هوشنگ عطاریان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
هوشنگ عطاریان
سرهنگ هوشنگ عطاریان، نفر دوم از راست به چپ
اطلاعات شخصی
مرگ ۶ اسفند ۱۳۶۲ (۴۳ سال)
در جبهه غرب (اعدام شد)
ملیت  ایران
حزب سیاسی حزب توده ایران
پیشه سیاستمدار
دین اسلام
خدمت نظامی
درجه سرهنگ
دستورات از فرماندهان نیروی زمینی ارتش ایران
رزم‌ها/جنگ‌ها جنگ ایران و عراق

سرهنگ هوشنگ عطاریان از فرماندهان نیروی زمینی ارتش ایران در جنگ ایران و عراق بود. به اتهام عضویت در حزب توده ایران در اردیبهشت ۱۳۶۲ دستگیر و در اسفند ۱۳۶۲ اعدام شد.

در میان واحدهای نیروی زمینی ارتش ایران در هفته اول حمله عراق به ایران، تنها ارتش ایران در جبهه غرب کشور به فرماندهی سرهنگ هوشنگ عطاریان بود که با اتخاذ و تاکتیک عملیاتی ضد حمله در روز هشتم از شروع جنگ توانست ارتش عراق را از خاک ایران بیرون نمایند. در گزارش جنگی جمهوری اسلامی در آن ایام آمده است: «بعد از ظهر امروز سرهنگ عطاریان قصر شیرین را باز پس ستاند و در جبهه غرب کشور ۸۰ تانک دشمن را نابود کردند و نیروهای ما رادیو و تلویزیون را باز پس گرفتند».

پس از اعدام سرهنگ عطاریان فرمانده نظامی در جبهه جنگ با عراق، به اتهام عضویت در سازمان مخفی حزب توده و جاسوسی ، سرهنگ عبدالحسین مفید، جایگزین وی شد.

حسین الله کرم ادعا می‌کند: در جبهه عملیات والفجر ۹ با رمز یا محمدرسول‌الله در تاریخ ۵/۱۲/۱۳۶۴ فشنگ‌های اشتباهی در میان نیروهای ایرانی توزیع شده است و معتقد است عطاریان عامل آن بوده است.[۱][متناقض] دو دهه بعد هاشمی رفسنجانی در مصاحبه با روزنامهٔ همشهری گفت:

اگر آن کار را نمی‌کردیم، بهتر بود. ما حزب توده را زیر نظر داشتیم. من برای این حرف که آنها به فکر کودتا بودند، دلیلی پیدا نکردم. البته به نفع شوروی فعالیت‌هایی داشتند.[۲]

منابع[ویرایش]

  1. گلعلی بابایی، حسین بهزاد، همپای صاعقه (کارنامه عملیاتی لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله)، چاپ چهارم ۱۳۸۷، ص۱۱۲
  2. «از روز اول مطمئن بودم نمی‌بازیم». روزنامه همشهری.