هندریک آنتونی کرامرز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
هندریک آنتونی کرامرز
UhlenbeckKramersGoudsmit.jpg
هندریک آنتونی کرامرز (وسط) با جورج اوهلنبک و ساموئل گوداسمیت، در حدود ۱۹۲۸.
زاده هندریک آنتونی کرامرز
۲ فوریهٔ ۱۸۹۴
روتردام، هلند
درگذشت ۲۴ آوریل ۱۹۵۲ میلادی (۵۸ سال)
اوگستگیست، هلند
ملیت هلندی
جایزه‌ها مدال لورنتس و مدال هیوز
موقعیت‌های علمی
موضوع‌ها فیزیک
استاد راهنما نیلز بور

هندریک آنتونی کرامرز یا هانس کرامرز (۲ فوریه ۱۸۹۴–۲۴ آوریل ۱۹۵۲) یک فیزیکدان هلندی بود که با نیلز بور برای درک چگونگی اثر امواج الکترومغناطیسی بر ماده کار می‌کرد. هانس کارمرز پسر هندریک کارمرز، یک پزشک، و جین سوزان بروکلمان بود. در ۲۵ اکتبر سال ۱۹۲۰ او به آنا پترسون ازدواج کرد که حاصل آن سه دختر و یک پسر بود. در سال ۱۹۱۲ هانس آموزش متوسطه (HBS) را در روتردام به پایان رسانیده و فراگیری ریاضیات و فیزیک را در دانشگاه لیدن تا حد مدرک لیسانس در سال ۱۹۱۶ به پایان رسانید.

بوهر و کرامرز همکاری علمی بسیار نزدیکی داشتند تا جاییکه پائولی در مورد آنها گفته بود: «بوهر الله است و کرامرز رسول اوست».[۱]

حرفهٔ علمی[ویرایش]

کرامرز بسیاری از تحقیقات دکترای خود را (بر شدت انتقال اتمی) در کپنهاگ و به عنوان دانشجوی نیلس بور انجام داد، اما سمت دکتری رسمی خود را در لیدن، در ۸ ماه مه سال ۱۹۱۹ دریافت کرد. پس از کار برای تقریباً ده سال در گروه بور و تبدیل شدن به یک استادیار در دانشگاه کپنهاگ، دانمارک آنتونی کارمرز در سال ۱۹۲۶ دانمارک را ترک کرد و به هلند بازگشت و یک استاد کامل در فیزیک نظری در دانشگاه اوترخت شد.

در سال ۱۹۲۵، کارمرز به همراه ورنر هایزنبرگ فرمول پراکندگی کارمرز-هایزنبرگ را بیان کردند. او همچنین مفهوم بازبه‌هنجارسازی را به نظریه میدان کوانتومی در سال ۱۹۴۸ معرفی کرد.

افتخارات[ویرایش]

او مدال لورنتس در سال ۱۹۴۷ و مدال هیوز را در سال ۱۹۵۱ به دست آورد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "Bohr is Allah and Kramers is his prophet"

    David Lindley. Uncertainty. 2007. ISBN: 978-1-4000-7996-4. p.96