examples are known as observations or patterns. In supervised learning, each pattern belongs to a certain predefined class. A class can be seen as a decision that has to be made. All the observations combined with their class labels are known as a data set. When a new observation is received, that observation is classified based on previous experience.[208]

A classifier can be trained in various ways; there are many statistical and machine learning approaches. The decision tree[209] is perhaps the most widely used machine learning algorithm.[210] Other widely used classifiers are the neural network,[211] k-nearest neighbor algorithm,[g][213] kernel methods such as the support vector machine (SVM),[h][215] Gaussian mixture model,[216] and the extremely popular naive Bayes classifier.[i][218] Classifier performance depends greatly on the characteristics of the data to be classified, such as the dataset size, distribution of samples across classes, the dimensionality, and the level of noise. Model-based classifiers perform well if the assumed model is an extremely good fit for the actual data. Otherwise, if no matching model is available, and if accuracy (rather than speed or scalability) is the sole concern, conventional wisdom is that discriminative classifiers (especially SVM) tend to be more accurate than model-based classifiers such as "naive Bayes" on most practical data sets.[219][220]

Artificial neural networks[edit]

A neural network is an interconnected group of nodes, akin to the vast network of neurons in the human brain.

Neural networks were inspired by the architecture of neurons in the human brain. A simple "neuron" N accepts input from other neurons, each of which, when activated (or "fired"), cast a weighted "vote" for or against whether neuron N should itself activate. Learning requires an algorithm to adjust these weights based on the training data; one simple algorithm (dubbed "fire together, wire together") is to increase the weight between two connected neurons when the activation of one triggers the successful activation of another. The neural network forms "concepts" that are distributed among a subnetwork of shared[j] neurons that tend to fire together; a concept meaning "leg" might be coupled with a subnetwork meaning "foot" that includes the sound for "foot". Neurons have a continuous spectrum of activation; in addition, neurons can process inputs in a nonlinear way rather than weighing straightforward votes. Modern neural networks can learn both continuous functions and, surprisingly, digital logical operations. Neural networks' early successes included predicting the stock market and (in 1995) a mostly self-driving car.[k][221] In the 2010s, advances in neural networks using deep learning thrust AI into widespread public consciousness and contributed to an enormous upshift in corporate AI spending; for example, AI-related M&A in 2017 was over 25 times as large as in 2015.[222][223]

The study of non-learning artificial neural networks[211] began in the decade before the field of AI research was founded, in the work of Walter Pitts and Warren McCullouch. Frank Rosenblatt invented the perceptron, a learning network with a single layer, similar to the old concept of linear regression. Early pioneers also include Alexey Grigorevich Ivakhnenko, Teuvo Kohonen, Stephen Grossberg, Kunihiko Fukushima, Christoph von der Malsburg, David Willshaw, Shun-Ichi Amari, Bernard Widrow, John Hopfield, Eduardo R. Caianiello, and others[citation needed].

The main categories of networks are acyclic or feedforward neural networks (where the signal passes in only one direction) and recurrent neural networks (which allow feedback and short-term memories of previous input events). Among the most popular feedforward networks are perceptrons, multi-layer perceptrons and radial basis networks.[224] Neural networks can be applied to the problem of intelligent control (for robotics) or learning, using such techniques as Hebbian learning ("fire together, wire together"), GMDH or competitive learning.[225]

Today, neural networks are often trained by the backpropagation algorithm, which had been around since 1970 as the reverse mode of automatic differentiation published by Seppo Linnainmaa,[226][227] and was introduced to neural networks by Paul Werbos.[228][229][230]

Hierarchical temporal memory is an approach that models some of the structural and algorithmic properties of the neocortex.[231]

To summarize, most neural networks use some form of gradient descent on a hand-created neural topology. However, some research groups, such as Uber, argue that simple neuroevolution to mutate new neural network topologies and weights may be competitive with sophisticated gradient descent approaches[citation needed]. One advantage of neuroevolution is that it may be less prone to get caught in "dead ends".[232]

Deep feedforward neural networks[edit]

Deep learning is any artificial neural network that can learn a long chain of causal links[dubious ]. For example, a feedforward network with six hidden layers can learn a seven-link causal chain (six hidden layers + output layer) and has a "credit assignment path" (CAP) depth of seven[citation needed]. Many deep learning systems need to be able to learn chains ten or more causal links in length.[233] Deep learning has transformed many important subfields of artificial intelligence[why?], including computer vision, speech recognition, natural language processing and others.[234][235][233]

According to one overview,[236] the expression "Deep Learning" was introduced to the machine learning community by Rina Dechter in 1986[237] and gained traction after Igor Aizenberg and colleagues introduced it to artificial neural networks in 2000.[238] The first functional Deep Learning networks were published by Alexey Grigorevich Ivakhnenko and V. G. Lapa in 1965.[239][page needed] These networks are trained one layer at a time. Ivakhnenko's 1971 paper[240] describes the learning of a deep feedforward multilayer perceptron with eight layers, already much deeper than many later networks. In 2006, a publication by Geoffrey Hinton and Ruslan Salakhutdinov introduced another way of pre-training many-layered feedforward neural networks (FNNs) one layer at a time, treating each layer in turn as an unsupervised restricted Boltzmann machine, then using supervised backpropagation for fine-tuning.[241] Similar to shallow artificial neural networks, deep neural networks can model complex non-linear relationships. Over the last few years, advances in both machine learning algorithms and computer hardware have led to more efficient methods for training deep neural networks that contain many layers of non-linear hidden units and a very large output layer.[242]

Deep learning often uses convolutional neural networks (CNNs), whose origins can be traced back to the Neocognitron introduced by Kunihiko Fukushima in 1980.[243] In 1989, Yann LeCun and colleagues applied backpropagation to such an architecture. In the early 2000s, in an industrial application CNNs already processed an estimated 10% to 20% of all the checks written in the US.[244] Since 2011, fast implementations of CNNs on GPUs have won many visual pattern recognition competitions.[233]

CNNs with 12 convolutional layers were used in conjunction with reinforcement learning by Deepmind's "AlphaGo Lee", the program that beat a top Go champion in 2016.[245]

Deep recurrent neural networks[edit]

Early on, deep learning was also applied to sequence learning with recurrent neural networks (RNNs)[246] which are in theory Turing complete[247] and can run arbitrary programs to process arbitrary sequences of inputs. The depth of an RNN is unlimited and depends on the length of its input sequence; thus, an RNN is an example of deep learning.[233] RNNs can be trained by gradient descent[248][249][250] but suffer from the vanishing gradient problem.[234][251] In 1992, it was shown that unsupervised pre-training of a stack of recurrent neural networks can speed up subsequent supervised learning of deep sequential problems.[252]

Numerous researchers now use variants of a deep learning recurrent NN called the long short-term memory (LSTM) network published by Hochreiter & Schmidhuber in 1997.[253] LSTM is often trained by Connectionist Temporal Classification (CTC).[254] At Google, Microsoft and Baidu this approach has revolutionised speech recognition.[255][256][257] For example, in 2015, Google's speech recognition experienced a dramatic performance jump of 49% through CTC-trained LSTM, which is now available through Google Voice to billions of smartphone users.[258] Google also used LSTM to improve machine translation,[259] Language Modeling[260] and Multilingual Language Processing.[261] LSTM combined with CNNs also improved automatic image captioning[262] and a plethora of other applications.

Evaluating progress[edit]

AI, like electricity or the steam engine, is a general purpose technology. There is no consensus on how to characterize which tasks AI tends to excel at.[263] While projects such as AlphaZero have succeeded in generating their own knowledge from scratch, many other machine learning projects require large training datasets.[264][265] Researcher Andrew Ng has suggested, as a "highly imperfect rule of thumb", that "almost anything a typical human can do with less than one second of mental thought, we can probably now or in the near future automate using AI."[266] Moravec's paradox suggests that AI lags humans at many tasks that the human brain has specifically evolved to perform well.[129]

Games provide a well-publicized benchmark for assessing rates of progress. AlphaGo around 2016 brought the era of classical board-game benchmarks to a close. Games of imperfect knowledge provide new challenges to AI in the area of game theory.[267][268] E-sports such as StarCraft continue to provide additional public benchmarks.[269][270] There are many competitions and prizes, such as the Imagenet Challenge, to promote research in artificial intelligence. The most common areas of competition include general machine intelligence, conversational behavior, data-mining, robotic cars, and robot soccer as well as conventional games.[271]

The "imitation game" (an interpretation of the 1950 Turing test that assesses whether a computer can imitate a human) is nowadays considered too exploitable to be a meaningful benchmark.[272] A derivative of the Turing test is the Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart (CAPTCHA). As the name implies, this helps to determine that a user is an actual person and not a computer posing as a human. In contrast to the standard Turing test, CAPTCHA is administered by a machine and targeted to a human as opposed to being administered by a human and targeted to a machine. A computer asks a user to complete a simple test then generates a grade for that test. Computers are unable to solve the problem, so correct solutions are deemed to be the result of a person taking the test. A common type of CAPTCHA is the test that requires the typing of distorted letters, numbers or symbols that appear in an image undecipherable by a computer.[273]

Proposed "universal intelligence" tests aim to compare how well machines, humans, and even non-human animals perform on problem sets that are generic as possible. At an extreme, the test suite can contain every possible problem, weighted by Kolmogorov complexity; unfortunately, these problem sets tend to be dominated by impoverished pattern-matching exercises where a tuned AI can easily exceed human performance levels.[274][275]

Applications[edit]

An automated online assistant providing customer service on a web page – one of many very primitive applications of artificial intelligence

AI is relevant to any intellectual task.[276] Modern artificial intelligence techniques are pervasive and are too numerous to list here. Frequently, when a technique reaches mainstream use, it is no longer considered artificial intelligence; this phenomenon is described as the AI effect.[277]

High-profile examples of AI include autonomous vehicles (such as drones and self-driving cars), medical diagnosis, creating art (such as poetry), proving mathematical theorems, playing games (such as Chess or Go), search engines (such as Google search), online assistants (such as Siri), image recognition in photographs, spam filtering, predicting flight delays,[278] prediction of judicial decisions,[279] targeting online advertisements, [276][280][281] and energy storage[282]

With social media sites overtaking TV as a source for news for young people and news organizations increasingly reliant on social media platforms for generating distribution,[283] major publishers now use artificial intelligence (AI) technology to post stories more effectively and generate higher volumes of traffic.[284]

AI can also produce Deepfakes, a content-altering technology. ZDNet reports, "It presents something that did not actually occur,” Though 88% of Americans believe Deepfakes can cause more harm than good, only 47% of them believe they can be targeted. The boom of election year also opens public discourse to threats of videos of falsified politician media. [285]

Healthcare[edit]

A patient-side surgical arm of Da Vinci Surgical System

AI in healthcare is often used for classification, whether to automate initial evaluation of a CT scan or EKG or to identify high risk patients for population health. The breadth of applications is rapidly increasing. As an example, AI is being applied to the high cost problem of dosage issues—where findings suggested that AI could save $16 billion. In 2016, a ground breaking study in California found that a mathematical formula developed with the help of AI correctly determined the accurate dose of immunosuppressant drugs to give to organ patients.[286]

X-ray of a hand, with automatic calculation of bone age by computer software

Artificial intelligence is assisting doctors. According to Bloomberg Technology, Microsoft has developed AI to help doctors find the right treatments for cancer.[287] There is a great amount of research and drugs developed relating to cancer. In detail, there are more than 800 medicines and vaccines to treat cancer. This negatively affects the doctors, because there are too many options to choose from, making it more difficult to choose the right drugs for the patients. Microsoft is working on a project to develop a machine called "Hanover"[citation needed]. Its goal is to memorize all the papers necessary to cancer and help predict which combinations of drugs will be most effective for each patient. One project that is being worked on at the moment is fighting myeloid leukemia, a fatal cancer where the treatment has not improved in decades. Another study was reported to have found that artificial intelligence was as good as trained doctors in identifying skin cancers.[288] Another study is using artificial intelligence to try to monitor multiple high-risk patients, and this is done by asking each patient numerous questions based on data acquired from live doctor to patient interactions.[289] One study was done with transfer learning, the machine performed a diagnosis similarly to a well-trained ophthalmologist, and could generate a decision within 30 seconds on whether or not the patient should be referred for treatment, with more than 95% accuracy.[290]

