هورتن اچ‌او ۲۲۹

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
هورتن اچ‌او ۲۲۹
Horten H.IX line drawing.svg
H.IX V1 glider drawings
کاربری جنگنده /بمب افکن
تولیدکننده Gothaer Waggonfabrik
طراح Horten brothers
نخستین پرواز 1 مارس ۱۹۴۴ (glider)
کاربر اصلی نیروی هوایی آلمان نازی
تعداد ساخته‌شده ۳

هورتن اچ‌او ۲۲۹ (به انگلیسی: Horten Ho229) هواپیمای رادارگریزی است که آلمان در پایان جنگ جهانی دوم طراحی کرد ولی هرگز نتوانست از آن استفاده کند جز چند بار در مقابل ارتش آمریکا.البته این هواپیما پس از حمله به آمریکا در مثلث برمودا سقوط کرد. مهندسان نازی هواپیمایی ساختند که می‌توانست مسیر جنگ جهانی دوم را تغییر دهد،

این هواپیما اولین هواپیمای رادار گریز جهان است که خیلی دیر به میدان رسید

مشخصات[ویرایش]

بال‌های سرتاسری این هواپیما بیشتر به هواپیمای B-۲ ایالات متحده یا هواپیماهای اپیزودهای جنگ ستارگان شباهت دارد. طراحی هواپیما به گونه‌ای بوده‌است که بتواند با سرعت ۹۵۶ کیلومتر بر ساعت حرکت کند. ۲۹-۲ برای افزایش توانایی کنترل یا مقاومت از هیچ سطح عمودی استفاده نکرده‌است و تمامی سطوح خارجی این هواپیما در اوج گرفتن آن نقش دارند. طراحی یکدست این هواپیما توانایی خاصی را در فرار از مقابل چشم رادارها به ۲۹-۲ بخشیده‌است. به بیانی دیگر اینگونه به نظر می‌رسد هواپیمای هورتن ۲۹-۲ اولین هواپیمای رادار گریز در جهان باشد.

تاریخچه[ویرایش]

هورتن ۲۹-۲ با ساختاری غریب، بسیار دیرتر از آن ابدع شده بود که بتواند در جنگ جهانی دوم به یاری نازیها بشتابد. هدف مهندسان از بازآفرینی این هواپیما بررسی و تأیید رادار گریزی این هواپیما اعلام شده‌است.

در صورتی که این هواپیما در زمانی دیگر در اختیار نازی‌ها قرار می‌گرفت قطعاً سرنوشت جنگ جهانی دوم تغییر پیدا می‌کرد زیرا این هواپیما علاوه بر توانایی محدود در پنهان شدن از دید رادارها از سرعت بسیار بالایی برخوردار بوده و حتی اگر رادارهای انگلیسی موفق به ردیابی آن می‌شده‌اند، زمان بسیار کمی برای نشان دادن عکس‌العمل از خود داشته‌اند. زمانی در حدود ۸ یا ۱۹ دقیقه که در این محدوده زمانی ایجاد پوشش دفاعی برای مقابله با این جنگنده‌ها امری بسیار سخت به نظر می‌رسد.

با این همه و با وجود کامل بودن طراحی هواپیمای ۲۹-۲ نازی‌ها در سال ۱۹۴۵ با کمبود شدید سوخت و خلبان و مهمتر از آن‌ها زمان مواجه بودند و همین امر فرصت یکه‌تازی بیشتر بر تاریخ جهان را از آن‌ها گرفت.

اولین آزمایش ۲۹-۲ قبل از کریسمس سال ۱۹۴۴ صورت گرفته‌است اما پس از آن زمان نازی‌ها رو به اتمام گذاشت و فرصت استفاده از این ابداع برای حزب نازی به وجود نیامد. طراح این هواپیما، والتر هورتن فردی نظامی بود که طی جنگ بریتانیا در سال ۱۹۴۰ صدها تن از همکاران خود را از دست داده بود. این حادثه تا زمان مرگ با هورتن بوده و وی در واقع به منظور انتقام گرفتن از انگلیسی‌ها اقدام به طراحی و ساخت هواپیمایی کرد که در برابر سیستم رادار انگلیسی‌ها نامرئی باشد.

منابع[ویرایش]

  • "Myhra, David. Northrop Tests Hitler's 'Stealth' Fighter." Aviation History, Volume 19, Issue 6, July 2009.
  • Shepelev, Andrei and Huib Ottens. Ho 229 The Spirit of Thuringia: The Horten All-wing jet Fighter. London: Classic Publications, 2007. ISBN 1-903223-66-0.

پیوند به بیرون[ویرایش]