هوشنگ عطاریان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
هوشنگ عطاریان
سرهنگ هوشنگ عطاریان، نفر دوم از راست به چپ
اطلاعات شخصی
مرگ ۶ اسفند ۱۳۶۲ (۴۳ سال)
در جبهه غرب (اعدام شد)
ملیت  ایران
حزب سیاسی حزب توده ایران
پیشه سیاستمدار
دین اسلام
خدمت نظامی
درجه سرهنگ
دستورات از فرماندهان نیروی زمینی ارتش ایران
رزم‌ها/جنگ‌ها جنگ ایران و عراق


سرهنگ هوشنگ عطاریان از فرماندهان نیروی زمینی ارتش ایران در جنگ ایران و عراق بود. به اتهام عضویت در حزب توده ایران در اردیبهشت ۱۳۶۲ دستگیر و در اسفند ۱۳۶۲ اعدام شد.

در میان واحدهای نیروی زمینی ارتش ایران در هفته اول حمله عراق به ایران، تنها ارتش ایران در جبهه غرب کشور به فرماندهی سرهنگ هوشنگ عطاریان بود که با اتخاذ و تاکتیک عملیاتی ضد حمله در روز هشتم از شروع جنگ توانست ارتش عراق را از خاک ایران بیرون نمایند. در گزارش جنگی جمهوری اسلامی در آن ایام آمده است: «بعد از ظهر امروز سرهنگ عطاریان قصر شیرین را باز پس ستاند و در جبهه غرب کشور ۸۰ تانک دشمن را نابود کردند و نیروهای ما رادیو و تلویزیون را باز پس گرفتند».

دو سال بعد، در اسفند ۱۳۶۲ سرهنگ عطاریان نظامی برجستهٔ جبهه جنگ با عراق، به خاطر دگراندیشی سیاسی به اتهام عامل نفوذی دشمن و بدون محاکمه قانونی در جبهه تیرباران شد و سرهنگ عبدالحسین مفید، جایگزین وی شد.


حسین الله کرم معتقد است:

عمده نیروهای ما در جبهه مطلع الفجر(۱۳۶۰)[۱] به تفنگ ژ-۳ مسلح بودند و نیروهای بسیجی احمد(متوسلیان) و همت هم عمدتا سلاح سازمانی شان تفنگ هجومی کلاشینکف بود. وقتی عملیات شروع شد ما با قضیه عجیبی مواجه شدیم.در اوج درگیری جبهه مطلع الفجر وقتی در خواست مهمات دادیم؛ مشاهده کردیم که هر چه فشنگ کالیبر سبک برایمان فرستاده اند فشنگ کلاشینکف است! از آن طرف در عملیات محمدرسول الله احمد و همت هم هر چه مهمات سبک به دست شان رسید فشنگ ژ-۳ بود! ...البته بعدا فهمیدیم که سرنخ این قضیه در دست عنصر مرموزی به نام سرهنگ هوشنگ عطاریان بوده است.این شخص ان روزها در جبهه غرب دست بالا را داشت و امر توزیع مهمات به واحدهای سپاه در غرب کشور هم زیر نظر او صورت می گرفت.[۲]


دو دهه بعد هاشمی رفسنجانی در مصاحبه با روزنامهٔ همشهری گفت:

اگر آن کار را نمی‌کردیم، بهتر بود. ما حزب توده را زیر نظر داشتیم. من برای این حرف که آنها به فکر کودتا بودند، دلیلی پیدا نکردم. البته به نفع شوروی فعالیت‌هایی داشتند.[۳]

منبع[ویرایش]

  1. «نبرد محمدرسول الله (ص) منطقه عملیات». آفتاب. 
  2. گلعلی بابایی، حسین بهزاد،همپای صاعقه(کارنامه عملیاتی لشکر ۲۷ محمد رسول الله)،چاپ چهارم ۱۳۸۷،ص۱۱۲
  3. «از روز اول مطمئن بودم نمی‌بازیم». روزنامه همشهری.