According to CNN, a recent study by surgeons at the Children's National Medical Center in Washington successfully demonstrated surgery with an autonomous robot. The team supervised the robot while it performed soft-tissue surgery, stitching together a pig's bowel during open surgery, and doing so better than a human surgeon, the team claimed.[291] IBM has created its own artificial intelligence computer, the IBM Watson, which has beaten human intelligence (at some levels). Watson has struggled to achieve success and adoption in healthcare.[292]

Automotive[edit]

Advancements in AI have contributed to the growth of the automotive industry through the creation and evolution of self-driving vehicles. As of 2016, there are over 30 companies utilizing AI into the creation of driverless cars. A few companies involved with AI include Tesla, Google, and Apple.[293]

Many components contribute to the functioning of self-driving cars. These vehicles incorporate systems such as braking, lane changing, collision prevention, navigation and mapping. Together, these systems, as well as high performance computers, are integrated into one complex vehicle.[294]

Recent developments in autonomous automobiles have made the innovation of self-driving trucks possible, though they are still in the testing phase. The UK government has passed legislation to begin testing of self-driving truck platoons in 2018.[295] Self-driving truck platoons are a fleet of self-driving trucks following the lead of one non-self-driving truck, so the truck platoons aren't entirely autonomous yet. Meanwhile, the Daimler, a German automobile corporation, is testing the Freightliner Inspiration which is a semi-autonomous truck that will only be used on the highway.[296]

One main factor that influences the ability for a driver-less automobile to function is mapping. In general, the vehicle would be pre-programmed with a map of the area being driven. This map would include data on the approximations of street light and curb heights in order for the vehicle to be aware of its surroundings. However, Google has been working on an algorithm with the purpose of eliminating the need for pre-programmed maps and instead, creating a device that would be able to adjust to a variety of new surroundings.[297] Some self-driving cars are not equipped with steering wheels or brake pedals, so there has also been research focused on creating an algorithm that is capable of maintaining a safe environment for the passengers in the vehicle through awareness of speed and driving conditions.[298]

Another factor that is influencing the ability for a driver-less automobile is the safety of the passenger. To make a driver-less automobile, engineers must program it to handle high-risk situations. These situations could include a head-on collision with pedestrians. The car's main goal should be to make a decision that would avoid hitting the pedestrians and saving the passengers in the car. But there is a possibility the car would need to make a decision that would put someone in danger. In other words, the car would need to decide to save the pedestrians or the passengers.[299] The programming of the car in these situations is crucial to a successful driver-less automobile.

Finance and economics[edit]

Financial institutions have long used artificial neural network systems to detect charges or claims outside of the norm, flagging these for human investigation. The use of AI in banking can be traced back to 1987 when Security Pacific National Bank in US set-up a Fraud Prevention Task force to counter the unauthorized use of debit cards.[300] Programs like Kasisto and Moneystream are using AI in financial services.

Banks use artificial intelligence systems today to organize operations, maintain book-keeping, invest in stocks, and manage properties. AI can react to changes overnight or when business is not taking place.[301] In August 2001, robots beat humans in a simulated financial trading competition.[302] AI has also reduced fraud and financial crimes by monitoring behavioral patterns of users for any abnormal changes or anomalies.[303][304][305]

AI is also being used by corporations. Whereas AI CEO's are still 30 years away,[306][307] robotic process automation (RPA) is already being used today in corporate finance. RPA uses artificial intelligence to train and teach software robots to process transactions, monitor compliance and audit processes automatically.[308]

The use of AI machines in the market in applications such as online trading and decision making has changed major economic theories.[309] For example, AI based buying and selling platforms have changed the law of supply and demand in that it is now possible to easily estimate individualized demand and supply curves and thus individualized pricing. Furthermore, AI machines reduce information asymmetry in the market and thus making markets more efficient while reducing the volume of trades[citation needed]. Furthermore, AI in the markets limits the consequences of behavior in the markets again making markets more efficient[citation needed]. Other theories where AI has had impact include in rational choice, rational expectations, game theory, Lewis turning point, portfolio optimization and counterfactual thinking[citation needed].. In August 2019, the AICPA introduced AI training course for accounting professionals.[310]

Government[edit]

Artificial intelligence paired with facial recognition systems may be used for mass surveillance. This is already the case in some parts of China.[311][312] An artificial intelligence has also competed in the Tama City mayoral elections in 2018.

In 2019, the tech city of Bengaluru in India is set to deploy AI managed traffic signal systems across the 387 traffic signals in the city. This system will involve use of cameras to ascertain traffic density and accordingly calculate the time needed to clear the traffic volume which will determine the signal duration for vehicular traffic across streets.[313]

Higher Education[edit]

AI is being implemented in university settings to aid in student learning, particularly for students with learning disabilities. With more students learning remotely and universities seeking ways to further provide assistive technologies to students who need it. These students include the 20,000 deaf or hard of hearing students who attend post-secondary educational institutions each year. AI is being used to capture important data, provide transcription and captioning live in lectures, and more. The Americans with Disabilities Act (ADA), which came into law in 1990, pushed many universities to invest more in assistive technologies which are rooted in AI. Now, universities are moving from a reactionary approach to this law which requires them to provide tools, but to implement AI technologies to aid in the learning of all students and create personalized learning experiences for them through video recommendations and more data.

Video games[edit]

In video games, artificial intelligence is routinely used to generate dynamic purposeful behavior in non-player characters (NPCs). In addition, well-understood AI techniques are routinely used for pathfinding. Some researchers consider NPC AI in games to be a "solved problem" for most production tasks. Games with more atypical AI include the AI director of Left 4 Dead (2008) and the neuroevolutionary training of platoons in Supreme Commander 2 (2010).[314][315]

Military[edit]

The main military applications of Artificial Intelligence and Machine Learning are to enhance C2, Communications, Sensors, Integration and Interoperability.[316] Artificial Intelligence technologies enables coordination of sensors and effectors, threat detection and identification, marking of enemy positions, target acquisition, coordination and deconfliction of distributed Join Fires between networked combat vehicles and tanks also inside Manned and Unmanned Teams (MUM-T).[316]

Worldwide annual military spending on robotics rose from US$5.1 billion in 2010 to US$7.5 billion in 2015.[317][318] Military drones capable of autonomous action are widely considered a useful asset.[319] Many artificial intelligence researchers seek to distance themselves from military applications of AI.[320]

Audit[edit]

For financial statements audit, AI makes continuous audit possible. AI tools could analyze many sets of different information immediately. The potential benefit would be the overall audit risk will be reduced, the level of assurance will be increased and the time duration of audit will be reduced.[321]

Advertising[edit]

It is possible to use AI to predict or generalize the behavior of customers from their digital footprints in order to target them with personalized promotions or build customer personas automatically.[322] A documented case reports that online gambling companies were using AI to improve customer targeting.[323]

Moreover, the application of Personality computing AI models can help reducing the cost of advertising campaigns by adding psychological targeting to more traditional sociodemographic or behavioral targeting.[324]

Art[edit]

Artificial Intelligence has inspired numerous creative applications including its usage to produce visual art. The exhibition "Thinking Machines: Art and Design in the Computer Age, 1959–1989" at MoMA[325] provides a good overview of the historical applications of AI for art, architecture, and design. Recent exhibitions showcasing the usage of AI to produce art include the Google-sponsored benefit and auction at the Gray Area Foundation in San Francisco, where artists experimented with the deepdream algorithm[326] and the exhibition "Unhuman: Art in the Age of AI," which took place in Los Angeles and Frankfurt in the fall of 2017.[327][328] In the spring of 2018, the Association of Computing Machinery dedicated a special magazine issue to the subject of computers and art highlighting the role of machine learning in the arts.[329] The Austrian Ars Electronica and Museum of Applied Arts, Vienna opened exhibitions on AI in 2019.[330][331] The Ars Electronica's 2019 festival "Out of the box" extensively thematized the role of arts for a sustainable societal transformation with AI.[332]

Philosophy and ethics[edit]

There are three philosophical questions related to AI:

 1. Is artificial general intelligence possible? Can a machine solve any problem that a human being can solve using intelligence? Or are there hard limits to what a machine can accomplish?
 2. Are intelligent machines dangerous? How can we ensure that machines behave ethically and that they are used ethically?
 3. Can a machine have a mind, consciousness and mental states in exactly the same sense that human beings do? Can a machine be sentient, and thus deserve certain rights? Can a machine intentionally cause harm?


The limits of artificial general intelligence[edit]

Can a machine be intelligent? Can it "think"?

Alan Turing's "polite convention"
We need not decide if a machine can "think"; we need only decide if a machine can act as intelligently as a human being. This approach to the philosophical problems associated with artificial intelligence forms the basis of the Turing test.[333]
The Dartmouth proposal
"Every aspect of learning or any other feature of intelligence can be so precisely described that a machine can be made to simulate it." This conjecture was printed in the proposal for the Dartmouth Conference of 1956.[334]
Newell and Simon's physical symbol system hypothesis
"A physical symbol system has the necessary and sufficient means of general intelligent action." Newell and Simon argue that intelligence consists of formal operations on symbols.[335] Hubert Dreyfus argued that, on the contrary, human expertise depends on unconscious instinct rather than conscious symbol manipulation and on having a "feel" for the situation rather than explicit symbolic knowledge. (See Dreyfus' critique of AI.)[336][337]
Gödelian arguments
Gödel himself,[338] John Lucas (in 1961) and Roger Penrose (in a more detailed argument from 1989 onwards) made highly technical arguments that human mathematicians can consistently see the truth of their own "Gödel statements" and therefore have computational abilities beyond that of mechanical Turing machines.[339] However, some people do not agree with the "Gödelian arguments".[340][341][342]
The artificial brain argument
The brain can be simulated by machines and because brains are intelligent, simulated brains must also be intelligent; thus machines can be intelligent. Hans Moravec, Ray Kurzweil and others have argued that it is technologically feasible to copy the brain directly into hardware and software and that such a simulation will be essentially identical to the original.[147]
The AI effect
Machines are already intelligent, but observers have failed to recognize it. When Deep Blue beat Garry Kasparov in chess, the machine was acting intelligently. However, onlookers commonly discount the behavior of an artificial intelligence program by arguing that it is not "real" intelligence after all; thus "real" intelligence is whatever intelligent behavior people can do that machines still cannot. This is known as the AI Effect: "AI is whatever hasn't been done yet."

Potential harm[edit]

Widespread use of artificial intelligence could have unintended consequences that are dangerous or undesirable. Scientists from the Future of Life Institute, among others, described some short-term research goals to see how AI influences the economy, the laws and ethics that are involved with AI and how to minimize AI security risks. In the long-term, the scientists have proposed to continue optimizing function while minimizing possible security risks that come along with new technologies.[343]

The potential negative effects of AI and automation are a major issue for Andrew Yang's presidential campaign.[344] Irakli Beridze, Head of the Centre for Artificial Intelligence and Robotics at UNICRI, United Nations, has expressed that "I think the dangerous applications for AI, from my point of view, would be criminals or large terrorist organizations using it to disrupt large processes or simply do pure harm. [Terrorists could cause harm] via digital warfare, or it could be a combination of robotics, drones, with AI and other things as well that could be really dangerous. And, of course, other risks come from things like job losses. If we have massive numbers of people losing jobs and don’t find a solution, it will be extremely dangerous. Things like lethal autonomous weapons systems should be properly governed — otherwise there’s massive potential of misuse."[345]

Existential risk[edit]

Physicist Stephen Hawking, Microsoft founder Bill Gates, and SpaceX founder Elon Musk have expressed concerns about the possibility that AI could evolve to the point that humans could not control it, with Hawking theorizing that this could "spell the end of the human race". [346] [347] [348]

The development of full artificial intelligence could spell the end of the human race. Once humans develop artificial intelligence, it will take off on its own and redesign itself at an ever-increasing rate. Humans, who are limited by slow biological evolution, couldn't compete and would be superseded.

