هواچرخ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

هواچرخ

هواچرخ.[۱] به هواگردی گفته می‌شود که بال چرخان آن بدون موتور باشد. هواچرخ در ظاهر همانند هلیکوپتر است اما حرکت آن یا به‌وسیله یک ملخ موتوری یا یک کابل کششی صورت می‌گیرد. گذشتن هوا از پیرامون بال چرخان باعث بلند شدن هواچرخ از زمین می‌گردد.

هواچرخ نوعی هواپیما با بال متحرک است. در هواچرخ، برخلاف هلیکوپتر، نیروی موتور فقط صرف پیشراندن می‌شود و نیروی برآر در اثر جریان هوائی که به بال یا پروانه می‌وزد و آن را به گردش درمی‌آورد ایجاد می‌شود. شکل ظاهری هواچرخ بسیار شبیه به هلیکوپتر است ولی از نظر اصول پرواز با آن تفاوت دارد. پروانه در هواچرخ همواره می‌گردد و به‌همین دلیل حتی اگر موتور خاموش شود هواچرخ نیروی برآر دارد و دچار واماندگی نمی‌شود.

این وسیله نوعی هواگرد است که از یک چرخانه (روتور) خاموش‌شونده در یک چرخنده خودکار برای توسعه بلند کردن استفاده می‌کند، و همچنین از یک پروانه با موتور پر قدرت که شبیه به یک باله ثابت هواپیما است برای تولید نیرو استفاده می‌کند. درحالیکه چرخانه آنها در ظاهر شبیه یک چرخانه هلیکوپتر است ولی باید از طریق دیسک چرخانه برای تولید چرخش، جریان هوا داشته باشد. این وسیله توسط یک مهندس اسپانیایی به نام Juan de la Cierva در جهت ایجاد یک هواپیما که بتواند پروازی مطمئن و ایمن در سرعت‌های پایین داشته باشد، اختراع شد. اولین پرواز هواچرخ در ۹ ژانویه ۱۹۲۳ از فرودگاه کواترو وینتوس در مادرید بود. موارد استفاده از این وسیله امروزه در پروازهای تفریحی، سم‌پاشی مزارع و غیره می‌باشد.

پانویس[ویرایش]

  1. واژه هواچرخ از مصوبات فرهنگستان زبان ایران است

منابع[ویرایش]

  • Rotorcraft Flying Handbook, FAA Manual H-8083-21, Chapters 15–22. Washington, DC: Flight Standards Service, Federal Aviation Administration, U.S. Dept. of Transportation, 2001. شابک ‎۱-۵۶۰۲۷-۴۰۴-۲.
  • Andreas G. Stuetz (2013). Weltflug: The Gyroplane Dream. Createspace Independent Pub. ISBN 978-1-4937-6094-7.

پیوند به بیرون[ویرایش]