هوسارهای لهستانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
هوسارهای لهستانی
Крылаты гусар Рэчы Паспалітай.png
فعال۱۵۰۳–۱۷۷۶
وفاداری مشترک‌المنافع لهستان-لیتوانی
گونهسواره‌نظام سنگین
نقشجنگاوری مانوری
شبیخون
تاکتیک‌های شوک
نام(های) مستعارفرشته‌های مرگ
شعار(ها)Amor Patriae Nostra Lex (عشق میهن قانون ماست)
رنگ‌هاسرخ و سفید
تجهیزاتBurgonet, lance، گرز، تیشه، سابر
فرماندهان

هوسارهای لهستانی (لهستانی: Husaria) یا هوسارهای بال‌دار ، گونه‌ای سواره‌نظام در سپاه مشترک‌المنافع لهستان-لیتوانی بودند که میان سده‌های ۱۶ تا ۱۸ در استفاده بودند.

همانند هوسارهای مجاری‌، هوسارهای ابتدایی لهستانی سواره‌نظام سبک از پناهندگان بالکانی بودند که در سال ۱۵۰۳ به عنوان مزدور به لهستان آمدند.پس از اصلاحات نظامی پادشاه لهستانی استفان باتوری، ارتش لهستان یگان هوسار را پذیرفت و آن را به سواره‌نظام سنگین شوک تبدیل کرد.یگان‌ها و بنرهای هوساری در بزرگ‌ترین نبرد سواره‌نظامی تاریخ در نبرد وین در سال ۱۶۸۳ شرکت کردند و تا دهه ۱۷۷۰ میلادی که منحل شدند به عنوان سواره‌نظام برتر لهستان خدمت می‌کردند.

تاریخچه[ویرایش]

هوسارها در اصل به عنوان سربازهای مزدوری پناهنده از منطقه بالکان تشکیل شدند.[۱] نیزه‌دارانی که دارای ریشه صربی بودند، ضد سواره‌نظام‌های دلی و سپاهی عثمانی به کار گرفته می‌شدند.[۲] نخستین اشاره به هوسارها در منابع لهستانی در سال ۱۵۰۰ بود، هرچند که احتمالا پیش از آن در خدمت بودند.[۳] در سده پانزدهم، هوسارهای سبک، همانند آنچه که پادشاه مجار ماتیاش یکم درست کرده بود در اروپا به عنوان نیروهای سبک و مصرف‌پذیر به تصویب رسید. هوسارهای لهستانی در اصل بر پایه هوسارهای مجاری ابتدایی ساخته شده بودند[۱] و لهستان آن‌ها را بر پایه سواره‌نظام‌های ارتش سیاه مجارستان بنا کرده بود.[۴]

بازسازی تاریخی از یک هوسار بال‌دار، ۲۰۱۳

ابتدایی‌ترین گونه هوسار‌ها در سال ۱۵۰۳ توسط سیم در پادشاهی لهستان تشکیل شدند.آن‌ها سه بنر از مزدورهای مجاری را استخدام کردند.به‌زودی از شهروندان لهستانی نیز در یگان‌های هوسار پذیرفته می‌شد.

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ Nolan, Cathal J. (2006). The Age of Wars of Religion, 1000-1650: An Encyclopedia of Global Warfare and Civilization. Greenwood Publishing Group. p. 428. ISBN 978-0-313-33733-8.
  2. Warfare in Eastern Europe, 1500-1800. BRILL. 6 January 2012. pp. 7–. ISBN 978-90-04-22198-7.
  3. Brzezinski 1987, p. 14.
  4. Nicolle, David; Witold Sarnecki (February 2008). Medieval Polish Armies 966-1500. Men-at-Arms. Oxford: Osprey Publishing. p. 19. ISBN 978-1-84603-014-7.

پیوند به بیرون[ویرایش]