In his book Superintelligence, Nick Bostrom provides an argument that artificial intelligence will pose a threat to humankind. He argues that sufficiently intelligent AI, if it chooses actions based on achieving some goal, will exhibit convergent behavior such as acquiring resources or protecting itself from being shut down. If this AI's goals do not reflect humanity's—one example is an AI told to compute as many digits of pi as possible—it might harm humanity in order to acquire more resources or prevent itself from being shut down, ultimately to better achieve its goal.

Concern over risk from artificial intelligence has led to some high-profile donations and investments. A group of prominent tech titans including Peter Thiel, Amazon Web Services and Musk have committed $1billion to OpenAI, a nonprofit company aimed at championing responsible AI development.[350] The opinion of experts within the field of artificial intelligence is mixed, with sizable fractions both concerned and unconcerned by risk from eventual superhumanly-capable AI.[351] Other technology industry leaders believe that artificial intelligence is helpful in its current form and will continue to assist humans. Oracle CEO Mark Hurd has stated that AI "will actually create more jobs, not less jobs" as humans will be needed to manage AI systems.[352] Facebook CEO Mark Zuckerberg believes AI will "unlock a huge amount of positive things," such as curing disease and increasing the safety of autonomous cars.[353]

In January 2015, Elon Musk donated ten million dollars to the Future of Life Institute to fund research on understanding AI decision making. The goal of the institute is to "grow wisdom with which we manage" the growing power of technology. Musk also funds companies developing artificial intelligence such as Google DeepMind and Vicarious to "just keep an eye on what's going on with artificial intelligence.[354] I think there is potentially a dangerous outcome there."[355][356]

For this danger to be realized, the hypothetical AI would have to overpower or out-think all of humanity, which a minority of experts argue is a possibility far enough in the future to not be worth researching.[357][358] Other counterarguments revolve around humans being either intrinsically or convergently valuable from the perspective of an artificial intelligence.[359]

Devaluation of humanity[edit]

Joseph Weizenbaum wrote that AI applications cannot, by definition, successfully simulate genuine human empathy and that the use of AI technology in fields such as customer service or psychotherapy[360] was deeply misguided. Weizenbaum was also bothered that AI researchers (and some philosophers) were willing to view the human mind as nothing more than a computer program (a position now known as computationalism). To Weizenbaum these points suggest that AI research devalues human life.[361]

Social justice[edit]

One concern is that AI programs may be programmed to be biased against certain groups, such as women and minorities, because most of the developers are wealthy Caucasian men.[362] Support for artificial intelligence is higher among men (with 47% approving) than women (35% approving).

Algorithms have a host of applications in today's legal system already, assisting officials ranging from judges to parole officers and public defenders in gauging the predicted likelihood of recidivism of defendants.[363] COMPAS (an acronym for Correctional Offender Management Profiling for Alternative Sanctions) counts among the most widely utilized commercially available solutions.[363] It has been suggested that COMPAS assigns an exceptionally elevated risk of recidivism to black defendants while, conversely, ascribing low risk estimate to white defendants significantly more often than statistically expected.[363]

Decrease in demand for human labor[edit]

The relationship between automation and employment is complicated. While automation eliminates old jobs, it also creates new jobs through micro-economic and macro-economic effects.[364] Unlike previous waves of automation, many middle-class jobs may be eliminated by artificial intelligence; The Economist states that "the worry that AI could do to white-collar jobs what steam power did to blue-collar ones during the Industrial Revolution" is "worth taking seriously".[365] Subjective estimates of the risk vary widely; for example, Michael Osborne and Carl Benedikt Frey estimate 47% of U.S. jobs are at "high risk" of potential automation, while an OECD report classifies only 9% of U.S. jobs as "high risk".[366][367][368] Jobs at extreme risk range from paralegals to fast food cooks, while job demand is likely to increase for care-related professions ranging from personal healthcare to the clergy.[369] Author Martin Ford and others go further and argue that many jobs are routine, repetitive and (to an AI) predictable; Ford warns that these jobs may be automated in the next couple of decades, and that many of the new jobs may not be "accessible to people with average capability", even with retraining. Economists point out that in the past technology has tended to increase rather than reduce total employment, but acknowledge that "we're in uncharted territory" with AI.[22]

Autonomous weapons[edit]

Currently, 50+ countries are researching battlefield robots, including the United States, China, Russia, and the United Kingdom. Many people concerned about risk from superintelligent AI also want to limit the use of artificial soldiers and drones.[370]

Ethical machines[edit]

Machines with intelligence have the potential to use their intelligence to prevent harm and minimize the risks; they may have the ability to use ethical reasoning to better choose their actions in the world. Research in this area includes machine ethics, artificial moral agents, friendly AI and discussion towards building a human rights framework is also in talks.[371]

Artificial moral agents[edit]

Wendell Wallach introduced the concept of artificial moral agents (AMA) in his book Moral Machines[372] For Wallach, AMAs have become a part of the research landscape of artificial intelligence as guided by its two central questions which he identifies as "Does Humanity Want Computers Making Moral Decisions"[373] and "Can (Ro)bots Really Be Moral".[374] For Wallach the question is not centered on the issue of whether machines can demonstrate the equivalent of moral behavior in contrast to the constraints which society may place on the development of AMAs.[375]

Machine ethics[edit]

The field of machine ethics is concerned with giving machines ethical principles, or a procedure for discovering a way to resolve the ethical dilemmas they might encounter, enabling them to function in an ethically responsible manner through their own ethical decision making.[376] The field was delineated in the AAAI Fall 2005 Symposium on Machine Ethics: "Past research concerning the relationship between technology and ethics has largely focused on responsible and irresponsible use of technology by human beings, with a few people being interested in how human beings ought to treat machines. In all cases, only human beings have engaged in ethical reasoning. The time has come for adding an ethical dimension to at least some machines. Recognition of the ethical ramifications of behavior involving machines, as well as recent and potential developments in machine autonomy, necessitate this. In contrast to computer hacking, software property issues, privacy issues and other topics normally ascribed to computer ethics, machine ethics is concerned with the behavior of machines towards human users and other machines. Research in machine ethics is key to alleviating concerns with autonomous systems—it could be argued that the notion of autonomous machines without such a dimension is at the root of all fear concerning machine intelligence. Further, investigation of machine ethics could enable the discovery of problems with current ethical theories, advancing our thinking about Ethics."[377] Machine ethics is sometimes referred to as machine morality, computational ethics or computational morality. A variety of perspectives of this nascent field can be found in the collected edition "Machine Ethics"[376] that stems from the AAAI Fall 2005 Symposium on Machine Ethics.[377]

Malevolent and friendly AI[edit]

Political scientist Charles T. Rubin believes that AI can be neither designed nor guaranteed to be benevolent.[378] He argues that "any sufficiently advanced benevolence may be indistinguishable from malevolence." Humans should not assume machines or robots would treat us favorably because there is no a priori reason to believe that they would be sympathetic to our system of morality, which has evolved along with our particular biology (which AIs would not share). Hyper-intelligent software may not necessarily decide to support the continued existence of humanity and would be extremely difficult to stop. This topic has also recently begun to be discussed in academic publications as a real source of risks to civilization, humans, and planet Earth.

One proposal to deal with this is to ensure that the first generally intelligent AI is 'Friendly AI' and will be able to control subsequently developed AIs. Some question whether this kind of check could actually remain in place.

Leading AI researcher Rodney Brooks writes, "I think it is a mistake to be worrying about us developing malevolent AI anytime in the next few hundred years. I think the worry stems from a fundamental error in not distinguishing the difference between the very real recent advances in a particular aspect of AI, and the enormity and complexity of building sentient volitional intelligence."[379]

Machine consciousness, sentience and mind[edit]

If an AI system replicates all key aspects of human intelligence, will that system also be sentient—will it have a mind which has conscious experiences? This question is closely related to the philosophical problem as to the nature of human consciousness, generally referred to as the hard problem of consciousness.

Consciousness[edit]

David Chalmers identified two problems in understanding the mind, which he named the "hard" and "easy" problems of consciousness.[380] The easy problem is understanding how the brain processes signals, makes plans and controls behavior. The hard problem is explaining how this feels or why it should feel like anything at all. Human information processing is easy to explain, however human subjective experience is difficult to explain.

For example, consider what happens when a person is shown a color swatch and identifies it, saying "it's red". The easy problem only requires understanding the machinery in the brain that makes it possible for a person to know that the color swatch is red. The hard problem is that people also know something else—they also know what red looks like. (Consider that a person born blind can know that something is red without knowing what red looks like.)[l] Everyone knows subjective experience exists, because they do it every day (e.g., all sighted people know what red looks like). The hard problem is explaining how the brain creates it, why it exists, and how it is different from knowledge and other aspects of the brain.

Computationalism and functionalism[edit]

Computationalism is the position in the philosophy of mind that the human mind or the human brain (or both) is an information processing system and that thinking is a form of computing.[381] Computationalism argues that the relationship between mind and body is similar or identical to the relationship between software and hardware and thus may be a solution to the mind-body problem. This philosophical position was inspired by the work of AI researchers and cognitive scientists in the 1960s and was originally proposed by philosophers Jerry Fodor and Hilary Putnam.

Strong AI hypothesis[edit]

The philosophical position that John Searle has named "strong AI" states: "The appropriately programmed computer with the right inputs and outputs would thereby have a mind in exactly the same sense human beings have minds."[382] Searle counters this assertion with his Chinese room argument, which asks us to look inside the computer and try to find where the "mind" might be.[383]

Robot rights[edit]

If a machine can be created that has intelligence, could it also feel? If it can feel, does it have the same rights as a human? This issue, now known as "robot rights", is currently being considered by, for example, California's Institute for the Future, although many critics believe that the discussion is premature.[384] Some critics of transhumanism argue that any hypothetical robot rights would lie on a spectrum with animal rights and human rights. [385] The subject is profoundly discussed in the 2010 documentary film Plug & Pray,[386] and many sci fi media such as Star Trek Next Generation, with the character of Commander Data, who fought being disassembled for research, and wanted to "become human", and the robotic holograms in Voyager.

Superintelligence[edit]

Are there limits to how intelligent machines—or human-machine hybrids—can be? A superintelligence, hyperintelligence, or superhuman intelligence is a hypothetical agent that would possess intelligence far surpassing that of the brightest and most gifted human mind. Superintelligence may also refer to the form or degree of intelligence possessed by such an agent.[141]

Technological singularity[edit]

If research into Strong AI produced sufficiently intelligent software, it might be able to reprogram and improve itself. The improved software would be even better at improving itself, leading to recursive self-improvement.[387] The new intelligence could thus increase exponentially and dramatically surpass humans. Science fiction writer Vernor Vinge named this scenario "singularity".[388] Technological singularity is when accelerating progress in technologies will cause a runaway effect wherein artificial intelligence will exceed human intellectual capacity and control, thus radically changing or even ending civilization. Because the capabilities of such an intelligence may be impossible to comprehend, the technological singularity is an occurrence beyond which events are unpredictable or even unfathomable.[388][141]

Ray Kurzweil has used Moore's law (which describes the relentless exponential improvement in digital technology) to calculate that desktop computers will have the same processing power as human brains by the year 2029, and predicts that the singularity will occur in 2045.[388]

Transhumanism[edit]

Robot designer Hans Moravec, cyberneticist Kevin Warwick and inventor Ray Kurzweil have predicted that humans and machines will merge in the future into cyborgs that are more capable and powerful than either.[389] This idea, called transhumanism, has roots in Aldous Huxley and Robert Ettinger.

Edward Fredkin argues that "artificial intelligence is the next stage in evolution", an idea first proposed by Samuel Butler's "Darwin among the Machines" as far back as 1863, and expanded upon by George Dyson in his book of the same name in 1998.[390]

Economics[edit]

The long-term economic effects of AI are uncertain. A survey of economists showed disagreement about whether the increasing use of robots and AI will cause a substantial increase in long-term unemployment, but they generally agree that it could be a net benefit, if productivity gains are redistributed.[391]

In fiction[edit]

The word "robot" itself was coined by Karel Čapek in his 1921 play R.U.R., the title standing for "Rossum's Universal Robots"

Thought-capable artificial beings appeared as storytelling devices since antiquity,[24] and have been a persistent theme in science fiction.

A common trope in these works began with Mary Shelley's Frankenstein, where a human creation becomes a threat to its masters. This includes such works as Arthur C. Clarke's and Stanley Kubrick's 2001: A Space Odyssey (both 1968), with HAL 9000, the murderous computer in charge of the Discovery One spaceship, as well as The Terminator (1984) and The Matrix (1999). In contrast, the rare loyal robots such as Gort from The Day the Earth Stood Still (1951) and Bishop from Aliens (1986) are less prominent in popular culture.[392]

Isaac Asimov introduced the Three Laws of Robotics in many books and stories, most notably the "Multivac" series about a super-intelligent computer of the same name. Asimov's laws are often brought up during lay discussions of machine ethics;[393] while almost all artificial intelligence researchers are familiar with Asimov's laws through popular culture, they generally consider the laws useless for many reasons, one of which is their ambiguity.[394]

Transhumanism (the merging of humans and machines) is explored in the manga Ghost in the Shell and the science-fiction series Dune. In the 1980s, artist Hajime Sorayama's Sexy Robots series were painted and published in Japan depicting the actual organic human form with lifelike muscular metallic skins and later "the Gynoids" book followed that was used by or influenced movie makers including George Lucas and other creatives. Sorayama never considered these organic robots to be real part of nature but always unnatural product of the human mind, a fantasy existing in the mind even when realized in actual form.

Several works use AI to force us to confront the fundamental question of what makes us human, showing us artificial beings that have the ability to feel, and thus to suffer. This appears in Karel Čapek's R.U.R., the films A.I. Artificial Intelligence and Ex Machina, as well as the novel Do Androids Dream of Electric Sheep?, by Philip K. Dick. Dick considers the idea that our understanding of human subjectivity is altered by technology created with artificial intelligence.[395]

See also[edit]

Explanatory notes[edit]

 1. ^ The act of doling out rewards can itself be formalized or automated into a "reward function".
 2. ^ Terminology varies; see algorithm characterizations.
 3. ^ Adversarial vulnerabilities can also result in nonlinear systems, or from non-pattern perturbations. Some systems are so brittle that changing a single adversarial pixel predictably induces misclassification.
 4. ^ While such a "victory of the neats" may be a consequence of the field becoming more mature, AIMA states that in practice both neat and scruffy approaches continue to be necessary in AI research.
 5. ^ "There exist many different types of uncertainty, vagueness, and ignorance... [We] independently confirm the inadequacy of systems for reasoning about uncertainty that propagates numerical factors according to only to which connectives appear in assertions."[192]
 6. ^ Expectation-maximization, one of the most popular algorithms in machine learning, allows clustering in the presence of unknown latent variables[201]
 7. ^ The most widely used analogical AI until the mid-1990s[212]
 8. ^ SVM displaced k-nearest neighbor in the 1990s[214]
 9. ^ Naive Bayes is reportedly the "most widely used learner" at Google, due in part to its scalability.[217]
 10. ^ Each individual neuron is likely to participate in more than one concept.
 11. ^ Steering for the 1995 "No Hands Across America" required "only a few human assists".
 12. ^ This is based on Mary's Room, a thought experiment first proposed by Frank Jackson in 1982

References[edit]

 1. ^ a b c Definition of AI as the study of intelligent agents:
 2. ^ Russell & Norvig 2009, p. 2.
 3. ^ McCorduck 2004, p. 204
 4. ^ Maloof, Mark. "Artificial Intelligence: An Introduction, p. 37" (PDF). georgetown.edu.
 5. ^ Schank, Roger C. (1991). "Where's the AI". AI magazine. Vol. 12 no. 4. p. 38.
 6. ^ a b Russell & Norvig 2009.
 7. ^ a b "AlphaGo – Google DeepMind". Archived from the original on 10 March 2016.
 8. ^ a b Optimism of early AI:
 9. ^ a b c Boom of the 1980s: rise of expert systems, Fifth Generation Project, Alvey, MCC, SCI:
 10. ^ a b First AI Winter, Mansfield Amendment, Lighthill report
 11. ^ a b Second AI winter:
 12. ^ a b c AI becomes hugely successful in the early 21st century
 13. ^ a b Pamela McCorduck (2004, pp. 424) writes of "the rough shattering of AI in subfields—vision, natural language, decision theory, genetic algorithms, robotics ... and these with own sub-subfield—that would hardly have anything to say to each other."
 14. ^ a b c This list of intelligent traits is based on the topics covered by the major AI textbooks, including:
 15. ^ a b c Biological intelligence vs. intelligence in general:
  • Russell & Norvig 2003, pp. 2–3, who make the analogy with aeronautical engineering.
  • McCorduck 2004, pp. 100–101, who writes that there are "two major branches of artificial intelligence: one aimed at producing intelligent behavior regardless of how it was accomplished, and the other aimed at modeling intelligent processes found in nature, particularly human ones."
  • Kolata 1982, a paper in Science, which describes McCarthy's indifference to biological models. Kolata quotes McCarthy as writing: "This is AI, so we don't care if it's psychologically real""Science". August 1982.. McCarthy recently reiterated his position at the AI@50 conference where he said "Artificial intelligence is not, by definition, simulation of human intelligence" (Maker 2006).
 16. ^ a b c Neats vs. scruffies:
 17. ^ a b Symbolic vs. sub-symbolic AI:
 18. ^ a b General intelligence (strong AI) is discussed in popular introductions to AI:
 19. ^ See the Dartmouth proposal, under Philosophy, below.
 20. ^ a b This is a central idea of Pamela McCorduck's Machines Who Think. She writes: "I like to think of artificial intelligence as the scientific apotheosis of a venerable cultural tradition." (McCorduck 2004, p. 34) "Artificial intelligence in one form or another is an idea that has pervaded Western intellectual history, a dream in urgent need of being realized." (McCorduck 2004, p. xviii) "Our history is full of attempts—nutty, eerie, comical, earnest, legendary and real—to make artificial intelligences, to reproduce what is the essential us—bypassing the ordinary means. Back and forth between myth and reality, our imaginations supplying what our workshops couldn't, we have engaged for a long time in this odd form of self-reproduction." (McCorduck 2004, p. 3) She traces the desire back to its Hellenistic roots and calls it the urge to "forge the Gods." (McCorduck 2004, pp. 340–400)
 21. ^ "Stephen Hawking believes AI could be mankind's last accomplishment". BetaNews. 21 October 2016. Archived from the original on 28 August 2017.
 22. ^ a b Ford, Martin; Colvin, Geoff (6 September 2015). "Will robots create more jobs than they destroy?". The Guardian. Retrieved 13 January 2018.
 23. ^ a b AI applications widely used behind the scenes:
 24. ^ a b AI in myth:
 25. ^ AI in early science fiction.
 26. ^ Formal reasoning:
 27. ^ Turing, Alan (1948), "Machine Intelligence", in Copeland, B. Jack (ed.), The Essential Turing: The ideas that gave birth to the computer age, Oxford: Oxford University Press, p. 412, ISBN 978-0-19-825080-7
 28. ^ Russell & Norvig 2009, p. 16.
 29. ^ Dartmouth conference:
  • McCorduck 2004, pp. 111–136
  • Crevier 1993, pp. 47–49, who writes "the conference is generally recognized as the official birthdate of the new science."
  • Russell & Norvig 2003, p. 17, who call the conference "the birth of artificial intelligence."
  • NRC 1999, pp. 200–201
 30. ^ McCarthy, John (1988). "Review of The Question of Artificial Intelligence". Annals of the History of Computing. 10 (3): 224–229., collected in McCarthy, John (1996). "10. Review of The Question of Artificial Intelligence". Defending AI Research: A Collection of Essays and Reviews. CSLI., p. 73, "[O]ne of the reasons for inventing the term "artificial intelligence" was to escape association with "cybernetics". Its concentration on analog feedback seemed misguided, and I wished to avoid having either to accept Norbert (not Robert) Wiener as a guru or having to argue with him."
 31. ^ Hegemony of the Dartmouth conference attendees:
 32. ^ Russell & Norvig 2003, p. 18.
 33. ^ Schaeffer J. (2009) Didn't Samuel Solve That Game?. In: One Jump Ahead. Springer, Boston, MA
 34. ^ Samuel, A. L. (July 1959). "Some Studies in Machine Learning Using the Game of Checkers". IBM Journal of Research and Development. 3 (3): 210–229. CiteSeerX 10.1.1.368.2254. doi:10.1147/rd.33.0210.
 35. ^ "Golden years" of AI (successful symbolic reasoning programs 1956–1973): The programs described are Arthur Samuel's checkers program for the IBM 701, Daniel Bobrow's STUDENT, Newell and Simon's Logic Theorist and Terry Winograd's SHRDLU.
 36. ^ DARPA pours money into undirected pure research into AI during the 1960s:
 37. ^ AI in England:
 38. ^ Lighthill 1973.
 39. ^ a b Expert systems:
 40. ^ a b Formal methods are now preferred ("Victory of the neats"):
 41. ^ McCorduck 2004, pp. 480–483.
 42. ^ Markoff 2011.
 43. ^ "Ask the AI experts: What's driving today's progress in AI?". McKinsey & Company. Retrieved 13 April 2018.
 44. ^ Administrator. "Kinect's AI breakthrough explained". i-programmer.info. Archived from the original on 1 February 2016.
 45. ^ Rowinski, Dan (15 January 2013). "Virtual Personal Assistants & The Future Of Your Smartphone [Infographic]". ReadWrite. Archived from the original on 22 December 2015.
 46. ^ "Artificial intelligence: Google's AlphaGo beats Go master Lee Se-dol". BBC News. 12 March 2016. Archived from the original on 26 August 2016. Retrieved 1 October 2016.
 47. ^ "After Win in China, AlphaGo's Designers Explore New AI". Wired. 27 May 2017. Archived from the original on 2 June 2017.
 48. ^ "World's Go Player Ratings". May 2017. Archived from the original on 1 April 2017.
 49. ^ "柯洁迎19岁生日 雄踞人类世界排名第一已两年" (in Chinese). May 2017. Archived from the original on 11 August 2017.
 50. ^ a b Clark, Jack (8 December 2015). "Why 2015 Was a Breakthrough Year in Artificial Intelligence". Bloomberg News. Archived from the original on 23 November 2016. Retrieved 23 November 2016. After a half-decade of quiet breakthroughs in artificial intelligence, 2015 has been a landmark year. Computers are smarter and learning faster than ever.
 51. ^ "Reshaping Business With Artificial Intelligence". MIT Sloan Management Review. Retrieved 2 May 2018.
 52. ^ Lorica, Ben (18 December 2017). "The state of AI adoption". O'Reilly Media. Retrieved 2 May 2018.
 53. ^ Allen, Gregory (6 February 2019). "Understanding China's AI Strategy". Center for a New American Security.
 54. ^ "Review | How two AI superpowers – the U.S. and China – battle for supremacy in the field". Washington Post. 2 November 2018. Retrieved 4 November 2018.
 55. ^ at 10:11, Alistair Dabbs 22 Feb 2019. "Artificial Intelligence: You know it isn't real, yeah?". www.theregister.co.uk.
 56. ^ "Stop Calling it Artificial Intelligence".
 57. ^ "AI isn't taking over the world – it doesn't exist yet". GBG Global website.
 58. ^ Kaplan, Andreas; Haenlein, Michael (1 January 2019). "Siri, Siri, in my hand: Who's the fairest in the land? On the interpretations, illustrations, and implications of artificial intelligence". Business Horizons. 62 (1): 15–25. doi:10.1016/j.bushor.2018.08.004.
 59. ^ Domingos 2015, Chapter 5.
 60. ^ Domingos 2015, Chapter 7.
 61. ^ Lindenbaum, M., Markovitch, S., & Rusakov, D. (2004). Selective sampling for nearest neighbor classifiers. Machine learning, 54(2), 125–152.
 62. ^ Domingos 2015, Chapter 1.
 63. ^ a b Intractability and efficiency and the combinatorial explosion:
 64. ^ Domingos 2015, Chapter 2, Chapter 3.
 65. ^ Hart, P. E.; Nilsson, N. J.; Raphael, B. (1972). "Correction to "A Formal Basis for the Heuristic Determination of Minimum Cost Paths"". SIGART Newsletter (37): 28–29. doi:10.1145/1056777.1056779.
 66. ^ Domingos 2015, Chapter 2, Chapter 4, Chapter 6.
 67. ^ "Can neural network computers learn from experience, and if so, could they ever become what we would call 'smart'?". Scientific American. 2018. Retrieved 24 March 2018.
 68. ^ Domingos 2015, Chapter 6, Chapter 7.
 69. ^ Domingos 2015, p. 286.
 70. ^ "Single pixel change fools AI programs". BBC News. 3 November 2017. Retrieved 12 March 2018.
 71. ^ "AI Has a Hallucination Problem That's Proving Tough to Fix". WIRED. 2018. Retrieved 12 March 2018.
 72. ^ Goodfellow, Ian J., Jonathon Shlens, and Christian Szegedy. "Explaining and harnessing adversarial examples." arXiv preprint arXiv:1412.6572 (2014).
 73. ^ Matti, D.; Ekenel, H. K.; Thiran, J. P. (2017). Combining LiDAR space clustering and convolutional neural networks for pedestrian detection. 2017 14th IEEE International Conference on Advanced Video and Signal Based Surveillance (AVSS). pp. 1–6. arXiv:1710.06160. doi:10.1109/AVSS.2017.8078512. ISBN 978-1-5386-2939-0.
 74. ^ Ferguson, Sarah; Luders, Brandon; Grande, Robert C.; How, Jonathan P. (2015). Real-Time Predictive Modeling and Robust Avoidance of Pedestrians with Uncertain, Changing Intentions. Algorithmic Foundations of Robotics XI. Springer Tracts in Advanced Robotics. 107. Springer, Cham. pp. 161–177. arXiv:1405.5581. doi:10.1007/978-3-319-16595-0_10. ISBN 978-3-319-16594-3.
 75. ^ "Cultivating Common Sense | DiscoverMagazine.com". Discover Magazine. 2017. Retrieved 24 March 2018.
 76. ^ Davis, Ernest; Marcus, Gary (24 August 2015). "Commonsense reasoning and commonsense knowledge in artificial intelligence". Communications of the ACM. 58 (9): 92–103. doi:10.1145/2701413.
 77. ^ Winograd, Terry (January 1972). "Understanding natural language". Cognitive Psychology. 3 (1): 1–191. doi:10.1016/0010-0285(72)90002-3.
 78. ^ "Don't worry: Autonomous cars aren't coming tomorrow (or next year)". Autoweek. 2016. Retrieved 24 March 2018.
 79. ^ Knight, Will (2017). "Boston may be famous for bad drivers, but it's the testing ground for a smarter self-driving car". MIT Technology Review. Retrieved 27 March 2018.
 80. ^ Prakken, Henry (31 August 2017). "On the problem of making autonomous vehicles conform to traffic law". Artificial Intelligence and Law. 25 (3): 341–363. doi:10.1007/s10506-017-9210-0.
 81. ^ Lieto, Antonio (May 2018). "The knowledge level in cognitive architectures: Current limitations and possible developments". Cognitive Systems Research. 48: 39–55. doi:10.1016/j.cogsys.2017.05.001. hdl:2318/1665207.
 82. ^ Problem solving, puzzle solving, game playing and deduction:
 83. ^ Uncertain reasoning:
 84. ^ Psychological evidence of sub-symbolic reasoning:
 85. ^ Knowledge representation:
 86. ^ Knowledge engineering:
 87. ^ a b Representing categories and relations: Semantic networks, description logics, inheritance (including frames and scripts):
 88. ^ a b Representing events and time:Situation calculus, event calculus, fluent calculus (including solving the frame problem):
 89. ^ a b Causal calculus:
 90. ^ a b Representing knowledge about knowledge: Belief calculus, modal logics:
 91. ^ Sikos, Leslie F. (June 2017). Description Logics in Multimedia Reasoning. Cham: Springer. doi:10.1007/978-3-319-54066-5. ISBN 978-3-319-54066-5. Archived from the original on 29 August 2017.
 92. ^ Ontology:
 93. ^ Smoliar, Stephen W.; Zhang, HongJiang (1994). "Content based video indexing and retrieval". IEEE Multimedia. 1 (2): 62–72. doi:10.1109/93.311653.
 94. ^ Neumann, Bernd; Möller, Ralf (January 2008). "On scene interpretation with description logics". Image and Vision Computing. 26 (1): 82–101. doi:10.1016/j.imavis.2007.08.013.
 95. ^ Kuperman, G. J.; Reichley, R. M.; Bailey, T. C. (1 July 2006). "Using Commercial Knowledge Bases for Clinical Decision Support: Opportunities, Hurdles, and Recommendations". Journal of the American Medical Informatics Association. 13 (4): 369–371. doi:10.1197/jamia.M2055. PMC 1513681. PMID 16622160.
 96. ^ MCGARRY, KEN (1 December 2005). "A survey of interestingness measures for knowledge discovery". The Knowledge Engineering Review. 20 (1): 39. doi:10.1017/S0269888905000408.
 97. ^ Bertini, M; Del Bimbo, A; Torniai, C (2006). "Automatic annotation and semantic retrieval of video sequences using multimedia ontologies". MM '06 Proceedings of the 14th ACM international conference on Multimedia. 14th ACM international conference on Multimedia. Santa Barbara: ACM. pp. 679–682.
 98. ^ Qualification problem: While McCarthy was primarily concerned with issues in the logical representation of actions, Russell & Norvig 2003 apply the term to the more general issue of default reasoning in the vast network of assumptions underlying all our commonsense knowledge.
 99. ^ a b Default reasoning and default logic, non-monotonic logics, circumscription, closed world assumption, abduction (Poole et al. places abduction under "default reasoning". Luger et al. places this under "uncertain reasoning"):
 100. ^ Breadth of commonsense knowledge:
 101. ^ Dreyfus & Dreyfus 1986.
 102. ^ Gladwell 2005.
 103. ^ a b Expert knowledge as embodied intuition:
 104. ^ Planning:
 105. ^ a b Information value theory:
 106. ^ Classical planning:
 107. ^ Planning and acting in non-deterministic domains: conditional planning, execution monitoring, replanning and continuous planning:
 108. ^ Multi-agent planning and emergent behavior:
 109. ^ Alan Turing discussed the centrality of learning as early as 1950, in his classic paper "Computing Machinery and Intelligence".(Turing 1950) In 1956, at the original Dartmouth AI summer conference, Ray Solomonoff wrote a report on unsupervised probabilistic machine learning: "An Inductive Inference Machine".(Solomonoff 1956)
 110. ^ This is a form of Tom Mitchell's widely quoted definition of machine learning: "A computer program is set to learn from an experience E with respect to some task T and some performance measure P if its performance on T as measured by P improves with experience E."
 111. ^ a b Learning:
 112. ^ Jordan, M. I.; Mitchell, T. M. (16 July 2015). "Machine learning: Trends, perspectives, and prospects". Science. 349 (6245): 255–260. Bibcode:2015Sci...349..255J. doi:10.1126/science.aaa8415. PMID 26185243.
 113. ^ Reinforcement learning:
 114. ^ Natural language processing:
 115. ^ "Versatile question answering systems: seeing in synthesis" Archived 1 February 2016 at the Wayback Machine, Mittal et al., IJIIDS, 5(2), 119–142, 2011
 116. ^ Applications of natural language processing, including information retrieval (i.e. text mining) and machine translation:
 117. ^ Cambria, Erik; White, Bebo (May 2014). "Jumping NLP Curves: A Review of Natural Language Processing Research [Review Article]". IEEE Computational Intelligence Magazine. 9 (2): 48–57. doi:10.1109/MCI.2014.2307227.
 118. ^ Machine perception:
 119. ^ Speech recognition:
 120. ^ Object recognition:
 121. ^ Computer vision:
 122. ^ Robotics:
 123. ^ a b Moving and configuration space:
 124. ^ a b Tecuci 2012.
 125. ^ Robotic mapping (localization, etc):
 126. ^ Cadena, Cesar; Carlone, Luca; Carrillo, Henry; Latif, Yasir; Scaramuzza, Davide; Neira, Jose; Reid, Ian; Leonard, John J. (December 2016). "Past, Present, and Future of Simultaneous Localization and Mapping: Toward the Robust-Perception Age". IEEE Transactions on Robotics. 32 (6): 1309–1332. arXiv:1606.05830. Bibcode:2016arXiv160605830C. doi:10.1109/TRO.2016.2624754.
 127. ^ Moravec, Hans (1988). Mind Children. Harvard University Press. p. 15.
 128. ^ Chan, Szu Ping (15 November 2015). "This is what will happen when robots take over the world". Retrieved 23 April 2018.
 129. ^ a b "IKEA furniture and the limits of AI". The Economist. 2018. Retrieved 24 April 2018.
 130. ^ Kismet.
 131. ^ Thompson, Derek (2018). "What Jobs Will the Robots Take?". The Atlantic. Retrieved 24 April 2018.
 132. ^ Scassellati, Brian (2002). "Theory of mind for a humanoid robot". Autonomous Robots. 12 (1): 13–24. doi:10.1023/A:1013298507114.
 133. ^ Cao, Yongcan; Yu, Wenwu; Ren, Wei; Chen, Guanrong (February 2013). "An Overview of Recent Progress in the Study of Distributed Multi-Agent Coordination". IEEE Transactions on Industrial Informatics. 9 (1): 427–438. arXiv:1207.3231. doi:10.1109/TII.2012.2219061.
 134. ^ Thro 1993.
 135. ^ Edelson 1991.
 136. ^ Tao & Tan 2005.
 137. ^ Poria, Soujanya; Cambria, Erik; Bajpai, Rajiv; Hussain, Amir (September 2017). "A review of affective computing: From unimodal analysis to multimodal fusion". Information Fusion. 37: 98–125. doi:10.1016/j.inffus.2017.02.003. hdl:1893/25490.
 138. ^ Emotion and affective computing:
 139. ^ Waddell, Kaveh (2018). "Chatbots Have Entered the Uncanny Valley". The Atlantic. Retrieved 24 April 2018.
 140. ^ Pennachin, C.; Goertzel, B. (2007). Contemporary Approaches to Artificial General Intelligence. Artificial General Intelligence. Cognitive Technologies. Cognitive Technologies. Berlin, Heidelberg: Springer. doi:10.1007/978-3-540-68677-4_1. ISBN 978-3-540-23733-4.
 141. ^ a b c Roberts, Jacob (2016). "Thinking Machines: The Search for Artificial Intelligence". Distillations. Vol. 2 no. 2. pp. 14–23. Archived from the original on 19 August 2018. Retrieved 20 March 2018.
 142. ^ "The superhero of artificial intelligence: can this genius keep it in check?". the Guardian. 16 February 2016. Retrieved 26 April 2018.
 143. ^ Mnih, Volodymyr; Kavukcuoglu, Koray; Silver, David; Rusu, Andrei A.; Veness, Joel; Bellemare, Marc G.; Graves, Alex; Riedmiller, Martin; Fidjeland, Andreas K.; Ostrovski, Georg; Petersen, Stig; Beattie, Charles; Sadik, Amir; Antonoglou, Ioannis; King, Helen; Kumaran, Dharshan; Wierstra, Daan; Legg, Shane; Hassabis, Demis (26 February 2015). "Human-level control through deep reinforcement learning". Nature. 518 (7540): 529–533. Bibcode:2015Natur.518..529M. doi:10.1038/nature14236. PMID 25719670.
 144. ^ Sample, Ian (14 March 2017). "Google's DeepMind makes AI program that can learn like a human". the Guardian. Retrieved 26 April 2018.
 145. ^ "From not working to neural networking". The Economist. 2016. Retrieved 26 April 2018.
 146. ^ Domingos 2015.
 147. ^ a b Artificial brain arguments: AI requires a simulation of the operation of the human brain A few of the people who make some form of the argument: The most extreme form of this argument (the brain replacement scenario) was put forward by Clark Glymour in the mid-1970s and was touched on by Zenon Pylyshyn and John Searle in 1980.
 148. ^ Goertzel, Ben; Lian, Ruiting; Arel, Itamar; de Garis, Hugo; Chen, Shuo (December 2010). "A world survey of artificial brain projects, Part II: Biologically inspired cognitive architectures". Neurocomputing. 74 (1–3): 30–49. doi:10.1016/j.neucom.2010.08.012.
 149. ^ Nils Nilsson writes: "Simply put, there is wide disagreement in the field about what AI is all about" (Nilsson 1983, p. 10).
 150. ^ AI's immediate precursors:
 151. ^ Haugeland 1985, pp. 112–117
 152. ^ The most dramatic case of sub-symbolic AI being pushed into the background was the devastating critique of perceptrons by Marvin Minsky and Seymour Papert in 1969. See History of AI, AI winter, or Frank Rosenblatt.
 153. ^ Cognitive simulation, Newell and Simon, AI at CMU (then called Carnegie Tech):
 154. ^ Soar (history):
 155. ^ McCarthy and AI research at SAIL and SRI International:
 156. ^ AI research at Edinburgh and in France, birth of Prolog:
 157. ^ AI at MIT under Marvin Minsky in the 1960s :
 158. ^ Cyc:
 159. ^ Knowledge revolution:
 160. ^ Frederick, Hayes-Roth; William, Murray; Leonard, Adelman. "Expert systems". doi:10.1036/1097-8542.248550. Cite journal requires |journal= (help)
 161. ^ Embodied approaches to AI:
 162. ^ Weng et al. 2001.
 163. ^ Lungarella et al. 2003.
 164. ^ Asada et al. 2009.
 165. ^ Oudeyer 2010.
 166. ^ Revival of connectionism:
 167. ^ Computational intelligence
 168. ^ Hutson, Matthew (16 February 2018). "Artificial intelligence faces reproducibility crisis". Science. pp. 725–726. Bibcode:2018Sci...359..725H. doi:10.1126/science.359.6377.725. Retrieved 28 April 2018.
 169. ^ Norvig 2012.
 170. ^ Langley 2011.
 171. ^ Katz 2012.
 172. ^ The intelligent agent paradigm: The definition used in this article, in terms of goals, actions, perception and environment, is due to Russell & Norvig (2003). Other definitions also include knowledge and learning as additional criteria.
 173. ^ Agent architectures, hybrid intelligent systems:
 174. ^ Hierarchical control system:
 175. ^ Laird, John (2008). "Extending the Soar cognitive architecture". Frontiers in Artificial Intelligence and Applications. 171: 224. CiteSeerX 10.1.1.77.2473.
 176. ^ Lieto, Antonio; Lebiere, Christian; Oltramari, Alessandro (May 2018). "The knowledge level in cognitive architectures: Current limitations and possibile developments". Cognitive Systems Research. 48: 39–55. doi:10.1016/j.cogsys.2017.05.001. hdl:2318/1665207.
 177. ^ Lieto, Antonio; Bhatt, Mehul; Oltramari, Alessandro; Vernon, David (May 2018). "The role of cognitive architectures in general artificial intelligence". Cognitive Systems Research. 48: 1–3. doi:10.1016/j.cogsys.2017.08.003. hdl:2318/1665249.
 178. ^ Search algorithms:
 179. ^ Forward chaining, backward chaining, Horn clauses, and logical deduction as search:
 180. ^ State space search and planning:
 181. ^ Uninformed searches (breadth first search, depth first search and general state space search):
 182. ^ Heuristic or informed searches (e.g., greedy best first and A*):
 183. ^ Optimization searches:
 184. ^ Genetic programming and genetic algorithms:
 185. ^ Artificial life and society based learning:
 186. ^ Daniel Merkle; Martin Middendorf (2013). "Swarm Intelligence". In Burke, Edmund K.; Kendall, Graham (eds.). Search Methodologies: Introductory Tutorials in Optimization and Decision Support Techniques. Springer Science & Business Media. ISBN 978-1-4614-6940-7.
 187. ^ Logic:
 188. ^ Satplan:
 189. ^ Explanation based learning, relevance based learning, inductive logic programming, case based reasoning:
 190. ^ Propositional logic:
 191. ^ First-order logic and features such as equality:
 192. ^ Elkin, Charles (1994). "The paradoxical success of fuzzy logic". IEEE Expert. 9 (4): 3–49. CiteSeerX 10.1.1.100.8402. doi:10.1109/64.336150.
 193. ^ Fuzzy logic:
 194. ^ "What is 'fuzzy logic'? Are there computers that are inherently fuzzy and do not apply the usual binary logic?". Scientific American. Retrieved 5 May 2018.
 195. ^ "The Belief Calculus and Uncertain Reasoning", Yen-Teh Hsia
 196. ^ a b Domingos 2015, chapter 6.
 197. ^ Demey, Lorenz; Kooi, Barteld; Sack, Joshua (7 March 2013). "Logic and Probability". Stanford Encyclopedia of Philosophy. Retrieved 5 May 2018.
 198. ^ Stochastic methods for uncertain reasoning:
 199. ^ Bayesian networks:
 200. ^ Bayesian inference algorithm:
 201. ^ Domingos 2015, p. 210.
 202. ^ Bayesian learning and the expectation-maximization algorithm:
 203. ^ Bayesian decision theory and Bayesian decision networks:
 204. ^ a b c Stochastic temporal models: Dynamic Bayesian networks: Hidden Markov model: Kalman filters:
 205. ^ decision theory and decision analysis:
 206. ^ Markov decision processes and dynamic decision networks:
 207. ^ Game theory and mechanism design:
 208. ^ Statistical learning methods and classifiers:
 209. ^ Decision tree:
 210. ^ Domingos 2015, p. 88.
 211. ^ a b Neural networks and connectionism:
 212. ^ Domingos 2015, p. 187.
 213. ^ K-nearest neighbor algorithm:
 214. ^ Domingos 2015, p. 188.
 215. ^ kernel methods such as the support vector machine:
 216. ^ Gaussian mixture model:
 217. ^ Domingos 2015, p. 152.
 218. ^ Naive Bayes classifier:
 219. ^ Classifier performance:
 220. ^ Russell & Norvig 2009, 18.12: Learning from Examples: Summary.
 221. ^ Domingos 2015, Chapter 4.
 222. ^ "Why Deep Learning Is Suddenly Changing Your Life". Fortune. 2016. Retrieved 12 March 2018.
 223. ^ "Google leads in the race to dominate artificial intelligence". The Economist. 2017. Retrieved 12 March 2018.
 224. ^ Feedforward neural networks, perceptrons and radial basis networks:
 225. ^ Competitive learning, Hebbian coincidence learning, Hopfield networks and attractor networks:
 226. ^ Seppo Linnainmaa (1970). The representation of the cumulative rounding error of an algorithm as a Taylor expansion of the local rounding errors. Master's Thesis (in Finnish), Univ. Helsinki, 6–7.
 227. ^ Griewank, Andreas (2012). Who Invented the Reverse Mode of Differentiation?. Optimization Stories, Documenta Matematica, Extra Volume ISMP (2012), 389–400.
 228. ^ Paul Werbos, "Beyond Regression: New Tools for Prediction and Analysis in the Behavioral Sciences", PhD thesis, Harvard University, 1974.
 229. ^ Paul Werbos (1982). Applications of advances in nonlinear sensitivity analysis. In System modeling and optimization (pp. 762–770). Springer Berlin Heidelberg. Online Archived 14 April 2016 at the Wayback Machine
 230. ^ Backpropagation:
 231. ^ Hierarchical temporal memory:
 232. ^ "Artificial intelligence can 'evolve' to solve problems". Science | AAAS. 10 January 2018. Retrieved 7 February 2018.
 233. ^ a b c d Schmidhuber, J. (2015). "Deep Learning in Neural Networks: An Overview". Neural Networks. 61: 85–117. arXiv:1404.7828. doi:10.1016/j.neunet.2014.09.003. PMID 25462637.
 234. ^ a b Ian Goodfellow, Yoshua Bengio, and Aaron Courville (2016). Deep Learning. MIT Press. Online Archived 16 April 2016 at the Wayback Machine
 235. ^ Hinton, G.; Deng, L.; Yu, D.; Dahl, G.; Mohamed, A.; Jaitly, N.; Senior, A.; Vanhoucke, V.; Nguyen, P.; Sainath, T.; Kingsbury, B. (2012). "Deep Neural Networks for Acoustic Modeling in Speech Recognition – The shared views of four research groups". IEEE Signal Processing Magazine. 29 (6): 82–97. doi:10.1109/msp.2012.2205597.
 236. ^ Schmidhuber, Jürgen (2015). "Deep Learning". Scholarpedia. 10 (11): 32832. Bibcode:2015SchpJ..1032832S. doi:10.4249/scholarpedia.32832.
 237. ^ Rina Dechter (1986). Learning while searching in constraint-satisfaction problems. University of California, Computer Science Department, Cognitive Systems Laboratory.Online Archived 19 April 2016 at the Wayback Machine
 238. ^ Igor Aizenberg, Naum N. Aizenberg, Joos P.L. Vandewalle (2000). Multi-Valued and Universal Binary Neurons: Theory, Learning and Applications. Springer Science & Business Media.
 239. ^ Ivakhnenko, Alexey (1965). Cybernetic Predicting Devices. Kiev: Naukova Dumka.
 240. ^ Ivakhnenko, A. G. (1971). "Polynomial Theory of Complex Systems". IEEE Transactions on Systems, Man, and Cybernetics (4): 364–378. doi:10.1109/TSMC.1971.4308320.
 241. ^ Hinton 2007.
 242. ^ Research, AI (23 October 2015). "Deep Neural Networks for Acoustic Modeling in Speech Recognition". airesearch.com. Retrieved 23 October 2015.
 243. ^ Fukushima, K. (1980). "Neocognitron: A self-organizing neural network model for a mechanism of pattern recognition unaffected by shift in position". Biological Cybernetics. 36 (4): 193–202. doi:10.1007/bf00344251. PMID 7370364.
 244. ^ Yann LeCun (2016). Slides on Deep Learning Online Archived 23 April 2016 at the Wayback Machine
 245. ^ Silver, David; Schrittwieser, Julian; Simonyan, Karen; Antonoglou, Ioannis; Huang, Aja; Guez, Arthur; Hubert, Thomas; Baker, Lucas; Lai, Matthew; Bolton, Adrian; Chen, Yutian; Lillicrap, Timothy; Fan, Hui; Sifre, Laurent; Driessche, George van den; Graepel, Thore; Hassabis, Demis (19 October 2017). "Mastering the game of Go without human knowledge" (PDF). Nature. 550 (7676): 354–359. Bibcode:2017Natur.550..354S. doi:10.1038/nature24270. ISSN 0028-0836. PMID 29052630. AlphaGo Lee... 12 convolutional layersclosed access
 246. ^ Recurrent neural networks, Hopfield nets:
 247. ^ Hyötyniemi, Heikki (1996). "Turing machines are recurrent neural networks". Proceedings of STeP '96/Publications of the Finnish Artificial Intelligence Society: 13–24.
 248. ^ P. J. Werbos. Generalization of backpropagation with application to a recurrent gas market model" Neural Networks 1, 1988.
 249. ^ A. J. Robinson and F. Fallside. The utility driven dynamic error propagation network. Technical Report CUED/F-INFENG/TR.1, Cambridge University Engineering Department, 1987.
 250. ^ R. J. Williams and D. Zipser. Gradient-based learning algorithms for recurrent networks and their computational complexity. In Back-propagation: Theory, Architectures and Applications. Hillsdale, NJ: Erlbaum, 1994.
 251. ^ Sepp Hochreiter (1991), Untersuchungen zu dynamischen neuronalen Netzen Archived 6 March 2015 at the Wayback Machine, Diploma thesis. Institut f. Informatik, Technische Univ. Munich. Advisor: J. Schmidhuber.
 252. ^ Schmidhuber, J. (1992). "Learning complex, extended sequences using the principle of history compression". Neural Computation. 4 (2): 234–242. CiteSeerX 10.1.1.49.3934. doi:10.1162/neco.1992.4.2.234.
 253. ^ Hochreiter, Sepp; and Schmidhuber, Jürgen; Long Short-Term Memory, Neural Computation, 9(8):1735–1780, 1997
 254. ^ Alex Graves, Santiago Fernandez, Faustino Gomez, and Jürgen Schmidhuber (2006). Connectionist temporal classification: Labelling unsegmented sequence data with recurrent neural nets. Proceedings of ICML'06, pp. 369–376.
 255. ^ Hannun, Awni; Case, Carl; Casper, Jared; Catanzaro, Bryan; Diamos, Greg; Elsen, Erich; Prenger, Ryan; Satheesh, Sanjeev; Sengupta, Shubho; Coates, Adam; Ng, Andrew Y. (2014). "Deep Speech: Scaling up end-to-end speech recognition". arXiv:1412.5567 [cs.CL].
 256. ^ Hasim Sak and Andrew Senior and Francoise Beaufays (2014). Long Short-Term Memory recurrent neural network architectures for large scale acoustic modeling. Proceedings of Interspeech 2014.
 257. ^ Li, Xiangang; Wu, Xihong (2015). "Constructing Long Short-Term Memory based Deep Recurrent Neural Networks for Large Vocabulary Speech Recognition". arXiv:1410.4281 [cs.CL].
 258. ^ Haşim Sak, Andrew Senior, Kanishka Rao, Françoise Beaufays and Johan Schalkwyk (September 2015): Google voice search: faster and more accurate. Archived 9 March 2016 at the Wayback Machine
 259. ^ Sutskever, Ilya; Vinyals, Oriol; Le, Quoc V. (2014). "Sequence to Sequence Learning with Neural Networks". arXiv:1409.3215 [cs.CL].
 260. ^ Jozefowicz, Rafal; Vinyals, Oriol; Schuster, Mike; Shazeer, Noam; Wu, Yonghui (2016). "Exploring the Limits of Language Modeling". arXiv:1602.02410 [cs.CL].
 261. ^ Gillick, Dan; Brunk, Cliff; Vinyals, Oriol; Subramanya, Amarnag (2015). "Multilingual Language Processing From Bytes". arXiv:1512.00103 [cs.CL].
 262. ^ Vinyals, Oriol; Toshev, Alexander; Bengio, Samy; Erhan, Dumitru (2015). "Show and Tell: A Neural Image Caption Generator". arXiv:1411.4555 [cs.CV].
 263. ^ Brynjolfsson, Erik; Mitchell, Tom (22 December 2017). "What can machine learning do? Workforce implications". Science. pp. 1530–1534. Bibcode:2017Sci...358.1530B. doi:10.1126/science.aap8062. Retrieved 7 May 2018.
 264. ^ Sample, Ian (18 October 2017). "'It's able to create knowledge itself': Google unveils AI that learns on its own". the Guardian. Retrieved 7 May 2018.
 265. ^ "The AI revolution in science". Science | AAAS. 5 July 2017. Retrieved 7 May 2018.
 266. ^ "Will your job still exist in 10 years when the robots arrive?". South China Morning Post. 2017. Retrieved 7 May 2018.
 267. ^ Borowiec, Tracey Lien, Steven (2016). "AlphaGo beats human Go champ in milestone for artificial intelligence". latimes.com. Retrieved 7 May 2018.
 268. ^ Brown, Noam; Sandholm, Tuomas (26 January 2018). "Superhuman AI for heads-up no-limit poker: Libratus beats top professionals". Science. pp. 418–424. doi:10.1126/science.aao1733. Retrieved 7 May 2018.
 269. ^ Ontanon, Santiago; Synnaeve, Gabriel; Uriarte, Alberto; Richoux, Florian; Churchill, David; Preuss, Mike (December 2013). "A Survey of Real-Time Strategy Game AI Research and Competition in StarCraft". IEEE Transactions on Computational Intelligence and AI in Games. 5 (4): 293–311. CiteSeerX 10.1.1.406.2524. doi:10.1109/TCIAIG.2013.2286295.
 270. ^ "Facebook Quietly Enters StarCraft War for AI Bots, and Loses". WIRED. 2017. Retrieved 7 May 2018.
 271. ^ "ILSVRC2017". image-net.org. Retrieved 6 November 2018.
 272. ^ Schoenick, Carissa; Clark, Peter; Tafjord, Oyvind; Turney, Peter; Etzioni, Oren (23 August 2017). "Moving beyond the Turing Test with the Allen AI Science Challenge". Communications of the ACM. 60 (9): 60–64. arXiv:1604.04315. doi:10.1145/3122814.
 273. ^ O'Brien & Marakas 2011.
 274. ^ Mathematical definitions of intelligence:
 275. ^ Hernández-Orallo, José; Dowe, David L.; Hernández-Lloreda, M.Victoria (March 2014). "Universal psychometrics: Measuring cognitive abilities in the machine kingdom". Cognitive Systems Research. 27: 50–74. doi:10.1016/j.cogsys.2013.06.001. hdl:10251/50244.
 276. ^ a b Russell & Norvig 2009, p. 1.
 277. ^ CNN 2006.
 278. ^ Using AI to predict flight delays, Ishti.org.
 279. ^ N. Aletras; D. Tsarapatsanis; D. Preotiuc-Pietro; V. Lampos (2016). "Predicting judicial decisions of the European Court of Human Rights: a Natural Language Processing perspective". PeerJ Computer Science. 2: e93. doi:10.7717/peerj-cs.93.
 280. ^ "The Economist Explains: Why firms are piling into artificial intelligence". The Economist. 31 March 2016. Archived from the original on 8 May 2016. Retrieved 19 May 2016.
 281. ^ Lohr, Steve (28 February 2016). "The Promise of Artificial Intelligence Unfolds in Small Steps". The New York Times. Archived from the original on 29 February 2016. Retrieved 29 February 2016.
 282. ^ Frangoul, Anmar (14 June 2019). "A Californian business is using A.I. to change the way we think about energy storage". CNBC. Retrieved 5 November 2019.
 283. ^ Wakefield, Jane (15 June 2016). "Social media 'outstrips TV' as news source for young people". BBC News. Archived from the original on 24 June 2016.
 284. ^ Smith, Mark (22 July 2016). "So you think you chose to read this article?". BBC News. Archived from the original on 25 July 2016.
 285. ^ Brown, Eileen. "Half of Americans do not believe deepfake news could target them online". ZDNet. Retrieved 3 December 2019.
 286. ^ "10 Promising AI Applications in Health Care". Harvard Business Review. 10 May 2018. Archived from the original on 15 December 2018. Retrieved 28 August 2018.
 287. ^ Dina Bass (20 September 2016). "Microsoft Develops AI to Help Cancer Doctors Find the Right Treatments". Bloomberg. Archived from the original on 11 May 2017.
 288. ^ Gallagher, James (26 January 2017). "Artificial intelligence 'as good as cancer doctors'". BBC News. Archived from the original on 26 January 2017. Retrieved 26 January 2017.
 289. ^ Langen, Pauline A.; Katz, Jeffrey S.; Dempsey, Gayle, eds. (18 October 1994), Remote monitoring of high-risk patients using artificial intelligence, archived from the original on 28 February 2017, retrieved 27 February 2017
 290. ^ Kermany, D; Goldbaum, M; Zhang, Kang. "Identifying Medical Diagnoses and Treatable Diseases by Image-Based Deep Learning" (PDF). cell.com. Retrieved 18 December 2018.
 291. ^ Senthilingam, Meera (12 May 2016). "Are Autonomous Robots Your next Surgeons?". CNN. Cable News Network. Archived from the original on 3 December 2016. Retrieved 4 December 2016.
 292. ^ "Full Page Reload". IEEE Spectrum: Technology, Engineering, and Science News. Retrieved 3 September 2019.
 293. ^ "33 Corporations Working On Autonomous Vehicles". CB Insights. N.p., 11 August 2016. 12 November 2016.
 294. ^ West, Darrell M. "Moving forward: Self-driving vehicles in China, Europe, Japan, Korea, and the United States". Center for Technology Innovation at Brookings. N.p., September 2016. 12 November 2016.
 295. ^ Burgess, Matt (24 August 2017). "The UK is about to Start Testing Self-Driving Truck Platoons". Wired UK. Archived from the original on 22 September 2017. Retrieved 20 September 2017.
 296. ^ Davies, Alex (5 May 2015). "World's First Self-Driving Semi-Truck Hits the Road". WIRED. Archived from the original on 28 October 2017. Retrieved 20 September 2017.
 297. ^ McFarland, Matt. "Google's artificial intelligence breakthrough may have a huge impact on self-driving cars and much more". The Washington Post 25 February 2015. Infotrac Newsstand. 24 October 2016
 298. ^ "Programming safety into self-driving cars". National Science Foundation. N.p., 2 February 2015. 24 October 2016.
 299. ^ ArXiv, E. T. (26 October 2015). Why Self-Driving Cars Must Be Programmed to Kill. Retrieved 17 November 2017, from https://www.technologyreview.com/s/542626/why-self-driving-cars-must-be-programmed-to-kill/[permanent dead link]
 300. ^ Christy, Charles A. (17 January 1990). "Impact of Artificial Intelligence on Banking". latimes.com. Retrieved 10 September 2019.
 301. ^ O'Neill, Eleanor (31 July 2016). "Accounting, automation and AI". icas.com. Archived from the original on 18 November 2016. Retrieved 18 November 2016.
 302. ^ Robots Beat Humans in Trading Battle. Archived 9 September 2009 at the Wayback Machine BBC.com (8 August 2001)
 303. ^ "CTO Corner: Artificial Intelligence Use in Financial Services – Financial Services Roundtable". Financial Services Roundtable. 2 April 2015. Archived from the original on 18 November 2016. Retrieved 18 November 2016.
 304. ^ "Artificial Intelligence Solutions, AI Solutions". www.sas.com.
 305. ^ Chapman, Lizette (7 January 2019). "Palantir once mocked the idea of salespeople. Now it's hiring them". latimes.com. Retrieved 28 February 2019.
 306. ^ Pham, Sherisse (24 April 2017). "Jack Ma: In 30 years, the best CEO could be a robot". CNNMoney.
 307. ^ "Can't find a perfect CEO? Create an AI one yourself". 22 October 2016.
 308. ^ Taylor, Patrick. "The Robots Are Coming To Corporate Finance". Forbes.
 309. ^ Marwala, Tshilidzi; Hurwitz, Evan (2017). Artificial Intelligence and Economic Theory: Skynet in the Market. London: Springer. ISBN 978-3-319-66104-9.
 310. ^ "Miles Education | Future Of Finance | Blockchain Fundamentals for F&A Professionals Certificate". www.mileseducation.com. Retrieved 26 September 2019.
 311. ^ Buckley, Chris; Mozur, Paul (22 May 2019). "How China Uses High-Tech Surveillance to Subdue Minorities". The New York Times.
 312. ^ "Security lapse exposed a Chinese smart city surveillance system".
 313. ^ "AI traffic signals to be installed in Bengaluru soon". NextBigWhat. 24 September 2019. Retrieved 1 October 2019.
 314. ^ "Why AI researchers like video games". The Economist. Archived from the original on 5 October 2017.
 315. ^ Yannakakis, G. N. (2012, May). Game AI revisited. In Proceedings of the 9th conference on Computing Frontiers (pp. 285–292). ACM.
 316. ^ a b Slyusar, Vadym (2019). "Artificial intelligence as the basis of future control networks". Preprint.
 317. ^ "Getting to grips with military robotics". The Economist. 25 January 2018. Retrieved 7 February 2018.
 318. ^ "Autonomous Systems: Infographic". siemens.com. Retrieved 7 February 2018.
 319. ^ Allen, Gregory (6 February 2019). "Understanding China's AI Strategy". www.cnas.org/publications/reports/understanding-chinas-ai-strategy. Center for a New American Security. Archived from the original on 17 March 2019. Retrieved 17 March 2019.
 320. ^ Metz, Cade (15 March 2018). "Pentagon Wants Silicon Valley's Help on A.I." The New York Times. Retrieved 19 March 2018.
 321. ^ Chang, Hsihui; Kao, Yi-Ching; Mashruwala, Raj; Sorensen, Susan M. (10 April 2017). "Technical Inefficiency, Allocative Inefficiency, and Audit Pricing". Journal of Accounting, Auditing & Finance. 33 (4): 580–600. doi:10.1177/0148558X17696760.
 322. ^ Matz, S. C., et al. "Psychological targeting as an effective approach to digital mass persuasion." Proceedings of the National Academy of Sciences (2017): 201710966.
 323. ^ Busby, Mattha (30 April 2018). "Revealed: how bookies use AI to keep gamblers hooked". the Guardian.
 324. ^ Celli, Fabio, Pietro Zani Massani, and Bruno Lepri. "Profilio: Psychometric Profiling to Boost Social Media Advertising." Proceedings of the 2017 ACM on Multimedia Conference. ACM, 2017 [1]
 325. ^ "Thinking Machines: Art and Design in the Computer Age, 1959–1989". The Museum of Modern Art. Retrieved 23 July 2019.
 326. ^ Retrieved July 29
 327. ^ "Unhuman: Art in the Age of AI – State Festival". Statefestival.org. Retrieved 13 September 2018.
 328. ^ Chun, Rene (21 September 2017). "It's Getting Hard to Tell If a Painting Was Made by a Computer or a Human". Artsy. Retrieved 23 July 2019.
 329. ^ Retrieved July 29
 330. ^ Retrieved September 2019 https://ars.electronica.art/center/en/exhibitions/ai/ Retrieved September 2019 Check |url= value (help). Missing or empty |title= (help)
 331. ^ Retrieved October 2019 "MAK Wien - MAK Museum Wien" Check |url= value (help).
 332. ^ Retrieved September 2019 https://ars.electronica.art/outofthebox/en/digital-humanism-conf/ Retrieved September 2019 Check |url= value (help). Missing or empty |title= (help)
 333. ^ The Turing test:
  Turing's original publication: Historical influence and philosophical implications:
 334. ^ Dartmouth proposal:
 335. ^ The physical symbol systems hypothesis:
 336. ^ Dreyfus criticized the necessary condition of the physical symbol system hypothesis, which he called the "psychological assumption": "The mind can be viewed as a device operating on bits of information according to formal rules." (Dreyfus 1992, p. 156)
 337. ^ Dreyfus' critique of artificial intelligence:
 338. ^ Gödel 1951: in this lecture, Kurt Gödel uses the incompleteness theorem to arrive at the following disjunction: (a) the human mind is not a consistent finite machine, or (b) there exist Diophantine equations for which it cannot decide whether solutions exist. Gödel finds (b) implausible, and thus seems to have believed the human mind was not equivalent to a finite machine, i.e., its power exceeded that of any finite machine. He recognized that this was only a conjecture, since one could never disprove (b). Yet he considered the disjunctive conclusion to be a "certain fact".
 339. ^ The Mathematical Objection: Making the Mathematical Objection: Refuting Mathematical Objection: Background:
  • Gödel 1931, Church 1936, Kleene 1935, Turing 1937
 340. ^ Graham Oppy (20 January 2015). "Gödel's Incompleteness Theorems". Stanford Encyclopedia of Philosophy. Retrieved 27 April 2016. These Gödelian anti-mechanist arguments are, however, problematic, and there is wide consensus that they fail.
 341. ^ Stuart J. Russell; Peter Norvig (2010). "26.1.2: Philosophical Foundations/Weak AI: Can Machines Act Intelligently?/The mathematical objection". Artificial Intelligence: A Modern Approach (3rd ed.). Upper Saddle River, NJ: Prentice Hall. ISBN 978-0-13-604259-4. even if we grant that computers have limitations on what they can prove, there is no evidence that humans are immune from those limitations.
 342. ^ Mark Colyvan. An introduction to the philosophy of mathematics. Cambridge University Press, 2012. From 2.2.2, 'Philosophical significance of Gödel's incompleteness results': "The accepted wisdom (with which I concur) is that the Lucas-Penrose arguments fail."
 343. ^ Russel, Stuart., Daniel Dewey, and Max Tegmark. Research Priorities for Robust and Beneficial Artificial Intelligence. AI Magazine 36:4 (2015). 8 December 2016.
 344. ^ Simon, Matt (1 April 2019). "Andrew Yang's Presidential Bid Is So Very 21st Century". Wired – via www.wired.com.
 345. ^ "Five experts share what scares them the most about AI". 5 September 2018.
 346. ^ Rawlinson, Kevin (29 January 2015). "Microsoft's Bill Gates insists AI is a threat". BBC News. Archived from the original on 29 January 2015. Retrieved 30 January 2015.
 347. ^ Holley, Peter (28 January 2015). "Bill Gates on dangers of artificial intelligence: 'I don't understand why some people are not concerned'". The Washington Post. ISSN 0190-8286. Archived from the original on 30 October 2015. Retrieved 30 October 2015.
 348. ^ Gibbs, Samuel (27 October 2014). "Elon Musk: artificial intelligence is our biggest existential threat". The Guardian. Archived from the original on 30 October 2015. Retrieved 30 October 2015.
 349. ^ Cellan-Jones, Rory (2 December 2014). "Stephen Hawking warns artificial intelligence could end mankind". BBC News. Archived from the original on 30 October 2015. Retrieved 30 October 2015.
 350. ^ Post, Washington. "Tech titans like Elon Musk are spending $1 billion to save you from terminators". Archived from the original on 7 June 2016.
 351. ^ Müller, Vincent C.; Bostrom, Nick (2014). "Future Progress in Artificial Intelligence: A Poll Among Experts" (PDF). AI Matters. 1 (1): 9–11. doi:10.1145/2639475.2639478. Archived (PDF) from the original on 15 January 2016.
 352. ^ "Oracle CEO Mark Hurd sees no reason to fear ERP AI". SearchERP. Retrieved 6 May 2019.
 353. ^ "Mark Zuckerberg responds to Elon Musk's paranoia about AI: 'AI is going to... help keep our communities safe.'". Business Insider. 25 May 2018. Retrieved 6 May 2019.
 354. ^ "The mysterious artificial intelligence company Elon Musk invested in is developing game-changing smart computers". Tech Insider. Archived from the original on 30 October 2015. Retrieved 30 October 2015.
 355. ^ Clark, Jack. "Musk-Backed Group Probes Risks Behind Artificial Intelligence". Bloomberg.com. Archived from the original on 30 October 2015. Retrieved 30 October 2015.
 356. ^ "Elon Musk Is Donating $10M Of His Own Money To Artificial Intelligence Research". Fast Company. 15 January 2015. Archived from the original on 30 October 2015. Retrieved 30 October 2015.
 357. ^ "Is artificial intelligence really an existential threat to humanity?". Bulletin of the Atomic Scientists. 9 August 2015. Archived from the original on 30 October 2015. Retrieved 30 October 2015.
 358. ^ "The case against killer robots, from a guy actually working on artificial intelligence". Fusion.net. Archived from the original on 4 February 2016. Retrieved 31 January 2016.
 359. ^ "Will artificial intelligence destroy humanity? Here are 5 reasons not to worry". Vox. 22 August 2014. Archived from the original on 30 October 2015. Retrieved 30 October 2015.
 360. ^ In the early 1970s, Kenneth Colby presented a version of Weizenbaum's ELIZA known as DOCTOR which he promoted as a serious therapeutic tool. (Crevier 1993, pp. 132–144)
 361. ^ Joseph Weizenbaum's critique of AI: Weizenbaum (the AI researcher who developed the first chatterbot program, ELIZA) argued in 1976 that the misuse of artificial intelligence has the potential to devalue human life.
 362. ^ "Commentary: Bad news. Artificial intelligence is biased". CNA.
 363. ^ a b c Jeff Larson, Julia Angwin (23 May 2016). "How We Analyzed the COMPAS Recidivism Algorithm". ProPublica. Retrieved 23 July 2019.
 364. ^ E McGaughey, 'Will Robots Automate Your Job Away? Full Employment, Basic Income, and Economic Democracy' (2018) SSRN, part 2(3)
 365. ^ "Automation and anxiety". The Economist. 9 May 2015. Retrieved 13 January 2018.
 366. ^ Lohr, Steve (2017). "Robots Will Take Jobs, but Not as Fast as Some Fear, New Report Says". The New York Times. Retrieved 13 January 2018.
 367. ^ Frey, Carl Benedikt; Osborne, Michael A (1 January 2017). "The future of employment: How susceptible are jobs to computerisation?". Technological Forecasting and Social Change. 114: 254–280. CiteSeerX 10.1.1.395.416. doi:10.1016/j.techfore.2016.08.019. ISSN 0040-1625.
 368. ^ Arntz, Melanie, Terry Gregory, and Ulrich Zierahn. "The risk of automation for jobs in OECD countries: A comparative analysis." OECD Social, Employment, and Migration Working Papers 189 (2016). p. 33.
 369. ^ Mahdawi, Arwa (26 June 2017). "What jobs will still be around in 20 years? Read this to prepare your future". The Guardian. Retrieved 13 January 2018.
 370. ^ "Stephen Hawking, Elon Musk, and Bill Gates Warn About Artificial Intelligence". Observer. 19 August 2015. Archived from the original on 30 October 2015. Retrieved 30 October 2015.
 371. ^ "Ethical AI Learns Human Rights Framework". Voice of America. Retrieved 10 November 2019.
 372. ^ Wendell Wallach (2010). Moral Machines, Oxford University Press.
 373. ^ Wallach, pp 37–54.
 374. ^ Wallach, pp 55–73.
 375. ^ Wallach, Introduction chapter.
 376. ^ a b Michael Anderson and Susan Leigh Anderson (2011), Machine Ethics, Cambridge University Press.
 377. ^ a b "Machine Ethics". aaai.org. Archived from the original on 29 November 2014.
 378. ^ Rubin, Charles (Spring 2003). "Artificial Intelligence and Human Nature |'The New Atlantis". 1: 88–100. Archived from the original on 11 June 2012. Cite journal requires |journal= (help)
 379. ^ Brooks, Rodney (10 November 2014). "artificial intelligence is a tool, not a threat". Archived from the original on 12 November 2014.
 380. ^ Chalmers, David (1995). "Facing up to the problem of consciousness". Journal of Consciousness Studies. 2 (3): 200–219. See also this link
 381. ^ Horst, Steven, (2005) "The Computational Theory of Mind" in The Stanford Encyclopedia of Philosophy
 382. ^ This version is from Searle (1999), and is also quoted in Dennett 1991, p. 435. Searle's original formulation was "The appropriately programmed computer really is a mind, in the sense that computers given the right programs can be literally said to understand and have other cognitive states." (Searle 1980, p. 1). Strong AI is defined similarly by Russell & Norvig (2003, p. 947): "The assertion that machines could possibly act intelligently (or, perhaps better, act as if they were intelligent) is called the 'weak AI' hypothesis by philosophers, and the assertion that machines that do so are actually thinking (as opposed to simulating thinking) is called the 'strong AI' hypothesis."
 383. ^ Searle's Chinese room argument: Discussion:
 384. ^ Robot rights: Prematurity of: In fiction:
 385. ^ Evans, Woody (2015). "Posthuman Rights: Dimensions of Transhuman Worlds". Teknokultura. 12 (2). doi:10.5209/rev_TK.2015.v12.n2.49072.
 386. ^ maschafilm. "Content: Plug & Pray Film – Artificial Intelligence – Robots -". plugandpray-film.de. Archived from the original on 12 February 2016.
 387. ^ Omohundro, Steve (2008). The Nature of Self-Improving Artificial Intelligence. presented and distributed at the 2007 Singularity Summit, San Francisco, CA.
 388. ^ a b c Technological singularity:
 389. ^ Transhumanism:
 390. ^ AI as evolution:
 391. ^ "Robots and Artificial Intelligence". www.igmchicago.org. Retrieved 3 July 2019.
 392. ^ Buttazzo, G. (July 2001). "Artificial consciousness: Utopia or real possibility?". Computer. 34 (7): 24–30. doi:10.1109/2.933500.
 393. ^ Anderson, Susan Leigh. "Asimov's "three laws of robotics" and machine metaethics." AI & Society 22.4 (2008): 477–493.
 394. ^ McCauley, Lee (2007). "AI armageddon and the three laws of robotics". Ethics and Information Technology. 9 (2): 153–164. CiteSeerX 10.1.1.85.8904. doi:10.1007/s10676-007-9138-2.
 395. ^ Galvan, Jill (1 January 1997). "Entering the Posthuman Collective in Philip K. Dick's "Do Androids Dream of Electric Sheep?"". Science Fiction Studies. 24 (3): 413–429. JSTOR 4240644.

AI textbooks[edit]

History of AI[edit]

Other sources[edit]